Ilandel en Nijverheid. 0, L,Vrouw ter Meuleschette f Sterfgeval. Satlm St. Slartensgesticht, Allerhande nieuws. Geen vlasrooten meer. Uit do Vereenigde Staten van Ameri ka wordt gemeld, dat men sldaar eene werkwijze heefi gevonden, waarbij liet rooten, zwingelen, enz., van het vlas, vervangen wordt door eene korte be handeling. Kortom hot rooten wordt afgeschaft en al de bewerkingen, welke er mede in betrekking staan. Het rooten van het vlas heeft voor doel de kleefstof, welke den bast aan don stengel, 't is te zeggen aan het houtachtig gedeelte van het vlas vast hecht to doen smelten en dan doorbra ken, zwingelen en hekelen, dun stengel in lemen te breken en te scheiden van de vezels of den bast Dat alles wordt overbodig. Men laat het vlas goed rijp worden, in plaats van het half groen te slijten. Men stoekt het in een machien, dat het zaad afdoet, en dat dus het a reepen - vei*- vangt. Daarna wordt het vlas door eene braakmachien getrokken en komt eruit in getande grepen, dan gaat het in een cylinder die zeer snel draait en in welke het gedurig geslagen wordt, zoo dat de-leemen er uit geslagen wor den. Deze worden door eenen opzuiger verwijderd, naarmate zij voortgebracht worden. Als de grofste lemen er uit zijn, gaat tiet vlas over iu eenen anderen trommel, waar het eene nieuwe geese- ling ondergaat, zoodat ook de fijne lemen verwijderd worden. Dan zijn de vezels of bast nog aao- eengeplakt door do kleefstof. Óm ze daarvan te ontdoen en los te maken worden zij nu geroot in een bijzon der vocht, waarvan de samenstolling het geheim van den uitvinder Mudge is. Daarna krijgen zij een tweede bad, dat ze volkomen wit maakt. Zij worden dan gedroogd en komen er uit geheel gereed om in de fabriek gespannen te worden. De heele bewerking duurt maar twaalf uren, terwijl de huidige voorbe reiding van het vlas voor de fabriek verscheidene weken vergt. De nieuwe manier van vlasbereiding heeft het voordeel dat ze veel meer spin baar vlas levert dan de oude manier. Vier kilogrammen ruw vlas zouden 500 grammen spinbaar vlas leveren, terwijl de oude manier maar 350 tot 400 grammen levert. Van den anderen kant mogen de knippens of zaadbollen volkomen rijp worden en dat verhoogt do waardo van het voortbrengsel. De opgezogen lemen worden benut tigd om er papier van te maken, terwyl de klodden welke voortgebracht worden tebeoutligen zijo ais garen-einden voor het kuischen van raachienen. Dus niets gaat verloren. Indien, inderdaad, do nieuwe behan deling goed is en doorgaat, zal zij over- groote gevolgen hebben ook voor België. Men raag zeggen, dat de vlashandel en vlasnijveruijverheid, zooals ze nu be staal, met den dood bedreigd zijn. Inderdaad, de fabrieken zullea geen gezwingeld vlas meer koopen, maar eenvoudig ruw vlas. Alle tussciienper- souen zouden dus verdwijnen. Wel is waar, wordt er in België niet veel vlas moer gezaaid, maar men be werkt ernog veel, dat men in Frank rijk en Holland gaat koopen. Ook onze vlasfabrieken zouden kun nen te lijden hebben. Inderdaad, in Amerika wordt nu vee! vlas gezaaid voor het zaad het eigen lijk vlas wordt verbrand of laat men liggen rotten op het veld. in de toekomst zal dat niet meer ge beuren men zal het voorzeker benutti gen en Amerika zal eene groote hoeveel heid lijnwaad voortbrengen aan zeer goed koopen prys. Dat zal welkom zijn aaD de verbrui kers, maarzou een betreurenswaardigen invloed kunnen hebben op den toestand der werklieden van do vlasnijverheid in België en van gansch Europa. Den heer M.-L. Güeerakrdts, Burgo- gemeester der Stad Aclst, komt var. den heer Woestehet volgcndo schrijven te ontvangen Beste Burgemeester, Ziehier een nieuws dat voorzeker uwe bestuurden zal vergenoegen. Goddank ik ben zeer goed en verblijf uw toegenegen (getcokend) Cn. WOESTE. Cal voet, 3 7-1910 Hier het nieuws dat den heer Woeste aan den lieer Burgemeester meedeelt Ik heb het genoegen U te berichten dat een tclephoonkantoor, eerstdaags ter post- ontvangerij static Aalst (midden) zal ge opend worden. Aanvaard. Mijnheer de Minister, de verzekering mijner hoogachting. (geteekend) J. HELLKPUTTE. Brussel, 31 Oogst 1910. Aan den heer Woeste, Staats Minister. Baron Lodewijk de Bethune, komt van wege den Heer Minister van Spoorwegen de volgende brief te ontvangen. Brussel, 31-8 10 Geachte Heer Baron Ik heb het genoegen UEd. te laten weten dat ik beslist heb een hulppostkantoor te Iddergem in te richten. AanVa(Geteekend) J. HELLEPUTTE. DE ItAPFL VAN TE AALST. (Vervolg.) Telken jare, op 8 September, wordt in de Meuleschettekapel den feestdag van O. L. Vrouw-Geboorte met groote plecht gevierd, gevolgd van eene Novene, wan neer gedurende negen dagen den Rozen krans gelezen wordt. Twee eeuwen reeds houdt de Aalster- sche bevolking liet geliefd heiligdom in hooge vcreering getuigen daarvan de talrijke offergiften, die ten jare 1869, tot 132 klommen do legaten, haar door mildadige beschermers geschonken, de overgroote volkstocloop tot de aanbeden Moeder van Meuleschette, bij wien de ongelukkigen niet alleen troost en hulp zoeken, maar ook de zieken meermaals hunne genezing bekwamen. Een jonge, te Aalst gevestigde schilder, bij name Hendrik Speltdoorn, penseelde ten jare 1855, voor de Meuleschettekapel een tafereel, verbeeldende Onze Lieve Vrouw.lezende de Heilige Schriftend), waarvan de inhuldiging den 17 Juni plaats greep - Den stoet vereenigd ten huyze van den heer Voorzitter vormt zich verders iu de volgende wyze en na liet vorenste deel der nieuwstraet en de lioppemarkt doorgegaen te hebben, begeeft zich van daer langs de nieuw straet, de gendschestraet en het kapclle- kenstraetje naer de kapel van Meule schette. Den stoet was zamengesteld als volgtVier en twintig maegdekens, bloemen kransen, corbeilles en pluymen draegende twalf engeltjes, jaerschrif- ten, dichten, lofschriften draegende; de schilderye verbeelde O. L. Vr. lezende de II. Schriften, gedraegen op oenen stoel versierd met bloemen en tapyten volgende verders den Eerw. heer Deken, den heer Cloetens, proost der kapel, en eyndelinge de Commissie der zelve. Twee groote waschte keerssen versierd met bloemen, te dezer gelegenheyd door de leden der confrérie geofferd, wierden insgelyks in den stoet door twee maeg dekens gedraegen. In de kapel gekomen zynde, welke buytengewoonlyk was versierd, heeft de heer proost Ier eere van O. L. Vr. den Lofzang Salve Regina gezongen de heer Deken heeft de daer op volgende Oremus gezongen en nadat de schilderye op de daer toe bestemde plaets was gehangen, heeft den heer Deken aen de talrijke me nigte volk, dat van alle kanten der stad was toegeloopen, eenige woorden toege sproken om de inhulding dezer schilde rye te verluysteren en de inwoners meer en meer uyttenoodigen O. L. V. te aen- roepen en byzonderlyk te eeren in deze zoo lang bestaendc kapel en bidplaets alwaer zooveel ongelukkige getroost en geholpen geweest zijn. Na het eyndigen dezer plegtigheyd heeft de Commissie zich wederom ten huize van den heer Voorzitter hegeven en aen alle tegenwoordige maegdekens en engeltjes in bedankzegging een pak suyker geschonken. Verders heeft de Commissie den Eerw. Heer Deken De Blieck bedankt over zijne medewerking in deze omstandigheyd en heeft de Com missie besloten bezondere bodankzeggin- gen schriftelyk toe te stueren tot den heer Emmanuel D'IIoir, welke zich heeft willen gelasten met het encadreren der schilderye en versieren van den draeg- stoel der zelve en tot Juffr. Charlotte D'huygelaere, welke met zooveel zorg en iever het verzamelen der versierselen van den stoet heeft bezorgt en de jonge heeren jufvrouwen der confrérie tot het vereeren van deze heeft uytgenoodigt. De zelve bedankzeggingen hield de com missie tot alle degene die zich hebben tot het verluisteren dezer plegtigheyd willen eenige moeyte geven. Den heer Spilt- doorn, schilder en geever der schilderye, bezonderlyk tot deze plegtigheyd uytge- noodigd, heeft schriftelyk den heer voor zitter kenbaer gemaekt dat zyne bezig heden hem niet toelieten de zelve byte- woonen - (2). Eene andere meldenswaardige plech tigheid geschiedde den 8 September 1869, ter gelegenheid der wijding van een prachtig zilveren kruis, geschonken door de familie Deprez. - Een deftigen stoet, samengesteld uit een veertigtal maegdekens, wel gepaste zinnebeelden dragende, vormt zich ten huize van de heeren Jan De Vylder en en Blommaert, Nieuwstraet, en begeeft zich van daer naer het huis bewoond door juf. weduwe Depré, brabantstraat. Zes jonge jufvrouwen met waskeersen, versierd met bloemen, twee andere heb bende in <le hand een koppel verzilverde kandelabers, geofferd door den wijk der kapel, eindelijk eene andere juffer, drae- (1) 2. Den Voorzitter geeft kennis aen de Com missie dat den lieer Spekhoorn, kunstschilder, te Brussel, acn de kapel heeft opgeofferd eene door hem gen aekte schilderye, verbeeldende O. L. Vr. lezende de II. Schriften. De Commissie hield hare bedankzegging aen den heer gever, cn beslist dal deze schilderye in een prachiigen kader geplaetst in de kapel zal gehangen worden en plechtiglyk ingehuld op verders te bepalen dag. De kosten van den kader en encadremeut zullen by inschryving door de broeders en zusters der Confrérie gedekt worden. (Vergadering der Commissie op dynsdag der tienden february 1800 vyf en vijftig, om 6' uren namiddag). 1» Op voorstel van den heer Voorzitter wordt er vastgesteld dat de inhulding der schilderye, aen de kapel door den heer Spilldoorn van Brussel geschonken, zal plaets hebben op Zondag 17 Juny, na het lof. Ter dier gelegenheid lasten zich de heeren Lefevre en Decotn met den heer Deken en de geestel vkheyd der stad uyttenoodigen deze plechtigheyd bytewoonen Den heer Spiltdoorn zal insgelyks tot zulks worden aanzocht, ener zal hem schriftelyk de bedankzegging der Commissie worden toegestuenl. De inzameling gedaen tot het verveerdigen van eenen kader voor gemelde schil derye heeft opgebragt de som van vyf cn vyftig francs. (Zitting der Commissie op Woensdag dry en trcinligden Mei 1800 vyf en vyftig. (2) Register van Beraadslagingen. gende het aloud zilveren kruis met Chris tusbeeld, eertyds toebehoord hebbende aen de thans vernietigde abdye van Swyveke, bij Dendermonde, nu eigendom der familie Depré sluiten den zeiven stoet. Aldus gevormd, doorwandeld hy opvolgentlyk, onder het spelen van den beiaerd, de brabantstraet, brusselsche- straet, kerkstraet, grooto markt, nieuw straet, Gendschestraet en kapclstraetjen, en begeeft zich naer de Kapel, gevolgd door de heeren Benedictus Depré, byzon- dere, Jan-Baptist Depré, eigenaer, De Strooper- Depré, herbergier, en De Backer- Depré, schaliedekker, gevers van het gemeld kruis. Op het kapelplein geko men zijnde, word de stoet door de kommissie der proviseurs ontvangen. De Eerw. heer Deken neemt opvolgent lyk de hier vooren genoemde giften aen en stelt de zelve ten toon op het altaer der kapel, welke ter gelegenheid van den den feestdag luisterlijk was versierd. Na deze plechtigheid stuurt hij be- dankenissen toe aen de personen welke deel gemaekt hebben van den stoet en geeft te kennen aan de talrijke menigte volk dat hij met vermaak ziet dat de kapel van O.-L. V. te Meuleschette meer om meer bijval geniet, tot getuigenis inroepende de merkweerdige gedenke nissen welke in deze bidplaets aen de Moeder Gods geschonken worden en dat men met volle vertrouwen zich tot deze kapel mag wenden in alle onge lukkige toestanden waarin den mensch zich zou kunnen bevindenhij is verze kerd, voegt de heer Deken er bij, dat men nooit zonder getroost le wezen, zijnen toevlucht aldaar zal genomen hebben. - Deze korte, maer wel ge paste aenspraek geëindigd zijnde, stuurt hij nog zijne bijzondere dankenissen toe aan de familie Depré, welke op dezen dag eene zoo kostelijke als kunstvolle gifte heeft gedaen hij durft verhopen dat de wijk der kapel alle middelen zal blijven inspannen om tot den luister van Maria's bidplaets nog meer bij te dragen. Na deze aenspraek is den voormel den stoet huiswaerts gekeerd en is ter woonsten van voormelde heeren De Vylder en Blommaert aen alle de kinde doren, deel gemaekt hebbende van den stoet, een pak suiker geschonken. De Commissie bedankt vervolgens de Eerw. heeren geestelijken over hunne mede werking en jufv. De Vylder-Kindermans, jufvrouwen Blommaert en Van der Spie gel over den iever en zelfopoffering met welke zij dit feest hebben samengesteld.- De Octaaf van O. L Vrouw-Geboorte werd, inzonderlijk op 8 September 1876, met grooten luister gevierd. Door de zorgen van den kapelraad was er eene schoone en bestendige in hout getemmerde tent aan den voorgevel van het bedehuis opgeslagen. Geen pogingen waren gespaard om de Gods vrucht tot de H. Maagd Maria meer en meer in de harten der geloovigen op te wekken. De versieringen en kaarsen, zoo overvloedig samengebracht, had men te danken aan de vrome juffer Ver- brugghen. Nooit had men bij menschen geheugen zooveel volk vóór Maria's troon van Meuleschette vergaderd gezien. De opening der Octaaf geschiedde door liet celebrecren eener plechtige mis, waarna algeraeene en openbare lofzan gen de H. Maagd ter eere weergalmden, bij het zoet orgelspel van M. Jan De Troch. s' Avonds, om 7 '/a uren, hield de E. H. Paquay, onderpastoor van St. Jozef, een treffend sermoen, gevolgd van don Rozenkrans en het lezen der Litanie van O. L. Vrouw. Tijdens deze oefenin- gen heerschte de grootste ingetogenheid tusschen de ontelbare Christenen, in en rondom het bedehuis geschaard. De vol gende dagen der Octaaf had telkens de H. Mis plaats en de gewone avondplech tigheid. Tot op onze dagen hebben die god vruchtige oefeningen niets van hunnen vroegeren luister verloren. Het Broe derschap van O L. Vrouw van Meu leschette, ingericht den 10 Juni 1854, roemt op een machtig ledental, dat, be reidwillig eene jaarlijksche en vrijwil lige bijdraag stort tot onderhoud en versiering der wijdvermaarde kapel. Bij het overlijden van elk lid wordt te zijner zielelafenis de rozenkransgebeden cn eene mis opgedragen. Den 9 September 1894 kwam Z. H. Mgr. Stillemans, bisschop van Gent, het nieuw opgebouwd bedehuis wijden en deelnemen aan de grootsche feestviering waarmede de heuchelijke gebeurtenis gepaard ging. Een schoone stoet, samen gesteld uit de leden van verschilligo Congregatiën, schoolkinderen en talrijke geloovigen, de Geestelijkheid, met Zijne Hoogwaardigheid, de Proviseurs der kapel en de leden van den kerkraad van St. Jozef had zich aan de kapel gevormd. De deelgenoten droegen banieren, zinne beelden, bloemenkorven of kaarsen. Het was een prachtige aanblik, de Prins der kerk in bisschoppelijk gewaad, de prie sters met hunne van goud logge koorkap pen en kazuivels, de maagdenrci in helderblanke kleedjes Langzaam doortrok de optocht de Schoolstraat, de Nieuwstraatpoort, om langs de Kool straat terug stil te blijven vóór Maria's heiligdom. Alsdan geschiedde de plechtige wijding, waaronder de Congreganisten het Mag nificat aanhieven. Na de ceremoniën, die gemeenlijk deze kerkelijke plechtig heid vergezellen, beklom onze welbemin de en geëerde Bisschop een verhoog en hield vandaar tot de menigte eene treffende aanspraak Bescherm, o God, deze bidplaats Nisi Dominus cedificaverit do- mum in vanum laboraverunt qui a'dificant earn. Nisi Dominus cuslo dierit civüalem, fruslra vigilat qui custodit earn Want als Gij, Heer, het huis niet bouwt, dan arbeiden de bouw lieden te vergeefs. Als Gij de stad niet bewaart, dan waakt haar waker vruch teloos (Ps CXXVI. 1 Tu es refugium meum A tribula- iione quee circumdedit me exidlatio mea crue me a circumdantibus me Ge zult mij eene schuilplaats zijn te mid den van den tegenspoed die mij omringt Ge zult het voorwerp mijner lofzangen zijn, verlos me van mijne verdrukkers Ps XXXIPetrus Van Nuffel. Wordt voortgezet. men het overlijden van M. Jules Leger, voorzitter der rechtbank van eersten aanleg te Audcnaarde, aldaar godvruchtig gestor ven te 2 ure, in den nacht van Woensdag tot Donderdag ten gevolge eener longont steking. De betreurde aflijvige, geboren te Gent, den 25 Oogst 1855, sedert 26 jaar magi straat bij de rechtbank van Audenaardc, was de zoon van I'. Senator Leger, den symphatieken voorzitter der Katholieke Grondwettelijke Vereeniging van 't arron dissement Gent Eekloo. GEMEENTE OORDEGEM. Plechtige inhaling Van don heer Notaris Schblfhout en zijne Dame by hunne terugkomst in Oordegem, van hunne huwelijksreis, op Zondag 17 September aanstaande. De Commissie heeft de eer UEd. vrien delijk uit to noodigen om aan den stoet met paard, rytuig of versierden velo deel te nemen, welke zal gevormd worden om 2 3/4 ure nanoen aan De Vijf Huizen to Erpe, Gentschensteonweg, om zich van daar stoetsgewijze naar Oordegem te bege ven. Er zullen pry zen uitgedeeld worden, aan de schoonst versierde velos. Eene prachtige verlichting zal 's avonds om 7 ure plaats hebben, langsheen den Gentschensteenweg. De Commissie neemt geene verantwoor delijkheid op zich voor de ongevallen die de deelnemers aan den stoet zouden kunnen veroorzaken. Namens de Commissie der gebaren. Onze gemeente steeds I_jI |Jt:. rustig en deftig; heeft nu aan sommige verdachte plaatsen der groote steden niets meer te benijden, en ze mag nu ook al met den vinger gewezen worden, bij de woorden daar staan dans- holen. 't Is -pynlyk en droef, doch ondanks het verzet onzer katholieke raadsleden,ondanks do krachtdadige, hartroerende vermaningen van den E. H. Pastoor, en den walgenden afkeer die alle deftige lieden er doen voor blyken, heeft hier met de kermis het hoo- rendul gehuil en gejank, die verwenschte orgels, onze gemeente 2-3 dagen overende gezet, ja, zelfs 's Maandags, gedurende de zielmis voor de overledene parochianen. Opmerkenswaardig is 't, dat er hij die gelegenheid, gelijk vliegen die den drek rieken en hier zooveel misselijke koppelen rondzwermden. Tot eer onzer treffelijke jonkheid, dient echter ook gezegd te worden dat er weini- gon hunnen goeden naam en hunne eer in die koten gewaagd hebben, waar volgens een oud, treffend gezegde Satan de maat slaat en de dansers hem ter eere en aan bidding rond huppelen. En sommige wijsneuzen mogén er om spotlachen, en hunne zalen ten gebruike geven, zeggende, er is geen gevaar bij. Men hoeft die koppelen maar een oogen- blik waar te nemen, als zy vooral 's avonds opgehitst door dans en drank, en twyfelba- re aanrakingen, met verwilderd stralende oogen cn gloeiende wangen buiten komen dat is geene houding, dat zyn geene zeden meer van treffelyko lieden, maar van mis- loopen verdorven wezens. Om de kroon op hun werk te zetten, hebben eenige vreemde schurken Woens dag in den omtrek van een dier koten den E. H. Pastoor schandalig verweten. Er dient ook aangestipt te worden, dat een blauwe praalhans die hier 't hooge woord wil voeren en den scepter zwaaien, voor antwoord gaf, toon men het hem schande sprak die danskoten in do hand te werken De tyden zijn veranderd zoo wascht Pilatus zijne handen. Bisschoppelijk Middelbare School. Esplanade, AELST. De leergangen van het Schooljaar 1910 1911 worden hernomen Vrijdag 23 Sep tember, De plechtige Mis van den H. Geest, zal denzelfden dag to 9 uren gezon gen worden in de Sint Jozefskork. Belangrijk Bericht Eene nieuwe af- deeling van Handelswetenschappen is in onze Bisschoppelijke Middelbare school ingericht. De lessen ervan zijn toevertrouwd aan bijzondere en her varen leeraren, o. a. aan den heer Fern. Casters, Licenciaat in Gezant-en Handelswetenschappen, Hoog- leeraar aan do byzondere Handelsschool der Universiteit van Gent, Leeraar aan de hoogere Handelsschool van Antwerpen. Voor verdere inlichtingen zich te wenden tot den E. H. Bestuurder der school. Leergang van Boomteelt gegeven door Mr J. De Clercq te Aalst. Na dezen leergang gevolgd te hebben alhier, hebben dezo week de volgende hee ren het diploma van bekwaamheid beko men in de Staatshofbouw te Vilvoorde Buys Camille, llofstadc De Naeyer Louis, SchellebelleRijracnhout Joseph, Pollaero De Winne J., Erondegem Le Juste Felix, Gysegera. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogwoerdigheid heeft benoemd Pastoor van St. Paulus (Gent), den Z. E. H. Kanunnik De Grooto, Doctor in Wijsbegeerte en Lettoren, Superior van het Klein Seminarie van St#-Anna (Gent), den E. H. Van Wambeke, pastoor van St. Paulus van St. Nikolaas (Gent), den E. H. do la Kethulle de Ryhovc, pastoor van Sl"-Colela (Gent), in vervanging van den Z. E. H. Kanunnik Claeyes, die om gezondheidsredenen, op zyne aanvraag zijn eervol ontslag bekomt Superior van het Klein Seminarie, on eere-kanunnik van St.Baafs, den Z. E. H. Beeckman, Baccalaureus in de godgeleerd heid, bestuurder van liet Siminario te Gent; Onderpastoor van St. Michiels (Gent), den E. H. Brondeel, leeraar in het college van Dendermonde te Vliorzele, den E. H. Van Wymeersch, leeraar in het college van Ninove. AALST. Gulden Jubelfeest. Op Zondag 18 September aanstaande, zal de E. H. Willoms, Pastoor van St. Josefspa- rochie, zyn gulden Jubelfeest vieren van 50 jaren Priester. Feestelijkheden zullen te dezer gelegenheid plaats hebben. Men raadplege liet programma dat gansch de stad door, van huis tot huis is besteld ge worden. Onze beste gelukwenschen aan den Eerw. Jubilaris. De Wilgonstraat. In 't nummer 30 dor Wilgenstraat, te Gent zelf, zullen onze zezers de waarheid der verklaring van Madame Do Rop kunnen nagaan, zij zegde ons Onuitstaanbare nier- on zypynen had den mij over vijf jaar aangetast ten gevolge van mijn kraambedik kon zelfs mijne huiselijke bezigheden niet meer verrichten zonder vreeselijk te lijden vooral als ik moest hukken, 's Nachts wist ik niet hoe mij te leggen om te kunnen slapen en 's morgens was ik afgemat, vermoeid en gansch stijf mijn water was troebel en liet een bezinksel na. De Foster Pillen ver kocht in de Apotheek De Valkenecr, te Aalst gaven my moed met van af de eerste week te verlichten, ik sliep beter en voelde niet meer die algemeene neerslachtigheid. Weinigen tijd later was ik gansch verlost van die nierkwalen ook kan ik geen goed genoeg zeggen van dit kostbaar middel Het leven eener vrouw is eene aaneen schakeling van kwalen harer nieren. De vermoeienis van hare dagelijksche taak in het huishouden of in de fabriek en ook de onderdrukking van het wereldsloven sluiten zich aan bij de reeds zoo gevaarlijke vrouwenziekten. I)e Foster Pillen worden haar onmisbaar bij de minsto vermoeienis der nieren om ze te herstellen en te ver sterken. Maandelijks genomen bevryden zij haar van veel lijdon in de moeilijke stonden. In alle apotheken in 't algemeen (Eischt de handteekening James Foster 3,50 fr. (le doos, 19 fr. do zes of vracht vrij tegen mandaat Engelsche Apotheek v in Ch. Delacre, 64, Coudenbergstraat, Brussel. (5). AALST. Werkongeval. Woensdag namiddag rond 3 uren, begaf zich Frans Do Wit, machinist ter fabriek (i Filature et Filteries Reünies n Tragel, in de keldering om 't machien le smeren, doch gleed uit op den trap en stuikte naar beneden met 't ongelukkig gevolg dat hy zich de schouder brak en ergo inwendige kneuzingen bekwam. Na de zorgen van den geneesheer Wauthier ontvangen te hebben, werd hij naar zijne woning ge voerd. De Wit, naar men ons zegt, is aan de beterhand. De lendepijnen, de ontste kingen en al de kwalen veroorzaakt door de slijmen zijn genezen door do slijmver- drijvende Pil Walthéry, 1 fr. overal. Theofiel De Bolle, oorspronkelijk van Herdersem, en werkzaam bij de kin- ders Van Huffel, Dendermondschen steen weg, te Aalst, was Maandag getrokken naar de kermis van Herdersem. Dinsdag morgond werd De Bolle, onder eenen appelboom, op den boomgaard van Karei Lodewijk Beeckman, bijgenaamd u Lo3ke herbergier, In Berlare doodgevonden. Men vermoedt dat hij appels zal gaan plukken zijn in den donker en dat hy op zijn hoofd ten gronde is gestuikt. Rond het lyk lag het gras en de aarde omgewoeld, waaruit men opmaakte, dit hy een langen, pijnlijken doodstrijd heeft gehad. Toililiol;» der Gewezen Wees jongen. Onwederoopelyk vastgesteld op Zondag 2 October 1910. Frans Loclerc, metsersgast, van Den- derhoutom, is Dinsdag namiddag, rond 3 ure, aan oenen bouw der Bockstaellaen, te Laken, van 6 meters hoogte gevallen. De man werd het rechterbeen gebroken en verscheidene ribben ingedrukt. Het slachtoffer werd naar het gasthuis over gebracht. Indien gij een schoone keus van Behangpapieren enz. wilt hebben en in vertrouwen en tegen gematigde prijzen be diend worden, begeeft u by Karei Van de Putte en Zuster, Korte Zoutstraat, 29. Aalst. Thol Matthias, rondreiziger, had Dins dag op do jaarmarkt te Wetteren een grys paard gekocht en kwam er 's avonds medo tot Wanzele, alwaar hij met zijnen huiswa gen vernachtte. Woensdag morgend toen hij wakker werd, stelde hy vast dat zyn paard verdwe nen was. Onmiddellijk werd de veldwach ter Meuleman verwittigd, die in alle rich tingen opzoekingen deed. Hot paard werd teruggevonden in eenen stal te Cherskamp, twee inwoners zagen eenen persoon met het paard komen, op eens liet deze hot paard los, nam de vlucht cn verdween in de bosschen te Lede, Dp dader is niet gekend. In al de standen der samenle ving. Wat den voortduronden by val der Tombola der Brusselsche tentoonstelling uitlegt, is vooreerst, zonder twijfel do be langrijkheid der groot© loten, welke men kans loopt te winnen met een stuk van twintig halve stuivers te wagen maar ook en in groote maat, de uiterste verscheiden heid van personen, welke de kans zich ver genoegt to begunstigen er is bijna geen beroep meer die nog zijn groot lot niet heeft los gemaakt. Dat men oordeele door deze opsomming van de tot lieden gekende winners. Een nijveraar, een handelaar, een been houwer, een spekslager, een koetsier, een steongroefwerker en een marmerhouwer, een lierbergbaas en een gasthuishoudstor, een advokaat, een snijder en twee kleerma kers, twee beeldhouwers en een schilder, een bieruitzetter, een houthandelaar, een adjunct der genie, drie onderofficieren, een tolbeambte, een briefbesteller, een trein- overste, een chef piocher, een postbediende (de Administratie dringt er tot daar in), een huisknecht, een bediende, een kinemabe- stuurder, een veeaarts, een hulpapotheker, twee drukkers, oen hovenier en een land bouwer, eene chocoladeschenkster, een studiemeester, een boekhandelaar, een slot maker en een smid, twee koffiehuisbedien den, twee schrijnwerkers, een metser, een stouwer, drie wisselagenten, een bakker, twee hairkappers, een handelsreiziger en een verzekeringsbeheerder, een vellenbe werker, een mijnwerker en twee elektri ciens, twee bankiers, twee naaisters, ein delijk. 9 personen zonder beroep behoorende tot de klas der renteniers. Brouwerij Van Roy, Wiezb, gekend voor haro uitmuntende tafelbieren. Vraagt prijzen en stalen. In do tentoonstelling van Brussel werd een persoon aangehouden, die valsche geldstukken van 10 fr., met de beeltenis van Napoleon III, had uitgegeven Men vond nog tal van valsche stukken in zyne zakken. Tombola der Tentoonstelling van Brussel. Groot lot: 200.000fr. Prijs van 'tbiljet 1 fr. Lieve politie. Het volgende byna ongelooflijke feit wordt verhaald door de Eloile, volgens de inlichtingen, door 't blad zelf genomen en bevestigd door het verslag van den bevoegden officier van poiicie. Een teloorenwasscher. in dienst in een hotel te Brussel, die te 6 uren 's morgenda op 't werk moest zyn, stond schuilend voor don regen, onder de poort to wachten tot deze open ging. Een policieagent en een pompier in nachtdienst kwamen er voorbij en hem voor een vagebond aanziende, vroegen zjj hem wat hy daar deod. Het toeval wilde nu dat de man «en Franschjnan is en de agent geen Fransch kent(?) ten minste volgens het officieel verslag maar de telloorwasscher had het woord vagebond vorstaan en om te bewij zen dat hij dien schandenaam niet verdien de toonde hy de kwittancie van zyne huis huur. 't Hielp niet, de man moest meê naar het policiebureel om ondervraagd te wor den. En met de menotten aan de handen brachten dc agenten hem weg, ondanks zijn gesmeek en zyn protestaties, dat hy zijne plaats zou verliezen, als hij niet tijdig op post was. In het policiebureel moest hy wachten tot zijne beurt kwam. Een paar dozijn aan gehoudene waren hem voor. Talrijke agenten waren in het bureel aanwezig, mits het juist het uur van aflos sing was. En een hunner bracht den door de menQtten machteloos gemaakten scho telwasser een vuistslag in hot aangezicht toe. De man, hierdoor verontwaardigd, spoog den agent in het aangezicht. De agent en een zijner gezellen namen nu wraak door hem duchtig af te ranselen (passera tabac). Het gerucht wekte het aandacht van don officier Cloetens, die aan dit walgelijk tooneel een einde steldo, den sukkelaar ondevroegen op de verklaring der getui gen een lang proces-verbaal opstelde, dat denzelfden dag aan burgemeester Max en aan den procureur des konings werd over handigd De plichtige agenten werden dadelijk in hunne bediening geschorst en tellooren- wasscher werd met betuigingen van veront schuldiging naar zyn werk gezondon, waar hy dank aan tusschenkomst zelf van M. Cloetens, dadelijk weer aangenomen werd. Er is ook nog eene klacht neorgelegd door een jonge vrouw uit de Van Arto- veldestraaat, tegen eenen policieagent, die haren gewezen minnaar, eon Italiaan, ge holpen had, haar met geweld mee to nemen naar policiebureel, zonder dat daartoe de minste reden of oorzaak bestond. Frans Bischop, boenhouwersgast, te St-Jans-Molenbeek, was Dinsdag avond in eene beenhouwerij dor Schildknaapstraat, bezig met de haken to kuischen om het vleesch aan te hangen. De jongen had ver waarloosd dladder vast te maken en op eens glued doze op den glibberigen vloer uit. Frans Bisschop greep naar eenen der haken, welko hem de hand doorboorde, en viel bewusteloos op den vloer. Do onge lukkige werd in bedenkelijken toestand naar het gasthuis gevoerd. FINIANCIi:NIÏL\D,19, Kruidtuinlaan, Brussel, verschijnt eiken Zaterdag, in 20 bladzijden, groot formaat, host slechts fr. 2.50 per jaar, geeft om standige studiën over waarden aan 't orde van den dag, over economische gebeurte nissen, de ontleeding en de beoordeeling van bilans, een beursoverzicht en de offici- eële koerslijst van Antwerpen en Brussel, kostelooze flnancieële inlichtingen en raad gevingen. Op aanvraag wordt het Finan- ciënblad gedurende eene maand kosteloos toegezonden. Maandag was de gemeente Ardooio, eens te meer het droevig tooneel van een bloedig drama, waarin de messen weeral eene verderfelijke rol gespeeld hebben. Sedert langen tyd bestaat een haat tus schen Benoni Depuydt, 40 jaar oud, en Cyriel Crombeke, 21 jaar oud, beiden

De Denderbode | 1910 | | pagina 2