Donderdag 15 September i9!0 5 centiemen per nummer (>f9te Jaar 4295 fff Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad on 't Arrondissement van Aalst. Het liberalisme. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De roode Kooien. De nuttigste vogelen in ons land. EEN i:\ AXDEli. Uit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- lening van den volgenden dag. De prjjs ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-26 voor zes maanden fr. 1-75 voor drjj maanden, voorop te betalen. De inschrijving enidict met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont* Tingen zijn ten la>te van den schuldenaar. Men Schrijft in bij Vj*n tie Ikuttv-Goo«Mei)M, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in allo Postkan te ren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3a* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen hij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrydag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. .jtijue sLiuaa. Aalst, 14 8eplenib. IDIO. Het liberalismo is de leer die dezelfde rechten toekent aan de dwaling on aan de waarheid, aan het kwaad en aan het goed. Het leert dat men alle meeningen moet eerbiedigen eu even toegevond zyn voor de leer, die bet bestaan van God verwerpt en do grondslagen der Maatschappij verniel!, als voor die welke de rechten van den Schepper erkeDt. Noodlottig zijn de gevolgen die door detoepassiDg der liberale beginsels zijn voortgebracht. De trapsgewijze verzwakking en vernie tiging van het Geloof en van den Gods dienst is er het eerste van. Wil men niet moedwillig oogen en ooren sluiten, dan is het bijna onmoge lijk niet op te merken dat altijd bet liberalisme tegenover den godsdienst eene zekere koelheid aan den dag legt, die allengs overgaat in verwijdering en afkeer. Van hoevele liberalen kan men al op ODze dagen zeggen de vader ging naar de kerk, de zoon neemt zijne plich ten niet meer waar en de kleinzoon is een volbloed heiden. Het liberalisme, waar het niet tegengewerkt wordt, moet laDgzaam maar zeker het geloof in het hart des volks uitroeien en de liberalen zijn zoo zeker van dit onver mijdelijk gevolg hunner stelsels, dat zij somtyds pogen bet ongeduld te bedaren van hen, die tot daden van openbaar geweld willen overgaan om de Kerk te vernietigen. De toepassing der liberale beginsels heeft tot tweede gevolg de verdorven heid des harten. Hij die niet meer de vrees van Gods gerechtigheid, noch de hoop op de eeuwige belooning bezit, waarom zou hij zich niet aan zijne harts tochten overgeven De mensch heeft dorst naar geluk, zoekt hij hetnietdaar waar het alleen te vinden is, te weten in den dienst van God, dan zal hij het zoe ken in de voldoening zyner driften, zelfs aan de meest dierlijke. De waarheid hiervan wordt door de ondervinding bewezen. Het derde gevolg is de gevaarlijke toestand waarin de tegenwoordige maat schappij verkeert. Wanneer het volk den godsdienst en daarmeê den eenigen breidel zijner hartstochten heeft verlo ren, waarom zou dan de arme niet ver langen zich de goederen der rijken toe te eigenen en om welke reden zou hy, 18* Vervolg. Hij denkt slechts, dat hij om mij geeft. Laat hy maar eens een tijdje wachten. Ze knikte tegen het haardvuur, en Mar garetha keerde haar hoofd eensklaps om en leunde toen in haar stoel achterover, zoodat haar gelaat 'zich in de schaduw be vond. Alice keek niet naar haar. Mannen zijn in dergelijke dingen zoo langzaam van begrip, voegde ze er luchtig bij. Daarom ook gaan zo altijd zulke be spottelijke huwelijken aan. Negen van de tien mannen trouwen ongelukkig. I)at weet ge zeker wel, he, Margaretha De reden daarvan is, dat hunne hersenen te langzaam werken. Zo komen tot het be sluit, dat ze verliefd zyn en het duurt jaren voordat ze besluiten dat ze zich ver gist hebben. In den regel merken ze dat pas, als het te laat is. He, ze lachte, ik hoop dat Lord Croft daar voorloopig nog maar niet achter zal komen. Het kan mij niet schelen wat hy doet, nadat ik hem getrouwd heb. Margaretha zat rechtop. Alice, kan het u werkelijk niet schelen riep ze uit. Geeft ge om niemand Zou het zoodra hy zich de sterkste gevoelt, zich niet met gewold daarvan meester inakeu Moet men zich dan verwonde ren, schroef eens Paus Leo XIII, daler geen rust meer is in het openbaar en bijzonder leven, en dat het mouschdom bijna den ondergang nabij schijnt. Ziedaar waartoe de leer van het libe ralisme onvermijdelijk leidt. Zeker, een groot aantal van hen. die het aan hangen en verdedigen, zien deze lieil- looze gevolgen niet in dit belet echter niet dat vroeg of laat die verderfelijke leer hare vruchten zal voortbrengen en zich toonen in daden, dit is, in opstan den en verwoestingen. De officieele statistieken leveren de treurige bewij- Roode kooien worden door iedereen geteeld maar wij bemerken dat wei nige landbouwers deze soort van kooien vóór den winterplanten. Naar onze meening hebben zij ongelijk omdat do plantingon van October en November altoos eene groote en vroege opbrengst geven. Het is te verkiezen de kooien in kleine greppels te zetten. Op die manier wor den zij tegen de koude beschut, het be sproeien geschiedt gemakkelijker en bij het aankuilen zal men de plantjes min beschadigen. De dikke roode kool wordt op eenen afstand van 70 tot 80 cm. geplant. Do zwarte van Utrecht of de zwarte kop is eene zeer vaste soort met eeno schoone roode 'zwarte kleur. Deze wordt op 50 tot 60 cm. gezet, zoodanig dat zij daar of omtrent dezelfdo opbrengst geeft als do eerste. Om een overvloedigen oogst te beko men is het volstrekt noodzakelijk eeno oordeelkundige bemesting toe te passen. In de Lente zal men dusvolgens een of twee maal met vloeimest begieten. Voor het planten is het noodig eene goede dosis ontbonden stalmest te ge bruiken. Verder wordt deze bemesting door scheikundige vetten aangevuld. Wij raden dusvolgens het gebruik der volgende meststoffen aan. 2 tot 3 kgr.Zwavelz. Ammoniak per are; 2 tot 3 kgr. Zwavelzuren Polasch id. 4 tot 5 kgr. Staalslakken id. 1/3 van den Zwavelzuren Ammoniak zal door oene goede egging voor den Winter ondergewerkt worden. u niet spijten als ge het leven van een man verwoesttet Weer lachte Alice. Ik zal hot leven van Lord Croft niet verwoesten, zei ze. Ge bezit geen greintje gezond verstand, Margaretha, anders zoudt ge wel inzien, dat ik eene uitstekende vrouw voor hem zijn zou. Wacht maar wacht maar Ik zal de vrouw in Londen wezen. Ik zal allen overvleugelen ik zal iedereen den loef afstoken indien ik er gelegenheid too vind. En ik zal er gelegen heid toe vinden, Margaretha, dat voel ik. Ze stonden plotseling op en keerden zich om. Margarctlia's groote, grijze oogen waren op haar donkerkleurig gelaat geve stigd. Ik voel 't, herhaalde ze. Van middag zag ik aan Lord Croft's gezicht, dat hy ver liefd op mij is. Weer lachte ze, en ging met eenigszins veranderde gelaatsuitdrukkingen terug in haar stoel zitten. Een oogenblik vertoon den liaro trekken een zweem van ernst. Ze leunde voorover, vouwde de handen om de knieën en keek in het flikkerende haard vuur. Ik weet dat alles in orde zal komen, Margaretha, vervolgde ze langzaam. Maar toch ben ik een beetje zonuwachtig. Ik denk, dat ik nog niet goed gewend ben aan mijn geluk, en dan ik weet zelf niet waarom maar den laatsten tijd dringt de gedachte aan myne moeder zich voortdu rend aan my op.Dat is bespottelijk, ik weet Do overige 2/3 zal men in do Lente zoo vroeg mogelijk, aanwenden. Do minerale meststoften zullen met de slalvetten voor hot planten onderploegd worden. Eene proef door ons in 1900 onderno men gaf de volgende uitslagen Opbrengst per are. Perceel I getuige 372 kgr. Perceel II 400 kgr. stalmest 461 Perc-el III scheikundige meststoffen 2 1/2 kgr. Zw. Ammoniak, 2 1/2 kgr. Z\v. Potasch en 4 kgr. IJzerslakken 593 kgr. Veritas. Onlangs stelde men M. Peifter, staatslandbouw- kundige te Dendermonde, de volgende vraag Welke zijn in onze streken de nuttigste vogelen welke middelen zijn er aan te prijzen om zo te bewaren ei: om hun getal te vermoede ren Ziellier het antwoord dat hij er op gegeven heeft en dat ongetwijfeld voor menigen onzer lezers belang zal ople veren De voornaamste nuttige vogelen in onze omstreken zijn De verschillende soorten van zwaluwen, de vliegenvan gers, het zwartkopje en andere van dezelfde familie (fauvettes), de spotvo gel, de koninkjes, de nachtegalen, het roodborstje, de roodstaartjes, de kwik staarten, de graspieper, de boompieper, de leeuweriken, do meezen, de spreeu wen, de lijsters, enz., alsook verschei- dene soorten van uilen Deze vernielen vele muizen, maar sommige vangen ook vledermuizen en doen daardoor groote schade, want laatstgenoemde zijn de beste verdelgers van muggen en naclit- insekten. De hoofdzaak om vogelen in eene streek tc bekomen, is hun de noodige nestplaatsen aan te bieden, gelijk zij ze vereischeu voorts moet men de nesten beschutten legen menschen (kinderen en volwassenon) en vooral tegen katten, wezels en andere roofdieren. Ook moet men het wegvangen der vogels beletten door personen welüe handel drijven met nachtegalen, zwartkopjes enz. Zon der behoorlijke neslplaalsen verhuizen do vogels onmiddelijk of zij kiezen on geschikte woningen waaruit zij moeten verdreven worden, bij voorbeeld mee zen nestelen in brievenbussen enz. liet. Maar als ze eens te voorschijn kwam, Margaretha Als zo op het oogenblik precies op den vooravond van mijn succes nog ten tooneele verscheen oh, Mar garetha ik geloof ik geloof, dat ik haar dooden zou Alico Alice zat nu met gebalde vuisten en keerde zich, door den neus sprekend, om. Ik geloof, dat ik het doen zou, zei ze. Maar zij zal niet voor den dag komen. Natuurlijk zal ze zich na al die lange jaren niet meer vertooncn. Ilot is onzinnig, en en ik begrijp niet, hoe ik op zulke ge dachten kom. Ik veronderstel omdat alles zoo als van zelf gaat. Ja, ja, dat moet het zijn. Het is al te mooi. Ik heb nooit ge droomd dat Lord Croft bij den eersten blik verliefd op mij zou worden, voegde ze er by maar toch is het gebeurd. Margaretha doe uwe oogen zoo wyd niet open. Natuurlijk komt alles in orde. Natuurlijk, herhaalde Margaretha. Toen deed eeno invallende gedachte haar het gelaat weer naai- het vuur wenden. Wat had Jack ook weer over Lord Croft gezegd Waar had hy een paar avonden geleden op Mevrouw Dunsdale's bal ook weer op gezinspeeld Ze huiverde plotseling, en liet haar waaier zinken. Alice verzamelde liaro verschillende kleodingstukken van de tafel en stoelen, waar zij ze opgeworpen had, en neuriede zacht een walscbmolodio. In gesloten hoven kan men onder dat opzicht veel verwezenlijken. Aangezien vele vogels laag struikgewas voor hun ne nesten vereischen zal men or planten, als palraenhout (buxus), dichte stekel- beziestruiken enz. Om do holle boomen te vervangen, zal men aan de takken uitgeholde houtblokken hangen of rots achtig gesteente met vele openingen bijeenbrengen. Aldus kan men vele mee/.en kweekeo T zijn inheemsche vogelen welke zomer en winter de boomgaarden, wijmenbossche», parken, enz. van ongedierte zuiveren velen sterven echter in strenge winters en om ze te bewaren moet men ze voeden met kempzaad en met spek (weinig ge zouten) of gemeen vleesch welke men aan do boomen hangt. Zij verlaten als dan hunne woning niet en hunne wel daden blyven aan hunne weldoeners voorbehouden. Er bestaan ook uitstekende beveilig- heidsmiddelen voor de vogelen welke op den grond nestelen, gelijk de leeuwe rik. Men kan gemakkelijk den toegang dor katten en ratten beletteu door de plaats met een net uit ijzerdaad te om ringen, en voor nesten welke op lage boomen slaan, mag men" den stam met eene rondo schijf pianken omgeven, zoodanig dat de katten er niet omhoog kunnen. Voor spreeuwen is het reeds voldoende houten kassen op boomen of op eenvoudige staken te plaatsen. Zij hebben eene groote menigte voedsel noo dig en zuiveren uitgestrekte landerijen van vele soorten van ongedierte. Voor de zwaluwen, vooral in de stallen, zal men de gewelven en de verlaten nesten in den herfst zuiveren, indien er de jongskens sterven in den nest zelf, is er dikwijls ongedierte voorhanden, gelijk sommigo luizeu. Iu dat geval moet men alles met zorg nazien eu zelfs de besmet te plaatsen met petrol insmeeren. De graanvoortbrengst der wereld - De voortbrengst van graan over gansch de wereld wordt dit jaar beraamd op Tarwe, 991,36 miljoenen kwintalen tegen 969,07 milj. kwintalen in 1909. Rogge, 467,19 milj. kwintalen tegen 478.40 milj. kwintalen iu 1909. Garst, 355,25 milj. kwintalen togen 371,68 milj. kwintalen in 1909. Haver, 628,28 milj. kwintalen tegen 687,68 milj. kwiutalen in 1909. Maïs, 1.070,50 milj. kwinlalen tegen 971,76 milj. kwintalen in 1909. Alice, begon Margaretha, er is iets, wat ik u behoorde te zeggen iets dat Jack zoi. Hij... Ach, loop heen met uw Jack riep Alico uit. Als go zijn naam nog eens noemt zal ik uwen mond dicht houden. Ge zijt juist een papegaai, die slechts een lesje heeft geleerd. Verveel me niet langer met Jack, Margaretha. Ik geloof, dat ge zelf verliefd op hem zijt. Er doet zich dan nu eene gelegenheid voor u op, ga zyn ge - broken hart heelcn. Zy keerde zich roekeloos, zorgeloos lachend, met haar mantel in den arm om. De wereld lag a«n hare voeten. Zij, die het zoo gemakkelijk gevonden had tc triomfee ren, zou geheel haar verder leven tot een groot succes maken. Zij danste lachend de kamer uit. Docii Margaretha zat koud en zwygend voor den haard, terwijl eene enkele dwaze onmogelyke gedacht haar onophoudend achtervolgde. HOOFDSTUK XI. Ter nauwernood ontkomen. Twoo dagen later kwam Mevrouw Nethercombo uit de bibliotheek en trad in dc hal op Sims, den huisknecht, toe. Komt de lord van middag thuis vroeg ze met vreemde stom, torwijl liet spreken haar blijkbaar voel moeite kostte. Neon, Mevrouw. Do heer heeft ge- Er wordt voorzien dus dat er dit jaar 22,29 miljoen tarwo en 98,74 miljoen kwintalen maïs meer zullen geoogst worden dan in 1909. Integendeel is de oogst van rogge 11,21 miljoen de garst, 16.43 miljoen en de haver, 59,40 miljoen kwinlalen minder dau verleden jaar. Engeland heeft 57 miljoen kwintalen tarwo noodig per jaar Frankrijk 12 miljoen, Duitschland 22 miljoen, Oosten rijk 13 miljoeD, Italië 12 miljoen en België 13 miljoen. Do behoefte aan rogge zal ongeveer voldaan worden, door de voortbrengst van ieder land. Voor wat den maïs betreft, zal Enge land, 22,50 miljoen kwintalen moeten invoeren, Duitschland 9 miljoen,Frank rijk 3 miljoen. Achterhouden van duiven. Sedert eenigen tijd toonen al de rechtbanken zich zeer streng tegenover diegenen welke duiven schieten, vangen of ach terhouden. Het is natuurlijk good dat men die kortzichtige monschen leert, dat het diefstal is een anders goed te ontnemen. Maar hoevele duiven kunnen niet aan deeigenaais weergegeven worden, uit oorzaak dat de merken der ringen, waarvan de poolen voorzien zijn, onbe kend zijn. Het is daarom dat een komitoit ge vormd is uit getrouwe duiven liefheb bers, om een alphabetische lijst op te maken met de merken der ringen ge diend hebbonde om de jonge duiven van do jaren 1902 tot 1910 te ringen. Deze lijst zal heel Belgenland door be kend gemaakt worden. Daardoor zullen verdwaalde duiven gemakkelijk aan hunne eigenaars terug kunnen gegeven worden. Kieslijsten vervalschers. Op tyd en stoud beschuldigen de geuzongazetten de katolieken (je kiezerslijsten te ver- valscben te hunne voordeele. Een katholiek, die de kiezerslijsten heeft nagezien van Elsene-by-Brussel heeft er 119 onregelmatigheden in ont dekt ten nadeele der katholieken. Daar staan geuzen ingeschreven als kiezers voor de gemeente, die daartoe de noodige voorwaarden niet vervullen; en daar zijn katholieken die wel recht hebben die vergeten zijn of stemmen te kort hebben. Te Elsene is Onzen Buylschepene van den burgerstand. Moet men hem aanwrijven dat die misgrepen opzette lijk begaan zijn zegd, op zijn club te zullen blyven totdat hij thuis kwam om zich te klceden voor het middagmaal. Goed, Sims. Mevrouw Nothercombe draaide zich om en begaf zich naar den trap. By den voet daarvan bleef ze aarze lend staan, en Sims, die haar twintig jaar geleden nog als jong meisje gekend had, keek baar angstig na. Hy wist, dat er iets was, wat liaar hinderde. Zij had zich omgewend en keek met bleek zorgelijk gelaat naar hem. Sims, zei ze plotseling, als Lord Crowley komt, brengt hem dan in mijn boudoir. Ilij hy zal om drie ure hier zijn, denk ik. En en indien cr iemand anders komen mocht, ben ik mot thuis, Sims. Ja, Mevrouw, ik zal er voor zorgen, zei Sims, en Mevrouw Nothercombe keerde zich weer om. Zij begaf zich langzaam en met knikken de knieën naai- boven, torwyl haar hart als lood in hare borste rustte. Ze sloot zich in hare kamer op om den man te wach ten, die haar tijdelijk uit geldelijke moeie- lijkheden redden zou den man te wachten, van wien ze een afkoer had en dien ze wantrouwde, wien haar echtgenoot het huis verboden had, endio toch de eenigo in geheel Londen was, die haar helpen wilde om Margaretha haar kans te geven die haar helpen wilde om dit één laatste seizoen meè te maken voor dat de krach kwam Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1910 | | pagina 1