|j| DIRKA Zondag 18 September 1910 5 centiemen per nummer 64ste Jaar 4294 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Opvoeding en Onderwijs. Plechtige inhaling GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. - VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Zondagrust. WATER. Ajuin van Mulhouze. DITJES en DATJES. Spaansche Oproerlingen van 1576 te Aalst DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- sening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt mot 31 December. De onkosten dor kwittantiën door do Post ont vangen zijn ton laste van den schuldenaar. Mon Schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in allo Postkantoren des Lands. fe*-- Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen hij accoord. Niet opgencmon handschriften worden met teruggestuurd. Hoeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in don voormiddag Voor de advertentiën uit dit blad. vreemde landen zich te wenden ton bureele van CUIQIJE auuii. AuUt, 17 Septemb. 1910. Het godsdienstig gedacht in de opvoe ding en 't onderwijs, is de eenige waar borg voor den persoon en ook het eenig heil der landen. De opvoeding en 't onderwijs door drongen van den Godsdienst levert goe de burgers op, mannen die tot eer strek ken hunner ouders. Nu de opvoeding en 't onderwijs kunnen alleen zulke heilzame uitslagen opleveren, als zij toevertrouwd worden aan godsdienstige leermeesters. Zou het dus geene dwaasheid zijn voor die ouders welke niet zouden wil len dat hunne kinders buiten den gods dienst opgebracht worden en dio ze dan toch nog zouden toevertrouwen aan meesters zonder geloof, zonder gods vrucht en onbekwaam christenen te vormen. Inderdaad, het is niet voldoende dage lijks gedurende eene halve uur eenige teksten uit den catechismus in de ooren der leerlingen te blazen, om er goede christenen van te maken. De Godsdienst moet gestadig in het hart van 't kind geprent worden, wil men dat de christe- ne leeriüg er cenen onuitwischbaren indruk inlatede godsdienstzin, de deugdzaamheid van den leermeester, moeten onafgebroken in 't hart van liet kind overgaan. Nu, zoo iets kan men maar verwach ten van de zorgen der lessen en van het voorbeeld van ware godsdienstige onder wijzers en men zal het ook slechts vinden in scholen waar de wet Gods wordt nageleefd. Een kind opbrengen, 't is het vormen door lessen en voorbeelden 't is het de deugd doen beminnen en de voorschrif ten ervan in zijn hart, in zijnen geest prenten. Ehwel,onderwijzers, die onverschillig of vijandig zijn aan den Godsdienst, zijn daartoe totaal onbekwaam. Welken iever kunnen zij bezitten om den Godsdienst in 't hart der kinderen te griffen, als zij zelf er niet van door drongen zyn Wat belaüg zullen zij er bij vinden om anderen te doen gelooven wat zij zelve verloochenen Men jspreekt maar met overtuiging van 't gene men gelooft, met liefde van 't gene men bemint, met gloedt van 't gene wat men gevoelt en wat kan Iemand ten voordeele van den Gods dienst zeggen als men er zelve niet aan gelooft Elko meester, die onverschillig is voor do godsdienstzaken, is onbekwaam behoorlijk onderwijs van Godsdienst te geven, de Godsdienst welke de kunst is van te leven als mensch er. de grond steen van alle de wetenschappen, 't is te zeggen, welke aan het kind leert wat het is, van waar hel komt en waar het naartoe gaat, waarom het op do wereld is en wat het er te doen heeft, in een woord zijnen oorsprong en zijn einde. Dit wil juist niet zeggen dat de open bare opvoeding zich uitsluitend in de handen moet bevindeu van kloosterlin gen en priesters; maar wat wij beweren willen is dat de onderwijzers, om to beantwoorden aan de wenschen van katholieke of godsdienstige ouders, een oprechten en overtuigden christen moet zijn. Met veel reden kan er tegen een ongo- loovigen leermeester worden gezegd Gij leert ons dat er een God is, welke loont en straft, wees hem zelf gehoorzaam en vrees hem, alvorens ons de les te willen spellen. Gij leert ons dat wij ons moeten onderwerpen aan de Geboden Gods en der H. Kerk, ehwel geeft 't voorbeeld, a wees er eerst zelf de getrouwe onder- houder van en wy zullen u volgen. Woorden wekken, voorbeelden trek ken. Dus ouders Ja, vaders Moeders verkiest voor uwe kinders christelijke leermeesters, christelijke scholen waar Godswetten on deze zijner Kerk worden nageleefd. Een slechte boom kan geene goede vruchten voortbrengen en meesters, die onverschillig zijn in zake van Gods dienst, zullen nooit van uwe kinderen, ware christenen vormen. Een kind zal nooit de vreugde, de troost en de eer zijner ouders zijn, ten zij het van zijne prilste jeugd af in den Godsdienst wordt opgevoed. Gelukkig de vader welke zeggen mag v Niet een mijner kinderen heeft k mijnen naam on teerd en is te kort ge- komen aan zijne plichten van Christen t en eerlijk man, dank zy de christe- lijke opvoeding welke ik hun be zorgd heb. Van 'smiddags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 18 Sopt. 1910, M. Van Caelenberg, Leo- poldstraat. Al degenen die een weing kennis hebben van de geschiedenis, hebben bij zich zei ven de vraag gesteld hoe het komt, dat grooto streken die over twee en drie duizend jaren vruchtbaar waren en het middenpunt van rijkdom en be schaving, nu veranderd zyn in uitge strekte woestijnen. Kanaan, het Land van Belofte, vloei de over van melk en honing Mesopo tamia, Syrië, Assyrië, het Perzië van dien tijd, in Egypte het land van Ges sen, waren vruchtbare en bevolkte streken. Nu kunnen ze nog enkel eeDO arme bevolking onderhouden. Waaraan is die overgroote verande ring toe te schrijven De nieuwere studiën der geleerden beginnen nieuw licht te werpen op dat vraagstuk dat ook gewichtig is voor onze streken wie weet of niet eens de dag komen zal dat West-Europa zijne vruchtbaarheid verliezen zal Zijn er middelen om die ongusligo herschepping tegen te gaan Ziehier nu wat de geleerden vaststel len Sedert vele jaren reeds geven de bronnen op verre na zooveel water niet meer als voorheen. In Luik heeft men waargenomen dat de bronnen van Haspengouw zooveel water niet meer verschaffen als voor heen. Voor de kom der Somme, in Frank rijk, is de gemiddelde wateraanvoer te Abbeville gevallen van 35 tot 27 vier kante meters per seconde. Dus ver mindering van een vierde, dat is zeer veel. Waaruit komt nu do verwarming der waterbronnen voort M. Houillier, conducteur van Brug gen en Wegen, zegt in eene mededee- ling, gedaan aan do akademie van wetenschappen, dat die verwarming niet voorkomt uit het gebrek aan regen noch noch uit de uitroeiing der bos scliou, noch uit doorzijpeliog in den grond, maar uit de verbetering van de landbouwuitbating van den grond, die eene belangrijke vermeedering mede brengt der uitwasemingen van water door de planten. Vooreerst er liggen bijna geene lan den meer braak alle stukjes land wor den bezaait of beplanten al die plan ten die groeien waar vroeger weinig of niets stond, zuigen water uit den grond om zich te ontwikkelen. Ten tweede de planten vruchten worden veel beter verzorgd zij worden opgejaagd bij middel van meststoffon ze zijn grooter en bijgevolg zuigen ze meer water uit den grond, dan vroeger de vruchleu deden die kleiner waren. Proeven werden daaromtrent geno men. Do heer Houillier bevond dat de ha ver die 45 centimeters hoog was, drie maal zooveel water uitwasemde als vroeger de planten van het braaklig gende land. Uit de proefnemingen van Hellriegel blijkt dat er 350 kilos water moet ver dampt worden om eenen kilo vaste stof in de plant te vormen. De noodige hoeveelheid water voor eene hectare verschilt volgens de plan ten van 1500 tot 5000 ton water, of 1,500,000 tot 5,000,000 liters. Een sterke eik, met groot bladerge stel, wasemt alle jaren meer dan 100.000 liters water uit. Men berekene dus wat eene hoeveel heid water door een bosch verbrand wordt. Een bosch werkt als eon fontein, het zuigt het onderaardsch water op en het bevordert de vorming van de wolken. Het water dal het verdampt, valt onder den vorm van regen weer op de grond. Keeren wij tot den landbouw terug. Uit het bovenstaande zal het gemak kelijk af te leiden zijn dat er meer water uit den grond getrokken wordt, naarmate de planten meer bladerrijk zjjn. Indien de landbouw nu een derde moer ••pbrengt dan vroeger, dan trek ken de planten ook een derde meer wa ter uit den grond, en dat water komt niet terecht in onze waterloopen, wel ke liet overal rondvoeren ten gebruike der nijverheid en ook niet in de fontei nen welke de waterbeddingen spijzen die de steden van water voorzien. En walor moet men nochtans hebben. Hoe zal men het water vergoeden dat de planten ons onttrekken Gewichtig vraagstuk Zoo heeft de vooruitgang zijne keer" zijde. F. Gedurende gansck het jaar mag de ajuin in de keuken niet ontbreken hy wordt er op veelerlei wijze benuttigd in soepen, gekruide vleeschgerechten en ook opgelegd in azijn. Van af de maand April is de voorraad ajuin verdwenen of als er nog eenige knollen van overblijven, zijn ze van weiDige waarde bovendien zullen er, in den hof, geen ajuinen te oogsten zyn vóór einde Juni. De ajuin van Mulhouze komt juist pas om deze leemte aan te vullen men kan hem aan redelijken prijs verkrijgen bij alle zaadhandelaars; het zyn klein bolletjes oven dik als hazelnoten. Deze ajuintjes worden in October ge plant in eenen grond van verteerd mest of mestaarde voorzien, het ware beter deze mestaarde na liet spitten te strooien en ze met do bovenste laag te mengen, vooraleer zulks te doen, zal men goed handelen met er. per are, bij te voegen, 4 kgr. superfosfaat, 4 kgr. kloorpotas- sium en 3 kgr. zwavelzuren ammoniak; deze laatste 1/2 voor en 1/2 na den winter. Het bijvoegen der hulpmesten zal ons dikke bollen verschaffen van voortreffe- lijken smaak en ons toelaten de bolletjes op korten afstand te planten en bijge volg eene grootere opbrengst verkrij gen. Zij worden geplant op rij met eenen afstand van 10-12 cm. tusschen de rijen en 5 cm in de rijen. De plant is zeer winterhard, dus is er geen schutsel noodig. In de Lente zoodra hel weder het toe laat hakken wij eens goed, om den zwavelzuren ammoniak onder te krij gen en om den grond te verluchten cd te verwarmen en desnoods zullen wij gieten. Met er een deel op zonuebarm te plan ten, zal men ze wel vroeger oogsten. Indien wij zeiven die ajuintjes willen aank weeken, zaaien wij ze in Mei-Juni zeer dicht (allo variëteiten kunnen daar voor dienen); laat gezaaid en zeer dicht bij malkaar staande, blijven doze bollen klein, ze rijpen in Augustus, men trekt ze dan uit en bewaart ze droog tot October. G. Impatient, Leeraar-Tuiubouwschool, Vilvoorden. Gent. Internationale tentoonstelling van vogelteelt. Het Bestuur der Vogel teelt Maatschappij «Het Neerhof» komtzijnenjaar- lijkschen oproep te vernieuwen om de medehui]) te verwerven van de lief hebbers en de kweekers tot het welge- lukken der 9e groote Internationale Tentoonstelling welke het in de ruime lokalen van het Casino, op 26, 27 en 28 November aanstaande inricht. Deze lokalen de wereld door bekent, zijn bijzonderlijk geschikt voor zulke inrichtingen zij tellen niet min dan 2500 vierkante meters oppervlakte. OF DE DOOR Petrus VAN INiUFFEE. 24e vervolg. Des torenwachters telg was rechtgesprongen en stond,den Jonkelenden blik naar de binnentredende perionen gericht bereid hare beulen toe te snellen. Zij zag den oletto, daarna Jcroom, en een schreeuw, zoo snijdend en scherp, ontvloog h dat beide mannen ervan rilden. Zjj /wijjneideendmgflo bewusteloos neer te zijgen. Jan ijlde tot Dn ka, st vwam uit om haar te ondersteunen, wanneer zy tot bczinm g en, een nieuwen angstgil slakend, den Spanjaard met kracht van zich wegstootte. Daarna richtte zij hare groot gevulde oogen naar den sergeant, ging handenwrmg "eroom, Jeroom 1 In naam uwer zatige moed.er. redred mij uit de klauwen van dit monster Heb medeMen met myue zwakheid, deernis met mijne onschuld lZy sloeg rond den hals des jongelings en sloot hem aan llaa J> hart. - Denk aan vader, bad zij erltarra u over hem. Bescherm my, en tot in der eeuwigheid zal J1 A™!?1'® j beminnen zooals nooit een wezen u op aarde J* den Heer voor u bidden tot op mijn sterfbed ui eene lroa levensgezellin zijn, eene ootmoedige slavin blyven tot myn laatsten ademtochtHoernia en Innige smart bekroop Reygermaneen traan vandeern jammer ontvloeide zijn oog en hij wide an^oo toostan(] een duw van den opperste hem tot liet besef van j "Laatdunkend, gelijk bij immer wasen b°e™ va" hlV'en eigen, had de Castiliaan het zwaard uit de sclieede geha floot hij Jeroom sarrend toe Zij herkent u nog Zooveel te beter Haast u Herhaal wat ik u voorzeg De elelto, keurling en vaandrig bij het Spaansch leger, Jan van Navarese, is op de Vlaamsche tot zot wordens toe verslingerd geraakthij zweert haar eeuwige liefde, onverbreekbare trouwdeswege bid hij om hare hand, drukt het verlangen uit, met haar door den huwelijksband vereenigd te worden. Dirka, begon Jeroom in de gewestspraak - beur het hoofd op, lieveblik vrij de toekomst in uwe verlossing is nabij; ik bleef mijn eerewoord gestand. Uw schaker, gij zult het allicht beseft hebben, vleit zich met de hoop dat gij erin toestemmen zult zijne vrouw te worden. De maatstaf zijner rechtzinnigheid bleek in zijn vroegeren omgang met Yolanda, die hij liet vaderland ontvoerde en hier ter plaats lafhertig vermoordde. Zoo heeft de vreemdeling het met u ook voor... De deerne blikte misprijzend op haren beul neer. Ik, ik zijne vrouw kreet zij ik stierve liever duizend malen den dood, ware zulks mogelijk, dan de bruid van dit wanschepsel te worden, liever dan dien duivel éen enkel vriendschapsbetuig te gunnen Jan voelde zich diep gekrenkt onder den verachtenden oog opslag van Dirka en do uitgalming barer woorden deden hem beseffen hoe hevig zij hem haatte en verafschuwde. Wat heeft zij geantwoord vroeg hij norscli. Zij weigert. VlakafDat is eenvoudig, maar zoo zijn wre niet effen raasde de Spanjaard. Zij zal eerder sterven dan uw verzoek inwilligen. Dit afgezaagd deuntje ken ik. Houd haar eens even de uitgestrektheid mijner macht voor oogengeef haar nieuws over datgene wat daar buiten omgaatschets liet stervensuur barer vriendinnen, de laatste oogenblikken van naastbestaanden en kennissen. - Hoe droevig I klaagde de vertolker tot zijne bescherme linge Ik sla hier ontwapend, krachteloos tegenover een sterken vijand heneden wemelt liet van soldaten, die bij het minste gerucht zullen toesnellen..... De signor, in zijn ongeduld geprikkeld, barstte andermaal in eenen vloed van bewoordingen uit Verzeker haar, dat ik van stonden aan het krijgsleyon vaarwel zeg, om gansch mijne genegenheid op haar te vestigen, haar mijne bestendige zorgen toe te wijden. Spreek haar van Gilbert, die voortaan, kommerloos en onbezorgd, in ons midden den avond zijns levens zou slijten... O, Jeronimo, zie mij aan de vrees eener beslissende weigering doet mij bezwijken de gedachte van zonder haar te leven, vergalt mij de toekomst Dring aan, smeek, en moet het zijn, welaan 1 ik zelf zal haar door mijne tranen pogen te vermurwen. Gij hoort, vriendin, zei de soldaat, zich gewikst van slag trekkende hoe zeer de wreedaard er op aandringt u het jawoord te ontprangen nog éen oogenblik en hij ligt geknield aan uwe voeten. Onnoodig u zijne woorden over te brengen de valschheid straalt u van zijn gelaat tegen, het sluwe zijner inborst, de laagheid zijner ziel flikkert u uit zijne verraders- oogen toe. Houden wij onze verstandhouding goed gedoken en blijven we kalm. Ik heb u ook verheugend nieuws mede te deeleu uw vader is buiten gevaarik bewaak hem van nabij. - Vader jubelde de geschaakte. Bedriogt ge mij niet, Jeroom - Dirka - Vergiffenis, vergiffenis Het hooren dezer tijding doet mij dwalen, u van leugen verdenken Verdwenen is thans myne onrustlieden, Jeroom, is geene wereldsche macht nog bekwaam mij van u te scheiden met hart en ziel hoor ik u toe Zie, signor, hoezeer zij haren vader bemintmurmelde Reygerman, geweld doende om zijne ontroering te overmeeste ren. Alleen het uitspreken van zijnen naam volstaat om haar het gemis der vrijheid te doen vergeten, den frisschen maag denblos op hare koonen weer te tooveren, haar met levenslust te bezielen. - Jan van Navarese aanstaarde in verrukking de herlevende maagd cn mompelde tot zich zeiven Wat is zij goddelijk schoon cn aanbiddelijk En de Castiliaan verdwaalde in zijne mijmering. Gij zult de gansche toedracht der zaak ontsluierd hebben, hoop ik, Dirka Ge zult het pijnlijke van mijne rol verstaan, en vermoeden hoe zwaar het mij valt ten voordeele van onzen Yijand uwe liefde te komen afhodelen Vbbbomin nadruk. (Wordt voortgezet). De dieren vinden er hun gemak en zijn in hun geheel gerangschikt, dat zij de bewondering uitlokken der bezoe kers Niet min dan 4000 dieren hebben er verleden jaar plaats gevonden, 't Is eene van do bijzonderste en do merk waardig sle internationale tentoonstel lingen van Europa. De liefhebbers kun nen er dus niet alleenlijk de kwaliteit maar ook hot getal hunner voortbreng selen zenden. Het Komiteit heeft reeds al de noodige schikkingen genomen ten einde de moeilijksten te bevredigen. Bijzondere kommissarissen zullen ge last zijn, per sektie, de dieren uit en in te pakken. De dieren zullen gevoeierd worden door het huis O. Sparenberg-Van den Heuvel van Brussel. Do Giften en Eere-prijzen zullen door den algemoenen schrijver den heer Ach. Heyndrickx te Gendbrugge ont vangen worden. Het Reglement programma zal den 15 October verschijnen. De liefhebbers die zich vóór dezen datum als lid opgeven zullen van de voordeelen, aan de leden verleend ge nieten. De Koning en de bestuurbare ballon. Koning Albert komt aan den minister van oorlog te schrijven dat hij den bestuurbaren ballon La Belgique III, ter beschikking stelt van het leger. Men weet dat deze ballon volledig is afgewerkt, volgens de laatste volmakin gen, en dat hij de vrucht is van de opofferingen en de wetenschappelijke opzoekingen van MM. Solvay en Gold- smidt die uit vaderlandsliefde, den balloo aan den koning hebben geschonkon. Zoodat thans ook ons leger eenen be stuurbaren ballon bezit en dat onze werkzame en wetenschappelijke officie ren groot nut zullen kunnen trekken uit deze prachtige gift. Luitenant-generaal Hellebaut hoeft dan ook zijne levendigste dankbetuigin gen gestuurd aan Z. M. De ouderdomspensioenen. De wet van 31 December 1908, heeft eenen nieuwen uitstel aan de ouderlingen ge- horen in 1843, 1844 en 1845, voor het samenstellen eener storting van te min sten 18 fr., tot het bekomen eener toe lage van 65 fr. De wetsbepaling laat toe aan de algemeene lijfrentkas te stortin gen te aanveerden tot in 1911. Tot op heden moesten de belangheb benden, om het pensioen te kunnen bekomen in 1912, eene eerste storting van minstens 3 fr. gedaan hebben, vóór 31 December laatst. De algemeene lijfrentkas mag nu, door bijzondere bemachtiging van den minister, de stortingen die verricht werden in 1910, aanzien als gedaan in 1909. Indien er dus menschen zijn dio nog niets gestort hebben, ze kunnen zich in regel stellen, met tweemaal te storten in den loop van dit jaar, en eene derde maal in 1911. Zij kunnen dan hunno aanvraag voor het ouderdomspensioen indienen in December 1911. GEMEENTE OORDEGEM. Yan don heer Notaris Schelfhout cn zyne Dame by hunne terugkomst in Oordegem, van hunne huwelijksreis, op Zondag 18 September aanstaande. De Commissie heeft de eer UEd. vrion- dolyk uit te noodigen om aan den stoet met paard, rytuig of versierden velo deel te nemen, welke zal gevormd worden om 2 3/4 ure nanoen aan De Vijf Huizen te Èrpe, Gontschensteenweg, om zich van daar stootsgewijze naar Oordegem te bege ven. Er zullen prijzen uitgedeeld worden, aan de schoonst versierde velos. Eeno prachtigo verlichting zal 's avonds om 7 ure plaats hebben, langsheen den Gentechen8teenweg. De Commissie neemt geene verantwoor delijkheid op zich voor de ongevallen die de deelnemers aan don stoet zouden kunnen veroorzaken. Namens de Commissie der gebaren.

De Denderbode | 1910 | | pagina 1