Voor het Grooter België. St. Martensgesticht, 0. L.Vrouw Ier Meulescljette KEKKcn KLOOSTER Gulden Jubelfeest Aalst Voorwaarts. Stad Aalst.-Werkbeurs Almanak van Affligem Allerhande nieuws. Belangrijk bericht. De Bolgen die al hunne nyverheidspro- dukten gansch de wereld door hebben doen kennen en waardeeren, daardoor bekleed België dan ook een eersten rang tussehen do landen van voortbrengst, hadden dat, op heden hunne bevoegdheid in zake van bier- brouwen niet kunnen'doen gelden. Deze leemte beslaat niet meer, dank zij Les Grandes Brasseries del'Etoilc die te Rio de Janeiro en te Bucarest bijhuizen hebben opgericht die in die verre streken de faam onzer nijverheid zullen hooghouden. Deze maatschappij bezit hier twee model brou werijen eene te Bornhem en eer.e te Bius- scl. Al diegene die deze gestichten reeds bezocht hebben staan in bewondering zoo wel voor hunne practischo inrichting als voor de groote bevoegdheid van den Tech nische dienst. Do brouwerijen van do l'Etoile beslaan eene oppervlakte van meer dan drie hectaren, en brouwen por jaar 200,000 hectoliters bier, waarvan liet ver bruik verzekerd wordt door 250 inrichtin gen die aan dc maatschappij toebehooren. Om bun vastgesteld doel to bereiken en punt voor punt uit tc voeren, begon de maatschappij met baren invloed te Brussel te versterken en kochten daarom de brou werij van Mmo Mann. Vervolgens richtte zij hare blikken naar het buitenland en kocht zij to Rio de Janeiro de brouwerij Guaida Velha. Het publiek, overtuigd van de waarde van dit gesticht, en wetende dat liet eene der eerste brouwerijen van Brazilië was, heeft dan ook 10 maal het noodige kapitaal voor deze onderneming ingeschreven. De byval van de uitgifte van do Brasse- rios de Bucarest was juist dezelfde, zooda nig dat de inschrijvers van 1 tot 5 slechts 1 aktie ontvangen; van 6 tot 10, 2 akties van 11 tot 25, 3 akties van 26 tot 50, 4 akties tn 5 akties voor 100. Ziedaar dus een welslagen waarover dc Grande Bras series de l'Etoile mogen fier zyn. Boven den intrest die de Grandes Bras series de l'Etoile zullen trekken van hunne titels die zij ontvangen als belooning voor hunne technische hulp, bekomt zij nog een onmiddelijk voordeel. Do Grandes Brasse ries de Rio de Janeiro koopen al hunne noodige mout bij de Brasseries de l'Etoile van den anderen kant, Roumania gekend voor zijne groote gerst voortbrengst, zoo leveren de Grandes Brasseries do Bucarest, aan de Brasseries de 1'EtoUe al dc noodige mout,aan prijzen beneden alle concurrentie. Daar de mout in Brazilië verschrikkelijk duur is, zoo zal dezen handel eene schoone winst afwerpen voor de l'Etoile. De laatste aankoop voor den oogenblik is deze van do brouwerijen Depocrter, te Jemappes, met 104 woningen meest lier- bergen en Paulet, te Bergen, met 21 her bergen. Dezo brouwerijen die volgens het oordeel der brouwers van den omtrek, het best in gericht en het meest gckalandeerd van het land, zyn vereenigd onder den naam van Grandes Brasseries du Hainaut. Do aktiedragers van do l'Etoilo hebben hier wederom eene aangenamo verrassing. De bestuurders in plaats de voordeelen van dezo zaak voor zich to behouden, geven aan hunne medewerkers «deaktiedragers» de volgende voorrechten Twee akties van de l'Etoile zullen recht hebben op 2 kapi taal akties en één sticlitersaandeel van de Grandes Brasseries du Hainaut aan den prijs van 130 en 65 frank. Voor de niet- aktiedragers is do prijs van inschrijving 142.50 fr. voor het kapitaal en 75 frank voor het sticlitersaandeel. Do aandeelhouders der Grandes Brasse ries de l'Etoile zullen niet nalaten profijt to trekken uit deze combinatie. Do uitgifto der Brasserio du Hainaut zal binnen enkele dagen geschieden en do byval schijnt nog grooter te zyn dan'deze der Brasseries do Rio en van Bucarest. Ook weten wij wat de siimmerikken doen zullen zij zullen enkel akties van de l'Etoile koopen en ge bruik maken van de voorkeur hun voorbe houden. Er zal gocno bloem aan de kroon van de Grandes Brasseries de l'Etoile meer ontbreken, wanneer zij, en dat zal spoedig zijn, de Grandes Brasseries de Flandres, zullen hebben ingericht. Van nu af is de naam der Grandes Bras series de l'Etoile innig verbonden met de groote brouwnyverheid on zonder twyfel zal binnen korten tyd die naam zoo popu lair zijn als deze van Bass «en Löwen braü liet zyn in bun land en in den vreemde. Bisschoppelijke Middelbare School Esplanade, AALST. Do leergangen van het Schooljaar 1910- 1911, worden hernomen Vrijdug 23 Sep temier. De plechtige Mis van den H.Geest, zal denzrlfden dag te 9 ure gezongen wor den in de St. Jozefskerk. Belangrijk bericht Eene nieuwe afdee- ling van Handelswetenschappen is in onze Bisschoppelijke Middelbare School ingo richt. De lessen ervan zyn toevertrouwd aan bijzondere en ervaren leeraars, o. a. aan den heer Fern. Casters, Licenciaat in Gezant- en Handelswetenschappen, Hoog- lceraar aan de bijzondere Handelsschool der Universiteit van Gent, Leeraar aan do hoogere Handelsschool van Antwerpen. Voor verdere inlichtingen zich te wenden tot den E. H. Bestuurder der school. OPENBARE Leergang van Ifioomteelt te Denderleeuw, gegeven door Mr P. Van Santen. Wij vernemen dat de heoren Van Mol Petrus, Moorsel De Brabanter Louis. Liedekerke; Callebaut Frans, Moor sel liet c-xaam van bekwaamheid op schit terende wyzo to Vilvoorde hebdon behaald. Proficiat. HE KAPEL VAN TE AALST. (Slot.) De huidige kapel, naar de plans van den bouwkundige J. GoETHALsdoor Benedikt Herremans gebouwd, kostte 3100 fran ken. Het inwendige werd prachtig ge schilderd door de gebroeders Van Sande; altaar en troon komen uit do werkhuizen van den Gentschen beeldhouwer Mathias Zens, terwijl onze kunstvriend en stads genoot Robrecht Van Calenbergh, de sierlijke bidbank beitelde. Verders treft men in liet bedehuis aan een orgel en schoone tapijt, geofferd door dn Congre- ganistcn oen zilveren kruisbeeld cn dito kandelaars, dio op eene hooge oudheid bogen en geschonken zijn door de juffers Duprez. De kapel bezit nog verscheidene prach tige juweelen, zilveren ampullen enkeik, oude kostbare kazuivels, dit alles zorg vuldig bewaard bij den E. H. Pastoor der St. Jozefskerk en bij de Zusters Fran ciscanessen. De schilderij De H.Maagd- de H. Schriften lezende eischt ovenwei eene betere bestemming, want zij staat... op den zolder van den koster. In den toren hangt een klok, versierd met bloemenkransen, waartusschen het volgende opschrift A.L.J.Van Aerschot, Naamscheslraat, 139, Loven H Maria lot Meuleschetle B.V.O. D. Willems, Pastoor, 1894. Het klokje, dat na de afbraak van het oud heiligdom, in het stadsmuseum werd geplaatst, draagt dit randschrift: f Fvdit Ioannis Pavwels Gandavi 1717. De steen, die vroeger in den voorgevel prijkte, berust thans in hetzelfde museum. Het archief bevat een inventaris, den 21 September 185-1 opgemaakt van de voorwerpen, die alsdan de kapel toebe hoorden, te weten Een massieven zilveren kelk met pa- tene en lepelken. Twee zilveren ampullen met dito schotel. Een zilve ren relikwiezegen, versierd met het beeld van O. L. Vrouw. Een missaal met zilveren sloten en dito hoeken. Drie gouden kruisen. Eene gouden ketting. Een gouden herteken. Drie gouden eerepenningen. Een paar gou den oorbellen, met purperkleurige stee nen. Eon zilveren armband. 72 zilveren offeranden. Twee verzilverde koperen altaarkandelaars. Zes kope ren altaarkandelaars. Twee koperen tafelkandelaars. Eene koperen bran che - en dito bel. Een koperen zegen en dito schotel. Twee tinnen ampul len met dito schotel. Twee tinnen kandelaars. Twee verzilverde bran- chen Eene koperen hanglamp met ketting. Eene ijzeren kaarskroon. Een tinnen kelk met patene en lepelken. Vier verzilverde koperen «branchen». Een overoud O. L. Vrouwbeeld, met zilveren kroon en scheptor. Vijf prach tige antepediums. Vijf kostolijko klee deren. Verscheidene kazuivels, alben, kelkdoeken enz. Den 1 October 1863 was de waarde van het zilverwerk geschat op 600 fran ken de andere voorwerpen op 675 frs. en dc kapel zelf op 2000 fr. Het Lïber Memorialis bevat de vol gende wetenswaardigheden 3 October 1816. Ridder Alexander Pauwelaert, schenkt aan de Broeders der Christelijke ScholeD, zes kandelaars en een kruis, in plantine, alsmede eene koperen wierookscholp, met beding dit alles ten dienste te stellen gedurende de Novene der Meuleschetlekapel. 15 October 1854. M. Leblanc, koopman dezer stad, geeft twee bloempotten in porcelein, met bloemen en bokalen. Het genootschap van St. Vincentius a Paulo doet eene gift van zeventien leunstoelen. 1855. De houten ballustrade en dito trap van het oksaal worden afgebroken en in ijzeren vervangen door den smid J. Meert het nieuw hek kostte 99fr.24. De herberg De Warande eigendom der kapel, wordt verhuurd aan den koster Van Titlolboom, mits 141 fr. 49 c. s' jaars. 1856. Men plaatst voor de eerste maal eene lijnwaden tent. 1857. De St. Martenskerk verkoopt aan het bedehuis een zwartkleurigeu kazuivel. 1858. Silvain Van der Gucht, schildert het altaar en Spitajels levert een missaal van requiem. 1859. Kapel en inhoud worden voor eene som van 3,275 fr. ver zekerd tegen brand. De Broeders van Maria leveren een zwart antepedium, en de zilversmid De Vidts-Pins, krijgt eene bestelling van 2 zilveren branchen.» 1860. Emmanuel Eeman, vervaardigd het altaar der gebuurte en S. Van der Gucht schildert het, waarvan kost 225 fr. 90. 1861, 24 Juni. Albert Van Geem plaatst het processiealtaar, aan de Nieuwstraat. 1863. In dit jaar bezat de kapel niet min dan 111 zilveren offe randen. 8 September, Pieter Jozef De Smedt, in leven koperslager, ter wijk St. Job, laat bij testament aan het bede huis, verscheidene koperen kandelaars, heiligenbeelden, enz. 1865. 20 Sep tember. De Vidts-Pins levert een zilveren kelk. 30 September, Victor Lefebvre, koopt te Brussel, bij Lorson, eene tapijt voor 63 frs. Belangrijke herstellingen geschiedden aan bet dak. 1869. Poel man, van Gent, levert een missaal. M. Backaert en andere bewoners van den Molendries schenken een zilveren ver gulde kroon. 1872. Gift van oen wit en blauwkleurig vaandel. 1873. De gezusters Luycx leveren nieuw lijnwaad voor de tent. 1875. J.-B. Ost voert belangrijke horstellingon aan het gebouw uit.1876. Het stoelgeld wordt afge schaft. Victor De Somer, plaatst eene houton tent, voor dewelke Van Severen het berd levert. 1878. Men koopt een nieuw antepedium van 109 fr. 1882. De kapel doet aan de St. Jozefskerk eene gift van 150 nieuwe stoelen. 1885. Jan Van Nuffel schildert de kapel. 1886. Plechtige zielmis voor wijlen den gunstig gekenden steendrukker en gra veerder Jaak Van den Bossche. Provisenrs der Kapel sinds 1853. Victor Lefebvre Bened ictus De Coen- Moeyersoen August De Troch-Posse- miers Jan MeertJozef Roelandt Philip De Roover Desiré Van der Heyden, notaris Jozef Arents Gustaaf De Coen Edmond D HondtEgidius MeertKarei Van der Haegen, genees heer Frederik Brisard De Coninck- Moeyersoen Pieter Moens-De Coninck Wilfried De Glippele Jozef Verbrug- ghen, notaris Amandus Osselaer Amandus Van Mossevelde Victor Wil lems Franciscus Coppens Desideer Willems, pastoor van St. Jozef Amand D'Hondt; Victor De Somer Polydoor Van Gyseghem. Proosten E.E. H.H. Troch Cloe tens De Troch Schepers Pacquay Bockstael Soudan De Meester. Kosters Pieter-Jan Van Tittelboom; Jan,-A. Van TittelboomFranciscus Blommaert. Petrus Van Nuffel. Nadruk verboden. J. M. f J. F. PLECHTIGHEID DER OPENING van der Eerwaardo Paters Minderbroeders Capucienen TE SINT-JOB-AALST. Geestelijke oefeningen onder den vorm van Zending. van den 18 tot den 25 September 1910 o Zondag 18 September, gelezeno Missen, 5, 6, 7 V, uro. Plechtige Hoogmis, om 9 ure. Onder al de missen korte aanspraak. 's Avonds om 5 ure, Rozenkrans, Veni Creator en Lof, waaronder openingsser moen. Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Vrijdag avond, 't kwaart voor 8 u Rozenkrans, Lofzang, Sermoen en Bene- dictie. Dinsdag, 't kwaart na 6 ure, Mis ter eore van St Antonius, waaronder kort Sermoen. Zondag 25 September, gelezene Missen, 5, 6, 7 l/2 ure. Om 9 ure plechtige Hoog mis. Onder al do missen kort sermoen. Na de Hoogmis, wijding van het Triomfkruis, 's Avonds sluiting der oefeningen, voorge zeten door den Z. E. Heer Kanunnik V. J. Roelandts, Pastoor-Deken vanSt Martinus. 't Kwaart na 5 ure, Rozenkrans, Lof, Sluit- sermoen en Pauselijke Zegen. De Sermoenen zullen gepredikt worden door den E. Pater Robertus, Minderbroo- der-Capucien uit het klooster van Isoghem. Al de geloovigen vooral manspersonen, zijn dringend verzocht de sermoenen zoo veel mogelijk by to wonen. Alles tot meerdere eer en glorie van God AALST. Morgen Zondag 18 September, zal de E. H. Willems. Pastoor der St. Joseph- Parochie het gulden jubelfeest van 50 jaren Priester vieren. Een talryke stoet parochianen zal ten half tien uren de Eerw. Jubilaris naar de Kerk geleiden, alwaar hij de Hoogmis zal celebreeren, waaronder sermoen door den Z. E. H. Roelandts, Pastoor-Deken. Na do Hoogmis feestzitting en aanbieding der geschenken. Banket om 1 1/2 ure. Algemeeno verlichting van 't Esplanade plein, eynematographischo voorstellingen en concert door het fanfaarkorps Willen is Kunnen De afdeeling van den onpartijdigen hond van neringdoenera en ambachtslieden der stad, verzoekt vriendelijk al de inwoners der stad, op Zondag 25 September aan slaande, ter gelegenheid van het Groot Beiaardfeest hunne huizen te willen be vlaggen. De leden van don bond zullen het zich ten plichte rokenen, hunne gehuren aan te wakkeren om aan dit verzoek te voldoen. Het bestuur van Aalst Voorwaarts PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogweerdigheid heeft benoemd Bestuurder van hot Groot Seminarie, den E. H. De Munck, Baccalaureus in de god geleerdheid, leeraar in het Collego van Dendermonde. Worden gevraagd door de Patroons 1 Meubelmaker, (huiswerker) 1 Meu belmaker, leerjongen 1 Kuiper, halve gast. Vragen der Werklieden 1 Mecanicien-vuurstoker 2 Schryn- workers 1 Voerman. Kom 1 te verseliifuen DEN voor 't jaar 0 H. 1911. Benevens talryke nuttige raadgevingen en inlichtingen bevat hij ernstige en luimige yerhalen, Raadsels, Merkwaardige gebeur tenissen, enz. enz. Hij is ook rijk geïllustreerd en bevat pnder meer twee prachtige portretten een van Z. M. Koning Albert en H. M. Konin gin Elisabeth. In een woord een lyvig boekdeeltjo van 144 bladzijden welke bij iederen christen vlamink op de leestafel behoort. Hij is te verkrygen ten bureele dezes aan den zeer gematigen pry's van 0,30 cent. franco per post 0,40. AALST. Sedert Maandag is Flor. Van Gcyt, 14 jaar, zoon van Frans, wo nende Kleine Bolleweg, uit zyn vaders huis verdwenen By zyn vertrek was hij gekleed mot donker groene vlooren broek, gryze gestreepte kiel en afhangende muts. Tombola. Dor Tentoonstelling van Brussel. Groot lol: 200.000fr. Prijs van 'tbiljet 1 fr. AALST. Ongeval. Verleden Maandag, rond 5 uren namiddag, viel de 3jarige Petrus Van den Bremd, zoon Felix, Kerrebroek, in een pot ziedend water, die zijn broertje Judocus in den vloer geplaatst had. Het kind bekwam erge brandwonden en moest naar het hospitaal worden over gebracht. Doktoor Daelman heeft, het ver zorgd en vreest voor een noodlottigen afloop. Het Burgerlijk Eerekruis van eerste klas komt bij Koninklijk Besluit gegund te worden aan den heer Willem De Winter, Lid van 't Bureel van Weldadig heid onzer stad van Aalst. Proficiat - Huidziekten. - 't Ia dienst aan gansch het menschdom bewijzen met het middel om 't lijden to verzachten te doen kennen. Do 4da September 1906, zegde ons Madame F. Martin, Chaussée de Waterloo te Namen Ik leed aanhoudend aan Speen, dat my sinds dertien jaar hinderde, vooral bij 'tgaan. Ik wist niet moer welk middel aanwenden, toen mon mij de Foster's Zalf aan ried, verkocht in de Apotheek, De Valkeneer, te Aolst. Van af de eerste toepassing deed zich een groote verlichting voor en 't duurde niet lang of ik was gansch genezen Den 23e Meert 1910, voegde Madame Martin, er by Ik heb nooit meer aan 't Speen geleden waarvan de Foster 's Zalf mij zoo wel verlostte reeds vijf jaar gele den, ook kan ik nooit genoeg dat zoo krachtig middel doen kennen De onuitstaanbare kwellingen veroor zaakt door 't Speen wordt spoedig verlicht door de Foster's Zalf, die in weinigen tyd eene volkomene genezing brengt, 't Is ook het beste geneesmiddel voor al de huidziek ten. In alle apotheken in 't algemeen (Eischt de handteekening t James Foster 3,50 fr. dc doos, 19 fr. de zes of vracht vrij tegen mandaat Engelsche Apotheek v.tn Ch. Delacre, 64, Coudenbergstraat, Brussel. (6). AALST. Maandag middag is brand ontstaan bij Benoit Beirens, landbouwer, Binnenstraat. Hij kon gelukkig op tyd door de geburen en door de pompiors van Myl- beek gcbluscht worden, de schade bedraagt rond de 400 fr.er bestaat verzekering. De oorzaak is onbekend. LEDE. Woensdag nacht is brand uitgeborsten in het kruideniersmagazyn Coppens-Van Wassenhove, wyk Gucht. De vrouw gewekt door haar kind, bestatig- de dat er rook in de kamer was, zij ver wittigde haren echtgenoot, deze trok de kamerdeur open en zag dat de winkel in vuur en vlam stond. Oogenblikkelijk werd het alarm gege ven en do pompiers, geholpen door de ge- buren, vielen dapper het vuur aan en waren na een uur workens, den brand meester. Gansch do inboedel van het magazijn is de prooi der vlammen geworden, de zoldering cn hot dak zijn insgelijks afgebrand. De schade wordt gerekend op 1100 frank er bestaat verzekering. Oorzaak onbekend. Oiitsickliigcn.Al de ont stekingen van het lichaam zyn vernietigd door do slymverdryvende Pil Waltery, 1 fr. do doos. Een schat gevonden. Pufgravors waren Maandag bezig de grondvesten te graven van ecu gebouw, dat M. Goubert- Desadeleer wil oprichten nabij zijne woning te Denderhautem, bij Ninove. Eonsklaps stootten de aardewerkers op eenen stecnen pot, 30 centimeters hoog, dio eon groot getal goud- en zilverstukken bevatte, dra gende het jaartal 1600. Verscheidene oud heidkenners zyn reeds ter plaats geweest. Men schat de verzameling op meer dan 40,000 fr. Tomljola der Gewezen Wees jongen. Onwederoepolijk vastgesteld op Zondag 2 October 1910. Er is gemeld dat twee gasmaatschap pijen aan do stad Gent voorstellen hebben gedaan voor de gasverlichting, waardoor eene merkelyke besparing zou kunnen verwezenlijkt worden. De commissie dor regio heeft zich met de zaak bezig gehou den, maar geen besluit genomen. Zy schrikt voor de verantwoordelijkheid het gasge- stipht af te schaffen, want wat zou er ge beuren als do nieuwe inrichting aan de verwachtingen niet beantwoordde of het nieuw gesticht om de eene of de andere reden moest gesloten worden BrouwLM'ij Van Roy, Wieze, gekend voor hare uitmuntende tafelbieren. Vraagt pryzen en stalen. Terwijl de 18 jarige Gustaaf Tem merman wonende Antwerpschensteenweg. te St. Amandsberg, op do bloemisterij van M. Alloncius, zelfden steenweg, bloemen aan 't ladon was deinsde het paard achter uit, Temmorman werd tussehen do wielen en den muur gevat en de borst ingedrukt. In ergen toestand werd de jongen op eene berrie naar het hospitaal van Sint- Amandsberg gedragen. Zyn toestand is wanhopig. Indien gij een schoone keus wilt hebben van Wolle on Tyk voor Matrassen, Hupelingen, Linoleum, Toile cirée en al benoodighéden wat den tapissiersstiel be treft, gaat zien by Karei Van de Putte fin ZusterKorte Zoutstraat, 29, Aalst. DENDERMONDE. Donderdag voormiddag, rond 11 1/2 uro, is een reizi gerstrein, komende van Lokeren, in de statie van Dendermonde ontriggeld. De machien en eenige wagons sprongen uit de riggels. Daar de trein stil reed, hebben de reizigers maar een lichten schok gevoeld en kwamen er met den schrik van af. Het verkeer was eene halve uur onderbroken. Bloedige kermissen. -- De kermis Neyghem is gekenmerkt goweest door een wreed tooneel. Maandag, te 5 uur, waren dronken kerels in de herberg der cchtgo- nooten Van Droogenbrockbij de kerk van Neyghem. Opeens werd getw ist. Van woorden ging mon tot daden over en reeds rolden do vechters op den grond toon zoon Van Droogcnbroek toesprong om hen te scheiden, doch hij kreeg een dolk steek in den buik, waarna de dader, oen andere jongeling van Oetinghen, Van Nicuwenborg, aanviel en in borst en rug stak. Eindelijk stak hij nog zyn wapen tot aan de hecht in bil van zekeren Do Braeckcr, van Goyck. Do moordenaar is zekeren Dc M.., van Denderwindeke. Hij werd door den burgemeester M. Do Buyst cn den veldwachter aangehouden, maar de mede plichtigen van DM... hebben den misdadi ger uit de handen van dc overheid kunnon trekken. Sedertdien is hij niet meer gezien goweest. Het parket van Audonaerde is ter plaats geweest. Do toestand van Van Droogen brock en Van Nieuwcnborg is erg. Nadere bijzonderheden. De kerels die Maandag in de herberg Van Droogenbroeck, te Neyghem. het gevecht leverden, tydens hetwelk do zoon van den huize en een ander jongeling erg en een derde licht gekwetst werden, wa ren door de gendarmen van Denderwinde ke aangehouden en, na eene voorloopigo ondervraging, in het gevang dier gemeente opgesloten Eene halve uur nadien verbrijzelden de gevangen de vensters, braken de deur gansch af en namen de vlucht. De gendar men konden er een van inhalen doch zij moesten hem terug loslaten, daar zy geene cel hadden om hem op te sluiten. De 18-jarige Ida Goossens, wonende Masuiplaats to Schaarbeek, sprong Woens dag ter hoogte van de Rogierstraat van eenen voortrijdenden tram. Het meisje rolde onder het rijtuig en werd schrikke lijk gekwets. Voorbijgangers sprongen haar ter hulp en droegen haar in een kof fiehuis, waar een geneesheer vaststelde dat zij den schedel gebroken was entali ykc wonden over gansch het lichaam hekomen had. Het slachtoffer werd bij hoogdrin gendheid naar het gasthuis overgebracht. Men vreest voor haar leven. FirVAKCIKNIML.19, Kruidtuinlaan, Brussel, verschijnt eiken Zaterdag, in 20 bladzijden, groot formaat, kost slechts fr. 2.50 per jaar, geeft om standige studiën over waarden aan 't orde van den dag, over economische gebeurte nis en, de ontleeding en do beoordeeling van bilans, een beursoverzioht en de oflici- cële koorslijst van Antwerpen en Brussel, kostclooze financieële inlichtingen en raad gevingen. Op aanvraag wordt het Finan- ciënblad gedurende eene maand kosteloos toegezonden Een Engelse-liman, M. Jack Ruhman, had op de boot tussehen Dover-Oostende kennis gemaakt met een landgenoot, die evenals hij eenige dagen in Brussel kwam doorbrengen. Daar hy reeds vroeger in België geweest was, bood hy M. Ruhman aan hem den weg te wijzen. Bij de aan komst te Brussel bracht hij hem in een klein hotel van do Amigostraat. De volgen den dag, alvorens naar de tentoonstelling te gaan, stak Ruhman zijn geld, acht pond sterling, in zijn valies, want er waren zooveel dieven hier zegde de onbekende. In de tentoonstelling echter i verloor de wogwijzer zijnen landgenoot en toen deze te 1 uur in het hotel kwam om te ontbijten, vernam hy mot verwondering dat de onbe kende te 11 ure was teruggekeerd en na op zyne kamer to zijn geweest, onraiddelyk was vertrokken De Engelschman ging zyn valies nazien en bemerkte dat zijne ponden sterling verdwenen waren, Hy heeft eene klacht neergelegd. Dinsdag morgend 6 uur, bood een voerman van St-Stevens-Woluwe zich aan in het commissariaat der Daillyplaats, te Schaerbeek, en bracht daar van zyn rijtuig een man binnen die heelenal bebloed w as en doorboord van messteken, Het slacht offer wiens toestand erg is, is Albert de B. veekoopman, wonendo Fetisstraat, te Etterbeek. De B. was naar de kermis van St-Stevens- Woluwe gegaan. Een twist ontstond on tijdens het gevecht word den veekoopman zoo erg gestoken. Hy kent zijn aanranders niet. Thans wordt de B.., in het gasthuis van Schaerbeek verpleegd en heeft de gen darmerie van Saventhem een onderzoek ingesteld. Nadere bijzonderheden. Het parket heeft zich naar het gasthuis van Schaerbeek begeven om er Albert De Buyst to onder vragen, den beestenkooper, die naast den weg werd opgeraapt, met negen messteken in het lichaam. De gekwetste kon juiste inlichtingen geven aan de magistraten over het gebeur de. In eene herberg te St-Stevons-Woluwe gekomen, had een jongeling zynen hoed afgonomen en ten gronde geworpen. De Buyst antwoordde door het zelfde te doen met den hoed van den anderen. Een twist ontstond en men besloot dien te gaan uitvechten op den openbaren weg. En daar had De Buyst zyne messteken gekregen Het parket begaf zich (l&arop naar Wo- luwe en dank aan de inlichtingen van den gekwetste werd daar spoedig de hand ge logd op de genaamde Karei Saels, 30 jaar oud, daglooner te Woluwe. Hij erkende met De Buyst gevochten te hebben, maar hy was zoo dronken zegt hy, dat hij niet meer wist of hy gestoken had. Dat lydt evenwel geen twyfel want Saols kleercn waren geheel met bloed doortrokken. Hij is aangehouden en in de gevangenis van St-Gilles opgesloten. Jonge scheltn. Da 15 jarigen Jan Jaspers, wonende Josaphatstraat, 167, te Schaarbeek, werd door zynen patroon ge last eone belangrijke som gelds bij eenen kalant te ontvangen. Onderweg vroeg een knaap of hy geen frank kon wisselen. Jaspers nam den geldbeugel, doch op het zelfde oogenblik sprong de guit naar hem toe,ontrukte hem het geld en vluchtte weg. M. Vanderpoorten, koopman in ge vogelte, to Assche, kwam Donderdag mor gend, te 6 ure. met zijn gespan langs den Gentschen steenweg te St-Jans-Molenbeek gereden, toen het paard vorschnkte ou in eeno gracht terecht kwam do kar sloeg om en Vanderpoorten werd er onder ge- plettcrd. De man werd met gebroken arm cn been en erge verwondingen over gansch het lichaam opgenomen. Na in eene nabu- rige woning verzorgd te zijn werd hy naar zyno woning overgebracht. Het parket van Audenaarde heeft zich naar Sottegera begeven, om eene vreeso- lyke misdaad te onderzoeken, die in den nacht van Maandag tot Dinsdag gepleegd werd. Een mijnwerker, Jozef Coomana, wonende te Strypen, was naar Sottegem gekomen omaankoopen to doen, maar wa» blijven plakken in eeno herberg. Wat er na zijn vertrek gebeurd is weet men niet juist, in alle geval, den volgenden morgend werd hy stervend op den weg gevonden, doorboord inet niet minder dan 28 messte ken. Men bracht hem naar het gasthuiB van Sottegem, waar hij spoedig stierf. Uit het onderzoek blykt dat eene bende dronkaards, komende van eene naburigo kermis, in den nacht over den weg is ge gaan. Men vermoedt dat de schuldigen onder hen zijn. Coomans was een braaf werkman, dio nooit iemands iets kwaadi deed. Men verkeert in gissingen over d« drijfveer tot dio misdaad. Coomans wai gehuwd en laat vier kleine kindersn achter. Vreeselijke nacht.—Uit het onder zoek is gebleken dat liet drama in nr 156 van do Victor Hugostraat, te Schaarbeek wel degelyk het gevolg is van eeno nacht' merrie. Do echtgcnootcn Gazon zijn een zeer gelukkig echtpaar, waar nooit de minste twist heerscht. Vóór eenige weken werd er een diefstal gepleegd in het huis naast dat waar de echtgenooten Gazon wonen. Sedert dien heeft M. Gazon, die vreeselijk bang is voor dieven, de gewoonte aangenomen, van zijn revolver op zijne nachttafel te leggen. Welnu, ten prooi aan een hangen droom, sprong hij uit zijn bed, greep den revolver en begon tc schieten op een ingebeelden kerel, dien hij meende zijne vrouw te zien aanvallen. Pogende haren man te ontwa penen, zou Mad. Gazon zelf het schot heb ben doen afgaan, dat haar kwetste boven do rechterslaap. De kogel gleod af op den schedel, anders ware zy op den slag gedood geweest. De overtuiging van M. Gazon was zoo groot, dat hy den persoon, dio by meende te zien, tot in do minste bijzonderheden kon beschrijven. Do zaak zal nu spoedig geklas seerd worden. Visscher verongelukt. De visschorsbaas De Brae verliet Dinsdag morgend met zyn sloep de haven van Nieu- poort. Rond den middag brak er plotse ling oen geweldig Noord-Oostelijk tem peest los en de boot van Do Brae sloeg weldra om. De visscher poogde zwemmen de aan land te komen, doch spoedig zag hij dat zulks onmogelijk was en hij klamp te zich vast aan de mast van het vaartuig. Dat alles gebeurde op de reede voor een groot getal ooggetuigen, die op den dyk onmachtig hot tooneel gade sloegen. Na een kwart uurs bovenraenschelyke pogin gen om zich te redden, moest do ongeluk kige visscher de mast lossen en hy ver dween in de diepte. Rond 3 ure namiddag werd de sloep op het strand geworpen, vlak ovor den Casino-Schouwburg. Wy kunnen niet genoeg onze lezers dis aangetast zijn van hoest, valling, bronchiet, influonza, kcelpyn, hoeschheid, asthma of kinkhoest, de Borstsiroop van Dkprateri aanbevelen. De geneeskunde bezit niet een# remedie dio zoo rap en zoo volkomenlyk geneest. Het is een serieus produkt dat zich niet steunt op ingebeelde portretten of uitgekochte certificaten, maar hot goneeit altijd. Prijs 2 franken de groote flesch. Te be komen by On. Depratere. die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 cen tiemen meer voor port), alsook te Aalst by de apothekers De Valkeneer en Callebaut. Vóór eenige dagen werd er in de kerk van O.-L.-V. van Halle, een groot koperen kruisbeeld gestolen. Hot parket begaf zich naar dio stad en deed daar eeo onderzoek, dat niets opleverde, M. Esse- maekers echter, adjunkt van den commis saris dier stad, begaf zich naar Brussel en ging daar bij de oudheidkoopers zoeken. Woensdag morgend vond hij het kruisbeeld by eenen koopman in de Nancystraat. Deze koopman erkendo liet gekocht te hebben van eenen onbekende, voor 20 fr. op den dag zelf van den diefstal. Ongeluk te Charleroi. Over het gemelde ongeluk, wordt nog het vol gende bericht-: Het was omtrent kwart na twaalf ure toen het ongeluk voorviel op hot terrein der toekomstige tentoonstelling. Twee hal len zijn reeds geheel voltooid en men is bezig aan de derde. De monteerders hadden den vierden paal, dio hot ijzeren geraamte van het gebouw vormen, geplaatst, toen dezo eensklaps omviel en al do rest mede- sleepte, tot de sterke grondvesten in steen too. Vier werklieden waren nog aan den arbeid. Zy werden onder de halken begra ven. Men snelde hen aanstonds ter hulp, terwyl verschillende geneesheeren van het ongeluk verwittigd, ter plaats snelden om do slachtoffers to verzorgen. Een dezer stierf bijna onmiddelyk. Een andere had het bewustzyn verloren en de krachtigste middelen konden de levens geesten niet meer opwekken. Zijn toestand is hopeloos. De dorde is ernstig gekwetst aan het hoofd en heeft eene breuk aan den arm. De vierdo was betrekkelijk licht ge kwetst aan do boenen. Het parket ia ter plaats geweest kort na het ongeluk, om een onderzoek te doen naar de oorzaak. De schade is niet groot en zal de werken slechts weinig vertrag«0|

De Denderbode | 1910 | | pagina 2