Pondérdag 22 September 1910 5 centiemen per nummer 64,te Jaar 4295 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. XVI* Congres vai) den Belgischen Volksbond, Katholieke Liefdezusters. Het Beiaardfeest te Audenaerde. De duurte van het vleesch. Uit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ieaing van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving eiudigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont gingen ayn ten laste van den schuldenaar. Mea Scliryft in bij O. V«i» l'uiie-GoogttenH, Korte Zoutstraat, Nr 31 a in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d* bladzyde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CUIQUK «UUM. AuIhI,21 Seplomb. I91C). Op Zondag 11 September werd dit congres te Nyvel geopend. Z. E. de Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen sprak daar eene redevoering uit waarop wij de ernstige aandacht van al onze lezers vestigen. Ik breng u den vaderlijken en ker- kelyken groet van den bisschop tot de christen bevolking Pax vobis Pax vobis De vrede is met u, als een bevestiging de vrede zy met u, als oen wensch. De vrede is met u Zeker,wij smaken alle dezelfde gerustheid van ziel in het geloof en dezelfde liefde tot God en tot onze broeders. Deze gemeenschap van geloof en ge voelens belet geenszins de mogelijke achakeering van denken, het mogelijke verschil van overtuiging ,- zy belet geenszins, dat men soms moet samenko men om verschillende stemmen te hoo- ren in eene eerlijke bespreking. Dat kan zijn, omdat wij, katholieken, de vaste overtuiging hebben, dat,welke ook de wisselvalligheden der reis wezen, wij in de Rust zullen aanlanden. Wy weten, dat, ofschoon het schip door de golven bestookt wordt, wij in de haven zullen komen, indien wij tot het einde toe gehoorzamen aan Petrus, die het roer bestuurd. Blijven or som migen onderwege, zoo zijn het onge- hoorzaraen, die twijfelen aan de beloof de hulp van God. Deze zekerheid is geen kleine steun, en vol betrouwen zeg ik De vrode is met u Ik voeg er dadelijk bij De vrede zij met u Heel de vervlogen en het begin der loopende eeuw lijden aan wijsgeerige droomerijen en aan de onmenschelijke eigenzucht,die de middeleeuwsche broe derlijkheid vervangen hebben. Hedendaags verstaan wij allen de noodwendigheid der samenwerking. Gisteren nog zeide Pius X De be schaving moet niet meer ontdekt wor den. Het geheim der maatschappelijke orde moet niet meer gezocht, maar toe gepast worden. Daarom zyn wij hier. Werklieden, ik zou willen, dat gij een oogenblik alle vreemde stemmen 19e Vervolg. Zij hoorde hem reeds, nog voordat hy den bovengang bereikte. In gespannen ver wachting lette ze op ieder geluid en zat in een oogenblik rechtop voor hare schrijfta fel met een stuk papier voor zich en een pen in de hand. Een enkele snelle blik overtuigde Lord Crowley, echter dat dit eene voorgewende houding was, en hy glimlachte een weinig en overhandigde den huisknecht zyn hoed. Mevrouw Nethercombo trad vooruit om hem te begroeten, hem bevend de hand toestekend. Alle kleur was uit haar gelaat geweken. Nu hy daar was, onder haar dak, in hare kamer, maakte een akelig gevoel van vrees en angst zich van haar meester. Waarom had ze het gedaan Zij had juist een gevoel als van een beest in een val, juist alsof zy haar hoofd in do muil van een leeuw stak en toch waarom waarom Zo keek naar zijn gelaat zyn gevoel loos, kalm gelaat, en sloeg de oogen neer. Ze trachtte kalm te spreken, doch plotse ling maakte een grooto vrees, die ze vroe ger nooit gekend had, zich van haar meester doet zwijgen, om alleen naar uw gewe ten te luisteren. Eertijds waren er zelfs rechts, brave lioden die u zegden Weest niet bezorgd om uwe toekomstHebt betrouwen Ik beu hier ik, uw afgevaardigde, uw pa troon, uw pastoor misschion. Wij zul len uwe belangen verdedigen. En wordt gij soms teleurgesteld, vergeet niet dat .er na dit leven een hemel is. Zoo sprekende niet waar beant woordde men de stem van uw geweten niet. Gij zegdet met Paulus Ja, ik was eens een kind, en dan dacht en sprak ik als een kind maar thans ben ik man, en ik heb het recht te spre ken als man, als burger. Ik beu ge trouwd en zou eene talryke familie willen stichten. Maar het is mijn plicht myne kindo ren waardig op te voeden en ik wil de hand niet uitsteken om eene aalmoes ten einde mijne familie te doen bloeien. Wat den hemel betreft, ja, ik hoop liem te verdienen maar ik heb ook het woord van den Goeden Meester onthou den, die eens zegde, dat ik kan zalig worden na een weinig geluk op aarde genoten te hebben. Gy hadt gelijk alzoo te spreken. Dan, er klinken andere stemmen stemmen van oproer, stemmen van oor log men wil den klassenstrijd, den stryd van hen, die met de armen wer ken, tegen hen, die met den geest wer ken. Keurt gij dien oorlogskreet goed Neen, het is niet waar, dat de werk lieden tegen het vernuft opstaan. Zij weten, dat do bloei der nijvorheid schatplichtig is aan eene verstandige inrichting, aan de uivindingen, aan de leiding. Zij weten, dat er een denkende kop moet zijn om de werkende spieren te richten. De vrede is met u De vredo zij met u In het blad Americahet zeer aanbe velenswaardig weekorgaan, dat gelijk men weet door paters Jesuïeten wordt opgesteld en een uitnemend overzicht biedt van al wat er belangrijks inde wereld gebeurt, vinden we een merk waardige getuigenis afgedrukt omtrent de waarde der katholieken ziekenver pleging. Het is afkomstig van een Joodschen Waarom had Lord Nethercombe zoo vreeselijk het land aan dezen man Waarom werd hij gewantrouwd, verme den en waarom had John gezegd, dat hy hem nooit onder zyn dak wilde ontvangen Ze rilde een weinig en keerde zich zenuwachtig naar den haard. We zullen hier thee drinken, Sims, zei ze. -- Ja, Mevrouw. De knecht aarzelde. En Mej. Margaretha en Moj. Challoner vroeg hij. In het rooae salon als gewoonlijk,, zei Mevrouw Nethercombe haastig. Een plotselinge blos was haar naar het gelaat gestegen. Waarom was Sims eensklaps zoo dom geworden Waarom had hy die vraag gedaan waarom had hij Marga- retha's naam genoemd Margaretha moest nooit met dezen man in aanraking komen. Margaretha moch nooit iets van hare onge lukkige schulden en hare speelwoede weten. Niemand was bekend met deze namiddagen achter geslotene deuren, waar een twaalftal vrouwen zich aan den harts tocht van het spel overgaven, en vooral Margaretha mocht niet vernemen, op wel ke manier hare moeder haar geld verloren had indien degenen, die met haar gedrag bekend waren, slechts de mond was ge stopt zou John haar helpen om haar geheim te bewaren. En onderwyl moest ze onderhandelen met dezen hatelyken man, die de eenige in geheel Londen was, bereid om haar geld te leenen. docter, dr Emil G. Hirsch, die een artikel schreef in liet Quarterly Bul letin of the Illinois Board of Charities en daarin klaagt over de moeilijkheden, die er bestaan om geschikte verplegers en verpleegsters te vinden, over de onkunde en de daaruit volgende onbe- schaamheid van hen aan wie de zorg voor ongelukkigen is toevertrouwd. Daarby nu vindt hij gelegenheid een vergelijking te maken tusschen de toe standen in wereldlijke instellingen en die welke door katholieke religieusen worden geleid een vergelijking, die vooral gelezen moet worden door hen, die zich laten wijsmaken dat de laatsten toch eigenlijk minderwaardig zyn. Dr Hirsch dan schryft Katholieke hospitalen hebben nimmer moeilijkheid met de aanvulling van de ryen mannen en vrouwen die geroepen zijn om do zieken te dienen of zwakzin nigen te bewaken. Godsdienstige wij ding, de zelfvoldoening gratification die voorkomt uit het zoete besef dat men des Meesters werk doet, geeft, om den last op te nemen van deze taak, een kracht, als geldelijke vergoeding nooit kan verwekken. Het bewustzijn dat zij geroepen zijn, dat hun roeping een heilige is, dat de doornen kroon, die thans hun deel is, zal worden vervan gen door een diadeem van glorie hier namaals, vergezelt de Zusters van Liefde in hun werk van barmhartigheid. Het staalt haar om pest en verschrikking zonder vrees te gemoet te treden. Het verheft haar boven de kleine moeilijkheden der dagelijksche routine. Het doet haar vergeten de gevaren en de eentonigheid der omgeving. Het brengt een glimlach op haar lippen, zelfs wan neer krankzinnigen rondom haar razen, en haar lichaam folteren en haar zenu wen tergen tot bezwijkens toe. Zij zullen hun post niet verlaten, hoe onaange naam en weerzienwekkend haar taak ook is. Elke zuster heeft zichzelven aan dit leven gewijd en zoolang zy leeft volgt zij haar roeping. De joodsche dokter gaat zelfs verder en meent dat de groote ervaring aldus verkregen opweegt tegen eenig gemis aan theorische kennis, want - ervaring is niet enkel de toetssteen, maar ook de moeder der theorie...» Men ziet, het woord van den jood schen geneesheer is ook nog wel voor sommigen onder ons de overdenking waard, vooral voor die kleppers die de nonnen uit de gasthuizen zouden willen verjagen en deze door wereldlijke zie kendiensters zouden willen vervangen. Hy was haar, toen de deur dicht ging, naar den haard gevolgd, en stond nu naast haar, met het onveranderlijke glimlachje om de lippen naar haar kijkend. Ik heb woord gehouden. Ja, antwoordde zo zenuwachtig, ja. gij hebt woord gehouden. Ik ik heb ontzettend veel schulden, Lord Crowley. De woorden ontbraken haar. De vrees keerde terug. Waarom had zij hem om dat geld gevraagd Bleef er haar niets anders over Had zy niet iemand anders kunnen vinden Hij tastte in zijn zak en haalde zijn zak doek te voorschijn. Werktuigelijk wees zo hem oen stoel aan. Hy ging zitten en bleef naar hem staan kijken. Hoe haatte en vreesde zij hem. Maar ze moest het geld hebban. Wel licht zou ze binnen kort in staat zyn, het terug te betalen. Wellicht zou er het een of ander gebeuren, dat haar uit hare moeielijkheden zou kunnen redden. By den aanblik van den wissel, welke Lord Crowley uit zijn zakboek te voor schijn haalde, slaakte Mevrouw Nether combe een diepen zucht en keorde het licht in hare oogen terug. Het was toch eigen lijk maar voor korten tijd. Ongetwijfeld zou er weldra verbetering in haren toestand komen. Doch plotseling hief zij bet hoofd op. Het spijt mij, dat ik u niet de geheele som verschaffen kan, welke gy gevraagd hebt, zei lord Crowley. Hot was eene zeer Wij knippen uit het schrijven van onzen Confrater 't Land van Audenaerde 't volgende over het Beiaardfeest 't welk aldaar op 11 September plaats greep. Na de feestzitting der Studentengil- de begon het beiaard-concert op den toren van Sinte-Walburgakerk. Eerst was het de beurt van den Leu- venschen meester M. Jules Vandeplas deels om 't gerucht der kermis te vlie den, deels omdat de wind uit 't Oosten blies, begaf een overgroot getal liefheb bers zich ter Meerschpoort, om daar in ingetogene stilzwijgendheid hel zwie rige spel te bewonderen, de echte mu- ziekalo vertolking van de Prélude de Bach -, Fugue pour Carillon en Les Cloches de Corneville te smaken En het volk was door de uitvoeringen van deu kunstenaar zoodanig begeesterd dat het zyne toejuichingen niet kon weerhouden, wanneer hy «L'Enclume» weergaf. M. Th. Vandeplas deed op zijne beurt schoovcn toejuichingen op, vooral in zijne meesterlijke opvoering van - Con cert d'Oiseaux en Torreador twee stukken die door tal van liefhebbers bijzonder gesmaakt werden. M. Demelte, de gevierde koninklyke beiaardier van Aelst, spreidde alle de krachten van zijn wondervol talent uit in L'Air du Russingnol en Souve nir do l'Opera Mignon maar vooral in de Credo du Paysan welke hij met het fijnste kunstgevoel in de zuiver ste aaneenschakeling van lonen wist weder to geven de menigte, verrukt en vervoerd, scheen hem te smeeken zyn spel niet te staken telken male eene uit voering ten einde was. Rondom den toren stegen onophou dende toejuichingen en bravogeroep der liefhebbers den kunstenaar te gemoet M. Nauwelaerts, de jeugdige beiaar dier van Diesl, verrast op zijne beurt de toehoorders met zynen t Retour de la Fauvette met twee volksliederen van Van Duyse, en vooral met de Rubensmarsch en al was het hem opgelegd van na zijne meesiers te spelen, toch word hij met dezelfde greti ge ingetogenheid aanhoord, met dezelf de geestdriftige toejuichingen onthaald. M. Schynckel, sloot het concert met eene prachtige uitvoering van vader- landsche liederen. Het concert van Zondag mag in de Annalen der beiaardkunst geboekt staan als een der schoonste welke men ooit in ons land te hooren had zoo om de medewerking der kunstenaars wier faam 't gansche land door verspreid is, als om de meesterlijke, onvergelijke lijke schoone vertolking. Alle muziekliefhebbers bekende Zon dag een muzikaal verhoor zonder weergd genoten te hebben, de heer Burgemeester bedankte de kunstenaars uit ganscher harte en zegde hen in de naam der bevolking een welverdiend Tot wederziens en tot laat in den avond hoorde men de kunstminnaars den lof uitspreken van hen die met ons verleden Zondag hunne kuDst kwamen deelen. groote som om zoo terstond bij elkander te hebben, vooral hij keek op vooral daar cr geen onderpand is. Hy lachte een weinig en keerde snel tot zijne papieren terug. Maar ik heb een wissel van 37,500 franks meegebracht Dat zal voor eenige weken voldoende zijn. Dan zal ik u meer kunnen verstrekken. Mevrouw Nethercombe stond doodstil. De waarschuwende vrees maakte zich weer van haar moester. Waarom trad ze toch nog niet terug Een zeker iets drong haar alle hulp van dozen man te weigeren, doch de aanblik van den wissel, welke hy achte loos op de tafel wierp, overweldigde haar. Zy kon niet terug, zo was zooveel schuldig En bovendien deed ze het allemaal voor Margaretha, en ze moest dit geld nemen, zelfs alhoowel het slechts voldoende zou zijn om haren interest te betalen en haar hoofd boven water te houden, totdat ze meer van Lord Crowley zou kunnen krij gen. Hij was nu opgestaan en had oen pen in de hand genomen. Dit is de schuldbekentenis, mevrouw Nethercombe, zei hij. Als gij dit ondertee kent, zal alle formaliteit tusschen ons afge- loopen zijn. De rest de leuning is slechts een kwestie van vriendschap, mevrouw Nethercombe. Hare keel was droog. Ja, dat hebt gij mij gisteren roeds uitgelegd, zei ze onvast. Ik ik be grijp liet, en natuurlijk is het heel welwil- Onze huisvrouwen klagen over de duurte vau het vleesch en niet zonder reden. Sommigen schrijven die duurte toe aan de Tentoonstelling van Brussel on deze kan daar wel voor iets tusschen zyn. Doch het is niet alleen in België dat het vleesch duur is het is ook duur in Duitschland, in Oostenrijk eu Hongarië en in alle andere landen. Daar komt het natuurlijk niet by de Tentoonstelling van Brussel. In Duitschland begint men te vragen dat het vee uit den vreemde zou mogen binnenkomen. Te Buda-Pesth en te Weenen is er spraak dat de gemeentebesturen slach terijen zouden oprichten om het vleesch zoo goedkoop mogelijk te kunnen afle veren. Het gebrek aan vleesch is dus alge meen. Hier in België is het betrekkelijk nog beterkoop dan in andere landen, juist omdat het Hollandsch vee in Duitsch land niet mag binnenkomen en in België wel. Moest Duitschland voorhet Hollandsch ee opengestold worden,het is te denken dat de beesten en dus ook het vleesch 41 België zouden opslaan. Hoe komt het nu dat het vleesch zoo duur is Wordt er zooveel méér geëten dan voorheen. We denken dat niet. Er worden echter minder beesten ge kweekt. De reden daarvan is de duurte vau 't graan. In België koopen de landbouwers ge woonlijk graan bjj om beesten te vetten. Maar als het graan duur is zooals nu, lend van u. Hy trok met denzelfden onveranderlyken glimlach om de lippen de schouders op. Dan zullen wij er niet verder over- spreken, zei hy, totdat gy mij wenscht terug te betalen, Eene plotselinge ontroering deed haar een oogenblik beven. Had zy hem toch nog miskend Was hy zoo edelmoedig als hy scheen f Hij had natuurlijk interest ge vraagd. Zy had dit verwacht, en zou zonder dat, dc leening niet hebben aangegaan doch deze houding van hem deze vreem de, onverschillige houding wat betee- kende die En de schuldbekentenis Hy had ze opgevouwen on in zijn zak gestoken. Het was eenvoudig een bewys van ontvangst voorhet geld. Er stond geen woord over den interest in, geen woord omtrent den datum waarop het terug moest botaald worden. En lord Crowley gaf door woord noch blik to kennen, dat ze de eerste schrede had gezet op den weg der vernieti ging, welke zij trachtte af te wenden. Niets op zijn gelaat verried, dat de ellendige ge volgen van dezen eersten stap ook Marga retha s mooi kopje tot in het stof zouden doen buigen. Toen hy eindelyk opstond om afscheid te nemen, was hy er in geslaagd, al haro vage vrees te ontzenuwen. Toen bij haar do hand toestak, was ze weervortfouwvol, hoopvol, koelbloedig. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1910 | | pagina 1