DIRKA Zondag 25 September 1910 5 centiemen per nummer 64,ie Jaar 4296 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad on 't Arrondissement van Aalst. Fapade-Wetten. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Zondagrust. Wat de slaven vroeger te lijden hadden. Voor zaad is 'tbeste niet te goed, Er is geen God. Spaansche Oproerlingen van 1576 te Aalst Vacantieleergangen DITJES en DATJES. NDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- Kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post out* vangen zijn ton laste van den schuldenaar. Men Schryft in bij G. Van «I© Duiio-Geossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUK 8UUH Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamon fr. 1-00 Vonnissen ep 3d# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggostuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vryd3g in don voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te dit blad. venden ten bureele van Aalst,24 Septemb. 1910. Onbetwistbaar is het eene eer voor de Katholieke Partij de sociale wetgeving in België te hebben iDgehuldig. Reeds lang vóór dat er socialisten ter Volkskamer of Senaat zetelden en ondanks de stelselmatige hardnekkige dwarsboomeri.jen der liberalen, die toen de oppositie uitmaakten, vatte de toen malige Minister Beernaert krachtdadig het maatschappelijk vraagstuk aan en legde de grondzuilen van het heerlijke gebouw onzer maatschappelijke hervor mingen gansch Europa door bewonderd. Onze Katholieke Regeering beproefde al wat mogelijk, al wat doelbetrefleud ■was om te beletten dat de maatschappe lijke wondon verkankeren zouden wantoestanden werden veranderd, mis bruiken uitgeroeidmen wees den minderen man den weg aan die leidt naar lotsverbetering, economische onaf hankelijkheid, stoffelijke welvaart en geluk voor zooveel men op aarde welvarend en gelukkig zijn kan. Deze werking werd nooit door de socialisten roode en groene met een goed oog aanzien. Geen wonder toch zij zoeken immers niet dat de maatschap pelijke wonde geheeld worde; zij hebben er.politiekerwijze gesproken,belang bij dat er vele ellende, veel wanorde en wanhoop heersche in een woord, dat de maatschappelijke wonde maar altijd bloede.... En daarom is het dat zij, bij iedere gelegenheid, de sociale wetgeving der katholieke Regeering afgekeureu zij is onvolmaakt, ondoeltreffend. het zyn fapade-wetten Deze laatste maanden wierd de wet op 't bouwen van werkmanswoningen van 1889 door de socialistische organen bevig afgekeurd. Die wet leverde niets op zij is een facade-wet en daarmee punctum. Een fa^ade-wetlGoed zoo, ja, fagade- wet in den echten zin van 't woord daar zij aanleiding gaf tot het bouwen van meer dan 65.000 woningen waar van thans arbeiders de eigenaars zijn. Nu, die 65000 woningen gerekend tegen 4 meters gevelbreedle, hebben eene ge- zamelijke lengte van 260,000 meters of 260 kilometers of 12 uren. Een fayade van belang voorwaar De gezamelijke waarde van die 65 duizend woningen vinden wij nergens opgegeven, nu we weten dat de maat schappijen welke het bouwen van werk manswoningen ten doel hebben aan dit bouwen meer dan 140 millioen frank besteedden, dat de Algemeene Staats- spaarkas meer dan 80 millioen frank verschotten deed aan die maatschappij en. En al die millioenen zullen, na zeke ren tijd, het spaargeld der werklieden eigenaars worden, spaargeld dat schoo- nen interest opbrengt en veilig geplaatst is. Wij willen ook herinneren dat de eigenlijke gezegde werkmanswoningen van de personeele belasting ontslagen zijn ook dat de beschryvingskosten, enregistrement, bij hel koopeD, verkoo- pen, geld leenen merkelijk verminderd zijn. Wilt ge weten, geachte lezers, hoe veel millioenen frank de Staat al opge offerd heeft uit dien hoofde Meer dan 28 millioenen voor wat de personeele belasting betreft, meer dan 6 millioen besehrijvingsrechten in 'I ge heel 34 millioen van welke het. grootste gedeelte weêr is te goedegekomen aan de werklieden-eigenaars. Die wot van 18S9 is onbetwistbaar niet volledig, niet volmaakt. Vooreerst zouden hare voordeelen moeten gegund worden aan alle loon trekkers welke thans gerekend worden onder de klas der mindere bedienden. En is er dan geen middel om van staatswege, weshalve, net bouwen aan te moedigen van goode gezonde huur woningen Niet iedereen is bij macht zich een eigen huis aan te schaffen, zelfs niet met de hulp die de wet van 1889 verschaft maar iedereen behoeft toch een dak en in sommige dichtbevolkte centrums wordt het met den dag moei lijker om fatsoenlijke en betrekkelijk goedkoope huisvesting te vinden, vooral als het gezin met talrijke kinders geze gend is. Meer dan eens is er op dien betreur- lijken toestand gewezen geworden eo de afschuwelijke zedelijke gevolgen ervan doen uitschijnen. Laat ons hopen dat onze Katholieke Regeering welke nooit stilstond op de baan van waren vooruitgang, dit bij zonder en uitertst belangrijk vraagstuk niet uit het oog verlieze, eu het zoo spoe dig mogelijk trachte op te lossen, al ware het bij middel eener nieuwe facade-wet I Van 'smiddags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 25 September 1910, M. Mêganck, Leopold- straat. Vele menschen verdienen zuur hun dagelijksch brood. Er zijn velen wier leven maar eene aaneenschakeling is van lijden. Maar toch zijn er geene meor die zooveel uit te staan hebben als do sla ven vóór dat Christus hun lot is komen veranderen, ze opheffen, ze veredelen, ze doen erkennen als menschen. De slaven maakten dan het overgroot deel uit. In Sparta, eene stad in Grie kenland, waren er voor 36,000 vrije burgers 244,000 slaven. In 't Romeinsch rijk waren er voor 6 millioen menschen die alles hadden en vrij en meester wa ren, 120 millioen slaven om hen te die nen. Er zijn Romeinen geweest die voor hunnen persoon 20.000 slaven hadden. En zoo was er een die alle dagen 's mor gens zich deed voorlezen hoe hot met zijne bezittingen stond da&r waren zooveel huwelijken 'gesloten tusschon slaven, daèr waren er zooveel kinderen geboren, daar had men er zooveel ge straft of ter door gebracht. En wat was elke slaaf dan Eenvou dig aanzien als een werktuig, dikwijls minder dan een dier. De meester mocht hem alles opleggen, hem straffen hem dooden als hij wilde. De slaaf iiAD geen recht geen recht om huwelijk aan te gaarrdan met wie de meester het wilde, geon recht op zijne eigene kinderen, die door de meester weggenomen werden en ver kocht naar beliefte. Men nam toen de kinderen van do moeder weg gelijk hier de kalveren van de koeien. Beeldt gij u in, hoe vreeselyk dat was En de wreedheid tegenover de slaven! De Romeinen hielden de slaven die zij deden opleiden om te vechten, en dan moesten die ongelukkigen malkan der doodvechten in de cirk, of in hun nen hof, of gedurende hunne feestma len dat was een genoegen voor de monsters. Seneca vertelt dat somige slaven ge- geeseld werden en ter dood gebracht, omdat het badwater wat te koud of te heet was, omdat zij de vliegen niet goed wegjoegen, zelf omdat zij geniesd had den onder het eetmaal hunner meesters, Zulke voorbeelden geeft de geschiede nis genoeg. Romeinsche vrouwen, wanneer zij zich door hunne slavinnen lieten aan- kleeden, hadden dikwijls naalden in hunne hand, en wanneer het aaukleeden en versieren niet goed ging naar hun ne goesting, staken zij er onmeedoogend mee. Als de meesteres wat kwaad werd, deed zij zoodanig de slavin straffen, dat deze soms verminkt was voor heel haar leven. Sommige vrouwen hadden zelfs een bijzonderen beul om hunne slavin nen daarvoor te geeselen. En dat is niet veranderd voordat de de Zaligmaker is komen zeggen Alle menschen zijn lcinderen van God, erfge namen des Hemels n, en a doet niet aan anderen hetgeen gij niet toilt dat anderen u pioen En dan die barbaarschc gewoonten bestaan nog in de heidenscho landen daar worden nog, gelijk eertijds te Rome, al de slaven gedood a'sc'e mees ter vermoord wordt, of eukol maar aan eene ziekte sterft. Zullen wij ooit genoeg dankbaar zijn jegens den Godsdienst, die dat al!ö3 is komen veranderen Wij bestatigen met een waar genoe gen dat de landbouwers meer en meer belang beginnen te stellen in de keus van het zaad. Zy hebben overschot van gelijk want een wel gekend spreek woord zegt zulke zaad zulke vrucht» En vergeten wij niet dat de spreek woorden gesteund zyn op jarenlange ondervinding eu dat zy de wijsheid der natiën uitdrukken. Wij hebben dus gelijk te herhalen Voor zaad is 't beste nooit te goed Inderdaad, al de levende wezens worden beheerscht door eene grootte natuur wet n de overerving Volgens die wet zetten do ouders hunne hoedanighe den en hunne gebreken over aan hunne nakomelingen. De veefokkers hebben sedert lang al het belang daarvan begrepen en er al het mogelijk profijt uitgetrokken. Welnu, het zaad is het groot voortzettingmiddel in den plantenteelt, en hetgeen waar is voor de dieren is het ook voor de plan ten, ziedaar waarom men jaarlijks zulke groole sommen ziet uilgeven voor den aankoop van nieuwe vreemde zaden. Ongelukkiglijk bewaren die varië teiten niet lang hunne goede hoedanig heden, zoodat men genoodzaakt is na korten tijd te veranderen. Ook ziet men verstandige landbouwers zelf hunne zaden verbeteren, immers de uilslagen van de proeven, door het departement van landbouw aangelegd, hebben bewe zen dat do twee iniandsche variëteiten heel goed met de uitlandsche kunnen wedijveren. Het is dus van hoofdzake lijk belang dat de landbouwer de zwaar ste en bestgevormde zaden uitkieze van eene goede variëteit, Doch, wy zouden willen eenen stap verder zien doen. Wij zouden willen dat de landbouwers het perceel waarop zij voornemens zijn hun zaad goed voor 't volgende jaar te kweeken, bijzonder bewerken eu bemesten. De grond tame lijk diep omploegen en op de snede wel minerale meststoffen strooien. Deze immers hebben do eigenschap, de plan ten, strafte en kloekte bij te zetten. Phosphorzuur en potasch namelijk ver vullen deze rol en tevens bevorderen zij de goede hoedanigheid der vruchten. Bij deze vruchtbaarraakende stoffen zal raeu ook amoniaksulfaat voegen opdat de planten goed ontwikkelen voor den winter. Eene mengeling per are van 5 k. superphosphaat, 1 kilo chloorpot- asch en 1 kilo amoniaksulfaat innig- lijk vermengd maken eene goede herfst- bemesling uit. Men strooit de meststof fen op de snede der laatste omploeging. Men zaait wat vroeger en wat dunner dan gewoonlijk, b. v. van af20Sept. 110 tot 120 k. per hectare. Aldus zal het struiken of uitstoelen in de gewenschto voorwaarden geschieden. Na den winter b. v. in Meert, strooit men per are nog 1 kilo aramoniaksul- faat en men sleept in met een omge keerde eg en desgevallende overrollen bij goed weder. Door aldus te handelen zullen de almen machtig ontwikkelen, zij zullen goed struiken, kloeke aren vormen en uitmuntend zaad voortbrengen voor de volgende zaaiing. William. Er is geen God zoo buldert de vrij denker, al lang reeds is zijn beeld uit de harten der wijzen verdwenen, al lang reeds offert niemand, dan de dwaze, nog wierook op zijn altaar. Er is geen God zoo buldert hij voort, geen Schepper van wereld en dieren en menschen geen vrije mensch buigt nog het hoofd voor Hem. Er is geen God herroept uw woord, houdt op, een stond, en ziet rond u, aanschouwt en luistert. Wiens stem me hoor ik in 't ruischen van den wind en 't kabbelen van den vlieten 't klot sen van de baren wiens stemme dreunt en klettert door het wolkenschof, by machtig brommen van den donder wiens naam staat in 't wijde veld te lezen, in 't groeiende groen en 't rijpend gulden koorn, in 't kleurrijk bloemen- kleed dat lieflijk over 't land gespreid ligt Wiens baud heeft vlammend sterrenheir in 't onmetelijk ruim go- plaatst en geleidt het langs die brcede hemelbaan? OF DE DOOR Petrus "VAftJ BUFFEL. 25* vervolg. Niemaud dan gij, edele vriend, beschikt over mijn iart;" Waarom toch kan ik mijn ontzenuwd liooid 111 uwe amen niet laten rusten waarom is het mij niet gegeven, u lu p danken voor zooveel edelmoedigheid waWm 7»\ Malig uwen hartstocht, lieve Houd u sterk... AVeldra zal ik vader hier brengen...» Bijaldien'ge blijft weigeren, zal de eletlo hem in uwe tegenwoordigheid doen pijnigen. man Ellendige schreeuwde de deerne, zich tot den hopma i-z^irotst alle bedreigingen, zei Reygerman uwe vrouw wordt ze nooit, daarop verwed ik mijne ziel. Wat hebt gij haar gezegd Ik heb al gedaan wat ik kon. De aanstaande dood des ouden aangekondigd Venwel Tloóg do Spanjaard met opgeheven wapen toe. Jeroom, eensklaps in toorn ontstekende, y ove,..te niet langer meer kunnende bedwingen, storite p handen greep dtzes rechterarm en knelde hem usschen zyne handen als in cone ijzeren schroefhij poogde hem P vuist te wringen, toen een verraderlyke slao opzet verijdelde en beiden worstelend tegen de tafel vieiem Spoorslags zat de hoofdman op den sergeantvouwde hem den knie op de borst en hield zyne keel omkneld. Wat weerhoudt me, knarstande by, dat ik verwurge, u niet aan mijnen degen rijg?... Waarom mij belet ten die vrouw loon naar werken te geven wat wilt gij nietig mormeldier, met mijne bevelen den draak steken Gaat ge eindelijk spreken De arme sergeant vooldo lust genoeg om onverwijld te antwoorden, doch die knellende nijptang in hoedanigheid der hand zijns meesters aan zijnen gorgel, liet hem ternauwer nood toe, een heesch gegrol uit te braken. Gelukkig bemerkte het de uitzinnige kamper hij liet hem los en zeggen Signor eletto, hoe zeer ik anders uwe bevelen eerbiedig, nu zal ik niet gedoogeu dat gij een haar van hel hoofd mijner landgenoote raakt Nogmaals die uitdagende houding andermaal dezelfde ge biedende toon Waar wil dat heen, Jeronimo Wordt ge stapel gek 1 Het leven is mij boven alles duur In uw eigen belang breidelde ik uwe opvliegendheid ik wist immers wel, dat gij u het zoudt beklagen des torenwachters dochter gedood te heb ben. Wat gij wederspannigheid noemt, was u beletten eene onherstelbare dwaasheid te plegen. Wie weet, misschien is er nog kans liaar te overreden, haar ongelijk te doen inzien. vanNavareso koelde. Wat zijt ge voornemens knorde hy misnoegd. Dewijl ik mij later van geen flauwhartigheid wil hooren betichten, mij tot nog toe geene enkele zwakheid wist aan te tijgen een laatste middel beproeven. Dit zal u bewijzen, dat het mij in geenen deele aan gehoorzaamheid ontbreekt, hoege naamd aan geene getrouwheid mangelt. En hij keerde tot zyne beminde weder en sprak met geveins den ernst Dit voorval had ons bijna verraden de aanslag mislukte. Edoch, ik kon niet anders handelen om u van een gewissen dood te redden. Wij moeten scheiden, maar voor niet lang. Ik kom terug, op alles voorbereid, en zonder u zal ik alsdan dit huis niet verlaten. Betrouw op God!... Vervolgens zag hij den keurling kalm in do oogen en beslootIk geef het op. Alle schoone woorden zijn vruchteloos, alle mooito is te ver geefs zc blijft onwankelbaar in haar besluit. We zyn genood zaakt onYerricliterzake heen to gaan, De kalme toon des sprekers was olie op het vuur en ontstak opnieuw den hoogmoed van Jan. Raak ze niet aan dreigde Jeroom. Ilare dood zou ons ongeluk berokkenen Haar hoofd zal ik breken huilde de eletto voor mijne voeten zal ze kruipend om genade schreien Eene martelie, zonder gelijke in de lange reeks myner vonnissen, weze haar aandeel in het rookend bloed van dezen dien zij het levenslicht ver schuldigd is, zal ik mijn dorst naar wraak lesschen, zal de aangedane smaad uitgewischt, de toegebrachte hoon geboet Een uittarteude glimlach om den mond, beantwoordde Dirka de bedreigingen van den Castiliaan, met Ik haat u, ik vervloek u, booswichtGod's straffende hand zal u treffen I Sergeant, brulde de Spanjaard laat ons gaan In mijno rechtmatige verbolgenheid zou ik eene bewoenlijkc daad bedrij ven, waarvan ge mij tijdig wederhield. Jeroom stuurde de gevangene nog in het verdoken een lief devollen blik toe. Outstuimig rukte van Navarcse do deur open en sloot ze dreunend achter hunne hielen. Hij dwong Reygerman voor to gaan en verborg, enkel nadat zij op den laatsten tred waren gekomen, zijn rapier in de sclieede. Met zijnen onderhoorige don huize uitgaande, belastte hij hem streng, Gilbert Jooris levend of dood gevangen te nemen. Buiten wenkte liy twee soldaten, die bij gebood hem tot de kamer der opgeslotene te volgen. Zonder spreken namen zij daar Dirka op en droegen haar beneden. Na een langen gang te zijn door- loopeu, kwamen zij aan een nauwen wentelenden trap, gewis tot eene onderaardsche keldering leidende. Jan wees zijne hand langers den weg. Ras bevonden zij zich aan den gesloten ingang tastend zocht hij slot cn grendels kort daarna ging de logge deur krakend op hare roestige duimen open. De soldeniers legden het meisje in eenen hoek en vertrokken. Jan draaide het slot vast, schoof de grendels toe. (Wordt voortgezet). Verboden nadruk. Wie is 't die het heelal bestuurtwie geeft er aan het zaad zyne groeikracht, aan de plant haar wasdom, aan do bloem beur kleurenpracht, aan de vrucht haar zoeto sappigheid Wie geeft er u, o mensch, uw aan schijn, uw levensdadigheid Wie is 't Bedenk, o mensch, en zeg 't Is God van den Belgischen Boerenbond. De zesde reeks vacantieleergangen van den Belgischen Boerenbond werd verleden week gehouden. Er waren 130 inschryvers en evenveel toehoorders. Men weet dat deze vacantieleergan gen hoofdzakelijk voor doel hebben mannen te vormen bekwaam om de sociale en economische werken op den buiten to leiden en het ambt van be stuurlid of van schrijver, zaakvoerder, kassier enz. te vervullen in hoerengil den, spaar- en leengilden, samenwer kende melkeryen, aankoopafdeelingen, veebond, enz, Heel het programma werd in over eenstemming met dat doel opgevater waren lessen over de hoerengilde en hare afdeelingen, over den boerinnen- gilden, over rechtsvormen en rochts- formaiiteiten in deze vereenigingen, over de redematige veeuitbating en in verband daarmee over veebonden, over het zaakvoerderschap in de Boerengilde, over het boekhouden in de melkerijen over Raifïeisenkassen, over tuinbouw- en hoveniersgilden, over verzekering enz.... Een paar onderwerpen slechts van meer algemeenen aard over Verbon den van landbouwvereenigingen in Bel gië en in Duitschland, door E. II. Kan. Luytgaerens, en over de gezondheids toestanden op den buiten, door Dr. Aus- loos. 't Was een goede en tevens nuttige afwisselingen voor de toehoorders over gezondheidstoestanden op den buiten werd vooral druk gepraat na de voordracht van Dr. Ausloos en na de praktische bemerkiagen van Prof. Vliebergh over hetzelfde onderwerp. Op de avondzitting werden heel be langwekkende voordrachten met licht beelden gegeven de voornaamste was wel die van Prof.Frateur over Kantaga (Congo); die van E. II. Kan. Luylgae rens over de passiespelen van Oberam- mergau, van M. Reynaert over de melker ij toestellen en van M. Wyngaer- den over Moesteelt in Holland had den ook veel bijval. Kortom een welgevulde en welge lukte sociale landbouwweek. De soldatenkringen. Het is den Maandag 3 October dat de nieuwe soldaten van 1910 moeten binnen gaan Vrienden, gaat naar de Soldatenkringen. Daar gaat ge uwen tijd nuttig en aan genaam kunnen doorbrengen. In de plaats van in de kroeg of op de straat te loopen, gaat go naar eene goed- vcrlichte en verwarmde zaal, speelt eene partij met de kaart, domino of biljard rookt een pijpken uit den grooten tabakpotleest een aangenaam boek schryft eenen brief naar uwe ouders, of naar de familie of vrienden, of klapt gezellig met vrienden en be schermers. En dat alles kost u niets, dat alles verplicht u tot niets. De soldaten kringen zijn in de volgende plaatsen Antwerpen, IJzeren Waag, 18. Derchem, Soldatenkring Frederik de Merode, Vredestraat, 7. Dergen Groote Friperijstraat, 29. Brugge, Karthuizinnenstraat, 2, achter de Halle. - Brussel, 1) Vlaamsche steenweg, 153; 2) Boude vijuskring, Troosstraat, 205. - - Dendermonde, Beestenmarkt, 36. Doornik, Rue des Ënclos St. Martin, 3. - Gent, St. Amandusstraat, 54. Kortrijk, Robbeplaats. Leuven, Vesa- liusstraat 11. Luik, Buerenbergstraat 12, (Montagne de Bueren). Mechelen, Korte Haargracht. Meenen, Brugge- straat, 109.— Namen, Lucien Namècho- slraat, 42. Oostende, Stockholmstraat 5. St. Nikolaas, Nieuwstraat (Gilden huis). IJperen, G. de Steurstraat, 39.

De Denderbode | 1910 | | pagina 1