Donderdag 29 September 1910 5 centiemen per nummer 64,le Jaar 4297 ff Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Vijanden van 't onderwijs. Kongres van den Huisarbeid. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. HOENDERPEST. En waar zijn... EEN EN ANDEii. DE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- Bning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes naanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschry'ving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- ningen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van de Putte-GoosHene, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. DERBODE. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 34# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele tan dit blad. cuiqujb jlaNl,S8 Septemb. lOIO. Geene week bijna verloopt of de libe rale schrijvelaars varen tegen ons, ka tholieken, uit, ons beschuldigende van vijanden te zijn van 't onderwijs. Wij zijn dompers, wij vreezen het licht, wij zijn aclileruitkruipers en wat weet ik nogal. Maar laat ons eens onderzoeken of wij, Katholieken, ten achter zijn ge bleven om het onderwijs le verspreiden en of de liberalen wel het recht hebben ons, Katholieken, te dezen opzichte eonig verwijt naar 't hoofd te slingeren. Ter zake dus In 1884 werd de liberale meerderheid, om reden van den hatelijken schooloor- log, afgedankt. Laai ons zien wat er sedert den val der liberalen, dank aan de katholieken, is gebeurd Sedert 1884 Is het aantal lagere scholen geklom men met 2,625 't zij 54,57 per honderd Is het aantal klassen vermeerderd met 11,495, 't zij 132,36 p. h. Is het aantal leerlingen met 610,054 vermeerderd, 'tzij 187,78 p. h. In 1908 waren er 1,250.582 kinderen in jaren om ter schole te gaan. Daarvan waren er slechts 41,831 die niet ter schole gingen. Men merke op dat in Duitschland, waar het verplichtend onderwijs in voege is, er niet min thuisblijvers zijn. Wat nu de scholen voor volwassenen en bewaarscholen betreft, de verhouding is dezelfde. De uitgaven voor het onderwijs, die in 1884, 84 millioen bedroegen, bereiken nu het dubbel. Thans zijn er 18,713 onderwijzers en onderwijzeressen meer dan in 1883. In 1884 waren er 85 onderwijzers op honderd gediplomeerde thans telt men er87 op honderd. En wat kosten de scholen aan de schatkist De gemeentescholen fr. 67,98 per leerlingde aangenomene maar 21,11 per leerling, en de gesubsidieerde scholen 13,75 frank per leerling. Moesten de 226,568 leerlingen onzer vrye aangenomene scholen gedwongen worden het onzijdig onderwijs van den Staat te volgen, dit zou een jaarlyksche 20e Vervolg. Hij had met een bepaald doel zyne krachten ingespannen, en toon hij haar verlaten had voelde Mevrouw Nethercombe zich voor het eerste sinds vele weken weer verlucht. Met lord Crowley was alles in orde. Hy had haar geholpen, zooals 't een gentleman betaamde meer niet. Zij was eigonlyk dwaas geweest bang voor hem te zijn. De deur ging open, en lord Nethercombe trad binnen. Zyn bleek gelaat zag er bij het reeds afnemende daglicht een weinig streng uit, en mevrouw Nethercombe wierp vlug een verschrikten blik op haar openstaande bureau. Doch de wissel was niet te zien Hy doorkruiste hot vertrek. Agnes, zei hy, ik vergiste me natuur lijk, doch toen ik daareven hierheen kwam meende ik lord Crowley uit ons huis te «en komen. Daarin vergiste ik my, niet waar Zijne oogen waren strak op haar gericht. Zy trad met do hand aan hare keel een weinig terug. Achter haar stond het thee blad met twee gebruikte kopjes. vermeerdering van uitgaven van den Staat bybrengen van 10 millioen 334 duizend fr. Moesten de 174,303 leerlingen der ge subsidieerde vrije scholen aan 't onzij dig onderwijs overgeleverd worden, dat zou eene nieuwe vermeerdering van 11 millioen uitgaven aan 't land kosten. Dus, dank aan de opofferingen der katholieken voor de aangenomene en aanneembare scholen, doet liet land jaarlijks een besparing van 21 millioen en half fr. Besluit Den dag dat de liberalen 21 millioen tor ontlasting van den Slaat uit hunnen eigen zak zullen besteden voor het onderwijs der volkskinderen, gelijk de katholieken, die dag zullen zij recht hebben van spreelcon. Maar zo willen do ziel van onze kinde ren, en zo zyn te gierig om er van hun- i.e eigene centen aan te besteden ze willen zaaien met het zaad van den Staat en ze willen kost wat kost de ziel onzer kinderen hebben. Zouden wij dus niet zieneloos zijn van het verplichtend onderwys te aanvaar den zooals zij het voordragen Nu dat er zooveel gedaan wordt tot verbetering van den toestand der werk lieden, hebben ook de arbeiders welke te huis hun brood verdienen, de aan dacht getrokken. Verleden week, is te Brussel een kongres gehouden dat zich heeft bezig gehouden met den huisarbeid en de huisarbeiders. Op dat kongres was er geen enkele huisarbeider, maar daar waren wel katholieke en socialistische geleerde menschen die zich met de werkersbe- langen bezighouden. Of er ook libera len waren, weteD we niet. De huisarbeiders zooals naaisters, kantwerksters, zeeldraaiers, haarsnij ders, winnen gewoonlijk zeer kleine loonen, daar die menschen alleen staan en in vele gevallen elkander de konku- rencie aandoen. Het kongres heeft talrijke kwesties, betrekkelijk den huisarbeid besproken, maar daarna heeft het iets anders ge daan dat meer praktisch is. Ge vergist u, fluisterde zo schor. Ja natuurlijk ge vergi3tet u Lord Nethercombo keek haar nog een oogenblik aan, totdat zy zich omkeerde. Zyt ge daar zeker van vroeg hy weer. Ik veronderstel, dat ge het weten zoudt indien hy hier geweest was indien hy by voorbeeld Alice een bezoek was komen brengen Ja, ja, zei Mevrouw Nethercombe haastig natuurlijk zou ik dat weten. Hy is niet hier geweest. Zy herwon hare zelf- beheersching, en keek hem onderzoekend aan. Hy zal hier naast zijn goweest, voeg- do ze er bij. Ik geloof, dat hy nu en dan bij de Stuarts komt. Lord Nothorcombe gaf niet dadelijk antwoord doch stond peinzend in het vuur te kijken. Er was een rimpel tusschen zyne wenkbrauwen zichtbaar, maar'deze word niet veroorzaakt door wantrouwen in de woorden zyner vrouw. Er was nog niets van hare speelwoede uitgelekt. Het viel niet gemakkelijk, lord Nethercombe iets te vertellen, en zelfs indien haar hartstocht tot het spel een publiek geheim was ge weest, had het een moedig man moeten zyn, die tegenover hem daaromtrent toe spelingen had durven maken. Doch do rimpelen tusschen zyne wenk brauwen was nog dieper geworden. Ik veronderstel, zei hij langzaam, dat het niet waar is, wat men op den club be weert. Hot kan natuurlijk geen waarheid bevatten anders zoudt gij het my verteld Hot heeft namelijk een bezoek ge bracht aan do tehuiswerkende touwsla gers van Hamme en haarsnijders van Zele. Do leden van het kongres zijn getui gen geweest van hartverscheurende toestanden en een kreet van medelijden en afgrijzen is uit hunne harten opge gaan. Zij hebben vastgesteld dat de loonen dier tehuis werkers zeer klein zijn, veel te klein. Uit de kleine loonen spruit natuurlijk voort dat die werklieden, kleine, ar moedige, ongezonde woningen betrok ken. Zij kuDnen niet veel aan huishuur besteden 't kan er niet af. De touwslagers werken in open lucht dat is ten minste gezond, als het weer goed is maar bij slecht weer, regen en vorst, hoe is het dan Zij zijn onvoldoende beschut door hunne slechte kleeren, en het slecht weer verhinderd hen door te werken om wat te verdienen. Gewoonlijk moeten de kinderen vader helpen ze moeten aan het wiel draaien en kunnen dus naar school niot gaan. Over het algemeen zijn de kinde- rou der touwslagers niet geleerd deze der haarsnijders evenmin. De haarsnijders moeten binnen wer ken hun werk verspreidt veel stof het werk wordt dikwijls in de keuken gedaan en dat stof verspreidt zich op meubels en vermengt zich met het voedsel. De haarsny'ders lijden dan ook, na eenen zekeren tijd hunnen stiel uitge oefend te hebben, aan eene byzondere aandoening op de borst. Hunne werkplaatsen zouden moeten zeer openluchtig zyn maar zulke kun nen die arme lieden zich niet aanschaf fen. Het kongres heeft die middelen be sproken om in dien toestand te verhel pen de wet zou moeten lusschenkomen, doch de kwestie is zeer moeilyk. Een aantal wenschen zijn voorgesteld en gestemd, vragende dat zekere arbeid zou verboden worden aan kinderen beneden de 14 jaar en dat maatregelen zouden genomen worden om liet wer ken in ongezonde werkplaatsen te ver bieden. De patroons zouden verplicht zijn boek to houden van de loonen aan te huiswerkers betaald, gelyk zy hoek houden van de loonen betaald aan de werklieden die in hunne werkhuizen arbeiden. Komiteiten zouden dienen gesticht te worden in de gemeenten welke zouden opgeven welk het gemiddeld vereischt loon is voorde huisarbeiders in hunne gemeente. Dat alles zijn maar wenschen, doch de indruk door het kongres gemaakt is zoo groot dat er ongetwijfeld wettelijke maal regelen zullen genomen worden. Het ware te wenschen dat menig ander kongres ook onderzoeken instel- j de ter plaats, ze zouden dan wellicht meer vruchten afwerpen. het veeartsenykundig staatstoezicht op genomen en gelden als voor de besmet telijke ziekte van vee en paarden. hebben. Men zegt ik hoorde ten minste twee mannen een gesprek voeren en die brachten don naam van Alice in verband met dien van lord Crowley. Ze zeiden dat zy, juist toen iedereen verwachtte dat er iels gebeuren zou, genoeg vau hem kroeg. Ik vrees dat ik zeer onverstandig beD, niet te weten of dat waar was. Maar natuurlijk was het niet waar, Agnes Mevrouw Nethercombe trok de schou ders op. Ge loopt altyd met dichte oogen rond, verklaarde ze en ge weet niets van hetgeen er rondom u plaats grijpt. Ja, het is in zeker opzicht waar. Alice flirtte met hem, doch go kent haar. Ik wou, dat ge haar een paar weken wildet trachten te chape- ronneeron. Zy doet precies wat zo wil, en niets is in staat haar tegen te houden. Lord Nethercombe's gelaat stond strak. Maar Croweley, zei hy. Het is een man, dien ik verafschuw. Eu ik ver bood hem het huis. Hy is niet hier geweest, haastte mevrouw Nethercombo zich te verklaren. Alice flirten met hem duurde niet lang, en hy ontmoette haar met hier. Wel maar Lord Nethercombe streed met een gevoel van misnoegdheid. Gij had daar toch zeker wel een stokje voor kunnen stoken. Go woet dat ik een hekel aan hem heb. Gij hebt my nooit gezegd, waarom, riep Mevrouw Nethercombe uit. Do eene man veroordeeld den andere zoo dikwyls De hoeuderpost is eene besmettelijke ziekte der hoenders, die in haar verloop op de cholera gelijkt, maar door een flltreerbare smetstof veroorzaakt wordt. In 1878 werd zij het eerst in Italië be schreven, vandaar kwam zij naar Zuid- Duitschland, in 1901 brak zij plotseling uit op eene tentoonstelling te Brunswyk en verspreidde zich snel over Noord - Duitschland, België en Frankrijk. In Holland komt zy tot nu toe niet voor. De smetstof bevindt zich in de neus- slijm, bloed, mest, organen van zieke vogels. Alleen hoenders zijn er gevoelig voor, watervogels en zoogdieren niet. De besmetting geschiedt door aanra king van besmette stoffen zeer gemakke lijk. De ziekte toont zich door sufheid, slaperigheid, verlammingen kam en lellen der aangetaste vogels worden zwartrood. in neus en keel hoopt zich veel slijm op. Na 2 a 4 dagen treedt de dood in, onder verlammingsverschijn selen Bij opening ziet men in zeer snel ver- loopene gevallen vaak niets. Bij het ge wone verloop vindt men vochtophoopin- gen in borst en buikholte, hartezakje, onder de huid van kop on hals. De lon gen zyn zeer bloedrijk, in de luchtpijp bevindt zich veel slijm. Aan het darm kanaal is meestal weinig te zien. Door haar snelle verloop en besmette lijk karakter gelijkt de ziekte op chole ra. Ook kan men duiven door inenting met het bloed van gestorven vogels niet ziek maken. Van behandeling is niets te verwach ten. Door strenge afzondering en onmid- delijk dooden en verbranden van alle zieke en van besmetting verdachte vo gels moet de ziekte bestreden worden. Ook is de hoendorpest in Duitschland, Oosteuryk en Hongarye, in do wet op Hij die gelyk 'nen torenhaan, Naar alle winden zich kan draaien Die katholiek en logebroer Met complimenten weet te paaien Krijgt duiten... Hij, die geen masker dragen kan, Zijne overtuiging steeds laat blijken Die noch om 't smeer, noch om den lof, Geen zolen likt noch mouw wil stryken Krijgt stampen... Hij die, gelyk van waar het komt, Voor 't onrecht de oogen weet te sluiten En die, gelijk den slaafschen laat, Steeds danst lyk 't elk belieft te fluiten Krygt kluiten..- Maar wie voor 't recht en 't welzijn strijdt En altijd recht door zee wil varen Wie 't konkelfoes metvingren wijst Luidop de waarheid durft verklaren Krijgt stampen... Wie met de wolven huilt in 't bosch Bij d'herders 't wolfsgebroed komt laken Zyn leden plooit naar elks livrei Voor elk den knieval weet te maken Krijgt duiten... En toch... Nog blijft het 't beste deel Spijts alles 't Ware na te streven Wie steeds den rechten wandel ging Mag eiken ezel weder geven Zyn stampen (De Klaroen.) Jef Dürms. zonder reden, en waarom had ik mij met Alico moeten bemoeien Ik vertelde haar dat gy beweerdet dat hy een schurk was, uiaar dat was juist iets voor haar. Zy ver klaarde terstond, dat zij veel van schurken hield, en dat zc hem wilde gebruiken. Ze lachte, toen ik het haar vertelde en zei, dat ze nog nooit een werkelijke schelm ontmoet had, dan op het tooneel. Ze vroeg of ik dacht, dat hy haar vergiftigen zou, en zei dat ze hare oogen góod open zou houden. Doch zo nam verder geen notitie van myne woorden. Het kon haar niet schelen, of hy al of niet een schurk was of gij met hem ingenomen waart of niet. Dat zou voor Alice nooit eonig verschil uitmaken. Lord Nethercombe zweeg en stond met gebogen hoofd voor den haard. Hy had er oen vaag vermoeden van, dat Agnes geen goede chaperonc voor Alice geweest was, doch jonge meisjes hadden hare eigenaar digheden, en geen enkel vermoeden rees by hem op, dat mevrouw Nethercombe het veel te druk met andere dingen had ge had. Maar in alle geval alles is nu voorby, liet mevrouw Nethercombe erop volgen. Alico kreeg weldra genoegen van hem, en nu is of was het Jack Arlington. Een paar avonden geleden was liet lord Croft. Ze zweeg, aarzelde en wierp toen den last van zich af, die haar drukte. Ik zal blij zyn, als ze getrouwd is, John, zei ze. Men weet nooit, hoe mon Voor de afgestorvene leden der Koninklijke familie. Do lijkdienst, jaarlijks den 18 October opgedragen in de kerk van Laken, voor de zielorust van de twee eerste koniuginnen van België, is afgeschaft. De koning heeft besloten die plechtigheid te vervangen door een offlcieelen plechtigen lijk dienst, welke voortaan den 17 Decem ber sterfdag van koning Leopold II zal plaats hebben ter nagedachtenis van al de afgestorvene leden der konink lyke familie. De jaarlyksche ceremoniën ter nage dachtenis der overledenen blijven be houden, maar zullen een streng intiem karakter behouden. het heeft met Alice. Zy ze werkt op de zenuwen. Alice heeft haar vaders bloed in de aderen, zei hij langzaam, na een oogenblik van stilte. En dat barer moeder ook, voegde Mevrouw Nethercombe er by. Men weet nooit wat er nog achter haar steekt. Oh, soms ben ik werkelijk bang voor Alice. Lord Nethercombe staarde nog altyd in het vuur. Het viel hem plotseling op, hoe weinig hy wist van hetgeen er in zijn huis gebeurdo. Hy hield niet van vermaken en had zich daarom zooveel mogelijk aan het gezelschapsleven onttrokken. Zijne da gen werden doorgebracht in zijn club, zijne avonden soms in het Heerenhuis, soms to midden zijner boeken, soms in zyn club waar hy zicli meer thuis gevoelde dan in zijn eigen huis. Hoe was dit alles toch eigenlyk gekomen. Den avond toen Margaretka voor bet eerst in de wereld verschijnen zou, was deze onnatuurlijke staat van zaken het eerst tot hom doorgedrongen en had hy getracht de laatste twintig jaren syns le vens uit te wisschen, doch was er niet in geslaagd. Hy begreep nu, dat de keton van jarenlange gewoonte oveh moeilyk te verbreken was als do muren eener gevan genis. Hij voelde plotseling, dat zyn leven verloren genoemd kon worden. Wordt voortgezet

De Denderbode | 1910 | | pagina 1