DIRKA Zondag 2 October itltO 5 centiemen per nummer 64*e Jaar 4298 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst S taatsspaarkas. K GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Het melkerijgetuig op de Tentoonstelling van Brussel, DE TONG. Iets voor de ongeloovigen. Zondagrust. Spaansche Oproerlingen van 1576 te Aalst DITJES en DATJES. E DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- aening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont» vimgen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Scbryft in bij C. Van de Putte-Gooasens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsiag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureel© van dit blad. CUIQUK SUCJM. Aalst, 1 October 1910. Slechts eenige dagen geleden besta- tigde La Gazette een Brusselsch liberaal of geusch orgaan, dat onsLand in voorspoedigen toestand verkeert, dat het in verhouding met zijne bevolking aan 't hoofd der handeldrijvende volke ren staat, dat het 't meest handeldrij vende land der wereld is. Het zelfde orgaan La Gazette be- statigt nu verder dat er in België veel geld is, 't geen het natuurlijk gevolg is van den heerschenden voorspoedigen toestand Nu, dit besluit leidt La Gazette af uit het verslag over de werkingen der Staatsspaarkas in 't dienstjaar 1909. Cijfers, veel cijfers, zegt «rLa Gazetten die zeer welsprekend zijn cijfers die aantoonen dat de geest van spaarzaam heid der burgers en der werklieden er nog zeer ver van af is te niet te gaan. I Het verslag der werkingen van de spaarkas, dat komt te verschijnen, is vol zulke cijfers. Eenigen zijn waard vermeld te wor den. Het gezamelijke der gestortte kapitalen 826 miljoen in 1899 - is in tien jaren tijds bijna verdubbeld. Het gaat nu 1 1/2 miljard of 1500 mil joen franks te boven. De kapitalen der eigenlijke spaarkas beloopen tot 1421 miljoen, waarvan 920 miljoen in geschreven zijn op spaarboek jes en 501 miljoen op routeboekjes. Dat is een prachtige uitslag. In 1909 werden 310 duizend nieuwe spaarboekjes uitgegeven op welke bijna 385 miljoen franks werden gestort. Voor wat liet bedrijf der «spaarders» aangaat, bet zijn de ny verheidswerklie- en de ambachtslieden die de kroon span nen. Onder de personen die een vry beroep uitoefenen zijn er het minst. Andere bijzonderheid: Voor de afkon diging der wet van 1900 nopens het spaarboekje der gehuwde vrouw en der minderjarige kinderen, beliep 't getal spaarboekjes der gehuwde vrouwen, tot 13 en 14 p. cent. In 1909 is die verhouding tot 45 p. cent geklommen. Er zijn nu by de 20 duizend gehuwde vrouwen, die regel matig op de spaarkas ingeschreven zijn. Het aannemen van spaargeld is de eenige werking niet welke do Spaarkas verricht. Ze geeft ook voorschotten voor den aankoop van werkmanswoningen. Het gezamenlijk bedrag dor voorschot ten beliep op den 31 December 1909 tot 86,695.986 fr. met welke men 46,300 huizen ter beschikking der werkersklas heeft gesteld. De algemeeno beweging der werkin gen van de Pensioen of Lij frentkas zijn even voldoende. Het getal aangesloten personen beliep op liet einde van 1909 tot bijna 2 miljoen personen, 5616 pen sioenmaatschappijen waren er bij aan gesloten verleden jaar. Het bedrag der gezamenlijke stortingen was 15.148,000 frank. De nationale spaarpot vermeerdert dat men het ziet. Ziedaar wat La Gazette bestatigt. De Belgen bezitten eenen grooten spaarpot die gedurig vermeerdert dat men het ziet. In België heerscht dus welstand en voorspoed volgens de getuigenis van de liberale of geusche Gazette. En de liberale profeten hadden, over 26 jaar, nogthans voorzegd dat do Katholieken België naar den ondergang zouden voeren. Maar 't waren profeten die brood eten De landbouwers, die zich naar de tentoonstelling van Brussel begeven, zullen weldoen tydens hun bezoek, het nuttige met het aangename te paren. Velesclioone zaken zijn op deze ten toonstelling te bewonderen, die, de eene, voor deze klas van personen, andere, voor andere lieden belang inboe zemen. Voorzeker gaat de landbouwer bij voorkeur het paviljoen van landbouw, en elke uitstalling, die 't zij recht streeks, 't zij onrechtstreeks mot den landbouw in betrek staat, bezoeken, aangezien daar velo nuttigo dingen voor hem te leeren zijn. Sneller, wandelt hij tusscheu de uitstallingen, waarvoor hij soms wel eene wijl in bewondering staat, doch die voor hem van minder belang schijnen, en dus niet een zoo levendigen indruk als van bekende voor werpen nalaten. De veekweek en de melkerijnjjver- heid.die in deze laatste haren oorsprong vindt, gingen gedurende do laatste jaren in ons land met reuzenschreden vooruit, zoodat zij de bijzonderste tak van den landbouw, en de voornaamste bron van inkomen voor den landbouwer gewor den zijn. Bijna geene enkele landelijke gemeente, waar thans niet eeneraelkerij bestaat, en hoevele gemeenten worden er niet aangetroffen, waar tot 3 en 4 melkerijen bestaan In de melkeryen immers brengen de landbouwers, met minder onkosten en meerder gemak, voortbrengesel van hoogere waarde voort Ook is het liedje dat de melkerijen de boter gingen doen afslaan, reeds lang afgezongen. Van de goede inrichting van het bestuur en den goeden gang der tuigen, hangt alles af, en namelijk, van den goeden keus der afroomers. Zoo onder andere, hoe scherper de melk kan afge roomd worden, hoe profijtiger en winst gevender dit voor den landbouwer wezen zal. Sedert de melkerijnijverheid in ons land tot stand kwam, werden verschil- lige stelsels van afroomers in den handel gebracht. Eene der oudste stelsels, die niettegenstaande eene verwoede mede dinging, steeds de eerste gebleven is, de AHa-Lav.'il genaamd, die in Zweden, te Stockholm, vervaardigd wordt, en waarvan sedert jaren do Heer P. Gillain, te Antwerpen, de eenige vertegenwoordiger voor België is. Om een gedacht te geven over den ongehoorden bijval die doAlfa-Laval's» in alle landen der wereld genieten, zij het voldoende te zeggen dat hun ver koop, van 580 tuigen per jaar gedurende de 7 eerste jaren .huns bestaans, tot 96,204 hand en stoomtuigen per jaar steeg gedurende de laatste 4 jaren. Niet minder dan een miljoen tuigen werden reeds in alle werelddeeleu ver spreid, en, niettegenstaande dit onge looflijk cyfer, schijnt er geen gevaar, dat de verkoop zoo spoedig verminderen zal, immers, alle twee minuten, wordt er gedurende de werkuren een nieuwen afroomer vervaardigd. Wy zetten de landbouwers diensvol gons ten zeerste aan, tydens hun bezoek aan de Brusselsche tentoonstelling, het paviljoen der Alfa-Laval's te gaan bezichtigen, waar zij alle nuttige of wenschelijke inlichtingen van wego bevoegde personen, betrekkelijk dit gewaardeerd werk, ontvangen kunnen. Het is gelegen nabij de plaats der ver makelijkheden, dicht bij het Senegali- sche dorp. Dit tuigsken, dat zoo gemakkelijk en zoo snel beweegt in onzen mond, is, we denken er nog niet aan, van de eerste hoofd zakelijkheid voor het spreken, als ook voor het inzwelgen van spijs en drank. De geluiden van spraak of zang komon uit de keel en worden daar voortge bracht door de luchtpijpen en de stem spleet. De keel, de tong, de tanden, de lippen, hebben hun deel in de buigingen der klanken, in het voortbrengen der woorden. De tong nochtans alleen heeft de eer li|at orgaan der spraak te zijn, het voer tuig der gedachten. En zeggen dat men met de tong veel goed, maar ook onzeg- gelijk veel kwaad kan doen. Goed ter taal zijn, met vlugheid zijne gedachten kunnen voordragon, derwijze dat de toehoorders er aangenaamheid en vol doening in vinden, dat is voorzeker wel en loffelijk. Een handelsreiziger met zulke bevoegdheid heeft doorgaans goe den bijval. De kwakzalvers op de markt voorzien van een los tongsken, hebben ook tooverkracht op eenvoudige liodeo. Maar, dekwAtong, de lastertong O! die doet onberekenbaar kwaad. Zij beneemt de eer en de faam van den even- raensch, zij brengt oneenigheid in de huisgezinnon en in de familien; zij geeft aanleiding tot vechtpartijen, tot haat, nijd en wraak, tot rechterlijke vervol gingen, tot moorden en zelfmoorden Wij hebben van kindsgebeente ge leerd dat het verboden is van eenig groot kwaad, dat valsch is of onbekend, van iemand te zeggen, en ook zonder groote reden kwaad ran iemand te ver moeden of kwaad te oordeelen... En nochtans, hoe lichtzinnig werkt de lasterloog niet. Dagelijks werpt zij haar venijn rond en bezwaddert den eerlijken naam van geburen, van mededingers in den handel, ja, zelfs van weldoeners; want het gebeurt maar al te dikwijls, dat weldaden beloond worden met be- leediging, met achterklap en kwaad sprekerij. Waar bet hert van vol is, loopt de mond van over, zegt een spreekwoord, en dat is een waar woord. Zedeloozo lieden braken zedeloozen klap uit, zij dooden dikwijls onschuldige zuivere zielen en stichten onzeggelijk kwaad. Zulke vuiltongen zouden moeten de schande ondergaan van eene deftige mondstopping. Het gebeurt dat deugnieten en on- rechtvaardigaards restitutie doen, maar nooit of nooit wordt geschonden eer hersteld. Het is ook moeilijk, zoo niet onmogelijk, het kwaad te herstellen dat de lastertong wijd en zijd rondstrooit, 't Beste is van haat, nijd, jaloerschheid en wraak uit hot hart te bannen, en alzoo aan de losse tong de gelegenheid te ontzeggen haren lust te voldoen. Zegt er iemand kwaad van u, tracht goed te zeggen van hem, en de zoete overwinning is aan u de lage schande voor hem Van 'smiddags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 2 October 1910, M. Renneboog, Nieuw- straat. Na de brandramp der Tentoonstelling van Brussel schreef Le Carillon d'Osten- de een sectarisch geusch orgaan Na den brand die als een onstuimig orkaan gansch Brussel-Kermis verniel de, hebben wij niet weinig stom gestaan toen wij zagen dat hier en daar een huis, of gedeelte daarvan, gansch onaan geraakt was bly ven staan. Toen wij wat nader toetraden bestatigden wy dat in den muur van de gebouwen het beeld stond, hier van O. L. Vrouw, daar van St. Michiel, de patroon van Brussel. Achter den Groenen Hond stond ook een gebouw gansch onaangeraakt recht, en hier zagen wij een beeld van den H. Rochus, de patroon tegen pest en ziekten van vee, die waarschijnlijk de beschermer was geweest. Nu was ik tot nabij eene goede vrouw gekomen, wien ik mijne gelukwenschen toestuurde omdat haar magazijn door de vlammen gespaard werd. Doch hoe stond ik verbaasd toen ik het antwoord dezer brave vrouw hoorde Wel, zegde zij, ik was daarvan gansch zeker, en zij toonde mij het beeld van eene Lieve vrouw in een klein kapelleken ge plaatst en die zich boven de ingangsdeur bevond. En waarlyk, het is een gansch onge meen geval. De St. Michiel, die de open- bare-plaats nabij den waterval versiert, is gansch ongeschonden gebleven en is door het woedend tempeest onaange raakt blijven staan. Hoe komt het, zal menig lezer zich afvragen Het is een toeval zeggen de volgelingen van den vrydenkersclub. Dat is misschien wel mogelyk, ant woordde daarop oen herbergier uit de buurt, maar vermits het soms wel mo gelijk is dat een beeld van St. Michiel of van O. L. Vrouw genoeg is om van brandgevaar bevrijd te zyn, vermits het nooit kwaad doen kan en het wel goed doen mag, zoo wil ik eon beeld van O. L. Vrouw zetten boven mijne deur en een St. Michiel op mijn dak. En als wanneer de tentoonstelling zal ten eindo loopen, zal ik beide mede nomen in m\jno herberg te Brussel. Gewoonlijk zijn nochtans de herber giers de godvruchtigste der menschen niet en als fanatieke dompers mag men ze zeker niet doen doorgaan. Maar gij ziet nochtans, beste lezer, dat deze er niet op twijfelt en voor Jan en alleman heeft hij zijn gezegde uitgevoerd en zweert bij hoog en laag voort te gaan in zijnen ingeslagen weg. OF DE DOOR Petrus VAN ?fc'UFFIiL. 26e vervolg. Somber was het in de diepo krochtoen verdufte 6eur heerschte er. Door eene smalle opening van stangen bezet, drong het daglicht in geringe mate en liet er een gedeelte van het naakt verblijf aanschouwelijk. Het gebogen welisel, °P dj*- lijvige pijlers rustende, scheen zich in liet oneindige te wille uitstrekken de ruwe, zwarte muren sijpelden van het vocni over de arduinen vloertichols kroop walgverwekkend ongemene. De kleine zonnestraal, door liet hoog vensterken lonken niet toe de donkere hoeken des kerkers te doorpeilen, no zijne grenzen te bepalen. Dan, in het schaarsche licht be men een bussel stroo, waarneven een steenen kruik en schotel met vleesch en brood, dit laatsto door ratten to v - mels gepeuterd. Doodsch en bang was het er, koud en g, zelfs in dit schoon jaargetijdo den bewoner ervan moes kerker op voorhand eene vreeselijke pijnbank wezen, waardige voorbereiding tot den dood. Wanneer het gerucht der voetstappen van do soidaten weg gestorven was, richtte de dochter des torenwachters he op. Haar wezen, stralende van hemelsche vreugd, ee lach van blydschap en gelatenheid in haar lot op PP.' hief zij de blauwe oogen ten hemel, vouwde in d p g vrucht de handen saam en stuurde den Heer een lang 8 gebed. Indien het waar is, dat God sommige zyno schip bitterste beproevingen doet verduren, de zwaarste rami zendt, onbetwistbaar is hot ook, dal de balsem \an go> sterkteen troost, welke Hij zijne uitverkorenen laat smaKen die^ bron is waaruit de tallooze martelaren dei li iver^ OfiUpiotoD... Diika verkende hare nieuwe woonplaats ontwaarde de kan en het voedsel. Begeerig stak zij er de hand naar uit en naderde, 't Was ook reeds zoo lang geleden dat haar zwak lichaam eenig voedsel had ontvangen Zij vatte de kruik, bracht die aan den mond en dronk met volle teugen van den zooien wijn, nutte met sinaak een weinig van liet vleesch. Zich versterkt voelende, was de kerker haar reeds duurbaar geworden en verkoos zij hem nu boven de prach tige kamer. Verheugd staarde zij door het vonsterken naar het rein azuur der lucht en zond, in engelachtigen eenvoud, de morgenzon handkusjes toe. Nooit was de geschaakte verruk kelijker noch bekoorlijker, dan thans omringd van die kerker muren en juichende Vader, spoed u toch ik snak naar uwe omhelzing 1 Kom, opdat ik u zooals vroeger met de be wijzen myner kinderliefde moge omringen Edele Jeroom, gij zwoert me, dat de dag der verlossing gloort Er aan twijfelen ware uwe goedheid verdenken, Gods gerechtigheid ontkennen... O Heer, beschermer der zwakken, aanhoor de bede uwer nederigo dienares Schenk mij mijnen vador weer, geef Jeroom de zoete vertroosting ons vereenigd te zien!... En zij verdiepte in godvruchtige mijmering. De sergeant was blij te moede vertrokken. Luttel vermeenende dat op dit oogenblik Dirka naar eenen kerker word overgebracht, adomde hij met volle longen, en zou men hem aan zijne fiere houding voor den muiter van voorheen aanzien hebben. Zijn weg leidde tot de smids van Bartel. Eone kinderlijke vreugd, eene onverholene haast, beving hem bij de gedachte dat hij de bode eener verheugende tijding was en hij waande zich den gelukkigsten der stervelingen. Had hij heden niet de stelligste overtuiging van Dirka's wederliefde verkregen Ging hij haren vader geen geruststellend nieuws aanbrengen Met lichten tred stapte hy door de straat, en bijna zonder dat hij het zelf wist, stond hy voor Bartel's huis. Geen verklikkorsoog bespiedde hem en gezwind trad hy binnen. Gilbert en Bartel vlogen hem tegemoet. Hier ben ik kreet Reygerman, de Aalstenaars warm do hand drukkende en mede naar achter trekkende Ditmaal breng ik u eonc goede boodschap En don smid vriendelijk op den schouder kloppende, zegde hij Gewis, Bartel, zult gij onze vreugd deelen, vernemonde dat onze pogingen met den beiten uitslag bekroond worden. Hebt gij Dirka gezien Heeft men u bij haar toegelaten vroeg Jooris, niet zonder vrees.. Goed geradenIk heb uw kind gezien en gesproken. Dan zijt ge waarlijk de rechte weg ingeslagen beaamde de smid. Zeker. Maar wat meer verheugend is voor ons allen Dirka houdt kloekmoedig den strijd tot liet einde vol zij is onbe weegbaar voor haren beul, verzet zich tegen al zijne liefkoozingen. Indien zij sterft, dan toch zal hare onschuld zegepralen Wat heeft zij u gezegd f Het. is licht te bevroeden, vrienden, dat mijne verschij ning haar hevig schokte althans, spoedig herwon zij hare tegenwoordigheid van geest en verbaasde mij door hare houding zoo manhaftig-fier.Van u sprekende, stortte zij heete tranen... Dat kind heeft een hart van goud, nokte Dartel... Dat zegt gij wel, smid, antwoordde de sergeant. Des Spanjaards voorstollen sloeg zij mot verontwaardiging af zijne eischcn versliet zij met eene wilskracht, verwonderlijk voor hare kunne het geheel harer houding sprak van edelheid en heldenmoed... Dirka is midden der gevaren kuisch als de lelie, in het bijzijn van dit onmensch, rein als de morgendauw ge bleven. Wat loch is van Navareso met haar van zins 1 zuchtte Gilbert mot eene nieuwe stuiptrekking van angst. Zo moet zijne vrouw worden of sterven. Hardnekkig blijft hy by dit besluit. Nu was het do smid en do torenwachter, die beurtelings een hoop scheldwoorden op rekening van den Spanjaard uit stuurden Die barbaar - Hij zou haar met hem naar Spanje voeren... - Die laffe verkrachter 1 De sluwe moorder Hij verklaart, dat hy haar gindor zal trouwen... Do godvergeten dwingeland Do snoode oplichter Hy, haar huwen spotte de krijger pijnlijk of haar het lot zyuer bijzit, Yolanda, doen doelen. - (Wordt voortgezet). Verbodhn nadruk. Superstitie. La Flandre Libérale spot met het dragen van den schapelier, met het bidden van den rozenkrans of paternoster enz. Zij noemt dat superstitie. Het waro van belang te vernemen wat La Flandre Libérale geene suporstitio noemt. Immers zij gelooft zelfs niet in God zij zal in alle geval niet schrijven dat zij het bestaan van God aanneemt. Van dan af is het niet te verwonderen dat zy alles superstitie noemt wat den Godsdienst aangaat. Minister Godslasteraar. De Fransche minister Sarraut heeft eene offlcieele omreis gedaan in Bretaoje. Te Quiberon-Auray sprak hij eene redevoe ring uit in welke hy Jezus-Ghristus onze Zaligmaker de groote landlooper van Judea. noemde. Dat is voorzeker eerbied voor den Godsdienst Slechte betalers. Op het Con gres der Kleine Burgerij, te Brussel gehouden, en waarover we reeds een woord zegden, is het volgende voorstel gestemd, uitgaande van M. Karei Moe- remans. Voorzitter der Maatschappelijke Werken, Vleminckxveld, Antwerpen. 1) Dat in iedere belangrijke gemeente een kring van kleine burgers gesticht worde, in wiens schoot ais eerste voor deel een dienst van schuldvordering zou ingericht worden 2) Dat alle diensten van schuldvorde ring zouden geschoeid worden op leest van onderlinge bijstand, 't is te zeggen tot wions welvaart en bloei alle leden van den kring zouden meewerken ou bydragen 3) Dat de bestaande diensten tegen de slechte betalers zooveel mogelyk hunne inrichting zouden verbeteren, in dien zin vooral dat de dienst meer vastheid van bestaan winne en dat men aan de leden, die er van gebruik maken, meer voordeeion nog zouden aangeboden wor den 4) Dat tusschen de diensten, bestaande in groote centrums, een verbond zou gesloten worden, om elkander de zaken over te maken, die in hunne wederzijd- sche bevoegdheid vallen 5) Dat de mogelykhoid zou onderzocht worden, om eene verzekering tegen de slechte betalersin bet loven te roepen. De roof der kerkgoederen. Na de onroerende goederen der kloosters en kerken te hebben aangeslagen, begint de vrijmetselaarsregeering in Frankrijk thans hunne kunstschatten te verdeelen. Zoo meldt het Fransch Staatsblad nu dat verscheidene schildorijen uit het klein seminarie van Reims zullen weggehaald en in een staatsmuseum geplaats worden. Parochie St.Vincentius k Paulo, Gent. Tombola tot het bouwen van een Patroonschap. Uitslag der maande- lyksche trekking. Eene obligatie nr 23195, 1° prijs nr 31597, 2e prijs nr38185. De nieuwe militiewet. Hot is aanstaanden Maandag dat de inlyving der nieuwe milicianen bij do hun aange wezen regimenten zal plaats hebben. Gemiddeld zullen er voor elk wapen een derde soldaten meer zijn dan in do vori ge jaren, 't Zal dus eene aanzienlijke vermeerdering van het leger zijn, en 't is te hopen dat nu ook de gedane belofte zal gehouden worden, van, in dit geval, den diensttijd in te korten. Volgens Groene Pie zijn er nu te veel hoogeschool-kompagnies 1 De bareelwachtsters. zes hon derd in getal, zullen opslag krygen. Een belangrijk krediet werd door liet rainisterto van spoorwegen bestemd om het loon dier vrouwen te verhoogen. Tentoonstelling van Brussel. Het uitvoerend comiteit bericht het pu bliek dat het bureel voor abonnementen in de Kolonieëostraat, 14, te beginnen van 1 October gesloten zal zijn. Van af dien datum zullen er geene abonnementen meer worden afgeleverd. Wij maken van deze gelegenheid ge bruik om te herinneren dat de abonne mentsprijs 10 fr, is. 4 Bezoekers. Tot heden bedraagt het getal betalende bezoekers 4 millioen. Do afdeeling van Canada werd het moest van alle bezocht, sedert de ope ning der tentoonstelling werden er zegt men, 15000 atlassen per dag uitgedeeld, of ia 't geheel 2 millioon 250.000.

De Denderbode | 1910 | | pagina 1