't Kan niel dikwijls genoeg herhaald worden Provinciale Tegtooijslelling V VERTOONING Tooneelnieuws V astenavondspel NIEXJWB "Vlaamsche Illustratie, 5,60 per jaar Dit nunjnjer beslaat uit 12 bladzijden STAD AALST. Sterfgeval -j- Almanak van Affligem TENTOONSTELLING Slad Aalst.-Werkbeurs Allerhande nieuws. Belangrijk berichl. Nachtarbeid voor vrouwen. Do Mowiteür bevat do wet houdende goedkeuring van de internationale over eenkomst betreffende verboden nachtar beid voor vrouwen, bij de nijverheid gebezigd, den 26 September 1906, te Bern gesloten. Geen cartel. Te Zonicgen hebben de socialisten een manifest uit gegeven, in 't welk zy voortaan alle cartel mot de liberalen verwerpen. Te Lourdes. La Gazette de Liége verzekert dat een barer opstellers, den heer Marquet, eigenaar van het liberaal blad, Le Petit Bleuontmoet heeft te Lourdes, in Frankrijk. De heer Marquet was daar niet als nieuwsgie rige, maar als pelgrim, en gaat er als zoodanige tweemaal per jaar. Hij zegde aan den opsteller van het katholieke blad, dat hij gelooft dat er mirakels gebeuren te Lourdes zooveel te meer dat hij ooggetuige is geweest van de genezing eener vrouw dio aan den kanker leed. Hij gelooft aan God en zegt dat zijne kinderen zeer gods dienstig opgevoed worden en naar de kerk gaan, waar men uiets dan goed leeren kan. Niettemin is hij eigenaar van een liberaal blad, dat de menschen zooveel mogelijk van de kerk tracht te verwij- ren, en voelt daarover geene wroeging. Welke zonderlinge logiek vloeit toch voort uit geld Varkenskweek in Zeeuwsch- Vlaanderen Men meldt uit Filip- pinno in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen is de prijs der viggen belangrijk gedaald. Betaalde men, eenige maanden geleden, tot 14 fr voor de zoogenaamde zeswe- kers, thans is er hoogstens 9 fr. voor te bedingen, en, naar verwacht wordt, zal de prijs nog dalen. De oorzaak zit grootendeels in den slechten aardappelenoogst, waardoor er geen voldoend voedsel te bekomen is. De vette varkens daarentegen worden nog duurder. De oorzaak is niet ver te zoeken. De schaarste der aardappelen en de duurte van ander voeder zijn daar ook de oorzaak van. Onze lezers schrijft Het Handelsblad die op werkvolk of andere personen uit den volksstand invloed hebben, kunnen niet te dikwijls aan hun verstand brengen wat bier volgt In 't jaar 1900 werd de wet gestemd op de ouderdomspensioenen. Vele menschen zegden Dat is weer wat nieuws Wij zul len eens eerst zien of dat zal blyven duren. Zij deden niets om pensioen te krijgen. In het jaar 1903 werd de wet op de ouderdomspensioenen verbeterd. Dezelfdo menschen zegden toen Wij zullen nog maar wat wachten de wet zal nog wel eens verbeterd worden. En zij deden niets ora bun pensioen to krijgen. In het jaar 1906 werd aan de menschen van 't jaar 1843 gezegd Past op Gij moet drie jaren storten in eene pensioenkas en ten minste 18 fr. geven op de drie jaar, anders zult ge nooit het pensioen van 65 fr. krygen. Dezelfde menschen zegden nog Wy zullen nog maar wat wachten En zij deden nog niets voor hun pensioen In het jaar 1908 vroegen die menschen hot pensioen van 65 fr. En zij kregen voor antwoord Niets te krijgen voor u ge moest 18 fr. gestort hebben. Toen wilden zij de 18 fr. in eens geven. Niets gekort. Drie jaar wachten, dat is de wet. En toen begonnen eenigen te storten Maar anderen deden nog niets. In het jaar 1910 zijn er een heele hoop ouderlingen, die nooit hebben geluistort dan naar menschen, die van pensioen zoo veel kennen als eene koei van safraan eten en... zij zitten zonder pensioen Wie niet hooren wil, moet voelen, zegt een spreekwoord. Menschen boort dan toch naai* ons Wilt gij een pensioen hebben als ge oud zijt Dan moet gij maar algauw beginnen te sparen in een pensioenkas, anders zult gij varen gelijk al diegenen die niet naar ons geluisterd hebben. Gij moet spaden voor pensioen Of gij betaalt het kwaad fatsoen. TJE GEHiX. De Tentoonstelling van het Huisbedrijf, ingericht onder de bescherming van - Gent- Voorwaarts mot offiiciëellen steun, zal op Zaterdag 12 November plechtig geopend worden. Alles laat een grooten bijval voorzien. Zij zal uitsluitelijk bestaan uit voort brengselen van de stad en provincie, en, onder andere, de volgende voorwerpen bevatten Pracht- en gewone meubelen, toestellen voor verwarming en verlichting, kleeding, toiletartikel envoedingsmiddelen in één woord, alles wat het huisbedrijf botreft. De Tentoonstelling zal ongeveer eene maand duren. Driemaal per week zullen er concerten gegeven worden. Bijzondere wedstryden worden te dier gelegenheid, tusschen de tentoonstellers ingericht cere- en andere prijzen zullen worden toegekend. Aan schoolwerken, aan werklieden en aan instellingen van maatschappelijken aard, worden kosteloos plaatsen geven. Wij raden de achtcrblyvers aan zich spoedig te laten inschrijven bij het Bestuur der Tentoonstelling, Coupuro, 15, te Gent, alwaar alle wenschelyke inlichtingen ver krijgbaar zijn. SCHOUWBURG VAN AALST Koninklijke Rederijkkamcr De Catharinisten Toonceljaar 1910-1911 Op Zondag 9 October 1910 te 5 uur stipt 's avonds, Men zal opvoeren Weldoeners derMenschheid toeneolspel in 3 bedrijven naar het Duitsch door Philippi. Een Man die de Broek draagt blijspel in één bedrijf door P. De Cort. Tusschen de bedryven in, Concert door de Symphonieafdeeling der Rederijkkamer onder het bestuur van M. Ph. Loockx. Ing"ang"sprijzen BenedenzaalVoor behouden plaatsen, genummerd van 1 tot en met 60 fr. 2,50 61 on volgende fr. 2,00. Niet voorbehouden fr 1,50. Balcon fr. 1,00 on 0,50. De niet voorbehouden plaatsen zijn niet gewaarborgd. Voor de voorbehouden plaatsen zich te wenden tot M. Felix De Loose, Stadswaag, (Botermarkt), van af Maandag voor tot den dag der vertooning, van 9 uur 's morgens tot 4 uur 's namiddags. De gewone kaar ten zijn te verkrijgen in hot lokaal der Rederijkkamcr by M. L. Van Hauwe, Botermarkt. Belangrijk bericht. Aan één persoon zullen geene voorbehouden plaatsen voor meer dan twee huisgezinnen afgeleverd, worden. Er zal voor niemand uitzonde ring gemaakt worden. Op herhaald verzoek van talrijke Eere leden en menig tooneelliefhebber heeft het Bestuur der Koninklijke Maatschappij 't Land van Riem besloten het tooncel jaar te openen, op Zondag 16 October e.k., met de heropvoering van in 3 bedrijven, door J. Bruylants Jr. Het onbetwistbaar succes dat voornoemd kluchtspel, nu twee jaar geleden, hier oogsste en reeds van toenaf naar eene twee de opvoering deed verlangen, volstaat om dit geestig en hoogst aantrekkelijk blijspel opnieuw door ons schouwburgpubliek alge meen te zien ver wolkomen. Vooraf gaat een keurig eenaktertjo van Herm. Heyermans Jr. BEX li I X D Een gevoelig geschreven stukje, een juweeltje. Heyermans behoort tot de grootj talenten onzer realistische tooneel- literatuur. Uit zijn werk, dat in 't algemeen door zijne hoogc psychologische beteekenis op den toeschouwer intensief diep ingrijpt, ademt van do planken af een lucht van leven en waarheid u tegen. Wat ook Heyermans van krachten aan instudeering moge vergen, toch betwijfelen we geenszins dat 't Land hem waardig voor het voetlicht brenge. Zooveel fijns reeds liet dit gewaardeerd Gezelschap ons proeven in zijn loffelijk streven ter vertolking van hooger, intel lectueel werk, dat we als bedorven kinde ren instinctief deze oponingsvertooning (en volgende) reikhalzend tegemoet zien. S. V. H. ?OQ JUIST is verschenen het nieuwe nummer van de dat bij ons verkrijgbaar is tegen den zeer la^cn prijs van fr. p. post 4,20 grootformaat, en bevat 35 Illustratién en Portretten De Vlaamsche Illustratie geeft deze weck een zeer belangrijk nummer uit met een aantal foto's van het bezoek van het Belgische Koningspaar aan Holland, van de opening der Statcn-Generaal en de ont hulling van het Juliana-monument. Voorts eenige kijkjes van den wedstrijd om den Zilveren Voetbal te Rotterdam, foto's van de vliegtochten te Leeuwarden en Bergen- op-Zoom, 1 foto van de opening der Engel- sche afdeeling op de Brusselsche Tentoon stelling door den Koning van Belgic enz. Ten slotte eenige bladzijden boeiende geïllustreerde lezing. Openbare Vergadering van den Gemeen teraad op Maandag 3 October aanstaan de om 11 uren voormiddag in de gewone Zittingzaal ten Stadhuize. DAGORDE 1. Gemeentebegrooting voor 1911. 2. Grooto Wegenis. Rechtlijniging voor den Steenweg van Brussel-Ooster.de. 3. Overwelving van den ouden Dender. Aanbesteding. 4 Bureel van Weldadigheid. Afstand van grond te Erembodegem. Aflossing van eene gevestigde rente. 5. Kerkhof. Grondafstand. 6. Kerkfabrieken. Stichting van eene jaargetijde in St. Jozcfskerk. Af braak en vervreemding van St. Anto- nius-Altaaar in St. Martenskerk. Kerk van Hl.-llai-tinus. Maandag aanstaande, 3 Oct. om 2 ure, maandelijksche vergadering voor de Huismoeders der H. Familie. Iedereen is verzocht de lidkaart meê te brengen. Men meldt ons uit Westerloo, bet god vruchtig afsterven in nog jeugdigen ouder dom van den heer Ferdinand Marie- Fran^ois-Etienne-Joseph Notelteirs. De aflijvige was vrederechter van het kanton Westerloo. Wij bieden aan zijne bedroefde familie onze oprechte deelneming. Komt te verschijnen DEN voor 't jaar O H. 1911. Benevens talrijke nuttige raadgevingen en inlichtingen bevat hy ernstige en luimige verhalen, Raadsels, Merkwaardige gebeur tenissen, enz. enz. Hij is ook rijk geillustroerd en bevat onder meer twee prachtige portretten een van Z. M. Koning Albert en H. M. Konin gin Elisabeth. In een woord een lijvig boekdeeltje van 144 bladzijden welke by iederen christen vlamink op do leestafel behoort. Hij is te verkrijgen ten bureele dezes aan den zeer gematigen prijs van 0,30 cent. franco por post 0,40. Stad Anlnt. van Groenten, Fruit en Bloemen Op Zondao 2, Maandag 3 en Dinsdag 4 October aanstaande, in de lokalen van den Landbouwersbond, Keizerlijke Plaats, te Aalst. De plechtige opening der Tentoonstelling zal plaats hebben op Zondag 2® October om 11 1/4 uren 's morgends. Om 3 uren namiddag openbare voor dracht, in den hof der tijdelijke Moestcelt- school, Brusselsehesteenweg te Aalst, door den Heer Ernest De Meyer, Tuinbouw- raadsman van den Staat te Mechelen. OnderwerpTeelt van Witloof. Ver schillende stelsels van aanjagen. Inpakken en verkoop. Allo belanghebbenden worden dringend verzocht deze belangrijke voordracht te willen bijwonen. Niijvorh ckUgchool. De prijsuitdeeling aan de leerlingen onzer stedelijke Nijverheidsschool voor 't school jaar 1909-1910 zal plaats hebben ten lokaio der school, Esplanado, 7, op Zondag 2 October te 11 uren voormiddag Do werken der leerlingen en de toestellen der school zullen dien dag tentoongesteld zijn. Het heropenen der klassen is vastgesteld op Dinsdag 4 October te 8 uren 's avonds. De inschrijvingen worden genomen van heden af ten lokale der school. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogweerdigheid heeft benoemd Onderpastoor te Maldegem den E. H. De Witte, econoom van het klein Seminarie van S. Niklaas te Lebbeke den E. H. Cappaert, onderpastoor te Deftinge te Grembergen den E. H. Remi De Smet. Slid iplfif TOM KOLA kMdli /i( 1SI der Maatsciiappy De Gewezen Weesjongens Trekking op Zondag 2 OCTOBER, om 2 uren namiddag, in hot Lokaal, Oude Vischmarkt bij den lieer Aug. Agneessens. Worden gevraagd door de Patroons 1 Meubelmaker, (huiswerker); 1 kuiper, halve gast. Vragen der Werklieden 1 Voerman 1 vuurstoker-machinist 1 schrijnwerker 1 bureelbediende (begin neling). AALST. Do genaamde Louis Van der Maelen, 24 jaar oud, wonende in de Bor- luutstraat, was gehuwd met zekere Marie Daelraan, geboren te Hofstade. Ten ge volge van cencn twist, die Maandag tus schen de echtgenooten plaats had waren de twee broeders der vrouw tusschen geko men, en deze laatste had haren man verla ten en was naar de ouderlyke woning teruggekeerd. Van der Maelen was Donderdag zjjne vrouw naar Ilofstade gaan opzoeken, en ontmoette ze op het gehucht Blekte, hy haalde een revolver te voorschijn en loste vier schoten op zijne echtgenoote, welke getroffen werd in den rechterschouder, de kogel drong omhoog en bleef zitten onder het kaaksbeen. De ongelukkige werd naar 't hospitaal van Aalst overgebracht, haar toestand is bedenkelijk en men vreest voor een nood lottige!) afloop. Erembodegem-ter-Joden. Brandramp. Dezen nacht is do hofstede bewoond door Van der Gucht, totaal door 't vuur verslonden geworden. Slechts de vier muren en rookende puinen blyven er over. Vroeger was deze herberg beter gekend onder den naam van t Te Wanne- hens HAALTERT. Gauwdieverij. M. Desideer Do Hondt, werd Dinsdag op de Jamarplaats te Brussel, ontlaat van zyn gouden uurwerk mot dito ketting. LEDE. Dinsdag morgend speelde de genaamde A. Byl, met eenen vuurpijl deze ontvlamdo en sprong uit zyne handen, en kwam op het zeil van den paardenmo- len terecht welke op een oogwenk in brand stond. De schade wordt op 60 fr. gerekend. LEDE. Woensdag namiddag zijn vier gekende schelmen in den hof gedron gen van M. Jooris en hebben eenen boom peren afgetrokken. Woensdag Morgend zijn ten nadeele van den landbouwer Van Biezen, eone hoeveel heid ajuin en savooien gestolen. Tombola. Der Tentoonstelling van Brussel. Groot lot: 200.000fr. Prijs van 'tbiljet 1 fr. Trekking rond den 15 Oktober. LEDE. Donderdag morgend, rond 5 ure, kwam de knecht van den voerman E. De Clercq, op de wijk Ovorimpe, toon het paard begon te steigeren, den kamion aan stukken sloeg en ermede in eenen vyver liep. Zonder de hulp der geburen ware het paard, welke eene waarde heeft van 1600 fr., verdronken. Indien gij een schoone keus wilt hebben van Wolle on Tijk voor Matrassen, Hupelingen, Linoleum, Toile-cirée en al benoodigheden wat den tapissiersstiel be treft, gaat zien bij Karei Van de Putte en ZusterKorte Zoutstraat, 29, Aalst. Aygem. Dinsdag morgend rond 6 uren. ging de genaamde Jan Meganck, een87-jarigo ouderling, naar de koer zij ner woing en sukkelde in den beirput. Ondanks hij zeer spoedig word opgehaald, had hij reeds opgehouden te leven. MEERBEKE. Huis afgebrand. Dinsdag avond is de woning van Lodowyk Anckaert, houtzager, in do Dokstraat, en eigendom van Lodewyk Wauters, door brand vernield. De brand schijnt ontstaan te zijn door het ontploffen eener brandende lamp, tijdens een oogenblik afwezigheid der huisgenooten. Er kon slechts weinig huisraad gered worden. Er bestaat verze kering. Denderhautem. Maandag rond den middag, aan den omdraai der Terlin destraat, ging het paard aan een rijtuig gespannen van don lieer De Nayere, vee aarts te Ninove op hol. In de volle vaart rood liet rijtuig tegen de vensterblinden aan 't huis van J. B. De Schryver, rukte ze af eu botste het paard van daar tegen de brugleuning. De personen in 't rijtuig gezeten vlogen de beek in. Twee personen werden nog al erg gekwetst. Het peerd had eene vreeselyke wonde aan de borst bekomen. De draainigsen. De plotselinge voorbijgaande verblindingen, de zwarigheden van 't hoofd zyn in weinige dagen genezen door do uitmuntende slym- verdryvende Pil Walthery, 1 fr. de doos. HERZELE. Zekere dagbladen hebben gemeld dat in eene herberg alhier eene vechtpartij heeft plaats gehad tus schen drie broeders. De jongste zou den oudste een stekjespot in het hoofd geslagen hebben zoodat do toestand van het slachtoffer hopeloos is. De tweede broeder zou mishandeld zijn bij middel van eenen stok. Men meldt ons dat zulke feiten niet ge beurd zijn noch to Herzele, noch in het kanton, noch in de aanpalende gemeenten. Goed nieuws uit DENDERMONDE. 't Is uit Dendermonde zelfs dat ons dit nieuws toekomt. Den 4 Februari 1904, zegde ons M T. Vanderstappen, 1 Zwarte Zusterstraat, te Dendermonde. Sinds een jaar had ik vree selijke nierpynen. Ik kon niet bukken en soms moest ik ophouden te werken. 's Nachts belette de pijn me te slapen, ik had ook duizelingen en zweetingen, daarna rillingen myn water was rood en walgendriekend. Mijn toestand veranderde spoedig door gebruik van de Foster Pillen, verkocht in de Apotheek, De Valkeneerto Aelst. Van af de eerste dagen was hot lijden minder hevig ik sliep beter, do eetlust kwam weer, ik voelde mij meer en meer op myn gemak. Na eene maand verple ging werd ik geen enkel kwaal meer ge waar. Den 12 April 1910, voegde M. T. Van derstappen er bij Ik reken het als eene plicht de Foster Pillen to kennen, want ik aanzie ze als onfeilbaar. Sinds ik ze nam voelde ik niets meer De nieren, die verzwakt zijn door de vermoeienis van het bedrijvig leven of door de te groote ophooping van het urine zuur, vergemakkelijkt door een zittend leven, veroorzaken een bloedopdrang en kunnen niet meer zuiveren. Do Foster Pillen hitsen de nieren op en helpen ze ora al de zuiver heden uit het lichaam af te voeren en geven dus ryk en kloek bloed. In alle apotheken in 't algemeen (Eischt de handteekening James Foster 3,50 fr. de doos, 19 fr. de zes of vracht vrij tegen mandaat Engelsche Apotheek van Ch. Delacro, 64, Coudenbergstraat, Brussel. (8). Eene stokerij afgebrand te Gent. Woensdag namiddag werd de stokery De Ster van den heer Oscar Van der Stricht, Roode Torenstraat, nr 9, door een hevigen brand vernield. Om 1 1/2 ure. was de meid van M. Van der Stricht. Marie Wittemaet, oorspron kelijk van Bachte, uit de woning haars meesters, welke nevens de inrijpoort van de stokery, langs de Roode Torenstraat, gelegen is, op den koer en bemerkte in de machienkamer der stokerij eene vlam, welke ongeveer een vierkanten meter groot was. Spoedig verwittigde zy haren meester, die met emmers water de vlammen poogde uit te dooven, terwyl do meid naar den telefoon liep om de pompiers te verwittigen. Spoedig snelden do geburen ter plaats de vlammen namen echter gedurig grootere uitbreiding, en toen de pompiers ter plaats snelden, met de stoomspuit, onder de lei ding van den kapitein-kommandant Welsch en de luitenanten Achtergaele en De Galasse, stond de gansche stokerij reeds in lichtlaaie vlam. Do stokery werd in 1904 gebouwd en al het materiaal was nieuw en in de beste voorwaarden. Hot gebouw was ingesloten tusschen de huizen van de Roode Torenstraat en van het Steendam. Op de rugzijde der stokerij staat de brouwerij van den broeder van den stoker deze geeft uit op bet Steendam. In de kelders der stokerij bevinden zich op dit oogenblik vaten genever voor ruim 40,000 fr. waarde. Het gebouw was ongevoer 30 meters lang, 10 m. diep en 14 m. hoog. Het be* stond uit drie verdiepen en eenen zolder. Op de 3e verdieping en den zolder bevonden zich ruim 1000 zakken meel en graan. Op liet oogenblik der ramp waren onge veer 15 hectoliters alkooi in bereiding. Om 12 1/4 uurs waren de accynzen- bedienden nog in de stokerij geweest en hadden er stalen genomen; zij hebben niets verdachts opgemerkt. De stokerij behoorde aan de familie Van der Stricht. Spoedig vielen de pompiers het vuur aan met 5 lansen. Het water werd getrokken uit den nieuwen bassin dor Visscherij. Gansch de prachligo stokery was een enkelen vuurpoel. Men vreesde de ont ploffing van den ketel, doordien den molen van de tweede verdieping dreigde olk oogenblik heneden te storten. Men gelukte cr echter in den stoom af te laten kort daarna ploften beurtelings het dak en de eene zoldering na de andere in, en de molen kwam op den ketel terecht zonder ontploffing to veroorzaken. De stookketels, de verhaalketels en de andere vaten en getuig vielen van de ver diepingen in den brandenden puinhoop beneden, en om 3 uur stonden van die schoone inrichting nog slechts vier naakte muren recht, waartusachen de puinen lagen te smeulen. De heer Van der Straeten, prokureur des Konings, was een der eersten op de plaats der ramp. Spoedig waren ook ter plaats de heer Huys policiekommissaris der eerste wyk, die met de adjunkten, MM. Venneman en De Becker, en brigadiers Bossaert en Eggermont en een aantal agenten de orde dienst verzekerden. Ook een peleton gendarmen kwam ter plaats gesneld. M. Van der Stricht is er in gelukt do boeken te redden. Ook do paarden en de wagens werden in veiligheid gebracht. Dank aan de wakkere pompiers zyn do menigvuldige gebouwen in den omtrek bevrijd gebleven, en hebben enkel eenige schade geleden door het water. Om 2 1/2 uur stortte een stuk gevel in, en kwam terecht op de koor van Dr Goet- gebuer. Do schade, door den brand aangericht, mag op ruim 100,000 fr. geschat worden, zonder de schade mede te rekenen welke aan den alkooi en den genever in de kel ders kan veroorzaakt zyn, en welke eerst later kan bepaald worden. Er bestaat eene gedeeltelijke verzeke ring. Het is onmogelijk de oorzaak van den brand vast te stollen.: Om 3 ure, verliet de stoomspuit de plaats der ramp alleen bleven nog enkele pompiers ter plaats om den smeulenden puinhoop te bewaken. Onnoodig te zeggen dat eene groote volksmenigte in den omtrek stond. Woensdag avond, rond 6 ure, toe de echtgenoote Van Houtte, Belgradestraat, 10, te Gent, in de kouken do gas aanstak had eene schrikkelijke ontploffing plaats. Heel de keuken stond in een oogwenk in lichtlaaie vlam. Vrouw Van Houtte word erg aan het aangezicht verbrand en men vreest dat zij een harer oogen zal verliezen. Ook haar echtgenoot die haar hulp wilde bieden, verbrandde zich de linkerwang. De pompiers, in allerhaast verwittigd, kwamen ter plaats, doch eenige moedige geburon hadden den brand reeds gebluscht. Heel da keukon was uitgebrand. De ontploffing wordt toegeschreven aan eene ontsnapping van gas, tengevolge van een lek in de buis, Een groot procos, waarvan men tot heden nog hoopte dat het door de onder handelingen in der minne zou kunnen by- gelegd worden, wordt thans als zeker aan gekondigd tusschen de Belgische regoering en do Princossen-erfgenamen van Leopold 11. Men verzekert zelfs dat dit proces bin nen enkele maanden te Brussel zal opge roepen worden. De prinsessen Stephanie en Clementina komen er eigenlijk niet tusschen, maar doordien hun lot aan denzelfdon toestand verbonden is als dien van prinses Louise, wordt hunnen naam in hetzelfde geding gemeng. Jan Geeraerdt, 62 jaar, wonende Herkeveldestraat fo Laoken, wilde Don derdag op den hoek der Koninginnelei van don voortrijdenden elektrischen tram sprin gen. Hij viel mot het hoofd op de straat- steenen, waar hy bewusteloos bleef liggon, De ongelukkige, dio eene erge wonde aan het hoofd bekomen had, werd in eene apotheek verzorgd en vervolgens naar zijne woning overgebracht. Sedert verscheidene jaren liad de beenhouwersgast Louis Van Ryckegem, wonendo Aschstraat, te Anderlecht, kennis met de weduwe Maria Coutelier. Deze laat ste wilde van den beenhouwersgast af zijn en verhuisde naar den Anderlechtschen steenweg. Van Ryckegem ontdekte het adres en beukte Dinsdag namiddag de deur met geweld open en drong binnen. Hij sprong naar de vrouw toe, doch deze verdedigde zich meteen dolkmes en bracht den beenhouwersgast eenen steek aan den linkerslaap toe. Van Ryckegem werd in in bewusteloozen toestand naar het gasthuis gevoerd. De policie van Schaarbeek heeft eenen smid aangehouden, die er eeno specialiteit van maakte bejaarde kouken- meiden het hof te maken, en zo dan deed gelooven dat hy een groot erfdeel ging trekken, maar geld noodig had om de reis te doen voor liet in ontvangstnemen. Sommigen dier slooren leenden hem som men van 300 tot 1000 en zelfs 1300 fr. Eindolijk heeft men aan zjjne oneerlijke practijk een einde gesteld, doordien twee der slachtoffers do zaak aan de policie hadden verteld. Nu zit hy in de gevange nis. Brouwerij Van Roy, Wikte, gekend voor hare uitmuntende tafelbieren. Vraagt pryzen en stalen. Donderdag morgend kwam een net- gekleede heer binnen in het magazyn van M. Dangelen, Elsenesteenweg, 58, te Elsene en klom naar boven. M. Dangelen, die dacht dat het een bezoeker was voor eenen huurder van het eerste verdiep, liet den vreemdeling gaan. Een kwart uurs nadien kwam de heer terug met eene groote rol, zorgvuldig met koorden omwonden. De handelaarster vond dit verdacht en ging zien de kamer van eenen anderen huurder, M. Kenden, kunst schilder, tijdelijk met zijne familie in Hon- garië verblijvende, was opengebroken. Al de schilderyen waren uit hunne lijsten ge sneden en al de menbelen opengebroken. I Do beenhouwer Timmerman van St. Kruis, uit De Zorge werd Dinsdag nacht gewekt door een ongewoon gerucht in zijnen winkel. Hij stond op, ging bone- den en betrapte drie kerels die bozig waren de tooglado open te breken. Timmerman werd door de kerels vastgegrepen, ten gronde goworpen en zoodanig geslagen en gestampt dat hy bewusteloos bleef liggen, f De indringers namen vervolgens de vlucht. De toestand van liet slachtoffer is onrust wekkend. De werkman Willeux, van Elouge», mijnwerker, bemerkte alvorens in den den ophaalbak te stijgen dat hij zijne lasip vergeten had en keerde op zijne stappen terug. In zijne, overhaasting nam hy een verkeerden weg en verdwaalde in de myn. De ongelukkige riep om hulp, doch vruch- teloos, de put was verlaten. Zijne ouders hem niet ziende terugkeeren kwamen het bestuur der mijn verwittigsn die spoedig oen ploeg mijnwerkers en op zichters deed nederdalen om den ongeluk kige op te zoeken. Men wanhoopte reeds hem te vinden, toen men kreten hoorde opstijgen. Willeux was in een der verla tene gangen verdwaald geraakt. FIMAWCIKWBLAD.IS, Kruidtuinlaan, Brussel, 'verschijnt eiken Zaterdag, in 20 bladzijden, groot formaat, kost slechts fr. 2.50 per jaargeeft om standige studiën over waarden aan 't orde van den dag, over economische gebeurte nissen, de ontleeding en de heoordeeling van bilans, een beursoverzicht en de offici- eële koerslijst van Antwerpen en Brussel, kostelooze financieële inlichtingen en raad gevingen. Op aanvraag wordt het Finan- ciênblad gedurende eene maand kosteloot toegezonden. Maandag namiddag, rond o ure, had er te Blankenberge op den Zeedyk eene velokoers plaats. Bij den eindrit van de koers kwamen de mannen in dichten drom afgestormd, uitgenomen een,die door eenen val oen eind wegs achtergebleven was. De 82 jarige heer De Klerck, te Gent woonachtig, denkende dat allen voorbjjge- reden waren, wilde den dyk oversteken, doch werd door den wielrijder gevat en ten gronde geslingerd, waarna de velo hem over hals en borst rolde, en de wielrijder insgelijks met groot geweld tegen de straatsteenen geslingerd werd. Aanstonds snelden ooggetuigen den on- gelukkigen ouderling tor hulp. die bewus teloos uitgestrekt lag, overvloedig bloe dende langs mond, neus en ooren, alsook eene vreeselijke wonde aan het achterhoofd vertoonendo. Hy werd in eene naburige villa binnengedragen, waar de ongelukkig» de eerste zorgen ontving. Do eerw. heor Belpaire, pastoor, in der haast bijgeroepen, diende den man de H- Olie toe, waarna men hem, in oene draagstoel, naar het hospitaal overbracht. Rond 7 ure bezweek de ongelukkige aan zijne vreeselijke wonden, zonder tot liet bewustzijn te zijn teruggekeerd. Wij kunnen niet genoeg onze lezers dit aangetast zijn van hoest, valling, bronchiet, influenza, keelpijn, heeschheid, asthma o! kinkhoest, de Borstsiroop van Dbpratbrb aanbevelen. De geneoskunde bezit niet eene remedie die zoo rap en zoo volkomenlyk geneest. Het is een serieus produkt dat zich niet steunt op ingebeelde portretten of uitgekochte certificaten, maar hot genesit altijd. Prijs 2 franken de groote flesch. Te be komen by Od. Depratere, die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 cen tiemen meer voor port), alsook te Aalst by de apothekers De Valkeneer en Callebaut. De geheimzinnige verdwijning it Mortsel. Nog altyd geen nieuws van de verdwenen knaap te Mortsel. Dinsdag na middag is het parket ter plaats geweeit, zonder dat er iets werd vernomen. Een policiehond der stad had men meegenomen om opsporingen te doen, die echter tot niets leidden. Door den veldwachter werd nog vernomen dat verleden Maandag, toen de knaap verdwenen is, hjj in den omtrek van liet fort een man van verdacht voor komen heeft achtervolgd. Zyn spoor ver loor hy in een nabij gelegen bosch. Van een anderen kant dat rond den mid- dag zekeren D...., van Deurne, in een» herberg aan de Krijgsbaan is geweest en zeer opgewonden scheen. Aan de herber gierster verklaarde hij dat hij gevochten had. Dezelfde heeft wat verder aan een inop- j bouw zijnde huis met eenen metser staan klappen. Er werd door den metser opge- merkt dat D. niet erg op zijn gemak wai, 's Anderendaags is dezelfde D„ terugge komen en heeft weer met den metser go- sproken. Doch niemand kon zeggen D. in gezelschap van het kind te hebben gezien, I daarom werd hij ook niet door liet gerecht verontrust. Andere verklaringen zyn nog j ingekomen, die erg weinig met elkaar t overeenkomen. Het algemeen gevoelen is dat de knaap in de vest van liet fort is verdronken en j dan heeft de policiehond het wel goed voor gehad, want nadat hy aan wat kleeren van j den verdwenen knaap geroken had, sprong k hij naar de vest recht in hot bootje en ver roerde zich niet meer.

De Denderbode | 1910 | | pagina 2