onderdag 6 October 1910 5 centiemen per nummer 64$le Jaar 4299 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad on 't Arrondissement van Aalst. laconnieke godsdiensthaat. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Liberale pelgrims te Lourdes Om schoone vruchten te bekomen. EEN EN ANDEIt. DER BODE I Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- liog van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes i fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving digi met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- igen zijn ten laste van den schuldenaar. ,en Schrijft in bij C. Van de Putte-GooMens, Korte Zoutstraat, N* 31 allo Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. i-00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CÜ1QUK HUUU. Aalst, 5S October I91Ö. De vrijmetselaars, degezwoorne vij- adender H. Kerk zijn er in geslaagd eo Jood met name Nathan als syndicus fBurgemeester van Rome aan te stel- in... Een heviger, een boosaardiger, een elscber vijand kon do H. Kerk niet DlmoeteD. En hij, Nathan, maakt van zijne offi- tieele bedieningen gebruik en misbruik omzjjne helsche gal tegen de H. Kerk cd bare vertegenwoordigers uit te bra ken. De 20 September, de verjaardag van Ieheiligschende misdaad der inneming Tan Rome die den schandaligen roof der pauselijke staten voltrok, gaf hem Ie gelegenheid om andermaal zijne gal uil ie 3puweo Nogmaals verheerlijkte hij dien schan- aligen roof en dat in eene bewoording iehoonend en smaadvol was voor de H.Kerken haar Opperhoofd... En zoo- erre dreef de jood Nathan het dat de I. Vader l.et uoodig vondt dadelijk to irotesteeren. ie H. Vader sprak aldus Over twee dagen heeft een man met penbare macht bekleed zich niet ver legd nogmaals den dag te herinne- dat de heiligste rechten van den witter der Romeinsche StateD met voe- en werden getreden hij verhief de item om tegen het katholiek geloof, egen den stedehouder van Christus, egendeKerk zelve spotternijen en be- eedigingen uit te schreeuwen... Hij Beft zelfs de godslastering bij de belee- ligiog gevoegd en zich in 't openbaar met tegen de goddelijke instelling der ierk, tegen hare Geloofsleer en tegen gezag harer Pausen. Bij dien haat tegen de Kerk komt natuurlijk den haat tegen de christene godvruchtigheid, en in kwaadaardige en antisociale toon hoonde men de gods dienstige gevoelens van het getrouwe christene volk. iDgezien deze goddelooze uitvallen, ioo onbeschoft als goddeloos, kunnen pij niet nalaten ODze stem te doen klin ken en opentl ijk en krachtdadig te pro testeren togen zulken smaad en zulke peleedigingen do Kerk aangedaan door 21* Vervolg. Hij was niet geslaagd als politiek man, ky had alle gemeenschappen met zijn gezin rerloren. En toch, waardoor Hij deed nchzelf deze vraag, telkens en telkens «■eer. Hoe was er tusschen Agnes en hem tulk eene verwijdering ontstaan Hij keek plotselings naar haar. Zo zag er 'ermoeid uit. Hij herinnerde zich niet )oit dien vreemden trek om haren mond, lio angstige uitdrukking in hare oogon waargenomen te hebben. Wellicht maakte iy zich bezorgd over Alice en zou, nu ook Uargaretha in de wereld verscheen, nog neer zorgen krijgen, en hy had zyn eigen even geleefd, zonder een enkele gedachte tan haar te wijden. Zijn geweten klaagde item aan. Hy had aan haar moeten den ten. Wellicht was het zijne schuld. Wat is or van avond te doen vroeg ty plotseling. Zy ontstelde een weinig en streek met Ie hand over het gelaat. Ik ik vergat het bijna oh, tatuurlyk, het bal bij mevrouw Cray. loe dom van mij. Zijn blik was op het vuur gericht. eenen man met openbaar gezag bekleed en dat iu de stad die de zetel is van den Paus, het Opperhoofd der Kerk... Bidden wij God dat hij zijne godde lijke Bruid, de Kerk bescherme en ver- dedigo tegen den laster altijd venijniger, de aanvallen altijd heviger en de immer ongestrafte roekeloosheid onzer vijan den Zoo sprak Z. H. Pius X. Op te merken is het dat vele Italiaan- sche dagbladen, meest al niet te katho liek, zich bij de katholieke organen voegen en met Z. H. don Paus protest aantcekenen tegen deduivolscho aanval len van den jood Nathan. In België alleen worden de zoo smaad- volle als hatelijke aanvallen van den jood Nathan goedgekeurd en toegejuicht door de liberale en socialistische dag en weekbladen. Nu, dit levert ons eens te meer 't bewijs dat de onverbiddelijke haat tegen de H. Kerk de voornaamste dryf- veer is der geusche politiek. Sommige lieden schijnen daaraan te twijfelen de houding der gansche geu sche pers bij deze omstandigheden moet hun de oogen doen openen. Immers haat tegen God, legen de H. Kerk, tegen den Godsdienst is alleen in hunne politiek te vinden Wie meent dat de katholieken alleen naar Kovelaer, Scherpenheuvel en Lourdes gaan om er den bijstand van O. L. V. af te smeeken en ook op die wyze openbare belijdenis van hun ge loof afleggen, heeft het deerlijk mis. Onder de eigenaars en lezers van on godsdienstige bladen zijn er die den weg naar deze bedevaartplaatsen goed ken nen en bewandelen. En ziehier nu zelfs de ryke heer Marquet, de bestierder-eigenaar van het geuzenblad onzer hoofdstad, Le Petit Bleu, die voor de tweede maal in 1910 zijn jaarlyksch bezoek aan de vermaarde grot van Massabielle te Lourdes heeft afgelegd. Daar werd hij over enkele dagen door een opsteller van het katholieke dagblad La Gazette de Liégeontmoet. Over 15 jaren, zoo vernam onze confrater van Luik uit den mond van M. Marquet zelve, was de eigenaar van Le Petit Bleu, aangemaakt met hevige jichtpijnen aan do polsgewrichten, die hem erg deden lijden, zelfs als hy de Ik goloof, dat ik meê zal gaan, zoi hij langzaam. Hot is lang geleden, sinds ik naar een bal toeging. Hare oogen opende zich opvallend. Maar gy gij hebt er een afkeer van, zei ze, en mevrouw Cray valt ook niet in uw smaak. Ja. Hij knikte. Ik weet 't, maar ik denk, dat het u soms weieens moeilijk val len moet, twee meisjes onder uwe hoede tc hebben, en nu Margaretba ook uit gaat, geloof ik, dat ik mij meer in uw gezel schap vertoonen moest. Dat had ik u onlangs ook reeds willen zeggen. Ik een man, krijgt soms weieens genoeg van zyne clubs, Agnes. Maar naar mevrouw Cray en dan nog wel oen bal, begon ze. Ge zoudt er niet heen willen gaan Neen, maar van avond ga ik toch in alle geval, zei hij, en zei kon niets meer tegen zijn besluit inbrengen. De woorden bleven haar in do keel steeken. Zy staarde hem met plotseling achterdocht aan. Had hij iets vernomen Wist hy het Kon er iets uitgelekt zyn Zou er van avond iets uitlekken Toen de deur achter hem dicht ging, zonk ze zenuwachtig snikkend in haar stoel Wat was dat op het puntje af geweest Indien hij een minuut vroeger was geko men, zou hy lord Crowley iu diezelfde kamer hebben gevonden. Maar wist hij iets Was er iets uitgelokt omtrent het spelen by mevrouw Cray, dat hij daar van handen in de zakken stak om ze met het geld der speelhuizen te vullen. Na raadpleging der baste dokters en het pleisteren in talrijke badplaatsen, sloeg M. Marquet den weg in naar Lourdes en, luidens zijn eigene verklaring,werd hij er gonezen, Sinds dien reist hij twee maal per jaar naar Lourdes. Ook draagt hij oen gouden medaille van O. L. V. Ziet ge deze medaille, zegde hij aan hoogcr bedoelden daghladopsteller, wel ik zou ze nog voor geen miljoen afstaan Dan gelooft ge ook aan mirakels, M. Marquet Stellig, dewijl ik er zelf getuige van ben geweest Ik zag eene vrouw hier genezen, die eene verkankerde lip had. Gij gelooft dan in God Ja mijne kinderen zijn zeer gods dienstig opgevoed zij gaan ter kerke waar men ten andere niets anders kan leeren dan wat goed is. En de man voegde erbij dat het hem niet wroegde de eigenaar te zijn van een liberaal blad, dat alle dagen tegen den godsdienst, tegen de Kerk en prie sters uitvalt en met de mirakelen den spot drijft. Wie deze comedie en de logica der geuzen verstaat, steke den vinger op Hoeveel liberalen van die soort er in België bestaan, kunnen wij niet uitre kenen. Stomst is daartoe knap genoeg door de berekening der waarschijn lijkheden Atchie Van nu af beginnen do herfstvruchten een zekeren vorm te verkrijgen om, by hunne rijpwording, hunne volle ontwik keling te bekomen. Men kan nu bemerken dat de scheu ten omtrent hunne lengte bereikt heb ben en voorzien zijn van talrijke en schoongevormde bladeren, in staat tot het vormen van eene groote hoeveelheid verwerkt sap, maar om dit werk te kunnen uitvoeren moeten die stoffen zoowel in hoeveelheid als in geschikten vorm in den grond aanwezig zijn om door de wortels opgeslorpt te kunnen worden. Een bijvoegsel van meststoften zal nu juist te pas komen en om die elementen rechtstreeks in aanraking met de wortels te brengen, zal hot voor- deolig zyn deze meststoffen in eene op lossing toe te dienen. Laten wij, in 100 liters water, 800 gr. superfosfaat, 500 gr. kloorpotassium en avond eensklaps met alle geweld heen wilde Het gevoel van een dier in een val maakte zich weer van haar meester. Het was natuurlijk onmogelijk, en tocli in dien hij eens iets gehooi d had Ze had een warm hoofd, toen ze op haar schrijftafel toe trad nog heeter, toen ze een wissel voor Mevrouw Cray schreef. Wat er ook gebeurde, de menschen moesten niet dobbelen. Ten koste van alles moest ze degene betalen, die het zouden kunnen doen, en Mevrouw Cray was een hunner. HOOFDSTUK XII. Maak geen slapende honden wakker. Lord Croft zag er vermooid uit. Hij had zijne schrijftafel don rug toegekeerd en keek naar een man, die in een leuningstoel voor hem zat. Wat heeft u plotseling zoo zenuw achtig gemaakt, vroeg deze. Wat is er aan de band Ge wilt u dat vroegere stelletje toch weer niet op den hals halen Lord Croft stond haastig op. Noen God weet, dat ik dat niet wil zei hy schoormaar ik ik moet een spoor van hem vinden. Ik moet iets van hem te weten zien te komen. Ik ik heb daar rayne redenen voor, Sheringham. Sheringham keek hem onderzoekend aan. Zyn schrander advocatengezicht ver- 400 gr. zwavelzuren ammoniak op lossen. Wij zullen niet lang moeten wachten om de invloed van dezo meststoffen te bemerken, vooreerst door het zien ver dikken der vruchten en later door het oogsten van allerschoonste fruit van eerste kwaliteit. Indien de vruchten voor den handel bestemd zijn zullen zy ons de eenige centiemen die ze ons ge kost hebben honderdvoudig vergoeden. Do hoeveelheid oplossing, die aan iederen boom moet toegediend worden, hangt af van de kracht des booms en van de uitgebreidheid zijner worstels. Alhoewel deze behandeling de boomen met vruchten beladen aanbelangt, zou het nochtans niet onnoodig zijn deze meststoffen ook toe te dienen aan de boomen zonder vruchten integendeel zy zouden zich gereed maken tot eene toe komende vruchtbaarheid of tot het vor men van talrijke bloembotten. G. Impatient, Leeraar-Tuinbouwschool Vilvoorde. Echte en valsche diamant. Zie hier een drietal eenvoudige manieren om echte diamanten van valaoho te onderscheiden. In Spanje heeft men de gewoonte als men onderzoeken wil, of een diamant echt of valsch is, hem eerst een poosje in de gesloten hand te houden. Dan legt men hem op de tong. Is hij echt, dan voelt men een gevoel van koude, is hij valsch, dan schijnt hij warm. Een ander middel Men prikt met eene naald een gaatje in een kaartje. Vervolgens kijkt men door den steen □aar het gaatje. Ziet men slechts één openingetje, dan is de diamant echt lijkt echter, of er twee gaatjes zijn, dan is hij valsch. Ten slotte kan men nog het volgende doen Men legt den diamant, waarvan men de echtheid betwijfelt, op den rug van de hand, vervolgens houdt men een vergrootglas voor liet oog en tracht door den diamant heen de streepjes en lijntjes in de opperhuid te zien. Lukt dit, dan is de diamant valsch gaat het niet, dan is hij echt. Opgepast voor de banknoten van 20 fr. Sinds eenige dagen is vastge steld, dat valsche bankbriefjes van 20 fr. in omloop zijn gebracht te Brussel zelfs in de Nationale Bank werden er ter betaling aangeboden. Het ken- vertoonde eene angstige uitdrukking. Goed dan, hoewel het zeer moeielijk zal zyn. Afrika is eene groote wildernis,en ik zou niet denken, dat ze gaarne opge spoord zullen worden, of natuurlijk... Hij aarzelde. Ja, natuurlyk, zei Gerald schor, of ze moesten er achter komen, dat ik Lord Croft geworden ben. Natuurlijk hadden ze daar geen flauw vermoeden van. Het ge beurde, nog voordat er eenige kans op zooiets bestond toen ik nog een jeug digedwaas was. Ja ik weet 't, ik begrijp 't, zei Sheringham de advocaat, maar waarom zouden wij slapende honden wakker maken Als Lord Croft, zijt ge een geheel ander wezen dan als Gerald Turner. Wie zal die twee met elkander in verband brengen f Door naspooringen te doen, zou men hunne achterdocht weieens op kunnen wekken zij zouden ook zelf wel eens inlichtingen kunnen gaan inwinnen. Lord Croft gaf een oogenblik geen antwoord. Hij bleef mot ernstig en strak gelaat staan. Toch moet ik zekerheid erlangen, zei hy, omtrent hetgeeno na mijn vertrek uit Kimberley, gebeurde. Ik moet het ergste weten. Ook de advocaat stond op. En het ergste, zei hij veronder stel dat ge het orgsto vernoemt, wat dan Wat voor goed zal het u doen. te weten, dat die schelm nog leeft Ge zult u een merk van het valsch briefje is als volgt de gravuur is zeer grof, alhoewel geen enkel bijzonderheid ontbreektal de kleuren zijn ook weergegeven, doch het watermerk de kop, dien men in 't wil gedeelte ziet als moQ 't papier tegen de lucht houdt is niet in het papier verwerkt, doch er op gedrukt bij middel eener pers. Anderzijds is 't gebruikt papier veel grover van maaksel dan dit der echte bankbriefjes. Lieden, die met bankbriefjes omgaan, wezen dus op hunne hoede Niet slecht betaald. Naar aanlei ding van 't bezoek der gemeenteraadsle den van Parijs is het wel eens belang wekkend, te weten hoe die heeren ver goed worden De gemeenteraad van Parijs bestaat uit 80 leden ieder trekt jaarlijks (3000 fr.; al de gemeenteraadsleden zijn van rechtswege ook leden van den aigemee- raad der Seine, en zij hebben daarvoor nog 3000 fr., te samen 9000 fr. De voorzitter van den gemeenteraad heeft daarenboven nog recht op een rijtuig, dat dag en nacht te zijner beschikking moet staan. Goed nieuws voor de milicianen. Generaal Hellebaut, minister van oor log, heert het volgende briefje gezonden aan M. Jul.'Maenhaut, volksvertegen woordiger voor 't arrondissement Gent- Eekloo Mijnheer de Volksvertegenwoordiger, Ik heb de eer te uwer kennis te bren gen, dat da milicianen, die het my zul len vragen, uitstel zullen bekomen on der de wapens geroepen te worden om werkdadigen dienst te doen, ten einde hun de gelegenheid te geven zicli voor de examens aan te bieden, welke in October aanstaande zullen plaats hebben. Goed gezegd. De Volksbode van het Land van Waas zegt Met 39 stemmen tegen 23 en 6 ont houdingen heeft do provincieraad van Brabant onlangs geweigerd een kruimel van het krediet van 27,000 fr. voor de schoolsoep aan de kinderen der vrije scholen te gunnen. Die mogen van ellende en ontbering omkomen, 't kan die anti-klerikale sectarissen niet schelen. En dan roepen de liberalen het mede lijden in voor dolende honden van Con- stantinopel, in Turkije Kunnen zjj geen woord van medelij den vinden voor de arme katholieke kinderen van Brabant, in België geheel wespenest op den hals halen indien zy u ooit vinden. Hot zou het zou uwe loopbaan kunnen verwoesten, Gerald. Bedenk bedenk u in 's hemels naam voordat ge aan het verleden begint te ra ken. Gerald perste de lippen op elkander. Ik heb mij bedacht, zei hy. Ik heb nagedacht, en gehandeld. Ik schreef eon paar dagen geleden aan den politie-agent Turlens. Hebt ge dat gedaan Seringham ontstelde. Verduiveld riep hij uit. Maar dat is dwaasheid En dan aan Turlens Een gevaarlijk mensch. Hy zou u zoo zeker als iets verkoop en. Wat ter wereld bezil- de u, om aan Turlens te schrijven Gerald liep in het vertrek op en neer. Ik kon geen rust vinden, zij hy, ik kon niet wachten. De omstandigheden werkten op mijno zenuwen. Hemel, bedenk toch eens Twee jaar geleden wist ik nog niet, wat zenuwachtig was. En nu nu houd ik voortdurend de ooren open wacht ik voortdurend op den een of anderen slag. Bah Sheringham keek oplettend naar Gerald Ge zijt gek. Het is d svaas- hoid, nu nog achterom te zien. Ik weet 't maar ik kar. er niets aan doen. Ik weet, dat het dwaas is, en tweo jaar geleden zou ik bjj het denkbeeld gelachen hebben. Wordt voortgezet

De Denderbode | 1910 | | pagina 1