-Donderdag f.> October 1910 5 centiemen per nummer <>4sle Jaar 4501 ff Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Aan de Ouders. Katholieke Jonge Wacht. Zondagrust in Engeland. Verkeerde wereld. EEN EX A XI)Eli. DE D2NDERB0 Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- [ening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Ie Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes naanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving t met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- rungen «y'n ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van de Putte-Goomens, Korte Zoutstraat, Nr 31 ea in allo Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 34" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen Lij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynslag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CU1QUK sunn. Au!**, ISOciober IDIO. De drankgewoonte dat is de bodem waarop het alcoolism zoo weelderig tiert. Er wordt gedronken bij koude en bij warmte bij vreugde on bij droefheid by geboorto on bij dood in gezellige kring en in de eenzaamheid voor het eten, bij het eten, na het eten om den voorspoed en om den tegenspoed om de eene of andere reden en meestal zonder reden, zoo staan wij voor het treurige feit, dat er in België, in ons land, twee maal zooveel geld wordt besteed aan alcoolhoudende dranken, dan aan brood. En in dat altijd drinken worden onze toekomstige burgers opgevoed. Als de knaap 5 of 7 jaren oud is krijgt hy zoo nu en dan al zelf een glas voor zich, by wijze van belooning, zooals eene medalie of eerelint. Zoo wordt het kind opgevoed in de drinkgewoonton en binnen enkele jaron trekt hij den kroeg in met zijne kameraden, die ook in het drinkglas eene verhooging van hunne waarde zien. Nu, ja, dat ken ik alDat gezanik over sterkon drank en onthouding heb ben we nu al zooveel malen gehoord. Dat begint ons te vervelen Och, Ouders, spreekt toch zoo niet Gij hebt uwe kinders lief zult gij ze niet van het ijs houden, zoolang dit niet sterk is Verbiedt gy hen niet streng, dicht by diepe waters te gaan spelen Verbergt gij niet zorgzaam te huis alle vergift eu de vitrioolflesch Stopt gij ze niet warmer toe, als het koud wordt en by 't eerste winteren, legt gij geen wollen deken meer op hun bedje Dit alles doet ge, niet waar en nog onzeggolijk meer. Ge doet het omdat ge niet zoudt willen dat er hun een onge luk overkwam, omdat ge ze lief hebt, niet waar Vader, niet waar Moeder En zoo het anders ware, go zoudt niet waard zijn kinders te hebben. En nu leest en overweegt de volgende regelen, uwe kinders zullen er de goede gevolgen van ondervinden. Een der oudervindingsrijkste kinders- doktors was Professor Demme te Bern in Zwitserland. Hij was bestuurder van 22e Vervolg. Bij den hemel, Seringham, ik heb nog andere dingen doorstaan, zonder oen oogen- blik to beven, ik ben benedon langs eene rots geloopen, waarop ik wist dat een Kaffer wachtte om mij een steen naar het hoofd te slingeren ik heb tegenover een troep wilde gestaan, weten dat ieder oogenblik oen vergiftige pijl in mijne borst zou kunnen dringen ik heb by het aan breken van den nacht het spoor van lui paarden gevolgd ik ik heb zonder aarzelen duizendo gevaren getrotseerd. En toch, nu nu, in Engeland, waar alles vsilig is waar ik in veiligheid ben, word ik ontzenuwd door door hetgeen gebeurd is. Het is dwaasheid, Seringham. Dat is het, stemde de advocaat toe, do grootste dwaasheid waarvan ik ooit gehoord heb. Het zou immers nog vroeg genoeg zijn om het u zelf moeilyk te maken als er iets gebeurde Waartoe dient het, de zaken vooruit te loopen Waarom niet rustig afgewacht Gerald liep, voordat hij antwoordde, het vertrek op en neer. Toen bleef hy plotse lings met een ruk voor den advocaat staan cn keek hem aan. een groot kinderziekenhuis. Daarin heeft hij veel gelegenheid gehad, om groole oudervinding op het gebied van kinderziekten te verwerven. Hij besta- tigile, dat verscheidene ernstige ziekte gevallen bij kinderen het gevolg waren van het gebruiken van ook maar kleine hoeveelheden alcool (het bedwelmende vergiftige bestanddeel van sterke dran ken, wijn en bier). Tot waarschuwing van vele oudors schreef hij er een boekje over met titel Over den invloed van den alcool op het Kind. n De inhoud van zijn boekje komt hier op neer, dat het zeer, zeer slecht gedaan is als ouders aan hunne kinders alcool houdende dranken geven ea dat dit alleen mag geschieden op voorschrift van den geneesheerdat men zich grootelijks vergist wanneer men meent zijne kin ders versterkend voedsel te geven als men hun cognac of iets dergelijks toe dient. Wilt ge nu hooren, hoe in het kort het oordeel is van de mannen, welke in hun praktijk meer dan eens in aanmer king kwamen met de kleine beklagens waardige slachtoffertjes der dwaze gewoonte, om aan kinderen alcoolhou dende dranken te geven. Oeheele verwerping (Dr Barnouwj. De meest volstrekte afkeuring (Dr Kruse- mans). Geheel onnoodig (Dr Voute). Be paald a f te raden (Dr Schippers). Teene- maal te veroordeelen (l)r v. Brakei). Moet absoluut verbannen worden (Dr Hulshoft). Onvoorwaardelijk af te keuren (Dr de Ranitz). Beslist te verbieden (Dr Graan- boomj. Ziotdaar Vaders en Moeders, eenige behartingswaardigc wenken, die u by de opvoeding uwer kinderen zullen lo pas komen. Volgt ge zo na dan zult go reeds veel hebben gedaan voor 't geluk uwer kinders slaagt ge ze in den wind dan moet gij u op noodlotiger govolgen voorbereiden Maar gij zult er aan denken, gij hebt uwe Kinders te lief AEL8T. Algemeene en belangrijke Vergadering, Donderdag 13 Octoberom 8 1/2 uro 's avonds ten lokale Het Paviljoen, bij den heer Emile Van de Maele, Markt 5. Dagorde Welkomgroet aan ons achtbaar Bestuur lid, Mijnheer R. Moyersoen, Volksver tegenwoordiger. Ik kan niet wachten, zei hij. Ik wil zekerheid hebben, omdatomdat.Sher.n- gham, er een meisje by in het spel is. Een meisje Sheringham liet slechts een gefluit hooren. Ik heb geen recht op zooiets, ik weet het. vervolgde Gerald, onder de gegeveno omstandigheden heb ik het recht niet to hopen dat eenig meisje mijne vrouw zal willen worden. Maai- als ik zeker kon zijn van het verleden zou ik het er op wagen. Ah Maar hoe zal ik zekerheid orlangen Hoe zal ik er ovortuigd van worden, dat er niets uit zal lekken Hoe zal ik er veilig zyn voor voor. Hy zweeg en keek om zich heen. Zijn gelaat was bleek geworden. Shoringham, ge zyt een ongelukkig mensch. Gij zijt nog nooit zoo alleen op de wereld zooals ik was gij hebt altyd een tehuis gehad gij zijt altijd veilig geweest gij hebt oene vrouw die in waarheid eene vrouw voor u is, en go weet niet wat het beteekend ge kunt u niet voorstel len wat het is u te herinneren u din gen te herinneren die ik mij herinner. Ge weet niet, wat het is, dingen in uw droom te zien in voortdurende vrees te leven by don hemel Sheringham, ge weet niet wat vroes is Hij zweeg weer, en Sheringham keek een oogenblik zwijgend naar hem, terwijl hij do kamer op en neer liep. De grijze Wie voor den eersten koor op eenen Zondag voormiddag, door de straten van Londen wandeld, staat verwonderd to kijken. Kalm en rustig is do groote wereldstad en waar in de week tot acht en twintig duizend rytuigen per dag door varen, en 't een ware kunst is heelhuids van den eenen kant der straat lot den anderen over te steken, daar is er nu buiten een paar policio- men en een paar schoenpoetsers met vuil roode jassen bijna geen levend we zen te bespeuren. Alles ligt in diepe rust, daarvoor is 't Zondag, en de Londenaar slaapt dezen morgen zijnen roes voor de gansche week. Diensten beginnen zoowel in katholieke als io protesianlsche kerken niet vóór acht uren wie graag langer slaapt kan, gelijk in onze groote steden te middag nog naar de mis gaan en 't schijnt wel daler dan't meeste volk komt, want enkel in de missen van elf of twaalf uren wordt er geprcêkt. Winkels, herbergen, restauratie- en theehuizen, theaters, ja zelfs de groote British-Japaneesche Tentoonstelling, alles is 's Zondags van raorgends tot 's avonds gesloten de meeste groote magazijnen zijn al toe van Zaterdag 's middag. Een paar theehuizen in de overgroote parken (er zijn er van 180 hectaren) en iu de voorsteden zijn eeni ge uren open en schenken den wande laar thee en rust. Wandelen gaan met heel zijn huisgezin is inderdaad het geliefkoosd Zondagsvormaak van den deftigen Englishman familiegeest zit er diep ingeworteld en hij begrijpt niet dat men op den dag des Heeren uren in de herberg kan doorbrengen. Daar ginder over zee, voelt men beter dan hier dat het Zondag 's Heeren rust dag is, en toch bestaat er geen wet, zoo 't schijnt, die de Zondagrust verplich tend maakt. Zondagwerk gedyt niet, zegt men, er. daarom wordt de Zondag zelfs door de prolestantou, soms met overdreven eerbied gevierd. Zoo werd mij verteld, dat in vele protestantsche huisgezinnen 's Zondags-zelts het kaart spel verboden wordt en een ware Englishman houdt toch zoo machtig veel van zijne wistpartij maar 's Zon dags moet er eene godvruchtige stem ming heerschen rond den huiselijken haard en daarom wordt de bijbel gele zen. O ik weet het wel daar loopt in de overgroote wereldstad slecht en slech ter volk dan hier, daar bestaan grootere misbruiken dan hier maar toch 't beste wenkbrauwen van den advokaat waren saam getrokken. Zyne dunne lippen waren achter zyne hand, die hij voor den mond hiold, verborgen, en hy leunde met den eenen arm op den schoorsteenmantel. Plotseling ging hij recht staan. Gerald, jongen, ge zijt oen dwaas. Ik heb nooit iemand meer onzin hooren ver- koopen. Maar een meisjo Vertel me eens wie is ze Lord Croft aarzelde evon. Toen... Het is Mevrouw Nothercombe's nicht je Mejufvrouw Alice Challoner, zij hy kalm. Sheringham deinsde terug. Alice Challoner I riep hy uit. Dat meent ge toch niet Ily keek naar Lord Croft's gelaat, en zijn gezicht veranderde van uitdrukking. Een jaar geleden waren zij nog vreemde lingen voor elkander geweest. Als Gerald Turner had Gerald jaron lang in Afrika geleefd, en Sheringham had hem, voordat hy als de erfgenamen cener aanzienlijke bezitting naar Engeland kwam, nog nooit gezien. Dat was een jaar geledon, en gedurendo dat jaar was de advocaat Sheringham in den vriend veranderd. Hy behandelde nog altijd lord Croft's wettelyke zaken, doch beschouwde hem als een vriend. Het noemen van Alice's naam had zyn golaat doen betrekken. Hij had den laatsten tijd genoeg van Alice gehoord. Harteloos, zorgeloos, onverschillig, do dochter van gedeelte is diep godsdienstig vast en zt-kor.; wie't niet gelooft ga 's Zondags zien naar kerk en tempel en hoe zou den zo anders met zooveel eerbied, uit eigen beweging den Zondag in eere houden. Wat dunkt u, lieve lezer, ware 't niet heter dat wij ook des Zondags wat meel den bijbel lazen Want hoe velen zijn er nog in ons katholiek België, die Zon en heiligdagen door huunen slafelijken arbeid onteeren Hoe velen die in win kel, magazijn of herberg moeten slaan van 's morgends tot 's avonds en ternau wernood tijd hebben om naar de mis to gaan Arme slaven, die uit ganscher harte naar Zondagrust verlangen maar niet durven. En voor hoevelen vooral is de Zondag een drinkdag geworden, dien ze doorbrengen met van de eene herberg naar de andere te loopen arme dwazen dio 's Maandag dan te zeer vermoeid zijn om met moed aan 't werk te gaan. Zeker iets is er al gedaan deze laatste jaren de wet der Zondagrust heeft verbetering aangebracht, maar er blijft nog oneindig veel te doen eer de Zondag ook bij ons gelijk bij onze overzeesche buren een ware rustdag weze en men ware eerbied toone voor het gebod van God en vau de H. Kerk en toch wie zou cr arm door worden Wij leven dau onder vele opzichten, in eeno verkeerde wereld. Het vor- maak, het spel en het verzet, dat uit sluitend zou moeten dienen, om do monschen van het kwade te bevrijden, om hunne gedachten van alle kwaad af te wenden, worden nu gebruikt om het kwaad te bevorderen en zelfs het slechtste kwaad, de onzedigheid. Do schouwburgen en al de andere plaatsen van vermaak, de letterkunde, de schilder-en do beeldhouwkunst, het werkt allemaal samen, om het slecht le verheerlijken eu voort te planten. Dat is dus de verkeerde wereld, en 't is daarom ook, dat er veel verkeerd is in de huwelijken en huishoudens, in alle bedrijvigheden van het mensche- lijk loven, in vele standen zelfs, die liet voorbeeld van het goede moesten geven en nu ook het kwade ouder alle opzich ten ten toon spreidon, zonder schaamte en eergevoel. Op nog oen ander gebied leven vele in eene verkeerde wereld, bijzonder door hunne verslaving aan de pracht. Hunne kinderen kleeden zij als poppeD, zooda- haar vader, was zjj geene vrouw voor lord Croft. Zij zou hem ruineeren Hij nam plotselings zijn arm van den schoorsteenmantel en keek hem aan. Gerald, boste vriend, het spijt my, dat te moeten hooren. Bedenk u in 's hemels naam tweemaal, voordat ge haar vraagt uwe vrouw te worden. Haar vader had eeno slechte reputatie, cn indien de geruchten waarheid bevatten, aardt zij naar hem. En haro moeder de hemel, weet wat voor vrouw haar moeder is. Zet do gedachte aan haar uit uw hoofd Gerald vergeet haar. Te laat, zei Gerald Ik ik kan haar niet meer vergeten. Hy zwoeg en zijne hand dwaalde naar zijne horlogo. Haar vergeten Ilij had er om kunnen lachen. Er ging nauwelyks een oogenblik voorby,waarop hij niet aan haar dacht. Er daagden geen enkele morgen, zonder dat hy zich afvroeg, hoe en waar hy haar zou kunnon ontmoeten, üp datzelfde oogenblik berekende hy hoe lang het nog zou moeten duren tot Mevrouw Cray's bal begon; waarop zij elkaar weer zouden zien. Zy zou haar nooit kunnen vergeten. Sheringham'8 onderzoekende blik rustte op zyn gelaat. Ik herinner mij haar vador nog, zei hy. Hy haalde allerlei dwaasheden uit, voor dat hy ten laatste naar Australië ver trok. Hij trouwde daar, en werd toen ver moord. Men beweert... Hy aarzelde. Hy zag Lord Croft een weinig wankelen. nig dat die kinderen niet vrij kunnon spelen eu woelen. Hunne gezondheid lydt er door, maar de ijdelheid der ouders is voldaan. Do ouders zelve offeren alles op aan de pracht. Hebben zy een schoon en rijk gemeubeld huis. zij durven er geen ge bruik van maken het dient enkel om nu en dan eens uit fierheid te toonen. Zij slijten hun leven in belemmering. Gelijk prachtiggekleedo kinderen niet vrij zijn in hun spel en in hunne buwe- giiiKen, zoo slijten zij hun leven iu het minst gerieflijke, iu het minst aange name deel van hun prachtig huis. Is dat niet verkeerd, ongerijmd en zot Brussel's bevolking. Onze hoofd stad telde op 31 December 1909 eene bevolking van 196,569 in .voners, dat is 313 inwoners miuder dan op 31 Decem ber 1908. In 1908 vermindorde de bevolking met 1828iuwouers en in 1907 met 1246. Dat komt omdat in Brussel nieuwe straten getrokken worden, waardoor vele huizen verdwijnen. Brussel heeft ten andere geenen grond meer welke niet bebouwd is of tot bouwgrond kau benuttigd worden. Als men er eens zal toekomen het kwartier der Marollen te sloopen, zal de bevolking opnieuw verminderon. Het getal huwelijken noemt af, maar het getal echtscheidingen vermeerdert. Op3213 geboorten in 1909 waren er 2366 wettige en 847, hetzij meer dan 25 per cent. onwettige. Wat de milicianen betref/, er waren er 1182, waarvan 73 volkomen ongelet terd waren 10 kondon enkel lezen en 19 konden enkel lezen en schrijven. 1080 op 1182 of nagenoeg 90 per 100 konden meer dau lezen en schrijve/:. Herinner u. Drie dingen te be- heersclieu de toug, de luim, de daden. Drie dingen aan te kweeken gene genheid, tevredenheid, opgeruimdheid. Drie dingen lief le hebben eerlijk heid, reinheid, waarheid. Drie dingeu te verachten wreedheid, laagheid, ondankbaarheid. Drie dingen te waardeeren tijd, geld, gezondheid. Drie dingen tc eerbiedigen: ouder dom, wetten, godsdienst. Drie dingen te beoefenen gebed, goede werkeo, deugden. Sommigen willen zeggen, voegde hij er vastbesloten bij, dat hare moeder do moordenares was. Lord Croft's gelaat was bleek geworden. Ja, dat wov.t ik, zei hij langzaam, maar het kan my niet schelen. Zelfs indien het waar was, zou ik cr nog niets om geven. Ik zou dat alles cr op wagon indien ik zelfs niets to verbergen had. En ik wil zokerhoid hebben, Sheringham, ik moet zekerheid hebben. HOOFDSTUK XIII. In bekoring gebracht. De 37,500 fr. gleden Mevrouw Nothor- combo door de vingeren, als water door een zeef hetgeen Mevrouw Sherman wol wist wat cr gebeuren zou, en binnen veertien dagen lag Lord Crowley weer een bezoek in mevrouw Nethercombe's huis af. Nadat hij vertrokken was, zat ze in wanhoop naar den wissel te staren, dien hij bij haar achter gelaten had. Weer 37,500 fr., en dat was alles. Hoe zou ze zich zoodoende staando kunnon houden Waar moost dit op draaien Een kloppen op hare deur deed haar den wiBsol tu8schen andere papieren schuiven voordat ze vergunning gaf om binnen tó treden, en toen ze hare zustor gewaar werd, ontsnapte een vreemde harde lach aan hare lippen. Wordt voortgezet

De Denderbode | 1910 | | pagina 1