Donderdag 20 October 1910 5 centiemen per nummer 648te Jaar 4503 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van do Stad en Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Stadsloten. 't Gaat te ver Stad Aalst.-Werkbeui's Aan wie de overwinning Planten van fruitboomen Zondagrust. NDERBODE Bit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dasrtee- suing van den volgenden dag. - De prjjs ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes Banden fr. 1-T6 voor dry maanden, voorop te betalen. - De inschrijving eindigt met 31 December. - De onkosten der kwittantiën door de Post ont- Ringen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van de Putte-Gooaen», Korte Zoutstraat N' 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d# bladzyde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen Lij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AalM, Id October 11> I O. Do bezitters der Stadsloten, schrijft DeMutualistzijn waarlijk te beklagen: liunne titels zijn in de vier laatste jaren merkelijk afgeslagen. Het verlies voor deze geringe spaarders bedraagt talrijke miljoenen, want bet getal der Stadsloten is zoo groot, dat een afslag van weinige franken aanstonds een verlies van ver- schillige millioenen franken veroor zaakt. Ziehier in èénen oogslag den beurs- prijs der bijzonderste Stadsloten met premiën op vier jaren afstand STADSLOTEN BEURSPRIJS 21j2l. h. intr. 15-6-06 22-10-08 15 6-10 Brussel 1902 fr. 110 105 1051/2 Antwerpen 1887 108 102 99 5/8 2t. h. intrest Brussel 1905 100 95 95 Antwerpen 1903 103 96 92 7/8 Luik 1897 89 82 751/4 Luik 1905 101 94 92 3/8 Gent 1896 90 82 75 3/4 Oostende 1898 86 78 72 1/4 Schaarbeek 1897 84 78 1/2 72 7/8 Brussel-Zeehaven 89 82 1/2 75 1/4 De oude bezitters dezer Stadsloten die sedert minstens vier jaar hunne titels aangekocht hebben,ondergaan een groot verlieszelfs in de twee laatste jaren is deze jammerlijke toestand gedurig nog verergerd, by zoo verre, dat hedendaags gelijk welke bezitter van Stadsloten min of meer geld verliest op zijnen aankoop prijs. Welke is de oorzaak van dezen hekla- gensweercigen toestand Waarom zijn de Stadsloten, eertijds zoo gevierd, zoo gezocht, zoo ijzervast, zelts laügzaam, doch gestadig in prijs opklimmend, hedendaags zoo deerlyk afgevallen, zoo verlaten en verwaarloosd Zooais men ziet in de prijslafel hier- boveu, is de afslag vooral begonnen sedert bet jaar 1906 De uitkeoring der lecning van Brussel 1886 aan 2 1/2 t. h. is eene ware ramp geweest voor lief hebbers der Stadsloten. De bezitters der 2,682,975 titels dezer leening van Brus sel hebben een verlies ondergaan van rond de 20 millioen frank De uitslag der vervroegde trekkingen der Stadslo ten van Brussel begonnen in Mei en voltrokken in Augusti 1906, was voor de honderd duizenden bezitters dezer titels een pijnlijk verlies on eene bittere teleurstelling, ledereen was de oogen verblind door de 957 premiën van 1000 tot 100,000 fr., waaronder 74 pn-raiën van 100,000 fr., 66 van 50,000, 142 van 10,000 fr. enz. Iedereen droomde van de hoogo kans, bijna van de zekerheid eene dezer groote premies in do ver vroegde trekkingen te behalen, doch niemand sprak van het kolossaal getal van 2,672,365 titels enkel uit loten met eene premie van 10 fr., gemiddeld nog verminderd op 3 1/2 fr. om reden der vervroegde uitbetaling, waarvan 3 t. h. intrest 's jaars afgetrokken werd Eenige dagen voor het begin der ver vroegde trekkingen van Mei 1906, ston den de loten van Brussel 1886 in de Beurs aan 113 fr. Na de trekkingen werden meer dan 2 1/2 millioen dezer loten aan de bezitters uitbetaald, met gemiddeld 103 1/2 fr. per titelEen ver lies van ongeveer 10 fr. per titel in plaats van de gedroomde premies van 100 of 50 duizend frank De gouden kasteelen waren vervlogen Het verlies en de teleurstelling wogen loodzwaar op het hart der oude bezitters dezer Stads loten, waaronder duizenden en duizen den aan alle Stadsloten van gelijk wel ken naam of hoedanigheid, voor altijd en voor eeuwig vaarwel gezegd hebben. Het jaar 1906 was een ongeluksjaar voor de bezitters der Stadsloteten 1886 van Brussel de Stadsloten waren schrikkelijk gedaald in hunne achting en in hun vertrouwen. Sedert dit jaar 1906 onzaliger gedenkenis, zijn dan ook alle Stadsloten merkelijk gezakt en af gevallen, zooals de hierboven aange haalde prijsta fel duidelijk aantoont. Doch het ware verkeerd te denken dat deze afslag der Stadsloten geen andere redens van bestaan heeft. Do kleine intrest dezer titels, de bijna nietige kans eener belangrijke premie aan te winnen, zijn voorzeker ook twee groote oorzaken die meer en meer de spaarders van hetaankoopen der Stads loten afkeeren. 22e Vervolg. Gy, zei ze. Mevrouw Sherman trad binnen met een gerinkel van armbanden, don zachten geur van viooltjes om zich heen verspreidend. Ik kom u eens eon beetje wakker schudden, zei ze. Ge ziet er den laatsten tijd vreeselijk slecht uit. Ge hebt aileiding noodig, en ik kwam zien, of ge mevrouw Cray uit hare verlegenheid zoudt willen helpen. Zy komt namelyk een porsoon te kort. Mevrouw Nethercombe ontstelde plotse ling. Waarvoor vroeg ze. Zij wist vooruit, wat het antwoord zou «Ün en in haarblik vertoonde zich eene harde, wanhopige uitdrukking. Mevrouw Sherman lachte even. Voor bridge natuurlijk, zei ze, en ik zou niet om u gekomen zyn, indien zy er niet *oo op aangedrongen had. Gij zjjt or een van den kring en gij zjjt er den laatsten tijd niet meer geweest. Mevrouw Nethercombe stond op, Zy zag wanhopig bleek. Volgend schrijven knipten we laatst uit eou onzer beste dagbladen. Een ge neesheer heeft het opgesteld. Toen we als kind ter schole gingen, was om 't hardste loopen een van onze aangenaamste spelen den over winnaar juichten we met handgeklap toe, soms echter met een weinig ja- loerschheid Maar nooit zouden we durven denken hebben dat er een tijd zou komen dat ook groote menschen dit kinderspel Ik heb in geen drie weken gespeeld zei ze. Des te meer reden waarom go nu spoe len zoudt, zei Joanna. Ge zult geluk hebben vandaag. De hemel wpet dat ge verliezen genoeg geleden hebt. Nu kan mevrouw Cray wel weer eens een weinig verliezen. Mevrouw Nethercombe's vingers beef den, terwijl ze op haar bureau rustten. De hartstocht van den speler begon zich in haar hart te doen gelden. Het wanhopig verlangen, to herwinnen hetgeen zij ver loren had, of een gedeelte daarvan, liet haar niet mot rust. Indien ze het er slechts op durfde wager. indien zij er slechts zeker van was, sterk genoeg te zullen zyn om heen lo gaan, als zij verloor Doch ze schudde het hoofd, Neen, neen, zei ze, met heesche stem. Mevrouw Sherman trok de schouders op. Mevrouw Cray zei, dat ze niet hoog zouden spelen, en ze komt een medespeler te kort. Het zal haren geheelen middag bo derven. Daar kan ik niets aan doen, zei mevrouw Nethercombe koud. Mevrouw Sherman nam haar mof op. Hare lichtblauwe oogen rustten op hot bezorgde en vermoeide gelaat harer zuster. - Hoeveel zoudt ge kunnen verliezen vroeg ze. Ik bedoel indien ge verloort. Ohdat weet ge wel dat weet go wel niets, riep Mevrouw Nethercombe schor uit. Waarscliynlyk zoudt ge ook niet ver gingen nadoen, en dat nog met het gevaar vao hunne gezondheid te kren ken, En 't is nog geen tien jaar geledon dat we allen met opgewondenheid naardien paardeokoers van Brussel Oostende op zagen, omdat die arme paarden, o weo gemarteld werden onder de zweepslagen en spoorkappen. Al de gazelten waren het toen eens om die handelwijze te lakeD. - Men herbegon ook geen tweede maal. En nu op onze dagen De mensch zelf is zi jn eigen beul geworden en de pers wat zeg ik do pers maakt van die /elfmoordenaars de helden van den dag! Wij hebben ze zien aankomen de coureurs ze waren onkenbaar om het blood en het stof in 'l aangezicht ze waren uitgeput dat zij niet meer konden recht blijven. Men noemt ze liefnebbers van Sport, maar liefhebbers van eene toevallige dood te midden van de jongelingsjaren zou een juistere benaming zijn lief hebbers van geneesbare en ongeneesbaro ziekten,., en liet sport zou de gezondheid moeten bevorderen. Bloedspuwing, fleuris...! en dat alles voor een weinig eer Geen enkel dier zou zich zoo vrijwil lig doodeii, zou zich zoo afmatten om een kennis op te doen waardoor het eens zal omkomen. Hoeveel jongelingen hebben geld om het Sportblad te koopen,en hebben geen cent om zich een ernstige lezing voor den geest aan te schaffen. Men heeft geld en tijd om naar de koersen te gaan zien, maar do tijd ontbreekt om naar een voreeniging te gaan waar men hunne stoffelijke belangen onderzoekt. Kleine en dikwijls ook groote kindereD kennen de namen van al de coureurs maar weten dikwijls de eerste letter niet van hetgene zy moeten weten. Sport Koersen Velodroom dat alleen houdt hen bezig, en die plaag heeft onze kleinste gehuchten aangetast. Hoe zullen wij ze geuezen? Wie durft er spreken Worden gevraagd door de Patroons 1 Meubelmaker, (huiswerker); 1 kuiper, halve gast. Vragen der Werklieden 1 Voerman 1 vuurstoker-machinist 1 schrijnwerker 1 bureelbediendc (begin neling). liezen. Maar zoudt ge mevrouw Cray niet eens voor een enkele maal kunnen helpen Eene weigering zou haar kunnen hinderen cn kwaad van u doen spreken. En ge weet, dat go daarna weer weg zoudt kunnen blijven. Omdat ge van middag gespeeld zoudt hebben om haar uit do verlegenheid te redden, zou dat toch nog niet beteeke- nen, /lat ge verplicht zyt om er weer heen te gaan. Zoudt ge niet een uurtje den tyd hebben, Agnes Agnes aarzelde. Hot bloed steeg haar naar het hoofd. Het was waar, wat Joanna zei. Indien zy er heen ging zou zo wel licht winnen Zy keerde zicli langzaam om,en mevrouw Sherman trad bij den aanblik harer oogen oen weinig terug. Ik ik denk dat ik komen zal, zei mevrouw Nethercombe. Ja zeg mevrouw Cray dat ik een half uur komen kan. Doch slechts voor een half uur. Daarna heb ik een afspraak. Goed, zei Joanna. Ik zal het haar gaan melden. Zy verliet de kamer en daalde den trap af. In de hal bleef ze staan. Sims kwam uit de eetkamer en opende do huisdeur voor haar. Ge weet zoker niet, of mevrouw Nethercombe voor van middag de een of andere afspraak heeft vroeg ze. Ze heeft liet gedacht dat zo ergens heen moot, maar kan 't zicli niet meer herinneren Gij soms? Er komt niemand hier, antwoordde In het jaar 33. Zij dekten het graf met eenen steen, zegelden het en plaatsten er wachten rond. (Math. XXVII). Jaar 34. Het getal christenen vermeerdert van dag tot dag. (Acten der Apos. II.) Jaar 303. Tiende vervolging «Aan den grooten keizer Diocletaain, omdat hij het christendom verdelgde». Op schrift van eene in Spanje gevondene kolom. Jaar 312. Constanlinus, Christene Roornsche Keizer. Jaar 361. Juliaan de Apostaat, be spot en vervolgt de christene leer. Jaar 362. Juliaan de Apostaat, een handvol van zijn bloed ten hemel wer pend roept uit Galileër, gij hebt mij overwonnen». Het is Jesus-Christus die hij bedoelt. Jaar 1546. Paus, levend was ik voor u een geesel, stervend zal ik uwe1 dood wezen. Daags nadat Luther deze woorden schreef vond men hem dood aan zijn bed. 850 jaar is 't geleden, en nog blijft het Pausdom beslaan. Jaar 1758. Voltaire schreef bin nen 20 jaar is 't met de kerk gedaan Jaar 1778. 20 jaar lat°r, dag op dag, sterft Voltaire, zijne eigene vuilig heid verslindende. Jaar 1793. Op voorstel van Citoyen Chaumelte is de Onze Lieve Vrouwkerk van Parijs toegewijd aan de godin der rede. Jaar 1801 Napoleon teekent het concordaat met Paus Pius VII en de kerken worden weêr geopend. Moed dus, katholieken hoe groot het getal, hoe hevig ook de haat uwer tegenstrevers is, aan u zal de overwin ning blyven. Onze voorouders hebben voor heotor vuren gestaan. De fruitboomkweok is de kunst om fruitboomen te onderhouden en te ver beteren, met het doel winstgevende op brengsten te bekomen gedurende het grootst mogelijk getal jaren. Om hierin te gelukken zal men kloeke boomen kiezen, op den voet gegriffeld, die eenen rechten stam hebben met wei nige knoopen en 2 tot 2,25 m. hoog zijn. Sims, en mevrouw heeft het rytuig niet besteld. Mevrouw Sherman knikte en glimlachte. Best, zei ze. Ik zal het haar vertellen 't Zal wel in orde wezen. Vijf minuten later volgde mevrouw Nethercombe haar. Het was een prachtige lente morgend. Het Park zag cr groen en frisch Quit, en toen mevrouw Nethercombe haar huis verliet, glinsterde do zon op hetgepolysto koper van een der deuren aanden over kant. Het was in haar oog als een goud glans het goud dat zo zouj winnen. Er waren in mevrouw Cray's salon drio speel tafeltjes bezet. Mevrouw Sherman, hare kaarten sier lijk en met een schynvan onverschilligheid vasthoudend, zag mevrouw Netarcomho op den eonigen onbezetten stoel plaats nemen, on glimlachte. Nu en dan keek zo in den loop van den middag op en glimlachte weer, en toon ze eindelijk een uur later het spel bridge in het spel roulette veranderen zag, kwam er eene zachte flikkering in hare lichtblauwe oogen. Mevrouw Nethercombe was geheel ingepalmd. Het spel had te groote bekoor- lykheid voor haar. Aan heengaan dacht ze niet meer. Mevrouw Sherman's aandacht dwaalde van haar eigen spel af. Zy beging domhe den, doch het deerde haar niet. Zy luister de naar de geluiden van de andero tafel het vlugge draaien van het wiel, de zenuw- De schors zal glad en blinkend wezen, vry van wonden en knobbels, die den omloop van het sap belemmeren en ver der tot vergader plaats dienen van aller lei soorten verborgen bloeiende schade lijke plantjes. De wortels moeten kloek en zooveel mogelijk vertakt zyn, voorzien van velo vezel worteltjes. De grond zal, vóór het planten, 80 centimeters tot 1 m. diep omgewerkt worden. In geval hy te nat is, moet er gedrai neerd worden. Dat men zich nu niet inbeelde dat het voldoende is een goeden keus van jonge boomen te doen, en deze maar te planten waar men de plaats vindt. Wie dat zou doen, zou eene groote dwaasheid begaan. De boom, evenals elke plant, groeit maar goed waar hij overvloedig voedsel aantreft. lot het voortbrengen van veel fruit, dragen vooral fosfoorzuur, potasch ea kalk bij. Laat ons dus deze elementen niet sparen, maar overvloedig toedienen aan die gronden die lange jaren moeten fruitboomen dragen. Verder spoelt de stikstof eene voornamen rol in de vol ledige ontwikkeling de boomon. Men mag dusvolgens, zonder vrees, per hectare 1500 tot 2000 kgr. ijzerslak ken gebruiken, alsook 800 tot 1000 kgr. Kaïuite, 3000 lot 4000 kgr. kalk en 400 tot 500 kgr. zwavi lzuren ammoniak. De minerale meststoffen en de kalk zul len op ongeveer 30 cm. diepte onderge- ploegd worden. De zwavelzure ammoniak zal op het omgeploegd land uitgestrooid en zorg vuldig ondergeegd worden. Daarna gaat men over tot het maken der putten, waar men de hoornen wil planten. De geschiktste tyd daarvoor is do Herfst. Men zorge er voor den boom in den put op een heuveltje te zetten, wel in acht nemende dat de wortels goed horizontaal opengespreid en van elkan der zorgvuldig verwijderd zyn. Dan dekt men de wortels met de aarde der bovenstaande laag, zuodat de onder grond boven ligt. Eindelijk plaatst men eenen steunstok aan den boom ten einde 1e beletten dat de wind hem ontwortelde, en men houdt den stam vrij van mos en andere woe kerplanten. Veritas. Van 'smiddags tot raiddornacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 23 October 1910, M. Ghysseunckx, Molen straat. achtige stom harer zuster, die al heescher werd, naar mate do middag verstreek. Nu werden do kaarten ter zijde gelegd. Het spel was uit en aan de andere tafel werd hoog gespeeld. Alle vier stonden op en begaven zicli naar de spelenden om toe te kijken. Spelers zouden ongetwijfeld van hun on- zaligen hartstocht genozon worden indien ze onder het spel slechts hunne eigene ge zichten konden zien. Mevrouw Nethercom be zou liet hare niet herkend hebben. Het was doodsbleek. Hare oogen waren glazig haar woeste blik was op 't draaiende wiel gericht. Hare handen omklemden wanho pig hot hoopje goudstukken dat nog altijd meer om meer verminderde. Hare adem haling kwam on ging gejaagd. Zij zette haar laatste goudstuk op. Er waren ook andere vrouwen, die verloren, doch Mevrouw Nethercombe sloeg geen acht op hen. Mevrouw Cray hield do bank, en de hardvochtige uitdrukking, die op het gelaat van iederen speler ligt, was ook op haar zichtbaar. Zij was vroeger tooneel- speelster geweest. Ook nu actcerond, wierp ze Mevrouw Nethercombe een meewarigen blik toe, toen deze hare laatste goudstuk ken opzette. Wees niet zoo roekeloos, riep ze uit. Dat is de manier met om liet geluk te doen keeren. Zet er telkens een op. Mevrouw Nethercombe gaf geen ant woord. Als vorsteend wachtte ze. Wordt voortgezst

De Denderbode | 1910 | | pagina 1