Inschrijvingslijst Duivenlief hebbers. HET KEERHOF Gent. Maatschappij De Bokkenrijders J|elst, Bestuur der Telegrafen. Nijverheidsschool van 4a1st Stad Aalst. Rechterlijk Kronijk. Allerhande nieuws. ai». Belangrijk bericht. Vervolgingswoede. Zooals onze lezers weten hebbende republikei nen, die in Portugal het Staatsbestuur hebben bemeesterd, de kloosterlingen verjaagd, en wellicht zullen zij ook de goedereu der kloosterlingen aanslaan. Het grootste deel van de socialistische en de geuzenpers juichen dat toe. Dat feit is echter zoo grof, dat Le Petit Bleu, een liberaal blad van het zu i- verste gehalte, dit zonder omwegen afkeurt. Dat het Portugoesch gouvernement de vreemde kloosterlingen uit het land drijve, dat is zijn recht, zegt Le Petit n Bleu. Dat het verbiedt geestelijke klee- deren to dragen, processiën te houden in het openbaar, dat is zijne zaak. Maar wat hem iedereen, met gezond verstand begaafd, zal aanwrijven als een onrecht, dal is dat het misbruik maakt van zijne macht om allo denk- wijze te onderdrukken die niet met de zijne overeenstemt. Wat wij ook en vooral niet aaune- men, het is dat men de goederen der uitgedrevenen aansla, dat is doodeen- b voudig diefte Ziedaar hoe Le Petit Bleu over de Por- tugeesche revolutionnairen denkt. Dat liberaal blad heeft ten minste nog eergevoel. Dat men do goederen der uitgedreven kloosterlingen aansla dat is eenvoudig diefteja zoo is het maar dat zal niet beletten dat duizenden blauwe en roode geuzen een tantjo hebben dat loutert om hunne handen eens te kunnen wasschen in eene likwidatie lijk de Frar.sche grijpvogels Duez en consoorten De spoorweg ontvangsten. De ontvangsten door den spoorweg ge daan gedurende de 9 eerste maanden van 1910 beloopen 21 l/2 millioen meer dan voor hetzelfde tijdstip van 1909 dat is 10 1/2 millioen meer voor de reizigers en 11 milioen voor de koopwaren. Men voorziet voor 1910 eene totale verhooging van 26 millioen op 1909. Nog nooit heeft men zulken aangroei waargenomen. Laat ons hopen dat het zoo voortga, doch men zal wel doen ook te overwegen dat op 't onverwachts eene krisis kau uitbreken, somtijds als men zich er het minst aau verwacht. De nieuwe legerwet. Le Bien Public zegt dat er tengevolge van het in werking treden der nieuwe legerwot, nu ruim 46,000 soldaten in de kazernen zijn in plaats van 42,800, zooals er maar zouden moeten zijn. Men kloeg dat de vorige militaire wet te weinig soldaten gaf, bestaande wet geeft er te veel. Dat blijkt uit de optelling der beddon welke men gedaan heeft, men moest immers toch zien dat men beddens genoeg had Hoeveel suiker de Belgen eten. De Belgen motten wel zoet en kloek staan, elk der 7,400,000 inwoners eet 13 kilogrammen suiker per jaar. Het is slechts langzamerhand dat dio gezonde en voedzame lekkernij in onze voeding heeft toegenomen. In 1831 was ons verbruik 9,040,000 kilogr. suiker van 1860 tot 1870 was hel geklommen tot 14 millioen kilogr. in 1890 bereikte het 18 milioen kilogr., wat 3 kilogr. was per inwoner en por jaar. Het was toen dat de rechten vermin derden het verbruik klom toen tot 21,191,215 kilogr. In 1901 verbruikte meu 31 millioen en iu 1902, 36 millioen kilogr. suiker. Iu 1903 werden de rechten nog ver minderd en toen veroberden wij 70 mil lioen kilogr. suiker. In 1904, 83 millioen en zoo aten we meer suiker, bij zoover dat wij iu 1909 niet min dan 99 millioen kilogr. suiker verbruikten en men voorziet dat wij in 1910 meer dan 100 millioen kilogr. suiker zullen noodig hebben. Dus tweemaal vermindering der rech ten op den suiker, onder het katholiek ministerie. Dat zal Het Recht niet zeggen 't Is toch zoo rcchtzmmg De tombola. Er mochten nog twee uitgiften van tombolalotjes voor de tentoonstelling van Brussel gedaan worden en eene voor de tentoonstelling der XVIII- ecuwsche kunst. Bij koninklijk besluit van 9 September is er eciiter beslist dat die drie uitgiften zullen geschieden in eene enkele reeks van 3 miljoen tombolalotjes aan 1 fr. Er zullen voor 1,350,000 fr. prijzen verlot worden, waaronder een van 500,000 fr een van 100,000 fr. een van 50,000, een van 20,000, twee van 15,000, vier van 10,000 en vijftien van 5,000 fr. elk. itepuliliUeiii. Groene Pie sprekende over Portugal schrijft De Republiek is uitgeroepen alge- meene kiezingen gaan plaats hebben o het koningdom heeft er gedaan geen enkele gazet durft 't koningsko Manuël verdedigen do Republiek kan zeer goed zijn, 't is eene betere regeerings- vorm dan het koningdom... Dus de cliristcne democraten zijn republikeinen ofte groene socialisten... Nu dit valt niet te betwisten. Als heen of mor gen hier to lande revolutie door de socia listen zal worden gemaakt om eeno repu bliek te stichten dan zullen de groene socialisten een handje toesteken want het is een betere rrgecringsvorm dan liet Koningdom Normaalscholen van Henegouw De leerlingen der beruchte geuzennor- maalscholen van Ilenegouw hebben zich aangeboden voor den middenjury ten go- tallc van 43. Daarvan zijn er 25 gebuisd en 18 hebben hun diploma bekomen. Die leerlingen ontvangen hun onderwijs gansch kostelooa 't is de provincie dio betaald. De studiën duren vier jaren alles gerekend en geteld kost eiken leerling 1000 frs. per jaar dus 4000 frs. per leerling. Waaruit blijkt dat elke buis 4000 frs. kost en de 25 buizen het zeer eerbiedwaardig sommeken van meer dan Honderd Duizend franks. En zeggen dat de katholieken van Hene gouw, willen of niet, daarin ook hun deel moeten betalen ten voordeele van het Beschcrmhomiteit dtr Tijdelijke Uitwijkelingen 'van Oost- Vlaanderen. o Bedrag der 3* lijst fr. 2693,00 E. H. J. Jansscns pastoor van gasthuis, Temscho 100,00 M. Hebbelinck, burgem., Meirelbeke 50,00 Ridder J. B. de Ghellinck d'El- segcm, volksvertegenw., Audenaerde 50,00 EE.HH. Superior en Professors, Klein Seminarie, S. Niklaas 50,00 Mgr. Hebbelinck oud-rector der Katholieke Hoogeschool van Leuven, Meirelbeke 30,00 M. C. Williame, Destelbergen 30,00 M L. Cosyns, burgem., Meerbeke 25,00 De drukkerij «Het Volk» Gent 25,00 M. Lesselier, notaris, Beveren 20,00 Ridder Lefevrc ten Hove, Gent brugge 20,00 Z. E. H. De Temmerman, pastoor-deken, Eekloo 20,00 M. Van Vrcckem, senator, Meerbeke 20,00 M. De Geyter, Beirlegcm 20,00 M. E. Tibbaut, volksvert. Dendermonde 20,00 M. A. Verscle, Zulte 20,00 M. C. Faingnaeit,vrederechter, Cruyshautem 20,00 M II. Do Bo, handelaar, Nukerke 10,00 E H. Van Brabant, bestuurder, Audenaerde 10,00 E. R.Van Goethem, bestuurder der visitatie, Gent 10,00 Z. E. H. De Corte, pastoor deken, Lokoren 10,00 M.J.DcVuyst.notaris, Borsbeko 10,00 M. E. Goemine, handelaar, Mcchelen, (Deinze) 10,00 E. H. Do Nauw, pastoor, Steenhuyze-Wynhuyzc 10,00 Bon H. delïa Faille d'Huyse, senator, Deurle 10,00 M. Galens, burgemeester. Deinze 5,00 E. H. Spanoghe, bestuurder, Cruyshautem 5,00 E. II. Do Feyter, diocesane, opziener, Gent, 5,00 E.H.Mathu, pastoor,Secvergem 5,00 E. II. Dhaencns, onderp Gaver 5,00 M. De Beer, apotheker, Nedorbrakel n 5,00 M. H. Dumortier, raadsheer bij het Beroepshof te Gent 5,00 E. H. Peerts, pastoor, Hammo, (Zogge) 5,00 Mejuffers L. en A.Do Bleeckere Audenaerde 5,00 M. Edm. Braet, notaris, Waarschoot 5,00 MP. Den ie,gemeentesecretaris Nedorbrakel 5,00 E. H. Tydgat,bestuurder, Melle 5,00 E. H. Van Wassenhovc, onderpastoor, Nieukerke, (Waas) 5.00 Mej. Colpaert, Deinze 5,00 M. Janssen, burgemeester, Oosterzecle 5,00 M. F. Merchie, burgem., Schoorisso 5,00 E. H. Van Raomdonck, pastoor Vynckt 5,00 M. I). .Merchie, rechter, Audenaerde 5,00 E. H. J. De Cuyper, bestuurder Lebbeke 5,00 M. V. Deprez, burgem., Eist 5,00 M. J. do Bay, kasteel, Langerbrugge 5,00 M.Van Bockstaele, dokter, Geeraerdsbergen 5,00 E 11. Camerman, onderpastoor Wachtebeke 5,00 E. II. Gordyn, pastoor, Sarlardinge 5,00 M. G. F.ylcnboseh, gemeenteraadslid, Gent 5 00 E. II. Manssens, bestuurder, Gent 5,00 Een •werkman 1,00 Internationaal Congres VOOR Ziellier de wenschen uitgedrukt door de leden van het Internationaal Kongres Vrijdag, Zaterdag en Zondag te Brussel gehouden. Do 1® sectic heeft do volgende wenscben uitgedrukt le Dat de wetgeving de reisduiven als huisdieren zou bly ven beschouwen, en als zoodahig dezelfde bescherming zou verico nen 2® Dat de wetgeving zou beslissen dat liet eigendom der reisduiven behouden blyve door den eigenaar, in geval zij in een ander hok overgaan, zelfs dan wanneer er geen bedrog of gcene vervalschende be werkingen plaats bobben. 3® Dat de nieuwe wet verklaro dat de schikking van art. 2 van liet dekreet van 4 Oogst 1887, waarby de duiven op zekere tijdstippen moeten opgesloten worden en als wildvogels beschouwd worden, niet toepasselijk zou zijn op do reisduiven. 4® Dat de wet de overtredingen cn mis drijven waarvan de duiven het voorwerp zijn, voort blijve onderwerpen aan do wettelijke schikkingen van gemeen recht, zooals hot tegenwoordig bestaat, en dus de artikels 541, 557 en 5 en 563 van liet strafwetboek behouden blijven voor wat de daden van wreedheid, en art. 508 van hetzelfde wetboek voor wat de verheeling, en art. 463 van het wetboek, voor wat de bcdiieglijke ontvreemding van reisduiven betreft. 5® De Nationalen Duivenliefliebbersbond van België zal zelfs eenen veldtocht be ginnen om het verbod te bekomen van het duivenschieten. De 2® sektie heeft het volgende aange nomen le Verzoek aan de spoorwegbesturen om waggons tot het vervoer der duiven aan te nemen, waarvan bovengedeelte goed ver lucht is en waarvan wanden voorzion van ijzeren roeden, waarop de manden kunnen staan zoodat er ruimte genoegen tussehen de korven is, om de lucht vrijelijk door te laten, en daarom bost de waggon, gezegd Burnum van 9.910 kilogr. tara diene aangenomen te worden. 2® Een eenvormige ring voor gansch België aan to nemen, waarvan het model door den Belgischen bond zou goedgekeurd en door zijne zorgen zou afgeleverd worden aan de aangeslotene maatschappijen. 3® Het eenmaken der vluchten boven Parijs. 4a De vergunning der Fransche regee- ring duiven op te laten in eene lokaliteit tussehen do grenzen en Noyon. Casino, Internationale Tentoonstel ling van 26 27 28 November 1910. Het reglement-programma dezer belang rijke Tentoonstelling komt te verschijnen. Het behelst niet min dan 33 Eere-bekers waaronder eenen Chaleng-beker eener waarde van meer dan 2000 franken, 75 Kunstvoorwerpen en médailjon en meer dan 400 Eere-prijzen. Klassen zijn geopend aan alle rassen Hoenders, Duiven, Kal koenen, Fazanten, Watervogels, Konijnen en Kanarievogels. Het Kweekmaterieel de vogelteelttijd- schriften aertsenijkundige produkten de artikelen voor inpakking wetenschappe lijke verzamelingen enz, enz., in een woord al wat de vogelteelt aangaat vind er zijne plaats, zoodat niet alleenlijk al do Kwee kers en Liefhebbers aan deze grootsche betooging zullen kunnen deelnemen, maar ook de vervaardigers van vogelteeltvoor werpen, handelaars en liefhebbers van verscheiden© vakken. Vooralle inlichtingen en het zenden van het Reglement-programma, wende men zich tot den algemeene Schrijver, den heer Ach. Heyndrickxtc Gentbrugge. Het komiteit. in zijne vergadering van Donderdag 6 October 1910, heeft be slist de 44® verjaring der Maatschappij De Bokken rijders tc vieren op Maandag 24 October 1910. Om 10 ure 's morgens, plechtige Zielmis voor de overledene leden. Om 7 ure 's avonds. Avondmaal ten lokale van den Katholieken Kring, Grooto Markt. Eerlang zal een vergelijkend examen plaats hebben voor plaatsen van Leerling Telegrafist- tegen 600 frank loon per jaar. De aanvraag om aan dat examen deel te nemen moet vóór 29 October 1910 inko men. Voor nadere inlichtingen raadplege men het bericht dat in de Post- en Telegraaf kantoren aangeplakt is. liHPLAIVADE, 7. Zondag aanstaande, 23 Octobor, te 9 1/2 uren, les van Vuurstoken over den stoom ketel, het forays, de schouw. (Inrichting van verschillige stelsels). Op dezelfde uur, les van Electriciteit over het schakelen of verbinden van cellen, geleiders, scheikundige werkingen van den electrischen stroom. Het College van Burgemeester en Sche penen Gezien het ministerieel besluit van 28 September 1910, brengt ter kennis van het publiek dat op do hierna volgende dagen, telkens om 8 3/4 ure voormiddag, openbare lessen van Fruitboom- en Grocntenteelt, zullen gegeven worden in den Stadshof en in do Militiczaal ten Stadhuize, te Aalst, door de heeron Frans D'Haesc en Jan De Clercq, gediplomeerde tecltkundigen, te Aalst. De lessen zijn kosteloos. De inschrijvingen worden ontvangen ter hooger genoemde Militiezaal door do voor drachtgevers ter gelegenheid van hunne eerste les. Lessen gegeven over Boomteelt door M. De Clercq 1910. 30 October 13 en 27 Novem ber 11 en 25 December. 1911 15 en 29 Januari 12 en 26 Februari 12 en 26 Meert 9 en 23 April 14 en 28 Mei. Lessen gegeven over Grocntenteelt, door M. D'Haese 1910. 6 on 20 November 4 cn 18 December. 1911. 8 en 22 Januari 5 en 19 Februari. PRIESTERLIJKE BENOEMING. Zijne Hoogweordighcid heeft benoemd Pastoor te Bottelare, den E. H. Van den Abbeele, onderpastoor vanSt-Martinus tc Aalst, in vervanging van den E. H. Sterek, die om gezondheidsredenen, op zijne aanvraag, zijn e;rvol ontslag bekomt; te Ruyterskerk, den E. II. De Croo, onder pastoor te Laarno te Auwegem, den E. H. Van Geit, pastoor te Nieuwenhove te Nieuwcnhove, don E.H. Bouckaert, onder pastoor te Olsenc Bestuurder der Zusters Maricolen to Waasmunster, den E. H. Verdurmen, pastoor to Ruytorskerk Onderpastoor te Herdersem, don E. II. Dauwe, priester in het Seminarie Leeraar te Eecloo, den E.H. De Sloover, kandidaat in koophandels wetenschappen, student bij de HoJgeschool van Leuven, in vervanging van den E II Pattyn, dio om gezondheidsredenen zyn eervol ontslag bekomt. ASSISENH. VAN OOST VLAANDEREN Twee rechterlijke zaken stonden op den rol voor den 4fn zittijd van het assisenhof van Oost-Vlaanderen, namelijk de kinder moord op Alice De Bruycker, tc Wetter en, waarvoor Van Puieubrocck te verantwoor den heeft en de zaak van Nederhasselt. Wat de kindermoord van Wetteren be treft. de verdediging hooft te laat het dos sier ontvangen en derhalve wordt de zaak tot den volgenden zittijd verschoven. Al de formaliteiten voor de misdaad van Nederhasselt zyn nog niet vervuld, en der halve wordt ook deze zaak uitgesteld. RECHTBANK VAN DENDERMONDE. Wilde man. - René De Ras, bijge naamd Den Zot om in de herberg der weduwe De Bruycker, tc Lede, voorwer pen stuk te slagen en den policiecommis- saris eenen vuistslag toegebracht tc hebon, 2 maand, 8 dagen, 50fr., 15 fr., 20 fr. 26 fr., 26 fr AELST, Woensdag laatslcdcnd toon de tramtrein Oordegem-Aolst, om rond 5 uren 's namiddags in de Denderstraat aankwam, waren daar cenige kinders aan 't spelen. De kleine Boone, een zevenjarige knaap, wonende Pieter-Coeckestraat, werd door den tram gevat en een dertigtal meters verre meegesleurd De tram reed gelukkiglijk heel traag anders waro cr een ernstig ongeluk te vreezon nu is do knaap met lichte kwetsuren afgekomen. AELST. Broche gevonden. Er is gansch ten onrechte, in verscheidene bladen met groot beslag melding gemaakt van eene Broche, die zon gevonden zijn, na de vertooning van 'l Land van Riem. Alles heeft zich bepaald bij het verliezen van een nietswaardig Koperen Kettingsken, 'twelk men in den eersten bazar den besten voor een kwaartjen min dan twaalf eens en half aankoopt. Over de milde gift, gestort in de kas der politie, laten wij onze lezers oordeelen, daar zij bestaat in een stuk van 0,50 centiemen Dat komt voor 25 agenten, op eene milde gift van nen hcelen tand per man Oef 1!! rFomE>oI<t der ^hiiile Gent Uitslag der maandelijksche trekking 15 October. Het nummer 50,813 Rooks I wint eene Obligatie die af te halen is voor 10 November aanstaande. Maandelyksehe trekking den 15 November. De verschoven eindtrekking zal plaats hebben den 15 October 1911. Eeno aanzienlijke diefstal is gepleegd in de Wereldtentoonstelling van Brussel. Gedurende de nacht van Woensdag werd in de Perzische afdeeling een stand afge broken, toebehoorende aan een Londensch buis en er werden eene menigte kostbare juweelen gestolen bezet met topazen amet hystcn, turkoozen, enz. Het parket is ver wittigd. PT A j\J O G Einde van seizoen. Verkoop eener groote keus nieuwe PIANOS, welke eene huur gedaan hebben, met eene buitengewone vermindering van pry's. Tien jaren waar borg-. Huis B. VAN HYFTE, Gent, Nederkauter, 32, dichtbij het Paleis van Justicie. De brand der Tentoonstelling-. I)o bewering van den Hollander Kra- forst, waarbij hy beweerde dat de brand liet gevolg was een komploot te Haarlem in do gevangenis gesmeed, is geheel en al valsch bevonden. Immers in de strafgevangenis te Haar lem werden in 1909 geene anarchisten ge herbergd. Wat meer is het stelsel van cellulaire opsluiting maakt liet smeden van een kom- plot onmogelijk. Er is geen enkele bijzon dere persoonlijkheid te Haarlem geweest wie zulk een afschuwelijk plan kan opge vat hebben. Van verzending van een brief in cijferschrift uit de gevangenis kan even min spraak zijn. Indien g-ij een schoone keus van Behangpapieren enz. wilt hebben en in vertrouwen en tegen gematigde pryzen be diend worden, begeeft u bij Karei Van de Putte en ZusierKorte Zoutstraat. 29, Aalst. Juweelendiefstal te Brussel. Het onderzoek der rechterlijke polieie heeft den vermoedelyken pleger van den diefstal op de Grasmarkt doeu ontdekken. Het is zekere Emiel R., een Franschman, bedien- be bij een handelaar in g< illustreerde post kaarten. Zondag was R. naar Charleroi gegaan om er kaarten voor rekening van zyn pa troon te verkoopen. Rond 7 uren 's avonds was hy teruggekeerd. Het onderzoek wees uit dat R. zich had bediend van eene acety- leenlamp en andere voorwerpen, toehoo rend aan zijn moester, om het gat in don plafond te maken. Een medeplichtige moet hem daaar hebben gewacht. Sinds dien is R. Verdwenen en zijn lief verliet Brussel, twee dagen vóór den die'stal Beider signa lement werd overal rondgezonded. Op bevel van zijnen patroon was hy Zondag naar Charleroi gegaan om post kaarten te verkoopen. Hy verkocht geheel zijnen voorraad, aan 10 centiemen de vier, dus verre beneden den prijs. Aan hen die hem hierop opmerk zaam maakten, zegde hij dat hij dil te Brussel wel zou inhalen. Mon denkt dat R. met eenen medeplich tige gewerkt heeft, om het welfsel, dat de oude vleeschhal van den winkel scheidde, door te breken, wat in die omstandigheden nauwelijks twee uren werk gevergd heoft, gezien den slechten staat van het oude metselwerk. Door zijn overhaast vertrek heeft hij zynen patroon een verlies van 80 fr. ver oorzaakt. En nog mag die patroon van geluk sprekendaags to voren had hij hem namelijk eene betaling van 600 fr. laten doen, -eene boodschap die R. nauwgezet volbracht heeft. Men denkt dat de dief naar Parijs is gevlucht. Hetzelfde verlrouwi-n niet meer. Tussehen getuige nissen van Gent cn eene min of meer twij felachtige van 200 mijlen van hier, heeft men spoedig zijne keus gevonden. Den 27 Februari 1905, zogdo ons M. E. Vanhée, 54 Wasstraat, to Gent Sinds meer dan een jaar leed ik aan rugpijnen en rhumatiek in de beenen. Sommige oogen blikken voelde ik eene stijfheid in al de leden, lk had huiveringen en schielijke zweetingen, mijne nachten waren slecht en reeds van 's morgens was ik afgemat en onbekwaam het kleinste gewicht op te ne men. Mijn water was troebel en liet een bezinksel na. Ik had vele middelen zonder uitslag besproefd, eenige dagen verple ging met de Foster Pillen (verkocht in de Apotheek De Valkeneer te Aalst) brachten eeno groote verandering teweeg. De pijnen werden minder hevig, do kwalen verdwe nen en ik had niet veel tijd noodig om ganscli genezen te zyn Den 9 April voegt M. Vanhée er bij Ik werk zonder moeite en de nierpynen keerden nimmer weer sinds mijne gene zing met de Foster Pillen De Foster Pillen zijn onfeilbaar voor al nier- en blaasziektèn, en hnnne gevolgen, zooals rugpijn, rhumatiek, flericyn, heup- jieht, zenuwpijn, stijfheid der nieren en der gewrichten, gele gelaatskleur, wrangheid des bloeds, hartkloppingen, benauwdheid, bedwelmingen, algemeene vermoeienis, water ontlooping of ophouding. In alle apotheken in 't algemeen (Eischt dc handteeking James Foster 3,50 fr. de doos, 19 fr. de zes of vrachtvrij tegen mandaat: Engelscho Apotheek van Ch* Delacre, 64, Coudenbergstraat, Brussel. In den nacht van Dinsdag op Woens dag bevond een zeer wel gekleed persoon zich onder den invloed van den drank. Bij 't verlaten van een café der Anspachlaan te Brussel, beval hij een agent der 3d® divisie voor hem een auto te gaan halen, ten einde naar zijn hotel te worden gevoerd. Do beleedigde agent zei, de rol van dienstbode niet te kunnen vervullen. Ik ben kolonel der Russische politie en ik eiscli kreet den dronken man, ik eisch dat gij een chauffeur zoudt halen, die my bij M. Max, uw burgemeester, zal brengen Daar de agent bleef weigeren, riep de Rus op den chauffeur van een voorbyry- denden taximeter. Do chauffenr, ziende dat de man dronken was, weigerde hem te vervoeren. Dan waggelde de Russische dronkaard verder om eene klacht te gaan neerleggen tegen den agent. Of hy voor openbare dronkenschap zal worden vervolgd, meldt men niet. V'erslop» lioiri. Het is be wezen dat geen geval van verstoptheid wederstaan heeft aan de weldoende wer king der slijmverdryvende Pil Walthery. 1 fr. overal. Een standbeeld. To Elseno bij Brussel heeft men een standbeeld opgericht aan wijlen den heer Renard, meer omdat hij een afvallige priester is geworden, dan om zijne wetenschappelijke waarde. Dat standbeeld ia in een der laatste nach ten bevuild goworden, men weet niet door wien of waarom. Nochtans zegt de liberale pers dat het feit door katholieken werd gepleegd en nog wel door jonge katholieken. Die pers weet er niets van zoomin als iemand maar ze zegt dat toch, en daarop volgt een uitval in regel tegen de katholie ken. Maar als de geuzen ruiten uitslaan in de katholieke gestichten, zooals het dikwijls gebeurde bij vroegere kiezingen bede vaarders aanranden en zelfs doodslaan zooals te Oostakker, processie» aanvallen, priesters uitjouwen en kloosterlingen ver moordden zooals nu te Lissabon, dan staat die pers in bewondering. Goesting tc koop FINIArvCIEIVIML %l>„ 19, Kruidtuinlaan, Brussel, verschijnt eiken Zaterdag, in 20 bladzijden, groot formaat, kost slechts fr2.50per jaar, geeft om standige studiën over waarden aan 't orde van den dag, over economische gebeurte nissen, de ontleeding en de beoordeeling van bilans, een beursoverzioht en de offici- eële koerslijst van Antwerpen en Brussel, kostelooze financieële inlichtingen en raad gevingen. Op aanvraag wordt het Finan- ciénblad gedurende eene maand kosteloos toegezonden Eene eeuweling-e te Bassevelde. De wed. Vermast zal in Februari aan staande 100 jaren tellen. Het oudje woont met hare 93 jarige zuster bij haren zoon op de Hooge Vorst. Zij ziet er nog kloek en gezond uit en men verhoopt groote feeste lijkheden in te richten. Te Dison ging een boer met eene koei naar huis. Op een gegeven oogenblik ging het dier op den loop en sukkelde een smal, oploopend straatje in, naast hetwelk de keuken van eenen bakker min of meer in diepte gelegen is, zoodat het dak bijna gelijk ligt met den straatweg. De koei wilde dit dak op, doch het was niet sterk genoeg en deed het houtwerk onder haar gewicht breken, zoodat zy in de keuken terecht kwam. Gelukkig had het huisgezin, door het gekraak verontrust, zich uit de voeten gemaakt. Wij kunnen niet genoeg onze lezers die aangetast zyn van hoest, valling, bronchiet, influenza, keelpijn, heeschheid, asthma of kinkhoest, de Borstsiroop van Depratere aanbevelen. De geneeskunde bezit niet eene remedie die zoo rap en zoo volkomenlyk geneest. Het is een serieus produkt dat zich niet steunt op ingebeelde portretten of uitgekochte certificaten, maar hot geneest altijd. Prijs 2 franken de groote flescli. Te be komen by Od. Depratere die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 cen tiemen meer voor port), alsook te Aalst by de apothekers De Valkeneer on Callebaut. Langen tijd reeds heerscht er te Romedenno (Namen) onecnigheid tussehen Jan Smulders, spoorwegbediende, en zyn 26 jarigen schoonzoon Chevalier. Dinsdag kwam Chevalier zijn schoonva der opzoeken en, hem by do keel grijpende, poogde hij hem te wurgen. De twee mannen rolden vechtend op den grond. Smulders greep nu ook zijnen aan valler bij dc keel en hij neep zoo hard dat Chevalier dood bleef liggen. Smulders ging zich dan gevangen geven, doch hij word voorloopig vrijgelaten. Chevalier was een brutale gast, een steenbewerker, die zijn loon, 7 tot 8 fr. por dag opdronk. Het was ter verdediging van zijne doch ter dat hij zijnen schoonzoon voortdurend moest berispen, daar hy vreesde dat haar eens een ongeluk zou overkomen. Hot gemeentebestuur van Romedenne heoft het initiatief gevonden van een vee- zoekschrift ten voordeele van Smulders. Al de inwoners teekenen dit stuk. In het kasteel van M. de la Potterie to Zomergem, is Dinsdag avond een onbe kende kerel binnengedrongen. Op dc slaapkamer van Mev. De Baere heeft hij eene som van 5000 fr. gestolen. Het was den zoon van M. de la Potterie die den diefstal ontdekte. De knecht, die een weinig later zyno kamer verliet kreeg eenen slag in den nek, doch zag niemand. Het parket is Woensdag namiddag om 3 ure alhier afgestapt. - De werklieden der granietgroef van Clanxhe-Poulseur, in de provincie Luik, hebben een steentje los gekapt van 20 meters lang, 7 breed en 50 dik, wat juist 700 kubieke meters maakt. En dan dient er nog gezegd, dat dit blokje los gekapt werd in eene laag van middelmatige dikte, niet in de laag welke door de steengroef- werkers de dikke bank genoemd wordt De oudste werklieden herinneren zich niet ooit zoo een blok in de dunne laag gezien te hebben. De blok weegt een millioen 960,000 kilos Woensdag morgend rond 1 uur, heeft te Deurne, een geweldige brand de werk huizen van de heeren F. Hertog en Opde- beeck, de woningen van MM. Hendrickx Vervloet, Vermeulen en het lokaal De Rozeboom gehouden door Lod. Van Dyck, in asch gelegd. - Een 'harmonium, al de muziekstukken van de zangmaatschappij en der fanfaren St. Cacilia en een gedeelte der biblio theek van de Katholieke Wacht zijn de prooi der vlammen geworden. Eene piano en liet vaandel der maatschappij zijn kun nen goretl worden. In de huizen, bewoond door do echtge- nooten Vervloet cn Hendrickx, is slechts een gedeelte van den huisraad gered. De schade is zeer aanzienlyk, vooral bjj den heer F. Hertog, wiens werkhuis gansch opgepropt was met zink en andere benoo- digheden en wiens woning fel door water j geleden heeft, bij den heer Opdebeeck is er ook voel verloren. De smis en werkhuizen waren gevuld met stoven en kachels, diefei hebben geleden. By de echtelingen Hendrickx en Vervloet en in andere huizen, belenden aan de ver nielde woningen, is de schade ook vrij aan zienlyk. Gelukkiglijk is er verzekering. De oorzaak van den brand is onbekend. Het vuur is vermoedelyk ontstaan in de amis van den heer Opdebeeck. Daar had men het werk geëindigd om 10 1/2 ure, en even na 11 ure, was Mijnheer Opdebeeck nog eens in de smis geweest cn had niets abnormaals bemerkt. M. Lenoir, velomaker te Tamines, was met zyne vrouw en kinderen naar de kermis van Aiseau en gedurende zyne afwezigheid kwam een voorbijganger per velo aan eene buurvrouw vragen of M, Lenoir thuis was. Op het ontkennend antwoord reed hy spoedig weer heen. Een half uur nadien hoorden do buren een zonderling gerucht. De vitrien van M. Lenoir vloog in stukken, de rolblinden worden afgerukt en op 't zelfde oogenblik berstte in het huis een brand uit, die voor 15,000 fr. schade aanrichtte. Men vermoedt dat heel die verwoesting werd aangericht door eene dynamietkar- does. Het parket van Namen onderzoekt de zaak. M. Felix van dc Vondel, vischkoop- j man, te Genappe, is Dinsdag avond te Brussel op de Guldcnvlieslaan, tengevolge eener draaiing in zijn hoofd, van het plat form van den tram gevallen cn met het hoofd tussehen de wielen geraakt. Hij werd vreeselylc gekwetst en by een j apotheker gedragen. Ondanks de spoedige zorgen bezweek hy er. Het slachtoffer was 40 jaar oud.

De Denderbode | 1910 | | pagina 2