kinderdag 27 October 1910 5 centiemen per nummer 64,le Jaar 4305 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. van de Stad en 1 Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Dit is de Waarheid. Over misdadigheid. Oordeelkundige voeding. EEN EN AN DE It. DE DENDERBODE Uitblad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ining van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes aanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving udigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont ken rijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Vun die Putte-Goouens, Korte Zoutstraat, Nr 31 ia allo Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsiag vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CUIQUE SUUM. Aalel26 Oct ober 11HO. De geuzengazetten hebben hun beste gedaan om het gouvernement van Por tugal voor Katholiek te doen doorgaan reeds meermaals is het gezegd en gelo- waarheid blijkt klaarder en klaar der. Een Duitsche geschiedkundige schrijft in het Berlijner blad Der Volksfreund Ter gelegenheid van hetgone nu ge beurt, heeft elkeen voor plicht na te gaan, welke de geschiedkundige ont wikkeling is geweest van de toestand in Portugal. De uitslag van die opzoekingen zal de volgende zijn, we kunnen het vooraf zeggen Indien er een land in de wereld be staat dat niet klerikaal bestuurd is ge weest, maar dat, bij uitzondering van korte tusschenpoozen, sedert 150 jaar bestuurd is geworden volgens het poli tiek van 't liberalism, dat land is voor zeker Portugal. En indien dat land ten huidigen dage verachtcrd is, onder stoffelijk en zede lijk opzicht, dan valt de schuld ervan geheel en gansch. terug op de liberalen ondeivsteund door de vrijmetselaars, die zélfs op de Portugeesche geestelijkheid eenen invloed uitgeoefend hebben, zoo als men er nergens anders heeft gezien. Aldus besturen liberalen en vrijden kers de portugezen sedert 150 jaren. Hier iets anders Sedert lange jaren bestaat bet ver plichtend onderwijs in Portugal en 75 per hónderd volwassen portugezen zyn ongeletterd. Onze geuzen stellen Portugal tot voor beeld aan België, voor wat het onder wijs betreft I Knap niet waar De geuzenbladen hebben met genoe gen vernomen dat er van uit de kloosters en namelijk van uit de Jezuitenkloosters op het volk 't Is te zeggen op de aan vallers en plunderaars geschoten werd en dat het daarom is dat het volk de kloosters heeft aangevallen en eenige kloosterlingen heeft vermoord. Het zou nog niet te verwonderen zijn en volkomen te verechtvaardigen, dat de kloosterlingen die hun klooster zien aanvallen en hun leven bedreigdzich zoudeD verweren en zelfs op de aanval lers schieten juist gelijk een vreed zame bewoner doet die zyn huis of 24' Vervolg. Het wiel stond eindelijk stil en wanke lend stond ze op. Alles was voorbij De 37,500 franks die Lord Crowley haar geleend had, waren weg Wankelend vluchte zij het huis uit dat akelig huis. Queen's Gat# was reeds donker, toen zy het bereikte. Ook haar eigen huis was donker. De huisknecht ontmoete haar in de hal, evenals een paar woken geleden op den avond van Margaretha's eerste bal hij „haar ook ont moet had. Zij zag hem niet. Met onvast tred begaf zij zich naar boven Overal om haar heen heerschte duisternis. Overal was het even stil. Zij vroeg zich vaag af, of zo doof was, of het werkelijk zoo eenzaam en stil in huis was. Hoe vermoeid voelde zij zich 1 Hoe klam waren hare handon I Zij keek naar nem en bedacht zich, dat ze hare handschoenen vergeten moest hebben. Ze lagen op de tafel in Mevrouw Cray's salon. Zjj rilde, en verborg het gelaat in de handen. Toen schrok zy even plotseling weer op. eigendom door dieven of moordenaars ziet bestormen. Maar zie, het blijkt nu ook dat de Portugeesche kloosterlingen van dat recht van verdediging geen gebruik hebben gemaakt. Geen enkele kloosterling werd met wapens ir. de hand bevonden. Zoo zeggen officieele berichten. Men had ook het geructit uitgestrooid dat in de kloosters geheime onderaard - sche gangen bestonden, langs welke de kloosterlingen van het eene klooster naar 't andere konden gaan eD in welke zij geweren en schietvoorraad in voor raad hadden. De revolutionnairen, welke in de kloosters gebroken zijn, hebben ze van onder tot boven afgezocht en nergens hebben zij geheime of onderaardsche gangen ontdekt. Die bestaan ook al niet Alles dus wat de geuzen en hunne pers uitgevonden hebben om de schuld der omwenteling op den hals der Portu geesche katholieken te schuiven en om de Portugeesche kloosterlingen en gees telijkheid te bevuilen, valt deerlijk in duigen. Dat is uitgemaakt Maar dat zal de Belgische geuzen pers Diet erkennen zoo eerlijk is ze niet ze zal voortgaan met hare leugens zoo oneerlijk is ze 't Is nu al van misdadigheid dat men hoort, en de grootste geleerden en de hoogste rechters zijn ermeê bezig. M. Bodoux, substituut van den procu reur-generaal vaD Luik,heeft in Ae Revue de Droit pénal et de Criminologieeene merkweerdige studie geschreven over het toenemen der misdadigheid. In den laatsten tijd, hebben over het zelfde ontwerp geschreven Henri Robert de vermaarde fransche pleiter voor do Assisenhoven de heeren Duprat, Henri Joly, J. de Lanessan, Dr. Grand- jux. en andernD, ah fransche geleerden, of voorname rechters en advokaten. Al deze heeren on geleerden, raken met schrik de pestbuil aan van onzen tijd, het toenemen der misdadigheid, en nog wel bijzonderlijk onder de jeugd. Sedert 1905, zijn de misdaden onder de jeugd weêr fel toegenomen, en hon derden schier nog kiuders, zijn als ver stokte booswichten voor de assisen verschenen M. de Lanessan, Da allerlei bereke ningen ie liebben mt êgedcdeeld, zegt alsdan tot besluit Het zijn de personen van negentien tot twintig jaar, die in Frankrijk meest voor d'assisen komen.» Nog over kort schreef Jacques Dhür, een aanhanger nogthans van het Com- bisme Het toekomende geslacht, als men er niet weet in te middelen, zal eene kweekschool worden van deugenieten en booswichten. Maatre- gels tegen de toenemende misdadig- heid, dat vooral is dringende noodig.» Men zou ook moeten de klachten hooren van al de parijsche bladen, gelijk van welke partij, die jammeren over de onveiligheid in Parijs en in den omtrek. Dieven en moordenaars zijn de straat meester, niet alleen over nacht maar ook bij klaren dage. 't Is er erger als rond het Vrijbusch, ten tijde van Baekelandt. M. Bodoux stelt alsdan de vraag, welke de oorzaken zijn dezer toename van de misdadigheid, en vooral van de misdadigheid onder do jonkheid,» De vermaarde rechtsgeleerde noemt vier oorzaken i° De slechte lezing. Ook het lezen van moorderij en schandaal, dat wordt uitgelangd en opgestpofd. 2° Het drankmisbruik. 3° Een verkeerd onderwys. 4° De ontreddering der familie. Wegens de familie schrijft M.Bodoux: Indien de familie met wijzen geest is bezield indien er daar een geregeld en gomatig leven wordt geleid indien er vooral een godsdienstige geest heerscht, zoo zullon de kinders ook vorstandig zijn, krachtdadig, gezond en kloek, en bekwaam om met eer en goedgelukken door do wereld te gaan. M. Bodoux kan niet nalaten ook ovor de schole te spreken, over het onderwijs dat zooveel invloed heeft op de verdere levensdagen. De onzijdige school; M. Bodoux houdt ze als eene belachelijkheid, eene zotter nij eene volstrekte onmogelijkheid. Ondertusschen, hij doet zien dat het onzydig onderwijs, het onderwijs zonder God, in Frankrijk precies op stap gaat met de toename der misdadig heid onder de jeugd. Hij de rechter, de man van ondervin ding, hy zegt met veel andereD, met veel andereu die verre van katholiek zijn Men moet dus de oude dwalingen verlaten, dat ouderwijs algenezend is. Men moet met Lombroso.met Quetelet, met veel andereD, bekennen dat onderwys alleen onvoldoende is men moet het luide getuigen, dat het onderwys zich moet gaan spijzen in den kloeken en vruchtbaren grond van den godsdienst. Onzijdig, dat is ongodsdienstig onder wijs, brengt noodzakelijk voort ollendo inde familie, wanorde in de lande, en de weg al door de school zonder God, 't is de baan naar de misdadigheid. Dat zien nu eindelijk veel onverschillige, die het eertyds niet zien wilden. Ook is het nu in Frankrijk een ware nood kreet, om te vermanen tegen de school zonder God. Wij laten onze lezers oordeelen en maken tevens opmerkzaam welk ge vaarlijk uitwerksel godelooze scholen hebben op onze jeugd. Godelooze opvoe ding bevolkt gevangenissen en levert misdadigers voor '1 schavot. Een zeker iets had haar aandacht getrokken een stukje papier, dat op den grond lag. Werktuigelijk stond ze op en keek er naar. Het was langwerpig en rose. Ze raapte het op en bekeek liet op dezelfde verstrooide, versufte manier. Een wissel een oningevulde wissel Waar was die vandaan gekomen 1 Ze bracht de handen aan het hoofd, schoof do klep van haar bureau op en doorzocht vlug hare parieren. Zy had er Lord Crowley's wissel tusschcn gelegd, voordat zij dien middag uitging en haalde die nu snel to voorschijn, cn zij verschoot een weinig van kleur, toen zo beide papie ren naast elkander legde. Ze waren precies gelijk deze twee rose stukjes papier door dezelfde bank uitgeven. Zy kcok vlug naar de nummers en haar ademhaling werd gejaagd C. 37651, C. 37652. Lord Croweley had twee wissels uitge scheurd, nadat hy er een voor haar ge schreven had. Maar wat deed dat er toe Lang zat zij naar de papieren to staren. Deze twee rose wissels waren beiden gelyk beiden uit Lord Crowley's boek, en zij had verloren zy had verloren Zy had verloren Rond en rond ging in haar hoofd het wiel, do cijfers, die ellendige cijfers, sche nen gloeiend heot door haar brein te spo ken Dank aan do raadgevingen en prak tische proeven der heeren Staatsland- bouwkundigen, dank aan de talrijke voordrachten welke het Staatsbestuur in deze laatste jaren vooral over de kwestie deed geven, hoeft de oordeel kundige voeding iu dezen laatsten tyd grooten vooruitgang gedaan. De landbouwers beginnen overtuigd te zijn dat er weinig te verdienen is met het hekken aau den ouden stijl te laten hangen en dat zij, die met hunnen tijd méégaan de beste zaken doen. De voor uitstrevende landbouwers weten dus hedendaags dat eon dier, om goed ge voed te zijn eeno hoeveelheid eiwit, vet en kool, hydraten noodig heeft. Hij weet ook dat eiwit en vet de kostelijkste en de bijzonderste zijn dat hy in 't alge meen koolhydraten genoeg heeft in de gewone voeders der hoeve. Hij weet nog dat handelsvoerders gewoonlijk min of meer rijk zijnaan eiwiten veten daarom krachtvoerders genoemd worden. Ja, dat weet of dat moet een verstandige boer weten en dogrootsto zaak voor hjm is thans te weten 1® In welke kracht- voerders hij voordeeligst de ontbreken de eiwit en vetstoffen kan aankoopen 2" welke krachtvoerders best voor de eene of andere diersoorten passen vol gens het doel dat men beoogt. Om thaus enkel van het tweede punt te gewagen, zoo weet bijna iedereen dat dat het beste kraclitvoeder voor paar den haver is, en dat men langen tijd vruchteloos gezocht heeft om de haver door andere voeders als mais enz. Ie ver vangen. En niet zonder reden want voor de stedelingen, nijveraars en voerlieden, enz dit* haver moeten koopen, is dat een kostelijk voeder. Thans schijnt men een voeder te ver vaardigen dat haver met voordeel voor de peerden vervangt, namelijk liet haverbrood Pégasse Wij zagen er stalen van in de Tentoonstelling van Brussel en wij hoorden er daar met veel lofover spreken. Bij het vervaardigen dier brooden, waarvan havor en suiker den grondslag uitmaken, heeft men zooveel mogelijk getracht de samenstelling van haver nabij te komen. Zelfs is het nog rijker aan eiwit, dat. zooals wij gcezegd heb ben hel kostelijkste is. Ziehier overigens den inhoud van een staal Pégasse brood, volgons ontle ding gedaao in het Staatslaboratorium te Antwerpen. Eiwit 14,31 vet 4,58 */0. Haver bevat volgens professor Küun: Eiwit10.10 vet 5,00 Het haverbrood Pégasse wordt in ons land vervaardigd te Merxem by Antwerpen, Het bewaart gemakkelijk en wordt droog gevoederd. Nu dat de nieuwe haver gaat aanko men, welke nog al dikwijls gevaar oplevert voor buikpijn en kolieken, raden wij aan eens eene proef te doen, het rantsoen haver te verminderen en in de plaats wat haverbrood toe te dienen, b. v. haver vervangen door 1/3 havor- broed. Nauwkeurige, praktische en weten schappelijke proeven door M. C.Verliu- de, aangenomen veearts te Antwerpen, gedaan in 1908 op 20 paarden, hebben de beste uitslagen gegeven en de goede hoedanigheden van het haverbrood «Pégasse» doen uitschijnen. Daarom durven wij het gerust aanbevelen. Doch als ze dezen wissel dit andere onnoozele stukje roze papier in kon vullen indien ze de eerste no C. 37651 kon overschrijven wat dan 1 HOOFDSTUK XIV. Misdaad. Het kon niet waar zijn. Mevrouw Nethercombe slaakte een dio- pen zucht en keek om zich heen. Het kon niet waar zijn dat zij werkelijk daar was, naar die lange, glanzend mahoniehouten toonbank starend, in het leeren taschje, dat aan haar arm hing, zoekend Het was een droom eene nachtmerrie. Zij zou dadelijk ontwaken cn zich in hare eigene kamer bevinden,hare oogen openende onder haar verguld plafond, terwijl het daglicht binnen drong en Thérèse met hare morgen koffie binnen kwam. Ze schrok plotseling op. Een man had zich over de toonbank gebogen en sprak. Doch sprak hij tot haar Zijne stem scheen van verre te komen Langzaam opende Mevrouw Nethercom be haar taschje. Binnen in lag een opge vouwen stuk papier. Dit haalde zij te voorschijn en legde het bevend op de toon bank. Het was verbazingwekkend, zoo kalm do klerk was. Verbazingwekkend, zoo kalm als hij dien hatelijken rose en witten wissel omdraaide. Ze-stak halfweg hare hand uit om hem terug te trekken doch ze was te laat, Hij had zijn hoofd gebogen om er na te kijken. Haar hart bonsde. Hij schoof hem over de glimmende mahoniehouten toonbank met hare pennen en inkt on bla den vloeipapier naar haar toe, en Mevrouw Nethercombe staarde als verblind naar hum terwijl alle kleur uit hare wangen gewe ken was. Gij hebt hem niet geteekend, zei de de klerk koel. Wilt go dat even doen Weer slaakte Mevrouw Nethercombe een diepen zucht. Hoe duizeling was ze 1 Zij had wel kunnen gillen. Ge-teekend stamelde ze. Zot daar uw naam. zei de klerk, en schoot toen pon en inkt naar haar toe. Mevrouw Nethercombe nam de pen met klamme hand op. Wat was ze heot De pen beefde tusschen haro vingers, kraste over hot papier en hield toen stil. Wat was ze aan het doen Zij bedwong zich en teekend een naam niet den haren en schoof hot afschuwelijke rose papier weer over de toonbank. De Klerk aarzelde een weinig. Hoe wilt gij het geld uitbetaald heb ben vroeg hij. Haar hoofd duizelde. Zy had gemeend in bankbiljetten, doch nu schoot haar iets te binnen, waar zo voorheen niet aange dacht had. Bankbiljetten kondcu nage spoord worden. Het hart klopte haar in de keel. Dwaas 1 Erger dan een dwaas Waarom had ze daar niet aan gedacht Twee negers verschenen deze week voor de rechtbank. I)e voorzitter bad op voorband voor een Engelschen taalman gezorgd, die het woord richtte in 't Eugelsch tot een der negers, toon deze zoo leuk weg mogelijk zegde Maar ik versta geen Eugelschik versta enkel Vlaamsch ll Verstomming van den voorzitter, die begon tegelooven dat men mctVlaam3ch alleen zich door den wereld kan helpen. Ik zoo gaarne zooveel goudgeld wil len hebben, als ik dragen kan, zei zo zacht 5000 k 8000 frs. De rest zal wel gaan in bankbriefjes in kleine briefjes van 100 fr. Do klerk wierp haar plotseling een nieuwsgierigen blik toe. Hij was jong en onervaren, doch wellicht trof het hem plotseling, dat er in haar uiterlyk en hare houding iets vreemds lag, want hy zweeg en keerde zich met den wissel in de handen om. Hy vordwecn achter een glazen wand. Ze kon zijn hoofd nog juist zien ze kon twee hoofden zich samen zien buigen, en haar hart bonsde. Oh, wat een dwaas was ze geweest I Waarom had ze het gedaan Waarom was ze zoo blind, zoo dom ge weest Welke afdwaling haror hersenen had haar tot deze misdaad aangespoord. Zij hield den adem in en greep naar den rand dor toonbank om zich steun to ver schaffen. Het was nu te laat, om nog terug te treden. Zy had van den haar toevallig in handen govallon wissel als een drenke ling, die alles vast zal grypen om zich te redden, gebruik gemaakt. Zy had het papier ingevuld, zoo zorgvuldig, dat zy zelf de valsche handteekening nauwelyks van de echte wist te onderscheiden, Zij was blind krankzinnig geweest, doch had dat toch tot stand gebracht. Dc menschen noemden hot zetten van eeno valsche hand tekening eene weloverlogde misdaad. Wordt voortgezet

De Denderbode | 1910 | | pagina 1