ij ftonderdag 5 November 1910 5 centiemen per nummer 648,e Jaar 4307 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Eerste Communie. Het Koolzaad. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. VaD eenen Rechter uit Amerika. EEN EN AN DE It. Uit blad verschuilt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- toning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden C frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-T5 voor drjj maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- hingen rijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 3i ea in alle Postkantoren des Lands. NDERBODE Per drukregel Gewone 15 centiemen Rekiamen fr. 1-00 Vonnissen op 348 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen hij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heer on Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen rich te wenden ten bureele van dit blad. CUIQL'K suua Aalat2 November 19 I O. Yelen onder onze lezers vragen zich af i Wat moeten wij doen togenover die nieuwigheden van den Paus Wat gij moet doen f Wel, eenvoudig gehoorzamen dat is nog al klaar. Maar moet dat nu met 'Paschen al gebeuren Dat zal onze Bisschop ons weldra doen verklaren door de eerw. heeren pastoors. Er staat immers niet by, dat men nog een eeuw moet wachten. Ja, maar ze kunnen nog niet eens aan de communiebank komen. Och, goede ziel, dat zijn immers maar moeilijkheden om moeilijkheden te maken. De Paus kan zich daaraan niet storen. Van waar komen toch al die moei lijkheden en bezwaren tegen de uitvoe ring van het pausolijk dekreet Deels uit het verstand, deels uit het hart't gaat gewoonlijk zoo. Mon heeft eene verkeerde gedachte, van wat hot doel en de bestemming der H. Communie is. Waarvoor heeft do Zaligmaker ons de H. Communie gegeven Als spijs voor onze ziel, voor ons geestelijk leven niet voor de oer van God. Dit geldt even goed voor do kinderen als voor de groote menschen nergens staat er in den Bijbel geschreven, en de Overleve ring bevat het Ook niet, dat de kinderen eerst met hun twaalfde of veertiende jaar die spy's mogen nuttigen. Deze beperking is Jansenist. De Zaligmaker spreekt zoo algemeen mogelijk. De kinderen van zeven jaar moeten even goed als de groote menschen eten en drinken tot onderhoud voor hun stoffelijk leven waarom zou men hun de spijs onthouden, die tot het geestelijk leven goschonken is. Kinderen, zegt men, moeten goed eten, want zy moeten or nog van groeien. Zou dat beginsel voor hun 'geestelijk leven ook niet doorgaan En moiit hun dus niet zoo spoedig mogelijk de spijs worden geschonken, waardoor ty kunnen groeien, niet naar het li chaam, maar naar de ziol 1 Men heeft eene verkeerde gedachte van het waardig of niet waardig zijn 25® Vervolg. Er waren rechters, die met den falsaris geen medelijden hadden, doch deze wisten niets van de koorts der wanhoop, die lichaam en ziel aantast, die de mensch krankzinnig maakt, hem met onweerstaan baar geweld tot den wanhopigen stap aan- Zoo was het ook met movrouw Nethor- combe gegaan. De aanblik van don onihge- vulden wissel had haar in alle ernst gek gemaakt. Er zich nauwelijks rekenschap van gevend wat ze deed, niet aan de govol- gen denkend, had mevrouw Nethercombe in wanhoop Lord Crowley's handteekening vervalscht En pas nu, nu zij zich hulpe loos aan do toonbank vast klampte, begon ze te begrijpen, wat hare handelwyzo be- teekende wat da gevolgen er konden van zyn. De klerk kwam terug, gevolgd door een andere man met een angstig gelaat. Het is nogal eene groote som, zei hij. Gy zoudt er zeker niets op tegen hebben, ons uw adres te zeggen Neen. Ze was nu tot in hare lippen verbleekt. Neen natuurlijk niet ik zal het opschrijven. om de H. Communie te ontvangen. Waardig? Kom, dat zyn wij nooit, al zouden wij ons ook een eeuwigheid en nog langer voorbereiden. Maar dat is de zaak niet, Christus wist, toen hij dit Sacrament instelde, veel beter dan wij zeiven, hoo arm, hoo zwak, hoe nietig, hoe ellendig, hoo onwaardig wij zyn. Toch heeft hij het gedaan, niet voor volmaakte menschen, maar voor arme, zondige, nietswaardige menschen mei al hun beslommeringen, met al hun hartstochten, met al hun vallen, met al hun gebreken, met al hun ellendighe den. En Hij vraagt alleen, dat wij in staat van genade zijn en dat wij den oprechten wil hebben om ons te Ver beteren. Tusschen kleine kinderen en groote menschen en God ligt een en dezelfde oneindige afstand, omdat beiden, zoowel groote menschen als kleine kinderen door God zijn geschapen, zoodat beiden voor God even onwaardig zyn. Wat groote menschen voor hebben door hunne meerdere kennis van het geen zy doen en door hun meerdere voorbereiding, dat vervangen kleiuo kinderen door hun onschuld. En welke stemming is nu schooner dan de onschuld van een kind Hoeft de Zaligmaker niet gezegd Laat do kleinen tot Mij komen, want hun is het Rijk der Hemelen Wat dedeo de apostelen, toen de Jood- sche moeders zich om den Zaligmaker verdrongen en Hem hun kindoreu toe staken Juist wat wij nu zeggen tegen over het dekreet van den Paus Zij wezen die moeders met hunne kleintjes weg dat was toch in strijd met den eerbied, aan den Zaligmaker verschul digd, meenden zij. Neen, zegt de Zaligmaker, laat de kleintjes tot Mij-komen, hun is het Ryk der Hemelen Op mijn tribunaal van Saint-Louis (Missouri) heb ik een nieuw plan aan genomen ik verander de straf derge nen die voor dronkenschap, en voor feiten die er het gevolg van zijn, beschul digd worden, in de onderteokeuing eener plechtige en publieke verbintenis van geheelonthouding, ik laat hen de kouzo: ofwel de onthouding teekenen, ofwel de straf ondergaan. Die handelwijze geeft den beschuldig- Zo krabbelde iets op een stuk papier en schoof dit naar hen toe. De oude man las het. Toen keek lijj nogmaals naar den wissel en vervolgens naar de openstaande geldlade. Ik zal nog meer klein geld uit myn brandkast moeten halen, zegde hy tot zyn klerk. Ge zult daar niet genoeg hebben. Doch zie maar cons. De toonbank ging voor haar oogen op en neer, zij klemde er zich in wanhoop aan vast en als hamerslagen beukten de go- dachten door baar hoofd. Ze moest volhou den Zo durfde den wissel niet terug vragen ze moest haar rol zoo goed moge lijk spelen. Zo moest hunne achterdocht niet nog meer opwekken, en het eenige waar zc nu nog op hoopte, het eenige wat ze nog verlangde was met of zonder geld, uit de ellendige bank weg te komen. Ik geloof, dat ik voor 't gemak toch maar bankbiljetten nemen zal, stamelde ze. Ik ik wil allemaal biljetten hebben. Dat is gemakkelijker. Zij vroeg zich af, of ze op zouden merken hoe zii heigde. Het is eene grQote som, zei de oude man, en we zullen eenige minuten noodig hebben om haar bij elkaar te krygen. Wilt gy soms even in myne kamer wach ten Neen, ik zal bier wachten, dank u, zoi ze. Ach, was ze maar weg 1 De oude man verdween, en do klerk de het middel om zich in eere te herstel- len zij geeft aan den Staat een mati gen en bijgevolg een goidon burger zij beschermt eindelijk gansch een onschuldig huisgezin vrouw on kinde ren van den plichtige. Ik vraag den plichtige daarenboven, wanneer zijn zaak uit is bij mij te komen, om hem eenige porsoonlijke raadgevingen te doen, na ambtelijk ge handeld te hebben, 't Is op die wijze dat ik erin gelukte 95 p. h. van die soort betichten te redden. En indien er al iemand uit het groote aantal zich opnieuw aan zijnon drift overgaf, heeft hij het zoo behendig en zoo matig tevens moeten aan boord leggen dat Dog de openbare orde, noch de vrede des huis- gezins er door gestoord werden. Do belofte van den betichte geeft ons de zekerheid dat hij een goede burger worden zal die belofte werkt als een prikkel, als een wettigeii rem, vermits alle overtreding hem do straf op den hals brengt die vroeger voorwaardelijk opgelegd werd. Wij denken dat men, om te beginnen met het begin, overal zou kunnen optreden om de plegers van kleine misdaden te beletten verstokte drinkers te worden, door inrichting eener bijzondere commissie, gelast mot toezicht over hen. Persoonlijk betracht ik, tijdens de uitvoering van mijn ambt, den beschul digde veeleer te leeron kennen met van hem bekentenissen uit te lokken om de eerste oorzaak van zyn misdrijf te ont dekken 6Q zoo mogelijk verzachtende omstandigheden aan te nemen, dan door uitwendig onderzoek van zijn geval. Het koolzaad is een allerkostbaarste nijverheidsplant, welker teelt, eenige jaren geleden verlaten, zich wederom schynt uit te breiden, dank zy de winst gevende prijzen waaraan het zaad tegen woordig verkocht wordt. Het koolzaad is eene olieachtige plant die meest na klaver gebouwd wordt. De planting geschiedt meest op 30 cm. afstandige rijen en op 20 cm. in de rijen Mits eene goede bemesting, kan het koolzaad gemakkelijk 3000 tot 3500kgr. zaad, 30 tot 35 bedden peulen, en 600 tot 700 bussels stroo per hectare opbren gen, wanneer do planting vroeg in het najaar geschiedt, waardoor vóór den winter kloeke planten bekomen wor den, die beter tegen de guurheden van liet doode jaargetijde wederstaan. Gedu rende de laatste jaren, werd het zaad begon op de toonbank langzaam rolletjes goud uit te tellen en de nummers der bank biljetten op te teekenen. En hoe langzaam was hy Een man verliet haastig het kan toor on begaf zich de straat op. De klerk wachtte even en knikte tegen hem, en ging toen weor langzaam voort. Het scheen mevrouw Nethercombe toe, alsof allo geluiden zwegen, behalve het ritselen der bankbiljetten en het gehamer in haar hoofd. Iedero aanteckening, die de klerk maakte, kwam haar als een bewijs stuk tegen haar zelf voor alsof hy haar iederen keer, dat hy een nummer neer- schroef, als misdadigster brandmerkte. Eindelijk scheen hy gereed te zijn. De bankbiljetten lagen op oen stapeltje onder een ijzeren presso-papier. 37,500 fr. En zij durfde er geen enkel van aanraken 1 Ieder briefje ieder bankbiljet was ge nummerd en zou nagegaan kunnen wor den Ze zou zyn als een dorstige schipbreu keling op den oceaan, met water onder haar bereik, dat zy niet aan durfde raken. Zij keek naar den klerk. Hij had een enveloppe te voorschijn gehaald. Eindelijk zou ze dus heen kunnen gaan. Dadelijk zou ze het kantoor verlaten. Ze keek ongeduldig naar hem, terwyl hij het bankpapier in de enveloppe begon te schuiven, en werd er zich toen plotseling van bewust, dat er een rijtuig voor het kantoor stil had gehouden en een man het kantoor betrad. Zy keek niet om, doch zag den klerk van 32tot39fr.de 100 kgr. de peulen aan 3-3,50 fr. het bed, en het stroo aan 10 cm. den bussel verkocht. Het koolzaad vergt een goeden grond, alsook eene goede bemesting. De stikstof de potasch, het fosfoorzuur en de kalk zijn oven onmisbaar de stikstof verze kerd vooral den goeden groei en do opbrengst de potasch. het fosfoorzuur en do kalk geven de strafte en de waar de der plant zij verbeteren ook de lioedanighoid der voortbrengselen. Daar het eene najaarsteelt geldt, wordt de stikstof bij voorkeur onder vorm van ammoniaksulfaat aangewend, in de hoeveelheid van 200 kgr. per hec tare, indien, zooals wij dit zeggen, het koolzaad na klaver verbouwd wordt in de andere gevallen, mag meu tot 250-300 kgr. geven ten ware de grond sterk gebeerd werd. I)e potasch mag onverschillig onder vorm van kaïniet of chloorpotasch aan- gewond worden en men geeft weder zijds 800 kgr. of 250 kgr. per hectare. Had de klaver, potaschplant bij uitmun tendheid, to zeer den grond verarmd, dan ware het noodig de hoeveelheid kaïniet of chloorpotasch te vermeerde ren. Het fosfoorzuur wordt bij voorkeur onder den vorm van slak aangewend, 600 tot 800 kgr. per hectare. Deze meststof benevens fosfoorzuur, bevat nog van 45 tot 55 0/0 kalk. Do potasch en het fosfoorzuur wor den bij hot losmaken van den grond toegepast, en het ammoniaksulfaat bij de laatste bewerkingen die de planting onmiddelijk voorafgaan. Wij verkiezen gansch de bemesting vóór den winter toe te passen bemerkt men na den winter, tijdens het herne men van den groei, dat het koolzaad gebrek heeft aan voedsel, mon zoude altijd eene toegift van 100 kgr. ammoni aksulfaat 100 kgr. superfosfaat en 100 kgr. chloorpotasch, of beter nog van zwavelzure potasch kunnen doen. Eene stad zonder God. Zes jaren geléden, meldt de Hollandtche Ameri kaan hebben de vry denkers in Nieuw- Mexico eene stad gebouwd en haar Li beraal genoemd. Men wilde door deze stad het bewijs leveren, dat het hoogste geluk eu uiter lijke en innerlijke welstand daar gevon den worden, waar geen godsdienst is. 't Moest eene stad zonder God zyn. Er mocht geene kerk gebouwd, geen het hoofd oplichten, en terwyl diens oogon plotseling begonnen te schitteren. Dat was vreemd. Het scheen mevrouw Nethercombe toe, dat er eene uitdrukking van verlichting op zijn gelaat verschenen was. Het volgende oogenblik deed het gelyid eoner stern haar ontstellen. Zijt gy liet werkelijk Hoe maakt gij het Bevond keerdo zy zich om. Ze had geen woord te zeggen, geen geluid kwam, haar over de lippen. Het was Lord Crowley. Hy praatto vlug. Gaat ge juist hoen Kunt gy niet oven op my wachten De directeur wenscht mij over iets to spreken, doch hy zal mij niot langer dan een oogenblik in beslag nemen. Ik hoop dat gy wachten kunt. Zo wachtte gej iagd, totdat haar naam van zyne lippen zou klinken, doch vreemd genoeg gebeurde dit niet. Zijne koude grijze oogen waren glim lachend op haar gericht, en onder dezou blik herstelde zy zich een weinig. Ja, ik ik zou u gaarne willen spreken, zei ze. Ik kan heel goed wachten ik ik zal 't met genoegen doen. Was zy het werkelijk, die sprak Zo kon hare eigene stem niet herkennen. Hy haastte zich naar de kamer van den directeur, en de glazen deur viel rinkelend achter hem dicht. De klerk verdween en mevrouw Nether combe koek als vordoofd om zich heen. De bankbiljetten waren van du toonbank ver- geestelijke aangesteld, geen godsdienst onderwijs gegeven worden. De Zondag zou niet aanmerking komen, en dus niet gevierd worden. En hoe is 't na zes jaren in Liberaal gesteld Negen tienden der bevolking zouden dadelijk de stad verlaten, wan neer men zijne bezittingen maar ver- koopen kon. De stad heeft geen school. Dronkenschap eu onzedelijkheid zijn algemeen vechtpartijen hebben er van af de stichting der stad geheerscht zelfs vrouwen en kinderen slaan de laagste taal aan. Geen fabriek is er ge bouwd, en alle verkeer slaat stil, niet tegenstaande de stad in eene vruchtbare streek gelegen, en van rijke kolenmij- nen omgeven i>. Ecu en ander melden ons de bladen uit Liberaal zelf, en zeer hopen we, dat het bericht niet aan de liberale bladen zal ontgaan. Bij de lezing dachten wij aan het Psalmwoord Zoo de Heer het huis niet bouwt, te vergeefs werken deszelfs bouwlieden daaraan. Hollandsche aardappelen. De NieuweRotterdamsche Courantschrijft: - Wijl de aardappeloogst in een ge deelte, van België en in het noorden van Frankrijk mislukt is, was in de vorig» maand de Nederlandsche handel in aard appelen bijzonder levendig. Vlaamsche kooplieden kochten in de zuidelijke pro vinciën alle aardappelen op, welke te verkrijgen waren ja, zelfs de aardap pelen, die in andere jaren alleen voor veevoeder, gebruikt werden, gingen nu tegen goede prijzen van de hand. België kocht in de vorige maand ruim 12 miljoen kgr. aardappelen, die bijna alle uit ons land kwamen. Neder land zond naraelyk 11,551,445 kgr. Eon groot gedeelte daarvan werd weer naar het noorden van Frankrijk uitgevoerd. Onze uitvoer naar België in de eerste 9 maanden van dit jaar be draagt reeds over de 25 miljoen kilogr. V V Wijs woord van Napoleon de Groote. 't Is eene wonderbare zaak, zegde hy, dat men na achttien honderd jaren Jesus-Christus uog bemintGeen mensch, hoe groot hij ook mochte we zen. heeft nog na zijne dood liefde inge boezemd... Wie hedendaags bemint nog Ambiorix, Cesar, Alexandor, Ivarel de Groote Neen, de groote maunen bemint men na hunno dood niet meer. Dezo is de eenigste... Ik ken de menschen. Jesus Christus was meer dan een mensch, cn daarom is liet dat hij na achttien eeuwen nog bemind wordt. dwenen, en ze wachtte zenuwachtig op den terugkeer van den man. Zouden ze het in de kamer van den directeur over den wissel hebben, dien zjj had aangeboden En ver ondersteld, dat ze dat deden Haar hart klopte onstuimig, toen do klerk terug kwam en haar over de toon bank heen eon dik pak overhandigde Hier is hot geld, mevrouw, zei hy. Zy nam hot zwaar ademend aan. Een oogenblik daarna kwam Lord Crow ley door de glazen deur. De glimlach op zijn gelaat scheen vroolyker geworden te zijn. Do glinstering zijner oogen schenen nog toegenomen to zyn, en hy trad mot een schijn van voldoening op mevrouw Nethercombe toe. Hoe vriendelijk van u, mij te wach ten, zei hij, haar zyn arm biedend. Mag ik u in mijn rijtuig naar Queen's Gate brengen Hunne oogen ontmoetten elkander en zij sloeg den blik neer. Dank u, zei ze schor. HOOFDSTUK XV. Kapitein Arlington verneemt een geheim. lederen dag nam de zon in kracht toe. Iederen dag werd het warmer, Londen was geheel in leven, en het beloofde een goed seizoen te zullen worden. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1910 | | pagina 1