Donderdag 10 November 1910 5 centiemen per nummer 64'le Jaar 4509 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad on 't Arrondissement van Aalst. Burgersbelangen. godsdienst, huisgezin, eigendom. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Stort voor uw pensioen. De Snijrogge. EEN EX AXDEll. DE NDERBODE Dit blad rerschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- lening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont* nmgen «ijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-GooMena, Korte Zoutstraat, Nr 31 in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonmeeen op 3" bladzijde 50 centiemen. - Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen bandschriften worden met teruggestuurd. Heeren ota- rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den djjnsiag vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen lich U wenden ten bureale van dit blad. unjija öijum. AaUt9 IVovember 19 1 O. Men weet dat de stad Gent sedert lang het land van belofte is der samenwer king, der coöperatieven. Welnu, sedert 20 jaar is, to Gent, liet geboortecijfer met 42 percent gedaald. Het getal faillieten is 40 ten honderd der neringdoeners 30 °/o der kleine bazen zijn ofwel geruineerd, of hebben uit nood de stad verlaten De bakkers zijn verminderd met 20°/o; Gent, telt enkel 13,000 lastenbetalers op 163,000 inwoners. Leve de samenwerking Leve de coöperatieven Zelfs Vooruit, het hoofdorgaan der socialisten, geeft toe dat het getal kleine bakkers is verminderd, door de ontwik keling der samenwerkende bakkerijen dat is immers onloochenbaar -- het is een feit. Doch de samenwerkingen bepalen zich niet bij het bakken van brood. Zij hebben ook kruidenierswinkels, elle- goedwinkels, kleerwinkels, schoen winkels, apotheken, enz,, opgericht; en in de verhouding dat de kleine bakkers verdwenen zijn, gaan ook kleine win keliers, kleermakers, schoenmakers, enz., ten onder. Maar dat is niet plotselings gegaan als met de bakkers, en het heeft minder opschudding verwekt omdat het minder opzienbarend is geweest. Vooruit vraagt ook Wat heeft het af- of toenemen van het geboortecijfer te zien met de coope atief. Wat liet daarmede te zien heeft Maar het is klaar en duidelijk, vol gens hetgeen Vooruit dagelyks voor houdt. Vooruit immers schrijft gedurig dat de ouders het getal hunner kinderen be perken volgens de inkomsten waarover zy beschikken, en hij geeft hun groot gelijk dat te doeD. Hij geeft toe dat de kleine bodrijven door groote hetzij samenwerkende of kapitalistische gedood worden. Is het dan niet klaar dat die kleine handelaars en nijveraars, die hunne broodwinning zien inkrimpen of te niet gaan. volgens de leerstelsels van Vooruit zelf het getal hunner kinde ren moeten beperken Vooruit pleit verdors verzachtende omstandigheden het zijn de coöpera tieven niet alleen, zegt hij,die de kleine bakkers hebben doen verdwijnen maar ook kapitalistische bedrijven. Daarin heeft hij gelijk maar dat bewijst weer liet aandeel der samenwer kingen inden huidigen toestand. De samenwerkingen kunnen wellicht beterkoop waren leveren, maar ze be letten ook dat meer werklieden zich van werkman tot kleine burgers verheffen. De menschen hebben voorzeker hel recht zich te vereenigeu om hunne belangen te behartigen. Dat belet niet dat de uitoefening van dat recht tot het uiterste gedreven door elkeen, aanleiding zal geven tot misse lijke gevolgen voor het algemeen. Doch het recht van samenwerking bestaat en men kan liet niemand kwa lijk nemen gebruik te maken van een recht. 't Is aan de wet te zien wanneer dat recht aanleiding geeft tot misbruik, en dat misbruik te beteugelen. Bestuurleden der pensioenkassen aan gesloten bij het verbondHet goed oogenblik om nieuwe leden aan te wer ven bij uwe wederzijdsche peusioengil- den is nu gekomen 'tis de volle tijd op dewelke de meeste stortingen gebeu- reD. Nog eens eene machtige propagan da gedaan de ouders, kinderen en gewezen soldaten aangesproken en 't jaar 1910 niet laten voorbijgaan zonder een groot getal nieuwe leden in uwe maatschappij die hunne stortingen nog verwaarloosden of misschien niet ten volle gedaan hebben persoonlijk te ver wittigen. Leden der pensioenmaatschappijen wacht niet langer uwe storting voor 't jaar 1910 te doen of te voltrekken. November is begonnen eu met Decern - ber moeten al de stortingen zooveel mogelijk binnen zijn om aan de schrij vers en schatbewaarders van uwe maat schappijen toe te laten hunne lijsten op temaken die zij vóór 15 December in de postbureelen moeten indienen. Niet langer gewacht dan doet deze week uwe storting. Vaders en moeders, zijn uwe kinders al lid van eene pensioonmaatschappij Hebben zij dit jaar al hunno storting "■edaan Zoo niet doet ze inschrijven zooder lang te wachten dan kunnen zij dit jaar nog storten en de groote toela- die ons katholiek landsbestuur aan de storters geeft nog voor 't jaar 1910 genieten. Wachten van inschrijven tot in December ware wellicht te laat voor dit jaar. Jongelingen'en jonge dochters, man nen en vrouwen opgepast. Zonder stor ten geen pensioen 't is de wet de ouderdom komt eer dan gij het denkt vooruitzien is wijsheid en verstand too- nen wordt lid eener pensioenkas, stort voor uwen ouden dag Oud soldaten uit het leger gekomen sedert 1902 gij hebt alleD een pensioen boekje gekregen als gij uit don soldaten dienst teruggekomen zijt op dat boekje is er voor u ten minste 15 fr. gestort, gaat met dat boekje naar do peusioen- kas van uwe stad of gemeente en stort er ten minste allo jaren 3 fr. bij en in uwen ouden dag zijt gij gepensionneerd. Gemeentebesturen, armburoelen, ge nootschappen van den H. Vincentius k Paulo zorgt voor de arme kinderen en de werklieden-gezinnen met talrijke kinderen gezegend. Helpt zo storten voor hun pensioen. Dat is de ware liefdadigheid van onzen tijd. Meesters, bazen en patroons zet uwe onderdanen, dienstboden en werk lieden aan te storten voor een pensioen. Binnen 20 jaren mogen er in België gcene ouderlingen meer zijn die op hunne renten niet kunnen leven, daar om iedereen gestort en 't landsbestuur zal u door milde toelagen helpen. De teelt der snijrogge is eon der belangrijkste van het najaar. Zij laat toe de voederreserven van den landbouwer merkelijk te vermeerderen. Dezo be schikt er vroeger in de lente over, vóór de klaver. De snijrogge is een gezond en voed zaam voeder, dat zeer voordeelig op de melkgaaf der melkkoeien invloed heeft, en welker teelt voordeelig deze der bee- ten der aardappelen van den tabak enz. voorafgaat. Oordeelkundig bemest, kan zij groote opbrengst geven, op voor- waarde dat zij tamelijk dicht gezaaid werd. Daar zij eene lontehoofdvrucht voor afgaat, die alle een teermestrijken grond vergen, doch dikwijls ook eene versche stalmeslbemesting vijandig zijn laat de teelt der snijrogge toe onze gronden op voorhand vruchtbaar te maken, met het oog op de bezaaiingen en plantingen der volgende lenten, vreezen wij dus niet hier eene sterke bemesting versch stalmes toe te passen, 't zij ongeveer 40,000 kgr. per hectare. Evenzoo kan de beer grooten dienst be wijzen, die zich gewoonlijk niet aan verlies door uitlooging zal blootstellen. Zelfs meer, de salpeterzuurzouten van den bodem, die, wanneer de grond vaag ligt gedurende het najaar door het draineerwaterzouden medegesleept wor den, zijn door de snijrogge benuttigd. De minorale zouten mogen voorzeker niet ontbreken. Bij de omwerking, zal men ceno goede dosis potasch en eene mindere dosis fosfoorzuur uitstrooien. Men zal namelijk eene ruime aanwen ding van kaïi.iet toepassen, 600 tot 800 kgr. of chloorpotasch, 150 tot 200 kgr. per hectare. Dit zal des te nuttiger we zen,daar hij na deze teelt de grond plan ten zal moeten voeden die zeer gretig naar potasch zijn, als beeten, aardappe len, tabak, en dus snel zal uitputten. De polaschzouten zullen aldus ook meer tijd hebben aaneigenbaar to wor den, Nog meer, men zal niet uit het oog verliezen dat evenals alle voederplant, de snijrogge zelfs zeer gretig naar potasch is. Wat het fosfoorzuur betreft, het mag onverschillig onder vorm van slak of van superfosfaat, in de verhouding van 500 tot 600 kgr. per hectare aangewend worden. De stikstof mag ook niet ontbreken. Evenals de potasch, verhoogt zij mer kelijk de opbrengst alsmede de hooda- nigheid van het voeder. Men wendt ze onder den vorm van ammoniaksul- faat aan, 't zij in een maal op de laatste omwerking die de zaaiing voorafgaat, iu de hoeveelheid van 150 tot 200 kgr. per hectare, 't zij in twee malen, de eene helft onmiddelijk vóór do zaaiing en do andere helft vroeg in de lente. JAN. De barons en de burggraven zullen op hunue kronen zilveren bollen hebben in plaats van perels. De pairsvrouwen zullen groote flu weelenmantels dragen. Al de vrouwen kleederen zullen in rood flluweol ge maakt worden. Het nieuw Ministerie in Frankrijk. De nieuwe Ministers hebben beraad slaagd over de ministerieele verklaring. De bespreking bracht aan 't licht, dat de ministers het volkomen eens zijn over al de punten van het program. Men vat als volgt de ministerieele verklaring samen Zij zal handelen ovor kiesrechther- vorming, bestuurhorvormingen, her vorming van do rechtspraak,verdediging van do wereldlijke school en de oplos sing, die de Kamer voorgelegd zal worden om de openbare diensten, die een levensbelang zijn voor do bedrijvig heid der natie, tegen ontreddering en stoornis te behoeden en de wettigo be langen der arbeiders en allo beambten dier takken van den dienst te verzekeren. Door de vorige regeering ingediende wetsontwerpen worden gehandhaafd en deze regeering zal nieuwe wetsontwer pen indienen, met name over de burger lijke bevoegdheid van vakvereenigingen over do instelling van werklieden- kredieton, over de kollektieve arbeids- kontrakten, en over de wettelijke be voegdheid om venootschappen in te richteu van arbeid on kapitaal, waarbij aan den arbeid de gelegenheid wordt gegeven, zrch een regelmatig aandeel in de winst te verzekeren. Voor de kroning van den Koning van Engeland. De bevelen van den ^root-maarschalk van hot Engclsch Hof, den hertog van Norfolk, waarbij de kwestie wordt geregeld der kleeder dracht, welke zal moeten in acht genomen bij de kroning van koning Joris, zijn in de London Gazette versche- nen. De pairs zullen den rooden fluweelen mantel met grijze pels geboord, dragen. Die mantels zullen gedragen worden boven de gestikte hofkloedij of de mili taire of burgerlijke kostumen. De kro nen zullen in zilver wezen, de mutsen moeten in fluweel zijn, voorzien van eencn gouden eikel alle gesteenten, eebte of nagemaakte, zijn streng verbo den. De pjrentlelwet in Spanje Men meld uit Madrid De Senaat heeft do grendelwet met 179 stemmen tegen 86 aangenomen. Vooraf had M. Ganalejas verklaard dat de wet eerst twee jaar na hare af kondiging toegepast zal wordon en dat in dien tusschentijd te Rome en te Madrid te bespreking ter rogeling van de kwestie der geestelijke vereonigin- gen voortgezet zullen worden. Veel sneeuw t,e verwach ten. Dr Maurer. bestuurder van hot Zwitsersch weerkundig gosticht, te Zurich, die naar het schijnt nogal juist het weder van de vior laatste winters voorspelden, kondigt voor dit jaar een vroegen, bijzonderen sneeuwachtigen doch niet al ie strengo winter aan. Het zal vooral geweldig sneeuwen in de Aipeuslreken. Dr. Maurer zegt dat meu de eerste sneeuw reeds in de eerste helft dezer maand verwachten mag. 26e Vervolg. Reeds bewees de toenemende drukte 5 van de rijtuigen en automobielen, dat vele menschen weer in de stad waren, en de j. huizen in Kensington vertoonden een schijn van verwachting oen schijn van nieuwo verf en gepoets koper en gewasschcn gordijnen vensters. -Eindelijk komt er dan toch een beetje leven in de brouwerij, zei Alice, toen zij de kamer harcr nicht betrad. Kijk eens naar do zon. Margaretha. Zij begint werkelijk te schijnen. Margaretha koek met groote oogen naar Alice's hoed. Gaat gij uit, Alice vroeg ze. Alice kwam met vasten tred do kamer binnen, Zij had een mantel onder haar arm en een boa van bont en kant over den schouder. Anders zet men gewoonlijk geen hoed op, zei ze. Dacht ge soms, dat ik naar bed Zy wierp haar bont neer en troK naai manteltje aan. Ik kon eenvoudig vandaag niet thuis blyven, voegde zy er by. En wie zou dat ook kunnen Kyk maar eens naar de zon. Margaretha stond van haar stoel op. Als ge een wandeling gaat doen, ga ik met u mcê, zei ze. Neen, dat gaat ge niet, schat, ant woordde Alico kalm. Ik zal het veel te druk hebben, om mij met u bezig te hou den. Luister en beef Lord Croft zit benéden op mij te wachten! Oh,Margaretha kijk niet zoo onnoozel, alsof ge denkt, dat ik hersenkoorts gekregen heb en ijl. Hij wacht werkelijk op mij En ik ga «en wandeling met hem doen, begrijp ge En als tante thuis komt, kunt ge haar onver bloemd de waarheid zeggen, of haar wijs maken dat ik met hoofdpyn te bed lig. Het kan mij geen zier scholen, wat gc doet maar als ik terug kom, knip dan mot uw rechter oog als het de waarheid was en met uw linker, als ik hoofdpijn hebben moet. Zij knoopte haar manteltje dicht en be gon haro handschoenen aan te trekken. Hij heeft reeds 20 minuten gewacht, zei ze, dus vind ik dat het tijd wordt, dat ik naar benedc ga. Verbeeld u eens, dat Lord Crof, twintig minuten hoeft moeten wachten, Margaretha En wij gaan alleen maar eene wandeling doen, en waarschijn lijk moest hij in de plaats daarvan eene redevoering bedenken of eene bespreking voorbereiden, of iets van dien aard. Bonjour, Margaretha. Ik laat u aan do heerlijke vreugde van de laatst uitgekomen novelle over. Gij kunt mij er dan van ver tellen, dan zal ik iets weten, waar ik van den avond op het bal over sproken kan. Weet ge ook, of oom mee gaat, of zullen wij er ons onvergezeld heen begeven Ik weet het niet zei Margaretha, doch Alico gunde zich nauwelijks den tijd om naar liet antwoord to luisteren. Ze was reeds weg de trap afgedaald om zich naar Lord Croft te begeven, die beneden in de biblotheek op haar wachtte. Margaretha stond, toen zij vertrokken was, naar de gesloten deur te kijken. Zo had gedurende den korten tyd, dat ze in de wereld vertoefde, genoeg gezien om te we ten, dat Alico geslaagd was in hetgeen oen aantal andere vrouwen vergeefs be proefd hadden. Ze wist, dat iedere andere vrouw door Lord Croft's attenties gevleid zou zijn geweest. En doch nam Alico het heel kalm op vond zij hot niets bijzon ders, dat hij beneden in do bibliotheek twintig minuten gewacht had! Geen enkele andere vrouw in Kensington zou hem heb ben laten wachten. Zelfs Margaretha wist dat Zij nam haar handwerk weer op. Zo borduurde een paar pantoffels voor haar vader. Ze wist, dat ze een bespottelijk ouderwetsch ding deed, toch dat kon haar niet scholen. Hoewel Lord Netliercombe I slechts zoo zelden in hun gezelschap ver- toefde, had Margaretha toch nooit opge houden, allerlei huiselijke zaken voor hem te vervaardigen. En nooit was ze bang ge weest, hem de resultaten van haar ijver ten geschenke te geven. Ze legde juist do laatste hand aan haar werk, toen Sims op den drempel verscheen. Neem me niet kwamelyk, Mejuffer Margaretha, zei hy, maar ik kan Juffrouw Alice nergens vinden. Margaretha keek op. Ze ging uit, zei zc, met Lord Orolt. De huisknecht aarzelde. Maar kapitein Arlington is hier met eon automobiel, antwoordde hy, na een oogenblik gezwegen te hebben. Hij - hij zegt mij, Mejuffrouw, dat Juffrouw Chal- loner hom verwacht. Margaretha 6tond op. Ik denk ik denk dat er eene ver- gissing plaats heeft, zei ze langzaam doch in alle geval zal ik even naar hem toe gaan Ik kom dadelijk beneden Sims. Zo stak haar naald met een beslist ge baar in haar werk, en bleef een oogenblik met verhoogden blos staan. Jack hier Ze dofte haar kapsel een weinig op en ging toen langzaam naar beneden. De wereld had haar reeds een weinig van haro kin derlijkheid ontnomen, cn met een meisje, doch eene vrouw daalde de breede trap af en betrad de kamer, waar Jack wachtte Het was de vrouw in haar, en met het kind die zichzelf tot oen glimlach dwong, alsof haar hart volkomen rustig was. Zo sloot de deur en Jack koorde zich om, en zij bemerkte, hetgeen ze eemgen tijd vroeger niet opgemerkt zou hebben, dat er I eene schaduw over zijn gelaat trok, toen niet Alice, doch zij voor hem stond. Margaretha 1 riep hy uit. Pardon, zei ze luchtig, maar gy be handeld mij niet met den noodigen eerbied. Ik ben Juffrouw Margaretha. Waarom zyt ge niet eer gekomen Ge komt nooit meer tegenwoordig. De kinderkamer is er nog altijd, Jack. Ja, maar ge zijt er nooit in, zij hy, Ik word togenwoordig nooit meer naar boven verwezen. Ik word altyd beleefd naar de bibliotheek gebracht en daar alleen gelaten. Eens was er een tijd, dat ik rechtstreeks naar boven mocht gaan. Margaretha ging in een stoel zitten en pookte het vuur op, dat in den haard bran- de. Het was dien morgond zcor koel in den lucht, cn niemand had behoefte aan kachol- warmte. maar toch wijdde zij er al hare aandacht aan, Dat was voor dat ik uitging, Jack, zei ze. Ik veronderstel, dat dat verschil uitmaakt, maar toch is het onzin. Ik ben er heel dikwijls. Alice is natuurlyk veel uit, maar mij zoudt ge daar hooi dikwyls kun nen vinden. Zij hield een weinig haar adem in. Zo kon do verandering voelen, die bij het noemen van Alice's naam over hem geko men was. Margaretha, waar is Alice nu vroeg hij, op l,aar toetredend, Zij beweerde gisterenavond, dat ze stierf van vor.angen naar oen ritje in eon automobiel en dat ze van middag met mij mee zou gaan, indien ik er met eene kwam. Waar is ze, Marga retha Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1910 | | pagina 1