DIRK A Zondag 13 November 191 ti4"e Jaar 4310 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van do Stad an 't Arrondissement van Aalst. De Troonrede. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Koningen in ballingschap, Spaansche Oproerlingen van 1576 te Aalst Ykrbodhn nadruk. UI IJls cn ÜAÏ'J liS. NDËRBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- sening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schryft in by C. Van de Putte-Goosaens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUB »UU Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamon fr. 1-00 Vonnissen op 3d8 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten Hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag i- vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureel© van dit blad. Aal«l, 12Novemb. li>IO. Zooals wij zegden werden de Kamers Dinsdag geopend do socialisten hebben getracht kabaal to maken, maar in alle geval veel minder dan ze voorzegd en gedreigd hadden. Volgens hun gazetten ging de dag der opening van de Kamers de laatste dag van het katholiek ministerie zijn. Het lijkt er niet naar Toch zijn de roodjcs nog veel te ge weldig geweest voor de liberalen, die zeer aardige gezichten trokken toen zij hunne toekomstige bontgenooton gedu rende eenige minuten hoorden schreeu wen gelijk bezetene duivels van Ontbinding en Zuiver Algemeen Stemrecht in de aanwezigheid des Konings. De liberalen dachten in hun eigen dat de Vorst maar weinig lust moest gevoe len om eenige van die roode gezellen in zijn ministerie op to nemeu. Nu als er geene socialisten in het ministerie komen, dan komen er ook geene liberalen in Het geschreeuw der socialisten deed op de liberalen het eflekt van eenen grooteu emmer ijskoud water, over hunne hoofden uitgestort. Kortom de katholieken hadden liet niet beter kunnen wenschen, ware liet niet dat onbeschoftheid altijd te be treuren is. Wij laten hier de ambtelijke vertaling van de merkwaardige troonrede volgen: Mijnheer en, Het zal weldra een jaar geleden zijn dat België een grooten vorst verloor. Het bestendig streven van koning Leopold II was er op gericht zyn land voorspoediger en schooner te maken het welzijn der Belgen te vermeerderen; hun een bijzonders beschavingstaak op te leggen en hun nieuwe afzetgebieden te verzekeren door de vreedzame ver overing eener onmetelijke en rijke kolonie. De Natie was diep aangedaan door den slag die haar trof. Algemeeue blij ken van sympathie bewezen hoe stevig en hecht de banden zyn, welke het Bel- gisclio volk met het vorstenhuis ver eenigen. Diezelfde gevoelens bleken eens te meer toen ik, geroepen om den troon te beslygeu, in uw midden den grondwet- teljjken eed kwam afleggeD. En sedert dien hebben zij zich, in alle omstandig heden, schitterend bevestigd. Ik houd er aan met nadruk op die feilen te bewijzen en u te zeggen hoe zeer zij mij verbeugen en mij aanzetten om, uit al onze krachten, met u samen te werken tot het heil des vaderlands. De bezoeken, welk de koningin en ik, naar aanleiding van onze troonbeklim ming, aan de naburige vorsten en Staatshoofden bracht"n, het warm ont haal dat Hunne Majesteiten don keizer en de keizerin van Duitschland vanwege het Belgische volk te beurt viel, hebbeu ons toegelaten vast te stellen welke hartelijke verhouding tusschendeandere natiën en België bestaal. De onlangs met Duitschland, Enge land en Frankrijk gesloten verdragen, waarbij de grenzen der kolonië in Afrika op zoo gelukkige wijze werden afgeba kend, getuigen nogmaals van onze uit muntende betrekkingen m<t die mo gendheden. Eenedier overeenkomsten is u ten onderzoek en ter goedkeuring voorgelegd, met de andere zal dit eerst daags geschieden. De schitterende deelneming van alle natiën aan do algemeeno tentoonstelling van Brussel, do medewerking der kunsteuaars. geleerden, nijverheidslie den, handelaars, landbouwers uit al de landen der wereld. de menigvuldige internationale congressen, het heer lijk voorbeeld van wilskracht vanwege de natiën welke, terzelfdertijd als wij, geteisterd werden door een wreede ramp, al die uitingen, ten slotte, hebben eens te meer bewezen hoezeer wij in den vreemde gewaardeerd worden. Zij zul len bijdragen om onze uitmuntende verhouding steeds te verbeteren en onze betrekkingen met het buitenland uit te breiden. Nog geen jaar geleden, zegde ik u Alleen de verstandelijke eo zedelijke krachten eener natie bevorderen dezer welvaart. Die krachten behooren versterkt en ontwikkeld in alle graden van het letterkundig, kunst, wetenschappelijk, hooger. middelbaar, lager, beroepson derwijs en bij dien reuzentaak dient alle ernstige medewerking aanvaard, ge steund en aangemoedigd. Voor ge<Mie opoffering moet het land terugdciuzen waar het geldt het peil der nationale opvoeding, die milde voorlbreDgings- bron, te verhoogen. Het oogenblik is gekomen om aan de twee vrije universiteiten, welke sedert meer dan drie kwaart eeuws van hare degelijkheid en leefbaarheid hebben doen 'blijken, rechtspersoonlijkheid te verleenen. De tentoonstelling van do kunst der XVIIC eeuw heeft de prachtige werken der Belgische meesters uit dit tijdperk in het licht gesteld. De natie, bezorgd om de instandhouding dier glorierijke overleveringen, zal bij voortduur onze kunstenaars aanmoedigen. Zij zal eveneens de beoefening bevor deren van de fraaie letteren welke hier te lande meer en meer in eere komt, onaangezieu de landstaal waarvan onz- schrijvers zich bedienen. Het zij mij veroorloofd beroep te doen op liet nati onaal gevoel, op den geest van eendracht en verstandhouding van al de burgers. Laten wij, in de wederzijdseho eerbie diging van ieders rechten, het middel vinden om treurige geschillen op taalgebied en ras te voorkomen, en, hebben wij ons met de taalkwestie in te laten, doen wij het dan met bezadig- lieid, zonder drift en zonder vooringe nomen beid. Door een stevig ingericht beroeps onderwijs zal liet mogelijk zijn onze zoo werkzame en belangwekkende arbei dersbevolking voor den strijd om het bestaan beter uit te rusten, en doelmatig die klasse van moedige landgeuooten Ier hulp te snellen, welke bet verbin- dingsleeken uitmaakt lusschen de hand arbeiders 011 de burgerij en waaruit h it publiek der ambachtslieden, de bedien den en de kleinhandelaars opstaan. Merkwaardig zijn de door het lager onderwijs gemaakte .vorderingen. Krachtdadiger Dog moot op de ingesla gen baan werden vooruitgestreef J, meer en meer moet het onderwijs verspreid. Passende maatregelen zullen getroffen worden om geregelder, ijveriger, lang duriger schoolbezoek te verzekeren, daarbij overbevolking der klassen ver mijdend om den leeftijd to verhoogen waardoor het kind toegang krijgt tot werkplaats en fabriek, tevens in het oog houdend dat het kind, op strafte van aanneming van gewoonten die hem later nadeél konden berokkenen, van de school naar de werkplaats moet over gaan. Ten slotte, Mijnheeren, zal het onderricht der abnormale kinderen door u moeten verbeterd, de verstandelijke ontwikkeling der volwassenen verge makkelijkt. de volksbibliotheken en museums vermenigvuldigd, nauwer ver- baud tusschen de verschillende graden van algemeen en bijzonder onderwijs tot stand gebracht. De huisvader behoort het recht te waken over do opvoeding ëa het onder wijs van zyn kind, vrij en ten volle onafhankelijk de school te verkiezen waaraan hij het toevertrouwen zal. Mijne regeering zal u maatregelen voor leggen om de uitoefening van dit altijd geldige recht doelmatig to waarborgen. Het lot der nederigen moei het voor werp blijven uitmaken onzer bestendige bezorgdheid. De herziening van som mige beschikkingen lakende de open bare weldadigheid dringt zich op. Het is eveneens nuodig tiet bouwen van ge zonde woningen, door milden steun, te vergemakkelijken. Dienen aangevuld; de wet op de ouderdomspensioenen, de wet op de vak verecnigingen. Gij zult er toe geroepen worden over de wet op de mijnen te stemmen. Het wetsontwerp betreffende de pensioenen der mijnwer kers is u tot overweging gegeven; zulks is ook bet geval met liet ontwerp ra kende de kinderbescherming en de nijveiheids- en arbeidsraden. Eindelijk zal de huisarbeid door mijne regoering dienen geregeld. Aldus wordt het arbeidswelbo-k trapsgewijze ingevuld. De grooto openbare werken zullen ijverig worden voortsgezet vooral dege ne die ten doel hebben de verbetering en ontwikkeling van onze huishoud kundige uitrusting, de voltooiing onzer grcole Antwerpscho haven.de uitbrei ding onzer openbaro wegen, ten einde bij io dragen tot don vooruitgang van landbouw handel en nijverheid. Ontwerpen rakende openbare gezond heid en toezicht over den handel zullen u worden voorgelegd. Gij zult de wetsontwerpen moeten onderzoeken betreffende de vennoot schappen, de rechterlijke en de lande lijke pclicie. De nieuwe militiewet, waarmede het Parlement het leger heeft begiftigd, verstel kt 's lands verdediging, vermin dert de persoonlijke lasten en gaat rechtvaardig te werk bij de verdeeling van den krijgsplieht ook heeft zij heel hel land door, hol beste onthaal geno ten. Gij zult moeten uitspraak doen over het ingediende w etsontwerp tot herzie ning van de pensioenen der militairen, beneden den graad van officier. Soortge lijk ontwerp met betrekking tot do pensioenen der officieren, zal u eerlang worden voorgelegd. Met groote voldoening stel ik vast dat do door mijne regeering tegen do alcoolplaag aangebonden strijd tot dus verre uitslagen opleverde welke ver dienen in het licht te worden gesteld het alcoolverbruik dat gedurende het tijdperk 1890-1895, gemiddeld 10 liters 03 per inwoner beliep is in 1909 tot 5 liters 50 gedaald. Anderdeels begon het getal drank slijterijen van allen aard, dat van jaar tot jaar steeg, sedert 1889 af te nemen, eerst in verhouding met de bevolking sedert 1909 is de afneming zelfs vol strekt. Een wetsontwerp werd u voorgelegd dat liet vergunningsrecht en de gezond heidstoestand der drankslijterijeu betreft de aanneming ervan kan slechts den achteruitgang in het verbruik van schadelijke dranken bevorderen. 's Lands geldelyken toestand die sedert een kwaart eeuws zyn volkom- n evenwicht bewaart, is uitmuntend. Het is niettemin noodig slechls met wijze gematigdheid de jaarlijksche uitgaven te verhoogen ener voor te zorgen dat deze immer bepaald nuttig wezen. De talrijke dekreten en besluiten ra kende herinrichtingen onzer kolonie, welke gedurende de laatsten zittijd ver schenen, getuigen van de aanzienlijke pogingen door mijne regeering gedaan om de normale ontwikkeling onzer be- zitiing in Afrika, den vooruitgang des handels en het welzijn der irilandsche bevolking te verzekeren. Dit werk zal tijdens liet jaar 1911, met dezelfde krachtdadigheid worden voortgezet overeenkomstig het plan in de memorie van toelichtingen der ingediende be groeiing uiteengezet. Ik voeg er bij dat mijne regeering er vast toe b -sloten is den voorspoed te bevorderen en de toekomst te verzekeren van den Belgi schen Congo, en zonder verwijl de huishoudkundige uilrusting onzer schoone kolonie aan te vullen. Zulkdanig, Mijnheeren, is het werk datu verwacht. Met Gods hulp zult .gij dit weten door te zetten tot heil van het laDd en grootheid van het vaderland. Voor weinige dagen heette Don Manuel nog Koning van Portugal en Algarvië, van dezen en genen kant van de zee in Afrika, heer van Genua, door verovering, scheepvaart en handel van Ethiopië, Arabië, Perzië en Indiö, aller vroomste Majesteit, en thans is hij een Koning in ballingschap,di-: het bestaan van vóórname heeren zal voeren. I Do lijst der onttroonden is lang, want sedert ecne eeuw is de kaart van Europa merkelijk veranderd. Het huis Bourbon, dat eens de kronen van Frankrijk, Spanje, Napels en Parma droeg, heerscht thans alleen in Madrid. Uit Frankrijk verbannen, verblijft de hertog van Orleans, die Philips VII zou moeten heolen, Ie Woodnorton, een kasteel in de nabijheid van Londen. l)e graaf van Caserta, broeder van den laatsten kiuderloozen Koning Frans II van Nap-Is, verblijf met vele kinderen en kleinkinderen te Cannes. Hij protes teert nog altijd tegen don overweldiger uit Piémont, maar is te arm om hande lend op te treden. De hertog van Parma, die insgelijks do overweldiging van zijn hertogdom door Italië niet herkent, bewoont het kasteel Schwarrau in Neder-Oostenrijk. Iu de nabijheid woont prins Jonne van Bourbon, h'-i tog van Madrid. Hij be woont bet kasteel Frohsdorf, dat eens belrukken werd door de graaf van Chambord. OF DE DOOR Petrus VAI%' AUFFKL. 32® vervolg. Wat kon Bartel doen, dan van den nood eene deugd maken Met scha Ike gebaren, eene ydele ton stijgende, bracht, hij bij voorbaat de lachspieren in werking; luj ïeqigoc •ene hem toegestoken kruik en ving aan cc Wilhelmus van Nassouwe Ben ick In eens zweeg de zanger en keek verrast naar den uitgang. Jan van Navarese, de eletto, was binnengetreden en ovcrwg met vorsclionden blik de vergaderde drinkebroers. Alle oo.en keerden van den tapper tot de deur en JjkngS re aanwezenden recht en brachten den overste het v rs g eerbewijs toe. Dat ging den Casiiliaan, en zyn g lachje deed het lawaait, luttele seconden onderbrok ginnen. Van zijn verhoog gekomen om den ^uroverste me stipte hoffelijkheid te groeten, werd Battel door dezen t oogenschouw genomen en, na onderzoek, achter d eenen beker gestuurd. De krijgslieden wilden Jet gest< hervatten en de eletto gaf teeken ten aanvang.^Ee °e tronie spinnende, hetwelk den lachlust verwekte, veinzende hospes op de ton en zong Wilhelmus van Nassouwe Ben ick van Duytschen bloedt Den vaderland! ghetrouwe Blyf iek lol in den doedt. Een prince van Urangieu Ben ick vry, on verveert Den Coninck van Uispaengien Heb ick aliyd ghecert Gy moet naar Spanje met geweld. ZoDder paspoort, zonder geld Jochey Jochcy du slaat de Spanjaards vry En bij de laatste vers draaide de zanger op de huppelende maat rond, zwaaide met armen en bconen, wijl de bandieten balderden en jouwden van pret of liet slotvers neurieden, van Navarese proestte het uit van lachen en klapte in de banden, den ge waanden vijand ter eer, die zyne tegenstrevers zoo wel wist te vermaken. Hij deed zich door eenen Spanjaard van alles op de hoogte brengen en verzekerde zijnen landgenoot, nog nooit viezcren kwast te hebben ontmoet dan den waard uit den Prince van Orante hij wilde vijf kannen wijn betalen, op beding, dat Bartel nog eene stroof zong met begeleiding zijner koddige kabriolenalras had men den Aalstcnaar daartoe overreden. 't Is altijd goed in de gunst van den keizer te staan, dacht hij - en best lacht wie laatst lacht. Na de kannen le hebben gevuld, vervolgde hij Niets doet my meer erbarmen In mynen wederspoet, Dan dat inen ziet verarmen Des Conincks landen goet. Dat u de Spangiaerts crenckcn, O Edel Neerlandt zoet, Als ick dacr aen ghedencke, Myn edel hert dat bloet..... Maar de kinderen roepen het langs de straat, Des morgends vroeg en des avonds laat Jochey 1 Jochey nu slaat de Spanjaards vry (1) Nogmaals brak een storm van toejuichingen los en in koor herhaalden de Vlamingen, radbraakten de vreemden Ais ick daer aen ghedencke Myn edel hert dat bloedt De keurling maakte aanstalte om le vertrekken hij ver klaarde, zich nooit beter verlustigd te hebben ook spaarde hij (1) Het volledig lied bestaat uit vijftien strofen en werd gedicht door Philip van Marnix, heer van Sle Aldcgonde, boezemvriend van WiUem den Zwijger. De drie laatste regels van elk conpleet maken echter deel van een Geuzen liedje, toen ter tijde op schimp gezongen. Bartel geene lofbeluigingen en deed hem, bij monde van zijnen vertaler, beloven, dat hij steeds op zijne voorspraak rekenen mocht. Immers, de Castiliaan had gestadig de blikken op den waard gericht en herhaaldelijk gemompeld - Zoo een man is goud waard Hadden wij er zoo maar eenige Nadenkend keerde hij tot zijne woning weder. Iets nochtans moest de aanwezige krijgslieden een nog hoogeren dunk van den nieuwen hospes geven en het toeval werkte daartoe bijzonder mede. De twee schooiers, achter den Hollander binnengetreden, hadden zóo doldriftig van het bessennat gezopen, dat zij in staat van volslagene dronkenschap verkeerden. Getweeën hielden zij zooveel cabaal als geheel de hoop te zamen, en, met de vuisten op de tafel beukende, schreeuwden zij om leerlingen of schaak bord. Hier wordt niet gedobbeld, grommelde Bartel, cn zonder meer keerde hij hun den rug toe. Niet...? En waarvoor niet?» vroeg deze met zijn door korven gezicht. Daarom, zei de patroon vinnig. Het antwoord van een kind Wilt ge ons, ja dan neen, dobbelsteenen geven Neen. Pakt uwe biezen en gaat ergens uwe duiten verspelen. Grammoodig bezagen beide boeven den waard. Overwogen ze wat doen Wanneer ik eens zeg neen, dan blijft het neen. Ge zijt tegen uw voordeel kreet de grauw en blauw- geslagene met een grovcn vloek. Gelijk ik zou beleltcn dat iemand der uwen eenen wapen broeder mishandelt, evenmin duld ik dat de eene den anderen besteelt. Zulks scheen volkomen in den smaak der nuchtere gezellen geredeneerd. De zatlappen dachten er heel anders over. Tegelijk sprongen zij op en schoten den waard onder den neus. Deze liet grimmend de tanden zien en dreigde Bijaldien ge gading licht aan mij te rezelen, uitgehongerde galgebrok, sla ik u dezen pot in de hersens (Wordt voortgezet). Niettemin ziet men hem veel meer ia do naclitrestauraliën van Parijs en van Monte-Garlo. Het eens regeerend huis van Toskana heeft zich naar den nieuwen toestand geschikt, want de oudste zoon en de erfgenaam van den in 1908 overleden groothertog Ferdinand IV heeft den groothertoglijken titel niet opgenomen. Hij blijft een aartshertogen is generaal- majoor in Oostenrijkschen dienst te Liuz. De eenheid van Duitschland heefiook aan verscheidene vors'en de kroon ge kost. De vroegere kroonprins van Hanno ver, die zich ook noemt hertog van Cumberland of hertog van Brunswijk en Lüneburg, brengt den zomer door de Gmundon in Oostenrijk en den winter te Ponzig, bij Weenen. Hy heefi nog den slaat van zaken van 18(iG niet kunnen herkennen. Het stamhu'.s van Nassau is van Wiesl aden naar Luxem burg verplant en denkt niet meer aan het hertogdom Nassau. Het inCassel eens heerschend Hessisch vorstenhuis is thans ook nauw met de Hohenzollern's verwant. De ondankbare ml van pretendent zal prins Victor- Napoleon in Brussel veel werkzamer vervullen na met de millioenen van prinses Clementina van België gehuwd te zijn. Hertog Miguel van Braganza, de chef van een uit Portugal verdwenen tak van het Portugeesch Koningshuis, die het kastsel Seebenstein in N-.•der- Oosten rijk bewoont, hou it zich ook stil, daar do Minguelisten in Portugal bijna uitgestorven zijn. De Porlugeesche dynastie bestaat nu uit drie liniën die men allo drie in de reeks der onttroonden kan rekenen. De vroegere kroonprinses Isabella van Brazilië, de vrouw van deu graaf van Eu is ook nog in leven. Haar oudste zoon, prins Pieter van Orleans is bene den zijnen stand gehuwd, zoodat zyn tweede broeder, prins Louis, de kroon pretendent van Brazilië geworden is. Hij is gehuwd met eene dochter van den graaf van Caserta eo leeft rustig to Boulogne, bij Parijs. Met den val van kouing Manuel zijn er thans vijf onttroonde Majesteiten Sultan Ab'lul Hamil II. van Turkije, Keizerin Eugenie, van Frankrijk, Kei zerin Charlotte, van Mexiko, Koniugin Nathalie, van Servië, weduwe van Milan en moeder van Alexander. Men kan hier ook de vorige Shall van Perzië bijvoegen, die te Odessa in ballingschap leeft. Misdadigheid in Frankrijk. Het assisenhof der Seine, 'l is te zeggen, van Parijs, heeft veroordeeld Maurils Lcbas, 17 jaar,tot 15 jaar dwangarbeid; Luciaan Collelier, 19 jaar, e-n Clement Herissey, 18jaar, e k tot 10 jaar dwang arbeid. Alle drie tol 10 jaar bewaking door de poücie. Kamiel Nikolaas, 15 jaar, werd tot zijne 21 j?ar naar de verbete- ringsschool gezonden, omdat hel Hof oordeelde dal iiij zonder besef heeft ge handeld. Dn: kereltjes hadden op 9 April, ver scheidene pogingen gedaan tot diefstal met geweld en hadden eenen aanslag geph egd met het voornt men den dood te veroorzaken op eenen policio opzich ter. Na die uitspraak ln-bben 29 juiyleden op 32, een verzoekschrift gelookend, vragende dat lichamelijke straffen in de weiten zouden geschreven worden om de aanslagen tegen personen en eigen dommen te beteugelen. Zoo verstaal het in Frankrijk, waar sedert 28 jaren het onderwijs verplich tend is en grootendoels wereldlijk. Zoo ver staal het in België niet, ge'uk- kiglijk.en wij hebben geen verplichtend wereldlijk onderwijs. Van patentrecht ontslagen. M. Liebaert, minister van rechtswezen, slell dooi- eene bijzondere schikking in de begrootii g van wegen en middelen voor, eene zekere klas van tehuiswer kers die sbchts door hunne echlgenoote en kinderen geholpen worden te ontsla gen van patentrecht. Zelfs is de minister geneigd een grooten afslfg van patent toe te slaan aan tehuiswerkers, die slechts door éénen werkman geholpen worden.

De Denderbode | 1910 | | pagina 1