GRAND PRIX HET IDEAAL Ii\ HULDIGING Davidsfomls. Anlst-.llijlbeek De Priestereed, s x a i> a a-; lÏ r POLÏTIE. I)e Loockxavond. Zondagrust. Onweder. Allerhande nieuws. De Maatschappij SINGER Belangrijk bericht. Holland. Frankrijk. Duitschland. Hewel Uiteen blad vernemen wij het volgende To Gouy-lez Piéton (Henegouw), stond op liet program der prysuildeeling voor do jongensschool, do Brabangonne. De socialistische raadsleden zijn er niet naartoe gegaan. Zy hebben echter de prijsdceling bijge woond der meisjesschool, waar het Vader landsche lied niet uitgevoerd werd. Van de vijf onderwijzers van Gouy is er een die 's Zondags naar de kerk gaat die heer is zeker gecnc bevordering te krijgen, zegt het blad. De meerderheid van den gemeenteraad is liberaal socialistisch. Weeral een bewijs dat die gasten niet tegen den godsdienst Mjn. Goede maatregel. Do bevel hebber der Hoogeschoolcompagnie van hot 14e linie in garnizoen te l.uik. heeft aan de ouders zijner manschappen een omzendbrief gestuurd, waarin hij doet opmerken dat vele militaire studenten ka mers in de stad gehuurd hebben, wat hun toelaat aan de waakzaamheid hunner ouders en hunner krijgsoversten te ont snappen. In het belang der ouders en der studenten zelven, herinnert hij dat deze laatsten in de kazernen over studiezalen beschikken en er zonder kosten een gezond en krachtig voedsel kunnen bekomen. Hij herinnert insgelijks dat do studenten zich niet in burgerskleeren mogen zetten en dat zy, zonder de schriftelijke toelating der ouders, geen verlof tot over middernacht kunnen bekomen, en dan nog in buitenge wone omstandigheden. Zy hebben dus vol strekt geene kamers in de stad noodig. Erpe. Feestviering. Den Zon- dag 6 November, was het feest voor de leden dor melkery St. I,au- rentius, Vijf Huizen. De leden haalden het Eerediploma in, welke de melkery in den pryskamp der roomboter in de Tentoon stelling van Brussel in 1910 behaald hooft. Ten huize van den Bestuurder F. Cornelis werd het diploma door de leden afgehaald en aan den heer Voorzitter Frans De Swaef eenen schooncn bloemruiker aangeboden voor zijnen buitengewonen iever voor de belangen der melkery, ofschoon die heer reeds 82 lenten zag bloeien. Na een lek ker glas bier gedronken te hebben, werd het diploma door de leden in triomf naar de melkerij gedragen. Hier was het volop feest, want de heer Voorzitter trakteerde met lekker bier en fijne eigaren. Daarna had eene prijsloting plaats. Do Bestuurder wekte de leden op om altijd in alles do grootste zindelijkheid in acht te nemen en de melk wel te verzorgen om do goede laam der melkery staande te houden. Hy lueld als conferencier van den Staat, eene korte voordracht over de doelmatige win- tervoeding der melkkoeien. Ondertusschon werd nog een lekker glas geledigd en onder vriendelijken kout en spel werd de feestviering by de leden-herbergiers voort gezet. Nog nooit werd te Erpo gulhartiger en broederlyker gefeest. Alles is in do beste orde afgeloopen. van den E H. Van den Abbeele, als pastoor te Bottelaere. Verleden Zondag had to Bottelaore de plechtige inhuldiging en aanstelling plaats van den E. H. Van don Abbeele als pastoor dier parochie. Gansch de gemeento was bevlagd en talrijke triomfbogen met jaarschriften ston den op den doortocht. Aan de grens der gemeento werd de niouwo Pastour verwelkomd door do hee ren Burgemeester en Schepenen dor ge meente en de leden der Kerkfabriek. Do schoolkinderen benevens hartelijke wel- komgroeten boden ham prachtige bloem ruikers aan. Verder op den doortocht kwamen kinderen van voorname ingezete nen den Eerweerde Pastoor begroeten' en 't getal bloemengarven nog vermeerderen In de prachtige Kerk gansch in foost- klecdy uitgedoscht had dan do plechtige aanstelling plaats. Plechtig oogonblik toen do nieuwe Herder de geloofsbelijdenis aflegt en beloofCniets te doen wat mot dit geloof tegenstrijdig zou zijn en te werken tot het geestelijk welzijn zynorparochianen Dan beklom def E. H. Doken van Lode- berg den Kansel en na den lof van don vorigen herder besproken te hebben, zegde hij tot de parochianen wie M. Van den Abbeele was. Dien lof bespreken ware hier overbodig iedereen hier ter stede heeft den E. H. Van den Abbeele, gedurende 22 jaren aan 't werk gezien als professor en econoom van St. Martensgesticht en eindelijk als onderpastoor van St. Martenskerk. Door zijn mmzamen omgang en zijne verhevene kennissen wist hij te Aalst zich velen tot vriend te maken, en 't mag dus luid gezegd worden iedereen betreurt de verplaatsing van den E. H. Van den Abbeele. Als getuigen stonden hem ter zijde den E. II. gannunik Roelandts, pastoor deken van Aalst en den E. H. Van Alieghem rustend pastoor te Oostakker. Na Je plechtigheden in do kerk had con ft calnjaal plaats in do pa«tor(j, waaraan talrijke gonoodigdon doclnainen. HcilJron kon werden ingesteld door den lieer ltidder Stas de Kiohelle, Burgemeester der ge meente, don E. H. Beken ran Ledebcrg en eindelijk door den E. H. Beken van Ailst welke de uitstekende hoedanigheden van den E. II. Van den Abbeele deed uitschij nen en sjjn spijt uitdrukte van zijne zóo gewaardeerde hulp beroofd te zijn. Vl'ii bieden den E. H. Pastoor van Bot- telacro onze welgemeende gelukwensohen en zeggen, ad muitos annos loef lang en gelukkig tot het gMateljk en zedelijk welzijn uwer nieuwe parochianen Afdeeling- Aalst en Omstreken. Maandag 21 dezer maand, te 8. uren 's avonds zeer stipt, zal, in de bovenzaal van het Landbouworshuis, Keizerlijke Plaats, de jaarlijksche algemeenc vorgade ring plaats hebben. Te dezer gelegenheid, zal, met deTnede- werking der HH. R. Lenssens, Fr. De Vos, Ed. Validen Bossche, R. Van Hauwe en andere hoeren muziekliefhebbers, een toon kundig feest worden gegeven. Spelwyzer 1. Duo voor 2 violen, J. Thomé, 2. Moeder en Kind,woorden van F. De Cort muziek van Ph. Loockx. 3 Extase, voor viool. L. Ganne. Over beschaafd en onbeschaafd Nederlandsch, voordracht door E. P. Straüke, S. J., van St. Jozefscollege, te Aalst. 4. Sérénade de Milenka, trio voor fluit, viool en piano, Jan Blocks! 5. De Muldersknecht, woorden van L. Lambrechts, muziek van Ph. Loockx. 6. Czardasvoor viool, X.X. Ten slotte, zal den Leden verslag gege ven worden over de werking van hot afge loopen dienstjaar en den toestand der Afdecling. Het Bestuur heeft do eer U en Uwe geachte huisgenooten tot dit feest uit te Aalst, 9 November 1910. De Schrijver Schatheic. De Voorzitter, Leo GEEROMS. Dr Frans CLAUS, Het feest zal zeer stipt op het gesteld uur beginnen. Op Zondag 4 December aanstaande, prachtig tooneclfeest, in de groote zaal der Jonge.ispatronage van Aalst-Mijlheek. Men zal opvoeren Drama in 4 bedrijven. I'lngerg waclil u Blijspel in 1 bedrijf. liet publiek wordt uitdrukkelijk de aandacht gevestigd op do strenge bevelen door de stadsoverheid aan de Politie gege ven, betrekkelijk het beteugelen der zede looze liederen. \a:iaf den 17 October laats tot op 8 November laatstleden zyn xiiet minder dan Zeventien processen verbaal opgesteld waarvan de overtreders voor de boetstraf felijke Rechtbank van Dendermonde zullen gedaagd worden uit l oofde van zeden Schennis. Eenieder wordt dus verwittigd dat er strenge vervolgingen zullen geschieden tegen al de overtreders, zulks op voet va: artikel 383 van het Wetboek van Straf recht, aangevuld door de Wet van 29 Januari 19Ü5, en dat cr voor niemand hoegenaamd van do noodigo krachtdadig heid zal afgeweken worden. Van heden is de waakzaamheid dei- commissarissen en agenten van Politie op toepassing van voormeld artikel van liet S.W. B. verdubbeld, en wordt de tegen woordige waarschuwing in 't algemeen belang openbaar gemaakt. Gegeven te Aelst den 8 Novomb. 1910. De Burgemeester, M.-L. Gheeraerdts. PRIESTERLIJKE BENOEMING. Zijne Hoogweerdigheid heeft onderpas- toor benoemd Te Eecloo, den E. H. Cosyns, id. te Nieuwerkerken toErwetogcm, den E. H. De Rop, priester in het Seminarie. Van 'smiddags tot middernacht, eenige dieustdoeude Apotheker, op Zondag 0 Nov tui her 1910, M. Megancic, Leopold- straat. Op Zondag 6 November laatst gaven do Catharinisten eenen Kunstavond, gewijd aan de werken van toondichter Loockx. Als bestuurder van de Koorafdeeling der Catharinisten, als leeraar aan onze Stede lijk»: Aluziekschool, als knap pianist kenden we Loockx sedert lang als componist echter bijna niet. We wisten wel dat vroeger op do Con certen onzer Muziekschool o. a. van hem werden uitgevoerd - Aan het Belfort gemengd Koor met solo baryton La Chanson du Kouet liet lieve twee-vrou wenstemmig lied, en Kom Lieve Lente kindercantate. Maar dat Looekx een heelo bundel eigen werk op zijn compositietafel had liggen, neen Een uitstekend gedacht noemen we het dan ook van wege do Rederijkkamer, aan Loockx den eeretitel van componist publiek toe tc kennen, met eenen Loockxavond» in te richten en een keus uit to voeren. Wat hoorden we aangrypende koren, zangerige bekoorlyke liederen, machtig- 6choone muziekstukken Voorwaar Loockx' talent is veelzijdig. Het zou ons te ver leiden wilden wc éen voor éen de ver diensten doen kennc-n der verschillende uit gevoerde stukken We vatten liever onze indrukken samen Loockx' compositie's zijn verheven, edel en grootsch. Hy ver diende ten volle den feestavond dien de Rederijkkamer hora heeft gewijd, ten volle den prachtigen palm dien Voorzitter Goethals, hem in zoo hartelijke en gloed volle woorden aanbood als blijk van erken ning zyner verdiensten. Catharinisten, een gul proficiat voor uwe zangafdeeling Ge moogt ons nog derge lijke uri'enctenfeostjes aanbieden. Verhoogt zelf den prijs van het ecrelidschap tot zes frank, in plaats van vijf en geeft ons ieder jaar vier feesten in plaats van drie Het pluimke verdient hier voorwaar het knap Bestuur der Catharinisten, met M. J. Goethals aan 't hoofd, voor de wijze waarop zij de maatschappy op den weg des vooruitgans leidt. Het wassen der rivieren duurt voort. De vallei van den genanaliseerde Dender wordt stei k geteistord. Veel huizen staan onder water te Erembodegem, Dender leeuw en Aalst. De steenbakkerijen kunnen niet werken. Twee onvoltooide huizen zijn ingestort. Rond Wetteren, Lede en Schellebelle staan weiden en velden onder. Schouwen zijn omgevallen en daken weggerukt Ook zijn er boomen ontworteld. De serren der bloemisten hebben ook veel geleden. In do kom der Maas was de toestand nog erger Op de bijrivieren was de was Dinsdag het hoogste en reeds Donderdag scheen er gelukkig reeds een begin van daling in tc treden, ten minste voor w at de kleine rivie ren betreft. Die daling bedroeg reeds voor do Ourtlie 65 c. tot 1 met.; voor de Vesdre 40 c.; de Sambre 23 tot 90 c- do Semois 50 c. - Is verschonen Almanack Hachette Lebèg-ue.To verkrijgen ten Bureele dezer, aan 1,50 fr. en franco per post fr. 1,70. AALST. De Ware Vlamingen Wij vernemen met uiterst genoegen, dat deze wakkero Koorzanemaatsehappij, in het Bestendig Festival der Tentoonstelling van Brussel, eene premie van 250 fr. komt te winnen. Wy wenschen de moedige Zang- sehaar hartelijk geluk met die kans en voortdurenden voorspoed op het pad der kunst, onder het Eere voorzitterschap van hunne Eerevoorzitter M. Felix Hoffmans, afstammeling van den dichter-faotor der Catharinisten en oud-leerling van Frèrc Quartier. Euterpe. 't Verbond der <.ro»-de Gciieesiiiiddelen brengt ter ken nis van 't pubilek dat de lekkere Borstpil Waltliéry den lastigsten hoest geneest in twee dagen, wordt overal 1 fr. do doos verkocht. T olksretrailen. Sedert vier jaar heeft men do goslotcn retraiten ingevoerd voor burgers en voor leden van Vincentius a Paulo. In den beginne koste het veel moeite de burgery tot eene betalende retraite te doen overgaan. Doch telkens zag men het getal toenemen. Dit jaar zal er eene tweede dergelijke afzondering gegeven worden op Zon Jag 20 November, in hot Retraiten huis van Gent. Deze afzondering, waarvan do onkosten zoo gering mogelijk zyn, en do tijd slechts op drie dagen gebracht is, zal emdigon Dinsdag 22 November, om 5 ure namiddag. Om in te schrijven, zich wenden vóór 17 dezer, tot I'. Van Acker, Bestorm- straat, 36, onmiddellijk en kosteloos alle inlichten zal laten geworden. Eene tref fende overeenstemming.—Zoowel te Aalst den elders zijn de verklaringen éénstemmig pn echt. Don 22st8n Januari 1904 zegde ons M. A Coppens, 79. Koolstraat, te Aalst. Sinds ten minste tien jaar leed ik aan de nieren en soms was de pijn zoo hevig dat ik mij zonder hulp niet kon neerleggen. Dikwijls deed ik geen oog toe van gansch den nacht en 's morgends bad ik voel moeite mij tot het werkte begeven. Weinige dagen na de Foster Pillen gebruikt te hebban, verkocht in de Apotheek De Valkeneer, te Aalst, sliep ik reeds beter, de pijnen waren min der hevig en mijne leden hernamen hunne buigzaamheid. Weinig later keerde de eet lust weder en na veertien dagen loed ik niel meer. Den 13Jen April 1920, voegt M. A. Cop pens er bij Nooit had ik zulko volkomene genezing durven verhopen. Ook moot ik veel dankbaarheid aan do Foster Pillen betuigen De Foster Pillen taston de kwaal in haren oorsprong aan zy hitsen de werk zaamheid der nieren op en houden ze in goeden staat. Indien hunne weefsels ont stoken of gescheurd zijn, heelen zy ze, genezen zo en hergeven zo do kracht om het bloed te zuiveren. In alle apoteken in het algemeen (Eischt de handteeking James Foster 3 50 fr. de doos, 19 fr. de zes of vrachtvrij tegen mandaat; Engelschc Apotheek van Ch. Delacre, 64, Gouden bergstraat, Brussel. (14). Een Franschman kwam in een poli- ciebureel van Brussel klagen dat hij door. twee zijner vriend«?n afgeranseld was en uit wraak kwam hij hen nu aanklagen, als zijnde pliclitig aan eene menigte misdaden, onder andere van eenen moord op een policieagent van Parijs. De commissaris wist hen beiden op te sporen en aan te hou den en de aanklager vloog mee in de doos. - Waarom behaalt do Maatschappij SINGER altijd de hoogste bekroningen in de Tentoonstellingen, zooals, om enkel de laatste te vermelden, in Parijs (1900), Saint Louis, in Amerika (1904). Milaan (1906) en Brussel (1910) Omdat zij de besto naaimachienen, zoo wel voor huishoudelijk gebruik als voor de nijverheid, vervaardigt. —Zij zijn zoo een voudig dat het kleinste kind ze begrijpt zoo zacht en zoo licht, dat de oudste vrouw er kan op werken. Deze Maatschappy staat de grootste ge makken van betaling toe, en geeft koste loos onderricht ten huize. 80 eigen magazijnen in België. Het hulphuis te Aalst is gelegen, Albert Liénartstraat, 9. Dit droevig ongeluk roept eens te meer de aandacht op w elke gebrekkige wijze er aan boord onzer zeilsloepen gezorgd woidt voor gezondheidsinrichtingen of liever hot voorkomen gemis van zulke cn het bijna even volledig gebrek van reddings- toestellon aan boord. De meeste Ocstendsche sloepen zijn voorzien van eenen roeiboot, waarmede de bemanning het vaartuig kan verlaten in geval van nood, imar weinige hebben eene reddingsboei aan boord, terwijl er integen deel immer een veldoende aantal, volgens het getal manschappen, zou moeten voor handen zijn. De kleinere sloepen van Blun- kenberghe, Heyat, enz., hebben zelfs geen reddingsboot wel is waar wagen zy zich zoo ver in zee niet, maar dat gemis heeft reeds menigen visscher het leven gekost. Voegt daarby dat het meerendeel onzer visschers niet kunnen zwemmen cn men zal het terecht eene roekeloosheid noemen, dat zooveel onzer zeelieden in dergelijke voor waarden hun gevaarlyk ambacht uitoefe nen. Hoog tijd wordt het, dat do bevoegde overheden daarover eens een onderzoek instelden en de noodigo maatregels voor schrijven, om in dien toestand verbetering to brengen. Wereldtentoonstelling-, Brussel, 1910 DE <1© lloogsie bekroning is toegekend aan voor hunne uitmuntende Naaimachienen Voor do maatschappij van electricitcit worden er te Charleroi groote gebouwen in beton opgericht door eenen ondernemer van Brussel. In een dier gebouwen viel eerx kleine wagon van de rails, die boven over het raamwerk lagon, twee werklie den moèslepende. Beide zijn zoo erg go- kwetst, dat hunne dood elk oogenblik ver wacht wordt. aller dames is een zacht, rein gezicht, blozend, jeugdig uiterlijk, blanke flu weelzachte huid, cn verblindend schoone teint. Iedere dame wassche zich daarom met D A I) A 2 l'J II* v. Bergmann Co., Radebeul Dresden Fabriekmerk DADA aan 75 centiemen per stuk bij Taymans- Druek, Drogist te Aelst. Terwijl de sloep P. 81,van do Panne, de haven van Oostende verliet, hield zich een der visschers, do genaamde L. op den boord van liet vaartuig, om aan eene na tuurlijke behoefte te voldoen. Eene plotselinge beweging der sloep deed hem echter in het water vallen en daar het donker was, kon men hem echter met ontwaren en alhoewel lig, goed zwem mer zijnde, bovenmenschelyke pogingen moet aangewend hebben ora zich te redden is de ongelukkige verdronken. - In do statie van Jeumont-Marpent stond een workman het stil houden van den trein af te wachten, toen hij eensklaps door het gedrang op het spoor werd gestoo- ton. Juist op dit oogonblik reed de trein binnen cn de locomotief sneed hem een zijner boenen af. Een schoonbroer van het slachtoffer werd over eenige dagen in de dezelfde omstandigheden zyne twee beenen afgereden. Wij kunnen niet genoeg onze lezers die aangetast zijn van hoest, valling, bronchict, influenza, keelpijn, hoeschhcid, asthma of kinkhoest, de Borstsiroop van Dbfratere aanbevelen. De geneoskunde bezit niet eene remedie die zoo rap en zoo volkomenlyk geneest. liet is oen serieus produkt dat zich niet steunt op ingebeelde portretten of uitgekochte certificaten, maar hot geneest altijd. Prijs 2 franken de groote fleseh. Te be komen by Od. Depratere. die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 cen tiemen meer voor port), alsook te Aalst bij de apothekers De Valkencer en Callebaut. Geheimzinnig- drama te Ware- gem. Woensdag morgend werd de bevolking, en vooral de bewoners van Olm en Ballingstraten, in opschudding gebracht, door een geheimzinnig drama. Eenige minuten vóór 6 uren, hoordei verscheidene personen, twee kortopeenvol- gende schoten, weldra gevolgd door een derde, en welke, aan den knal te oordeelen, voortkwamen van den koer van H. Buyck| herbergier in de Olmstraat. Na het lossen der schoten werden hulp kreten geslaakt. Men snelde de woning binnen. Op den koer, nabij do achterdeur, vond men den baas der herberg, H. Buyck, bewusteloos ten gronde liggen, in eenen grooten bloedplas. Men droeg hem in de keuken, waar men hem de eerste zorgen toediende. Hij had verschillende wonden aan het hoofd, waar uit hy overvloedig bloed verloor. Men dacht algemeen dat hier eene po- gin tot zelfmoord in het-spel was. Eenige minuten later kwam de gekwetste tot be zinning en zegde tot de omstanders, waarbij ook zijne vrouw aanwezig was Ik heb mij niet willen zelfmoorden; het is de Witte Bakker die op my heeft geschoten I Ondertusschen was do geneesheer ter plaats gekomen, alsook de heer policiecom- missaris en twee veldwachters, die een eerste onderzoek bogonnen. Buyck had een schot bekomen achter liet linkeroor en een tweede schot, 7 centimeters diep, bezijden den nek in het achterhoofd, een derde kogel is langs den neus weggevlogen en in den muur blijven steken. De kogels in liet hoofd kondm niet uit gehaald worden. Buyck verklaarde o Jozef Loosveldt, best gekend onder den naam van Witte Bakker, die sedert eenigen tijd by mij op logement was, had my verzocht een gat te stoppen in den band van zijn rywiel. Dezen morgend, kwaart vóór 6 ure zat ik in de achterzaal, op rayne knieën aan den velo te werken, toen ik eensklaps, zonder iets te hooren of te zien, twee scho- ton kreeg, waarvan een in mijn hoofd en het tweede langs mynen neus. Ik sprong op en Jozef Loosveldt stond in mijne nabij heid, ik vluchtte naar binnen.' Aan de achterdeur gekomen, werd een derde schot gelost en ik viel bewusteloos ten gronde. Dc commissaris ging met de veldwach ters naar de slaapkamer, boven de herberg waar Loosveldt te bed lag Zy deden hem beneden komen, en ondervroegen hem. Hii loochent allrs ten stelligste, doch werd niettemin in het gemeentegevang opgeslo ten. De vrouw van Buyck lag insgelijks nog te bed, toen de moordaanslag gepleegd werd. Zy is op het losbranden der schoten beneden geloopen, doch heeft niets of nie mand gezien, en meende dat haar man zelf moord had willen plegen. Het parket heeft een aanhoudingsman daat teg.-n Loosveldt en vrouw Buyck afgeleverd. Buyck is 31 en zyne vrouw 32 jaar. Hij is fabriekwerker en vertrekt gewoonlijk met den trein van 7 uren naar zyn werk Zij hebben een Sjarig zoontje. Hun huis is eene herberg en dient soms ook tot logement. Vreeselijk ong-eluk te Brasschaat- Folyg-oon. Woensdag voormiddag was men op het schietveld van Brasschaat- Polygoon bezig met nieuw poedor te be proeven. Om 11 1/2 uur, na de schietoefeningen, werd een houtwitser uit den grond opgo graven, en ging men hem ontladen toen eensklaps de houtwitser ontplofte, en dood en vernieling rond zich verspreidde. Men seint dat 4 mannen op den slag gedood werdenonder dezen bevinden zich 3 militaire werklieden en een soldaat. Er zijn ook verscheidene gekwetsten, waaronder luitenant Frangois. Drie der gekwetsten verkeoren in hopeloozen toe stand. Nadere bijzonderheden. Het was een houtwitser van 25 centimeters, wegende 250 kilogr., die over drie weken afgescho ten, doch niet ontploft was. De toelating werd aan den minister ge vraagd om den houtwitser uit te graven en te ontladen. Woensdag kwam die toelating, alsook deze van «enen nieuwen houtwitser te beproeven. Dit laatste had den besten uitslag cn de soldaten gingen om den ouden houtwitser. Het vernielend tuig werd in het magazijn gebracht, waar men de 44 kil. macarite, is goed voor al wat zwak en klein is, voor al wat lijdt en droevig is. Zy toovert om haar heen, welvaart en blydschappen en inderdaad, zy is eene fee die witte handen als lclieën, opheft in luchten van ellende en wanhoop. Het arme volk van Brussel kent haar wel. Weldadigheid is haar naam. Maarzij is den arme liefderijk. Haar geest is zoo breed als hart goed is. De Belgen weten, dat zij in de hoofdstad een Hof wil, dat zoo edel w orden moet als het Hof van haren geleerden en kunstminnen- den vader. Zij is verduldig en lijdzaam. Zy wordt hierdoor een steun voor haren gemaal en een heil voor haar volk. Door liefde, door stilte cn bescheideno en nooit falendo liefde heeft zij veel gevoelens weer opgewekt die by het onverschillig Tolk onder eene vorwaarloosde asch aan het doovcn lagen. Dat volk wil nu stilaan weer bewust 2jjn van wat eene moedertaal en een vaderland is. Eene heilzame en vruchtbare vaderlands liefde blaakt overal reeds, die sinds zoo vele jaren verduisterd was. 7 1 **11. llldl/iU XLO, (een soort van dynamiet, waarvan eene kleine hoeveelheid voldoende is om de sterkste rails to doen springen), moest uithalen. De cula8se werd geopend en een der militaire werklieden klopte met eenen houten hamer op het tuig. Het poeder kwam er stillekens uit, terwijl de andere mannen den houtwitser vasthielden. Misschien nog oen goed handsvol moest er in gezeten hebben, toen eene geweldige ontploffing plaats had. De brigadier De Soignez was juist bij den adjudant Van Alstein met eene bood schap gekomen. Van iict dorp kwamen burgers toege sneld, alsook de militaire overheden die niet gekwetst waren. Heel het magazijn was weg, een gebouw van 12 meters lengte en 5 m. breedte. De huizen van twoe adjudanten hadden ook veel geleden, alsook een tweede magazijn. De soldaten vonden wat verder eenen makker zonder hoofd en hier en daar, tus- schen do puinen on in den grond, stukken vleesch. De dooden, ten getalle van vier, waren 1. Soldaat Debauche, 21 jaar, van Mar- chionno au-Pont. Men Leeft slechts hier en daar eenige stukken vleesch van den jongeling gevonden. 2. Willem Dierckx, 45 jaar, militaire werkman, van Gooreind-Brasschaat, ge huwd on vader van vier kinderen. Men vond zyn hoofd riet-en de darm in waren uit den buik gevlogen. 3. Alfons Van Deuren, 34 jaar, Bras- schaat, militaire werkman, gehuwd en vador van een kind. Brandwonden over gansch het lichaam en aangezicht. De overblijfselen werden in de aanpa lende gebouwen van het magazijn gebracht. Adjudant Van Alstein, wonden aan de bennen en het hoofd Mad. Delpierre, vrouw van den adjudant Delpierre, wonden aan het aangezicht, oen oog verloren De 5-jarige Delpierre, zoontje van den adjudant, wonden in het aangezicht mon vond het knaapje onder een bed, waar het van schrik onder gekropen was, ondanks zyno wonden Kolonel Stappaorts en luitenant Frangois, die juist het gebouw verlaten hadd»-n en door stukken steen en dakpannen gekwetst werden Brigadier Soignez, van do artillerie, wonden aan liet hoofd. De adjudant Van Alstein en brigadier De Soignez worden naar het krijgsgasthuis van Antwerpen gevoerd mad. Delpierre, moeder van vier kinderen, en haar zoontje moest men naar het hospitaal van Bras- schaat dragen. Onder do personen die het eerst ter plaats waren, bemorkte men de pastoor Raedts, vau Brasschaat. Hy werkte met onverdroten iever aan de gekwetsten. Het Handelsblad van Amsterdam, gaf, ter gelegenheid van het bezoek onzer orstcn in Nederland, het volgende portret van onze besto Koningin, 't Is lief gepeinsd en lief gezegd, en 't bevat groote waar heden Bclgie's Koningin is byna een «prookjeskomnginne. Zy is teor en zacht. Men hoort niet waar zo gaat. Men raadt haar lichte nade- rmg. Zij glimlacht. Hare blauwe oogen htbben wondere diepten van goedheid. Zy Ziekte onder de Varkens. In Aalten (Holland) is onder de Varkens die men aan het vetmesten is, eene bijzondere ziekte ontstaan deze begint met uitslag aan de ooren, zwarte plekken en builen op do huid. Wordt de veearts bytyds gewaar schuwd, dan is diens raad gowoonlyk seffens te slachten, daar zij dan nog niet schadelijk voor het gebruik schijnen te zyn. Dit veroorzaakt groote schade, vooral voor do kleine landbouwers, die zich van dozo dieren juist als ze het meest geschikt zijn voor de vetmesterij en do landbouwers voedsel genoeg in voorraad hebben, moeten ontdoen. Dubbele moord. Woensdag namid- dag heeft ond^r grooten toeloop te Spaarn- dam de begrafen s plaats gehad van de twee slachtoffers van den dubbelen moord aldaar. Van dc daders nog niets anders. De Haarloinsche correspondent van de N R C t schrijft later Woensdag namiddag ten 3 ure is de justicieuit Haarlem weer naar Spaarndam geweest thans in verband met de omstan digheid, dat alles er op duidt, dat de mis daad niet is gepleegd door meer dan één persoon, doch door een enkeling. Het vin- den van de twee tasjes, waaruit broeder cn zuster gewend w.iren hunnen koffie te drinken en dat van oen derde apart to voorschijn gehaald het vinden van een sigarenvaas op de tafel, dat alles heeft het gerecht tot de overtuiging gebracht, dat hier een wanhoopsdaad hoeft plaats gehad. Men vermoedt, dat zicli Zaterdag namiddag bij (ten heer Melchicr iemand hoeft aange meld om financieel» hulp, dat de twee oudjes hebben gedacht hem wel te zullen zien verdwijnen wanneer zijne pogingen niet lukten en dat zij daarom hun boterham van 6 uur, die niet in hun maag gevonden is, niet genomen hebben. Men denkt ook dat de bij de familie bekende gast zoolang is blijven zitten, tot hij met de plaatselijke toestanden bekend, kon vermoeden, dat niemand meer zou binnentreden, en dat hy toen, ten einde raad, na do stellige weige ring van den heer M. om geld te geven tot gewelddaden is overgeslagen. Hot gerecht heeft Woensdag bij de toen verzamcldo familie nagegaan, welk per soon zoo intiem met de beide vermoorden omging, dat zy voor hem beleefdheden overhadden, die zelfs dc predikant noch andore notabelen uit do gemeente gewend waren te ondervinden. In Spaarndam gelooft men algemeon dat bet gerecht thans op hot goede spoor is. ^ur.'uoMT'seep v maakt de wascht ^emakke.- lijk enpcsft h«t IjmKud den frischen en aangenamen I geur van den buitenlucht. Het xcassen der Seine Tc Parys stijgt de Seine op onrustwekkende wijze. De schrik onder do oever bewoners is groot, In 24 uren tyds is het water aan de Austerlitzbrug 60 centimeters geklommen en aan de Koniuklijkebrug waar het water Maandag morgond 3,43 met. hoog stond w-as Dinsdag morgend tot 4 meters go- klommen. De scheepvaart wordt gevaar lyk en denkelyk zal den dienst der Parys- scho booten geschorst worden. Do Borcy on Tuilerickaaien zijn overstroomd. De De Marne, de Aisne cn de Yonno zyn buiten hunne oevers getreden en hebben de velden en verkeorwegon ondor water gezet. De ovorhedon nemen allo mogolyke voorzorgsmaatregelen. Te Reims zijn tal- ryke Denneboomen ontworteld en belem meren het verkeer op den yzeronweg. De geheimzinnige geschiedenis van het uit het water te Berlijn ophaalde vrouwen- Iijk is nu opgehelderd. Na lang zoeken heeft do policie ontdekt, dat het van zekere Martha Sohardrowki was. En uit het ver hoor van eene vriondin van haar, die bij de euvoldaad tegenwoordig is geweest, is gebleken, dat haar geweld aangedaan eo

De Denderbode | 1910 | | pagina 2