Donderdag 17 November 1910 5 centiemen per nummer 64,te Jaar 4511 IVrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Zedenleer zonder God. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Eerste Communie. Fruitboomen in kleine hoven. De toestand onzer spoorwegen. Provincieraad van Oosl-Vlaanderen. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag jvan iedere^weekTonder dagtee- toning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont« negen *\jn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-GooMena, Korte Zoutstraat, N' 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Rekiamen fr. 1-00 Vonnissen op 3a* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen Lij accoord Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heerou -Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsiag i vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen sich te wenden ten bureele van dit blad. i-ltJUJLUK «UUM. AalMl, 16 Novemb. 1 S> 1 O. De heer Emiel De Lavaleye, die in zijnen tijd een gezaghebbend liberaal was, schreef op 15 Januari 1876 in La Revue de Belgique een vrijmetselaars- blad, het volgende Ongetwijfeld, het geweten is eene krachI, maar afgescheiden van God, het is te zeggen van een volmaakten type ran goed en kwaad, wat is het wanke lend en zwak 1 Het goede en het kwade, het rechtvaardige en het onrechtvaar dige, alles is betrekkelijk van het oogen- blik dat nog enkel stof bestaat. s Om rechtuit te spreken, deze woor den verliezen alle waarde en er blijft, evenals voor het dier, enkel het «genot» over. Ten andere, het geweien verstompt on slaapt zoo gemakkelijk in als alle godsdienstig gevoel verdwenen is.Denkt gij dat de deugniet, verrijkt met den buit van zijn slachtoffer, die zich al het genot verschaft dat onze hoofdsteden hem bieden, dikwijls gekwollen wordt door de stem van zijn geweten? Dat alles zijn holle volzinnen, ijdele woor den. De plicht zonder God is een zeer schoon woord, maar beroofd van alle beteekenis. De leiders van het revolutionnair communisme hebben liet goed voor als zij aan het hoofd van hun oorlogsmani fest tegen de maatschappij de loochening der Godheid schrijven. Hoe meer men den mensch in het zingenot zal werpen met hem van alle hóóp van hemelsche belooning te beroe- ven, hoe minder geduldig hij de maat schappelijke ongelijkheden zal verdra gen, die hem berooven van zijn aandeel welstand in de wereld, wat voor hem het eenig wezenlijk doel is. Indien hij ziet dat hg het niet kan bekomen, zal hy vooringenomen worden tegen de instellingen, waarvan hij zich als het slachtoffer aanziet, en bezield met een duivelschen haat en met eene verschrik kelijke vernielingszucht. Het is onder den indruk van dat gevoel dat de Commune het vuur heeft gestoken aan de praalgebouwen van Parijs, die de zinnebeelden waren van de gevestigde machten... Het is zeker dat de god loochening 27* Vervolg. de toorts zal aansteken, met welke het revolutionnair communism alles zal willen vernielen. Kortom, zonder het geloof in God en in de onsterfelijkheid der ziel ont breekt het de zedenleer aan grondslag en aan bekrachtigingen bijgevolg is de maatschappelijke orde, die gevestigd is op het begrip van billijkheid, van recht en van plicht, in zijne grondvesten ondermijnd. Indien dus alle godsdienstig gedacht moest ten onder gaan, zou een terug keer tot do barbaarschheid onvermijde lijk zijo. O De heer Do Lavaleye schreef dit over 34 jaren, indien hij nu uit zijn graf moest opstaan, hij zou verbaasd zijn dat zijne woorden zoowel voorzegd hebben wat nu gebeurt. Men zie Frankrijk En hij zou nog meer verbaasd staan als hij zou zien, dat de liberalen nu de partijgangers der commune de hand reiken. F. Margaretha aarzelde. Ik ik vrees, dat ze het vergeten heeft, zei ze langzaam. Zij had van middag een afspraak. Dat zal ze vergeten hebben. Zo ia ten minsten uitgaan. Jack waa plotselinga blijven staan. Dus is het waar, wat Sims mij zoo- iven zei, riep by uit. Hy boweerde dat bij geloofde, dat ze met Lord Croft uit was gegaan voegde hij er onstuimig bijZo is altijd met hem, tegenwoordig. Hy is als hare schaduw. Ik denk dat zjjn beurt om te vertrekken ook wel gauw gekomen zal «jn. Maai'. Hy zweeg plotseling en keek naar haar. Maar Margaretha, vervolgdo hij, ik ben een dwaas. Ik ben niet tevreden. Ik verlang naar nog een kans. Ik kan niet vergeten en ik kan haar niet ontrouw wor den zooals de reat. Ik wil dat ze van mij houdt, Margarotha. Zeg me, hoe ik dat aan moet leggen. Margaretha zat doodstil en staarde in het vuur. Haar gelaat was bleek en hare lippen waren stijf opeen geperst niet zooals de lippen van oen kind. Margarotha begon vrouw te worden. Monseigneur Henry, Bisschop van het Franscli bisdom Grenoble, hoeft eon bisschoppelijk bevel uitgegeven, om het pauzelijk besluit wegens de eersto com munie der kinders te regelen. Wij deelen er den korten inhoud van mede De kinders moeten tot de H. Tafel worden toegelaten, van zoo zij tot de jaren van discretie gekomen zijn, van zoo zy, met eene zekere godvruchtig- heid, voldoende grondbegrippen ver- worven hebben, naar evenredigheid van hunnen ouderdom, over de voor- naamste waarheden van den gods- i dienst. Deze jaren van discretie, kunnen bij de kinders verschillen. De eersto com munie zal geheel in 't stille geschieden, zondor uitwendige plechtigheid- Het is do plicht der ouders, en na deze, de plicht van don biechtvader en den pas toor. de kinders lot deze eerste stille communie voor te bereiden. Na deze eerste communie, zal het kind verplicht zijn regelmatig de lessen van catechismus bij to wonen, en wel gedurende eenen lijd van drij jaar. Het eerste jaar, zal 't jaar van den kleinen catechismus zijn. Binst de twee audere jaren, zal do tegenwoordige catechismus worden aangeleerd en uitgelegd, bene vens ecnen kleinen leergang van heilige geschiedenis. Op het einde van elk dezer drij jaren, zal er een plechtige examen gchoudon worden. Eene plechtige communie, zal de bekroning zijn van dit dryjaarlijksch godsdienstig onderricht. Zullen enkel tot deze communie worden toegelaten, de kinders die eenon diploma van gods dienstig onderwijs bekomen hebben, en die de zondagmis regelmatig hebben by gewoond. Deze plechtigheid zal de groote feesle zijn der christene jeugd. In de kerken zal alles ten prachtigste moeten wezen. Eene retraite van drij dagen, zal de plechtigheid vooraf gaan. Bij de plechtige communie, zal het mis met algemeene communie zijn, benevens pre dikatie met zang. Daarna zal eene hoogmis worden gedaan, met opdracht der kinders aan liet H. Hart, In de vespers, zal het vernieuwing zijn der beloften van het doopsel. Mgr Hemy scliryft alsdan voor, dat de kinders die de jaren van discretie reeds voorbij zijn, zoo gauw mogelijk tot de stille eerste communie moeten toegelaton worden, vermits zij boven genoemde voorwaarden vervullen. Het - is te wenscheu dat, met den paaschtyd van 1911, er geen enkel kind meor zij dat gekomen is tot de jaren van dis- cretie, welk in regel niet is met de pauzelijke voorschriften. Fruitboomen kunnen zoowel in de kleine hoven gekweekt worden als iu de groote, maar vooraleer tot de plan ting over te gaan, moet gij zekere pun ten in acht nemen. 1® Gij moet gezonde boomen kiezen mei zuivere schors, geschikt voor de plaats dio hun bestemd is, hetzij boomen van matigen groei, en zonder uitzonde ring do boomen met groote uitgebreid heid verwijderen, zooals de pere- en appelaars op wildelinggegreffeld, geven wij dus do voorkeur aan perelaars op kweepeer gegreffeld aan appelaars op zoet-of nog op paradijsappel, aan perzik en pruimboomen op warbelaan enz. 2® Soorten en variëteiten geschikt voor de verschillende muren die te be- kleeden zyn do eono gedijen beter in het zuidon, de andere iu het noorden en, indien gij twijfelt, kunt gij niet beter doon dan eenen bevoegde persoon raad plegen. 3e Do grond moet goed gereed ge maakt worden, men zal hem omgraven op eeno diepte van 60 80 cent. vooraleer gij dit werk verricht, zult gij wel doen met oene goedo laag most uit te strooi en, waarbij gij, als hulpmest, 60 gr. superfosfaat, 40 gr. kloorpotassium eu Zy keerde zich langzaam om, Dat weet ik niet zei ze. Niemand begrijpt ooit, hoe het met Alice gesteld is. Wellicht komt zo or op een dag oons- klaps achter, Jack, dat ze van u houdt. Ik geloof niet, dat zy zichzelf kent. Ze weet niet, of ze om u geeft, of niet. Ge moet geduld hebben. Jack, en haar tijd laten. Ze stond op, hare hand op den schoor- steenmantel leggend om zich steun to ver schaffen. Nogmaals was ze edelmoedig ten opzichte van Alice geweest, doch vaag vroeg ze zich af hoe lang het nog duren zou voordat Jack zelf begrijpen zou, dat ze harteloos, onverschillig en vreed was dat ze met de eene man na den andere speel de als do kat met de muis dat zo om geen van allen gaf zelf om Lord Croft niet, dien zy plan had te trouwen Jack keek op haar neer. Ik geloof, dat ge gelijk hebt, Mar garetha, zei hij. Ik geloof, dat zy zichzelf werkelijk niet kent, en wellicht zal alles nog in order komen, als ik wacht. Hij slaakte een diepen zucht, en streok met de vinger door zyn krullend haar. Maar een man heeft geen geduld. Margaretha, voegde by or by. Dat zult gij ook nog weloens merken. Wacht maar, totdat de eene of de andere verliefd op u wordt dan zult gy het zelf wel zien. Haro lippen bewogen zich zacht. Dat zal niemand worden, zei ze. Ten minste niemand, waar ik om geven zal. Ach, onzin zei Jack. Alle meisjes zeggen dat. Margaretha draaide het hoofd om. - Maar wat moet ik nu in 's hemels naam beginnen Daar staat do automobiel voor de deur en Alice is er niet. Margaretha wilt gij niet een ritje met mij gaan doen Go zult mij belpon om te vergeten. By den hemel, ik weet niet, wat ik zonder u zou moeten beginnen Margaretha, zei hy, ik geloof, dat ik zonder u van ellende gestor ven zou zyn. Ge zijt zulk een vroolijke vriendin, en schynt precies to weten, wat goed is. Ik geloof, dat ge ten opzichte van Alice ook gelijk hebt. Het is onmogelijk, dat ze met voorbedachten rade handelt, veeleers geloof ik. dat ze zichzelf niet kent. Go hebt gelijk, Margarotha. Hij liep op en neer, en Margaretha koek zwijgend naar hem totdat hy zich omwend de en zich tot haar keerde. Toen wendde zij den blik weer af. Wellicht trof hem iets in haar uiterlijk. Wellicht lag er iets aandoenlyks in do ge bogen houding barer tengere, kinderlyke gestalte, want hij trad op haar toe en bleef vlak voor haar staan. Margaretha, ga mee, riop hij uit. Ge ziet er vermoeid uit. Ga mee eon ritje doon, en... wel, ik laat me hangen, als geniet zoo bleek als oen doek zijt. Ga u aanklco- den, dan zullen wij er een aangenamen middag van maken. Laat ons naar Rich mond gaan eeno rit door het park zou prachtig wezen. En wij zullen op liet terras thee drinken. De wind zal kleur 30 gr. zwavelzuren ammoniak per vier kanten meier zult voegen. Gij zult zorgen «leze meststoffen met den grond zorgvuldig te mengen. De invloed dezer meststoffffen zal zich doen gevoeleu door de ontwikkeling van straffe scheuten, van groote en donker groene bladeren in staat om de boomen vruchtbaar te maken en u eenen oogst van schoone en goede vruchton te ver schaffen. Indien de tuin eerst aangelegd wordt, zal men hem gansch omgraven zoo niet graaft men eukelijk de banden om die moeten beplant worden. G. Impatient, Tuinbouwleeraar, Vilvoorde. Aan de Belgische staatsspoorwegen is een kapitaal besteed van 2 miljard, 650 millioen, 945,337,92 fr. In 1909 werden voor 67.652,945,57 fr. werken uitgevoerd, 1,941,882,55 frank voor dc sectie Schaarbeek-Hal, cn het verdubbelen vau hot spour tusschen Brussel - Leopold swijk en Watermaal 2,234,111.64 fr. voor do nieuwe lyn Betrix-Muno 5,314,202 53 fr. voor de verbindingslijn Brussel-Noord-Zuid 24,612,474,10 fr. voor onderhoud en voltooiingen van do bestaande lijnen, wissels, verlichting, enz.; 25,189,839,43 frank voor machienen, tenders, rijtui gen, waggons, enz., en 297,531,02 fr. voor het overnemen van het spoorweg- materiaal Dendermondè-Sint-Nikolaas, enz. In 1909 waren 4.319 kilom. 422 met. spoorweg in gebruik, of 35 kil. 944 ra. meer dan iu 1908, er waren 19,599,232 meters rail in gebruik. De bruto ont vangsten bedroegen 281,532,166,98 fr. of 12,170,427,62 fr. meer dan in 1908. Er werd betaald aan exploitatie en pensioent n 190,540,123 frank of 8 rail- Hoen 149,352 66 fr. meer dan in 1908, zoodat or 90,992,043,98 fr. meer ontvan gen dan uitgegeven werd, hetgeen 4,021,074,96 fr. meer is dan in 1908. De financieelo last van de Belgische spoorwegen bedraagt echter 97 railjoon 19 894.73 fr. zoodat er eigenlijk 6 mil lioen 27,850,75 fr. te kort is. Voor de nieuwe lijn Gent-St-Picters- Brussel-Zuid werd reeds aan aange kochte gronden en aan uitgevoerde werken 7 356.251 fr. betaald. Op onze spoorwegen zijn 6481 barree- len waarvan 3254, welke bewaakt wor- don door 1900 mannen eu 2310 vrou- op uwe wangen brengen. Kom, kleed u gauw aan. Maak geen bezwaren, Marga- ritha. Het kan my niet schelen, of Mevrouw Netorcombo thuis is, of niet. Zij zal or niets op tegen hebben, dat gc met mij mee gaat. Margarotha, ging de kamer uit, en toen se aangekleed terug keerde, had zij kleur op do wangen. De automobiel wach- te buiten. Het was oen fraaie machine. Jack vertelde Margaretha, dat zy aan kapi tein Wentworth toebehoorde, hoe verba zend knap het van den eigenaar geweest wa3, hem uit te leenen. Er was geen mooiere automobiel in heel Londen te vin den, en zouden hij en Margaretha er niet trots op wezen, Hij hielp haar instijgen en ging toen S naast haar zitten, terwijl Sims een bont voetkleed om hunne knieën stopte. Mejuffrouw Margaretha zal nog meer bedekking noodig hebben, Siras, zei Jack. Ga nog wat voor haar halen. Als we wat snel rijden, zult ge eene gosde warme dokking noodig hebben, voegde hy er tot Margaretha gewend by, terwyl Sims zich in huis terug haastte en houd uwe handen goed in uwe mof. De blos op Margaretlia's wangen word warmer. Het was heerlijk om vertroeteld te worden... heerlijk, dat Jack aan haar dacht, haar inpakte, voor haar zorgde. Een doffe pijn ging door haar hart. Hoe dikwyls had hij reeds aan Alice gedacht en voor haar gezorgd 1 wen, en 491 welke bewaakt worden door oenen man en eeno vrouw. Er zijn 835 barreelen welke gedurende 24 uren bewaakt worden in 1909 zijn 51 barreelen afgeschaft, en er zijn geene bijgemaakt. In België zyn 1313 verbindingen voor n ij verheidsgestichten en 87 bijzon dere standplaatsen en er zyn 220 ver bindingen tusschon do staatslijnon en da buurtspoorwegen. Op de staatsspoorwegen zijn 4.093 lokomotieven 2,888 vryo tenders 10,033 reizigerswaggons, en 82,302 koop waren-waggons In 1909 legdou de reizorstreinen 46,585,343 kilom. spoorweg af, de koop- warentreinen 39,825,479 kilom.; de manoeuvers 19,768,600 kilom. In 1909 liepen 1,139,237 reizigers treinen 725,412 koopwarontreinan en 31,165 aardetreinen. Er worden 1,587,992 waggons kolen on cokes geladen 4,026,025 waggons met andere koopwaren en 610,216 wag gons met dioustmateriaalen brandstoffen. Er werden 1,400,000 ton brandstoffen verbruikt, hetgeen 17,500,000 fr. kost- sten. Er werden 15,074,121 eokele, en 49,955,154 dubbele reiskaarten afgele verd en 95,077,897 militaire-, kinder-, kiezers-, werkmans-, school-, gezeis- schaps, rond reiskaarten en abonnemen ten afgeleverd. In 1909 werd betaald 89,460,530,31 fr. reisgeld en 162.426,894.89 fr. voor het vervoer van zware koopwaren. Vrijdag middag vergaderde de Pro vincieraad van Oost-Vlaanderen in buitengewone zittijd, om over te gaan tot de aanduiding der kandidaten voor het voorzitterschap bij de rechtbank van eersten aauleg vau Audanaarde, opengevallen door het overlijden van M. Leger. Werden aangeduid 1. M. Van Lier- de, ondervoorzitter te Audenaarde, met 61 stemmen tegen 19, aan M. Vau Ackere, en 1 aan M. Van Ginderachter, rechter te Audenaarde 2 M. Van Gin derachter, met 61 stemmea tegen 18 aan M. Van Ackere. De kandidaten van het Hof vau Beroep zijn MM. Constant Van Ackere, subsliluuL le Gent, eu M. Van Ginder achter. M. Lamberty, onlangs nog zwaar ziek, woonde de zitting bij. De huisknecht bracht nog een plaid.Jack stond er op, dat Margaretha's voeten daar in gerold werden, on toen vertrokken zy. Geen oogenblik vroeg Margaretha zich af, of Jack de machine besturen kon of niet. Met schitterende oogen vol verlangen zag ze hem de kruk overhalen, met een gevoel van opgewondenheid vernam zij do eerste stooten der machine, voelde ze de eerste trilling van het beweegbare ding ouder zich, en toen reden zij statig het Park in. -- Hoe heerlijk ia 'het I Wat kunt ge goed rijden. Jack, zei ze, loon ze do High Straat bereikten. Ik heb nooit geweten,dat ge een automobiel besturen kont. Ik heb mo met kapitein Wentworth een weinig geoefend, zei Jack nedorig niet voel doch voldoende. In St. Mary Kerk had eeno huwelijks voltrekking plaats, en het plein orvoor en de straat stond vol menschen. Jack deed behendig eenige handgrepen, en zy kwa men tot staan. Margaretha keek met een gevoel van trots naar hem. Hij had geheel het uiterlijk van een krachtigen goeden man, zei ze tot zichzelf. Hy bestuurde de machiDO als oon geoefendo stoker tusschen de vele meuschen en rytuigen door, en toen ze eindelijk de High Straat door en Holland Park voorby waren, klonk het triomfante lijke cn feestelijke klokgelui Margaretha nog altijd in deooren. Wordt voortgezet,

De Denderbode | 1910 | | pagina 1