DIRK A Zondag 20 November 1910 5 centiemen per numiner 65,te Jaar 4512 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst Gods goedheid en onze vri heid. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. JUBELFEEST DE HOP. Zondagrust. DITJES en DATJES. Spaansche Oproerlingen van 1576 te Aalst NDERBODE Uit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere weekronder 'dagtee- aemng van den tolgenden dag. De prijs ervan is tweemaal tér week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drjj maanden, voorop te betalen. De 'inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zun ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van de Putte-Gooaaena, Korte Zoutstraat, N' 31 an in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3*° bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heerou .\otu rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsjag vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten buioele van lilt blad. CL'iQliK AiJIJM. Aelst, 19 Movenib. 19 I O. Alwie eon ubonnomont neemt op De Diadekuodi; voor liet jam- 1 i) 1 'Iooi voiifjJ liet von lieden af lol Aieuwjoai' koste loos. Dat er tusschen de twee woordekens God en goed maar êêne letter verschil is, is zeker niet toevallig. Die twee woorden, immers, zijn van denzelfden stam, drukken dezelfde grondgedachte uit. Gods wezen is goedheid, zoo hebben de menschen Hem steeds opgevat. Geen wonder dan dat de rampzaligen die God willen bevechten, het meest zijne goedheid aanvallen en loochenen. Is er geen goede God, dan is er geen God. Het menschdom steunt op Gods goed heid. Welnu, het vertrouwen op Gods goedheid, die de sterkste is van den mensch, willen de goddeloozen ons ontrukken, niet beseffende hoe eindeloos zwak en ellendig de mensch dan wordt. En om met God afbreuk te doen in zijne goedheid, helpt hen hunne eigene kort zichtigheid en die hunner lezers. Kort zichtigheid die gedeeltelijk uit de ons aangeboren geosteszwakheid voorkomt, maar toch grootendeels vrijwillig is, omdat zij de waarheid niet rechtzinnig en volherdend zoeken. Wat hun gelegenheid biedt Gods goedheid te loochenen, is dat deze goed heid wei kt op eono manier die ons soms vreemd en onverstaanbaar voorkomt, en b\j een oppervlakkig of lichtzinnig aanschouwen met de goedheid strijdig schijnt. Zoo b. v. schenkt God ons de vrijheid om te kiezen tusschen goed en kwaad. De mensch kan den goeden weg volgen, maar ook den slechten. Daardoor krijgt hij eene groote, verhevene machthy krijgt zijn eigen lot in handenhy wordt de maker van zijn eigen geluk of zijn eigen ongeluk. In alle eeuwigheid zal hij kunnen zeggen Indien ik voor altijd zwem in eene zee van vreugde, dan heb ik het naast God ook aan mij zelveQ te danken, Zonder die vrijheid ware het geluk hem als toegeworpen geweest, het ware niet uit hem zeiven opgekomeu, het ware niet zoo diep gevoeld en gesmaakt. Hoe onzinnig dus, wanneer de godde loozen durven bidden tol God, gelijk zij doen in een strooibriefje, dat hiervoor mij ligtAlmachtige Vader, zoo gij waarlijii bestaat en het goede wilt, verander u besluit, wij smeken u, ont neem den mensch die vrijheid, maak hem goed. n Dit godlasterend gebed kunnen die ellendelingen doen in hun eigen naam, maar niet in den onzen, niet in den naam van hen die willen braaf en recht schapen leven, noch van lien die eenig besef hunner waardigheid hebben. Wij, willen vrij zijn, wij willen niet zijn als os of ezel, die voortgestuwd worden door hunnen meester, ai zoii die meester hen dan ook naar eene malsche wei of welgevulde kribbe drijven. Wy bidden tot God Maak ons goed maar wij voegen er bij met uwe hulp willen wij ons zei ven goed maken. Wij willen den weg volgen die Gij ons hebt afgebakend, en die de veredeling en de volmaking van ons zelven is. Daartoe gaaft Gij ons rede en verstand, daartoe uwe openbaring en h-1 geloof, daartoe zijl Gij bereid ons steeds met uwe genade te ondersteunen. Wij vreezen den strijd niet die ons de zegepraal moet brengen. Neen. Heer, luister niet naar lien, die niet vertouwen op uwe goedheid laat onzen vrijen wil, onzen hoogsten roem, maar help ons dien vrijen wil steeds gebruiken volgens de inzichten uwer wijsheid en goedheid over ons. vi*n «raaf VtRSPEYEA'. M. Graaf Verspeyen. hoofdopsteller van Lc Bitn Public voltrekt dit jaar do vijftigste verjaring zijner intrede in de dagbladpers. Willem Verspeyen, die steeds in de eerste rangen van de voorwacht der drukpers schitterde, nam een werkzaam deel aan den strijd welken wij geleverd hebben, gedurende eene halve eeuw, voor de verdediging van de Kork en van de godsdienst-vrijheid. Hij is een der dapperste werkers geweest, die arbeidden aan de herstel ling der kristen- heid in ons land. In tijden van tegen spoed, heeft hij onze geestes- en wilskracht aangevuurd, prachtig het overwonnen recht gewroken en onze wedervergeldingen ingericht Door de kracht van zijne gezagvolle pen en van zijn machtig woord, door de eenheid van zijn leveD, door het voorbeeld van zijne loopbaan, gewijd aan de verhe- venste zaken, heeft hij op de Katholieko pers en op de mannen van onzen tijd eenen sterk werkenden invloed uitge oefend, welke blijven zal. Een Comiteit is te Gent tot stand gekomen om eene belooging van hulde en dank in to richten ter eere van dien veteraan onzes strijds.die tegenwoordig het beroemdste en tevens het oudste lid der B-lgische drukpers is. Wij zijn ervan verzekerd dat de Katholieken van h"t gehi-ote land er eene eer zullen in stellen deel te nemen aan dat feest van erkentelijkheid. Het jubileum van Graaf Verspeyen zal gevierd worden op Zondag, 18 December a. s. Eene mis van dankzeg ging, gevolgd door een Te Deum, zal gecelebreerd worden in de parochiekerk van St Michiel teGent. Al de inschrijvers 'Uilen vervolgens aan een banket ver gaderen, in een lokaal dat later zal bekend gemaakt worden. Tijdens het banket, zal aan den Jubilaris eene her innering van erkentelijkheid aangeboden worden. Do prijs der inschrijving voor het banket en voor de herinnering is vastgesteld op 10 frank. Do toetredingen zulleu ontvangen worden tot den 1 December a. s. bij M. den Notaris Nève. secretaris- schat meester, Burgstraat, te Gent. De personen die belet zoudtn zijn hel banket bij to wonen, kunnen inschrijven voor de herinnoring alleen. Al de inschrijvers zullen eene brochuur ontvangen, behelzende het portret van den Jubilaris, liet verslag over liet feest en de namen der personen die het zijn bijgetreden. HET COMITEIT Voorzitter M. Th. Leger, senator. M. Ie Kerchovo d'Exaerde, onder voorzitter vau den Katholieken Kring. M. Albert De Moor, bestuurder van Le Bien Public. M. Jozef Libbrccht. provincieraadslid, bijgevoegd volksvertegenwoordigor. M. K. Lybaert, opsteller aan het Fondsenblad, gemeenteraadslid. M. Moulinasse, opsteller aan Le Patriote, Voorzitter van de Maatschappij der Katholieke Dagbladschrijvers van België. M. Neuray. hoofdopsteller van Le XX' Siècle, ondervoorzitter van de Maatschappij der Katholieke dagblad schrijvers van België. M. Justin Van Cleemputte, volksver tegenwoordiger. M. Jules Van den Heuvel, staats minister. M. Astére Vercruysse, senator. M. Pieter Vcrhaegen, provincieraads lid Secretaris Schatmeester M.LeonNévo, Voorzitter van den beheerraad van Le Bien Public, Do hop wordt in België gekw eekt in de omstreken van Aalst in een tamelijk grout getal gemeenten van het arron dissement Brussel, en rond Poperinghe. In andere diepe on vruchtbare gronden van het land gelukte zij ook, maar de hop is van zulke goede hoedanigheid niet in die andere gewesten. Bijgevolg moet de landbouwer onderzoeken of zijn grond voor deze teelt geschikt is, want 't is niet voldoende groote opbrengsten te bekomen, zij moeten ook van puiko hoedanigheid zijn de beste hop met vaste bellen en gele stuf bevattende, en aangenaam vau reuk, wordt immers altoos tegen een hoogeren prijs verkocht. Verder moet de landbou -ver den grond wel bewerken en doelmatig bemesten. Hij zal dus in den Herfst den bodem diep omwerken, daardoor wordt de ont- wikkelingder plant bevoordeeligd ten ander op die manier kan men de mest stoffen goed inwerken. Aangezien de hop een gewas is dat sterk en spoedig ontwikkelt, is het vol strekt noodzakelijk dat de bodem voor zien zij van eene groote hoeveelheid voedende elementen die spoedig opneem baar zijn. Men geve dus in den Herfst ongeveer 30000 kgr. goed gebeerde stal- vitle op degelijke w ijze verhoogt men het gehalte van den grond aan humus, en verbetert men zijne natuurkundige eigenschappen. Ofschoon het aan te raden is geene te groote hoeveelheden stikstofbevaltande meststoffen aan te wenden, moeten wij nochtans zeggen dat de stikstof onmis baar is, bij deze teelt. Sedert eenige jaren gebruiken wij op onze proefvelden met den besten uitslag,200kgr. zwavel zuren ammoniak per hectaro. waarvan 1/3 vóór den Winter wordt gelegd en hel overige in de Lente wordt gebruikt. De potasch vermeerdert de hoeveel heid en ook de hoedanigheid der op brengst, maar het fosfoorzuur schijnt min noodzakelijk te zijn overvloed kan zelfs schadelijk worden, evenwel hebben talrijke proeven bewezen, dat de minerale elementen onmisbaar zijn om winstgevende oogsten van goede hoedanigheid te bekomen. Dusvolgens raden wij aan 400 kgr superfosfaat en 200 kgr. zwavelzure potasch per hectare te gebruiken, en deze meststoffen met de stalvette en de hooger aangeduide hoeveelheid zwavel zuren ammoniak vóór den Winter onder te ploegen. Veritas. Van 'smiddags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 20 Nov. 1910, M. Callebaut, Botermarkt. De bezieling van muzikanten. Het dikwijls herhaald spreekwoord Een talent groeit in de eenzaamheid schijnt bij de muzikanten niet zoo alge meen van toepassing als bij andere scheppende geesten. Ameriga Scarlatti schrijft in - Ars et Labor over de voorliefde van talrijke groote toonzetters ten gunste vau ge- druisch. In tegenstelling met nndero arbeiders met deu geest zoeken zij gaarne eene levendige omgeving op gesprekkenen gerucht. Een aantal nog heden bewonderde meesterwerken zijn onder omstandigheden ontstaan, die ver zijn van eenzaamheid en wereldver- vroemding. Wanneer Cimarosa arbeidde, ver langde hij gerucht om zyne ooren, vooral het gezelschap van uitgelaten vrienden en bekenden. Berlioz compo neerde do heerlijke sonate voor orgel Het afscheid van den herder in het huis van den bouwmeester I)uc, raidden een gezelschap dat by het whistspel schaterlachte. Wanneer Gliick in zyn vadorstadjo Weidenwang vertoefde, liet hy zijn spinet in de open lucht plaatsen en dan nog bij de veemarkt. De toonzetter van Alceste en andere klassieke stukken componeerde by hot gebrul der ossen en bij het geschreeuw der verkoopers. Paër schiep zijne beste composiliën. terwijl hij met zijne vrienden schertste, met zyne kinderen speelde en met de keukenmeid en zyne vrouw allerlei keuken rekeningen vereffende. Gounod schreef met voorliefde gedurendo zijne reis io postwagen ofin spoorwegwagon. Het beroemd Gebed van Rossini ontstond op 15 minuten in een gezelschap roe pende en tierende vrienden ten huize van deu dichter Trottola, die hem de verzen bracht. De dichter vreesde eene al te strenge critiek en zegde tol Rossini Meester, ik heb daaraan meer dan een uur gearbeid En ik zal u de muziek in een kwart uurs schryven ant woordde Rossini. Hij hield woord. Vijf tien minuten later was het Gebed van Mozes i. gecomponeerd. Wat zegt gij ervan Sedert de katholieken aan het bestuur zijn heeft de Belgische bevolking hare spaarcenten met 1 milliard 251 millioen vermeerderd 1,251,000.000 frank. Men zou kunnen aantoonen dat ons la::il rijk is met de rijkdommen samen te tellen welke or opgehoopt liggen. Doch dat waro geen bewijs dat België welvarond is, neen want die rijkdom men zouden in de handen van eenige millionairs kunnen zijn, terwijl het volk naast die pracht van honger zou kunnen vorkwijnen. OF DE DOOR Petrus VAIM NL'FFEL. 33e vervolg. Wat zoudt ge, bullenbijter grolde de muiter, en hij naderde den Aalstenaar. - Doch nauwelijks had hij den voet verzet, of blJs®ms^ greep Bartel ziju uitdager iu de lenden vast, knelde h de sterke armen als in eene ijzeren schroef zoo stei g dat zyne ribben kraakten, waarna hy den kerel aditerover rukte en tegen den plavuizen vloer sloeg. Tijdig rtnfiiet overwinnaar den anderen huurling in liet oog, '1 punt was, hem zijn kruismes in do halswervelen te jage geweldige vuistslag tusschen neus en oog deed dezen a tol rondzwenkelen en deuzig te gronde storten Barlnl tilde met elke hand een der woestaards omhoog, ^rwyl ..-L n Zietdaar, lafaards, dat zal u leeren vreedzame lieden duivel aandoen I han. Met gespannen aandacht, waren de drinkers aan ken vastgekluisterd met sprakelooze belangstelling hadden zy de bewegingen der kampers gadegeslagen, en toen J slagen ruststoorders éen voor een zagen de sL'"3 JL,pn zjj' alsdan kende hun opgetogenheid geen palen meer e gt door daverend voetgetrappel, instemmend g j tevredenheid lucht. e™i.i hat Eenige dagen na dit voorval ontving de ge bieden verzoek, om zich bij den keurling, m de Roost, VII. - Indien it dien schurk ran eenen eletto hier onder handen had, ik knoopte hem aan de ra van dit schip Voor geen tien tonnen gouds wil ik do rekening van den scharluin op mijn geweten - Aalst moet uitgehongerd, totaal vernietigd, hy heeft het gezworen en zijn vonnis wordt naar de letter volvoerd, Hebben wij nog niet genoeg den moedwil der Staten van Brabant uitgeboet - Wat kunnen wij or aandoen, zoo het achterstel der soldaten niet wordt effen gesteld - Wel ja, is dat onze schuld Waarom rollen die bloedzuigers hunne matten niet op De huurlingen zouden wel willen zij zien genoeg, dat wij nog enkel het vel ovor de beenderen hebben, maar 't zijn de hoplieden, die stijfhoofdig blijven en van geen vertrokken willen hooren trouwens, zij palmen de vetste brokken in en vreezen, op een ander, do mededinging of het toezicht van machtiger bondgenooten. - Dit gesprek werd gevoerd door twe® oudjes, in de schaduw van liet bolwerk der Hoogevesten gezeten. Schier geheel verborgen door het hoogopschietend loover, welke den oever des Renders afboort, zochten zij er verkoeling togen de stik- heete stralon van de gloeiende zonneschijf. Na weinige stonden op een onbewoond vaartuig, vóór hunne voeten, te hebben getuurd en het kykuit des wachttorens een gestolen oogopslag toewerpende, hervatten zy hunne redekaveling. Eu Gilbert, de torenwachter - Hij blijft onvindbaar. Wij zullen den trouwen vriend nimmer weerzien. - Hemel en aarde worden verzet om hem te ontdekken het ontbreekt van Navarese aan gecnc handlangershuurlingen, signers, zijne beste speurhonden zijn allen van den morgen tot diep in den nacht op de been geen hoek der stad blijft onaangeroerd en is doorsnuffeld. Gij kent de reden waarom de Spanjaard zóo driftig den torenbewaker najaagd. - Och ja... Edoch, naar mijn bedunken, zijn allo opspeu ringen nutteloos de sukkelaar zal reeds, van vordriot gestor ven zijn. In dit geval zou men ten minste zijn lijk vinden?... Ware het mjjn kind, de droes moge mij halen Ik zou rnyn rleesch en bloed- Tegen de macht dos eletto's is niets bestand Hard tegen hard De bandiet zou mijn kind teruggeven of..... tegen verradersgebroed is macht noch kracht opgewassen.- O, mijn bloed gaat aan 't koken, denkende, dat er onder onze stadgenooten éen verrader werd aangetroffen. - Wie had dit ooit van Bartel gedacht Men zou op zijne eerlijkheid en trouw kerken hebben gebouwd voor c®n iegelijk was hij steeds in de weer, altoos bereid om den arme en noodlijdende bij te staan, wieu liij meermaals zijne eigene kleedingstukken afstond. En nu ziet men hem als hestemaat van don keurling, onafscheidbaar aan dezes zijde of iu het gezelschap van den sergeant-aanteekenaar... - Voor een handvol goud Hij bespiedt en verraadt... Ik liet me nog liever de tong afkappen... De hef des volks bezoekt zijne kroeg. Landverrader Foei wat gemeene rol De schobcjak zal in 't kort of in het lang loon naar werken krijgen: God borgt wel, maar schelt niet kwijt. Hebt ge 't voornaam nieuws vernomen Wat kan men al veel achterhalen 't Is hier allo dagen hetzelfde altijd die treurige straten, die zwijgende torens en verlaten vestbarmen immer die grauwe ringmuren en logge valbruggen, nog slechts in- en uitgang verleenende aan spioenen, met brieven in het zoolleer hunner schoenen. Een schildwacht der vesting heeft mij verteld, dat op 4den September de Staatsraad, tot Brussel, bij verrassing over rompeld en gevangengenomen werd. Die tijding is wezenlijk van liet grootste gewicht. Al de leden, op het oogenblik der overvalling tegenwoor dig zij waren omtrent voltallig zijn gekneveld en gebonden naar het Broodhuis (1) gevoerd en er in opgesloten. Deze nieuwe boeverij werd uitgerecht door Willem van Heze, namens de Staten van Brabant, die hierdoor meester worden van het bewind. Willem van Oranje (1) Alouds genaamd Het Molentje. (Worde YO®rtg**#l). VlRBOü» NADRUK. Er bestaat een andere barometer van België's welvaart, het is die der spaar zaamheid. De spaarpenningen zyn de rijkdom van den minderen man, van den burgerstand, en der arbeidende klas. Eene gevulde spaarkas zegt ruim wat meer voor de welvaart van een volk dan eene grootsche statiestiek van goe deren, vermits die kas het geld bewaart der volksmassaeene volksmassa die kan sparen en overhouden is welvarend. Op 31 December 1867 stond er op de spaarboekjes 6 milloen 700 duizend fr. Op 31 December stond er op do Bel gische renteboekjes 2 millioen 800 dui zend frank. Op 31 December 1909 was er op de spaarkas 1 milliard 421 millioen frank, waarvan 920 millioen op de spaarbook- jes en 501 millioen op de Belgische renteboekjes. Op 31 December 1883 beliepen die zelfde kapitalen slechts 170 millioen, waarvan er 142 op de spaarboekjes eo 28 op do Belgische renteboekjes- Gedurende de 26 jaren, dat de katho lieken België besturen, hebben de bur gers en arbeiders bijgevolg voor 1 mil liard 251 millioen meer gespaard, en vergeet nu eens niet dat 1 milliard dui zend maal 1 millioen is, en 251 millioen 251 duizend maal duizend frank. Onder het liberaal ministerie spaarde men elk jaar gemiddeld 25 millioen meer Onder het katholiek ministerie vermeerderen de spaarpenningen van het volk gemiddeld met 48 millioen zelfs in 't jaar 1909 klommen ze met 72 millioen fraDk. En toch durven de liberalen en socia listen schreeuwen dat de katholieken het land den dieperik injagen Tien stelregels van Garfield. 1. Stel niet lot morgen uit wat gij heden doen kunt 2.Val anderen niet lastig mot hetgeen gij zelf kunt doen. 3. Besteed geen geld eer het gewon nen is. 4. Koop geene nuttige dingen onder voorwendsel dat ze goedkoop zyn. 5. Onze hoogmoed kost ons meer dan honger, dorst en koude. 6. Eet on drink eerder te weinig dan te veel. 7. Hetgeen wy gaarne doen, valt ons niet moeilijk. 8 Beschouw in alle dingen den goeden kant. 9. Bekommer u niet op voorhand om de moeilijkheden, die u misschien te wachten staan. 10. Zijt gij gram, telt tot tien alvorens te spreken, zyt gy zeer gram, t®It tot honderd. Een nieuw stelsel van verlich ting voor onze buitengemeenten. Sedert eenigeü tyd wordt een nieuw stelsel aangewend tot verlichting onzer buitengemeenten, n. 1. het stelsel Lefou- clieux (van Nantes-Bretagne), gesteund op de gezuiverde motocarline. Niet alleen geeft het nieuw stelsel een zeer heldor en sterk licht, maar de gezuiver de motocarline kan ook gebruikt wor den voor de keuken. De verbruik kosten loopen niet hoog fr. 0,25 per 15 uren eu per bek. De plaatsing valt zeer goedkoop de lyre met bek, 6.40 fr., de meter leiding fr. 0,75. Do gezuiverde motocarline levert, eindelijk, veel miu gevaar op als het verlichtingsgas. Verscheidene hotels van Oostende namen reeds het nieuw stelsel aan. Ook de gemeente Alveringhem wordt met gezuiverde motocarline verlicht. Ongehoord. De prachtige druiven, din in de hofbouwtentoonstel- ling van het Jubeljaarpark te Brussel prijkten, waren door de tentoonstellers gezonden geweest naar het St-Jansgast- huis, om daar aan de zieken uitgedeeld te worden. Het schijnt dat men in het gasthuis de druiven uitgedeeld heeft aan de zieken der zalen, door wereldlijke ziekenverpleegsters bediend, ter uitslui ting van die der zalen bediend door de Zusters. Zelfs de zieke kinderen, aan de zorgen der Zusters toevertrouwd,zouden er niets van ontvangen hebben. Er zou den daarover wel uitleggingen mogen gevraagd worden in den brusselscheu gemeenteraad,

De Denderbode | 1910 | | pagina 1