Donderdag 24 November 1910 5 centiemen per nummer 65,te Jaar 4515 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Altaar en Troon. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De toestand onzer spoorwegen. Zondag-rust, Kristelijke begraving. DE KLAVER. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere weekronder Magtee- laning van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop „te betalen. De 'inschrijving iindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont» ningen zijn ten laste van den schuldenaar. JLun SvLryft in by U. tic Dude-GousHeu», Korte Zoutstraat, Nr 31 >a in allo Postkan Leren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen by accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeron Nota rissen moeten itunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag o i vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. OliJU L.'i. /Iels», S3 Noveuib. 19IO. -Alwie een ubonnement neemt op He DkiVdkhbodi: voor liet jiiur 1911, ont vangt liet blad van lieden at tot IVieuwjaar ko»5e- loos. OnlaDgs geleden bracht Keizer Wil helm van Puitschland een bezoek aan de vermaarde abdij der Benedictijnen van Beuron in Wurtemberg, in het oud prinsdom van Hohen Zollern. Deze abdij is wereld vermaard. De Keizer werd plechtig ontvangen door den Aartsabt en zijne kloosterlin gen, en verwelkomd. Keizer Wilhelm beantwoordde deze welkomrede en sprak Hoogeer veerde Aartsabt, ik moet u uit der harte danken voor de zoo treffende woorden welke gij mij komt toe te sturen. Ik ben zeer verheugd eene gelegen heid te hebben gevonden om uwe abdij te bezoeken, om aan U en aan uwe medebroeders mijne rechtzinnige gene genheid te betuigen. Reeds van 't begin af mijner regee- ring, deed het my groot genoegen, de werking der Paters-Benedictijnen te mogen begunstigen. Overal waar de leden dezer orde zyn geweest en verbleven hebben, daar overal hebben zij niet alleenlijk betracht den Godsdienst te bevestiger, en te ver spreiden, maar tevens zijn ze ook de bewerkers van den vooruitgang ge weest. Wat deden de Benedictijnen niet in zake van kunst, van wetenschap en van kerkzaog. Op dit gebied hebben zij een werk verricht dat men niet genoeg bewonderen en waardeeren kan. Hoogeerweerde Aartsabt, hetgeen ik van u en uwe medebroeders ver wacht, 't is dat gij den weg uwer voor gangers zoudt blijven bewandelen, 't is dat gij mij zoudt blijven bijstaan om den Godsdienst ouder 't volk te bewaren. Ja, den Godsdienst bewaren dat is vooral noodzakelijk in deze 20® eeuw, indewelko verkeerde neigingen zijn ontstaan, die enkel niet de hulp van den Godsdienst kunnen bestreden en met den bystand des hemels uitgeroeid worden. i Dat is mijne innigo en diepe over tuiging. 28* Vervolg. Het duurde eenigen tijd, voordat de klanken van de huwelijksplechtigheid uit haar geest verdwenen, en in hare verbeel ding hoorde ze nog altijd het klokgelui, en het paardengetrappel, en het rijtuiggorol hoorde ze de stemmen en zag de menschen de kerk uit stroomen, en de kootsiers met hunne groote witte rozetten, en het roode icherm, en de policieagenten, die do toe schouwers op eerbiedigen afstand hielden zij glimlachte toen zij Hammersmith be reikten en langs Broadway reden. Waar denkt gij aan, Margaret ha? vroeg Jack, toen hij uitweek om de tram te laten pa8seeren, Ge ziet er uitstekend uit. Vindt ge het zoo plezierig Margaretha's oogen schitterde opval lend. Ik heb nooit iets heerlijker beleefd. Jack, zei ze. Het is verukkelyk. Ze lieten liet straatrumoer nu langzamer hand achter zich. De weg was minder druk eindclyk waren zo geheel alleen, met de blauwe lucht boven hen en de groene boomen rondom hen. Door Ken, voorbij het Old Deer Park, dan langs de statie, en de smalle, kronkelende straat op. De kroon welke ik draag, kau slechts weerdig en tot weieaart des volks gedragen worden als zy gesteund is op de hulp des Heeren. Het is als blijk van die overtuiging, hoogeerweerde Aartsabt, dat ik een kruisbeeld als geschenk voor uwe kerk heb meêgebracht. Do vorsten moeten enkel naar den geest des Heeren besturen, zij moeten er uit alle hunne krachten naar streven om de godsdienstige gevoelens onder 't volk te bewaren en tevens den eerbied voor Altaar on Kroon te bevestigen, o Daarna bezochten de Keizer en zijn gevolg de oude abdij in al de afhanke lijkheden en waren hoogst verrukt over al wat zij er hadden gezien en bewonderd. (Vervolg.) Op ons spoorwegnet zijn 1392 statiën, halten en stopplaatsen. In de 10 laatslo jaren kwamen gemid deld 58 ongelukken per jaar voor aan reizigerstreinen en 69 aan do koopwa- rentreincn, door op malkaar te loopen, ontriggelen, enz. In 1908 werden 44 personen door treinongelukken gedood, 54 werden ge kwetst en 696 gekneusd in 1909 wer den geene agenten noch andere men schen gedood 2 personen en 17 agenten werden gekwetst en 210 personon en 42 agenten gekneusd. Buiten do trein ongelukken werden in 1909, 6 reizigers en 42 agenten gedood, 18 reizigers en 42 agenten gewond en 235 reizigers en 363 agenten gekneusd. Behalve de reizigers werden nog 23 andere perso nen gedood, 37 gewond en 45 gekneusd. In 1909 werden 26 personen gedood, tengevolge van dronkenschap, zinne loosheid en zelfmoord. Sedert 1835 werden 135 reizigers en 89agenten gedood, wegens treinonge lukken. Daarenboven werden in de staties of langs de spoorlijnen 254 rei zigers en 2656 agenten gedood, en 1537 personen vonden den dood aan de bar- reelen en op ontoegankelijke afhanke lijkheden voor het publiek. In 1909 werden 1084 overtredingen vastgesteld op bet spoorwegnet. Postdienst. In 1909 werden 128,103,527 brieven en 87,078,302 posikaarten voor hel binnenland en 65,516,970 brieven en Richmond was vol bezoekers dien mid dag. Tweemaal bracht Jack de machine tot staan en stoomde toen weer verder. De automobiel reed prachtig den heuvel op en bereikte den hoek, om het park bin nen te gaan, en nu boog Jack zich voor over geroed om met versnelde vaart voort te spoeden. Tegelijkertijd vernam hij echter plotse lings kreten en opgewonden bewegingen achter zich. Hij draaide het hoofd om, om de oorzaak hiervan op to sporen. Een koet sier in een hooge dog-cart, die zy zoo oven gepasseerd waren, worstelde met een groot grijs paard. De ooren van het dier lagen achterover. Hij stygerde en rukte aan do teugels. Jack haalde vlug de kruk over, en plot seling deed hij nog iets andera. Wat hy deed weet hij niet heeft hij nooit gewe ten. Hoe alles gekomen is heeft hij nooit op kunnen helderen, doch in een oogenblik had de automobiel zich omgewend plot seling omgewend, en snorde den heuvel weer af. Gedurende een kort oogenblik van ver- lammenden schrik, zat hij doodstil. De machine nam een duizelingwekkende vaart aan. Hij trok en trok en plotseling kantel- de ze. Er weerklonk een gekraak, een geknars een krachtig zuigend geluid, en een gerin kel. Jack voelde zich dcor de lucht slinge ren'. Hij vernam kreten. Hij hoorde den schellen kreet van een kind. Hij vernam 25,523,122 kaarten voor het buitenland verzonden. Daarenboven worden 9,196,928 zicht- kaarten met 5 centiemen onder omslag verzonden. Er werden 160,521,728 dag bladen, 220,855,628 sluks drukwerk. 10,582,318 stalen en 3,962.086 zaakpa pieren verzonden, en 35,473,873 dienst brieven. Er werdeu dus 21,45 brieven per in woner verzonden in 1909. Er waren 774,832 brieven niet of onvoldoende ge frankeerd op 372,390 brieven en kaar ten rebut o, kouden er na het openen derzelve 127,905 besteld worden. Van de opgeëischte brieven, waren er 174 welke 9,618,74 fr. in geldwaarden bevatten. Er werden 1,766,237 aanbevo len brieven verzonden met liet buiten land werden 2.665,312 aanbevolen brie ven verzonden. In 1909 werden in het binnenland 229,159 verzekerde brieven, met 369,701.215,94 fr. waarde verzonden. Uit het buitenland werden 175,812 ver zekerde brieven met 167,964,867,78 fr. waarde gewisseld. Er werden daaren boven 8,274 doosjes met 2,674,742,47 fr waarde verzonden. Er werden 2,659,154 snelbrieven verzonden. Er werden 2,161*966 poslmadaten met 301,331,292,73 fr. waarde verzon den 1,887.393 postbons met 16,049,623 fr. waarde, en 685,750 internationale mandaten, met 45,86'7,82i,40fr. waarde. Er werden 41,653 liandolseiïekten neergelegd en 3,639,032 inkasseeringen gedaan, voor 906.886,728,29 fr- waarde; er werden 12,206,319 kwijtschriften, voor 545,932,720,01 fr. neergelegd. In 1909 werden 750,945 postabonne menten ingeschreven, en 88.297 visch- verloven voor 202,096 fr. afgeverd. In de spaarkas werden 3,519,509 stortingen gedaan voor 258,724.294 fr., en 1.217.544 terugbetalingen voor 228,528,161,33 fr. Er waren 2 290-114 spaarboekjes, met een bedrag van 770,939,732,35 fr. In 1875 waren er 2432 brieveDdragers, in 1909 waren er 5607. Iu 1909 waren er 64 postkarren in dienst welke 181.770 reizigers hebben vervoerd. In het geheel waren er in 1909, 9855 ambtenaren en bedienden in liet postwe- Van 'smiddags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 27 Nov. 1910, M. Bonner, Bisscliopstraat. zelfs het hoefgetrappel van de merrie en bet geratel van de dog cart toen bet ver schrikte dier voorbij holde en toen ver gat hy alles. Toen hy de oogen weer opende, was zyn eerste indruk dat hy alleen was. Vervol gens werd hij er zich van bewust, dat iemand hem iets door de keel goot, en dat een half dozijn gezichten zich over hem heen bogen. Toen ging hij rechtop zitten en duwde hen allen van zich af. Zyn hoofd was versuft en pijnlijk en verward hy hoorde niets dan een hevig gesuis in zijne ooren, en keek verwezen om zich heen. Iemand zei iets tegen hem, doch hij kon niet spreken. Langzaam, langzaam herin nerde hy zich langzaam keerde zijn donkvermogen terug, en eindelijk kreeg hij een groepje gebogen gostalten een een eindje verder in hot oog. Wankelend stond hij op. Een half dozijn handen werden uitgestoken om hem terug te houden, doch hy herinnerde zich alles nu. Hij was weer krachtig. Hij was niet erg gekwetst, en hij had plotselings aan Margaretha gedacht. ilij snelde vooruit. Zij lag als een klein, hulpeloos hoopje op de bonte voetkleeden uit den automobiel, die snel op den grond gelegd waren. Haar gelaat was doodsbleek, doch juist toen Jack het groepje bereikte was er eene zachte flikkering in hare oogen verschenen. Zo opende zich langzaam. Jack was op do knieën gezonken. Hy had liare hand in de zijne genomen, en het was Er is gemeld geworden dat Z. H. de Paus door een dekreet nader zal bepa len, wanneer en aan wien eone kriste lijke begraving zal geweigerd worden. Volgens de regels der Kerk hebben de afvalligen of apostaten, degenen die in den korkelijken ban zijn en de zelf moordenaars geen recht op eene kriste lijke begraving. Voor deze laatste is er echter kwestie of zij gehandeld hebben in het volle be zit van hunne verstand vermogens, en daar zeer dikwijls de zelfmoord het gevolg is van eene verduistering der verstandelijke vermogens, toont de H. Kerk zich zeer toegevend. De kwestie der kristelijke begraving geeft aan de geuzenpers dikwijls gele genheid om op de Geestelijkheid en tegen den Godsdienst uit to vallen. Het gebeurt dat iemand in ouboet- vaardigheid gestorven is, en voor zijne dood den priester niet heeft willen ont vangen. Nu het overlijden echter houdt de familie er soms aan, dat de overledene in de kerk begraven worde. Er zijn immers nog vele familiën welke do schoonheid en de verhevenheid van eene burgerlijke begraving niet beseften en die weinig gevleid zijn met de lijkredenen on de treurmarschen welke op dergelijke plichtigheden de gebeden en godsdienstige zangen ver vangen. Als dan de Geestelijkheid zich ver plicht ziet eene kristelijke begraving te weigeren, dan roepen de geuzen dat de Geestelijkheid onverdraagzaam is, en als de overledene een weinig begoed persoon is dan voegen zy er bij dat de priesters zich onverdraagzaam aanstel len uit eigenbelang. Het gebeurt ook wel dat men om eene kristelijke begraving verzoekt, als men vooraf zeer wel weet dat ze niet kan toegestaan worden, alleenlijk om de gelegenheid te hebben tegen de Gees telijkheid uit te vallen. In andere gevallen, als de overledene alle godsdienstige hulp en troostmidde len heeft geweigerd, en dat hij van eenig aanzien is, melden de liberale gazetten met veel genoegen dat hij ge storven is, trouw aan zijne wijsgeeri- ge beginselen Dan wordt de afgestor vene met alle mogelijke burgerlijke plechtigheid naar zijne laatste rustplaats overgebracht en dan spotten do geuzen met do Kerk en den Godsdienst, omdat zij dc kans gehad hebben eene godsdien- zijn gelaat, en zijn gelaat alleen, dat ze zag toen ze hare oogen opende. Eon vreemde blik, die hem plotseling deed beven, ontmoette do zijnen. Hy boog zich over haar heen. Jack Jack, lieveling, fluisterde ze met gebroken stem, ik dacht dat ge gekwetst waart en ik kon 't niet verdragen. Het licht verdween uit hare oogen. Ze bewoog haar hoofd een weinig naar hom toe. Verstomd, uitermate verward vouwde hij zijne armen om haar heen en boog zich voorover. Ik heb u zoo lief gehad, zei ze. HOOFDSTUK XVI. Zy heeft mij lief. Gedurendo een oogenblik bleven zijne armen verstijft en onbeweeglijk om tiaar heen geslagen, een soort vage schrik en eon begrijpen kwamen als een golf over hem. Iets glinsterde op zyn voorhoofd iets worstelde in zyn hart. Margarotha, had hem lief Margaretha, de kleine Mar garetha. die hy slechts als een kind een speelmakker had beschouwd, bemindo hem I Hij keek op haar neer. Iemand had zich tusschen hen gedrongen. De dokter die ge tracht had haar bij te brengen, nam haar nu zacht uit Jack's armen. Hy legde haar weer op hot bont, en zo lag daar beweging loos «n bleek, met geo^-üdo lippen en stige begraving minder te doen plaats hebben. De geuzerij vindt dus altijd gelegen heid om haren haat tegen den Godsdienst lucht te geven. Word de kerkelijke begraving ge weigerd dan handelt de Geestelijk beid uit haat en wraakzucht. Wordt de kerkelijke begraving toe gestaan, dan handelt zij uit berekening en winstbejag. Indien de Paus nu de regelen, betrek kelijk het weigeren dor kerkelijke be graving nader bepaalt, zal dat welkom zijn bij de geestelijke O verheid die enkel de regels zal te volgen hebben. Dwaling en Waarheid. Een gedacht, dat ongelukkiglijk al te veel verspreid is onder de landbouwers, zelfs onder deze die beweren met hunnen tijd meê te gaan is dat de klaver van zelf groeit en geen meststoffen noodig heeft. Onnoodig te zeggen dat die val- sche opvatting gioot nadeel berokkent aan den landbouw immers, dit koste lijk groen voeder geeft soms maar half genoeg, terwijl eene beredeneerde be mesting die opbreugst niet zelden ver dubbelen kan. Welnu, het is eene groote dwaling to gelooven dat de klavers van zelfs groei en. De uitleg van dit dwaalbegrip, dat een schijn van waarheid steunt, is hierin te vinden Gelijk alle vlinderbloemige planten, heeft de klaver het vermogen de vryc stikstof der lucht te benuttigen, aan te eigenen en zelfs er den grond mede verrijken. Dus voor de stikstof kan de klaver in haar eigen behoeften voorzien. Maar men mag niet vergeten dat de klaver, zoowel als welkdanige andere plant, de mineraio bestanddeelen in den grond moet vinden en wel onder een behoorlijk opneembaren vörm. Er -is zelfs niet eene plant waarop die bestand deelen nuttiger gebruikt worden. Inder daad, door het toedienen van de asch- bestanddeeleu verhoogt de opbrengst groen voeder iu hooge mate en hoe hooger die opbrengst is, hoe meer stikstof er in den grond vastgezet wordt. Uit ketgene voorgaat blijkt dus dat wij er alle belang bij hebben de klavers goed van minerale bestanddeelen to voorzien ziedaar de waarheid. Wij moeten dus potasch, foosfoorzuur en kalk teruggeven. De klaver ontneemt veel potasch aan dichte oogen. Jack kon geen woord uitbrengen. Hij kon do vraag niet doen. die een oogenblik geleden in zyn brein rond gespookt had. Hij kon slechts neerknielen en naar haar staren, terwijl liaar onbewust geuite woorden hem achtervolgden. Zij had hem lief Had hem lief Mar garetha En wellicht was ze stervend. Wellicht door zyne schuldzijne schuld. Een snik rees hem in do keel on deed hem beven en verwarde zijne gedachten. Hy keek op haar neer. Wat had hy gedaan Hoe kwam het, dat hij zulk eone vreeae- lyko, zulk eene ontzettende fout had be gaan Hij keek naar de geoefende, blanke doktershanden. Hij zat hulpeloos toe te kijken hulpeloos, niet in staat om iels te doen, niet in staat zolfs om te denken. Eindelijk kwam er een eind aan dit alles, De dokter keek op en slaakte een diepen zucht. Ik geloof niet dat het zoo erg zal zyn als het eerst scheen, zei hy. Waar komt ge vandaan,jonge heer Jack staarde hem verwezen aan. Hy had de vraag niet goed verstaan. Hij had nauwelijks begrepen dat Margaretha niet dood en wellicht niet stervende was. Waar komt gy vandaan herhaalde de dokier. Komt gij van verre Jack schrok op. Wordt voortgezet,

De Denderbode | 1910 | | pagina 1