EEN EN ANDEii. Rechterlijk Kronijk. Onweder. Ziekte der Koningin. STAD AEÏ ST. Tijdelijke Moesteeltschool De l'riestereed, Algemeene Tentoonstellingen en Voordrachtei) den grond ook oefent dit element den grootsten iuvlced uit op de ontwikke ling en de opbrengst dier plant. Do potasch is, zooals George Ville zou zeg gen de dominante der klaver. Do meest aanbevelenswaardige potaschmestslof is de kaïuiet, omdat hy benevens 12,5 °/0 potasch ook nog een deel magnesia bevat, bestanddeel dat ook gunstig op de klaver schijnt te werken. Anderzijds heeft deze plant ook eene goede dosis fosfoorzuur en kalk noodig. Staalslak- keu en Bernard's fosfaatmest kunnen die twee stoften leveren. En aangezien dit laatste het fosfooszuur beterkoop levert dan de staalslakken, waarom zou men geene proef doen met die nieuwe meststof? Zij wordt geleverd 't zij met eenen gewaarborgden inhoud van 18-20 ofwel 20-25 °/0. De uitslagen tot hiertoe bekomen moeten de landbouwers aanzet ten dit nieuwe produkt met vertrouwen te gebruiken. 600 kgr. kaïniet en 1000 kgr. gegloei de fosfaten per hectare, goed ondereen gemengd zou eene uitmuntende mest stof voor klavers uitmaken. Wat den tijd van uitstrooien aangaat, dit mag gedaan worden van November tot Maart, maar by voorkeur geduren de maanden November, December en Januari. William. De groepeering bij verzendingen. Zal de ministerieele omzendbrief over het groepeeren van coli afgeschaft worden, zooals in sommige bladen wordt beweert Wij meenen dat er tot nog toe geen besluit is genomen. Alleen heeft baron de Brocqueville aan de Antwerpsche afvaardiging een grondig onderzoek harer grieven beloofd. De nieuwe maatregelen moesten in werking treden op 11 Decemqer. Men gelooft nu dat de uitvoering zal uitgesteld worden tot in het aanstaande voorjaar, ten einde niet in het begin van den winter een zeker aantal werk lieden broodeloos te stellen. Verplichtend onderwijs. Aan het katholiek blad La Presse, van Ant werpen, heeft een katholiek Kamerlid gezegd waarom hij tegen het verplich tend onderwijs is. Ziehier in 't kort 1. Omdat het niet noodig is. 2. Omdat de liberalen het maar ver langen om de misnoegdheid die het zou verwekken, tegen de katholieken uit te baten. Indien, zegt dat Kamerlid, de ver plichting gestemd werd met eene be krachtiging 't is te zeggen, indien de ouders gestraft werden, om hunne kinders niet naar school te zenden, dan zal die verplichting den ondergang zijn der party die ze invoert. Wij zijn ten volle 't akkoord daar mede en dat is de politieke reden waarom de katholieken bet verplichtend onderwijs niet mogen invoeren. In de mijnstreek. De statistieken over de mijnnijverheden, toonen ons aan, dat België in 1909, 122 ontginde mijnen bezat, met eene oppervlakte van 102.798 hektaren. Men telde er 331 ontginningszetels, waarvan 272 in werking waren. België bracht 23.517.550 ton kolen voort, of 40.350 ton minder dan in 1908. Henegouw leverde in het afgeloopen jaar 16.604.810 ton kolen. De opgebrachte kolen hadden 337 mil- lioen 905.800 fr. waarde, of gemiddeld 14,86 fr. tegen 16,14 fr. in 1908 en 16,86 in 1906. De koolmijnen hebben zelf 2.230.830 ton kolen verbruikt, voor 15.289.850 fr. waarde, zoodat de globale waarde der voortgebrachte kolen 322.615 950 fr. Spaarzaamheid. In Engeland heeft het bestuur der spaarkassen, waarvan de dienst, evenals in België, ook door de postbureelen gedaan wordt, een mid- toegepast om de spaarzaamheid aan te moedigen en de storting van kleine kapitalen te vergemakkelijken. Aan de spaarders, die zulks vragen, wordt een stalen spaarpotje bezorgd waar men de geringste geldstukkeu mag insteken. Van tijd tot tyd komt een postbediende, met den sleutel van het spaarspotje voorzien, dit laatste ledigen en de som op hel spaarboekje aanteekeuen. Dit stelsel, reeds sedert een tiental jaren in Denemarken toegepast, heeft daar de beste uitslagen opgeleverd. In België vindt het omtrent zijn gelij ke in de spaargilden, tusschen de schoolkinderen ingericht, die de gering ste sommen mogen storten by middel van postzegels. Het Vincentius-genootschap. In 1909 bestouden in België 1165 conferen ties, bevattende 17,540 werkende leden en 25,071 eereledeu. 24,637 Arme fami lies werden ondersteund. Op de vergaderingen werden 206,763 frank vergaard. Daarenboven ontvingen de conferenties de opbrengst der collec ten in de kerken en menigvuldige giften ten bedrage van 1 miljoen 20,298 frank Met hét overschot van het vorige jaar, hadden zij in kas een totaal vau 1 mil- lioen 491,515,31 fr. Hiervan werd uitgedeeld aan de 24,637 families 869,912 frank in eetwaren en kleede ren. 48,883 frank iu geld. 209,660 frank aan patronaten, werk manskringen enz. De Belgische katholieken hebben dus door het gonootschap van St-Venccntius voor ongeveer 1,800,000 frank aalmoe zen uitgedeeld. Portugal. Revolutie. Do Köl- nische Zeitung is een groot protestansch blad en de katholieken ongenegen. Dus zal er hier, van zijnen kant, aan over drijving niet mogen gedacht worden. Welnu, het blad doet zien hoe de revo lutie in Portugal, door de logiën der vrijmetselarij werd voorbereid, werd in gong gezet en doorgedreven. Het duitsch blad schrijft namelijk Onder de francmagonsche genoot- schappen, in Portugal, zijn vooral de carbonariot te melden, die omtrent op denzelfden voet ingericht zijn als de Italiaansche carbonari. Zij werken evenwel veel meer onder onder duim en in een volkomen geheim. Deze logiën van carbonarios, zijn verspreid Portugal door. Ik heb ook hun programma gezien en geheel hun plan van werking vernomen. Ehwel, geheel de strekking dezer inrichting van vrijmetselaars, zij is zuiveruit revolutionnair Te Braga, heeft de hoofdman der republikeins mij lysten getoond van c carbonaria, zooals de leden dor logie worden genoemd. Ehwel, uit die lijsten bleek het, dat bijna al de offi- ciers van het garnizoen gedraaid waren, hetgeen wilde zeggen, dat de a koning er, tot verdediging van kroon en troon, niet meer mocht op rekenen. u Eenige officiers, 't is waar hadden hunne inlijving tot de loge niet onder- teekend zij deden even wol persoou- lijk in do revolutionnaire beweging a meê welke werd voorbereid, en a waarvan zij den toestand wisten en de hoofdmannen kenden. Te Vianna do Castello, te Villa Real te Bragag i, daar overal bestonden er a afdeeliugen van deze logo de leden ervan mieken een waar leger franc- magons uit, en dio wel ingericht en bestuurd waren. Deze voorbereiding der rovolutie duurde al jaren, n Hier te lande behooren lal van officie ren tot de maeonieke logiën. RECHTBANK VAN DENDERMONDE. Laffe aanval. Eenigen tijd geleden had Prosper De Man, hovenier, wonende te Lede, voor do rechtbank moeten ver schijnen als getuige tegen D'Haeseleiro Achiel, landhouwer te Lede, deze was daarom zeer verbitterd op De Man. Nu den 4 September laatstleden, rond 8 ure 's avonds kwam De Man huiswaarts, toen hij op don eenzamen wog plotseling aangevallen werd door D'Haeseleir en diens makker, Romaan De Smet, kleermaker te Lede. D'Haeseleir gaf hem met een kneukel ijzer eenen vreoselyken slag op het hoofd, zoodat de man bloedend ten gronde viel. De beide mannen begonnen dan hun slacht offer te slaan en te stampen zooveel zij konden, roepende dat hy moest vergiffenis vragen. Daarna vluchtten ze weg. Getuigen die op het geruep van de man toegeloopen kwamen, hielpen hem opstaan en brachten hem naar zijne woning. De Man kon gedu rende dry weken niet werken. D'Haeseleir krijgt 6 maand gevang en 80 fr. boet, bij verstek. De Smet 39 fr. boet. De burgerlijke partij bekomt 250 fr. schadevergoeding. Lasteraars veroordeeld.— De eerw. h. Duriez, pastoor te Ennequin, had ver volging ingespannen tegen de bladen, die laster tegen hem verspreid of overgenomen haddon. Het verdedigingscomiteit, bestaande by de Aalmoezeniers van den Arbeid te Seraing had zich met de zaak gelast. Eene eerste veroordeeling werd uitge sproken tegen het Journal de Charleroi. Eene tweede trof Lt Travailleur, van Hoei. Daarenboven werdén de twee bladen, die tevens den naam belasterd hadden van een Broeder der Christelijke Scholen, be roemd door den laster, die reeds vroeger tegen hem verspreid werd, eerst buiten de zaak gesteld, doch later toch nog veroor deeld. Da Belgische stoomboot Indutumare - te Antwerpen van Pitea met eene lading hout aangekomen, had tydens de reis by eenen hevigen storm de deklading ontred derd. De kapitein vreest daarenboven dat een gedeelte over boord geslingerd is, en dat tevens water in het voorruim godrongen is. De Maas. Door het zakken van het water der Maas is do toestand in de over stroomde streken veel verbeterd. Het water in de Opper-Maas is gedurende drie dagen 64 centimeters gezakt cn te Luik op de Nedor-Maas 22 centimeters. Zondag mor- gend stond het water 1 m. 53 c. boven het gewoon waterpeil. To Flémalle-Grande is de toestand slechtde inwoners wier huizen over stroomd zijn, hebben deze moeten verlaten, daar zij dreigen in te storten. Ten gevolge van den aanhoudenden regen in de Ardennen is de Ourte 7 cent. geklommen. Verscheidene weiden langs den oever staan onder water. Te Bastongne heeft het Zondag zoo geweldig gesneeuwd dat de straten 10 tot 12 centimeters dik lagen te Libramont en Bertrix lag de snoeuw 20 centimeters hoog en in do vallei der Heure een voet hoog. Bij de geruststellende bulletynen, kunnen nog de volgende bijzonderheden worden gevoegd De nacht is inderdaad minder slecht ge weest dan de vorige. Men zal opmerken dat de bulletyns de hoogste graad der kcorts niet vermelden. Dit komt, omdat er zich eenige hevige aan vallen voordeden, maar men heeft deze kunnen matigen. Maandag morgend rond 10 ure, trad eene merkelijko verbetering in en men was gerustgesteld. De ziekte volgde haren ragelmatigen loop, wat den koning toeliet, in auto naar het paleis van Brussel te komen rond 11 ure, om in bijzonde r gehoor den nieuwen minister van Chili te ontvan gen. De gezant uitte, by het overhandigen zijner geloofsbrieven, de beste wenschen voor het herstel der koningin. De koning heeft den gezant van harte voor die goede wenschen bedankt, liet gehoor duurde hoogstens tien minuten. De beternis in Harer Majesteit's toestand duurde na 's konings terugkeer te Laken, voort, en men mag het beste hopen. De vertrekken van Hare Majesteit zijn alleen toegankelyk voor den koning en de personen, die haar moeten verzorgen. De twee parlementaire feestmalen, die vandaag en Donderdag in het paleis van Bruèsel moesten plaats hebben, zijn afge zegd. De genoodigden werden hiervan tele grafisch verwittigd. Overgroot is het getal belangstellenden, die aan het paleis naar den toestand der koningin komen vernemen. De registers waren weldra overdekt met handteekens. Groot is ook het getal dergenen, die de gezondheid8bulletyns komen lezen, opbevel des konings, aan de ingangen van het paleis van Brussel en het kasteel to Laken aan geplakt. Uit aller blikken blijkt ware deelneming en genegenheid voor de voorname zieke. De koning hoeft ook van verscheidene Staatshoofden en regoeringen telegrammen van deelneming en wenschen tot herstel ontvangen. Ook van Z. H. den Paus iz een telegram van deelneming gekomen. Z. H. heoft voor de genezing dor koningin de H. Mis opge dragen Onrustwekkende geruchten. Maandag waren te Brussel onrustwek kende geruchton verspreid. Men gelooft dat zy zelfs in Brussel hun oorsprong vonden, want uit Brussel kwam een telegram, liet nieuws van het afsterven der koningin vermeldend. Te Antwerpen was dit gerucht in den vooravond algemeen verspreid. Men kan het enkel strengelijk afkeuren dat in het centrum der stad een winkelier het portret der vorstin met een rouwkrans ten toon stelde met het onderschrift Dood der koningin De 5 uren hebben de dokters Romme- laere en Leboeuf een nieuw consult gehou den. Zij gaven daarna het volgende korte bulletijn op Regelmatige gang der ziekte. Te half zeven heeft dokter Rommelaere een lang onderhoud gehad met den koning en heeft daarna het kasteel verlaten, zon der dat er spraak was van eene nieuwe consultatie in den avond. In den namiddag heeft de gravin van Vlaanderen den koning bezocht. H. K. H. kon niot hij de koningin toegelaten worden. 't Is eene diepe droefheid, die uitstraalt uit de woorden van allen, die u spreken over de ziekte van de koningin. Hare Majesteit toch heeft de liefde van de gansche bevolking veroverd en het is juist in den minderen stand, dat wellicht het meest oprecht medegevoel wordt uit gedrukt. In al de katholieke scholen is Maandag do klas begonnen met een gebed voor de genezing der koningin. Het schijnt wel dat in de paleisomgeving de onrust grooter is dan men wel gelieft uit te drukken. De koningin is inderdaan lijdende sedert de reis dio zij met den koning in Juli naar Parijs ondernomen heoft. En om te beantwoorden aan de verbinte nissen, door het Hof tegenover vreemde hoven of hier te lande aangpgaan, heeft Hare Majesteit dikwijls meer gedaan, dan wat hare krachten toelieten. Mogen de gebeden die allerwcge voor de Koningin oprijzen, aanhoord worden en eene genezing bespoedigen, die alle Brlgen wenschen. Het bulletijn van dynsdag morgend 9 ure luidt Bewogen nachtgroote afgematheid maar geen verergering in de ziektever schijnselen. Indruk te Brussel. Het aanplakken van hoogerstaande bul letin op de muren van liet koninklyk paleis heeft een slechten indruk te Brussel teweeg gebracht. Men gelooft aan eene verergering in den toestand. Dat is nochtans niet juist. Dit bulletijn moet gunstig uitgelegd worden. Indien deze toestand nog eenige dagen voortduurt, dan zal men H. M. als buiten gevaar mogen beschouwen. Te Laeken toont men zich hoegenaamd niet ongerust. Dinsdag avond ten 6 ure werd het vol gende bulletyn afgekondigd Dag rustiger. De zieke hoeft kunnen slapen. Geen verwikkelingen. (Get.) Drs. Rommelaero, Stiénon, Leboeut. Heden, Woensdag ten 8 ure 's morgends zullen hoogergenoemde geneesheeren eene nieuwe consultatie houden. Z. H. Paus Pius X heeft Dinsdag bevo len dat er in alle kerken van Romen missen zouden op gedragen worden voor do gene zing van de Koningin der Belgen. PRIESTERLIJKE BENOEMING. Zyne Hoogweerdigheid heeft de Eorw. Heer Van Butsele, onderpastoor te St.- Maria. Oudenhove, is onderpastoor benoemd te Olsene. Zondag- 27 November aanstaande, om 10 l/t uro 's morgends in de Zaal van hot Landbouwershuis, Keizerlijke Plaats, belangrijke Voordracht door M. Ernest De Meyer, Tninbouwraadsman voor den Staat te Mechelen. Onderwerp Aangejaagde teelt van Aardbezieën, Aspergie, enz. Aalst-Uijlbeek. Op Zondag 4 December aanstaande, prachtig tooneolfeest, in do groote zaal der Jongeuspatronage van Aalst-Mijlbeek. Men zal opvoeren Drama in 4 bedrijven. PlngerB wacht u Blijspel in i bedrijf. Stad Aalst.-Werkbeurs Worden gevraagd door de Patroons 2 Smedersgasten 1 Hoveniersgast1 Brood- en pastoibakkersgast 1 gehuwde persoon, voor lokaalhouder(concierge) voor Aalstersche Samenwerkende Maatschappij. Vragen der Werklieden i Schrijnwerker Werklieden oan alien aard. STAD AEL8T. in het Lanbouwershuis Keizerlijke Plaats, AELST, 1910. VERBOND der Konijnkwcckersbonden van hel Arrondissement Aelst. Tweede Tentoonstelling van nuttige Rassen, Reuzen, Beversche, Russische, Witte, enz. op Zondag 4 Maandag 5 December, onder het Eerevoorzitterschap van B0B Lode wijk de Bbthune. 400 Frank Prifzefi. Tentoonstelling en keuring van Trekhonden opZONDAO IS DECEMBER onder het Eerevoorzitterschap van Graaf Glenisson, Arrondissementscommissaris. 200 Frank Prijxen. VERBOND der Tabakteelersbonden van het Arrondissement Aelst. Derde gewestelijke tentoonstelling van Tabak op Zondag 25 en Maandag 26 December, te Geeraardsbergen onder het Eerevoorzitterschap van den heer Arthur Van der Linden Bestendige Gouwraadsheer. o VERBOND der erkende Hoenderkweekmaatschappij van het Arrondissement. Tweede Algemeene Tentoonstelling van Hofgevogelte, Reisduiven, Kr oppers, Ringslagers, opZoNDAG 11 en Maandag 12 December1910. lOOO Frank Prijzen. Allerhande nieuws. Is verschenen Almanack Hachette' Lebègue.To verkrijgen ten Bureele dezer, aan 1,50 fr. en franco per post fr, 1,70. AALST. Verleden maandag had de verpachting der Plaatsgelden op de ver schillende Stedelijke markten plaats, waar van wy den uitslag hieronder laten volgen: De Fruitmarkt word verpacht voor 1870 fr. aan M. Bruylandt. De Kiekenmarkt voor 2250 fr. aan MM. De Naeyer. De Eier- en Botermarkten voor 2400 fr. aan M. G. Boeykens. Do Verkensraarkt voor 2300 fr. aan M. Fr. De Geest. Do Vleeschmarkt voor 18020 fr. aan M. G. Boeykens. De kramen voor 18100 fr. aan M. P. Verhulst. De Stadsbel voor 185 fr. aan M. Vlas- schaert. De Vijver der Schietbaan voor 240 fr. aan M. Foncé. De verpachting der markten bracht dj jaar 1510 fr. min op als bij de voorgaand*, Er dient opgemerkt dat do Aardappi markt niet meer verpacht werd aangezi» zij niot meer genoeg belangrijk is, de» wierd vroeger 240 fr. verpacht. TOMBOLA der Tentooc stelling van Brussel. Het uitvoeren Comiteit brengt ter kennis van 't public dat de trekking der bijloten der laatst* reeks der Tombola tot hiertoe geene plast* heeft kunnen hebben omdat het catalog der loten nog niet is kunnen vastgeal£ worden. Al de personen die biljetten bezitten zij* dus verzocht ze te bewaren. Hunne rechten zullen geene betrooatig ondergaan BURST. Ely Cosyns, die oude verdenking van moord op den foorkram* Bailly, Zondag nacht te Burst gepiep aangehouden werd, is Zaterdag te And* naarde voor den onderzoeksrechter schenen. Zyn aanhoudingsmandaat weit bekrachtigd HUNDELGEM. Krisis in de Km nijverheid. In het zuiden van Vlaand* ren, en namelijk tusschen Audenaers: Ninove en Geeraerdsbergen, ik de kantc^. verheid wederom erg aan het kwijnt gegaan. De kantwerksters die bloeraekecji maken 't is te zeggen ringen om de r\;a kant te beleggen, zijn het meest getrofs, De bloemenmaaksters hebben bericht cé vangen van de uitgevers handels huizen dat er gedurende een onbepaalds tijd geen w erk meer is voor hen. In den laatsten tyd was de trok i is 6 bloemekcns echter zeer groot, en dat ip». deuwork was zeer loonend. Do uitgevers kunnen de oigenlyke zaak van de plotselinge krisis met uitla gen, Vele huisvrouwen en dochters inti zuiden van Vlaanderen, die eenen goeda stuiver verdiende met hun werk, zittents met het begin van den winter, met blote handen. Voor de p jstzegelsverzamelaari. - Woldra zullen do bijzondere postzegels rt de Kaap-de Gocde-Hoop, van Natal, Tra vaal en Oranje-Vrijstaat u.tgediend liefe en zullen de postzegels verzamelaars ea nieuwe reeks mogen beginnen, nameln van die van de Unie van Zuid-Afriki< (Union of South Africa,) welke de ooi zegels zullen vervangen. De eerste postzegel der nieuwe re« die in deze vier Engclsche colonién ge'ii is, komt te verschynen, en draagt vernuli opschrift in 2 talen, rond het portret r» den Koning Joris V, dat fijn is afgewerk Het langwerpig rond opschrift is rechts s links onderbroken door een kadtrtji waarin de waarde van den zegel veras staat Postage 2 1/2 d Postiep 2 1/2 d. In de vier hooken zyn do vier wapt schilden van elk der 4 coloniön met hua namen aangebracht, Boven op staat i kroon, en onderaan het jaartal 1910. Do postzegels van 2 1/2 pence, is w schoon en prachtig blauw gekleurd. In afwachting van het versohijnon n de andere nieuwe koloniale zegels blijia de oude van elk dor oude Staten gangbuf. Binnen kort zal dezelfde verandering*} beuren in de verschillendo Engste coloniën van Australië van 1 Januari l beginnen zullen do nieuwe bondzetels t» schijnen en geldig zijn voor gansch a commonwealth maar intussehen zulk ook de oude zegels der veischillige Sta gangbaar zijn. Met den invoor der algemeene bond» gels wordt in den binnendienst vani Australische Bondsstaten het bedrag v* gewone brieven tot op 1 penny verminde In Portugal komt de republikaanici regcering dwars over al de postzegels b woord Republic» te bestempelen. De zegel met de beeltenis van Konb Manuël zullen weldra eene zelduambi worden en de prys ervan stygt dagety thans staat de prijs reeds het dubbol n de nominale waarde. Zaterdag nacht kwam Matthvs. 3 jaar, wonende Vlasmarkt te Gent, te hu Hij viel op de tafel, waar oen petroollu stond, in slaap. Door eene verkeerde I» weging viel de lamp omver, ontplofte, s deelde het vuur mode aan zijne kleedira Do ongelukkige die aan eene brandei fakol geleek, werd ter hulp gesneld enl« kwam zulko erge brandwonden, dat nu hem naai- het hospitaal moest overbreng waar hij Zondag middag overleed. Een der hoofdbedienden van e< voornaam modehuis te Brussel, ontdekt dat er voortdurend koopwaren uit do schsi ben verdwenen en hy meende zelfs opi merken dat eene jonge winkeldocha onderrokken droeg welke in het raagaijj thuis hooren. De policie werd verwittig cn een onderzoek werd begonnen en mi vond in het huis, waar de juffer— meisje van iö jaar woonde met ha twee tanten, voor meer dan 3,000 franb rokken, bloezen, pelzen, enz. De huiseip naar wees de policie nog naar eeno ma sarde, die de vrouwen ook in huur hadds, waar men nog voor 2,000 fr. goed osi dekte. Het meisje was in dienst sedert 3 maand Mei en goed gerekend moet zy g#f dag naar huis zijn gegaan zonder een al meer stukken mee te nemen. Er is«l wagen neodig geweest om al de.gestolül goederen terug te halen. Zondag had halfwege Mechelen 4 Scmpst een schrikkelijk automobielongtl luk plaats. M. Dutré, handelaar in holleblokken! wonende te Sempst, kwam in gezelscbfl van zijne vrouw met een rijtuig langs d«| steenweg gereden toen een automobiel, d<J met eene overdrevene snelheid reed, teg« hun rytuig botste dat in splinters ge«l»gK

De Denderbode | 1910 | | pagina 2