D1RKA Zondag 27 November 1910 5 centiemen per nummer 6öiUs Jaar 4514 tfrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Landbouw. ■ïY> GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. 0 neei] ze zijn tegen den Godsdienst niet Onze jonge militianen. DITJES en DATJES. Spaansclie Oproerlingen van 1576 te Aalst NDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere weekronder 'dagtee- ïening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De Inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont« vungen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van de Putte-Goomens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkanturen des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3U bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsJag e i vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CUIQUB »UUM \el«f, 26 IDIO. Alwie eon «abonnement neemt op K)E DuixntcitBODic voor liet j««r 191 I. ont vangt liet bl:t«l van lieden at tot J%ie(iYvj.tar koste loos. Hoort ze eens de liberale schrijve- laars, bezonderlijk ten tijde van kiezing; wie zeggen durft dat de liberalen en socialisten vijanden zijn van den R. K. Godsdienst liegt wetens en willens. Maar spijtig is 't voor die sclirijve laars dat er van tijd "t eene of't andere blauw of rood orgaan hun komt logen straffen, i. a. w. hun komt toeroepen dat ze slechts ellendige schijnheilige volksfoppers zijn, geluk het roode or gaan a Journal de Charleroi het weer eens doet. Bedoeld roode orgaan stelt voor zoo maar zonder verdere complimenten God af te schaffen, omdat dan alleen de menschen volkomen gelukkig kunnen zijn. Het Waalsche roode blad schrijft Och ja, indien deze, de menschen, ophielden tegelooven, zou er een groote ommekeer uit voortspruiten, maar de gevolgen zouden niet anders dan ge lukkig kunnen zyn, want eens dat liet overtuigd zoude zijn dat het geen ander geluk te verwachten heeft dan op deze aarde, zou het volk het wel kunnen aan boord leggen om zijn aandeel van geluk te veroveren. Ziedaar waarom wij denken dat men Diet alleenlyk aan anti-klerikaiism moet doen, dat men niet enkel de ge openbaarde godsdiensten moet aanval len, maar dat men openlijk de godloo chening moet prediken. Voor degenen die de jaarboeken der menscliheid doorbladeren is het niet twijfelachtig dat de grootste bron van hare ellende buiten de onheilen voort komende uit de naluurwetten het geloof in Goden of in eenen God ge weest is en nog is wat aan Proud lion met volle recht heeft doen zeggen God is het kwaad Waarde lezers, wij vragen u ver schooning dat wij die godslasterendo taal onder uwe oogen brengen. Maar hoe anders kunnen wij op on tegensprekelijke wijze aantoonen dat liberalen en socialisten godverlooclie- naars, de gezwoorne vijanden van den Godsdienst zijn Ja, hoe anders kunnen wij bewijzen dat de liberale schrijvlasrs maar ellen dige schijnheilige volksbedriegers zijn als zij beweren dat blauwen en rooden geene vijanden zijn van den R. K. Gods dienst? Nog een bewijs dat de liberale schrij- velaars godshaters zijn, vinden wij in 't feit, dat geen enkel blauw of rood or gaan protest heeft aangeteokend tegen liet goddeloos schrijven van Le Jour nal do Charleroi ze keuren hel dan goed Velen zijn geene voorstaanders der nieuwe militiewet. Zij moeten, ze dus gedoogen, er is niets anders aan te doen dan er trachten zooveel voordeelen uit te trekken dan mogelijk is. Deze wet bepaalt onder anderen, dat de militianen die de twee derden van hunnen diensttijd hebben vol- trokken en een exaain gelijk aan dat van korporaal of brigadier kun- nen afleggen in onbepaald verlof kunnen gezonden worden, n Onze militianen moeien trachten uit deze b -paliug zoo vt el voordeel mogelijk te trekken. Nu, h-t beste raiddel om dit exaain zoo gauw mogelijk en zonder moeite bijna te kunnen afleggen, 't is den wapenhandel en de oefeningen aan te leeren voor men naar 't leger optrekken moet. Nu dat men weet dat hot de oudste zoon is, die soldaat moet worden, kan dit gebeuren- In tal van sleden en gemeenten heb ben de Katholieken, leergangen van militaire oefeningen, het hanteeren der wapens en het schieten ingericht. Z. E. Mgr. Mercier, Cardinaal-Aarts- bisschop van Mechelen heeft te dien einde openbaarlijk de Geestelijkheid aan zocht de militianen van langzamerhand tot do vervulling van hunne soldaten- plichten te bereiden, en schreef 't vol gende voor 1. Id iedere stad en volkrijke gemeen te worde een bond van toekomstige militianen ingericht. 2. Die bond heeft voor doel aan die jongelingen eene lichamelijke on weten schappelijke, docli vooral eene gods dienstige en zedelijke opleiding te be zorgen. 3. Zullen lot leden van dien hond aan genomen worden de jongelingen, die binnen de twee jaar tot den soldaten dienst worden geroepen, en zij die het inzicht hebben als vrijwilligers in het leger dienst te nemen. 4. De bond wordt bestierd door een comiteit, dat samengesteld is uit eenen priester. daartoe door de geestelijke overheid benoemd, en uit led>-n benoemd onder de ieveraars der Katholieke Wer ken. 5. Om het aanwerven van leden in den bond te verzekeren, zullen de voor zitter en de leden van het besüercomiteit in bestendige betrekking staan met de school hoofden en de bestierders van parochiale patronaten en katholieke maatschappijen. 6. De oefeningen op die bondsverga deringen en de leiding ervan worden door den hestierraad bepaald en gere geld met het oog op de bijzondere plich ten en behoeften der toekomstige mili tianen. 7. Het voorname doel van die verga deringen is gelegen in eene grondige godsdienstige en zedelijke opvoeding aan de jongelingen le verschaffen en hun karakter- ter dege te versterken in bende gevet-lens van eer en plicht op te wekken. De hestierraad zal telken jare een voorzichtig n en bevoegden geneesheer verzoeken, dat hy de jonge lingen in een of meer b .izondere voor drachten bekend make met de gevaren, die hunne zedelijkheid kunnen bedrie gen en met de zware lichamelijke kwalen waar zy zich aan blootstellen, indien zij de wilskracht niet hebben hunnedriften te bedwingen. Het is de opperste plicht der Katho- lieke ouders te zorgen dat wanneer hunne zonen naar de kazernen moeten trekken, zij er uil terugkeeren gelijk zij er heen gingen. Wat ons, in deze zaak, vooral nood zakelijk schijnt, T is dat men overal het zelfde programma van onderricht zou volgen. Er moet eeu algemeen leerplan worden opgemaakt door bevoegde man nen sroedgi keurd, anders ware liet spel verbrod.! Het droogen der Aardappelen. Deze laatste jaren is erin Duitschland eene nieuwe alsook eene gewichtige nijverheid ontslaan het droogen der aardappelen met het doeleinde over een altijd terhandzynde veevoeder te be schikken, dat op alle tijdstippen des jaars aanwerfbaar is op de markten. Gezegde nijverheid is er in geslaagd de aardappelen, die, 't zy door ziekte aan getast. 'I zij vervroozeu, te benuttigen, -li dat op de winstgevendste wijze. Duitschland heeft die nijverheid, voor zooveele het in hare macht was, bevoor deeld, zoowel om de aardappelenprijs opdeduitsche markten te doen dalen als om den landbouw, ouder opzicht van veevoeder, aan allen vreemden invloed te onttrekken. Die methode zou men eveneens in Nederland willen invoeren. Ziehier in wat zo bestaat 1. De aardappel wordt zorgzaam ge spoeld, in schijven of in" stukken gesneden, in eenen trommel geworpen, welke van 'nen warmen tochtlucht doorvaren is, en poeder-droog uit den trommel gehaald. 2 De aardappel, van te voren gewas- schen, wedt in 'nen ketel gegooid en op 't vuur gezet waar zij behandeld wordt met denstoom tot zy bijna gebakken is. De alzoo bekomen brij werpe men vervolgens tussclien twee cylinders, die in hun binnenste verwarmd zijn en tegen elkander opdraaien. De aardap- pi-ldrijf tussclien de cylinders platge drukt, kle ft er zich in dunne lagen aaii vast, droogt na 'nen halven toer op en wordt alsdan door mossen, die den cylinder scheren, weggenomen. Het zoo hekomen produkt heet meD - Kartoflel- flucken (aardappel vlokken). Gomeeu- lyk wordt het in meel herschapeu. Volgens eene m^dedeeling der u Verein Deutscher Kartoffeltrocknor (vereeni- ging der duitsche nijverheidsgestichten voor het droogen der aardappelen) wareu er on 't einde van het jaar 1909 iu Duitschlaud niet min dan 275 dier ge slichten. Het meeste deel der fabrieken zijn bij machte 5 a 20 ton binnen do 24 uren te verwerken, ja, er zijn er dio 60 ton verbruiken nog meer, zooals b. v. een fabriek iu de provincie Brandenburg dat er dagelijks 120 verwerkt. Eerst waren die nijverheidsgestichten de eigendommen van de groote, schat rijke grondeigenaars, tctdat in de laatste jaren samenwerkende maat schappijen van kleine boerkens er op hunne beurt inrichtten. Aan de groote fabrieken kost dit knoesten-droogen 37 a 50 centiemen, voor de kleinere worden de onkosten op 50 a 62 centiemen per 50 kilogram men geschat. De a Verein Deutscher Ka rtuffel 1 roe- kner stelt de dooreeugeuomeue schei kundige samenstelling der gedroogde aardappelen vast: Water13,67 0/0 Eiwitachtige ruwe stof 5.84 0/0 Vette stoffen 0,40 0/0 Ruwe cellulose - 1.95 0/0 Assche 3,37 0/0 I_.'iitr«kkenrie «tof,vrij van stikstof, 75,1, 4 o° De vereenigiDg der Ruitschenijver- heidsgestichten is ontegeusprekelyk eene groote propagande om 't gebruik van gedroogde aardappelen als veevoe der algemeen te maken, In 1909 gaf zij 25000 frank aan reklaam uit maar daar men onder vond dat dit produkt uiterst voedzaam bleek en dat het vee erop verlekkerd was, geraak to liet weldra op de Duit sche markt bekend als een uitstekend veevoeder. De kwestie is nu of de Duitsche nijverheid, in do jaren dat de aardappel oogst mislukt, dit produkt aan minderen prijs zal kunnen leveren dan gelyk welk ander voedsel Wat er ook van zy. Duitschland telt ten huidigen dage 16 fabrieken die zich uitsluitelijk bezig houden met het materiaal dat tot het droogen der aardappelen noodig is, te bereiden. Wie wil naar Kongo gaan Het beheer der Belgische spoorwegen zal binnen kort aan do wegwerkers, ploegbazen en chefs-poseurs, van zyn departement de volgende nota, betrek kelijk den dienst der Kolonie, doen overhandigen De baanwerkers zyn in hoedanigheid van aan leggers van spoorbanen in den kolonialen dienst, aanvaard, aan het global traktement van 6,500 fr. De duur- tyd van den dienst in de kolonie is 10 jaar; na eiken term van 2 jaar in Kongo, hebben zij recht op een verlof van zes maand (de reizen erin begrepen) in Europa door te brengen, en genieten •in dien verloftijd een traktement dat 1/4 kleiner is dan het werkelijk traktement. Do reiskosten gaan en keeren, in de gevallen door de reglementen voorzien, en in de kolonie de kosten van loge ment, geneeskundige zorgen en genees middelen zijn ten koste van de kolonie. Moet, door de omstandigheden, do regeering zelf in het ouderhoud van haar personeel voorzien, dan wordt daarvoor 4000 fr. afgehouden van het traktement van den bediende. Eindelijk, na 10 jaar werkelijken dienst in de kolonie, hebben de bedien den recht op een levenslang jaarlijksch pensioen, overeenkomstig het dekreet van 2 Mei 1910. Verder verwittigt daarenboven do om- zendbiief de wegwerkers dat de spoor wegmaatschappij van Katanga, weg werkers zoekt, die reeds de noodige kennissen hebben om den dienst van ploegbaas waar te nemen, en die geneigd zouden zijn iu Katanga te gaan werken nagenoeg aan de voorwaarden als hier boven *- OF DE DOOR PuTitLis "VAIV NUFFEL. 34c vervolg. Komt de lawaaitmaker daar ook weer tusschen Hij is de aanstoker en bewerker van dien onweltigen staatsaa islag. nieuwsgierigheid om verdere bijzonderheden te hooren. van Hoorn, des Zwijgers doopzoon, beveelt over de Brabantsclie voetknechten alle middelen w erden door hem te baat genomen om den Baad van Staten tot het veroteien der Nederlandsclie onafhankelijkheid te bewegen. J ainmer'ijitAi zijne pogingen leden ^''P^/iiS.eiden zonk hem den moed niet. V at hij niet met zac geslepene schijnheiligheid wist aan te pralen, zo Jh ruw geweld te overmeesteren. Vijfhonderd zijner 1 vielen den Raad ten halze en namen het Magistraat gevangen, iu Zoo dat de Staten thans baas spelen -En reeds aan 't werk z«n, vriend. Zij hebben brieven geschreven om de Algemeene Staten bijeen te p .]i|( einde een stevig legerkorps op oorlogsvoet te den Spanjaard het land moet uitdmvn - en terzel'der t«d eene verzoening le bewerken tusschen Ilol la 1 Belgische gewesten. (1) Waaronder de graven van Mansfeit ville en Sasbout, dc eckcinisckrijvers Beity (1) Waaronder de graven vau _phjiipiiDevesuy.it! ville en Sasbout, dc geheimschrijvers Berty e c fbV,jK jal hij eenen dien Raad den 5 Maart 1576 m het bewind, m afwachting J P»M00n van koninklijken bloede kon aanstellen. Berlaymont, de heeren d'Asson- - - Philip 11 bevestigde Hoe hebben hst de vrijwilligers voor Overtuigd van het rechtvaardige hunner zaak, zien zij vol betrouwen de toekomst in. Zegt men niet, dat ze gisteren, op den Hoogdag van H. Kruisverheffing, eene gevoelige nederlaag ondergingen in den omtrek der stad Leuven - Ware het zóo, moet ons zulks verbazen Wijkt de zwakke niet gemeenlijk vóór den sterken In dergelijke termen redekavelden de gezworen kamaraden altijd voort, en gewis zouden wij nog langer blijven toeluisteren, indien de loop der gebeurtenissen ons niet naar de Iloose riep. Daar, in die prachtige voorzaal, lag van Navarcsc, de Spaan sclie vrouwen voor gezelschap, omgeven van zijnen staf, in halfverhevene houding op mollige, donzen kussens, die voor maals, bij groote feestdagen, in de St. Martenskerk pronkten en op dewélke eene gehcele bevolking haren praal stelde. Dit maal waren het geene aanbelangendo nieuwstijdingen, geene ingewikkelde Staatszaken, welke do officieren vergaderd hielden. Sommigen doodden den lijd met dobbelen voor grof geld anderen brachten nu eens den bokaal met malvezij, dan eene schaal met schuimenden claret aan den mond eenigen waren ingedommeld; de bevelhebber trachtte zijne verveling te bannen in liet plagen der signoras, die wedijverden om, door verleidende lonkjes en vleiende benamingen, des Casliliaans behaagzucht le veroveren en derwijze een of ander kleinood te bemachtigen. Maar ook die uitspanning begon den Spanjaard ten slotte tegen te steken geeuwend rekte hij de leden uit, kwam overeind en joeg korzelig de signoras aan de deur. Caramba De eletto schijnt niet wel in zijnen schik Kan het anders, Pedro green Jan. Waar zou men liier uilspanning zoeken En de kleine, lieve gevangene Het koppig ding blijft even wars en stijfhoofdig als over eene maand. Koin, kom, het ineisken is schuchter, anders niets dit vreemd hok... - Laat me maar betijen, Pedro ik zal haar wel temmen in 't kort zingt zij beur liedje wat lager. Gy verwacht dus veel van den tavernier uit do Kattestraat Affes. Alle dagen kan hij hier met den torenwachter intre den. Hij is een man van zijn woord. Uw besluit blijft derhalve onveranderlijk. Hoe durft ge mij zoo iets vragen Dirka Jooris zal buigen of barsten, mijn eega worden of sterven. I)e raadsheer kon geen ongcloovig voorhoofdfronsen we- derbouden en grolde Hoe eerder uit dit nest hoe liever. - Niets dat aandringt, sarde de overste. Pedro achtte zwijgen goud waard. Den hooveelsten dag der maand zijn we, signor sprak de eletto van her. I)en vijftienden. Nog werd gij geenen bode gewaar Neen. Kwaamt gij niets te weten Neen... Ja toch, iets... Spreek op. Dat de bezetting zich erg verveelt en schrikkelijk onge duldig wordt... 't Geraakt hoog tijd, dat wy hier opkramen, willen wij eenen opstand voorkomen. Wat hapert er Het krijgsvolk is gram en ontevreden lijzig en preutelend, met onverholen tegenzin, zie ik de bevelen uitgevoerd. Zóo kan het niet blijven duren... Heel de omtrek is uitgeblaakt en alles te velde verwoest, de hongersnood staat als een dreigend spook voor de poorten van Aalst... Wat meer is, verscheidene kerels plunderen voor eigene rekening, hetgeen afgunst eu misnoegen teelt en vaak eene bloedige kloppartij ten gevolge heeft. Ziedaar onmiskenbare voorboden eener broeiende muiterij. - Maar hoe haar te keer gegaan Geef het sein om voetstaans te vertrekken. Onmogelijk I - Zóo klinkt het eeuwig en onveranderlijk. Wee ons, moesten de Staatschen hier inkomen Achttienhonderd soldeniers zouden ze verleeren, deze wallen op een uur afsiands te naderen. Verboden nadruk. (Wordt voortgezet). Dat de voorstaanders van 't verplichtend onderwas dit wel over leggen. Uit een officieel document door den minister van Binnenlandsche zaken, uitgegeven, volgt er dat sedert 1880 't getal ongeletterde milivianen niet heeft opgehouden te verminderen. Op dit tydstip was het getal ongeletter- den, tusschen de jongelingen, welke aan de loting deelnamen 21.66 per hon derd. Tion jaar later was dit getal slechts nog 15.92 om in 1900 op 12.01 en eindelijk in 1909 op 7.03 to vallen. De provincie waar 't getal ongelet- terden om zoo te zeggen nul is, is Luxemburg op 100 jongelingen zijn er maar 1.72 p h. ongeleenden. Die waar het hoogste cijfer werd bestatigd is Henegouw 10.81 per honderd. In 1880, kwam Oost-Vlaanderen aan 't hoofd, het cijfer der ongeleerden was immers 33.95. Heden is zij op 10 75 ge vallen. In 1909, telde België slechts 4.515 ongeletterden op 7.000.000 inwoners tegen 10.500 in 1880 wanneer ons land maar 6 millioen inwoners telde. Sedert 1900 voornamelijk heeft het getal ongeletterden schrikkelijk afge nomen in België. Bemerken we terloops dat Henegouw waar de meerderheid der gemeenten door verlichte geesten, voorstaauders van gedwongen goddeloos onderwijs het grootste getal niotawetendeoplevert. Dus katholieken een oog in 't zeil, laten wy ons niet verleiden door ijdele woorden. En Frankrijk tot voorbeeld dit land is reeds lang met verplichtend onderwijs begiftigd eu daar komt het getal ongeletterden bijna op de helft. Zorgen wy du3 dat ons land niet over geleverd worde aan diegenen die ons met verplichtend goddeloos onderwijs zouden begiftigen en ons diprbaar Bel gië in een tweede Frankryk zouden herschapen en schoone vruchten afwer pen zooals Apachen en andere diergely- ke vogels welke voor de guillotien niet verschrikken, en voor do welke, bijna de meerderheid vau de Rechters der Parysche Rechtbanken, het gouverne- mont aanmanen lijfstraffeu in bet straf wetboek neer te schryven. De kat met negen steerten is dan het heilzkam middel om de vruchten van 't goddeloos ondorwys te beloonen. Leest en oordeeltEen Franscliman, M. A. Gervais, die in den Senaat deelmaakt van de liberale meer derheid, zegt het volgende België besteedt jaarlijks aan maat schappelijke werken teu gunste der arbeiders en van den kleinen man acht en twintig millioen franken, dat maakt 8,70 fr. der algemeene uitgaven volgens 's lands begrooting. In Franrijk in het door en door rijke Frankryk besteedt men aan hetzelfde voorwerp honderd twintig mil lioen frank, dat geeft slechts 3 fr. 0/o der algemeene uitgaven volgens 's lands begrooting Dus besteedt België, door katholieken bestuurd, bijna 3 maal zooveel als Frankryk door vrijmetselaars en socia listen geregeerd, aan werken van alge meen uu voor den kleinen man Wat zegt ge daarvan, beste lezer I" hei leger. In de ka zernen wordt thans een proef gedaan op de slaapzalen met de afscheiding der bedden van de soldaten door schutsels, zonder daarom het toezicht te hinderen en daar zal niemand kwaad om zyn. Gelukt deze proef, dan zal deze maat regel in al de kazernen worden toege past. Volgens het zeggen van hooggeplaat ste militaire overheden, zou de dienst tijd der milicianen vau 1910 niet meer dan 15 maanden bedragen, daar bet contingent, dat voorzien was, ver werd overtroffen, zelfs zoodanig, dat men geen kans ziet al die minschappen fatsoenlijk slapen te geven. Zelfs zou de jaarlijksche begrooting moeten ver- hoogen, indien men de jongens de twee eersle jaren 24 maanden den kost moest geven. Wie heeft er dan toch die schoone berekening gemaakt, dat er de twee eerste jaren zooveel duizend man to kort zouden zijn Of was hot soms eenq moedwillige vergissing f

De Denderbode | 1910 | | pagina 1