Donderdag December 1910 '5 centiemen per nummer 65si* Jaar 4515 [Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM - VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. België naar den afgrond. Zedeleer zonder God. Onze tuinen. Portugal. EEN EX AXDEIt. Bil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag Iran iedere weekronder 'dagtee- tmtag van den rolgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor ie Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drjj maanden, voorop te betalen. - De'inschrijving eindigt met 31 December. - De onkosten der kwittantiën door de Post ont- nngen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in b(j C. Van de Putte-Goouena, Korte Zoutstraat, N' 31 •c in alie Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 34* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heem. Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlgk tegen den dynsdag q i rrydag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten boreale va a dit blad. itelsh 30 Novcmb. 19IO. -Alwie een uboiuicment neemt op De Oekderbode I voor liet foor 191 1, onS- vangt liet l»lml van lieden af tot Nieuwjaar koste loos. Moest men de liberalen en hunne drukpers geloovcn dan vaart België naar den afgrond. Geen week gaat voor bij of ze voorzeggen dat ons land onder bestuur der Katholiek naar 't bankroet loopt De statistieken bewijzen hel tegendeel. Maar wat bekommeren de liberalen zich met de cyfers Zij beweren dat de offl- cieele statistieken geklerikaliseerd zyn en met zulken flauwo beweringen pogen zij zich uit den slag te trekken. Maar of ze de ernstige lieden hiermeê foppen zullen gélooven wij nietimmers zij stellen meer vertrouwen in de offi- cieele statistieken als in 't gezeever van liberale veelweters die geen ander dool hebben dan te liegen om te bedriegen. Wy willen bier eenige ofllcieelecijfers laten volgen die ons aantoonen hoe handel en nijverheid dees jaar bloeien. Gedurende de 10 eerste maanden van 1910, was de gezamenlijke invoer van koopwaren van allen aard 21 millioen 781 duizend 458 ton, tegen 21 millioen 325 duizend 318 ton, gedurende hetzelfde tijdstip van 1909. De waarde dezer koopgoederen be droeg, iu 1910, 3 milliard 246 milioen 798 duizend franken iu 1909, 2 mil liard 928 millioen 886 franken. Vermeerdering van den invoer 7an dit jaar In gewicht456 duizend 140 ton. In waarde 317 millioen 912 duizend franken. Van zijnen kant, steeg de uitvoer van 14 millioen 824 duizend 244 ton, in 1909 tot 15 millioen 549 duizend 760 ton, in 1910. De waarde was 2 milliard 173 mil lioen 732 duizend franken, iu 1909 en 2 milliard 364 millioen 599 duizend fran ken, in 1910. Vermeerdering van den uitvoer ten voordeele van dit jaar In gewicht725 duizend 5i6 ton. In waarde 190 millioen 867 duizend franken. En met dat alles zou België bankroet gaan 29* Vervolg. —[Kensington, zei hy, en de dokter sloeg den blik weifelend neer en keek toen naar den automobiel, die bewegingloos aan dsn kant van den weg stond. Kyk eens naar uw machine, zei hij tot Jack, en zie, of ze nog in orde is. Als ze dadelijk weer vooruit kon dadelijk denk or aan zou liet wel gaan. Ik geloof wel, dat we haar vervoeren kunnen doch or mag geen minuut verloren worden. Jack sprong op en bevond zich in een oogenblik naast de auto. Hij onderzocht de machine haastig, sprong vervolgens op zijne plaats en haalde de kruk over. De auto schudde een oogenblik, siste, trilde, en schoot vooruit. Hij ging een eindje den heuvel af, keerde om, en kwam weer terug. Alles was in orde, maar toch stapte h\j heftig en bevend uit. De dokter keek hem kalm aan. Gy kunt niet sturen, zei hy. Wy moeten iemand anders zien te krijgen en wij moeten voorzichtig rijden. Ik zal eenige toebereidsol8 maken en haar in de auto dragen. Het is een mooie machine, en ze zal minder schudden, dan een paard en rytuig, Als het geraas haar hindert moeten Wat toont ons dien toestand aan Hij toont ons aan dat België onderons Katholiek Ministerie in vrede, in voor spoed, in algemeene welvaart leeftdat- Handel, Nijverheid en Landbouw wor den aangemoedigd en beschermd, dat het verkeer van reizigers en het vervoer van koopwaren ten besto worden ver zorgd. 't Is dus eeDe ontegensprekelijke waarheid dat wij hieraan grootelijks onze nationale welvaart te danken hebben. Nu dit willen de schrijvelaars der liberale gazetier. r.iet erkennen Neen, dat willen zo niet erkennen het drukt hen nogthans loodzwaar op de maag en om zich wat te ontlasten bazuinen zij gedurig uit dat België bankroet gaat. 't Is te dwaas om ep zelf een koejongo meè te foppen De heer Emiel De Lavaleye, die in zijnen tjjd een gezaghebbend liberaal was, schreef op 15 januari 1876 in a La Revue de Belgique een vrijmetselaars blad, het volgende Ongetwijfelt, het geweten is eene kracht, maar afgescheiden van God. het is to zeggen van een volmaakten type van goed en kwaad, wat is het wankelend en zwak Het goede on het kwaade, 't rechtvaardige en 't onrecht vaardige, alles is beirekkelijk van liet oogenblik dat nog enkel stof bestaat. Om rechtuit te spreken, deze woor den verliezen alle waarde en er blijft, evenals voor het dier, enkel het «genot» over. Ten audere, het geweten verstompt en slaapt zoo gemakkelijk in als alle godsdienstig gevoel verdwonen is. Denkt gij dat de deugniet, verrijkt met den buit van zijn slachtoffer, die zich al het genot verschaft dat onze hoofdsteden hem bieden, dikwijls gekwollen wordt door de stem van zijn geweten Dat alles zijn holle volzinnen, ijdelo woorden. De plicht zonder God is een zeer schoon woord, maar beroofd van alle beteekenis. De leiders van het revolufcionnair communisme hebben het goed voor als zij aan het hoofd van hun oorlogsmani fest tegen de maatschappij de loochening dor Godheid schrijven. Hoe meer men den mensch in het zingenot zal werpen met hem van alle hoop van hemelsche helooniog te be- rooveo, hoe raiuder geduldig hij de maatschappelijke ongelijkheden zal verdragen, die hem berooven van zijn aandeel welstand in de wereld, wat voor hem het eenig wezen tlijk dool is. Indien hij ziet dat hij het niet kan hekomen, zal hij vooringenomen worden tegen de instellingen, waarvan hij zich als slacht offer aanziet, en bezield met een duivel- schen haat en met een verschrikkelijke vernielingszucht. Het is onder den indruk van dat gevoel dat de Commune het vuur heeft gestoken aan de praalgebouwen van Parijs, die de zinnebeelden waren van de gevestigde machten. Het is zeker dat de godloochening de toorts zat aansteken, met welke het revolutionnair communisme alles zal willen vernielen- Kortom, zonder het geloof in God en in do onsterfelijkheid der ziel, ont breekt lmt zedeleer aan grondslag en aan bekrachtiging en bijgevolg is de maatschappelijke orde, die gevestigd is op het begrip van billijkheid, van recht en van plicht, in zijne grondvesten ondermijnd. Indien dus alle godsdienstig gedacht moest ten ondergaan, zou een terugkeer tot de barbaarschhcid onvermijdelijk zijn. De luer De Lavaleye schreef dit over 34 jaren indien hij nu uit zijn graf moest opstaan, hij zou verbaasd zijn dat zijn woorden zoowel voorzegd hebben wat nu gebeurt. Men zie Frankrijk Eo hij zou nog meer verbaasd staan als hij zou zien, dat de liberalen nu de partijgangers der comrauue de hand reiken. we bij een stalhouder stil houden. We zul len weieens zien, als we den heuvel afda len. Binnen zeer korten tyd waren ze nog op weg Jack achterin, helpend om het bewustelooze meisje op hare plaats te hou den. De dokter had het maar met kussens en dekens, die volgens Jack's opinie als uit den hemel waren komen vallen zoo gemak kelijk mogelijk gemaakt, en Jack zat met grooten angst naar het doodsbleeke gezicht je te kyken. Hot voranderde niet. Terug door Kew, don weg langs naar Hammersmith, weer langs de Kensington kerk, die du gesloten was, en zoo voort tot aan de Queen's Gate, zonder dat Margaretha een enkel maal de oogen opende. Toen ze het huis bereikte, sprong de dokter uit. Jack keerde zich tot hem. Houd haar even vast, zei hy, terwijl ik terwijl ik van het gebeurde mededee- ling ga doen. De dokter nam zijne plaats in, en Jack snelde de stoep op en trok aan de bel. Sims kwam kalm, deftig open doen. Hy staarde naar zijn bleek gelaat. Sims, lieigde hy, is er iemand thuis Neen mijnheer, op het oogenblik niet on do van niets afwetende kalmte van den knecht werkte als een zenuw stillend mid del op Jack. Hy keerde zich half om. Dan heb ik uwe hulp noodig, Siins. En ge moet heel voorzichtig zijn, Mejuffer Margaretha heeft een ongeluk gekregen. In een vorig artikel hebben wi j gezegd dat de laudbouwers zich weinig om hunnen tuin bekommereu, onder voor wendsel dat de tijd ontbreekt. Daarom drukten wij den wensch uit dat de boerin zich het bestuur en het toezicht daarvan zou moeten aantrekken, 't Is immers de pachteres dio best weet wat zo noodig heeftdat zij dus wake dat alles op tyd geplant en verricht worde. De parei mag ter plaats blijven staan, maar het is vqerdeelig ze aan te aarden, en een zeker getal planten binnen te brengen om niet bloot te zitten by invallenden vorst. Het overwinteren van selder gebeurt ook ter plaats, in grachten of in kelders; doch men zal hem slechts in zeer door- dringbare gronden buiten laten, en dan bedekt men den bodem met bladeren tusschen deaangekuilde planten. Roep eerst haar kamenier en zeg deze dat ze kijken moet of hare slapkamer in orde is, en kom ons dan helpen om haar in huis te dragen. Ik denk niet, dat het ernstig is, maar toch geloof ik, dat de dokter het cr zelf nog niet geheel over eens is. En, Sims, de een of ander moet natuurlijk Mevrouw Nethercombe's eigen dokter gaan halen. Sims oud gezicht was geheel veranderd. Eeno trilling om zijn mond bewees, dat hij geen houten pop, maar een mensch was en dat liy van Margaretha hield, Hy keer de zich dadelijk om en bcldo, terwijl Jack naar do auto terug keerde. Het was het werk van con oogenblik om Thérèse de noodige inlichtingen te geven Haastig vloog zij do trap op, door andero meiden gevolgd, on vijf minuten later was Margaretha naar boven gedragen en lag mot gesloten oogen op 't bed, terwijl de dokter zwijgend, kalm, vlug zyn gang g>»g. Buiten de kamerdeur keerde Jack zich tot Sims. Als er iemand thuis komt Lord of Mevrouw Nethercombe zeg het mij dan eerst, zei hy. Vertel hun voor dien tyd niets, Sims. Goed, Mijnheer zei Sims. Ik zal u dadelijk waarschuwen. Jack knikte. Spreken kon hy niet. Hy betrad eene kleedkamer in de nabijheid van Margaretha's slaapkamer, en wachtte zenuwachtig. Of hij zelf al of niet gewond Wortels worden thans ook ingeoogst. Deze bewaart men best in kuilen of wel in kelders tusschen zand. Volgroeide andijvie wordt voordeelig in grachten tegen elkander geplant, maar op plaatsen die men gemakkelijk tegen groote koude kan beschutten. Niet toegebonden andijvie bewaart men ter plaats en men bedekt ze met eene laag stroo, ofwel men plaatst de planten op eene laag steenkolenasch met de wortels naar omhoog. Roode en witie kooien overwintert men gemakkelijkst iu grachten met de wortel in de lucht. Savooien zal men ontplanten en in grachten op kleinen afstand van elkau- der plaatsen. Ten gevolge van al deze bewerkingen valt er een tamelijk groot dee! van den hof ledig. Deze vrije grond dient vóór den Winter omgewerkt en opgezet te worden. Deze bewerking gebeurt in dikke aardkluiten en wordt rcdelyk diep uitgevoerd. Ter gelegenheid dezer omwerking zal men niet nalaten eene goede dosis stal mest aan te wenden vooral op de perken, bestemd voor het kweeken van bladge wassen, wortel- en knolplauten. Op al den ledigliggenden grond zal men tevens de uoodige huipmesten strooien zooals 10 kgr. fosfaat Bernards, dat thans hoog geprezen wordt en uitrnuutende uitsla gen geeft en verder 6 kgr. kaïniet per are. Door deze doenwijze zal de grond mullig worden, en de voedende elemen ten der scheikundige meststoffen zullen gemakkelijk opneembaar zyn vóór de planten in de Lente zullen gekwetst worden. Veritas. Gezel Va mier velde, de groote chef der socialisten, riep onlangs geleden op eene meeting te Charleroi uit dat Portugal, aan ons, Belgen, eeu voorbeeld geeft dat wij hier zouden moeten navolgen. Wij willen onze geachte lezors over dat voorbeeld laten oordeelen Portugal geeft een trouw beeld van den toestand van een volk, dat een halve eeuw geleden nog katholiek was, gedu rende dien tijd door de anti-katholieke pers is bewerkt geworden, en thans voor de katholieke Kerk verloren is. 't Is alsof ge in een land van barbaren komt. Do wegen zijn er erg gevallen. Daar waar zij zijn moesten, worden zij niet aangelegd. De velden en akkers liggen braak. Fabrieken vind men or niet. Het peil der ontwikkeling staat, allerlaagst. Zelfs de priesterseminarie!! konden geen degelijke roepingen meer aanwerven. De belastingen zijn er ver pletterend en de schatkist leeg. Onder nemingsgeest is er geen zier. Het bijge loof is er walgend. De luiheid zonder weerga. Do schoone buitenlandsche bezittingen vragen veel geld, maar do ontvangsten komen in de zakken van oplichters. Het land kan zichzelf niet meer bestu ren, het moet zijn zelfstandigheid prijs geven. Engeland is er erg begeerig naar, wil het ophappen en er een Britsch wingewest van maken. De republikei nen, die de kloosterlingen verjoegen, willen de Engelschen er inhalen omdat zij zelf niet kunnen regeeren. De anar chisten zitten nu om hun eigen ver woesting met de handen in het haar en gaan nu onder elkandor aau het twisten. De gang der historie van een volk is dus deze 1° Verspreiding der ongeloo- vige bladen. 2° Kwijning van zijn ge loofsleven..., 3° Ongodsdienstigheid en stoffelijk verval..., 4° Revolutie..., 5° Anarchism en barbaarschheid... 6° Uit geleefd zijn, stuiptrekking en dood.... (Gr. Cr.) was, wist hij niet hy had het vergeten doch eens, toen hy op en neer liep, bracht hij de hand aan het voorhoofd om iets weg te stryken, dat hinderde, en bemerkte toen dat ze nat van het bloed werd. Hij trad voor een spiegel en hekeek zich zelf, en staarde even verwonderd naar zijn eigen gelaat, alsof hij de trekken van een vreemdeling had gezien. Het op zyn huid vastgekleefde stof deed hem er ombchaag- lijk er. vuil uitzien. Zijn boordje was los, de klop was van zyn muts en onder zijn krullend, vast geplakt haar vloeide een dikke loelyke bloedstraal uit. Hij begaf zich naar een waschbak en wies het bloed met een handdoek af. Ik wou bij don hemel, dat ik. en niet Margaretha gekwetst was. Zyn gelaat verbleekte onder het stof en vuil. Hij stond met den handoek in zyno handen geklemd. Oh, God, laat haar niet gekwetst zynl riep hij als een kind uit. Red haar oh, God, red haar HOOFDSTUK XUII. Betrapt. Ondertusschen was Mevrouw Nether combe verblind uit het kantoor in do zonneschijn gestrompeld. Lord Crowley's rytuig stoud voor de deur. Do koetsier stond van zyn zitplaats op on boog zich voorover om de teugels ter zijde Een wandelende plant. De wande lende cactus vanCaliforniëiseene ronde, dicht ineengedrongen massa, en rolt ge durende 8 of 9 maanden van het jaar over de oppervlakte van de woestyn, heenenweer geslingerd door den wind, die gedurende deze maanden met kracht over Califoruië's zandige uitgestrekt heden waait Bij het aanbreken van den regentijd, of liever gezegd, de wolk breuken, die de woestijn in de lente teis teren, schiet deze cactus wortel op do plaats waar de laatste wind, waarvan zo de speelbal was, haar gebracht heeft, en begint dadelijk aan alle kanten haar loten uit te spreiden, die op haar beurt cactussen worden, evenals de moeder plant. Deze jonge planten vangen snel in omvang toe, terwijl zo haar vocht zuigen uit de moederplant en omrin gende aarde De wortels dringen niet diep in den grond, maar verspreiden zich in een kring, die dikwijls meer dau 10 voet groot is. De wortels zijn klein, maar werkelijk ontelbaar, en halen uil den grond, dien zij bedekken, al hel vocht en voedsel, dat er te krij gen is. te houden en Mevrouw Nethercombe aldus gelegenheid te geven in te stappen. Een oogenblik keek ze met woesten blik om zich heen, naar een raiddel zoekend om te ontsnappen. Doch ze vond er geen. Ze moest doorgaan Zo wist niet hoeveel Lord Croweley gekend was, en durfde niet weigeren Zij hield het pakjo bankbiljetten stijf onder haar arm. Dit gaf haar juist een gevoel, alsof er een mes tegen hare zijde drukte. Vergun mij, uw pakjo vast te houden terwijl gij instapt, zoi Lord Croweley, en bij deze woorden keek Mevrouw Nether combe hem scherp aan, doch zyn gezicht was kalm en glimlachend en onverstoor- I baar als gewoonlyk, on indien er al iets misprijzend in zijn glimlach lag, was dit toch slechts zijne gewone manier van doen. Eene straal koud wator scheen langs Mevrouw Nethercombe's rug te vlosien, toen ze zijne oogen weer ontmoette en ham liet pakje overhandigde. Gedurende een oogenblik hield haar hart op met kloppen toen schudde ze do vrees van zich af, want indien hy het geweten had indien, zooals ze sen oogenblik vreesde, hy dien middag op de Bank ge roepen was, zou hy eenig teeken gegoven hebben zou hy nu spreken. Mevrouw Nethercombo zat recht op, voorover leunend, recht voor zich uitstu rend Wordt voortgezet*

De Denderbode | 1910 | | pagina 1