Rechterlijk Kronijk. Ziekte der Koningin. Davidsfonds Algemeene Tentoonstellingen en Voordrachteij Sint-Martenskerk. De Priestereed, Amerika. De Pauzeiyke trein. In 't Vati- kaan staat nog te prijken sinds 1870, de pauzelijke trein, die in do rijtuigzaal to bewonderen is en beslaat uit eeno lokoraolief, eenen fourgOD, een restau rantwagon, een salonwagen en eeno kapel. De laatste reis welke Paus Pius IX*zaliger gedachtenis, er mede maakte was van Rome naar Perouso enterug. Sedert den roof der pauselijke staten, is dezen trein niet meer gebruikt ge worden, vermits de H. Vader zijn Vatikaan niet meer verlaten mag. Reeds verscheidene keeren heeft men ter oor zaak der geschiedkundige weerde van dit voorwerp, veel geld geboden om dezen trein le bezitten. Een Amerikaansche milliardair, de heer Pierpont Morgan, komt er voor 25 millioen franken te bieden. De meerderheid in de Kamers. De liberalen roepen overluid op de ont binding der Kamers, omdat. ja, omdat zij nu al 26 jaren in minderheid zijn, en dat zij het beu worden. Weet gij wat reden dat zij opgeven Omdat de meerderheid der katholie ken te klein is En de katholieken hebben nochtans eene meerderheid van zes stemmen, ter wijl de liberalen in 1879 maar eene meerderheid hadden van één stem, en toch bleven zij regeeren. De meerderheid der katholieken in stemmengelal, volgens de laatste ver kiezingen, bedraagt 16,500 stemmen, tegenover de twee oppositiepartijen samen en daarmee zouden zij niet mogen regeeren, volgens de tegenstre vers, terwijl dezelfde liberalen twee maal aan het bewind bleven zelfs wan neer zij in de kiezingen min stemmen behaalden dan de katholieken. Men zou zeggen dat de liberalen bun versland verliezen, om er zoo erg neven te redeneeren. De oogst in Frankrijk. Het Fran- sche Staatsblad maakt de volgende schat tingen bekend, opgemaakt naar de verslagen der departementale land- bouw leeraars nopens de opbrengst der aardappelen en beetwortels Aardappelen 84.065.000 kwintalen tegen 165 844,180 kwintalen in 1909. Het is dus dit jaar omtrent juist de helft minder. (Een kwinlaalis 100 kilos). Suikerbeeten 51.724 200 kwintalen tegen 62.541.080 in 1909dus een zesde minder. Stokerybeeten, 18.495.700 kwintalen tegen 19.691.680 in 1909 dit jaar iels minder. Vocderbeeten, 209.769.000 kwintalen tegen 231.593.110 in 1909 dus 22.000 kwintalen of nagenoeg 10 per cent minder. Het is dus vermindering op heel de lijn als men daarbij voegt dat de wijn oogst bijna totaal mislukt is en dat het graan in Frankrijk ook veel minder gegeven heeft evenals in België, dan mag men zeggen dat de oogst in Frank rijk slecht is geweest. De duurte der aardappelen in Engeland. Op deEngélscho markten zijn do aardappelen aanzienlijk opge slagen, en men voorziet nog, binnen kort, een grooteren opslag. Deze duurte is het gevolg van den slechten aardappeloogst in Frankrijk en in Duitschlaud. Deze twee landen moeten zich dees jaar in Engeland be voorraden. De oogst van Lincolnshire en Cambridgeshire is nog al overvloe dig dit jaar. Deze twee Engelsche graafschappen leveren per jaar gemiddeld voor 200 miljoen frank aardappelen. ij* De volkstelling. De onderrichtin gen betreffende de tienjaarlijksche vjlks- optelling, zijn verschenen. De optelling bedraagt den wettelyken familienaam, voornamen, geslacht', ge woon verblijf, geboortejaar, burgerlijke stand en het getal kinderen, onderwijs, lezen en schrijven, gesprek en nationale talen :Nederlandsch,Franschen Duitse!); beroep, ambt en stelling. Voor de nijverheid, landbouw en handel, moet men bijvoegen meester, baas of hoofd eener uitbating beambte of toezichter, werkman of handwerker, geboorteplaats, land waartoe men be hoort. Alle bulletijns der volksoptelling moeten nagezien, geklasseerd en ge schikt worden door de gemeentebesluren van het rijk. De jongste volksopU Hing heeft 746,660,14 frank gekost. De oplellers alleen trokken 566.000 fr. De kosten van het drukwerk beiiepen 80,000 fr. De moord van Wetteren. De ka mer van inbeschuldigingstelling van het beroepshof heeft een bijgevoegd onderzoek bevolen in de zaak ten laste van E. Van Puy velde, werkman in de poederfabriek van Wetteren, beschuldigd van moord op de kleine Cecilia De Bruyekere, min dan 14 jaar oud. De geneesheeren De Moor en Duchateau zullen de geestestoestand van Van Puyvel de, die naar 't gevang van Gent is over gebracht, onderzoeken. De zaak zal waarschijnlijk in Januari aanstaande voor 't Assisenhof geroepen 'worden. Messteken. Viktoor Janaegers, werk man te Meire, werd den 25 April 1909 door do gebroeders Petrus en Kamiel De Punt aangevallen, geslagen en vier messteken toegebracht. Beiden worden verwezen tot 8 maand en 50 fr. Zij worden ter zitting aangehouden. Bankbreuk. Flcrimond De Neve, go- wezen handelaar te Lede, die voor do handelsrechtbank van Aalst in faling ge steld was, en een deel zijner meubelen had verkocht krijgt 3 maand. De rechtbank beveelt het aanplakken van het vonnis. Bulletin van dijnsdag avond 6u. 15 m.; De toestand blijft gunstig. De beternis dezen morgend bcstatigd blijft bestaan HH. HH. onze Bisschoppen hebben openbare gebeden bevolen voor het herstel van H. M. onze Koningin. Z. H. de Bisschop van Luik had de Luiksche katholieken üitgencodigd om zich Zondag 11. ter Cathedraal in eene algemcene communie te vereenigen om aan God de genezing van. H. M. de Koningin te vragen. 1500 mannen hebben den oproep beant woord. A eist ii omi$t reken. Het is verbazend hoe het Aalstersche Davidsfonds aanwintzulks getuigd het groot getal nieuwe bjtredingen, de luiste- rijke feesten die het geeft dewelke door een talrijk en uitgelezen publiek wordon bijgewoond. Maandag 21 November, 11. hield op ver zoek die verdienstelijke instellingen de Eerw. Pater Straeke, tusschen puike muziekstukken, eene redevoering over «Beschaafd en Onbeschaafd Nederlandse!) en wel Drie Honderd personen waren er tegenwoordig. Devoordracqt prachtig en boeiend, was een -vaar meesterstuk van eenheid en be- wijsvoering. De geleerde redenaar sprak ever de miskenning onzer moedertaal, de oorzaken dier verbreding en hare gevolgen hij wees op de plichten van den Vlaming om zijne taal uit de vernedering te doen opstaan, die taal, in dewelke Nobelprijzen verdiend worden. Hij deed uitschijnen dat het Fransch zoomin als als het Vlaamsch eenheid bezit van uitspraak, dat voor vele Eranschen liet aanleeren der moedertaal zooveel moeite vraagt als om een vreemde. Hij drong sterk aan het verspreiden eenor beschaafde Nederlandse!)o taal. Ik deel ton volle liet gedacht van den geleerden spreker de uitspraak van het Vlaamsch laat veel te wenschen over het volk het hooger zoowel als het lager kent zijne taal niet en dat moet verholpen worden. Maar dat wo het Hollandsch moeten spreken, het Hollandsch doorspikkeld met zijne menigvuldige bastaardwoorden, daar kan ik nooit v.rede mede hebben Ten andere ik denk dat de geleerde spreker zulks evenmin wil voorstellen. Veel kan de school indien de onder wijzers en onderwijzeressen in hunne klas zuiver Vlaamsch spreken, indien ze van hunne leerlingen hetzelfde eischen, zullen wij eenen grooton stap gedaan hebhen naar eene beschaafde omgangstaal. Welaan, Davidsfonds, geef ons nog dikwijls zulke feestjes en voordrachten, als die van Maandag 21, on wees er zeker van binnen korten tijd zult gij u verheugen niet alleen over dry honderd leden, als tegen woordig maar ten minsten over Zes honderd. Theodoor. H 1' A 5 A, 5'] L És T in het Lanlouicershuis Keizerlijke Plaats, AELST, 1910. (o)— VERBOND der Konijnkweekersbonden van het Arrondissement Aelst. Tweede Tentoonstelling van nuttige Rassen, Reuzen, Beversehe, Russische, Witte, erz. op Zondag 4 Maandag 5 December, onder het Eerevoorzitterschap van B°»iLodewijk de Bethune. 4(10 Fi nitk fl». iyjtt-ti. Tentoonstefling en keuring van Trekhonden op ZONDAG 18 DECEMBER onder het Eerevoorzitterschap van Graaf Glenisson, Arrondissementscommissaris SiOO BV;.uk Prijze,,. VERBOND der Tabakteelersbonden van het Arrondissement Aelst. Derde gewestelijke lenloonslelling van Tabak op Zondag 25 en Maandag 26 December, te Geeraardsbergen onder het Eerevoorzitterschap van den heer Arthur Van der Linden, Bestendigo Gouwraadsheer. o VERBOND der erkende Hoenderkweekmaatschappij van het Arrondissement. Tweede Algemeene Tentoonstelling van Hof gevogelte, ReisduivenKroppcrs Ringslagers, op Zondag 11 en Maandag 12 Dkcember1910. ÏOOO Frank Prijzen. A K I. S T Gedurende de wintermaanden, zullen in de mis van 11 uren, op den 1* Zondag der maand de volgende Fransche Conferen tie)), gepredikt wordon. De gewijde redenaar zal over do volgen de onderwerpen handelen. Zondag 4 December 1910 Do inwen dige beletsels van 't christen leven. Zondag 1 Januari 1911 De uitwen dige beletsels van 't christen leven. Zondag 5 Februari 1911 Terugkeer tot het christen leven. Zondag 5 Meert 1911 Verhevenheid der christene ziel. Aalst-ÏSijlbeek. Op Zondag 4 December aanstaande, prachtig tooneclfecst, in de groote zaal der Jongeuspatronage van Aalst-Mijlbeek. Men zal opvoeren Drama in 4 bedrijven. Plngers wacht n Blijspel in 1 bedrijf. Allerhande nieuws. Is verschenen Almanack Hachette Lebègue.Te verkrijgen ten Bureele dezer, aan 1,50 fr. en franco per post fr. 1,70. I4Vr-k v.-ts» ^c.-llartinua. Maandag aanstaande, 5 Dec. om 2 3 ure, maandelijksche vergadering voor de Huismoeders der H. Familie. Iedereen is verzocht de lidkaart meê te brengen. AALST. BurgerwachtMM. Miehei Gheeracrdts en De Haeek komen vereerd te worden met het eeretoeken van 't orde der Kroon van tweede klas. Pro ficiat I Eerste Communie. I)e bevel- brief van H.H. I).D. H.H. de Belgische Bisschoppen is verschenen. Wij zullen hem Zondag aanstaande meedeelen. AALST. Vaandelfeest.Zondag 11. 27 November heeft het Verbond der Christene Staatswerklieden van 't Arrondis sement Aalst, het vaandel ingehuldigd ge schonken door deiiE- re-voorzitter Mijnheer Lodewijk do Bethune. Men vergaderde om 10 1/2 ure in 't Landbouwershuis, Keizerlijke Plaats, waar het vraagstuk van uitbreiding en doeltreffender inrichting van den Ondorlin- gen Bijstand besproken werd, Om 12 1/2 ure had in de feestzaal van 't St. Martinus college een eetmaal plaats waaraan ruim 700 leden deelnamen. Na het eetmaal overhandigde dc Eere- voorzitter het nieuw vaandel. Een stoet werd gevormd en muziek aan 't hoofd be gaf men zich ter St. Martinuskerk alwaar het vaandel door den Z, E. H. Roclandt, Pastoor-Deken gewijd werd. Na stoetsge wijze een ige straten doorwandeld te hebben ging men om 5 ure uiteen LEDE. Laffe daad. Zaterdag bij het lossen van eeno wagen pulp bcsta- tigde de gebroeders De Noose, brouwers en hengstenhouders dat er driehoekige puntachligo stukjes ijzer in vermengd waren. Zij hebben het lossen gestaakt oin een onderzoek te doen openen Goed nieuws,Het gemeentebestuur van Lede, heeft het kosteloos vervoer be komen van 790 tonnen bloksteen en 250 tonnen ballast tot hot volledigen der wegen nummers 3, 19 en 15. Inzakking Zaterdag namiddag had in dc Nieuw straat te Lede, eene inzak king plaats op het oogenblik dat Charles Van Hauwermeiren, koopman in aardappe len, er met zijn kar doorreed. De geleider was er van af met lichte kneuzingen. De ressorts dor kar waren gebroken. Foorekramer doodgeschoten te Burst. In vrijheid gesteld. Elie Cosyn, aangehouden als de vermoedelyke moordenaar van den ongelukkigen Edward Bailly, dio door revolverschoten gedood werd, is Maandag bij gebrek aan voldoende bewijzen, in vrijheid gesteld. De firma Bijl-Van Campen van Gee- raardsbergen, waarvan do werklieden verscheidene weken gestaakt hebben, spant een proces in tegen do hoofdmannen der socialisten van Geeraardsbergcn. De firma beschuldigt hen een lasterend strooibriefje uitgegeven te hebben, Zij vraagt 30,000 frank schadevergoeding, Zondag morgend, om 5,55 ure, von den werklieden op den spoorweg nabij do kabien Ledeberg, tusschen deze en het Strop, hot lijk van den genaamde Victoor De Nutte, baanwachter. Het hoofd was vermorzeld en van de romp geseheiden. Men overdekte hot lijk met een zeil en na 8 ure werd het overge bracht naar het hospitaal van Ledeberg. De Nutte had den nachtdienst gehad en ging naar zijn huis, toen hij overreden werd. Hij woont achter het Arsenaal te Gent-Brugge. Men weetniet juist hoe het ongeluk ge beurd is men denkt dat De Nutte overre den is door een koopwarentrein die van Meirelbeke naar Kortrijk rydt. Er zijn er die zeggen dat De Nutto een verkeerd gedacht moet hebben gehad. Hij reed gewoonlijk mot eenen trein naar huis Hij zou gemeend hebhen dat de koop warentrein zyn trein was, hoewel deze naar 't slot toe reed, en zou getracht heb ben er op te springen. Het slachtoffer laat eene weduwe en 6 kinderen achter, waar van er reeds volwassen zyn. Maandag nacht-, om 12 1/2 ure, heeft men tusschon de riggels, op het Oefenings plein, (Heirnis) te Gent, het lijk gevonden van de 27 jarigen Edmoncl Ornelis, yzeren- wegwerkman, wonende te Becrnem. Het hoofd was van den romp gescheiden. Niemand weet hoe Ornelis verongelukt werd. Met de ambulance der pompiers werd het lijk naar het doodenhuis van het hospitaal overgebracht. Vrydag avond had op de Bruglaan te Laken, een schrikkelijk gevecht plaats. I)e echtgenoote I)..., verdacht haren man be trekkingen te onderhouden met Jeanne K dienstmeid in eene hei-berg van voornoemde laan. Vrydag was haar echtgenoot uitgegaan, do vrouw ging post vatten aan de herberg en zag eensklans haren man met Joanna K.. uit een rijtuig stappen. De vrouw sprong er naartoe, nam de dienstmeid bij hare haren, sloeg haar op den grond en bracht haar erge stampen op het hoofd toe, zoodat zy welhaast geheel bebloed was. Op de hulpkreten van het slachtoffer kwam de herbergierster en eene andere dienstmeid toegesprongen en vielen dc echt genoote D aan. Zij vluchtte in de herberg waar een algemeen gevecht plaats had. Stoelen, ruiten en flessehen werden stuk geslagen, en all«n werden min of meer erg gekwetst. Jeanne K..., werd naar het gasthuis ge bracht do geneesheer die haar verzorgde, verklaarde dat haar toestand onrust in boezemt. Een onderzoek is ingesteld. Het onderzoek betrekkelijk den dief stal van 100,000 fr. gepleegd in den trein van Brussel-Boom, ten nadeelc der Natio nale Bank, alsook het uitgeven van valsch geld, werd Maandag voortgezet. De treinoversto en zijne twee onderge schikten werden met andere medeplichti gen en getuigen gekonfronteerd, doch dat leverde geenen uitslag op. Hetgeen het onderzoek in de zaak der valschmunters betreft, eene nieuwe aan houding heeft plaats gehad. De jonge L. die zijn medeplichtigheid bekend en zich heeft, gevangen "eleven had de genaamde De G..., wonende Vander Elststraat-, aangeduid als uitgever van valsch geld, Maandag morgend werd deze persoon door de policie aangehouden en onder vraagd, doch loochende-alle plichtigheid. Eene huiszoeking werd te zijnent gedaan, doch zonder uitslag. Het parket verleent geen geloof aan de bekentenissen der be schuldigden die verklaren dat zij maar voor eeno som van 30 fr. in valsch geld uitge geven hebben. De magistraten hopen dat het publiek, wetende dat er valsche stuk ken van 1 frank, met de beeltenis van Leopold II en het jaartal 1909, alsook stukken, van 50 cent", met de Zaaister 1908, in omloop zijn, op hunne hoede zal zijn, hetgeen zal toelaten de and-.re uitge vers van valsch geld te ontdekken. De spoorwegbedienden die Zondag morgend in de Noordstatie te Brussel met denuitCreil aangekomen postwagen binnen kwamen, hoorde eensklaps een vreeselijk gehuil. En zagen een man recht springen met wilde oogen, de haren te berge en zwaaiend een groot mes, waarmede hij hen bedreigde. Het was de postbediendo van den wagon, Maxim Guignet, die gelast was mot het klassceren der brieven gedurende de reis, die plotseling razend zinneloos ge worden was. Er had een vreeselijk tooneel plaats, gedurende hetwelk de ongelukkige met de grootste moeite kon overmeesterd worden. Een der bediende werd zelfs door eenen messteek gewond. Gemene trek. Eene jonge naaister van Anderledit stond op trouwen met een kleermaker van Rumeensche afkomst. Met hare spaarpenningen had zy reeds de meubelen gekocht en in afwachting van verdere regelmatige vereeniging. woonden de jonge lieden reeds eenige weken samen. De Ruracen had het meisje overgehaald, eene som van 800 fr,dio zij op do spaarkas had, af to halen. De zottin deed dat, en de eerlooze maakte van hare afwezigheid ge bruik, om de kas, waarin het gild gebor gen was, te openen en er mee van door te trekken. De policie zoekt hom nu op. Te Lanaeken. wilde de zoon van den brugdraier een eind op den tram medery- den en, ter plaatse der bestemming ge komen, sprong hij van de trede, doch zoo onbehendig dat hij onder het rijtuig rolde en 100 meters verre werd meegesleept. Toen men den trein kon stoppen was het jonkske geheel vermorzeld. De ongeluk kige vader raapte zelf do bloedige over- blyfsels in eeno mand. Verontrust omdat M. Desiré De Craene, lid van den gemeenteraad te Cluysen-Ter Donek, na de zitting niet naar huis kwam, gingen zijne huisgenooten op zoek. Zij vonden hem in eeno hreede gracht langs den weg, verdronken. Hij moet in de duisternis in het water gevallen zijn'. M. De Craene,. die 65 jaar oud was, wilde juist zijne zaken overlaten om op zijne renten te gaan leven. Zaterdag nacht deed de jachtwachter Elie Maes, zijne ronde in de bosschcn Labarre, te Ploegsteort toebehoorende aan de gebroeders Dausette van ArmenDères. Rond 2 1/2 ure hoorde li(j geweerschoten en richtte zich naar do plaats van waar zij kwamen. Eensklaps zag hy drie wildstroo- pers voor zich en op het oogenblik dat de jachtwachter er een wildo vastgrijpen kreeg hij van den loop van een geweer zulk een geweldigen slag op den buik dat hij ten gronde vW men dreigde hem zelfs later omver te schieten, indien hij eene klacht indiende. De ongelukkige kon zich tot aan eene naburige hoeve slepen waai^ hy door den geneesheer René Therry verzorgd werd De gendarmerie van Bizet heeft een onder zoek ingesteld. Twee der wildstroopers zijn gekneusd Zaterdag namiddag, rond 2 1/2 ure kwam het schip Cadeau, van den schipper Fr. Van Haeck, van Aalst, die met vrouw en kinderen aan boord waren met eene lading fosfaat, uit de richting van Doornijk en bestemd van Antwerpen, door het sas van Audenaarde gevaren. Een vijftigtal meters voorby het Sas ij het schip ten gevolge der hevige strooming tegen een der pijlers van de Groote Brug gevaren en gezonken. Spoedig daagde hulp op on de schipper, zijne vrouw en drie kinderen, alsmede de voornaamste meube len konden gered worden. Het ongeluk gebeurde aan de brug waar de buurtteam van Geeraerdsbergen over loopt. Men heeft het sehip echter kunnen op zijde trekken tot rechtover het vrede gerecht zoodat do scheepvaart niet belem merd is. Alleen de achtersteven zit nog boven water. Een meisje onder 18.000 kilos doodgepletterd te Antwerpen. De volkrijke wijk der Gasstraat werd maan dag morgend in opschudding gebracht door een vreeselijk ongeluk dat bij vele getui gen lang in het geheugen zal blijven. Het 20 jarig meisje Josefina Do Ridder, woonachtig St-Gommarusstraat 17, jj boodschapster in den Nederlandschen Boek handel, St. Jacobsmarkt te Antwerpen, Ten 9 ure was ze in de Gasstraat, ter hoog. te van hot- huis 41 toen ze is uitgeschoven ofwel door eenen overval werd getroffen. Geen der vele getuigen kon het met juist heid bepalen. Men zag het meisje eene zonderlinge beweging maken en daarna van het voet pad op don rij weg neervallen. Op 't zelfde oogenblik reed het zware gevaarte voorbij, dat door de stad gebruikt wordt, om de kasseien van de nieuwe gelegde straten, vast te drukken het maohien dat eenieder wel kent en den dienst van kasseistaraper doet. Het meisje viel langs den linkerkan vlak v>.or het groot achterwiel. Op den angstkreet die uit vele borsten kwam, stopte dc geleider van het machien zoo spoedig hij maar immer kon, doch niet vroegtijdig genoeg om een verschrikkelijk ongeluk te voorkomen. Het was ter hoogto der borst dat het wiel er over heen ging en halverwege bleef steken zoodat men het machien heeft moe ten doen achteruitrijden om hot slachtoffer te bevrijden. Beschrijven in welken toestand 't slacht offer werd opgenomen, is onmogelijk lid is te vreeselijk. Zeggen we maar alleenlijk dat het gevaarte de bagatel van 18 000 kilos 1 weegt De dood was natuurlijk oogenblikkelijk. Het lijk is naar het doodenhuis overgt- bracht. De adjunkt Do Mulder is dadelijk ter plaats gesneld om een onderzoek in te stellen, de verantwoordelijkheid vast te stellen, doch allen die het ongeluk gezien hebben, zijn liet eens om te zeggen dat niemand schuld hooft aan dit vreoselyk ongeluk. Apachen aan 't toerh. Zondag avond is de genaamde Constant Pedua, wonende Herderstraat, 29, te Antwerpen, Ifet slachtoffer geworden van eeno groep jongens, die waardig zyn den naam van apachen te dragen. Met oen paar kameraden wandelde hij over de Handelslei. Gekomen ter hoogte der paarderaarkt, zag hy eenige jongen) vechten. Plots kwam een dezer nietdeugen tot hem toe en bracht hem eenen stamp toe in het aangezicht, waarop hij verder de vlucht nam. Constant Pedus liep achter den jongen om hem wat oorvegen toe te dienen. Di jonge apache liet zich och ter niet afschrik ken, keerde zich plots om, liaaldo oen revolver voor den dag en loste een schot op Pedus, die door een kogel getroffen inde b 1, neerstortte. De gekwetste werd ter plaatse verzorgd en na een klacht op liet policiebureel l« hebben neergelegd, kon hy weer huiswaarl) keeren Groot wild. Een jachtwachter van Amonines bij Marche, stond op eene ronde eensklaps voor een bende wilde zwij nen. Hij (loodde er drie bij middel van ge weerschoten. By eene klopjacht to Philip- peville werden 22 wilde zwijnen en 3D reebokken gedood. Noodlottig-e brand, Uit Newark, New-Jersey, wordt gemeld dat er brand ii uitgebroken in eeno kartonfabriek. Een vijftigtal jonge vrouwen, die zich op de hoogere verdieping bevonden, zijn, door schrik aangegrepen, uit het venstor ge sprongen. Men vreest dat er een vyftiental dooden zyn. Een later telegram spreekt zelfs van 35 tot 40 dooden. liet gebouw telde vier ver diepingen De brand ontstond op do tweede, in oude papieren. De werkstors sprongen grootendeols door het venster, in do netten door de pompiers gehouden. Bijna al de gedoode werksters bovondon zich op de vierde verdieping. De meester gasten die de puiuen doorzochten hebben een twintigtal vrouwen verkoold gevonden, voor het venster dat toegang geeft tot de reddingsladdor. Zy konden deze niet berei ken wegens do vlammen, dio uit de lagere verdiepingen opsloegen. Do brand ont stond op de derde verdieping, ingevolge eene ontploffing van gazoline, dienende voor 't kuischen van electrische lampen. Het vuur verspreidde zich te snel, om toe te laten de werksters op de hoogere ver dieping te redden.

De Denderbode | 1910 | | pagina 2