i^r.'rvr:^/031 zrz™ -t srs&is utG! g°~- z~- D 1RKA Zondag 4 December 1910 5 centiemen per nummer Jaar 4310 onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Eerste Communie. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. ^b'lTC^eodenWr;d- VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Twee bondegenooten. De Boterhandel. Spaansche Oproerlingen van 1576 te Aalst DITJES en DATJES. file aiudigt met 31 December "J?" Toorop .te betalen. De 'inschrijving Timgen Z 5?ï^ ZZZZ d° P" Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen ir. 1-00 Vonnmen or 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen b(j accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren ota rissen moeten liunne insendingen doen, uiterlijk tegen den dnnsdag arriidan in den voormiddag. Voor de advertentiën alt vreemde landen sich te wenden ten bureele van dit blad. Alwie een abonnement neemt op De Deivderbode voor liet jattr 191 Iont vangt het bind van heden nt tot Nieuwjaar koste loos. De bevolbrief van HH. DD. HH. de Belgische Bisschoppen is verschenen. Hij besluit mei praktische onderrich tingen voor de toepassing van het Pauze!ijk dekreet over de Eerste Com munie. Daaruit volgt dat de kinderen, die tot de jaren van verstand gekomen zijn, verplicht zijn tot de jaarlijksche Paasch- communie, indien zij, buiten deD staat van gratie ook aan de volgende ver- eischten voldoen. 1. Eene voldoende onderwijzing. Het kind moet weten en verstaan, zegt de bevelbrief, zoo goed mogelijk dat het van God geschapen is dat God, Schepper en Opperste Meester van alle dingen, oen eDkele God is dat er drie Goddelijke Personen zijn, do Vader, de Zoon en de H. Goestdat do tweede persoon van de H. Drievul digheid, God do Zoon, voor ons Mensch geworden is, voor ons geleden heeft en gestorven is op liet Kruis voor onze Zaligheid eindelijk, dat de mensch die, met do gratie van Jesus-Chrisl.us, het Goede doet met de wet van God te onderhouden, door God zal beloond worden in het Paradijsterwijl de mensch die het kwade doet met aan de wet van God ongehoorzaam te zijn, en die sterft in staat van doodzonde, zal beroofd zijn van het aanschijn van God en eeuwig zal gestraft worden in de Hel. Het is daarbü noodig en genoeg, dat het kind wete en versta, volgens zijne bekwaamheid, dat Onze Heer Jesus Christus wezenlijk tegenwoordig is in het H. Sakrament des Altaars, met Ziel en Lichaam, met zijne Godhi-id zooals Hij glorievol in den Hemel is dat Hij zich tot voedsel onzer zielen heeft wil len maken en dat het de Priester is, die aan het Altaar, als hy de H. Mis op draagt en do woorden der konsekratie uitspreekt, het brood enden wijn ver anderd in het Lichaam en Bloed van Christus. 2. De devotie. Het is noodig dat het kind, de Liefde kennende welke onze Goddelijke Zalig maker hem toedraagt, en de begeerte die hy heeft zich met hem te vereeni gen in de H. Communie, op zyne beurt begeere tot Jesus te naderen en Dezen zyne liefde en vereering te betuigen. De devotie, aldus verstaan, is hetgeen de Roomsche Ritueel noemt het ver langen naar het H. Sacrament. De ouders zijn gelast in de eerste plaats, te oordeelen of de vereischten bestaan welke het kind toelaten ter H. Tafel te gaan, ten persoonlijken titel. Dij afwezigheid van ouders zijn deze die ze vervangen in het werk der godsdien stige opvoeding van hun kind, de pries terdie hemden katechismus aanleert, do waarlijk kristene onderwijzers en onderwijzeressen met die taak belast. 3. - ln de tweede plaats de biecht vader. De offleieële erkenning van dat recht der ouders legt hun den weder- kcerigen plicht op, van de eerste kinds heid de godsdienstige opvoeding en het godsdienstig onderwijs hunner kinderen ter harle te nemen en hun de kristelijke gewoouteu, welke hunnen ouderdom passen, in te prenten. De ouders moeten te gelijkertijd met den priester en den onderwijzer, hunne kinderen voorbereiden zoodat zij deze ter H. Tafel kunnen leiden zoodra zy de vereischte voorwaarden vervullen om te kommuniceeren. Hel kind dat tot de persoonlijke com munie toegelaten is, wordt door den pastoor der parochie in een daartoe bestemd boek opgeschreven Ziehier nog eenige onderrichtingen betrekkelijk de private of de afzonder lijke communie. 4. Niets kan de kinderen beter voorbereiden lot de menigvuldige en zelfs dagelijksche communie, dan de gewoonlijke oefening der biecht. Ook, zetten wij de geestelijkheid aan, alle kinderen die tot de jaren van ver stand gekomen zyn, gewoon te maken dikwijls te biechten te gaan. Wij verzoeken haar te hunner inten tie ten minsteallo twee maanden eene biecht in te voeren. 5. De parochiale geestelijkheid eD de oversten der opvoedingsgestichten zullen elk jaar verschillige gezamen lijke communies mo>-teii inrichten. Men zal er nint alleen de kinderen op uitnoo- digen, die te dier gelegenheid hunne Eerste Communie doen, doch ook dege nen die reeds vroeger, met toestemming hunner ouders of van hunnen biecht vader, in het bijzonder tot de H. Tafel genaderd zijn. 6. De pastoors en de priesters met de zielen belast, zi|U verplicht te waken dat d« kinderen, in staat te communi- ceeren, indien zij in stervensgevaar verkeeren, berecht worden. In geval van overlijden, zullen de kinderen begraven worden op dezelfde wijze als de volwassenen. Ziehier, eindelijk, de onderrichtingen, betrekkelyk de plechtige communie 1. - De parochiale geestelijkheid zal elk jaar, op het tijdstip waarop de Eerste Communie plaats had, eene plechtige algemeene communie inrichten. Alleen de parochiale geestelijkheid is gemach tigd die commuuio in de parochiekerken in te richten. .2. Dj oversten van opvoedingsge stichten van jongens en meisjes zullen Insgelijks elk jaar, ter intentie hunner leergangen, eene plechtige communie inrichten. 3. De plechtigheid zal voorafgegaan worden van eene geesteliike afzonde ring. Op den dag der plechtigheid zullen de kinderen in het openbaar do beloften des Doopsels hernieuwen en zullen zij zich toewijden aan de Heilige Maagd. 4. Het dekreet Quam Singulari Christus amore vereischt van het kind voor zijne bijzondere Eerste Communie enkel een beknopt kristelijk onderricht. Doch de Kristene Gjdsdieost en de Kerk leggen aan alle menschen de strenge verplichting op, de Kristelijke Leering ia haar gezamenlijke to kennen, zoo wel mogelyk. Hot kind dat tot de H. Communie toegelaten is geweest, heeft nopens Onze Heer Jesus-Christus. die Zichzelven aan hem heeft geschonken in de H. Com munie, eene nieuwe verplichting van erkentenis en liefde aangegaan, boter zijne Goddeli jke onderrichtingen te ken nen en te beoefenen. Ook herinnert het Pauzelijk Dekreet, dringend, aan al degenen op wien de verantwoordelijkheid der opvoeding van de kindsheid weegt, dat het voor hen een zeer strenge plicht is, de kin deren, die reeds gecommuniceerd heb ben in het bijzonder, de openbare kate- chismuslessen te doen bijwonen. Bijgevolg zullen de pastoors tot de plechtige communie, enkel die kinderen kunnen toelaten, die gedurende ten minste twee jaren den parochialen katechismus (kapel of leering) zullen bijgewoond hebben. Elke Bisschop zal voor zyn diocees, d'-ii ouderdom vaststellen op welken de kindereu deze katechismuslessen zullen bijwonen. De geestelijkheid zal voor do kinde ren, die tot de jaren van verstand geko men zijn en nog niet gecommuniceerd hebben, bijzondere katechismuslessen inrichten Fe dien einde zal zij, alle twee maan den, ter gelegenheid van de algemeene biecht der jonge kinderen, gedurende drie dagen katechismus geven hande lende over de bijzonderste grondregels dor kerkelijke leering en over het Heilig Sacrament des Altaars. Bij deze gelegenheid zullen de ouders, de katechismusleeraar en den biecht vader gemakkelijker kunnen oordeelen welke de kinderen zijn die bekwaam zijn tot de bijzondere communie. LIBERALEN. M. Hymans, het kopstuk der liberalen van België, sprak onlangs voor de libe rale hoogstudenten van Gent in dezen zin, over de samenwerking der twee linkerzijden Ik denk dat het akkoord mogelijk zou zyn onder twee voorwaarden. De eerste is dat de liberale partij duidelijk wete hoeverre zy mag en wil gaan en besloten zij niet verder te gaan. De tweede dat de socialistische partij hiervan rekening houde, dat enkel een wyze tactiek, een helder begrip van het Belgisch temperament en der hoogere noodwendigheden van een wezenlijk nationale politiek naar het welslagen kunnen leiden. De natie wil hervormingen maar xij is sterk gehecht aan hare fondemcnttele instellingen en elke politiek die xe in ge vaar mocht brengen, zou de openbare afkeuring inloopen. De katholieke partij ligt op hinder laag. Zij hunkert er naar om als eeuige waarborg der orde en van het vorsten huis ten aanzien dos lands op te treden. Reeds baatte zy toomloos kortelings ge beurd feiten uit, die ik betreur en die een pijnlijken indruk teweeg brachten. SOCIALISTEN. Antwoord van Le Peuple orgaan der socialistische linkerzijde .Verondersteld zijnde dat de Wer kerspartij het goed oordeele do voor waarden van M. Hymaus te onderzoe ken, zou men deze zonder omwegen moeten uiteenzetten en ons zeggen waarin hetwijzer worden der socialistische party dient te bestaan, die men vóór alles en uit haren aard als eene klasse partij erkent. Wijzer worden, in 't gedacht van M. Hymans, zou die term soms zinverwant zyn van verlmrgering Nooit zal de Werkerspartij van dat brood eten Desgevallend moet men ons aannemen en dulden zooals we zijn en daar is geen keus bij gemoeid. Ten andere, als M. Hymans het zich veroorlooftkortelings gebeurde feiten te betreuren, vergeet hij dan niet dat we republikeinen zijn, dat we op dat gebied niets te verloochenen hebbenen zou hij ons het eene fout durven aanrekenen van luidop rechtvaardig geëischt te heb ben met de ontbinding en het A. S. te hebben gevraagd, terwijl zijne groep on hij zelf den moed niet hadden op dat plechtig uur die eischen der Belgische democratie te doen hooren De roodjes zijn republikeinen Zij willen Bebert, gelijk een rood orgaan dezer dagen Z. M. den Koning noemde, van den troon verjagen en uit land verbannen... Maar ze zullen in alle geval zonder den weêrd niet rokeneo De opstootjes welke over eenige weken op een aantal botermarkten heb ben plaats gehad ziju zoo goed als ver geten Er zijn nog wel landbouwors die naar de markten niet meer gaan waar de woelingen plaats hadden, maar alles zal na korten tyd weêr op zijn oude plooien komen. Nu doen zich de boerinnen vergezel len door hunnen man, zoon, broeder, enz., maar de vrees zal ook wel over' gaan. Niettemin zullen de opstootjes voel kwaad gedaan hebben aan onze boter markten, zelfs aan deze waar geone woe lingen hebben plaats gehad. Dergelijke voorvallen kunnen zich nog voordoen dat vooruitzicht zal de kloine landbouwers meer en meer- aan zetten om naar de raelkery te gaan en bijgevolg is eene uitbreiding der melkerijen te voorzien. Grootere landbouwers zullen meer en meer afroomers voor eigen rekening aankoopen. Er zijn nu afroomers in het bereik van ieders beurs, en de melk door deze afroomers bewerkt geeft even lek kere boter als de melkeryen. Het gebruik van eenen afroomer door den landbouwer geeft aan dezen nog dit voordeel, dat de landbouwer al het voordeel heeft van den goeden oppas, de goede voeding van zijn melkvee, ter wijl in de melkerij een deel ervan, al zy het maar zeer klein voor hem verloren gaat en de algemeenheid ten bate komt. Ook moet de landbouwer voor het wegbrengen dor melk niet meer zorgen als hy te huis eenen afroomer bezit. De landbouwer, die dan melkerijboter van eerste klas bezit, gaat niet meer naar de markt, hij «levertzyne boter, t is te zeggen, hy heeft regelmatige afnemers, die hem volgens de markt den hoogsten prys betalen. Nu komt op de markt nog enkel boter op de oude manier voortgebracht. Er zijn landbouwers on vooral boe rinnon die van de nieuwe mauier van OF-DE DOOR Petrus VAN NUFFEL. 35e vervolg. In de straat hompelde eene karonder het venster zweeg het gerucht der krakende speeken en ronkte mannenspraak. van Navarese schoof de zware damasten gordijn weg, terwijl hij mommelde Bezoek Tegelijk werd zacht tegen de deur van het vertrek getikt en bood zich, na het gemelijk Binnen, een soldaat aan. Vanwaar komt ge vroeg de hoofdman, zonder van standplaats te veranderen. Regelrecht uit de Affligemsche abdij. Daar bonktet gij, veronderstel ik, meermaals aan Ja wel, edoch, zonder bevredigenden uitslag. - Zijt ge aan geld geraakt De krijger liet pronkend de lip hangen. Twee Papen sloegen wij er als gijzelaars in de boeien. Verstandig gehandeld. Waar zijn die?- Go ziet van hier hun heerlijk gespan staan Haal dit gebroed er uit en stel het mij voor Toen de boodschapdoener heengegaan was, zette zien ae keurling onder den schouwmantel in eenen armstoel en gelastte een Waalschen huurling, desbevoegd, met de ondervraging. Achtereen drumden de krijgslieden binnen en werden twee priesters, de armen op den rug gekneveld, in de Kamer geduwd. De uitheemscho boeleersters kwamen bij het geaoen toegesneld en de mishandelde geestelijken ziende, verlichtte eene geinster van tijgerachtige voldoeniDg der Zuiderlingen wezens. Zg mengden zich in het troepje en sleepten de gevangenen, kernen niet houden maar hun getal neemt gedurig af, daar de voordeelen der afroomers meer on meerbekend worden. Er zijn ook boerinnen die er aan hou den, alle weken of alle veertien dagen naar de markt te gaan. Dat is zoo eene oude gewoonte, een uitstapje, dat gelegenheid geeft tot het ontmoeten van vrienden en keunissen. Maar die oude gewoonte valt meer en meer, en ze zou voorzeker nog sneller vervallen iudien het moest blyken dat onze botermarkten niet veilig meer zou den zyn. Reeds heeft men vele kleine markten zion verdwijnen, tengevolge van het grooter gemak van verkeer door de tramlynen. Dat is merkelyk schade voor de neringdoeners der gemeenten waar die markten vroeger plaats hadden. Do bevoegde overheden der ateden en gemeenten, waar nog markten bestaan, hebben er dus belang by dat hunne markten bloeiend blijven, tot voordeel hunner ingezetenen. Daar waar de boter wegblyft, is het spoedig met de markt gedaan. De onder vinding bewyst dat. Indien de boter nu in sommige plaat sen aan hoogere prijzen stoud, wat het geval was op hetzelfde tijdstip van de laatst verloopen jaren, dan is het omdat de vraag groot was, in vergelijking met het aanbod. Sedert twee, drie jaren is het graan aan hoogen prijs, dat maakt dat de land bouwers, die hun vee vooral met graan moeten voeden om het goede, boterrjjke melk te doen voortbrengen, het uitbrei den van hunnen veestapel hebben inge houden, om hunne dieren te vetten, daar de vette beesten aan hoogen prys zyn. De hooge prys der boter is dus zeer natuurlijk, en het is te vreezen, voor ons en voor alle menschen die er moeten koopen, dat ze voor het einde van den winter niet zal afslaan. En voor de boeren is het ook spijtig want als de boter duur is, 't is dat ze er weioig te verkoopen hebben. Ze zijn ook beter met meer boter aan lageren prys. schaterlachende, voort. Intusschen overhandigde de aanvoerder der bent den eletlo een beursje goudstukken, hetgenc Jan gretig nawoog en daarna wegstak. Voorts gebood hij de indringers, op vier wachten na, te vertrekken. Kornuit, vraag dien kaalkop naar zijnen naam. Nader trok men de monniken voor hunne rechters. Hoe heet gij Jaspar Smets, antwoordde de gemartelde met zwakke gebrokeue stem. Uw beroep Proost van het Benediktijnerklooster te Hekelgem. - En hij daar, wees de Castiliaan de femêlachtige huichelaar, die ons zóo schaamteloos in de oogen staart - De tweede pater hield werkelijk den blik vry en vrank op Zijne beulen gericht en sprak klaar en vast, aleer do taalman hem het woord toestuurde Livinus De Muldcre, superior van Affiigem. Gezamen staat gy hier beschuldigd, geld en kostbaarheden achter te houden, ten nadeele van 's konings keurbenden en welvaart zijner Staten. Waarom gij hierheen werd gevoerd Ten einde eene keus te doen tusschen den kerker of de teruggaaf van het ontstolene. van Navarese blies den woordvoerder iets in het oor waarna de spreker voortvaarde In zyne gedoogzaamheid is de bevelvoerder bereid u onmiddellijk de vrijheid te schenken, ingeval gij toestemt de schatten uwer abdij te verzamelen. Geen der monniken sprak. Stijfhoofdige fielt 1 - knersetandde een raadsheer, daar liii den proost eeu klinkenden kaakslag gaf. Kiest dreigde de Waal en zijn verraderlijke voetschup ontperste pater Livinus een pijnlijken smartkreet. Geld of goed hebben wy niet en ons leven is in uwe handen. zuchtte de proost. Dat Gods heilige wil geschiede I - 6 Wal tatert die bedrieger 1 - grinnikte de keurling No tenemos atnero ni bienes... Que se haqa la sanla voluntad de Bios - Que se hagu la santa voluntad de Dios jankte Pedro, de bevendo stem des paters nabootsende. Smyt dit ras aan handen en voeten in de iizers schreeuwde do hoofdman. - Die niet hooren wil, moet voelen Mannen, volbrengt uwe taak I roeien... Flink vatte men de monniken vast en sleurde hen in den drhi^'bare^diepte. kerkertrap' hotSend en bolsl!"d da ""door. - Recht verzettend dolde Jan. - Eene geestontspanning te gepaster uur Straks overtreft de Roose alle gevangen- huizen m bevolking, dit vooral dank aan den spiUvondigin koker van Mher de Luu, die lieden beter dan iemand over strijken Z(,ner onderaardsche krochten kan oordeel l,ecMen"0etenhgouSe°f!S.Chikt ge Aalstersch Magistraat ,n verstrekken*!' f"8 a°dere 00rden' ons gezelschap veel eer 't SiiidSn .!7i<taaChti,' Een °mreisie onder bet warm azuur van t Zuiden zal de heeren deugd doen - Allengs grauwde do eerste avondschemering. Drie bedienden schoven de tafels naast elkaar en brachten een overheerlijk ontbijt op. Pas waren de uitgelezen» S gepraL a8an£XCvfA gera"«slrllikt. wanneer het Spaansch gepeupel aanviel. lug en veel werd er gegeten, nog meer faken tfil„ete„k''iigerS bee0'm°n vonkelen? hunne' kaken te gloeien en naar gelang zij dronken, steeg éveneens ®Pf„W0UdCnheld- Z°° dreef man d°n spot met do arme gevangenen, aan gemalin en kinderen ontrukt ginds braakten zij, van de lydzamo Benediktijners gewagende, de walgelijkste zinspelingen uit van Navarese vergat, in den roes der sterke verkende?.der In*n, dfe, 'onder hem? van zieleleed werd heidonkerfZeeg het rouwfloers over het aardrijk het .„Dflwita- goot zijn droomend licht over de vergaderdo schijï) e" e" kleurde de meubeleering met een valen VUBQDIN mjY"" (Wordt voortgezet). Rekenkundig tijdverdrijf. Nu heb ik een toertje, lezers, namelyk ik kan uitrekenen op wat voor een dag iemand geboren is. Dat wil ik zien Doe het eens met rayn verjaardag. Ik ben van 4 Maart 1889, dat was een Maandag. Neem maar een stuk papier en een potlood. Schrijf op het jaartal 1889. Deel dat door vier. Dan krygt ge... Ik heb 472 en er blyft over... Dit overschot laat ge maar daar niet noodig. Nu, tel die uitkomst bij het jaartal, dus 1889 en 472. Wat geeft dat Dat is samen 2361. Hierby moet ge optellen het getal van de dagen des jaars tot en met deu ge boortedag. Gy zijt op 4 Maart goboren, dus telt ge 31 dagen van Januari, 28 dagen van Februari en 4 van Maart. Dat wordt 2361 en 31 en 28 en 4 of 2424. Ziezoo. Dit getal deel ik door 7. Blyft er bij deze deeling 1 over, dan is de ge boortedag Zondag, 2 Maandag, 3 Dins dag, enz. 6 Vrijdag en O Zaterdag Het getal 2424 gedeeld door 7 geeft voor overschot 2, dus zyt gij op een Maandag geboren. Dat is knap. Mag ik het ook eens met uw verjaardag beproeven.Wanneer ZÜ' gij geboren Op 6 Mei 1890. Goed, ik begin 1890 gedeeld door 4 is 472. Dit opgeteld by 1890 is samen 2362. Daarbij 31 dagen van Januari, 28 van Februari, 31 van Maart, 30 van April en 6 van Mei, dat wordt in 't geheel 2488. Als we dit doelen door 7 schiet er 3 over; dus zyt ge op een Dinsdag geboren. 't Is aardig waar Ge hebt het rast. Wie geen God in den hemel erkent, is spoedig geneigd geen gezag op aarde te eerbiedigen. De schoolmeester mag niet onzijdig zyn in godsdienst. Ik wil van den onzij- digen schoolmeester niet, omdat ik geene achting voor hem heb; deze die ODzijdig is, is niets watrd(Jules Simon),

De Denderbode | 1910 | | pagina 1