DIRK A Zondag 11 December 1910 5 centiemen per nummer 65,te Jaar 4518 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Liberaal veiplichtend Onderwijs. De werkzaamheden der maand. Voor de Huisvrouwen, DITJES en DATJES. Spaansche Oproerlingen van 1576 te Aalst DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- xoning van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop £te betalen. De "^inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van de Putte-GooMeni, Korte Zoutstraat, N* 31 9n in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen Lij accoord Niet opgenomen bandschriften worden met teruggestuurd. Heereu ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag o i vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. GUIQUB «UUM. yielat, ÏO Decemb. ÏOIO. AI wie een abonnement, neemt ep De Dendeiibooe vooi* liet jaar 1!>1 1. om vangt liet IjIikI van lieden af tot IMieuwjaar koste loos. M. Hymans, Volksvertegenwoordiger van Brussel, die naar 't schijnt de leider of hoofdman is der liberale Kamerleden, heeft ter Volkskamer gesproken over 't verplichtend onderwijs en onder andere verklaard hoe zij, liberalen, het zouden inrichten. De liberalen zouden het verplichtend onderwijs invoeren en de ouders die butme kinders niet naar de offlcieele onzijdige of geusche school zouden willen zenden straffen 1. Met berisping; 2. Met aanplakking aan de deur van 'tslad of gemeentehuis; 3. Met berooving der politieke rechten van den vader, Laat ons dat liberaal programma eens verder bespreken De berisping zal ze geheim of openbaarlijk gedaan worden De kinderen van Pier-Jan gaan niet ter school en op verslag van den school meester, moet hy door den burgemeester hier over berispt worden. Is dc berisping geheim dan zal de veldwachter aan Pier-Jan een schrift behandigen, 't welk hem berispt omdat by zyn kind of kiuders niet ter offlcieele onzydige of geusche school zendt. Is ze openbaar dan zal de veldwachter die berisping van op het steen ter dorp plaats aflezen en dan aanplakken. Hier te Aelst zou men het werkklok je luiden en de berisping van door een venster van 'l stadhuis aflezen, gelijk het vroeger gebeurde met de afkon diging der reglementen, enz. De Afkondiging. Als Pier-Jan nu die berisping in den wind slaagt, i. a.w. zyne kinders nog niet naar de offlcieele onzijdige of geusche school zenden wil, dan zal op aanklacht van den school meester van op het steen der gemeente of van door het venster van 't stadhuis afgekondigd worden dathy, Pier-Jan, van de berisping geen rekening houden de zijne kinders naar de offlcieele onzij dige of geusche school niet zenden wilt. Maar wat ernstiger is, dat is Beroo ving van politieke rechten. Als Pier-Jan nu hardnekkig blijft volherden in zyn besluit van zijne kinders niet ter school te zenden, dan zal het hem beteekend worden dat hy zijn kiesrecht heeft verloren dat hij geen kiezer meer is, Hier komt de liberale aap uit de mouw. Veronderstellen wij dat de liberalen aan 't bewind zijn. Het verplichtend onderwijs is ingevoerd het onderwijs is onzijdig gelijk de liberalen de onzij digheid verstaan, dus ongodsdienstig, godverloochenend, geusch. Van God en zijn gebod mager geen spraak meer zijn en de oud-rs wolke katholiek zijn willen dat niet gedoogen en mogen dit niet verdragen. Zij houden hun kind of kinders thuis, ze worden berispt, afgekondigd, aangeplakt eu eindelijk wordt de vader van zijn kies recht beroofd De toer is gespeeld een katholieken kiezer min. Maar zal men doen bemerken, zijde ouders, die verplicht zijn hunne kinders ter school te zenden, kunnen ze naar de katholieke school zenden. Zullen er dan nog overal Katholieke Scholen bestaan En in alle geval als er nog bestaan zal dat voldoende ziji voorde maconnieke of geusche liberalen? Nu M. Hymans heeft niet verklaard dat de vrije katholieke school op een en denzelfden rang zal staan als 't officieel onderwijs. En nooit zal hy dit verklaren. Moesten de liberalen op nieuw aan 't bewind komen dan zal er nogmaals een schooloorlog losbreken nog gewel diger en akeliger dan deze van 1879 tot 1884- Wij die den schoolstrijd van 1879 hebben beleefd, weten hoeveel bloed er werd vergoten,hoeveel gruwel daden uit wrok werden gepleegd, hoeveel geld er werd verspild, hoeveel vervolgingen de arme lieden te verduren hebben gehad enz. enz. De Denderbode zou te klein wezen om alles te verhalen. Nu men betwist niet dat schooloorlog zou losbreken, want M. Hymans, heeft in zitting van Woensdag der verledene week den lof gczoogen der wet van Piet Van Humbeek van 1870, die het R. K. Geloof in het graf moest stooten Maar of de Vlamingen het zoo ge- dwee zullen verduren als vroeger De maand December is voor den land bouwer een tyd van betrekkelijke rust. Nochtans zoo het weder zulks toelaat, /al hy het beschikbaar mest naar het land voeren en met zorg iuploegen. Op die wijze verschaft hij werk aan zyn personeel en aan zijne dieren, en voor deze laatste is het beter dat zij nu en dan eens buiten komen en wat werken dan lang op stal te staan. Anderzijds is het zooveel gewonnen op de lentebe werkingen, zouder te rekenen dat licht, lucht en vorst, eenen heilzamen invloed op de omgekeerde aarde uitoefenen. Deze, die tot hiertoe hunne weiden en klavers niet bemest hebben, zullen niet lang meer uilstellen van te handelen zooals wij in onzo kronijk voor de maand November aangeduid hebben, namelijk, per hectare gebruiken 800 kgr. slakken en 600 kgr. kaïniet op vochtige weiden - 500 kgr. superfos faat en 150 kgr. chloorpotasch op droo- ge weiden. Op klavers kieze men een dezer twee formuleu. In beide gevallen geve men in de lente van 100 tot 150 kgr. ammo niak sulfaat. De maanden December en Januari zijn heel geschikt voor het bemesten van boomgaarden en fruitboomen. M»-n strooie over gansch de oppervlakte 1000 kgr. slakkon en 200 kgr. chloor potasch later in de maand Februari voege men er 200 kgr. amraoniaksul- faat per hectare by. Heeft men voor doel bijzonder de fruitboomen te bemes ten, dan neemt men op eene ringvor mige oppervlakte van 1 m. onder het uiteinde der takken de graszode weg en men strooie per vierkanten meter 100 gr. superfosfaat en 40 gr. chloorpo tasch en 50 gr. ammoniaksuliaat. Dieren. Gedurende de lange win teravonden zal de landbouwer niet na laten de rantsoenen zijner huisdieren te onderzoeken en le bestudeeren, en des noods te vebeteren. Al zijnen pogingen moeten strekken om zyne beesten goed en goedkoop te voedeD. Onze huisdieren zijn levende machienen, welnu,iedereen weet hoe meer eene machien werkt en voortbrengt, hoe profijtiger het is, om dat het kapitaal en de onderhoudskosten dezelfde blijven. Daarom moeten wij trachten van onze dieren het maximun van opbrengst te bekomen. Dat alleen is nochtans niet voldoende: wy moeten dit maximun trachten te be komen aan den minsten prijs. Door het berekenen van den prijs der rantsoenen zal men wellicht bestatigen, dat deze tamelijk duur zyn en door een of auder krachtvoeder door een beterkoop te vervangeD, zal men willicht 15tot 20 centiemen per dag en per beest kunnen sparen Dit. hebben de proeven onder de leiding der Staatslaudbouwkundigen genomen ten overvloede bewezen. Deze en andere belangrijke punten worden in de landbouwvoordrachten ten duidelijkste uitgelegd. Gaat er dus zooveel mogelijk naar toe. William. Glanzend linnen. In den handel kan men allerhandescheikundige voort brengselen bekomen voor de linnen- bleekers eene stof, gemengd met stijf sel, dat het linnen lenig en glanzend maakt, zonder hard of brekend te zijn. Elke verkooper geeft er een bijzonder naam aan. De eenvoudigste benaming is glans- goed Dat goed kan bereid worden met walschot (blanc do baleinel als grondstof of zeer zuivere bougie (acide stéariue), met keersroet, of met gezuiverde witle zeep, Savon ft glacer genaamd, en met borax. Dat goed wordt afzonderlijk opgelost, en wordt lauw in den stijfsel gedompeld. Ziehier echter de laatste werkwijze, algemeen door de strijksters gebruikt. 1. Smelt, om 10 liters styfsel te heb ben, 500 gram ameldonk in het juist noodig water eri doe er dan 10 liters koud water bij, 2. In dien tusschentyd, laat 125 gram borax koken in 'l juist iioodig water, giet dat mengsel lauw in den bereiden stijfsel en roer. 3. Laat 30 gram glanszeep in den styfsel smelten door met de hand te doen schuimen. 4. Roer alles goed dooreon, opdat het mengsel goed gelijk zij, en begin daar mede te stijven terwijl men daarmede bezig is, roer men van tijd tot tyd het niengsel om, opdat het mengsel naar onder niet zoude zinken. Is het linnen aldus gesteven en ge streken, overga het dan met een glans ijzer, en het linnen zal den gewenschten glans krijgen. Het gebruik van Terpentijn. Gewoonlijk weet men niet tot hoeveel doeleinden de terpentijn kan gebruikt worden. Hebt gij eeno beginnende keelpijn, doop eenen flanellen doek in terpentijn-essenco en wind die rond den bals zij verwekt eene goede terugwek- king, t'*rwyl ook de verdampingeenen gunstigen invloed heeft, Men zal er van af zijn met de huid daarna met een weinig amandeloliein te wrijven, indien de huid te veel gesprikkeld is. De terpentyn verzacht ook de jicht pijnen. De terpenlyn op geel gevernist leder gestreken, geeft daaraan eenen schoone glans. Met terpentijn neemt men ook goed de verfvlekken weg van kleerstoffen. De reuk van terpetyn verdrijft de mottenzet een klein schaaltje mot eenigo druppels van dat vocht in de nabijheid der plaats waar de motten woekeren. Terpentijn gegoten in de loopgangen der muizen, verdrijft die onuitstaanbare knaagdieren. Een deel terpentijn gemengd met 2 deelen zachte olie, is uitmuntend ge schikt om meubelen te reinigen en te doen glanzen. Een eetlepel terpentijn in het water gegoten, waarin men het linnen laat koken geeft aan het linnen eene heldere blankheid. Dringende Oproep. Binnen enkele dagen worden de stortingen van het jaar door de schatbewaarders van de pensioenkassen op de post ge daan. De leden die niet gestort hebben kun nen geene toelagen bekomen en vele zullen hunne nalatigheid betreuren als bet te laat is. Sommige oude menschen meonon dat ze, mits een storting van 18 fr., de toe lage van 65 frank krijgen, zonder eenige aanvraag te moeten doen. Dat is mis. Voor de 65 frank moet eene bijzondere aanvraag ingediend worden, en dit voor 1 Januari 1911 wie dit verwaarloost is zijne toelage kwyt voor 1911. Dat zy die dus recht hebben op hun pensioen niet uitstellen onmiddelyk hunne aanvraag te doen op het stad huis, Bureel der Werkbeurs, achterge bouw, aan den trap, dat de noodige inlichtingen zal verschaffen alle werk dagen van 9 tot 11 ure 's morgens en 's'namiddags van 2 tot 4 uren. Vlaamsch in de Kamer. Het is Jan do Laet, die het eerst van allen inde Kamer den grond wettel ijken eed in 't Vlaamsch afiegdp. Later kwam Goremans hem helpen en de andere volksvertegenwoordigers van Antwer pen volgden. Dit verwekte eerst spotge lach, van wege de slimme Walen en nog meer van wege verfranschte, ver wijfde gekozenen van Vlamingen en liberalen. Thans echter is 't lachen ge- daau meest alle volksvertegenwoor digers van het Vlaamsche land, zoowel katholieken, liberalen als socialisten legden hunnen eed in 't Vlaamsch af. Alleen M. Delvaux van Antwerpen maakte uitzondering en werd er ge lachen omdat M. Carton de Wiart den eed in 't Vlaamsch en in 't Fransch af legde. 't Is ook zoo gebeurd met het Vlaamsch spreken in de Kamer. Na de eerste Vlaamsche redevoering van M. Coremans, zijn er laler met dozijnen ge komen, en indien er nog gelachen wordt, dan zal dit lachen verkropte spijt zyn. Ze lachen groen zegt het volk. OF DE DOOR Petrus VAIM RlUFFEL. 36e vervolg. Onverwacht dreunde de ijzeren m°ker op de s,c'1®^'i"^deC plaat der voordeur en wekte de hoplieden stoelen dwelming. Eenieder sprong ontsteld rechtbekers en stoelen werden weggestooten. Wapengermkel, Let 8"*" braken de dravers, de verschillige bevelen van krijgsov "'"-De Staatsoliën - klappertandde Fernando, en hij beefde alDiteenkel woordje had het uitwerksel van een - We zijn ingesloten gilde van Navarese T6AHeentrokken het rapier, wanneer een tw^kleUerende bons hen sidderen deed doch achtervolg ,rutt sierljjk Spaansch den wensch Doet open "J, Wjj - Alle duivels I - gromde de opperste baschaa.md. - w« staan ons hier noodeloos schrik aan te jag c komt mjj bekend voor... Laat binnen. ..jksle roep wapen- Nauwelyks stond de deur aan of de he j waj lieden, die ooit oog aanschouwde, stool d |n den samengesteld uit mannen, meestal van hoog g knevels en somer des levens, met pikzwarte hoirtokken d to k .eveis wenkbrauwen hun aller dos deed aan en denken, ado kwistig lag hij van g°ud™ C11 en robijnen. in de handvatsels hunner zwaarden flakkerden ^aten en u - Alonzo de Vargaskreet Jan, den Spanjaard van naam toesnellende. wii Harhten u aireede - Dezelfde I Caramba zei jUjhzo. - ^SrTjjk bgeen i in het land der droomen en vinden u nog dat treft I Maar de keurling was al te jachtig om blijven te luisteren en ijlde naar de overige landzaten, roepende Fernando de Toledo, Julio Romero en gij allen, manmoe dige signors, welkom benvenidoHoe maakt bet de schran dere Sancho de onverschrokken de Roda de doornufte del Torro Neemt plaats, bid ik u, en ledigen wij de bekers op het heil van 't vaderland 1 - Een onbeschrijflijk schouwspel leverde thans de ontvangstzaal op schitterende kurassen en stormhoeden weerspiegelden den glans der lichten vederbossen van allen aard en alle kleur vormden éen overpraebtigen bloemtuil. de Vargas kon niet langer aan het minzaam verzoek zijns gastheers weerstand bieden en vlijde zich met zijn gevolg aan dezes zijde ncêr. De ondergeschikten des elletto's erg in de seliaduwe gesteld tegenover de hooge bezoekers, spoedden zich om het zeerst, ten einde datgene wat de wijnkelders aan puiks opleverden boven te brengen. Onder het uitdrinken der bokalen richtte van Navarese zich tot de Toledo Overbodig naar uwe gezondheid te vragen, mijn trouwe vriend gij ziet er zoo springlevend als opgeruimd uit Met mij gaat het opperbest, edele signor, - antwoordde de beenderige krijgsman, wijl hy beleefd buigende, met de hand over den gekromden liaviksneus tot het einde van zijn langen puntbaard streek. En gij, onversaagde Alonzo, zult me, hoop ik, de reden van uw hoogstvereerend bezoek kenbaar maken Ik was het juist van zins, sprak dc Vargas zeer vriendeijk, doch merkbaar een weinig benard. Wij togen herwaarts om een beroep te doen op uwe hulp en uwen bijstand, Is zulks ernstig kneuterde Jan, uit zyn lood. Heel ernstig. Het komt u toch wel ter oor, wat last en moeilijkheden de Staatschen ons dagelijks berokken Deswege moet het u goene verwondering baren, zoo wij u komen vragen, uwe keurbende met onze troepen tot een onverwiulyk heil te vereen igen Vroolijkheid en bljjmoed waren ineens by den keurling ver dwenen koel bleef hij den landgenoot aanstaren. De laasle vervolgde De inlanders hebben het beleg vóór de brug der stad Gent geslagen en ons krijgsvolk is er alles behalve op zijn gemak alle wegen om bij de belegerden te geraken, worden afgespannen. - Anders hebben wij niet veel klagens, viel Romero in. Der vrijwilligers toestand is ver van rooskleurig edoch, nut teloos het te ontkennen, hunne beweging steunt op een on- wrikbaren moed, gesproten uit het gevoel van liefde tot den vadergrond en de verknochtheid aan taal en landaard. Wij moeten, stevig ingericht, allen aanval, elke verrassing, te allen tijde kunnen afslaan en trachten er telkens heelhuids van af te komen. Zeer waar Muy verdadero knikte Fernando de Toledo, immer zijnen baard doorwoelende. Vóór het naar Aalst rennen, hervatte de Vargas hebben onze troepen, zij kampeeren in de hieraanpalende weiden den vijand eene part gebakken, in goenen deelc van om hem tot vredelievende toenadering aan te zetten. Wij ontwaarden gisteren zijne benden in het dorp Vlissenaken, tusschen Thienen en Leuven. Een langwijlig verslag over deze ontmoeting, zou ons voorzeker aangenaam wezen, verzocht Pedro. En de wijnkan nemende, streelde hij Maar ge vergeet te drinken signors De bekers werden gevuld en haastig geledigd. Des elletto's raadsheeren luisterden als vinken. Alonzo begon Sinds geruimen tyd aanzagen de Staatschen onze minste oefeningen met leede oogen. Verontrust door de gedachte, dat wij deze bezetting tot Gent toegang zouden verleenen, bewaak ten zij ons van dichterbij. Welhaast roken zy lont cn gisten onze bedoelingen zij sloegen een schanswerk rondom het kasteel en staken vervolgens de voorstad in lichterlaaie. Oogenblikke- ljjk stelde ik mijn zes vendelen ruiterij slagvaardig en deed een beroep op de zeventien kornetten van don Fernando, die samen zoo wat twaalfhonderd man uitmaakten. Te Vlissenaken kregen wij het vijandelijk leger in 't zichtwij stonden verbaasd over zijne getalsterkte, mcerendcels bestaande uit kloeke boeren zonen, burgers, studenten (1) en, zooals we later vernamen, uit eene groote menigte nieuwsgierigen. (1) Les jannes casaques genaamd, zegt Snieders. VBRBÖDRN NADRUK. (Wordt voortgezet). Het huwelyk is eene belegerde sterkte deze die er in zijn, zouden er wel willen uitgeraken deze die er uit zyn, zouden or wel willen ingeraken. Sineesch sprcekw. School voor toekomstige sol daten.Uit Turnhout, <io Kempische hoofdstad, wordt er gemeld dat aldaar eene school voor toekomstige soldaten is ingericht. Zij werd verleden zondag ingehuld. De school is in het lokaal do Xave- rianen. Er zijn reeds een 160 leerlingen, 't is te zeggen jongelingen dio io de eerste jaren moeten soldaat worden. De scholieren van deze nieuwe soort, zijn vooral jonge werklieden doch jongelingen uit de burgerklas on uit den hoogeren stand, zyn ook inge schreven. Die school zal eene ware opleiding zyn tot het toekomende soldatenleven. Zij die hunne geleerdheid vergeten heb ben, zullen er ook weêr op streek kun nen gebracht worden. Leerlessen ziju aan de school toegevoegd. Zeer eerw. heer deken vau Turnhout heeft, bij de opening der school een ge moedelijk woord gezegd. Aan twintig jaar bemint men het menschdom aan dertig jaar kent men het aan veertig jaar misprijst men het. Jgnota Welke visch sterft het eerst in vuil water Zooals men weet wordt de dood der visschen in vuil of besmet water veroorzaakt door gebrek aan zuurstof. De visch die dus de klein ste hoeveelheid lucht noodig heeft, om te leven, zal natuurlijk het langst aan den dood weerstand kunnen bieden. Die visch is degeue, welke helminst sterk ademt. In dit opzicht is de paling een der taaiste. De steut krab daarentegen be zwijkt het eerst, terwijl de zwarte echel blijft leven in een water waar geen enkel leven wezen liet nog kan uithou den. Groene /.eeveraar. In zitting van Donderdag 1 December, sprak onzen achtbaren vertegenwoordi ger, M. Woeste, eene merkweerdige redevoering uit. Dikwerf werd hy in de rede gevallen of onderbroken door de liberalen en socialisten. Groene Pie bleef ook niet ten achter en snauwde spottend den heer Woeste toe Wel mijn arme vriend Karei, wat verteld gij toch arme praat (Gelach) (Beknoopt verslag bl. 78.) Wel indien er iemand is die meest altijd arme praat in de Kamer vertelt dan is het toch Groene Pie Meer gezeever kan men niet verkoopen. Leest eene zijner redevoering en ge hebt ze allen geiezeu. 't Is uitvallen tegen den heer Woeste, legen de Aelstersche Katholieken die hij va:: kiesbedrog beschuldigd en verder over Mgr Ireland, Pater Liberatore, Mgr. Mauiug, Priester Daens, De Backer, Smid Lambrecht en andere overledene of nog levende groentjes. Is liet dan te verwouderen dat de Volkskamer aan eene eiermarkt gelijkt als hij, Groene Pie, aan't woord is... Een onzer vrienden bevondt zich ter Volkskamer en Groene Pie stondt op het spreekgestoelte. Als gij, schrijft hij, vijf minuten naar hem luistert dan moet ge slapen willen of niet. Ook moest ge eens zien i hoe het er toeging als hy bezig was men klapte, men lachte, men vong... een uiltje de President alleen kalm en gelaten sloeg aandachtig de wilde gebaren gade van denredenaar. En die groene alweter durft aan den heer Woeste toesnauwen dat hij arme praat vertelt Alleman Soldaat. Een van de hoofdmannen der liberale partij in den Senaat, de heer Dupont, Ondervoorzit ter, heeft voorgesteld in het adres in antwoord op de troonrede 't volgende te schrijven. Er blijft nog over den krijgsdienst te volledigen door de algemeenmaking Dus staat hij de algemeene soldaten dienst of allemau soldaat voor. De kiezers die voor de liberalen stera men weten dus dat zy terzelldertyd voor het alleman soldaat stemmen.

De Denderbode | 1910 | | pagina 1