f Sterfgeval. Rechterlijk Kronijk. La Documentation Catholique Wettelijke besluiten. Over Jacobijnen. Aalst-Mijlbeke. STAD AALST. KERSTBOOM, Algemeene Tentoonstellingen en Voordrachteq Tentoonstelling en keuring van Trekhonden Derde gewestelijke tentoonstelling van Tabak Algemeene Vergadering Allerhande nieuws. ÉÉIIS.H k Belangrijk bericht. Frankrijk. De blauwen en rood en vragen de eenmaking der kieswetten. Is het zuiver algemeen stemrecht dat ze willen invoe ren bij al de kiezingen In dit geval is er eene herziening der Grondwet noodig en in de tegenwoordige omstan digheden is ze volstrekt onmogelijk te verwezenlijken. Nu, de blauwe en de roode weten zoowel als iemand dat om tot eene grondwetherziening te geraken de 2,3 der stemmen noodig zijn en daar zullen zij nog vele jaren naar schuifelen. Sprekende van de ontbinding, zegde M. Jaoson, dcradikale chef a Onze politiek strekt, tol herziening, dat is stellig, maar gaat niet lot ontbinding, die wellicht onze hoop den bodem zou inslaan. Hun geschreeuw over ontbinding is dus belachelyke kiesparade. Blauwen en rooden zijn verre van 't accoord te zijn over het aan te nemen kiesstelsel voor de Gemeente de rooden willen het algemeen stemrecht, terwijl de blauwen eene 2de stem willen geven aan den huisvader van af den 35 jarigen ouderdom. Zij zijn ook verre van 't accoord te zijn over het stemrecht te gunnen aan de vrouwen. En dat heet men eendracht der linkerzijde Groene zeeveraar. Dat de heer van Chipka maar altijd aan zeeverten neerschrijft in zijne bladen, is reeds meermaals bewezen geworden. Nu, wie te Aelst weet er niet dat de outaar en de schilderij van St. Rochus onzer St. Martenskerk, te Brussel in de Tentoonstelling van oude kunsten hebben geprijkt. Ekwel den heer van Chipka schrijft dat het eene dwaling is o Onze SinteRochus, is teruggekeerd uit Dditschland Aelsterscbe schrijn- werkers zijn bezig met den Outaar te kuischen en op te rechten. En die jan wil aan iedereen de les voorspellen. Diigljladen. In het jaar 1605 verscheen het eerste dagblad der wereld De Nieuwe T ij ding uitgegeven door Abraham Verhoeven te Antwerpen. Dat eerste dagblad was een Vlaamsch. De Vlamingen stonden dan wel dege lijk aan het hoofd van den vooruitgang In 1650 bestonden er 10 dagbladen. In 1770 waren er 173 in 1886 was het getal geklommen tot 13,980. Eindelij k in 1908 waren er 70,889 In 10 jaren van 1898 tot 1908 zijn er 18,600 bijgekomen. In Europa verschijnen die dagbladen voor meer dan de helftdan komen Amerika, Azia, Oceania en Afrika. Wat zou vader Verhoeven aardig op kijken moest hij eens een blik kunnen werpen op al die gazettenfahrieken. Wij hebben reeds dikwerf doen opmerken dat Groene Pie ill zynen on- verbiddelijken haat en wrok tegon onzen achtbaren volksvertegenwoordiger, M. Woeste, tegen hem beleediginge i en laste ringen uitbraakte die het laagst gezonken vischwijf in haar versmadings- en beleedi- ginglijst niet heeft aangenomen. Zondag 11. slingerde do groene leider M. Woeste naar 't hoofd o Het wezen van den Waalschen Pruis blonk lijk een hesp. Neen, geen vischwyf zou het zoo verre dry ven. In ons nummer van Zondag 11. 4 dezer maand zegden wij dat wij zouden terug komen op de ziekte onzer Koningin en do socialisten. De liberalen Petit Bleu schreef hierover Weet ge wat men zegt, M. Hubin Leest dit hier dat wij knippen uit de Belgique Militaire (antikatholiek blad): Do oorsprong dezer ziekte (de ziekte der Koningin), die niet weinig ongerustheid veroorzaakt heeft, is te zoeken in de zede lijke prikkeling, de hevige en voortdurende ontroering welke deze jonge vrouw door stond den dag der Troonrede, toen de socialisten, zonder eerbied voor de door luchtige Moeder en hare kinderen, in Hare tegen \v oordigheid razende bewegingen mieken en schreeuwden als bezetenen. i In het Paleis teruggekeerd, na geduren de deze woelige tooneelc-n al hare koel bloedigheid behouden te hebben,overviel de jonge Koningin eene zenuwontspanning, die haar verzwakte, en de ziekte die Haar beloerd vond Haar weerstandloos. Ekwel, gericht mooie zaken uitl Geluk- kiglijk dat onze Koningin heden buiten gevaar schynt. Maar wat zou het geweest zijn had Zij de ziekte niet overwonnen men had u niet alleenlijk uitgemaakt voor schoft en lompe vlegel op den hoop toe zou men u voor moordenaar uitgemaakt hebben f En ik denk zelf dat men u, zonder aarzelen, als moordenaars zou behandeld hebben Dat zal de liberalen niet beletten, zooals voorheen, arm aan arm storm te loopen tegen het katholiek Ministerie; het te doen vallen en ons vaderland naar de republiek te voeren en misschien naar het schrikbe wind De heer van Chipka schryft in De Werkman!, a Er zijn extravagante gazet- ten die willen hebben dat de Koningin de influwenza en do slijmkoorts gekregen heeft door 't lawyd der socialisten in de Kamer. Dat is zotteklap dat lawijt was zoo erg niet. Zelfs een begynte zou er niet ongesteld van geweest zijn. De heer van Chipka verontschuldigt dus zijne roode broeders of zou hij met hen mêe gehuild hebben Is er daaraan te twijfelen? PRIESTERLIJKE BENOEMING. Zijne Hoogweerdigheid heeft benoemd Pastoor te Burcht, den E. II. D. Ver- beke, onderpastoor op H. Kerst te Gent. Uit Meldert meldt men het godvruch tig overlijden in deu nog jeugdigen ouderdom van 55 jaren, van den heer Jozef Felicaan Van Brempt, nauwe lijks sedert vijf maanden Burgemeester dezer gemeente. De eerzame overledene was een overtuigde voorstaander der katholieke zaak. Als ieverige Burgo- meester en Schepen bewees hij vele diensten aan zijne medeburgers zijne geheugenis zal dan ook bewaard blijven. Gedurende 40 jaren maakte deel uit van de fanfaar-maatschappij en was nu lieden haar Voorzitter. I)e Begrafonisdieost heeft vrijdag plaats gehad. Plechtige Uitvaart, Dijnsdag 20 De cember om 9 uren. RECHTBANK VAN DENDERMONDE. Bloedige vechtpartij te Aalst. Van Heirzele wordt verwezen tot 2 maand gevang en 50 fr. boet. Revue hebdomadaire de la Presse. A lire au dernier numéro de la Documen tation Catholique La cliasse aux renards.Comment les députés socialistes observent les lois. Favoritisme, Corruption. Arbitraire, Désin- volture, Cynisme ou les caractéristiques d'un régime républicain. Gazette sou vent varie, fou qui s'y fie. Les frères coagulés de la gauche. La Chronique et le Petit Bleu. C'eBt le libéralisme qui a engendré le socialisme. Revue de la Presse. A quel prix le Peuple consent a défendre les intéréts ouvriers. La ferme d'En-Bas est sauvéo de la démolition par le euré de Ligny. Qui droit payer le coüt des réformes Le socialisme ex- ploiteur. Calomniateurs poursuivis. La Documentation Catholique parait chaque semaine sur 16 pages au moins. Un an 6 francs. Le numéro 20 cen times. Ahonnoment d'essai fr. 1 50 pour douze nnméros. Numéro spécimen gratuit est envoyé sur demande adressée au secrétariat, 50, rue Rubens, a Schaerbeek. Algemeene optelling van den land bouw. Het Staatsblad deelt de veror deningen mede van de algemeene optelling van den landbouw, namelijk de uitge strektheid der voornaamste teelten, hunne gemiddelde opbrengst, iiet aantal voor iedere soort, de benuttigde dieren opgaaf der geboorten en der verliezen, betreffende deze dieren de motors, werktuigen, ma chienen, toestellen de verboleringsmidde- len, handels-, most- en voedingsstoffen dagloon der veldarbeiders verkoopwaarde der gronden en gemiddelde pachtprijzen uitgevoerde grondverbeteringen sedert 1896 aantal boerderijen en hunne uitge strektheid, boscheigendommen, onbebouw de eigendommen, soortgelijke gemeente gronden. De agenten-optellers zullen de bulletijns ronddeelon tusschen 15 en 25 December en die terughalen binnen den eersten helft van Januari. Waarde Heer Uitgever. Onlangs heb ik in uw blad bemerkt, dat UEd. de gastvry- heid verleendet aan een en schrijver, die het had over een artikel, verschenen in het maandschrift Nieuio Leven. Ik hoop, dat U mij hetzelfde onderkomen zult gunnen, dit in antwoord op een artikel van M. Mauritz Beeckman. M. Boeckman denkt dat wij, en andere schrijvers, geen onderscheid weten te ma ken tusschen Jacobynen, Girondynen, Dan- tonisten en andere Fransche Tisten Bepaald mis, hoor Wat ons betreft, wij hebben, in onze bijdrage de Aalstersche politieverordeningen in de 18eeuwde Jacobijnen vernoemd, zooals zo vernoemd worden door Mathot van Ruckelingon (Ds Troebele Tijd), Snieders (Respublica en Dargone), Dacns (Het klein Baljuken), Sevens (Onder het Schrikbewind), Planc- quaert (De Franschen in Vlaanderen) cn veel meer anderen 't Waren Jacobynsche gasten, Die het heyügdom aantasten Eenen hoop zeer booze liên, Die geen beelden konden zien. Heeft Jan-Baptist Luyekx, die deze regels schreef, hierdoor willen bedoelen, dat het leden van don Club des Jacobins waren, die hier, ten jare 1794, het beeld van den H. Joannes-Nepomucemus kwa men in bet water werpen Hebben wij in onze bijdrage willen beduiden dat Mirabeau, de Beauliarnais en de Noailles van Parijs naar Aalst gekomen zijn, om hier het policiereglement op te stellen I of dat Robespierre en Desmoulins het zelve kwamen overtreden, i. a. w. na het uur in de herberg verbleven, of met 'n stuk in de kraag langs de straat liepen ??!f Kom, kom M. Beeckman moet zulks wel begrijpen. Men zegt van nen vloeker 't is nc Ket ter van een slimmerik 't is ne Jood en, in algemeenon, figuurlijken zin, van de Fransche soldaten, die hier in 1794 baas speelden SansculottenJacobijnen, zonder daarom te willen besluiton dat die lieden deelmaakten van een Comité ofte Club P. v. N. TOOniKELFEEST Zondag 4 December, vierde de Tooneel- kringDeugd baart Vreugd haar gewoon Toon- en Tooneelkundig Avondfeest, in de ruime zaal der Jongenspatronage, Moor- selschebaan. Niettegenstaande het slecht weder was de groote zaal gevuld met een talrijk en uitgelezen publiek, waaronder een groot getal Heeren Geestelijken en verschillige hooggeplaatste personen der Stad. Na oen openingstuk voor de Symphonische afdee- ling onder de leiding van den Heer Alfons Yolckaert, organist der hoofdkerk, werd er opgevoerd Priestereed of Martelaar der Plicht boeiend drama in vier bedrij ven, in hetwelk, het dient gezegd, al dc rollen bijzonder goed vervuld werden. Na een korte tusschenpoos dischte men ons nog als nasmaak op, hot prachtig blijspel Plagers wacht u dat evenals het drama wondergoed lukte. 't Was een buitengewone feestavond en wy houden er aan hier een welverdiende hulde te brengen aan de Heeren Inrichters van het feest, evenals aan al de leden van den bloeienden Tooneelbond. 't Was de eerste feestavond, die onze vrienden van Mijlbeke ons dit jaar ver schaften. Mochten wij er weldra een andere zien Jan Rechtuit. Zitting van den Stedelijken Raad op Dinsdag 6 December 11, Yoor de opening der zitting behandigt de heer Burgemeester aan den heer Willem De Winter,Lid van 't Bureel van Weldadig heid het Burgerlijk Eerekruis van le klas. De openbare verpachtingen van de plaats gelden der verschillige markten werden goedgekeurd. De aflossing eener grondrente van 2518,25 fr. wordt goedgekeurd. Het Bestuur der Burgerlijke Godshuizen wordt gemachtigd gronden te verkoopen te Aalst-Schaarbeok openbaarlyk en te Erembodegera uit der hand tegen fr. 65 en 84,50 per aar. Do begrooting der Nijverheidsschool wordt aangenomen. In geheime zitting worden benoemd Grafmaker M. Florel De Bruyn Bewaker der Stedelyke Schietbaan M. Florent Meganck. Kerstmis is aanstaande. Wij nemen de eerbiedige vrijheid aan al onze vrienden de groote prijsloting te herinneren, die te dier gelegenheid in den Werkmanskring gegeven wordt. Ieder jaar, wij zeggen het met groote dankbaarheid zijn er ons menigvuldige en schoon e prijzen gezonden. Wij durven nogmaals verhoopen, dat onze brave burgerij met dezen Kerstdag wederom onze katholieke werklieden edel moedig zal indachtig wezen. Alle giften worden met dank aanvaard. De prijzen mogen van nu af gezonden worden aan den E. H. Notirman, bestuur der van den kring, of ten lokale, Korte Zoutsiraat, Het Bestuur. X J\. O AELST. in het Lanbouwershuis Keizerlijke Plaats, AELST, 1910. —o VERBOND der erkende Iloenderkweekmaatachappy van liet Arrondissement. Tweede Algemeene Tentoonstelling van Hofgevogelte, Reisduiven, Kroppers Ring slagers, op Zondag 11 en Maandag 12 Decembeu1910. lOOO Frank Prijzen. op ZONDAG 18 DECEMBER onder het Eorevoorzitterschap van Graaf Glenisson, Arrondissementscommissaris. «Oü Frank Prijzen. VERBOND der Tabakleelersbonden van het Arrondissement Aelst. op Zondag 25 en Maandag 26 December, te Geeraardsbergen onder het Eerevoorzitterschap van den heer Arthur Van der Linden, Bestendige Gouwraadsheer. Christen Vlaamsch Verbond. Afdeeling Aalst. op Zondag 11 December 1910, om 5 1/2 uren's avonds, in de Zaal van den Katholieken Burgerskring, Korte Zout- straat. DAGORDE 1. Welkomgroet door den voorloopigen Voorzitter. 2. Verslag over de werking, door den E. H. Van Heuverswyn, geestelijken Proost der Afdeeling. 3. VOORDRACHT door heer Alfons De Groeve, van Brugge. Onderwerp Het Herstel der wereld orde in Christus. 4. Kiezing voor het Bestuur. Morgen Zondag 11 December, zal de Hooggeachte Minister van Landbouw, do heer Helleputto, Deken van al do Boeren bonden van het Vlaamschc Land, de Ten toonstelling van Hofgevogelte met zyn bezoek vereeren. Sinte Ceciliafeest. Zondag aanstaande viert de oud bestaande Zangkoor onzer Stad De Ware Vlamingen, haar jaarlijksch Patroonfeest, 's Morgens om 10 1/2 ure plechtige optocht naar de Hoofd kerk en bijwonen der H.Mis. 's Namiddags lekker banket, ten lokale bij den heer Alois Rombaut, Binnenstraat, onder het welk aanspraak door den achtbare Eere voorzitter M. Felix Hoffmans. Het feest zal bijgewoond worden door den heer R. Moyersoen, Volksvertegenwoordiger, en Baron L. de Bethune, Gemeenteraadslid. Men voorspeld ons, dat de redevoering van M. Hoffmans aal diepen indruk maken en dat er nog dieper in 't glazeken zal ge keken worden. AALST. Erge val. In den nacht van Woensdag tot Donderdag is Antoon De Meersman, brouwersgast, 50 jaar, by M. Max Moens, Molendries, van eenen trap gevallen in de brouwerij. Hij werd het neusbeen gebroken en bekwam erge wonden aan het hoofd. Na verzorging door dokter Hertecant. is hy naar zijne woning overgebracht. Zijn toestand is bedenlielyk. Is verschenen Almanach Hachette Lebègue.Te verkrijgen ten Bureele dezer, aan 1,50 fr. en franco per post fr. 1,70. AALST. Woensdag namiddag, om 2 3/4 ure, is het parket van Dendermonde alhier afgestapt, ten einde een onderzoek in te stellen bij een verzekeringsagent, en heeft er verschillige papieren aangeslagen. BISCUITS PAREIN, Antwerpen. GROOTE PRIJS. Dijnsdag avond waren twee onbeken de personen binnengedrongen in het maga zijn van M. Joseph Callebaut, Brusselsche- szeenweg te Aalst. Zij hadden reeds twee zakjes lijnmeel op de koer geworpen, toen opeens de portier met licht naar achter ging. De dieven zulks bemerkende namen de vlucht. Eeno klacht is bij de policie in gediend. Indien g-ij een sehoone keus van Behangpapieren enz. wilt hebben en in vertrouwen en tegen gematigde prijzen be diend worden, begeeft u bij Karei Van de Putte en Zuster, Korte Zoulstraat, 29, Aalst. Woensdag namidd ig is er ton nadeele van eene dame uit de Peperstraat, te Aalst, uit den gang harer woning, eene pels ont vreemd ter waarde van 70 fr. Een onder zoek is ingesteld. Te ooli. Zes jaar later. Wij spraken op tijd en stond over de genezingen vorkregen door de Foster Pillen te Aalst. Een nauwkeurig onderzoek versterkt nog de gemelde fei ten Den 20 Januari 1904, zegde ons M. Backaert, 28, Lange Ridderstraat, te Aalst Ik sliep niet meer. want sinds maanden lang lieten de nierpynen mij geen rust meer soms bad ik stekingen zoo hevig dat ik veel moeite had mijn werk voort te zetten. Na do Foster Pillen genomen te hebben (verkocht in de Apo theek De Valkeneer te Aalst) was ik reeds beter van af de eerste dagen mijne nach ten waren kalmer en by 't opstaan was ik wol te pas. Stillekens aan verbeterde gansch mijn toestand en na veertien dagen was ik gansch hersteld. Den 14 April 1910, voegt M. Backaert er by Mijne genezing was zoo volkomen als snel en sinds zes jaar had ik geene hervalling meer. Rugpijn, gezwel der gewrichten, gevoel van zwaarte in de zijden, zwakte en alge meene neerslachtigheid, dikwijls vergezeld van troebel water, duiden aan dat do nie ren ziek zijn. Met aan de nieren de kracht weer te geven om het bloed van al die ver giften te zuiveren, herstellen de Foster Pillen gansch het lichaam in goeden staat. In alle apoteken in het algemeen (Eischt de handteeking James Foster 3.50 fr. de doos, 19 fr. de zes of vrachtvrij tegen mandaatEng>dsche Apotheek van Ch. Delacre, 64, Coudenbergstraat, Brussel. (19). Moord te Haaltert. Bekentenis sen. De aangehoudene, Landuyt, door de vragen van den onderzoeksrechter Ver hulst in liet nauwe gebracht, heeft volle dig o bekentenis gedaan. Hij heeft zich op de oude vrouw willen wreken zegt hij, omdat zij hem bij hot ge recht had aangeklaagd wegens twee dief stallen, dié hij bij haar gepleegd had, of schoon ze beloofd had te zwijgen. Eens de vrouw dood, heeft hy gebruik gemaakt van de gelegenhoid om al het geld te stelen, dat hem onder de hand viel. Mopkco, zult gij van uwen hoest, hoe pijnlijk hij ook weze genezen zijn, indien gij de Borstpil Walthery neemt. Vijf en dertig jaar bijval. Uitslag zeker. 1 fr. Nog de moord ie Heldergem. Een getuige van de omstandigheden waarin de moord gepleegd werd, schrijft het vol gende Zondag avond rond 9 ure, vermaakten zich eenige jongelingen van Boven-Dries, op deftige wijze bij Max Do D'Hoker, Donaat Volekaert droeg een stukje voor en het gezelschap luisterde met gespannen aandacht. Er waren daar ook drie jongens van eene andere gemeente by, doch er was geen spoor van oneenigheid waar te nemen. Geheel het gezolschap trok toen bij Louis Volekaert, die Zond ig zijn eersto huwelyksgebod had. Gustaaf De Spiegelaere, bijgenaamd De Speet was in de herberg gebleven van Max, maakte ruzie, nam zijn mes (een soort van dolkmes) en plofle het in den muurhij riep Ik moet vandaag nog eenen hebben, zooniet kom ik Zondag terug De Speet ging buiten. Donaat Vol- kaert en Amand Van dei Hoeven gingen bij den smid om een glas bier. Toen hij aan de woning van Amand Van Liedekerke gekomen was, bleef Van der Hoeven een oogenblik staan om aan eene behoefte te voldoen. Donaat ging een tiental stappen verder. Op eens kwam een persoon van achter eenen boom gesprongen en bracht Donaat eenen steek toe in de bil. Van der Hoeven kwam toegesprongen, Donaat viel in zijne armen en zegde «Mand ik ben gestoken». Men riep om hulp, de geburen kwamen toegesprongen en Donaat had reeds het tijdelijke met hot eeuwige verwisseld. Men verwittigde onmiddelyk den heer burgemeester en de gendarmen vau Her- zele. De Spiegelaere, die Maandag 7 maanden moest gaan zitten, werd des nachts van zyn bed gehaald. schoon Is een zach» en rein gezicht, een blozenö, jeugdig, frisch uiterlijk, een blanke zachte huiö, en een verblinöenö schoon teint. Dit alles bewerkt aeech.e DADA'ZEEP van Bergmann 61 Co., Brussel d 75 Cts. per stuk, bij Taymans Druck, Drogist te Aelst. DENDERMONDE. M. Jan Boec- kaert, eere-griffier der rechtbank van eersten aanleg en lid der Koninklijke Academio, is Dinsdag in zijne woning door beroerte getroffen. De toestand van den achtbaren letterkundige is zeer zorgwek kend. Vindingrijk. De policie van Lokeren heeft een aardig bedrog ontdekt. Twee geliefden voerden briefwisselingen bij middel van prentkaarten, voorzien van I eentiemzegel. Daar zij op doze kaarten niet mochten schryven dan het adres, schreven zij hunne ontboozemingen in het vakje voorbehouden aan den zegel die er dan voorzichtig over werd geplakt. De bestemmeling weekte hem stilletjes los en nam dan kennis van de teedere dingen die daar onderstonden. I)it duurdo al geruimen tijd. Nu zal het eindigen met eene rechter lijke vervolging. Een 45jarig persoon, komend van Parijs, vestigde zich voor eenige weken te Brussel met eene weduwe, insgelijks van Parijs, welke cenig fortuin bezat. De heer had beloofd met haar in het huwelijk te treden. Dezer dagen wist de gentleman zich door zijne verloofde 20,000 fr. te doen afleveren. Eens in het bezit van dit geld, verdween hij met eene 18jarige juffer, welke hij deed doorgaan voor zijne nicht. Tot hiertoe hoorde de dame van haren toe komende niet meer spreken. Zij legde eene klacht neer bij de policie. Alle dagen worden er tusschen 5 en 6 ure 's avonds diefstallen gepleegd in de volgende kerken te BrusselH. Sakrament Waverschensteenweg, Sint-Jozef en onge schoeide Karmelieten, Gulden Vlieslaan. Het zijn gewoonlijk dames, die hun handzakje, hunnen pels, enz. op een stoel neerleggen en die deze voorwerpen eenige minuten later kwijt zijn. Een kerel komt zich dan in hunne nabijheid zetten, en enkele minuten later is dediefstal gepleegd. Aldus werd eene dame van St Gillis, eene sacoche ontroofd, waar eene aanzienlijke som geld inzat. Over eenige dagen kwam een Ant- werpsche paardenkoopman zich bij de policie te Mechelen beklagen dat men hem eene som van 400 fr. in bankbrieven ont vreemd had. De man had met eenen herber gier rondgereden, hior en daar een glas genomen en was eindelijk in eene herberg in de Borzestraat in slaap gevallen. Toen hij ontwaakte bestatigde hij dat men hem do opbrengst van zijnen verkoop had afgenomen. De policie deed alle moge lijke opsporingen doch ontdekte niets. Dinsdag besloot M. Calant, politieofficier, eens eene huiszoeking te doen in de her berg waar de koopman in slaap was geval len. Aangezien hij niets ontdekte vroeg hy aan de bazin te toonon wat zij in haren zak had. Er werd bestatigd dat zij 360 fr. op zich droeg. Een grondig onderzoek is thans aan den gang om den oorsprong dezer som te kennen. SEEP JSuwuGMT'aecp maakt d€ wascht ysm&kke.- lijk engeefX hel lijnwaad den frisehen en aangenamer» geur van den buitenlucht. Woensdag namiddag rond 2 1/2 ure, heeft men uit do Lange Rei, rechtover de Gravenstraat, te Brugge, het lijk van een onbekende opgehaald. In zijne zakken vond men een aantal Fransche adressen, maar tot hiertoe heeft men zijne eenzelvig heid niet kunnen vaststellen. Het lijk moet een viertal weken in het water gelegen hebben en is denkelijk met den stroom meegevlot. Woensdag avond rond 6 1/4 uur, is een manspersoon aan liet gehucht Simon Ste- vin, tusschen de overgansbarreelen, door den exprestrein Oostende-Brussel doodge reden. Het lijk was schrikkelijk vermor zeld het werd herkend voor zekeren L. D., boekbinder, 38 jaar oud, wonende Jerusalemstraat ongehuwd. Uit het eerste onderzoek schynt vastgesteld dat de onge lukkige over de afsluitingshaag van den ijzeren weg zou gesprongen zijn juist eenige oogenblikken voor dat de trein moest voor bij rij den. Beide lyken zijn naar St-Janshospitaal overgebracht. Blankenberg he. Wij zien hier tegen woordig dagelijks een vijftigtal kleine bootjes dicht tegen de kust visschen. On der deze zyn slechts een of twee van Blankenberghe, de andere zijn omtrent alle Oostendsche vaartuigjes, waartusschen soms eene Panneman (visschersboot uit de Panne.) Deze kleine lichte schoepjes zijn allen uit op sprot- of scliardynvangst, 't Is nu den tijd van 't jaar. dat bij min of meer mistig weder kolossale hoeveelheden van deze kleine zilverwitte vischjes gevan gen worden. Een zeer klein gedeelte wordt versch verkocht om aanstonds gebruikt worden doch bij geheele wagons wordt de sprot naar Holland en Duitschland verzonden, waar hij ingelegdj gezouten of gerookt wordt. Do Blankenberghsche visscherij houdt zich met de sprotvangst niet bezig om reden dat hunne grootere vaarluigen dit slach van visch niet toelaten. Ook is de schardijnvischvangst maar van korten duur en in het algemeen niet zeer winstgevend. Wij kunnen niet genoeg onze lezers die aangetast zijn van hoest, valling, bronchiet, influenza, keelpijn, heeschheid, asthma of kinkhoest, de Borstsiroop van Depratere aanbevelen. De geneeskunde bezit niet eene remedie die zoo rap en zoo volkomenlyk geneest. Het is een serieus produkt dat zich niet steunt op ingebeelde portretten of uitgekochte certificaten, maar hot geneest altijd. Prijs 2 franken do groote flesch. Te be komen bij Od. Depratere die overal ver zendt, tegen postbon van 2,00 fr. (50 cen tiemen meer voor port), alsook te Aalst by de apothekers De Valkeneer en Callebaut. Dinsdag avond, rond 9 1/2 ure is een geweldige brand losgebroken in den Ba zar Universelbij M. Do Neve in de Nederstraat, te Oudenaerde. Do bewoners van hot huis waren reeds slapen, doch toen zijn den brand gewaar werden en wilden vluchten, konden zij niet meer naar beneden komen. Een der bewo ners is langs voren door het venster zijner slaapkamer moeten vluchten en de ander langs achter. Gansch den inhoud van den winkel is de prooi der vlammen geworden. Dank aan de spoedige hulp der pompiers, waren zy na 2 uren werkens den brand meester en heb ben alzoo al het huisgerief en de meubelen van hel vuur kunnen bevrijden. Er is ook weinig schade aan het gebouw veroorzaakt. De schade aan de verbrande koopwaren wordt geschat op 5 tot 6000 frank doch is verzekerd. Dinsdag avond, rond zes uren, werd de stad Poperinghe door een drama in rep cn roer gesteld. Justina Van Ilee, herber gierster, 40 jaar oud, was in de buurt eene boodschap gaan doen, toen zij in de Pot- straat aangesproken werd door een jonge ling van een twintigtal jaren,zekeren René A boeren werkman. Na eene korte woor denwisseling, haalde A. een dolkmes te voorschijn dat hij onder zyn vest verborgen hield, sprong op de vrouw toe en stak haar herhaalde malen het wapen in volle borst. Daarna nam hij de vlucht, VrouwVanHee, doodelijk gewond, werd naar hare woning overgebracht. Do moordenaar dien de gen darmerie en de policie den ganschen nacht hebben opgezocht, bleef onvindbaar. Men denkt dat hij naar Frankrijk gevlucht is. De oorzaak van dit drama is onbekend. De echtgenoole Pieter Storme, land bouwster te Dikkebusch, was op hare hof stede aan den arbeid toen zij eensklaps rook uit hare woning zag opstijgen. Ge volgd van eenigen bedienden drong zij het huis binnen Een schrikkelyk schouwspel vertoondo zieli aan hare oogen geheel de eetplaats stond in rook en eene wieg waar in haar wichtje van drie maanden lag stond iD vlam. Men sprong het kindje ter hulp, doch had reeds zulke ijselijke brandwonden bekomen, dat alle zorgen nutteloos waren. Het wichtje is te midden der afgrijselijkste pijnen bezweken. De brand veroorzaakte door het van linnen op eenen kachel werd spoedig uitgedoofd. Turnhout. Zekere laffe kerels gaan nog altijd voort 's nachts hier of daar ruiten te verbryzelen bij werklieden, die in de fabrieken aan 't werk zyn gebleven. Woensdag nacht gebeurde dit weer in de Papenbruggestraat waar in de woning van den werkman Mispelier, ruiten werden uitgeworpen. Door een der steenen werd binnen ook eenej vaas vernield. Er werden ook ruiten verbrijzeld in eenen bouw toe- behoorende aan de fabriek van M. Desomer. De overstromingDe Seine begint weer te klimmen. De nevtnri vieren staan zeer hoog ingevolge de hevige regens. Toch boezemt de toestand nog geen onrust in en men donk dat het water spoedig zal zakken. Ook de Loire is weer plotseling aan het wassen gegaan. M. Puech, minister van openbare wer ken is Woensdag morgend per auto naar do overstroomde streken van Angers ver trokken. Hy volgde de vallei van Anthion, die een meer vormt van 200 vierkante kilometers. Spoedig kon mon niet verder on moest men naar Angers terugkeeren. De telegrammen uit verschillende deelen van het land melden nog altijd overstroo mingen, in do Ardeoh wordt groote schade aangericht. Het water staat tot aan de dak ken der hutten. Te Nantes is het water een 30 centime ters gezakt. De tramdienst is hernomen. De Rhone, zoo meldt men uit Avignon, staat 45 centimeters hooger dan Vrijdag laatst. Het bestuur voorziet dat de rivier de 7 meters zal beroiken. Dat zou het hoog ste peil zijn sedert 1856. In sommige

De Denderbode | 1910 | | pagina 2