Ponderdag 15 December 1910 5 centiemen per nummer 65>le Jaar 4519 ifWrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst. Steunen der Katholieke Pers. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Appelaars in kleine hoven. EEX EX AXDEIt. Bit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- jemng van den volgenden dag. - De prys ervan is tweemaal ter week vooï ie Stad B (rank met den Post verzonden C (rank 's jaars, (r. 3-25 voor zes maanden (r. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. - De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- nmgen ryn ten laste van den schuldenaar. Men Sc-rijft in bij i- v. hu de Duuc Goomouh, Korte Zoutstraat, Nr 31 in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 34a bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen Lij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heerou ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AelM, 14 Doccmb. 1D10. Alwio eon nbonnemo.nl. neemt op DeDkkdëhbodi-; voor het jaar 191 1, ooi- vang l het blad van lieden af lot Kieuw jaar kosle loos. De berichten over de omwenteling in Portugaal hebbon onder andere weer eens Ie meer aangetoond hoe partijdig en volkomen onbetrouwbaar de anti- clericale pers is, waar het geldt de be richten over Roomsch Katholieke zaken priesters, kloosterlingen. Daar werd geschreven over clericale overheer- schiDg over ultramontaansche domperigheid en dat in een land waar sinds 100 jaar de Kerk vervolgd werd. waar nooit een ultramontaan mini sterie geregeerd heeft en waar de domste paponhaat zoo blind was, dat ze de kaalhoofdigheid van een journalist aanzag voor een schuilgaande monuiks- kruin. Maar gezwegen werd van weerlooze nonnen, die door bedronko matrozen bespot en verwond werden, van prie sters die zonder ge]d of goed de grenzen werdeD over gezet van kerken, die gesloten blijven, of van kloosterlingen die als misdadigers geboeid, onder spot gelach van laf gepeupel, door de straten gesleurd werden. En naar hartelust kon weer eens geschreven worden over verdreven kloosterlingen, lieden, naar het schynt van zeer ongunstig allooi. Maar ook weer eens te meer is uit al dal geschrijf gehlekeD, hoe hard hoe broodnoodig het is, dat de katholieken met alle kracht hunne pers sleuneD. Meer dan van welke macht ter wereld ook hebben wij te duchten van de macht en den invloed van een partijdige anti- clericale pers. Al werd die waarheid dagelyks in alle hoofdartikelen der katholieke bladen herhaald, 't zou niet te veel zjjn. Want de talrijke kalholieken schijnen zelf niet te ver moeden welk kwaad zij doen aan hun zaak door, soms schijnbaar onbewust de anti-clericale en neutrale pers te steunen. Zy schijnen niet to weten dat de twee grootste nauw met elkaar ver- Si® Vervolg. ;Maar wat dat betreft, denkt hij natuur lijk nooit ergens anders aan. Ze trok haar schouders op. We hebben alles, waar ons hart naar begeert, zei ze met een lachje, alles behal ve Agnes. Hebt ge vandaag nog iets van haar gehoord. Over Lord Crowley's gelaat kwam eenc verandering. Zijne oogen glinsterden. Ik heb haar zooeven pas verlaten, zei hij scherp. Joanna ging rechtop zitten. Dit was iets nieuws. Gy hebt haar zooeven pas verlaten, herhaalde ze. Lord Crowley leunde in zjjn stoel achter over. Ja, zei hy. Ik heb een drukken mid dag gehad. Ik ben van 37,500 fr. beroofd'. Mevrouw Sherman's blauwe oogen opende zich wyd. Haar waaier bewoog hoen en weer. Goede hemel 1 Vertel er mij van zei ze. Gij ziet er volstrekt niet verdrietig uit. Ik zou veeleer zeggen, dat gij verheugd zijt, Maar... wat... bedoelt go Weer vertoond zich een wreede glamlach bonden machten van onzen tijd zijn de school en de pers. Die deze twee in zijn macht heeft, beschikt over het volk. Zij schijnen niet te weten dat de pers is da wereldtribuun om tot liet gansch volk te spreken, dat de pers de duiz.endtongige de «onbedwongone,» het geduchiigste en gevaarlijkste wapen is in do hand van den tegenstaande!'. Trots alle aansporingen en opwekkin gen blijft een massa katholieken nog onverschillig voor hun pers. Die onver schilligheid was steeds en is nog bedroe vend groot. En toch ook zonder die onverschilligheid in eigen kamp heeft de kaïholieke pers genoeg te lijden. Haar bladen worden zooveel mogelijk in staties en in kiosken op den achter grond, beter gezegd in den hoek ge drongen. De schetterende stem der dagblad- leurders trompettert langs alle treinen onveranderlijk de uamenserie af van liberalen of neutrale bladen en slechts dap, als er een zwartrok te zien is, klinkt soms en minstens twee tonen lager de naam van een katholiek blad, als ze er een exemplaar van hebben. Elke steun, geschonken aan de anti- clericale pers, is een bestrijding der katholieke Moer dan elders is liet hierwaar Elke plek, die niet door het goede wordt ingenomen, is een verovering van het kwaad. De domme verontschuldiging Ik wil ook weten, wat de tegenstaander zegt, - zal men nooit bij een liberaal of socialist vinden, maar wel bij katholie ken, wien deze schijnrede voldoende is om geen partij te bekennen. Onze tegen- staanders stellen zich tevrede met onze Kerk eD onze werken te bezien door den bril hunner eigene bladen, en wat deze er van vertellen is hun genoeg. En ook wy komen genoegzaam te weten, wat de andere bladen over ons schrijven, door de wcderleggingen der ons be trouwbare bladen. Dat onze Kerk in verschillende lan den door zulk een dommoD, blinden haat vervolgd wordt, is ook, en wel voornamelijk te wyten hieraan, dat in die landen ontbreekt een goede besla- gene, flinke gesteunde katholieke pers. In Portugaal heeft men te lang geaarzeld een katholiek dagblad op te richten, de pers was er in handen van prieslerliaters en vrijmetselaars. Ook in Italië zal het de katholieken te laat berouwen, zoo lang hun pers ver onachtzaamd te hebben. De Italiaan- op zijn gelaat. Zijne linkerhand ging langzaam naar zyn borstzak, en in Mevrouw Sherman's oogen vertoonde zich een plotselinge, scherpe flikkering alsof ze reeds begreep. Zij boog zich voorover. Agnes Had zij er iets mee te maken vroeg ze een weinig heigend. Gedurende een oogenblik gaf hy geen antwoord. Hy haalde bedryvig eenige papieren uit zijn zak, die in een zakdoek lagen. Hij vouwde zo langzaam open, en toen ontmoetten zijne hardvochtige, grijze oogen plotseling de blauwe van mevrouw Sherman. Van middag, zoi bij, vertelde ik den directeur der bank toevallig, waar ik heen ging. Ik bevond me namely k op een kan toor vlak in de buurt, en het was gelukkig dat ik daar vertoefde, en nog gelukkiger dat ik het den directeur mededeelde. Het gevolg van een en ander was prachtig. Ja zei mevrouw Sherman. Hare oogen waren vol verwachting op hem gericht. Lord Crowley's blanke vingors ontvouwde langzaam een lang smal stuk rose on wit papier. Ja, heel gelukkig, voegde hy er by want ik was er nog geen tien minuten ge weest, toen een der klerken van de bank my dringend te spreken vroeg er gebeur de iets op de bank. Er was hun zooeven een wissel van 37,500 franks aangeboden te betalen aan ecne zekero Mejuffer Alice Dowe. Was het in orde Hij keek naar sclie socialisten denken er anders over en hun groot dagblad La Vita - werd geslicht door vrijwillige bijdragen en inschrijvingen van het volk. En nog eens geen social istischen arbeider zal een paar con ten uitgeven om te weten wat de andere er van zeggen. Vooral bij deze partij vinden wy het besef van wat do pers vermag. Daar wordt in Duitschland bij voorbeeld jaarlijks üit de partijkas een flinke som afgezonderd tot ondersleuning van socialistische bladen, daar wordt op elke vergadering aangedrongen om de Vorwarts te steunen, daar wordt gezorgd dat overal bladen of tijdschrif ten van hun kleur te verkrijgen zijn. En de propaganda voor de Vorwarts sluit niet uit, maar gaat samer: met de propjgande voor locale roode bladen. Dat ook de kalholieken toch eens be grijpen wilden, hoeuoodig het is hun pers te steunen. In elk kaïlioliek huisge zin boort een katholiek dagblad en zoo mogelijk nog een katholiek tijdschrift en geen andorsgozind blad. Hoe dikwijls vindt men ook trots alle waarschuwingen ook nu nog in anti-katholiek bladen aanvragen naar katholieke dienstboden Te wenschen w»ro ook eeu krachtige katholieke persvoreeniging. Kan er niet in alle groote steden eene party kas gesticht worden, die voor doel zou hebben de katholieke bladen le steunen want meestal heeft men de slechte gewoonte, aan de uitgevers van katholieke bladen te vragen hun blad kosteloos te zenden naar hier en naar daar; allemaal voor het goede werk Wanneer zal men eens begrijpen, dat dit goed werk niet moet uitgaan van de uitgevers. Meestal verlangen die uitge vers zelfs steun, hetzij om hun blad staande te houden, hetzij om aan hun blad de nnodige verbeteringen te kun nen aanbrengen. En wanneer zal er toch eens een goedgeorganiseerd internationaal katho liek correspondentieburee! komen Och hoeveel mooie wenschen nog. en helaas: pia vota Maar veel zal reeds gewonnen zyn, wanneer alle katholieken er van over tuigd zijn, dat tiet een plicht is de katholieke pers to steunen. Want zonder dien steun kan de katholieke pers onmogelijk waardig beantwoorden aan hare verheven roeping de onver schrokken verdedigster te zijn van waarheid, van geloof, van zedenleer. Gr. Gr. mevrouw Sherman. Ik had geen wissel voor 37,500 frank geschreven, vervolgde liy, en ik meendo persoonlijk even te moeten gaan zien. Aldus deed ik. Hij zweeg, glimlachte, speelde met den wissel in zijne band en mevrouw Sherman boog zicli voorover, hare vingers kramp achtig om den steel van haar waaier klemmend. Niet Agnes riep ze met een plotso- lingen lieesclien klank in hare stem uit. Was Agnes het niet Lord Crowley streek den wissel glad. Zy was binnen en zat voor de toon bank, vervolgde hy. Ze schrok, toen ik haar aansprak, cn bare wangen verwisselden van kleur, grauw, geel, wit. Ik zag haar er nooit slechter uitzien. Ja Ja riep mevrouw Sherman uit. En toen t Lord Crowley trok de schouders op. Oh toen. wat denkt gy riep hy. Liet ik baar alleen, vragende of zy op my wachten wilde. Ik zag dat de klerk op mij lette, en zorgde er wel voor, haar naam niet te noemen. Begrijpt gij Ja, ja, ik begrijp het, riep mevrouw Sherman uit. Oh, ga door. Ik zag myn wissel op de toonbank liggen. Ik zag de bankbiljetten en het goud voor haar gereed liggen, en ik wist natuur- lyk nog voor dat den klerk den wissel naar het kantoor van don directeur bracht, wat zy gedaan had. Hy was natuurlijk vorvalscht zoo Ilct nuttige bij het aangename voegen, ziedaar wat de liefhebber of de hovenier niet uit het oog mag verliozen, wan neer hij zijnen tuin aanlegt. De appelaar biedt er een treffend be wijs van inderdaad wat is er schooner en aangenamer voor den hovenier of den liefhebber, dan in de maand April zijne appelaars met wit en roosgetinte bloemen beladen te zien die na de be wondering der bezoekers uitgelokt te hebben, hem smakelijke vruchten zul len leveren. In de kleine hoven, mogen deboomen geene te groote uitgebreidheid nemen en daarvoor zulten zij op zoet- of nog op paradijsappel gegriffeld worden de eerste griffeling maakt boomen van matigen gr< ei en met de tweede zyn de boomen nog zwakker. Zij zullen tegen den muur geleid worden of in struik gevormd en in vol len hof geplantdaar men ze niet snoeit of ten minste heel weinig, brengen ze gauweren gemakkelijker op. Zij wor den van November tot Maart geplant bij voorkeur vóór de eerste vorsten. De grond zal op eene diepte van 60 centimeters gespit en goed gemest wor den met stalmest, compost, als hulpmes- ten voegen wij er by 80 gr. superfos faat, 40 gr. kloorpotasium en 40 gr. zwavelzure ammoniak per vierkanten meter deze laatste per helft vóór en na den winter. Als invloed zullen deze meststoffen ons gezonde en krachtige boomen voort brengen, de ontwikkeling van talrijke bloembotten bevoordeeligen die op alle gebied uitmuntende vruchten zullen worden. Het jaar na de planting zal men snoeien om do eenige takken te doen vergaffelen op eene lengte van 30 cent.; in 't vervolg zal men uitsluitelijk de vertakkingen uitdunnen. Ziehier eenige soorten die onder klei ne vorm kunnen gekweekt worden en waarvan de vruchten van Juli tot April rijpen Borovitsky, Lord Suffleld, Era pereur Alexandre, Reine des Reincttes, Rei net te étoilée, Transparente de Cron- cels, Helle fleur de France, Reinette du Canada, Antonowka, Bismarck, The Queen, enz. De appelaar wordt gewoonlyk door het wollige bloedluis aangetast, heel schadelijk insekt dat de appelaars op korten tijd vernielt het wordt bestre den door een vocht samengesteld als volgt 10 liters water, 500 grammen zeep en 1/2 liter petrol, waarmede men de aangetaste deelen besproeit, XL all is ook een afdoend insektendooder men gebruikt er een deel van voor 15 deelen water. G. Impatient Leeraar Vilvoorden. keurig vervalscht, als ik ooit van mijn leven gezien had. Ik kon nauwelijks mijn eigen handteekening onderscheiden. Hot was uitstekend kunstwerk. Hier is hij. Hij overhandigde den wissel aan mevrouw Sherman, die baar met plotseling bevende vingers aanpakte, terwijl haar gelaat eensklaps verhelderde. Gij gij liet het geld nemen vroeg ze verlangend. Ik liet haar het nemen, antwoordde Lord Crowley. Bankbiljetten, welker spoor gevolgd kan worden, voegde hy er bij. Begrijpt gij Ikgafinstructies.dat alles in orde was, en de klerk ging terug en overhandigde haar het geld, geheel in bankpapier. Toen vertrok ik weer en be gaf my tot haar. - Ze zat nog op dezelfde plek, waar ik haar verlaten had, bleek en wanhopig voor zich uitkijkend. Ik trad op haar toe en glimlachte alsof ik van niets wist. Ik denk dat zij vermoedens koesterde, want eenige raaien zei ze iets, alsof ze er achter tracht te te komen, waarom ik daarheen gekomen was, on zy was zichtbaar beangst, en ik liet haar in myn blik genoeg zien, om haar nog moer te verschrikken, maar ik zoi niets. En nu... Hy zweeg, en weos naai den wissel, die scherp tegen het donkere bordeauxrood van mevrouw Sherman's flu woelen japon afstak. Nu, zoi hy, liet ik baar gevangen, als een muis in eene val. Gelijk die wissel eens. Mevrouw Sherman keerde het papier In de tentoonstelling van Charleroi. Een klein honderdtal journalisten brachten Zondag eon bezoek aan de werken der tentoonstelling van Charle roi, die zooals men weet toekomend jaar zal plaats hebben. Zij werden er rond geleid door M. Hasse, algemeen bouw meester der tentoonstelling, die ook de Antwerpsche tentoonstelling bouwde en dus niet aan ziju proefstuk is, wat men al spoedig bemerkt. De tentoonstelling die zich op eene groote oppervlakte uitstrekt, begint reeds aanzien te krijgen, wat niet belet dat er nog heel veel te doen is en men geen tijd te verliezen heeft om tegen Mei aanstaande klaar te zijn. 's Namiddags werd een banket van 150 koeverten opgediend in de feestzaal beurs. Aan geestdriftige redevoeringen ontbrak het er niet. De radikalen en socialisten zyn verre van 't akkoord te zijn over de her vorming van ons kiesstelsel. De socia listen staan het algemeen stemrecht voor op 21 jaar voor iedereen, terwijl de radikalen er niet willen van hooren. Voor de gemeentekiezing willen zij een tweede stem toestaan aan den fami lievader op 35 jarigen ouderdom... Zij waren gelienen die zich onthielden bij de stemming voor het algemeen stem recht. Le Peuple en Vooruit spy keren ze dan ook aan den schandpaal. Die tien onthoudingen roept o Le Peuple uit, dat is het losgeld betaald o aan de doklriuaire Burgerij, deze der c groote winst bejagende, zaak mannon waarvan MM. Janson en Lorand de gijzelaars zijn en Huismans de gevol- machtige... In andere woorden wil dit zeggen 't Zijn verkochte zielen Ontslag. M. Pirard, socialistisch volksvertegenwoordiger voor Verviers gaat als zoodanig zijn ontslag geven, om zich geheel te kunnen wijden aan het ambt van schepen, dat men hem zal opdragen. In de Kamer zal hij vervangen wor den door M. Niézette die er reeds vroe ger van deel maakte. om. Op den ackterkant stond in bevend omregelraatig geschrift, eene handteeke ning, welke zij sleehts met moeite ontcij ferde. Ze keek op. Alice Dowe, zei ze vragend. Kijk er boven, zei Lord Crowley, en zij gehoorzaamde, en begreep. Want er boven was mevrouw Nethercombe begon nen haar eigen naam te teekenen. Duide lijk stond er «Agn» met een haal er door, om mevrouw Nethercombe als do tijd gekomen zou zijn te beschuldigen, te oordcelen en te vernietigen Begrijpt gij het? vroeg Lord Crowley Ziet ge dat zo in bare verwaring begonnen was met Agnes te teekenenen datze precies op tijd afbrak en er Alice voor in de plaats zette En begrypt gjj dat dit genoeg is om baar voor de rest baars levens onge lukkig te maken Hij zweeg met een kort, onaangenaam lachje. Ik denk niet dat ze trachten zal. de bankbiljetten uit te geven, vervolgdo hy. Daar zal zo wel veel te bang voor zjjn doch voor bet geval dat zy het doet, zal ik van avond eene boodschap naar de bank zonden met het bericht, dat eenige der bankbiljetten verloren zyn gegaan, en do directeur verzoeken zo op te houden ik bezit de nummers bot zal dus zonder moeite kunnen geschieden. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1910 | | pagina 1