DIRK A Zondag 18 December 1910 5 centiemen per nummer 65"e Jaar 4520 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad on '^Arrondissement van Aalst. Alkoolism en Verstomping. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Bij de tegenstrevers. Het fosfaat Bernard. Turn- en WapeD maatschappij en Spaansche Oproerlingen van 1576 te Aalst Sociale werken. NIEUWE SPOORBAAN Gent-St.Pietersnaar Brussel Zondagrust. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere weekronder dagtee- sening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving^ eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31 2n in allo Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen by accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dinsdag e i vrydag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CKJIQUfS SUUl Aelst, IT Deccmb. 19IO. AI wie een abonnement neemt op De Dekderbode voor het j(»ar 191 I, ont vangt het blad van heden at tot Nieuwjuar koste loos. Niet genoeg kan de aandacht inge roepen worden op de noodlottige gevolgen van het misbruik van alkoo- lische dranken. Toen Dokter Ley, Bestuurder werd van het Gesticht van verachterde kinderen te Antwerpen, wilde hij de oorzaak kennen van de verstomping der geestvermogens zijner leerlingen en stelde een onderzoek in. Voor alle gevallen stelde hij vast dat de oorzaak van dien ongelukkigen toestand was dat de ouders verslaafden waren van alkoolische dranken. Hierdoor zoodanig getroffen besloot hij geene alkoolische dranken meer te gebruiken en geheel onthouder werd. Te Brussel telt men ongeveer een 300- tal kinderen die zoo verre verachterd zijn dat ze tot eenig onderwijs onbe kwaam zyn. De Maatschappij tot beschermiDg der verachterde kiuders heeft bestatigd dat het getal kinders die meer dan drij jaren in hunne studiën ten achter zijn tot 101/2 ten honderd beloopt. Als voornaamste oorzaak, als eonige oorzaak byna, wordt het drankmisbruik der ouders aangewezen. Het getal kinderen in België aan vallende ziekte onderhevig beloopt tot 6000 en de dryvierden daarvan zijn gekrenkt in hunne geestvermogens. En in andere landen is de toestand niet beter dan in België. In de Vereenigde-Staten van Amerika beliep in 1890 't getal verachterde kin ders tot 95,000 in Engeland tot 65,000 op 12 miljoen inwoners in Zweden tot 7169 op 5 miljoen inwoners in Dene- marke tot 3856 in 1888-89; in Schotland tot 5071 op 3 1/2 miljoen inwoners in Duitschland tot 60,000 in 1898 op nage noeg 58 miljoen inwoners in Frankrijk tot 37799 in 1904 op 38 miljoen inwoners. Overal is de vorhouding nagenoeg gelyk 1 per duizend wel te verstaan het betreft hier de kinderen welke ten gevolge van verstompingniet ter school kunnen gaan. Overal is de voornaamste oorzaak drankmisbruik. Als van zelfs rijst hier dan ook de vraag op Indien de alkooi zoo verderfelijk is, waarom nemen de openbare Machten, de Gouvernementen, geene meer krachtdadige maatregelen Het drankmisbruik is do grootste bevoorrader der zothuizen het is de oorzaak van de geest verstomping en de mindere verstandelijke ontwikkeling en waarde van een groot deel andere menschen en het schaadt grootelijks aan den algemeenen voorspoed en aan de algemeene welvaart. De openbare Besturen hebben dus het grootste belang bij de bestrijding van bet drankmisbruik. Een poging is in België gedaan door de invoering der vergunningswet, maar heeft hot gewenschte doel niet bereikt. Nu. tot bier toe heeft men hare verbete ring of wijziging niet kunnen verkrij gen. Het verbruik van alkoolische dranken is wel verminderd, maar het is tenge volge van het verhoogen der rechten. Het getal der herbergen en drank huizen is sedert een 20 tal jaren verdub beid. Wellicht is dat toe te schrijven aan den grooteren voorspoed welken gedu rende dit tydstip heeft geheerscht. Algemeen is men overluigd dat die menigvuldigheid der herbergen en drankhuizen noodlottig is, maar tot hiertoe zijn er geene maatregelen geno men om den aangroei der herborgen te bestrijden. In Frankrijk is men eene wet aan 't bespreken tot bestrijding van den aangroei der herbergeu en drankkuizon. Men klaagt er over dat de Policie zelfs in de kleinste dorpen machteloos is om het reglement op 't sluiten der herbergen te doen naleven. Maar wat wil een veldwachter twee of drij er aan doen in eene uitgestrekte gemeente gelyk b, v. Erembodegem De herinrichting en versterking der landelijke Policie dringt zich op. Men spreekt er van tijd tot tyd over maai er komt niets van voort. Het sluiten der berbergen op tijd zou nogtbans veel bijdragen tot bestrijding van 't drank misbruik.., Het blijkt uit don toestand in andere landen hier hooger opgegeven dat daar ook maatregelen noodzakelijk zijn, maar tot hiertoe is en ook weinig of niets gedaan tenzij in Zweden en Frankrijk. Nieuw werk op de plank voor onze lawijdmakende tegenstrevers Gedurende de bespreking van het Adres aan den Koniug hebben ze hun best gedaan om te zeggen, te herhalen en te doen gelooven dat de rechterzijde verdeeld is, diep verdeeld. Toen er te stemmen viel, stond de rechterzijde pal en dicht aangesloten als een a blok en 't was de linkerzijde die uileen schoot gelijk eene slechtgeladene vracht hooi. Hier viel eene brok en daar viel eene brok nu waren het liberalen die niet meêwilden, dan waren het socialisten die op zy de sprogen. Bij dat schouwspel schoot de rechter zijde in oenen liertelijken lach, zij zelve had gedacht dat de lym welke het geuzenblok aaneenhield, veel harder gedroogd was, en dèèr, het bleek zoo week te zyn als was. De katholieken en het land waren ook bedrogen best ze hielden ook het geuzenblok voor een veel geduchter ding. In 'tgeuzenkamp heerscht er sedert een hevig gekibbel. Daar is geen kwestie meer van de verdeeldheid der katholieken maar wel van de verschillige brokken van het geuzenblok weer aaneen te flansen zoo goed het gaat. Maar de de^-g deugt niet en het blok zal altyd de korst afgaan. Le Peuple. het opperblad der socialis ten is razend kwaad nog niet zoo zeer op de liberalen, wien het nooit recht betrouwd heeft, maar vooral op de pro gressisten, die sedert vele jaren op den besten voet met de roodjes schenen te leven. Het zijn niet enkel, zegt Le Peuple, Paul Hymans en Louis Huysmans, liberalen, Paul Janson en Georges Lorand, progressisten, die weigeren de politieke gelijkheid en souvereiniteit van het volk volledig te onderteekenen. Dat is, zegt het blad, ten minste eene nieuwe waarborg van het libe- ralism aan den behoudsgezinden geest van zijne burgerlijke klanten in de nijverheidscenters, in de landbouw- gewesten. Dat is eene klassenstemming welke wy moeten onthouden. Op eene andere plaats zegt het blad De vijandigheid of de onverschillig- heid van de liberale leiders, ten opzichte van het algemeen stemrecht zal eene bittere teleurstelling geweest zyn voor vele van ouze vrienden. Zij hadden zich ingebeeld dat de liberale burgerij heel en gansch het Zuiver Algemeen Stemrecht bijtreedt.» Nu zijn al de blinddoeken weggeval len, besluit LePeuple met benepen hart. Van den anderen kant zijn er liberale gazetten, die ondanks alle verbrokke lingen nog den schijn willen hebben te golooven dat de geuzen, liberalen en socialisten toch allemaal één en onver deelbaar zyn. De liberale Gazette de Charleroi meent dat desnoods al de socialisten en libera len de tweede stem van den huisvader zouden bijtreden, om het liberaal ministerie te redden,dat die hervorming zou voorstellen. La Chronique is van hetzelfde gevoe len. De liberale Dernière Heure betreurt de houding van de heeren Janson en Lorand. terwijl de radikale Express van Luik aan Le Peuple herinnert dat de radikalen niet aan den band liggen der socialisten, hoewel zy reeds de geuzen - demokratische hervormingen voorstonden, eer zij de socialisten had den uitgebroeid. Lieftalligheden van beider kanten en 't begint nog maar Laat ons geduld hebben 't zal nog wel schooner worden. Wij weten dat, de plant een bewerk tuigd wezen is, samengesteld uil ver schillige bestauddeelen, waaronder de stikstof, het fosfooi-zuur, de potasch en de kalk overheerschen. Het fosfoorzuur verhoogt zekerlijk de opbrengst, evenwel heeft het voorname lijk invloed op de hoedanigheid, begun stigd den bloei, de bevruchting, de vorming van het zaad en do rijpwor ding het geeft do wederstaudbaarheid en de strafte der planten, en matigt de te aanprikkelende werking der stikstof De verschillige teelten die elkander in onze gronden opvolgen, verarmen deze merkelijk aan fosfoorzuur. Het stalmest, de beer en de afval van allen aard zijn gemeenlijk arm aan dit be standdeel, terwijl het meerendeel der geteelde planten eene groote behoefte hebben aan fosfooszuur, en zich tevens tamelijk moeilijk dit bestanddeel aan- eigenen. Uil deze beschouwingen vloeit dat in de huidige teelt voor waarden, wij ons meer en meer genoodzaakt bevinden tot het gebruik der handelsfosfaatmcsten onze toevlucht te nemen. Lang hoeft men gezocht de minerale fosfaten door gloeiing aaueigenbaar te maken. Met reden, zegde wylen M. Petermann - kon men het krijtfosfaat aan een zoo hoogen warmtegraad gloriën om er basisch fosfaat van te n maken, hunne aaneigenbaarheid zoude merkelijk bespoedigd wezen. Het is aan de firma L. Bernard dat de verdienste toekomt er in gelukt te zijn aan deze desiderata te beantwoorden. Verleden jaar, gaf deze eene nieuwe meststof in den handel, die voorafgaan delijk gedurende verschillige jaren beproefd geweest was, en die hare preuven stond, namelijk het fosfaat Bernard. Dit fosfaat, dat van 18 tot 25 t. h. fosfoorzuur en van 45 tot 55 t. h. levende en koolzure kalk bevat, wordt spoedig aaueigenbaar. Het werkt daarenboven mede om do ammoniakale- en potaschzouteu te vestigen, die nog al gemakkelijk in don grond verloren gaan. Zijne fijnheidsgraad is grooter dan dezer der slakken, zijnde van 95 t. h. Meer nog, de eenheid fosfoorzuur is er beterkoop in,zoodat het niet alleen even goede, zoo niet betere uitslagen geeft dan de slakken, maar zijn gebruik nog tot eeue niet te versmadene bespa ring leidt. Het fosfaat Bernard geeft in alle gronden goede uitslagen 't is het fos- faatruest by uitmuntendheid der zure en humusgronden, op weiden, klaver, paardenboonen,enz. By voorkeur wordt het gedurende den herfst en in den winter uitgestrooid, en tijdens de om ploeging opgewerkt, ten einde het goed door gansch de bouwlaag te verspreiden en er aldus de aaneigenbaarheid van te begunstigen. JAN. NATIONALE VERBOND der Katholieke van Helmie. Do Nationale Bond der Katholieke Turn- en Wapenmaatschappyen van België hield verleden Zondag zijne algemeene vergadering in het Werk mansbuis te Brussel. Afgevaardigden uit alle deeleu van 't land woonden de vergaderiug bij. De voorzitter Baron Üieudonné getuigde van de gevoelens van verkleefdheid welke de turnkrin gen de koninklijke familie toedra gen en stelde voor een telegram van deelneming te zenden in de ziekle welke onze geliefde vorstin heeft aangedaan. Aan den eere-voorzitter, M. Lalieux, Burgemeester van Nijvel, werd een kunstig standbeeld van Jeanne d'Arc aangeboden. Vervolgens werd verslag gegeven over de werken en den golde- lijken toestand van het jaar, eu nog eens herinnerd aan den machtigen bijval, dien de XVIe bondsfeest behaald op de Tentoonstelling van Brussel. Het getal der aangeslotene bonden is thans 130, die samen ongeveer 10,000 leden tellen, 't Is veel, maar vele streken nog kunnen zulken kring stich- OF DE DOOR Petrus VAM NUFFEL. 37e vervolg. Ik zond eenen trompetter naar den vijand, kwansuisi om^liem te vragen of hij het metterdaad vijandelijk voor had won ik tyd en hield tevens den tegenstrever in dialing. y de Nederlanders mijnen afgezant op geweervuur o ontsnapte mij geene de minste hunner krygshste U voetknechten brachten z«, ter linkerhand naa dichtbewassen bosschage het gros huns voet o, ruiterij omvlengeld, besloeg het midden der vlak muskettiers zich achter ettelijke gegraven Sra^a>lim' ?'tL,n gereed hielden... .Onverbloemd gesproken, vnende J g er weinig kans om den stoutmoedige over de M gi j Dan, Mars was met Spaoje Wijl we J Jllli0 saamtrekken, draalde gelijkerw ijs de ruitosd o raad Romero in het kampperk volgens Romero s heuvel, staker, wij een goed deel onzer mannen achte eenigé rechts van den vijand. Julio speelde den schuchtere stappen voorwaarts te hebben gedaan, zag staatschen en dreutelend terugdeinzen, zyn streek genkte I.De StatsMie^ in den waan verkeerende, dat onze schrik gemeend was en de sterksten in getal ware», nikten vooruit, immer dichter bij ons en J Heifi Wl, Julio 1 - donderde het door de kamer. - Leve de Vargas 1 wuifde men schotell de Onze dapperen verrezen als uit den hunne rangen Nederlanders in dc flank op een omzien w buiten vsrhrolwn, hunne gelederen ontsnoerd de», die zien het boschje waagden, werden door hunne eigen vliegende ruiterij omsingeld en onder de hoeven der paarden vertrappeld Nadezen kozen de lichtvaardige kampers over dik en dun het hazenpad, wierpen, om de vlucht gemakkelijker te maken, alle uitrusting af, en wjj in volle vaart hen na, achterwege hakkende en stekende, doodende en moordende tot Leuven toe Bravo Leve Spanje 1 Leve Romero I Viva Espana Viva Romero Bij de twee duizend burgers bekochten het met den dood, eene vruchtbare landbouw werd verwoest... Bereids zonk het daglicht in eene roode vuurwolk ten Westen, toen ons het laatste sterf gerochel in de ooron galmde en het van bloed lekkend staal in de schee gleed. Vergeefs zochten wij het spoor naar Aalst en waren dienvolgens verplicht in een naast liggend dorp te vernachten. Ternauwernood had de verteller geëindigd, of eene-wezenlijke hui ran gelukwenschingen viel hem ten deel. Twee mannen alleen bleven koudvochtig, onvatbaar voor alle vreugduitspat ting de laatdunkende van Navarese en de altijd diepzinnige de Toledo, die voortdurend in den baard schraapte. De tijding van dergelijke zegepraal, vriend Jan, polste do Vargas zal gewis uwe ondergescliikten bewegen, ons verzoek in le willigen Welk verzoek morde de eletto spijtig. Wilt gij Aalst verlaten T - En dan Met mijne troepen Gentwaarts rennen Naar Gent?... Denkt ge, dat ik volslagen gek ben?» Wat belang kan deze uitgeplunderde vesting u nog inboezemen Hebt gij wellicht het geld in den buidel om ons te betalen Ik Ongelukkiglijk, neen 1 De keurling spotlachte. Minder dan ik kunnen de Aalstenaars u voldoen. Daar weet gij niets van, signor Alonzo Wij houden gijzelaars, die tegen menige stapels goud opwegen - Zoodus, gij weigert a Ja. de Vargas liet peinzend het hoofd op de borst zakken. Eensklaps rees hij evenwel recht en ontgespte zijn stalen rijglijf. Elkeen trad weetgierig toe... Twee vlaggen van door schijnende zijde vielen vóór hunne voeten. Alonzo schudde de vaandels open en nu aanschouwden de omstaanders twee koste- lyke, geborduurde wimpels, de eene licht geel van kleur, waarop het beeld der Moeder Maagd prijkte, de andere kar- mozijnvervig getint, bestikt met den gekruisten Christus. (1) In zelfvervoering hief de Spanjaard de verkreukte vlaggen onder de klaarte van den luchter en praebte lieftalig O, eletto, signorsBij deze ten koste van ons bloed veroverde standaards, bezweer ik u, uwe stambroeders eene helpende hand te reiken Verbreekt de banden, die u nog in doze armzalige vesting vaslgekluisterd houden, of roept haar, zoo noodig, tot weerziens toe... Ik smeek u, steunt uwe wapenmakkers, wien eene schandige dood aangluurt - No Neen bonsde het uit Jan's mond als de galm eener doodklok. do Toledo trok zóo krampachtig aan zijnen baard, dat hij grijnsmuilde van pijn. Dan vestigde Alonzo eenen blik op den keurling, waaruit zóo veel verachting en misprijzen sprankelde, dat van Navarese in arren woede ontstak en loeide Ge verwijt, ge hoont mij Durft ge, vergetende dat ik alleen hier beveel, my de wet te stellen Wij zullen, ja, do stad ontzetten wanneer het ons belieft, en peinst niet, dat al uwe beloften en hoogdravende bewoordingen een enkelen solde nier er toe zou bewegen, zijn lijf als doelschijf dier plompe boerenkinkels te laten gebruiken Gedenkt bovendien Ik hang van niemand af, ik En hij keek, bloedig gram, naar zijne officieren. Geld 1 Geld galmde hun zwaar gemompel. ten als zij willen, en alzoo medewerken tot ontwikkeling der jeugd. Er wordt besloten dat in het jaar 1911 het XVIIe Bondfeest zal gegeven worden te Diest, door de zoo gunstig gekende Turnafdeoling St. Jan Berchmans. Volgens men ons nu reeds verzekert zal dit feest alle verwachting overtref fen. Tot ons spijt hebben wij opgemerkt dat al wat er op die vergadering ge zegd werd uilsluitend in 't Fransch was en dat zelfs de verslagen aan de vlaam- sche bladen gezonden in 't Fransch waren opgesteld, De regeering wil niet wachten met de verwezenlijking der in de Troonrede aangohaalde beloften. Zy gaat eene commissie van XIII leden benoemen, gekozen tusscheu de werkers van gansch het land en het voorzitterschap van die commissie zal worden toevertrouwd aan M. Arthur Verhaogen. Zy zal voorontwerp moeten opmaken over de herziening der wel op de vakve renigingen, inrichtingen der werk beurzen en plaatsingsbureelen, verzeke ring tegen werkeloosheid, enz. Bravo Laat blauw en rood maar schelden. Ons katholiek Gouvernement weriU. Dat bestatigen alle werklieden en daarom zijn alle werklieden het Gouvernement toegedaan. (1) Hy vertoond' hun de veroverde standers, om de muiters tot vereenighing met zyne troepen te heleezen maar vond geen verzetten aan hen, zonder volle betaaling. P. C. Hoofts' Nederlandsche Historiën, II* boek, 1)1. 450. VMBODBN NADRUK. (Wordt voortgezet). De werken der nieuwe spoorbaan Gent-Sint-Pieters naar Brussel-Zuid, gaan goed vooruit. De nieuwe lijn loopt zoo recht mogelyk tusschen de twee steden, zonder barreelen, stilstanden, noch kruispunten en is aangelegd op eene opgehoogde baan, waaronder viadukten en doorgangen gebouwd zyn. Do baan is bestemd voor de ioteroatio- nale en de sneltreinen, welke te Brussel- Zuid zulten aansluiten met de ontworpen lijn Brussel Zuid-Noord. De oude lyn zal aldus veel ontlast worden, en zal alleen nog dienen voor de gewone reizigers- en de koopwarentreinen. De nieuwe lijn zal veel korter zyn, en do treinen, die over bruggen boven de rivieren en de andere spoorbanen zullen loopen, zullen door niets verhin derd worden, en dus veel sneller kun nen loopen. De werkzaamheden zijn te Gent be gonnen, en worden voortgezet over het grondgebied van Meirelbeke, Melle, Gontrode, Weiteren, Westrem en Oor- degem. L)at baanvak heeft meer dan twee miljoen kubieke meteis grond ver- eischt, alsook het opbouwen van 40 viadukten, waaronder er zijn met 2 verdiepen, namelijk op het kruispunt met de lijn Gent-Zottegem, welke insge lijks zal verhoogd woiden. To Melle legt men thans eene geul aan, met eenen stoomuildelver, van eenen kilometer lengte en van 15,75 meter diepte, waar eene ontlastingsbaan doorlooptwelke zal vervangen worden door oenen viadukt. Men hoopt dat binnen 2 jaar al do werken dier lijn zullen voltooid zyn, tussschen Gent en Denderleeuw en dat dit deel der baan tegen de Gcntsche Tentoonstelling in gebruik zal zijn. Van Gent-St Pieters tot Meirelbeke is het werk afgedaan. Boven Oordegem is men ook druk aan het work. Eens dat deze baan voltooid is, zullen de treinen byuain rechte lyn van Brussel naar Oostende loopen, hetgeen beoogd werd, wegens de aanstaaude toepassing der elektrische trekkracht voor de treinen. Van 'smiddags tot middernacht, cenige dienstdoende Apotheker, op Zondao 18 December 1910, M. Van Caelenber«h, Leopoldstraat.

De Denderbode | 1910 | | pagina 1