GeAuü Nieuwe unifoimen. DITJES en DATJES. Kanton AALST. Katholieke Jonge Wacht _a Documentation Catholique KERSTBOOM, Ware Vlamingen Algemeene Tentoonstellingen en Voordrachtei) Tentoonstelling en keuring van T rekijondtn Derde gewestelijke tentoonstelling van Tabak Stad Aalst.-Werkbeurs Allerhande nieuws. öe echt, DADA-ZEËP Belangrijk bericht. Ziehier volgens La Belgique Militaire een beknopt overzicht over de voorstellen, onderworpen aan het ministerie van oorlog, door de commissie, gelast met het bestu- deeren van de verbetering der uniformen Yoor de stadskleedij zijn er weinig ver anderingen. De passementeriën in zilver verdwijnen en al de officieren zullen gouden galons dragen. De mantel zal van grijze kleur zijn, gedragen met afzonderlijke pelerien derzelf de kleur; de pelerien alzoo alleen kunnende dienen tot caban. Geen ceintuur meer boven den tuniek. Geen habiet meer voor de artil lerie en den staf der plaatsen. Geen epau letten meer voor de artillerie de fourra- geron alleen, zullen nog gedragen worden zonder aanduiding van graad. Geen kogel- tesch meer. De graden zullen aangeduid worden op de kraag. Al de boogere officieren zullen dezelfde epauletten dragen. De steek is afgeschaft voor de officierenbetaalmeesters on deze van het bestuursbataljon. Deze laatsten zullen four- rageren krygen. Vervanging van het vlammetje, door de pluim. Nummers of kenteekens van het regi ment op den kraag. De troepen zullen ook eene grijze kapot krijgen de soldaten en onderofficieren der artillerie eene vareuse in vervanging van het habiet. Voor de ruitery-officieren on troepen, de broeken en de laarzen. Oefeningskleedij voorde manceuvers. Het is hier dat groote veranderingen worden gedaan. De kepi [Oostenryksche of Hollandscho vorm), van de kleur der broek voor iedereen officieren, onderofficieren, troepen, zonder de minste aanduiding van graad. De rechtstaande kraag zal dezelfde zijn van den tuniek als van den dolman. Geel lederwerk en broeken en getten voor al de ruiters officieren en troepen. Het maken van do vareuse lokt alge meene opmerkingen uit, tengevolge van den kraag. Deze col zal grijs zyn. Men had hein beter afgeschaft. De kraag is overi gens ongezond. Heeft men slechts een dokter ondervraagd Wij denken dat het niet te laat is om den heer minister van oorlog te doen besluiten, dat men do va reuse zal blyven dragen met omgeslagen kraag. De kwestie der hoedspelden. Die kwestie is niet zoo nieuw, als men zich wel voorstelt, namelijk wat de zeer ge vaarlijke priemen betreft, welke op de hoofden onzer mode-vrouwen zoo dreigend uitsteken. Een arrest van het Hof van Parys, in 1728 bewyst zulks. Mad. de Ballery, eene elegante vrouw van dien tyd, wier speld welke haren grooten schotel van hoed op het hoofd hield stak zoo ver uit, dat een arme duivel, Narcisse Mardon, er het oog door uitgestoken werd. Het Hof van Parijs drukte nopens dat feit den wensch nit dat de hoedspelden goen scherpen punt meer zouden hebben, en verwees de eigenares van de vreeselyke speld tot 1500 pond boet, betaalbaar aan 125 pond per maand. De artillerie. De herinrichting der veldartilerie van het Belgisch leger is thans geëindigd en de garnizoenen der ver schillende regimenten zijn voorloopig be paald als volgt le te Gent, 2* en 3* te Mechelen, 4* te Antwerpen, 5® en 8e te Leuven, 6® te Thienen, 7e te Brussel, een groep te Tervuren. Het getal drankhuizen. Aan drank slijteryen hebben wy, hier by ons geen gebrek, dit is geweten, doch dat er zoo verbazend veel zijn, hadden wij nooit gedacht. Inderdaad, uit eene opgemaakte statistiek blijkt, dat op 1 Maart 1910 in het rijk werden gevonden 100,414 drankhuizen waar gegiste drank, bier, appelwijn, enz werden uitgevent en 111,049 slijteryen waar gedistilleerd wordt geschonken en tevens bier getapt. Dit maakt te zamen 211,403 slyteryen of 1 voor 33 inwoners. Zoo wy nu elke familie uitvyf personen doen bestaan, blijkt dat in ons België eene slijterij bestaat voor bjjna elke 6 familiën. Vooruit, het voornaamste orgaan der roode zaligmakers, het groot getal herber gen besprekende, schynt daarover te jam meren. Doch als er spraak was over een jaar of drie, van eene wijziging aan de vergun- ningswet, dan stond dit blad in de eerste rangen om tegen het Gouvernement te hui len, dat die verandering do ondergang zou geweest zijn van de herbergiers. Hy wist nochtans dat zulks het verkeer de der waarheid was. Immers de bestaande herbergiers bleven allen onderworpen aan de oude wet, en enkel de nieuwe, naarmate ze er by kwamen, zouden aan de gewijzigde wet onderworpen geweest zyn. Vooruit besluit, zeggende Dat is het gevolg eener lange klerikale overheersching veel drankhuizen, weinig scholen, i Weinig scholen I Precies of niet elkeen wist dat het getal scholen en onderwijzers sedert 1884 nagenoeg verdubbeld is 4 Woord van Napoleon den Groote. 't Is eene wonderbare zaak, zegde hy, dat men na achttien honderd jaren Josus Christus nog bemintGeen mensch, hoe groot hij ook mochte wezen, heeft nog na zijnen dood liefdo ingeboe zemd... Wie, hedendaags bemint nog Ambriorix, Cesar, Alexander, Karei de Groote Neen, do groote mannen bemint men na hunnen dood niet meer. Deze is de eenigsto. Ik ken de menschen. Jesus- Christus was meer dan een mensch, en daarom is het dat hy na achtien eeuwen nog bemind wordt. 4 Menschenbloed. Tot hiertoe konden de scheikundigen de bloedvlekken wel onderscheiden van andere vlekken het geen reeds van belang was in geval van misdaad bijvoorbeeld. De wetenschap liet echter nog niet toe te onderscheiden of het bloed voortkwam van menschen of van dieren. Een nieuwe stap is nu gedaan, een nieuw gevonden middol laat toe in het bloed de aanwezigheid of de afwezigheid van eiwit vast te stellenen daarmede kan men uitmaken of het bloed dat men onder zoekt, voortkomt van eenen mensch of van een dier, en in dit laatste geval van welk dier. Dat is eene ontdekking van het hoogste gewicht. T Hoe lang zal het nog duren In eene gemeente uit den omtrek van Bergen gaat men aan al de leerlingen der gemeenteschool een vestje (vareuse) schen- ten de leerlingen der katholieke school zullen niets krijgen. Dat is zoo wraakroepend dat het socialis tisch blad V Avenir du Borinagehet schandevlekt in de volgenda bewoordingen: Is het geen bowijs van lafheid en van schaamteloosheid, kindoren te doen lijden, omdat hun vader en moeder eene vrije of katholieke school verkiest boven eene gemeenteschool De schande is zooveel te grooter daar men die vestjes betaald met het geld der gemeentekas, inwelke katholieken zoowel als andersdenkon bijdragen. Het wordt hoog tijd het wet voorstel WoeBte te stemmen dat aan openbare be sturen verbiedt op zulke partijdige manier te w erk te gaan met de openbara pennin gen. De blauwen en rooden hebben hun deuntje nog niet uitgezongen De katholieken hebben de meerderheid der zetels in de Volkskamer, maar niet de meerderheid der stemmen van het kie zerskorps. Dus ontbinding en algemeene herkiezingen. Een waar kinderspel want zooals Minis ter Berrjer in den Senaat deed opmerken, zijn onze tegenstrevers het zelfs niet eens over het getal stemmen dat zij zouden meer hebben dan de katholieken. Volgens de eenen, bedraagt het 6.232, volgens anderen 10 681 en zelfs 16,230 stemmen De Minister bewees zonder moeite dat dit alles eenvoudig prietpraat is. De stemmen in de verkiezingen van 1908 en 1910 door do katholieken bekomen geven een totaal van 1,224,918 tegen 1,208,565 stemmen voor de liberalen en socialisten dus 16,353 stemmen meerderheid voor de katholieken. De liberalen tolden de stem men bekomen door afzonderlijke lijsten en de Daensisten ten hunnen voordeele zij behooren hun minder toe dan ons en dienen dus ten minste buiten rekening te blijven. Doch hierbij bepaalde zich de Minister niet hij bewees nog dat de liberalen, die nu zoozeer met hunne gewaande meerder- heid schermen, vroeger het land bestierd hebben met eene werkelyke minderheid van stemmen. Rechtbank van politie VAN HET In zitting van 2 December 11. verschenen herbergiers van Erpe, beschuldigd van zonder toelating dansparty te hebben ge houden, en werden tot de volgende straffen veroordeeld 1. Maesschalck Remisius, koopman, oud 24 jaren, tot 4 boeten van 10 fr. of maal drij dagen gevangzitting 2. Renneboog Domien, grofsmid, oud 43 jaren tot 4 boeten van 10 fr. of 4 maal drij dagen gevangzitting 3. Lens René-Marie, koopman 23 jaren, tot drij boeten 10 fr. of 3 maal drij dagen .gevangzitting 4. Stalpaert Domien-Edward, herbergier oud 31 jaren, tot 2 boeten van 10 fr. of maal drij dagen gevangzitting 5. Pirson Alexander, herbergier, oud 25 jaren, tot twee boeten van 10 fr. of 2 maal drij dagen gevangzitting. 6. Do Brucker Jan Gustaaf, herbergier, oud 35 jaren, tot eene boete van 10 fr. of 3 dagen gevangzitting. 7. Lens René Marie, koopman, oud 23 jaren, a. herberg tot 5 fr. boet of een dag gevangzitting b met toegelaten dans party tot eene boet van 10 fr. of 3 dagen gevangzitting. Dit diene tot spiegel aan andere herber giers In 1868, hadden zij eene minderheid van 782 stemmen en in de Kamer eene meer derheid van 22 zetels. In 1878, kwamen zij aan het bewind mot eene meerderheid van 10 zetels maar eene minderheid van 661 stemmen, dat was de uitslag der twee verkiezingen van 1876 en 1878 samenge nomen. Doch als men den uitslag van dien van 1878 afzonderlijk neemt, vindt men dat op de 87,226 uitgebrachte stemmen er 44,325 ten voordeele der katholieken wa ren en slechts 40,002 ten voordeele der liberalen die dus, ondanks eene meerder heid van 10 zetels, eene minderheid had den van 3322 stemmen. Ontbonden zy toen de Kamers Vol strekt niet Integendeel zij stemden in 1879 de vervloekte schoolwet van Piet van Humbeek tegon den wil der meerderheid der kiezers en dat nog met ééne enkelo stem meerderheid in den Senaat de stem van eenen liberalen Senateur van Brugge zelf met eene enkele stem meerder heid gekozen Nu zijn die blauwe bluffers schaamteloos van ontbinding, van nieuwe verkiezingen te spreken L i Soldatenlessen. QC. Verleden Zondag werd door M. Meyfroidt van Aalst, Eorste Ser geant-Major, de eerste les gegeven aan de jongelingon die moeten soldaat worden in 1911, wij hebben met veel genoegen vast gesteld dat de jongelingen talrijk waren opgekomen. Buiten die van Lede, waren ook al de toekomstige milicianen van Erpe, Smetledo en Wanzele op hunnen post. Te zamen 48 manschappen. Do jongens hebben er moed op. Het is een bewys dat ze ver staan welk groot werk het is dat men voor hen doet en hoe nuttig die lessen zullen zijn voor hunne toekomst. In die lessen zal men alles leeren nopens het soldatenleven en de jongens wapenen tegen de gebeurlijke gevaren, men zal er terzelfdertijd de oefeningen aanleeren die elke soldaat kennen moet. Jongens mot moed die lessen gevolgd en later zult gy er de beste vruchten van inoogsten. Op Kerstdag 2® les, na de mis van 8 uren. AALST. Algemeene Vergadering op Maandag 19 December 1910, om 8 1/2 ure 's avonds, ten lokale Zwitsersch Bierhuis bij Mr Frans Bomon, Kerkstraat. DAGORDE Kiezing voor acht Bestuurleden. Namens het Bestuur De Schrijvers, De Voorzitter, Victor De Winter. Désiré De Wolf. Bernard Goethals. Revue hebdomadaire de la Presse. A lire au dernier numéro de la Documen tation Catholique. La presse socialiste ne se soutient que graco a l'argent des coopératives. Pour quoi nous sommes coopérateurs. Le triptique ou les Augures rouges. La ré- volution est le but du socialisme, mais pas nécessairement lo mojen de l'atteindre. La valeur d'une image frappante. Ce que vaut l'enseignement officiel maqonnique de la villo de Bruxelles. La situation éconcmique. Une appréciation étrangèro. La Mutualité au petit bonheur. Les commandemcnts de la sociale. - La plus belle lettre do Voltaire. Les écoles offi cielies soht des écoles liberales. Matéri- aliste ou Chréticn. Bibliographic. La Documentation Catholique parait chaque semaine sur 16 pages au moins. Un an 6 francs. Le numéro 20 cen times. Abonnement d'essaifr. 1,50 pour douze numéros. Numéro spécimen gratuit est envoyé sur demande adressée au secrétariat, 59, rue Rubens, a Schaerbeek. Kerstmis is aanstaande. Wij nemen do eerbiedige vrijheid aan al onze vrienden de groote prijsloting te herinneren, die te dier gelegenheid in den Werkmanskring gegeven wordt. Ieder jaar, wij zeggen het met groote dankbaarheid zijn er ons menigvuldige en schoone prijzen gezonden. Wy durven nogmaals verhoopen, dat onze brave burgerij met dezen Kerstdag wederom onze katholieke werklieden edel moedig zal indachtig wezen. Alle giften worden met dank aanvaard. De prijzen mogen van nu af gezonden worden aan den E. II. Noterman, bestuur der van den kring, of ten lokale, Korte Zoutstraat, Het Bestuur. Het Cecillafeest DER Zooals wij in ons voorgaande nummer hebben aangekondigd, vierde dit Zangkoor, verleden Zondag, zyn jaarlijks St. Cecilia- feest. Om 11 uren werd de H. Mis door een overgroot getal eere- en werkende leden by gewoond, en nadien trok men met wap perende vlagge on onder tromgeroffel, door do 8tad,hier en daar de keel ververschende. 's Middags, om 1 uur, had in het lokaal, bij M. Alois Rumbaut, het banket plaats. Tusschen de dischgenooten bemerkte men M. Rom. Moyersoen, Volksvertegenwoor diger en andere hoofdmannen der katho lieke party. M. Baron Louis de Bethune, belet door de aankomst in onze stad van den Heer Minister van Landbouw, had zich doen verontschuldigen. Verhaasten wy ons te zeggen, dat de talryke deelnemers eer deden aan den disch en zich de weltoebe reide spijzen goed lieten smaken. By het nagerecht stond de eerevoorzitter M. Felix Hoffmans recht, die in gloeiende bewoor dingen een heildronk instelde aan Z. M. Koning Leopold II en aan onze beminde Koningin. De begaafde spreker werd dap per toegejuicht. Daarna nam de heer voorzitter, M. Jaak Lefebvrc het woord om den heer Moyersoen te verwelkomen en de leden te bedanken voor hunne talrijke op komst in de H. Mis. Do heer Volksverte genwoordiger bedankte zijne vrienden en bracht huldo aar. de bloeiende Maatschap pij hij gaf den leden de verzekering, dat zij ten allen tyde op hem mochten rekenen en hem, in alle omstandigheden konden vinden en spreken. Vervolgens onthulde M. Moyersoen de twee prachtige beeltenissen van M. Egidius Barrez, die 28 jaren lang Voorzitter was, en van M. Lefebvre, huidige Voorzitter. Deze ware verrassing, alsook de sierlijk heid dezer geschenken, bracht de geest drift der Ware Vlamingen ten top. M. Felix Hoffmans harnam alsdan zijne onderbrokene redevoering Als eere voorzitter der Maatschappij is het mijne plicht den achtbaren Heer Volksvertegen woordiger te bedanken voor de aanmoe- digende woorden, dio hij ons komt toe te sturen, en die ons eene aanmoediging in de toekomst zullon zyn. Nochtans, Mijne Heeren, moet ik u met spijt mei- den, dat de my opgelegde taak in het i, vervolg zal te lastig zyn;.. onderbre kingen van M. Lefebvre), en alhoewel uwe genegenheid kennende, zal liet my onmogelijk zijn, nog langer.... (Nieu we geweldige onderbrekingen). M. efebvre Wij zyn reeds tien jaren aan u gewoon en elk is van u tevreden (Daverende toejuichingen)M. Hoffmans Als het zoo is, dat uw wil geschied^ M. de Voorzitter (Ovatie). s'Avonds, om 6 uur, greep een luister rijke tombola plaats, en werden er, onder de aanwezige leden, niet min dan 18 schoo ne pryzon verlot Het feest duurde tot laat in dtn avond menig glasjo werd geledigd op den bloei der Maatschappij menige liederen weêrgalmden door de zaal, onder dewelke deze van vriend Felix, met zijne prachtige barritonstcm, niet den minsten by val hadden en lang dreunde het in mach tig mannenkoor Het plein staat overvol Met kramen en barakken... Charel-Lowie. STAD A E L 8 T in het Lanbouwershuis Keizerlijke Plaats, AELST, 1910. op ZOND A O 18 DECEMBER onder het Eerevoorzitterschap van Graaf Glenisson, Arrondissementscommissaris. 200 Frank Prijzen. VERBOND der Tabakteelersbonden van het Arrondissement Aelst. op Zondag 25 en Maandag 26 December, te Geeraardsbergen onder het Eerevoorzitterschap van den heer Arthur Van der Linden, Bestendige Gouwraadsheer. PRIESTERLIJKE BENOEMING. Zjjne Hoogweerdigheid heeft benoemd Pastoor te Vlassenbroek, den E. H. Taragola, onderpastoor te Wynckel Bestuurder der Damen Kanunnikersen van den H. Augustinus te Lede, den E. H. Verhaegen, onderpastoor to Lokeren. Worden gevraagd door de Patroons 1 Goede Ilovemersgast, (Bloemist). 1 Gaswerker, buizenplaatser. Vragen der Werklieden 1 Bakkersgast. 1 Voerman. 1 Schrijnwerker. 1 Vuurstoker. machinist 1 Hoefsmeder. 1 Smeder, halvegast. Is verschenen Almanach Hachette Lebègue.Te verkrijgen ten Bureele dezer, aan 1,50 fr. en franco per post fr. 1,70. AALST. Woensdag morgend hebben twee gendarmen, vergezelt van den heer adjunkt-commissaris Gits, op de wijk Kerrebroek bij verschillige personen huis zoeking gedaan, tot het ontdekken van den bronzen draad, ten nadeele van den staatspoorweg over eenige dagen gestolen. Deze opzoekingen zijn zonder goeden uit slag gebleven. BISCUITS PAREIN, Antwerpen. GROOTE PRIJS. AALST. In den nacht van 16 op 17 Augusti 1908 brandde de koornmijt af van den landbouwer Gamiel Van Mol, Groenstraat, Aalst-Mylbeek. Onmiddelijk ivas men verzekerd, dat er kwaadwilligheid in het spel was. Naarstige onderzoeken, menigvuldige onderhooren werden gedaan het parket, samengesteld dit den heer substituut De Bie, de heeren Verwilghen, onderzoeksrechter en Broeckaert, griffier, vergezeld van den politie-officier Van Nuffel, kwamen zelfs meermaals ter plaats, doch men gelukte er niet in, den brand stichter te ontdekken. Heden vernemen wy, dat den dader zich zelvcn aan het Gerecht heeft kenbaar ge maakt. Het is do genaamde Bastiaens Alois, in onze stad algemeen en beter gekend onder den schotnaam van Schele Wis die, in dien tyd uit het bedelaarsgesticht ontsnapt was en op dit oogenblik weêr achter slot en grendel zit. Bastiaens, die van ditoogenblik gewetenswroeging voelde, verklaart aan de Magistraten dat hij alleen de pleger is der brandstichting en dat hy niet wil, dat onschuldigen voor hem zouden gestraft worden. De afgebrande koornmijt was niet ver zekerd en had eene waarde van 4 tot 500 frank. Ho mijn lioofd. Indien gij aan hoofdpyn lijdt, indien gij draaiin gen, zwaarte, bedwelmingon,schele hoofd pijn hebt neemt eenig slymverdrijvende Pillen Waltliéry, en gij zult het hoofd vrij hebben en de gedacht klaar. 1 frank. Woensdag morgend is do posttrein Aarlen-Gent tusschen Lede en Cherscamp ontriggeld. Er is enkel stoffelyke schade. In de woning van den landbouwer Karei Van Hauwermeiren, die langs de spoor baan woont, vloog al de huisraad door den schok onder elkaar. Het ongeval heeft heel den dag aanzienlijke vertraging te weeggebracht op de lijnen Gent-Brussel en Brussel-Oostende. De Stalhofgl raatDe Stalhofstraat, is in Gent zelf dus onnoo- dig zeer ver te gaan om de verklaring van Madame Waegeneir, na te gaan, zij woont in 't nummer 18 en zegde ons den 27 Februari 1908. Ik leed zoodanig aan de nieren dat als wanneer ik gezeten was. ik veel moeite had om recht te staan. Om mij 's nachts in 't bed te keeren leed ik vr-iesclijke pynen mijn water was troebel en donkerkleurig ik had ook nog zweetingen, duizelingen bedwelmingen, aanhoudende hoofdpyn en om zoo te zeggen voelde overal pijn. Ik was zonder eetlust en moedeloos, zonder goesting of iets te doen, daar ik reeds van 's morgens af afgemat was. Maar eene groote beternis volgde sinds ik de Foster Pillen nam verkocht in de Apotheek De Valkeneor, te Aelstde pijnen vermin derden, de slaap keerde weder. Ik voelde my sterker en van dag tot dag nam de beternis toe, 't duurde niet lang of ik was genezen. Den 8 April 1910, voegde Madame Waegeneir erbjj De Foster Pillen genazen my zoowel dat ik sinds 5 jaar niets meer voelde Ook reken ik het als eene plicht dit kostbaar middel overal te doen kennen. Rugpijn, opzwellingen der beenen en der voeten, opblazing van 't lichaam en gezwollen oogschelen, duizelingen, draai ingen, kloppingen, duiden voorzeker aan dat de nieren verzwakt zyn en onbekwaam om de onzuiverheden uit het bloed to ver wijderen. Door De Foster Pillen hersteld voeren de nieren in het water al de vergif ten, die de bloedsomloop hinderen en alle weefsels bevuilden. In alle Apotheken in 't algemeen EiBcht de handteekening James Foster 3,50fr. de doos 19 fr. de zes of vrachtvry tegen mandaat Engelsche Apotheek van Ch. Delacre. 64 Coudenbergstraat, Brussel. (20) Woensdagavond bood zich eene dame bij den poortier van het krijgshospitaal te Dendermonde aan, vragende zekeron X..., te mogen spreken. Op het antwoord dat X... uitgegaan was, trok de dame eenen revolver uit den zak en schoot zich eenen kogel door de borst. Do krygsgeneesheer deed de ongelukkige in het gasthuis binnengedragen en diende haar de eerste zorgen toe. Haar toestand iz hopeloos. Men kent de oorzaak niet dezer wanho pige daad. Het halssnoer teruggevonden. Mevrouw Giroux, uit de Komnklykestraat te Brussel, had haar paarlensnoer van 25,000 frank waarde verloren. Dinsdag voormiddag kwam eene jonge meid bij eene juwelier schatte hem op 700 fr. en het meisje ging daarop weg. Dat kwam de juwelier zonderling voor hy deed haar achtervolgen en verwittigde de policie. Do meid werd ondervraagd door de policie zij verklaarde do halssnoer rechtover het huis haars meesters Arembergstraat, ge von den te hebben, en toen zij door het doen schatten van eenen parel de waarde ervan kende was zij besloten het kostbaar snoer aan de policie te overhandigen. Het snoer was van Mevrouw Giroux de policie gelooft aan de goede trouw van het meisje. "PT A N OS Einde van seizoen.— XXA. A.V Yej-itoop eener groote keus nieuwe PIANOS, welke eene huur gedaan hebben, met eene buitengewone vermindering van prijs. Tien jaren waar borg-. Huis B. VAN HYFTE, Gent, Nederkauter, 32, dichtbij het Palois van Justicie. Voortdurende aanrandingenElke Zondag en Maandag, met het vallen van den avond worden in de gemeente Nederbra- kel voortdurend gewelddaden gepleegd revolverschoten worden in vollo straten gelost straatleiren komen voor de pastory de vuilste liederen bruiien. en de bevrees de bevolking durftgeene klachten indienen. De Policie is er niet te zien 1 De gen darmerie staat op 20 minuten van het dorp en de kerels hebben dus vrij spel en profi- teeren er dan ook van naar hartelust. Sedert geruimen tijd vragen de vreed zame burgers dat de kazerne, welke onvoldoende en vochtig is, zou vervangen worden door eene nieuwe, op het dorp zelf. Het is waarlijk te verwonderen dat aan dit billyk verzoek niet voldaan wordt. kig maakt een zacht, rein gezicht, een blozend, jeugdig, Irisch uiterlijk, een blanke zachte huid, en verblindend schoon teint. Dit alles bewerkt van Bergmann 61 Co*, Brussel 1 75 Cts. per stuk. bij Taymans Druck, Drogist te Aelst. Levend verbrand. Zekeren Benoit V..., rondleurder, te Overboelare, goot Woensdag morgend petrool in de stoof om het vuur aan te wakkeren. Eensklaps ont plofte de kruik en het branden vocht spat te op zijne kleederen. In een oogenblik stond de ongelukkigen in brand op zijne hulpkreten kwamen de goburen toegesneld die vlammen uitdoofden. Het slachtoffer had echter zulko erge brandwonden beko men, dat hy na 'eenige uren vreeselijk lijden ovorleden is. Indien gij een schoone keus van Behangpapieren enz. wilt hebben en in vertrouwen en tegen gematigde prijzen be diend worden, begeeft u bij Karei Van de Putte en Zuster, Korte Zoutstraat29, Aalst. Eene visschershaven. Er is spraak van Zee-Brugge eene vaste visschershaven te maken. De Staat zou in de kosten der ontworpen instellingen tusschenkomen, alsook de pro vincie en de stad Brugge. Men schat de werken op 5.000.000 fr. Eene maatschappij samengesteld uit Bel gische en Engelsche kapitalisten is over dit ontwerp met het gouvernement in on derhandelingen en men verbindt zich, in geval het ontwerp aangenomen wordt, te Zee-Brugge werkmanswoningen voor de vi8schers, werkhuizen, haringrookei ijen, enz. op te richten. Het voornaamste doel der maatschappij zal de haringvangst zyn en daarvoor zal zij om te beginnen eene vloot van vijftien stoomsloepen ter beschik king stellen. Woensdag avond laat droeg Madame De Croupez, 59 jaar, kleermaakster, wo nende langs den Bergschensteenwcg, te Cureghem. een afgewerkt stuk kleergoed naar huis, bij eene kliento. Toen zy terug naar huis kwam was het 1 1/2 uur van den nacht. In de Zoningenstraat gekomen, werd zij aangesproken door eenen jongen, kerel die net gekleed was. Daar zy hem niet te woord wilde staan, greep hij haar bij dsn arm, doch de vrouw rukte zich los, en begon te loopen. De kerel sprong haar echter achterna en bracht haar eenen ge weldigen messteek toe in den nek. Het slachtoffer viel onder het slaken van eenen noodkreet bewusteloos ten gronde, terwijl de laffe aanrander wegvluchtte. Kort daarna vond een policiewacht de vrouw in eenen bloedplas in de Philiep- Champagnestraat liggen. De toestand der vrouw is zeer bedenke lijk. De laffe schelm wordt opgezocht. Dievenbende. Sedert verschei dene maanden wordt er te Terdonk een uur in de roDde veel ingebroken en gesto len Kiekens, duiven, konynen, aardap pelen werden reeds in den omtrek op vele plaatsen geroofd, zooals te Kluizen, Wip- pelgem, Mendonk, Doornzele, Terdonk en Winkel-St.-Kruis. Daarbij in de klooster scholen van Terdonk en Doornzelendries is er ook van dit jaar ingebroken geweest, en diefte gt'pleogd, gelijk vroeger reeds ook in de jongensschool. Nu Dinsdag nacht hebben de dieven een bezoek gebracht in het klooster te Doornzoele, waar een groot kiekenkot bestaat van meer dan 200 hoenders en kal koenen en een 40 tal konijnen.. Volgens de menigvuldige voetstappon zijn do dieven over den muur van het klooster geklauterd en hebben ten allen kante het kiekenkot, dat zeer steevig en oninbrcekbaar is, met groot gewold aangevallen en hebben getracht met ijzeren staven de deur te doen openspringen. Do dieven moeten het op den duur opge geven hebben, maar waarschijnlijk is het dat zij verschuwd zijn geweest, door per sonen die inde nabijheid wonenen 'savonds laat van de repetitie van het concert der Kerstdagen te Doornzele torugkeeren, want men heeft ter plaats de inbrekers- alm, zooals een yzeren staf en ijzeren anker gevonden. Ook hebben de tooneellisten eenig lawijd gehoord,"gerucht dat op hetzelfde uur ook door Zusters van het klooster waargenomen is geweest. Over eenige jaren was er ernstig spraak een post van gendarmerie te Terdonk in te richten. Het ware te wenschen dat de besturen der gemeenten van den omtrek eens de handen te gader zouden slaan om de inrichting van eene gendarmerie te Terdonk te bekomen. Het zou eeno groote gerustheid zijn voor gansch den omtrek, en de gendarmen van Terdonk zouden ook terzelvertijd met goed gevolg over de groote baan van Zclzate naar Gent en over het groot kanaal eene goede bewaking kunnen uitoefenen. Wy kunnen niet genoeg onze lezers dia aangetast zyn van hoest, valling, bronchiet, influenza, keelpijn, heeschheid, asthma of kinkhoest, de Borstsiroop van Dkpratem aanbevelen. De geneeskunde bezit niet eene remedie die zoo rap en zoo volkomenlijk geneest. Het is een serieus produkt dat zich niet steunt op ingebeelde portretten of uitgekochte certificaten, maar hot geneest altijd. Prys 2 franken de groote flesch. Te ba- komen bij On. Depratere die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 een- tiemen meer voor port), alsook te Aalst bjj de apothekers De Valkeneer en Callebaut. I De Engelsche Christmas. Telken jare, om dit tydatip vervoeren de 3 stoombooten der zeelij n Oostende-Tilburj, van de John Cockcrill- maatschappij dage lijks vrachten van lekkere zaken dienstig voor de snoeperige Engelsmans. ter gele- jjenbeid van hun groot gevierd Kerstfeest, Zoo leverde een enkele Hongaarscb' firma, via Oostende-Tilbury naar Londen, nief minder dan 21 waggons kalkoonon, waarvan elk der voertuigen niet minder dan 2400 kalkoenen bevatte. Elke kalkoe: kost 12 shillings, zoodat de 50.400 kal koenen ongeveer 750,000 frank kosten. Moordpoging en zelfmoord. - Arthur Baize, 48 jaar, van Luik, leeft sina een jaar of vior gescheiden van zijne v jarige vrouw, Bernardina Arthus. Deze .laatste betrok eene woning inM Quartièr des Vennes, met haar lój&N dochtcrke en haar 4jarig zoontje. Toch ontmoetten de beide echtgenoot* elkaar dikwijls, en telkens poogdo W zijne echtgenoote tot terugkeeren over' hale.i maar daar hij, een ongeluk»? gebrekkelijk©, nog al dikwyU dron» was, werd hy telkens door de vrouw aff wezen. Donderdag namiddag kwam - weer en nadat hij, onder het eene of «j» voorwendsel de kinderen verwijderd b» klonken eensklaps twee schoten. De geburen snelden binnen sn voi» de vrouw bloedend op dtfu vloer liggf" den man op eenen stoel zittend. Een geneesheer, die geroepen was, statigde dat Balze dood was. Een revolf kogel had hem de hersenpan verbryz*»- De vrouw was ook aan bot hoofd wond, zij werd naar het gasthuis gebr» waar mon haar toestand wanhopig dei Het parket is naar Wasmes ger|* om onderzoek te doen over de verdwyj van geld uit de gemeentekas, vooreer* schatting nagenoeg 22,000 fr. L*e ont ger was verleden jaar gestorvo"! nieuwe werd genoemd, maar dez« nog niet in dienst omdat de bw'*:

De Denderbode | 1910 | | pagina 2