Donderdag 22 December 1910 5 centiemen per nummer 05,f* Jaar 4521 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. >1 GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID, De arbeid wordt ii) de R, K, Kerk niet hoog genoeg geschat, Een kloosterscljandaal, Roode dwingelandij. Stad Aalst.-Werkbeurs Bemesting der Weiden-Boomgaarden. NDERBODE Dit blad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere weekronder dagtee- toning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- vimgen *yn ten laste van den schuldenaar. Mep Sehnj.t in b:j ixsx do Duite-GooKHeui», Korte Zoutstraat, N* 31 en in allo Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggestuurd. Heerei. ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag e i vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CiJiQÏJih et AI (J as. AeUi, SI Decemb. li»IO. Hoort ze eens de geuzen of liberalen do Kerk is tegen de weienschap, de Kerk is tegen de vooruitgang, de Kerk is ook tegen den arbeid, maar wat wil men, waartegen is zij dan niet En 't bewijs Oh dat hoeft niet bewezen te worden, het iseenc feit; im mers haro vijanden zeggen het en dan moet het waariieid zijn. Ernstige rede neering voor mannen die beweren al de kundigheden te bezitten al 't vorstand der wereld in pacht te hebben; 't is eene redeneering die den mond stopt, die de tong snaart, maar wactit wat... De R. K. Kerk zou tegen den arbeid zijn of ten minste hem naar waarde niet schatten,.. Neen, juist het tegendeel is waar. De arbeid wordt in de R.K. Kerk zeer hoog geschat en daartoe is zij verplicht, of zou de R, K. Kerk haar Stichter te ge ring achten Hij toch achte het geen schande te arbeiden en zoon genoemd te worden van eeneu werkman. Jaren lang heeft onze goddelijke Verlosser gearbeid, opdat ook wy, katholieken, in den arbeid geen schande doch eene hooge eer zouden zien, en daarom beschouwt de R. K. Kerk liet eelt dat de handen van den ieverigen werkman bedekt als een veel grooter sieraad dan de schoon ste eereteekens, die dikwerf pryken op do borst van menschen,welke ze niet verdiend hebben. Ah de Kerk waardeert den arboid niet, en daarom was het misschien dat Zy den schrynwerker een H. Jozef, den metaalbewerker een H.Eligius, den schoenmaker een H.CrispiDUS, een land bouwer den H. lsidorus, enz. als beschermer dezer vakken schonk. Neen, de waarheid is dat de arbeid nergens hooger wordt geroemd en ge prezen dan in de R. K. Kerk...Was het niet een Boëtius Priester die de arte sische putten uitvond...Een dominicaan Spina dio de brillenglazen Een Rogerius Bacon, Minderbroeder, die de werktuigkundigen op den weg heeft gesteldtot de jongste uitvindingen. Nog onlangs geleden ontdekte een Pater Minderbroeder, Adrlanus d'Anto- 32e Vervolg. >als Tro«* icristei* endru' indien ze dus trachten zou, ze uil tc geven heb ik baar. Nogmaals aarzelde hij. Daarna zal ze alles doen, wat ik wil, voeg de hij er tussohen do tanden by. Zy zal naar myne pypen moeten dansen, of geheel Londen zal van het voorgevallene vernemen. Falsaris, Diefegge I Een aardige titel vcor baar, een heerlyk onderwerp voor de kwaadsprekonde tongen. Zy sprong op en begon op en neer te loopen. By den hemel I riep hy uit. Wie zou aan zulk eeD goluk hebben kunnen geloo- ven 1 Wie zou dat ooit van mevrouw Nethereombe gedacht hebben Eindelijk zal dus haar trots gebroken worden. Zo beeft vroeger nauwelijks een enkel woord tot my gesproken. Ik was als stof onder bare voeton. En Lord Nethereombe vat tal die van de kleine afdwaling zijner Trouw zeggen Hy hij, die een te edele ®n achtenswaardige en voorname gentle man was, om mij in zijne club op te nemen. H\j lachte eens. Ik ben emdelyk kwijt met hem eindelijk kwijt. Nu zullen we bem tot in bet stof doen buiïcn hem alleen Lord Nethereombe en diens Trouw en dat schaap van een kind van nio een middel om de botsing van twee in tegenovergestelde richting loopende treinen lo voorkomen. En na dit alles, en nog zooveel andere bewijzen moet men hooren dat de R. K. Kerk den arbeid niet genoegzaam waar deert. Neen, maar de geest van onzen legen- woordigen tyd weet den arbeid niet op prijs te stellen. Overal toch ontwaart men een streven, om zich een min moeilijke en, in het oog der wereld, meer eervolle betrekking in de samen leving ie bezorgen. Bijna iedere familie uit de arbeidsklas wil hare kinderen in eene andere min lastiger toestand go plaats zien. Eu waarom Om de een voudige reden, dal men den werker- stand in 't algemeen als vernederend aanschouwt, omdat men zich maar al te dikwerf schaamt tot/ dien stand to behooren. Ja, daarom moet de jeugd liever opgeleid worden voor het door gaans mager baantje van klerk of kan- toorschrijver of winkelbediende in eene groote stad, van hulponderwijzer, enz. enz., immers dat alleen is eervol, maar niet van hunne kinders later flinke bekwame ambachtslieden vormen. Ziedaar hoe de liedendaagsche tijd geest denkt over den arbeiden dank aan dier. geest bezitten wij reeds een leger van gedcclasseerden, die hun brood zoeken to verdienen met hand schoenen aan en slechts eeu blik van minachting over hebben voor dien arbeid, waarvan de R. K. Kerk ge tuigt, dat zij den mensch adelt. Hoewel het anders haast ondoenlijk is om melding te maken van al de lage en lasterlijke kloosterschandaal ge schiedenissen, die door allerlei anti klerikale bladen in het buitenland worden opgerakeld en de tegenspraak die daarop dan volgt, meenen wij toch eene uitzondering te moeten maken voor de meer dan ergerlijke manier, waarop een dergelijk voorgewend kloosterschandaal dezer dagen door het orgaan van den socialist Leroux El Progreso werd gebruikt om het volk iu zijDo laagste klassen op te ruien tegen de Kerk en de kloosters. Het blad maakte namelijk melding van eene misdaad, die zich in een vrouwenklooster zou hebben afgespeeld, waar men een jong meisje tot zonde zou hebben gebracht. Men ziet het het gewone thema, op allerlei manieren al herhaald en uitgesponnen. Het blad bedreef de onbeschaamdheid zelfs hem, met wien naar gij zegt, Jack Arling ton trouwen wil. Mevrouw Shermans knikte snel. Ja, zei zo, ja. Hij wil met Margaretka trouwen. Dan zal ik hem nu van de baan schuiven, zei Lord Crowley. Dat zal ge makkelijk genoeg gaan met dezen kleinen wissel. Margaretha zal met mij trouwen in plaats van met Jack, zij zal mij trouwen om de eer barer moeder te redden, zij allen vervloekt zijn Ik heb nu en dan menschen gehaat, doch nooit zoo diep, als ik de Ncthercombes haat. Ze hebben mij altijd gedwarsboomd, on Jack - wel, hem ben ik verschillende kleine voldoeningen schuldig, en ik zal ze hem nu alle met interest terug betalen. Mevrouw Shermans bewoog haren waaier langzaam heen en weer. Ik ben benieuwd, zei ze kalm, ik ben benieuwd wat Lord Nethereombe zeggen zal Ik ben benieuwd ik ben benieuwd of Agnes liet hem zal vertellen Lord Crowley bleef staan. Zijniet, lachte bij... En als ze het doet. Als zij het doet, wat dan viel mevrouw Sherman hem in de rede. Wat zal hij dan doen Zy keek op met oen raadselachtig glim lachje om hare roode lippen, doch ook met eene plotselinge flikkering m bare blauwe oogen en een plotseling omklemmen van haar waaier. zoover, door in een heftig opruiend artikel, zonder 't minste onderzoek in te stellen, eene inschrijving te openen voor het o slachtoffer van het klooster schandaal en haar familie. En do giften met de geschriften dio daarbij binnen kwamen, lieten maar al te duidelijk zien, hoe de opruiing van het blad doel getroffen had. Er kwamen bijschriften binnen van den volgenden inhoud Een machinist, die op zijno machien papenvleesch hoopt te hakken. 1 pesetas. Een vrouw, opdat zo met papenvet het nonnenvleescli mag bakken. 1/2 pesetas. Ouzo lezers vergeven ons die akelige bijzonderheden. Ze zijn tot teekening van den toestand aangehaald. Naar aanleiding van dat schandaal is een gerechtelijk onderzoek ingesteld. Zes beëodigde dokters stelde een onder zoek iir er waren onder hen verschil lende felle anli-klerikalen en het gevolg ervan was, dat van de beschul diging geen enkel v oord waar bleok. Alweer dus een kloosterschïndaal onwaar gebleken. Men zou nu denken dat *E1 Progreso» ten minste een kleine tegenspraak zou opnemen of een verontschuldiging. Maar niets van dat all-.s. Het blad liet eenvoudig zonder de mioste aankondi ging zijn inschrijving ophouden en meldde van de zaak geen woord meer. Of de binnengekomen pesetas nog teruggegeven werden, wordt niet gemeld. Het is maar een staaltje uit de vele, hoe men in zekere dagbladen den Gods dienst bestrjjdt. Eenige dagon geleden, werd voor 't Assisenhof van de Franscbe stad Rouaan, een belangrijk proces behan deld. Verleden zomer was er te Le Havre werkstaking bij de kolenladers. Een goedige huisvader echter, bezorgd om het geluk der zijnon, staakte niet en liét de roode leiders maar prediken. Slecht bekwam het hem echter Op bevel van den sccialistischen secretaris der stakersvereeniging, werden 10 stakers aangeduid om den moedigen huisvader te vermoorden en die kerels kweten zich bewonderensweerdig van hunne taak. De ongelukkige werkman behoorde weldra tot het rijk der dooden. Ik denk, voegde zij erbij, dat hij haar voor eeuwig zoo haten, indien hij het wist Haar haten Dezo woorden weerklon ken in haar brein lang nadat zij ze geuit had. Ze staarde in het vuur. Ach I indien hij haar slechts haten wilde zooals zy het verlangde HOOFDSTUK XVIII. Jack deeldt het nieuws mede. Met liet dikke pak bankpapieren in de band geklemd, betrad Mevrouw Nether eombe haar eigen buis. Zy bleef een oogonblik weifelend staan, terwyl Sims zich omdraaido om de deur achter haar te sluiten, en klainpto zich wanhopig aan bet groote kabinet vast, dat inde hal stond. Hoe golfde alles voor baar oogen op en neer Het inschieton van het slot toen Sims de deur sloot, deed haar bijna onstellen. Zij keerde zich met een ruk om en zelfs hare half verblinde oogen namen eene uitdruk king waar, die de woorden weerhield, welke haar op de lippen zweefden. Hij stond voor baar, een oude man nu, gebogen en grijs, doch ze had vroeger nooit opgemerkt, hoe oud hy er inderdaad reeds uit zag. Mevrouw, zei hy, kapitein Arling ton is bier en zou u gaarne willen spreken. Do opruiër van de stakers is thans door het Assisenhof van Rouaan ter dood veroordeeld En het is verdiend 1 Do socialistische pers is buiten haar zelve van verontwaardiging,zy schuim bekt van woede. Ho ja I wij weten bet wel, opruiën en schrik aanjagen was altijd hun oerste middel wanneer er werklieden dienden ongelukkig gemaakt. De revolutionnaire Peuple, kan maar niet begrijpen dat do uitvoerders van die misdaad minder gestraft worden dan de opstoker, secretaris der stakersvoreeni- giug. De ongelukkige stakers, onbewust, niet ontwikkeld, die men verplicht heelt en dio onder den invloed van de ophit singen de misdaad begaan hebben, moo- ten dus alleen boel-on, maar de hoofd mannen. die ze tot dit droevig werk verplichten, mogen hunne handen was- schen gelijk een onnoozele Pontius Pilalus. Hewel, hecren socialisten, wij zijn van een ander gedacht, en alle deftige burgers zullen het met ons eens zijn om de rechters geluk to wenschen, ontdekt en gevonnist te hebben diengone die al de verantwoordelijkheid draagt van de moord, gepleegd op den ongelukkigen huisvader. 't Is hij, die de huisvrouw weduwe, de kinderen weezen heeft gemaakt. Het is misschien eene misdaad in de oogen der vriendelijke verdedigers der vrijheid, dat een werkman van zijne vrijheid gebruik, maakt om te werken, ten einde te voorzien in het noodigo voor vrouw en kinderen een klaar bewijs te meer tot hoever de socialistische vrij heid zich uitbreidt. De socialisten worden gewaar dat, te oordeelen naar het uitgesproken vonnis, het baantje van opruiër en inrichter van wanordelijkheden maar gevaarlijk wordt, vandaar hunne woede. De houding der roode Marianne stelt hare liefde en genegenheid voor de werkende klas in eeu eigenaardig dag licht. Worden gevraagd door de Patroons 1 Goede Hoveniersgast, (Bloemist). 1 Gaswcrker, buizenplaatser. Vragen der Werklieden 1 Bakkersgast. 1 Voerman, i Schrynwerker. i Vuurstoker. machinist 1 Hoefameder. 1 Smeder, halvegast. Zo keerde zich ongeduldig, zenuwachtig om, en begaf zich naar de eetkamer. Ik kan hem niet ontvangen, Sims, zei zo, stuur hem weg. Ik kan van middag niemand ontvangen. Sims stond op don drempel. Mevrouw Nethereombe zonk in een stoel. Waar is hy zei ze. Stuur hem weg oh stuur hem in 's hemelsnaam dadelijk weg, Sims. Doch Sims toefde nog. De kapitein zei, dat het zeer dringend was, Mevrouw, en - cn ik moest bet hem dadelijk mededeelen, als gij thuis kwaamt. Mevrouw. Het kan my niet schelen, boe drin gend het is. Ik kan hem niet te woord staan. Zeg hem, dat hfj mij een briefje schrijft, Ik ik ben ziek. Ik kan van middag niemand ontvangon. Zij stond weer op en verliet het vertrek oven haastig als zy liet betreden had .Bij de deur bleef ze ataan. Sims trad ter zijde ombaar te laten passeeren, en nogmaals scheen hot haar toe dat hy er opvallend oud uit zag. Zeg hem, dat het mij spijt, Sims, maar ik kan hem onmogelijk to woord staan, zei ze, en beklom den breede trap naar haar boudoir. Het was leeg Niemand was er sinds haar vertrek geweest. Hoe lang was dat geleden Het kwam haar een langen tyd voor. Ze zonk voor haar bureau in een stoel. Ai het gebeurde In een vorig artikel spraken wij over de bemestingswyze der fruitbooraen. Vandaag zullen wij een en ander zeggen over het bemesten der Weiden-Boom gaarden. Hier is er niet alleen spraak van fruit voort te brengen, maar men moet ook trachten eene groote hoeveelheid gras te bekomen van goede hoedanigheid. Dus eene rede te meer om eene doelma tige bemesting toe te passen. Bij het aanwenden van meststoffen moet er altoos rekening gehouden worden van de natuur der vruchtbaar heid van den grond, Ti jdens den winter geve men 400 tot 500 kgr. superfosfaat of ijzerlakken en 300-400 kgr. kaïniet. In Februari of Maart zal men 100 tot 150 kgr. zwavelzuren ammoniak per hektare toedienen. Onder de kruin der boomen mag men eene dubbele hoeveelheid dezer tneststoffen aanwenden. Zij zullen het gras vroegtijdig en kloek doen door schieten, zoodat men de dieren ook vroeger in de Lento zal kunnen laten ter weide gaan. De opbrengsten in gras, hooi en vruchten zullen voorzeker hier hooger zijn, dan daar waar de weiden-boom gaarden aan hen zeiven worden overge laten, en geeDe scheikundige meststoffen worden rondgestrooid. Naar onze meening worden de boomen ook veelal te dicht geplantin dat geval benadeeligen zij elkander bij volledige ontwikkeling door de schaduw die zy links en rechts teweegbrengen. Daar ook kan het gras zich veel moeilijker ontwikkelen, 't Is bijgevolg noodzakelijk de boomen in alle richtin gen 10 tot 12 meters van elkander te plaatsen. Somtyds groeien er in de weiden- boomgaarden schadelijke planten als weegbree, ranonkels, zurkel, distels, enz. Deze zal men gemakkelijk door het uitrukken vernietigen. Evenwel kan eene doelmatige en oordeelkundige bemesting, zooals deze die wij hier- voren komen aan te bevelen, een ernsti- gen stryd voeren tegen deze onkruiden ten bate der goede planten. Indien zy ingenomen zyn door mos of andere zure planten is het noodig den grond droog te maken door draai- neering, bekalken en diepeggen. Men zal de hoeveelheden ijzerslakken en kaïuiet ook verdubbelen en dezelfde dosis zwavelzuren ammoniak toedienen als hievoren is aangeduid. Veritas. van dien middag stond haar in schelle kleuren voor den goest. Ze legde de bank biljetten voor zich neer en verborg liet gelaat in de handen. Hoe waa ze ooit tot zulk eene handelwijze in staat geweest T Hoe was het mogelijk, dat ze een falsaris eene misdadigster was gewordon Ze rilde plotseling, en liet het hoofd op de armen zinken. God holpe haar, wat had zij gedaan wat had zij gedaan Do bankbiljetten voelden onder hare aanraking hard aan. Zij hief het hoofd op en keek afgetrokken naar de enveloppe. Zy was oene groote gek goweest. Zij had niet alleen haar hoofd in een strik gestoken door Lord Crowley's handteeken te ver- valsclion, doch zo had ook geholpen om don strik nauwer aan to halen door bank biljetten aan te nomen, welker spoor ge volgd kon worden. Maar wat kon ze er aan doen Welke andere uitweg was haar open gebleven 1 Plotseling werd er haastig op de deur geklopt en trad Jack binnen. Gy, begon ze. Ik meende dat Siras gezegd bail, dat ik niomand ontvangen wilde. Ik... ben onpasselijk. Zy zweeg. Jack, met liet stof en de mod der op zyd gelaat, met de roode streep nog altijd zichtbaar over zyn voorhoofd met zijn loshangende boord en verwoest toilet, scheen de woorden op hare lippen to doen verstyven. Wordt voortgezet

De Denderbode | 1910 | | pagina 1