Vlaamsche Stamgenooten. Bond tegeij de Vrijmetselarij Een schrikkelijk wapen. DITJES en DATJES. Handelskamer Rechterlijk Kronijk. La Documentation Catholique Sint Martensgesticht. Welh-lijke besluiten Zondagrust. Derde gewestelijke tentoonstelling van Tabak Hooger Onderwijs voor het Volk. Allerhande nieuws. Op de gezinkaart, welke U door de volkstellers besteld zal worden, komt in de rubriek Nationale Talen voor de meertaligen de vraag voor Welke taal gebruikt gij het meest Het doel dezer vraag is de meertaligen, volgens hunne eigene verklaringen, te rang schikken onder de Vlamingen of de Walen. De Minister zelf heeft gezegd dat zijne bedoeling was de rechten der Vlamingen beter te vrijwaren in de grensgemeenten. Doch indien ze letter lijk wordt genomen, zooals ze nu gesteld is, zullen een aanzienlijk getal Vlamin gen, die door hun ambt of beroep ver plicht zijn meer Fransch te spreken dan Vlaamsch, en nochtans in hun hart en huiselijk leven hunnen oorsprong zijn getrouw gebleven, hun volk en hunne taalrechten moeten verloochenen. Dat kan natuurlijk de beteekenis der gestel de vraag niet zijn, want dan ware ze in strijd met alle recht en rede. De vraag is dus eene omschrijving voor deze andere Welk is uwe moedertaal Tweetalige Vlamingen, vergeet niet dat ge door uwe verklaring niet alleen uw eigen recht, maar ook dat uwer stambroeders, die het Fransch niet machtig zijn, kunt verloochenen. Laat gy u rekenen bij de Walon, en wordt daardoor uwe gemeente onder de Waal- sche gemeenten gesteld, dan wordt alles uitsluitend Fransch gemeentebestuur, onderwijs, gerecht, enz. Ge krijgt Vlaamsch onkundige beambten, en gij veroordeelt uwe stambroeders, die slechts Vlaamsch kennen, tot eene ondraaglijken. toestand. Verklaart ge dat uwe voornaamste taal de Vlaamsche is, uwe moedertSal, al spreekt ge ook meer Fransch dan Vlaamsch, en wordt uwe gemeente onder de Vlaamsche gerangschikt, dan heeft het zelf voor de franschsprekenden geene bezwaren. Geheel het Vlaamsche land door kunnen de Walen in hunne betrekking met de openbare besturen met het gerecht enz. hunne taal gebrui ken. In die omstandigheden zullen alle Vlamingen op de vraag Welke taal gebruikt gij het meest antwoorden Vlaamsch. Anders doen ze afstand van al hunne taalrechten en verloochenen hun Fransch-onkundige broeders. Vlamingen der gemeenten op de grens, Vlamingen van Brussel en voor steden, doet uwe plicht Dat de Vrijmetselarij moet bestreden worden is eene waarheid die geen be wijs meer behoeft. Z. H. Leo XIII wees op de noodzake lijkheid van dien strijd in zijne Ency cliek Humanum genus en wees er op dat» de goeden zich moeten verstaan en een machtigen bond van werken en van gebeden te vormen om te weerstaan aan de pogingen der Vrijmetselarij Toen de groote Paus alzoo de helsche secte veroordeelde, bekrachtigde hij de leer van al zijne Voorzaten: zij ook hadden steeds de afschuwlijke Logie gedoemd en zij noemden haar de Kerk tegen de Kerk van Christus Nauwe lijks immers was zij in 1717 op den tegenwoordigen voet ingericht of Clemens XII vaardigde tegen haar de eerste excommunicatie uit. Meer dan ooit moet op onze dagen de secte bestreden worden en door alle mogelijke en krachtdadige middelen de laatste gebeurtenissen in Frankrijk en Portugal zijn er een bewijs van in het eerste land is de Vrijmetselarij er in gelukt het katholiek Geloof in duizend harten uit te dooven in Portugal heeft zij den Koning van den troon ge smeten om des te gemakkelijker de Kerk te vervolgen in Spanje en ook in België bekennen de Vrijmetselaars dat zij voor niets zullen terugdeinzen om ook het volk te ontchristenen en, als 't moet het Koningschap af te schaften. In het laatste Congres van Mechelen heeft de Afdeeling van Katholieke Propaganda, bij eenparigheid van stem men het besluit van den Graaf de Renesse-Breidbach aangenomen dat de inrichting vroeg van eenen Bond waar in men allen zou sluiten die, overtuigd der noodzakelijkheid van de bestrijding der Vrijmetselarij, hunne werking wilden vereenigen om in dien strijd te gelukken. Een comiteit is te dien einde geslicht de voorzitter heetde Graaf de Renesse Breidbach de ondervoorzitter Valen tin Brifaut de secretaris-pennings- meester de burggraaf JandeJoughe d'Ardoye. De Bond legende Vrijmetselarij zal een bureel inrichten waar men alle inlichtingen en documenten zal kunnen krijgen dienende om den strijd tegen de Secte te kunnen voerenzelfs eene bibliotheek zal ten dienste der werkers openstaan en desnoods zal men tentoon stelling van museum beleggen om de secten nog beter te doen kennen. Hij zal voordrachten geven, vlugschriften of andere propagandapapieren rondstrooi en een tijdschrift uitgeven de katho lieke pers zal altijd op het bureel documenten kunnen krijgen om des te doelmatiger tegen de Vrijmetselarij to werken daarzij officieele documenten in handen zal hebben. De Bond zal in de bijzonderste steden var liet land bijgevoegde leden hebben, die op gestelde tijdstippen met het mid- dencomiteit zullen bijeenkomen om zich beter te verstaan over de strijd voering tegen de Secten. De Bond doet een oproep op de mede werking van al de katholieken en hoopt dat niemand die medewerking zal wei geren. Eene jaarlijksche bijdrage van min stens één frank vraagt hij voor dien frank ontvangt men. bet jaarlijks Verslag. Zij die 2.50 fr. storten zullen het «Tijdschrift tegen de Vrijmetselarij ontvangen. Zij die 10 frank storten hebben recht op alles wat de Bond zal uitgeven. Met dank zal het bureel namen ont vangen van personen waaraan een inschrijvingsbulletijn kan gezonden worden. Zulke bulletiins liggen ter beschikking van diegenen die propaganda willen maken voor den Bond. Alle mededeelingen sture men, alle inlichtingen vrage men aan het Bureel gehuisvest in de Ciprèsstraat, 2, te Brussel. De snijdendste dolk, het meest treffend en voortdurend vergif, zegde Veuillot, is de pen in vuile handen. Daarmêe bederft men een volk, eene eeuio. De groote Fransche journalist schreef de waarheid, de zuivere waarheid. Doch zoo dit mag gezegd worden van het slechte dagblad, mag men dan niet bewe ren, dat de goede gazet een geestesvoedsel is voor het volk, dat het hert veredelt, het verstand het sehoone wijst, den wil het goede aantoont? Die eene goede gazet leest, zal een man worden die het goede wiltdie eene slechte leest, zal verloren loopen door de slechte stelsels en leoringen, door de ongodsdien stigheid, de zedeloosheid, die daar in uitge stald worden iedereen immers ondergaat den invloed van zijne omgeving. Daaruit ook volgen zware plichten Voor het slechte dag- of weekblad, geene genade geen de minste meêwerking, noch door lezing zelfs uit zuivere nieuwsgie righeid noch door uitsturen van toelagen van abonneering het is altoos het slechte aanwakkeren. Het goede dagblad integendeel kan niet genoeg aangewakkerd worden alle mid delen dienen aangewend om het te onder steunen. Sticht scholende jeugd zal er gods dienstzin en zedelijkheid, opvoeding en onderwijs komen ontvangen; doch, zekeren dag, daagt er een Combes op, en de school moet worden gesloten. Sticht een goede pers ge sluit de deur voor Combes en zijne kliek het dagblad immers is de meening des volks. Heden bijzonder moet- het volk onder wezen daarom is het langs alle kanten bespied, getrokken, omgeven. Gelijkheid, broederlijkheid en vrijheid, wordt gepredikt, doch wie zal 't best 't volk onderrichten nopens de waarheid Geen makker, geen redenaar, geen priester zelf is bekwaam het werk te verrichten dat een goed dagblad stichten kan. Ondersteund, leest en verspreidt de Katholieke dag- en weekbladen AALST. Tentoonstelling. Groene Pie heeft niet alleen zijn ontslag ingezonden als beschermlid der Tentoon stelling maar ook dees van M. Jan De Neve, en dit om rede dat de socialisten uitgesloten blijven, i. a. w. geen enkel roodje als beschermlid is gevraagd gewor den. Maar wat wil men Bloed trekt. Het is immers niet aan te nemon dat nijveraars met hunne gezwooren vijanden samenwerken, waarmeê zij gedurig bijna in oorlog leven. Is Groene Pie en zyn maat niet in staat dit te begrijpen, Wij weten uit ernstige bron dat tal van nijveraars en kooplieden voor de eer zou den bedankt hebben, moest men de roodjes uitgenoodigd hebben. Opgepast. Do Almanak der wederlandsche en algemeen vrijdenke- korij, die gezworen heeft allen gods dienst uit te roeien, is onlangs versche nen. Hij deelt de lijst mede der dagbladen dio in de verschillende landen de gedachten der vrijdenkers helpen verspreiden en beveelt die bladen aan. Wij lezen er het volgende Gazetten die onze vrijdenkersbeweging genegen zijn en haar bij gelegenheid hun ne medewerking verleenen Te Brussel Le Peuple La Chronique Le Petit Bleu La Dernière Heure l'Etoile Beige Le Soir De Vlaamsche Gazet Het Laatste Nieuios De Zweep Te Gent La Flandre LibéraleHet Vaderland Vooruit Oordeelt nu zelf lezers, denkt na, en weet dat gij met die bladen te koopen ook medewerkt tot het uitroeien van uw eigen godsdienst in uw eigen ziel, en tevens uwe medewerking verleent aan het verspreiden dor vrijdenkersprinciepen, die zoo noodlot tige gevolgen na zich slepen. Opgepast dus voor die bladen, welke door de vrijmetselaars zelf aanbevolen worden Jubelfeest: Zondag 11. werd te Gent met veel luisterhet jubelfeest gevierd van don heer Willem Verspyen, Hoofdopsteller van Le Bien Public welke van in zijne jeugd zich heeft toege wijd aan de bestrijding der dwaalleer, der verblindheid en der omwenteling, aan 't verheffen van hot kruis en 't verspreiden van de christelijke leerstelsels. Het is voor een weekblad eene onmoge lijk zaak, zelfs een zeer beknopt verslag der feestviering meê te deelen. Ons blad zou niet voldoende wezen moesten wij de welverdiende hulde aanwijzen welke hem dan ook door al de hooggeplaatste perso- nen werd gebracht, al het goede, al dat j sehoone aanhalen wat te dezer gelegenheid j werd gedaan en gezegd. Nochtans willen wij de aandacht inroe pen een gedeelte dor redevoering van Minister Sehollaert, kabinetshoofd, omdat het ons kortbondig ja, het plan te kennen geeft dat het Ministerie besloten heeft te volgen in den schoolstrijd die kortelings de wetgevende kamer zal ontstaan. Minister Sehollaert zegde 8 Zooals, Mijnheer Verspeyen, hot ons steeds voordeed, zegde hij, zullen wij han delen. Wij zullen onze rechten handhaven, maar tevensde vrijheid van eenieder eerbie digen. Ja. wij willen de vrijheid, maar wij willen die ook voor ons, en bijzonder eischen wij die in de opvoeding en de leiding onzer kinderen. De onzijdige school beantwoordt niet aan ons ideaal, en wan neer onze tegenstrevers ons zullen komen zeggen dat zij eene wet willen, die iedereen te vreden stelle, zullen wij antwoorden dat wij voor onze kinderen eene christen© opvoeding eischen en dat zij die zullen genieten En in het machtig werk dat wij op het punt zijn te ondernemen zullen wij het voorbeeld volgen van onzen achtbaren jubilaris, en zullen wij al onze krachten wijdden aan het verdedigen en het handha ven der katholieke rechten Deze verklaringen met zooveel krachtda digheid uitgesproken geven ons de over tuiging dat de rechten der katholieke huisvaders moedig zullen verdedigd en gehandhaafd worden Optelling'van den Landbouw Eene algemoene optelling van den landbouw is nu aan den gang over geheel het land. Daartoe hebben de landbouwers bulle- tijns ontvangen, om ze in te vullen, of ze zullen die ontvangen. Die bulletijns wijzen aan welke inlich ting de landbouwer moet geven en waarop hij moet antwoorden. De optelling van den landbouw hoeft volstrekt geen fiscaal doel. Weten hoe liet nu in België met den landbouw staat, 't ij al wat de regeering beoogt. De landbouwers gelievon dus de bulle tijns maar aantonds en klaar en stipt in te vullen. Geuzenbestuur. Anderlecht, voorstad van Brussel, wordt door geuzen bestuurd. Het schopencollegio heeft het ontwerp van begrooting doen uitdeelen voor 1911. Volgens dat ontwerp beloopen do voor ziene ontvangsten tot 166,814,20 fr. min der dan de voorziene uitgaven. In andere woorden men komt-166,814,20 fr. te kort Hot to kort is echter nog veel grooter als men de uegrooting goed naziet er is inderdaad eene ontvangst voorzien van 40,000 fr. voor verkoop van bouwgrond, maar in 1910 hoeft die verkoop geen centiem opgebracht. Om al de uitgaven te kunnen betalen zal men dus nieuwe lasten moeten leggen. Er is een ontwerp taksen te heffen op de kramen der groenselverkoopers, op de duivenkoten en op openbare vermakelijk heden. De Anderlechtenaars zitten er goed voor, maar zij hebben zeken de mannen gekozen die aan het roer zijn en die hun 't vel af- stroopen van het Arrondissement DEiADERllOADE. Het telefoonnet Dendermonde bevredigt voor zooveel niemand der geabonneerden. Verscheidene voorstellen werden reeds gedaan en voetstappen aangewend om verandering te bekomen. De verscheiden heid der zienswijzen van de belangheb benden zijn de redenen geweest dat er tot geenenuitslag is gekomen. Ten einde een degelijk voorstel te kun nen aanbieden aan den Heer Minister, heeft de Handelskamer van het Arrondis sement Dendermonde een referendum ingericht waarvan de uitslag ter gelegen heid der Algemeene Vergadering op Zondag 18 December is bekend gemaakt geworden door den Voorzitter den heer Robert Frans Ramlot, als volgt In het middenbureel Dendermonde ver kiezen er 26 geabonneerden Antwerpen, 6 Gent on 24 Brussel, onder dewelke er i" 17 zijn die Antwerpen aannemen. In het middenbureel Aelst 0 geabonneer den Antwerpen, 12 Gent en 49 Brussel waarvan er ook 17 desnoods Antwerpen aannemen, In het middenburoel Lokoren zijn er 6 voor Antwerpen, 10 voor Gent en 7 voor Brussel waaronder SAntwerpen aannemen In het middenbureel St. Nicolaas-Waes, zijn er 14 die den voorkeur geven aan Antwerpen, 5 aan Gent en 6 aan Brussel waaronder er dan nog 6 ook Antwerpen zouden aannemen. Bovenstaande uitslagen toonen op door slaande wijze aan dat de meerderheid der middenbureelen van Dendermonde en St. Nicolaas-Waes dezer aansluiting bij Antwerpen vraagt, terwijl de meerderheid van Aelst bij Brussel en deze van Lokeren bij Gent verlangen aangesloten te worden Diensvolgens zal er door de Handelska mer van hot Arrondissement Dendermonde een vertoogschrift aan den Heer Minister van IJzsrenwegen- Posterijen- Telegrafen gezonden worden, ten einde de ontbinding van den huidigen groep Dendermonde te vragen en de wederzijdsche aansluiting zijner middenbureelen by den groep Ant werpen, Gent en Brussel zooals hiervoren is aangeduid. RECHTBANK VAN DENDERMONDE. De misdaad van Wetteren. Van Puyenbroeck verantwoordelijk verklaard. Men herinnert zich dat Van Puyen broeck, beschuldigd van moord op de klei ne Celina De Bruycker, te Wetteren, onderworpen werd aan het onderzoek van de krankzinnigen-genecsheeren De Moor en Duchateau, van Gent. Thans is het verslag van dit onderzoek ingekomen, en besluit tut do algeheele verantwoordelijkheid van den beschuldigde. Ingevolge daarvan heeft do Kamer van inbeschuldigingstelling, op het rekwisito- rium van den heer substituut Van Malle- ghem, bevolen Van Puyenbroeck voor het assisenhof van Oost-Vlaanderen te verzen den. Mrs Fl. Dauwo en Van de Velde zullen den beschuldigde verdedigen. Ontaarde zoon. Kamiel De Troyer, landwerkman te Meire, kwam 's nachts in dronken toestand te huis en bracht zijnen vader twee messteken toe, eenen op het hoofd en eenen in do linkerhand hij wordt verwezen tot 2 maand en 50 fr. BEROEPSHOF VAN GENT. Kwade geburen. Karei Muylaert en Aimé Van der Hoeven, landbouwers, te Deuderhautera, leven in oncenighoid. Op eenon Zondag avond, waren beiden rond 11 uren. gezeten in de herberg van Karei Lobcil. Vanderhoeven zocht twist tegen Muylaert en deze om een gevecht te vermijden ging heen, doch nauwelijks was hij aan de deur der herberg of Van der Hoeven sprong naar Muylaert toe. Deze gaf hem eenen stamp zoodat hij ten gronde viel en vluchtte weg, achtervolgd door Van der Hoeven. Toen Muylaert zag dat zijn aanvaller op zijne stappen achter volgde, spoedde hij naar zijne woning, doch toen hij de deur wilde openen sprong Van der Hoeven op hem toe en sloeg hem in den grond Muylaert om zich te verde digen bracht hem met zijn pennemes eenen steek achter het linkeroor toe. Door de rechtbank van Oudenaarde werd Muylaert verwezen tot 1 maand ge vang en 60 fr schadevergoeding Van dor Hoeven 1 maand. Beide betichten hadden beroep tegen het vonnis ingeslagen. Het Hof, aannemende dat Muylaert zich in staat van wettige ver dediging bevond, spreek hem vrij Van der Hoeven blijft de straf behouden. RECHTBANK VAN LUIK. Zeker$ X,.., wed wegens een misdrijf voor do Rechtbank van Luik gedaagd. Hij had eene jonge dienstmeid verleid en be loofd haar te trouwen. Maar op don dag voor do trouwplechtig heid bepaald, ontving dc bruid een beledi- genden brief, in welke X. verklaarde met haar af te breken. Het meisje liet dat zoo niet. Zij daagde X. voor de rechtbank cn deze veroordeelde hem tot het betalen van 6000 fr. vergoe ding. Revue hebdomadaire de la Presse. lire au dernier numéro de la Documen tation Catholique. Une eritique socialiste. L'impót sur la plus value. Impöt ou confiscation. Comment on devient riche. La réforme fiscale. Une eritique du parlementaris me. Comment on peuple les écolos offi- cielles. Neutralité scolaire. Lo programme du néant. Un coup d'ceil dans l'antre magonniquo. Les caractères du libéralisme. Pages catholiques. Bibliographie. La Documentation Catholique parait chaquo semaine sur 16 pages au moins. Un an 6 francs. Le numéro 20 cen times. Abonnemont d'essaifr. 1,50 pour douze numéros. Numéro spécimen gratuit est envoye sur demande adressée au secrétariat, 59, rue Rubens, a Schaerbeek. Verleden Zondag greep de jaarlijksche vergadering plaats van den oud-leerlingen bond van Sint Martensgesticht. Na de plechtige H. Mis bijgewoond te hebben, te dezer gelegenheid opgedragen in de Sint Jozefskerk, vergaderden de talrijke leden in de ruime feestzaal van het Collegie, 't Was eigenlijk iets meer dan naar ge woonte, 't geleek eerder op een hartelyk vriendenfeest, een gezellig samen zijn van oude studiemakkers, na lange afwezigheid weer broederlijk vereenigd. 't Was het herleven, gedurende een paar uren van nooit verwezenlijke jongelingsdroomcn van snel vervlogen jaren samen doorwor steld en doorstreden, 't was de opwekkende herinnering van het weleer zoo vervelend en thans zoo aantrekkelijk collegieleven. dat, helaas nooit terugkeeren zal. Heer Leo Crick geeft verslag over de werkzaamheden van het verloopen jaar, dat uiterst vruchtbaar was voor den bond, en stuurt eenen welverdienden lof toe aan de E. H. Leeraren van het Collegie en bij zonderlijk aan den E. H. Bestuurder Van Wa8senhove wiens ieverig en wijs bestuur op korte jaren, wonderen heeft gedaan. Spreker wijst ook op de reeds zoo gunstig gekende tooneelafdeeling die met reuzen stappen vooruitgaat, dank aan de eensge zindheid en wilskracht der leden en aan het flink bestuur van den E. H. Van den Bos sche. Om te oindigon brengt hij eerbiedig hulde aan den Voorzitter van den bond, den weledelen Heer Baron Lod. de Bethune die even als van alle katholieke sociale werken, de steunpilaar is der vereeniging. Na een verslag van den E. H. Cobbaut, over den guldelijken toestand der maat schappij werd er overgegaan tot de herkie zing van do helft der bestuurleden, kiezing die geschiedt bij eenparigheid van stem men. Vervolgens neemt de heer de Béthune het woord. De geachte spreker brengt hulde van de zelfopoffering der E. E. H. H. Be stuurder en Leeraren van het gesticht, en doet uitschijnen welko groote rol het onderwijs sneelt in de samenleving. Met een ongodsdienstig onderwijs, ongodsdien stige burgers en zonder godsdienst, geen orde, geen vrede integendeel een onder wijs gesteund op de christene zedenleer werpt de heerlijkste vruchten af en brengt geluk en welvaart in de maatschappij. Het is dus de plicht van alle katholieken overal waar 't pas geeft, macht en invloed te ge bruiken ten voordeeleder christene scholen De hooggeachte redenaar zet al de loden van den bond aan tot standvastige propa ganda, om het bloeiend St. Martensgesticht meer en meer uit te breiden, en drukt den wensch uit het getal der leerlingen en oud leerlingen weldra te zien verdubbelen. Deze prachtige aanspraak wordt dapper toegejuicht en na de uitvoering van nog menig puik muziekstuk en menig opwek kend lied wordt de zitting geheven. De leden nemen van elkander afscheid onder een hartelijk <t tot wederzions PRIESTERLIJKE BENOEMING. Zijne Hoogweerdighoid de Bisschop heeft pastoor benoemd te Cleyt, den E. H. Waegcman, onderpastoor te Wetteren, in vervanging van den E. H. Van de Walle, ontslaggever. TE DENDERMONDE. ÏVooit te l«»tHet is nooit te laat om eene erzachting of de genezing te bekomen. Den 5 Februari 1904, zegdeons Madame Bosteels, Riddersstraat 8,te Dendermonde. Ik had schrik mij te moeten bukken zoo hevig leed ik'aan de rugpijnen en dat sinds een jaar. In weerwil van allo middelen verergerde de kwaal en ik moest het werk opgeven. Ik had gezwollen enkels en ging zeer moeiolijk, ik sliep bijna niet meer. Van in 't begin der verpleging met do Foster Pillen verkocht in de Apotheek De alkcneer, te Aelst, voelde ik eene groote verandering in gansch mijnen toestand. Het water werd normaal bij 't opstaan was ik wel te pas, ik had geene duizelin gen meer, van dag tot dag «tilden de pijnen, do eetlust keerde weder, drie eken later was ik genezen. Den 12 April 1910 voegt Madame Bo steels erhij Ondanks mijne 73 jaren houd ik nog winkeltje want sinds dat de Foster Pillen mij genazen, ben ik altyd zeer Burgemeester. M. C. Steenhoudt is benoemd tot burgemeester der gemeente Grimmingen (arrondissement Aalat), Van 'smiddags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 25 December 1910, M. Meganck, Leopold- straat. T A D Lanbouwershuis Keizerlijke Plaats, VERBOND der Tabakteelersbonden van het Arrondissement Aelst. op Zondag 25 en Maandag 26 December, te Geeraardsbergen onder het Eerevoorzitterschap van den heer Arthur Van der Linden, Bestendigo Gouwraadsheer. DAVIDSFONDS. Afdeeling J%.*i 1st en Omstreken )-o-( Reeks van 6 Voordrachten met Lichtbeelden te houden in de Feestzaal van het L andbou wershüis Keizerlijke PlaatsAelst. Telkenmale om 8 ure avonds zeer stipt. Perionen vreemd aan de Afdeeling kunnen kaarten bekomen A. Voor de gansche reeks aan 2 Fr. B. Voor ééne voordracht aan 0,50 Fr. Deze kaarten zijn te bekomen by de bestuurleden der Afdeeling of aan den ingang der zaal bij iedere voordracht en zijn persoonlijk. Maandag 26 December 1910 Onderwerp Pius X. E srw. Heer P. F. Van den Bossche, leeraar in de Bisschoppelijke Middelbare School. Is verschenen Almanach Hachette Lebègue.Te verkrijgen ten Bureele dezer, aan 1,50 fr. en franco per post fr. 1,70. De Koperen Hol, 25, Lange Zoutstraat, wel bekend huis voor de goede hoedanigheid en den goeden koop zijner artikelen, zal, ter gelegenheid van het nieuwe jaar, aan allo zyne bezoekers prachtige Chromos en pochetten aanbieden Steeds voorraadig alle ondergoed flanelle en katoen, aan niet concurreerende prijzen. Woensdag namiddag heeft zich een schrikkelijk ongeluk voorgedaan te Brus sel in het Solbosch. De 30 jarige timmerman Jozef Simon: gehuwd en vader van verscheidene kinde ren. wonende Karei VI straat, te St-Joost- ten-Noode, was werkzaam aan de afbraak van het dak der Duitsche afdeeling hot gelijkvloers waren ook nog andere werklieden aan den arbeid. Eensklaps sloeg een zware kist om en vloog tegen den zuil waarop Simon stond. De ongelukkige werd van eene hoogte van 12 meters in het ruim geslingerd. Zyne makkers snelden toe en brachten hem naar het gasthui» van Elsene, waar de geneesheer vaststelde dat het slachtoffer erg gekwetst en verscheide ne ribben gebroken had. Zijn toestand hopeloos. 't Verbond dei* goede ge nees mï dellen, brengt ter kennis van 't publiek dat de lekkere Borstpil Walthéry den lastigen hoest geneest in twee dagen, wordt overal 1 fr. de doos verkocht; Diefstal bij Post en Telegraaf. Een dienstorder dat komt uitgevaardigd te worden, zegt Het ia vastgesteld dat het getal diefstal len door agenten van het post- en telegraaf - bestuur begaan ten nadeele van den Staat gedurig toeneemt. De toegevendheid in veile gevallen aan den dag gelegd voor de schuldigen, hetzij uit menschelijkheid, hetzij dat er verzach tende omstandigheden bestaan, schijnt de voornaamste oorzaak van den bestaanden toestand te zijn. Om daaraan een einde te stellen heeft de minister beslist, dat voortaan, alle diefte, hoe klein zij ook weze, de afstelling van den agent zal voor gevolg hebben, zonder dat er rekening kunne gehouden worden van welkdanige reden van familie, diensten enz. vaij mis De oude menschen moeten niet wanho pen. Met 't watergestel te herstellen en aan de nieren de kracht om het bloed te zuive ren en te versterken weer te geven en te behouden, verlevendige de Foster Pillen gansch het lichaam. In allo Apotheken in 't algemeen (Eischt de handteekening James Foster 3,50 fr. de doos 19 fr. de zes of vrachtvrij tegen mandaat Engelsche Apotheek van Ch. Delacre. 64 Coudenbergstraat, Brussel. (2i) J De katholieke Volksvertegenwoordi gers behoorende tot de landbouwgroep der itamer, zijn Woensdag zeer talrijk bijeen gekomen zij hebben de verschillende wetsvoorstellen onderzocht, betrekkelijk het landelijk pachtreeht. Eene kommissie werd golastmetdie belangrijke kwostie te bestudeoren, en nieuwe voorstellen te j doen. I De vergadering besliste eiken 3d# Woens- i dag der maand bijeen te komen, ten einde j dc landbouw-vraagstukken, welke aan do j dagorde der Kamer komen te bespreken. 1 Na het verlof zal een banket door de 1 groep aangeboden worden aan den heer j minister van landbouw en openbarea werken, Eenige weken geleden verdwenen te Antwerpen, uit de 4" wijk. twee meisjes. Alle opzoekingen waren vruchteloos. Nu, Woensdag, is bij do ouders van een der twee verdwenenen, Maria Sion, Munt straat te Antwerpen, eene tijding toegeko men, dat zij op een zekere plaats te Vorst, bij Brussel, verblijft. Onmiddelijk werden door de policie maatregelen genomen, om het meisje naar huis te halen. Van het tweede verdwenen meisje ii nog geen spoor ontdekt. BISCUITS PAREIN, Antwerpen. GROOTE PRIJS. - De 12 jarige knaap Van Houtte wai te Antwerpen op logement in een kosthuis' der Kloosterstraat, cn was werkzaam in dt koekjesfabriek der zelfde straat. Zijns ouders woonden aan het andere einde der stad. Enkele maanden geleden kwam o« bedelaar in hetzelfde kosthuis verblijvei met twee knapen bij zich van 15-16 jaa die hij als zijne zonen deed doorgaan. H| lokte toen de kleine Van Houtte aan, met hem mode te gaan, doch daar kw» toen niets van. Drie weken geleden kwam de bedek terug in de buurt, doch ging nu in kosthuis 't Schelleken verblijven hij li( met twee zijner zoogezegde zonen en een aap de herbergen af. Plotseling vi dween de bedelaar en meteen ook de kleil Van Houtte. Opzoekingen werden gedaau, waari bleek dat de bedelaar met 2 knapen d< Wilrijck-Höboken getrokken was en ven de gemeenten tot aan de Hollandsche gr< waar men zijn spoor verloor. Toen vernam de policie dat een der ki pen van den bedelaar aan de dokken, Antwerpen verbleef. Hij werd spoedig gevonden en ondt vraagd. Hy verklaarde het volgendj u Mijn naam is Tivolie, myne ouders v nen te Keulen, waar mijn vader plafc neerder is. Zes jaar geleden, ik was ti 10 jaar, kwam de bedelaar, die Wesl heet, en van Hollandschen oorsprong is,ij onze buurt op logement ik speelde zijnen zoon. De schooier lokte mij mei wij doortrokken Zwitserland, Spanj Frankrijk, Holland en tweemaal België. Ik heb veel onaangenaamheden beleef te Parijs kon ik eenen brief schrijven mijne ouders, doch Westra werd het waar, en wij trokken haastig weg. Alsl van mijne ouders sprak, of wenschto ni naar Keulen terug te keeren, bedreigde! mij met slagen en den dood zelfs. Einde!' ben ik hier 14 dagen geleden kunnen vluchten, en heb aan de dokken mi' kost verdiend. Sedert heeft men nu vastgestlde dat zelfde bedelaar onlangs voor de RechtbJ van Dendermonde 7 maand gevang opli wegens erge feiten door hem te Zw: drecht gepleegd. De opzoekingen word en allerwege vol F. Braeckelaere, veekoopman, nende wijk Kalkhovon-Pntegen te Ws* gem, begaf zich zooals gewoonlijk Zon nacht, per rijtuig in gezelschap vn.n zij zoon naar de veemarkt van Goor.iardsb gen. Op do wijk Breel, nabij de herbl Do Flick onder Mooregem, werd; door acht woestelingen onverwachts gevallen. Braeckelaere dio eene som van 200- bij zich had en dacht met bandieten te d te hebben, verweerde zich dapper eveil zijnen zoon. Op zeker oogenbltk kon ontvluchten en reed in gestrekte vluj weg, zijnen zoon achterlatende, die slagen ontving en het geld -dat hy bij had 4,60 fr. ontnomen werd. De veekoopman heeft aanstond» klacht by de gendarmerie van Oudenai

De Denderbode | 1910 | | pagina 2