i i Donderdag 29 December IOIO 5 centiemen per nummer W Jaar 4325 k onafhankelijk volksgezind orgaan f. van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. I LIEFDE DIE GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Werk voor de versprei der Goede Drukpers, De liberalen en de Belgische Rente. JÏ.Y .-IA DEK. Dit blad -verschijnt den Woensdag en Zaterdag J,van iedere weekronder dagtee- ling van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes inden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving Mndigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont* Vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Me;i Schrijft in. bij Vuu u« i-utt, l in allo Postkantoren des Lands. !-Ge«>»seu», Korte Zoutstraat, N* 31 Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. l-OO Vonnissen op S4* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag e i vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. 28 Decenib. 1 D I O. Er is te Gent eene maatschappij gesticht, die zonder rust of toeven de strijd zal aangaan tegen de goddelooze en onzedige pers. Die maatschappij draagt een naam, groot en schoon, als de zaak die zo ver- j Hfigen moet: «Veritas, de Waarheid!» i Do Waarheid, die roemvolle, gehate, j- altijd miskende!... En nochtans, is zij het niet die de grootste der menschelijke ■pzuchtingen uitmaakt Wat zochten Plato, Aristote, Augustinus, Tei tulianus Thomas van Aquinen, tenzij zij die in God alleen bestaat H i De Waarheid is zij het. niet die 'ito eerste christenen bracht tot martel dood en de hedendaagsclien roept tot het épostolaat. Ja, ja, tot het apostolaat, en het allernoodzakelijkste apostolaat 1 Wanneer wij dion altijd klimmende vloed van haat, ongeloof en zedenbe derf zien stijgen, zou het niet passen dat de ware christenen zich voreenigen om dien verpestende stroom te sluiten tn tegen to gaan f- De boozen doen alles voor het kwaad en de kindereu van den minnelijk sten der vaders zouden zich laten overwinneD in edelmoedigheid en kracht 1 Wij zien alle dagen onze Moeder de H. Kerk voor de modernePilatussen, Judassen en dergelijken gedaagd even- éls haren onsterfelijken Stichter gedu rig met roeden geslagen, immer steeds aan den balk van meer en meer ver- éi*enschiug gespijkerd, en wij zouden de armen vouwen en haar den rug toe- keeren Christenen, let op waDt éénmaal Vellicht hoort gij uit den mond des Eeuwigen Rechters, die onverbiddelij ke uitspraak Gaat weg, snoodeu eu ondankbaren, gij hebt u mijner ge schaamd, ik schaam mij om u voor het aanschijn mijns Vaders, die u voor eeuwig verwerpen zal Want, vergeten wij niet, datde pers eene alles vermogende kracht is gewor den in do hedendaagscho samenleving. Zij kan alles voor het kwaad, laat ons toonen dat zij ook alles kan voor het goede. Daarom, katholieken, aan het werk door de verspreiding der goede pers, aan het werk door de bestrijding van ongeloof en zedebederf. 33e Vervolg. Ze deed een stap vooruit. WeiJack, wat is er gebeurd? Kei ze. Hebt ge een ongeluk gehad Hij knikte, deed do deur achter zich dicht en trad het vertrek verdor in. Onder het stof en de moddor was zijn gelaat doodsbleek geworden. PP'' "*--Jaeen leelyk ongeluk, zei hij. dat dat Alice beloofd had, van een ritje met mij te zullen gaan "'1 Mevrouw Nethercombe onstelde. Alice 1 riep ze uit. Is Alice iets over- gskom Jack schudde het hoofd, nj1 Ze wilde niet meè gaan, zei hy. js" Dus dus gint go alleen gj Gedurende een oogenblik gaf Jack geen .antwoord. Toen trad hy vooruiten keek mevrouw Nethercombe strak aan. I'—Neen, ik ging niet al.een, zei hy langzaam. Ik nam ik nam in hare plaats iemand anders meè, en kregen een een klein ongeluk, Ik vermoed, dat i het sich ernstiger laat aanzien, dan het is. Hst gebeurde op den heuvel te Rich g.<&ttond, geloof ik juist by de bocht waar.. Kardinaal Manning zegde dat om een christen dagblad Ie ondersteunen, hij het bouwen eener kerk zou tegenhou den. Onlangs maakten Kardinaal Mer- cier en Mgr Slillemans hun dezelfde woorden eigen... Onze glorievolle Paus Pius X, verkocht zijn bisschopsring, om den vooruitgang le bewerken van zijn geliefd dagblad Pifesa van Venetië naar het voorbeeld van die roemrijke Meesters, laat ons ook de hand aan het werk slaan. De maatschappij Veritas'tot ver spreiding der goede pers, wil op hare beurt de nederige medewerkster zijn, opdat ook Christus hcersche, leve eu steeds overwinnaar zij. Dus, Katholieken, help mede aan dit zoo noodzakelijk als verdienstelijk werk. Wordt ledeo dier maatschappij en gij zult medegeholpen hebben aan de verheerlijking van God en den bloei van het vaderland Onlangs, zoo schrijft een geuzon- blad der hoofstad. bood iemand zich aan om het uitketren eener obligatie van d< n Staat, maar stond niet weinig ver wonderd dal meq hem slechts 92 fran ken aanbood voorde rente waarvoor hij enkelen tijd geleden 98 frank betaald bad. Inderdaad, zoo voegt het blad erbij, de minister van floanlieën zou niet minzaam naar den man opgekeken hebben, die op zijn kap allerlei dingen, wist te vertellen die met in zijn voor deel pleitten. Hoe kleingeestig toch Als men 'ncn hond wil slagen, zegt een Vlaaniscli spreekwoord, heeft men alras 'oen stok gevonden. En eigenlijk 't is zoo. Het katholiek ministerie moet gelaakt worden en ik ben er van overtuigd, moest morgen, door enkel toedoen der socialisten de omwenteling uitbreken, do katholieken nog zouden er de schuld van zijn. Door eenen niet buitengewonen gang der zaken daalt de Belgische rente op 92 fr. en aan wien de fout Aan de Regeering, en aan haar alleen kan zulks overkomen, niet waar Welnu, ja, zie maar eens de leaning der stad Brussel. Daar zijn de rentetitels niet alleenlijk gedaald tot 91 van 106 zooals ze eertijds waren, maar nog in een zijner laatste zittingen stelde het schepencollege voor, 20 millioen der litels aan eene Bank af te staan voordon spotprijs van Mevrouw Nethercombe's kreet viel hem in de rede. Wie wie naamt ge mee riep ze schor uit. Jack - wie naamt ge mee Zijn ontstelde blik staarde haar aan. I)e woorden ontbraken hem. Tweemaal bewo gen zich zyne geopende lippon, zonder een enkele klank te uiten Toen sprak hy eindelijk met moeite eenige zinnen. Ze is niet zwaar gekwetst, Mevrouw Nelhercombe, riep hij uit. Ik verzeker u, dat de zaak er erger uit ziet, dan ze in werkelijkheid is de doktoren zeggen, dat dit dikwijls het geval is zo zijn nu bij haar en... Hij zweeg, dezen keer tot zwygen ge bracht door den kreet die in zijn eigen hart weerklonk Oh, was ik maar in hare plaats! Oh. was ik het maai- en niet Margaretha Mevrouw Nethercombe staarde hem met haar dollen, verwarden blik aan. Hare hand ging langzaam naar hare keel. Haar gelaat werd als het gelaat van een doode. Oh, riep ze eindelijk schor fluisterend uit: Jack, wie is hot? Wie naamt go IU Hii werd plotseling kalm. Hij deod een stap vooruit en stak haar de hand toe. Mevrouw Nethercombe. dat kunt gij wel raden, en gy zult ook begrypen, dat indien ik het vooruit geweten had, ik liever gestorven zou zyin. liet was Marga retha Zij werd uit den auto geslingerd ik beging den een of andoren misgreep, wel- 87 fr. Wordt de hoofdstad soms ook door katholieken geregeerd, of zijn deze laatste soms weeral plichtig aan den tegenslag op de Beurs En wat gebeurde er zooal in 't jaar 1882 toen ons 1« nd bestierd werd door de huidige lawijdmakers Giug die regeering toen geene lee ning aan van 100 millioen fr. en wer den de nieuwe rentetitels niet uitgege ven aan 82 fr. Dus een klein verschil van 10 franken op 100. Waarlijk de bezitters der Relpischc litels zulbn zich nog al eoDS bedenken alvorens hun geld terug toe te vertrouwen in handen der farcn uze finantiemannen van 1882 of in die hunner liedeudaagsche opvolgers. De liberalen weten het inderdaad maar al te wel eu zullen zich wel wach ten hunne titels le verkoopen. 't Geldt enkel de katholieken hatelijk le maken bij het volk. Ons land, zoo schreeuwen zij, gaat naar 't bankroet Do openbare schuld bedraagt meer dan 4 milliard. Dit laatste bekennen wij volgaarne, want zulks belet toch niet, dat dit klein landeken van nauwelijks 7 millioen inwoners, op finantieel gebied, groote en uitgestrekte rijken achteruit zet, en den voorrang betwist aan keizerrijken zelfs. 4 milliard schuld, maar 't is af grijselijk, 'lis wraakroepend, en zij dio zulks aan de vier hoeken van 't land uitbazuinen, zij ver-, eter. dat van 1879 tot 18S4 ondanks de 50 millioen nieuwe belastingen het budjet jaarlijks sloot met een tekort van verscheidene mil- lioenen. Stelt nu echter tegenover het passief, tegenover de 68.000.000 waar mede de openbare schuld is aange groeid sinds 25 jaren, het actief of de opbrengst van 73.000.000 waarmede 's lands opbrengst op dien tijd is ver hoogd, en in plaats van aan een tekort komt ge aan een overschot van 5 mil lioen franken. Men moet dan echter wel rekening houden dat de ontleende kapitalen niet verloren zijn, zooals onze tegenstrevers schijnen le beweren, maar dat zij enkel zijn veranderd dat men met het ont leende geld grootsche werken heeft uit gevoerd die eeuen ruimen intrest op brengen, zooals het overschot van 5,000,000 het bewijst. En toch gaat ons land achteruit, nog oen enkele stap en het ligt in den diepe rik. Aan hen die zulke flauweteiten ver koopen, kunnen wy enkel antwoorden dat liet bankroet nog ver verwijderd is. want dat ons land nog al meuigen stap mag achteruit gaan alvorens op den weg te staan waar de liberalen het ge bracht hadden. Ook bewijzen de kiezers ken, weet ik niet, docli de machien keerde zich om en begon den heuvel af te rijden, en zy. Margaretha werd er uit gewor pen Ook ik viel er uit, doch werd niet gekwetst, en de doktoren gelooven dat zij niet zoo ernstig gewond is, als het zich aanvankelijk aan liet zien. Zij gelooven dat hot slechts de schok en de schrik zijn, oil zorgen nu voor haar. Mevrouw Nethercombe stond langzaam op. Het gebeurde op do bank het innen van den vervalschten wissel en Lord Crowley's plotselingo en onverwachte ver- schyning haddon haar versuft en ontsleld. Eu nu kreeg plotseling eene gedachte de overhand in haar hoofd, Margaretha, i hare kleine Margaretha, ter wille van wie zy zich tot het laatste toe staande wilde houden, was gekwetst en ziek. 5 Laat mij naar haar toegaan, riep ze j uit. Jack stak de hand uit en hield haar j tegen. Nog niet, Movrouw Nethercombe, 5 zei hij. De doktoren zullen u niet toelaten. Ze hebben hare kamer nog niet vorlaten, en niemand mag naar binnen treden, voor dat zij het veroorloven. Mevrouw Nethercombe deinsde terug. Ge zegt mij de waarheid niet, zei ze scherp. ilct is nog erger veel erger. Jack schudde het hoofd Neen. neen, Mevrouw Nethercombe riep by uit. En hoor Daar zijn ze de steeds sinds 1884 dal zij de sleutels hun ner kas niet meer willen geven in de handen van hen, waarvan Janson, on langs in de Kamer, zegde dat huoDe geldverspillingen de oorzaak geweest waren van hunnen val. Goedkoope Werkmanswoningen.— Er bestaan thans in België 206 maat schappijen die zich bezig houden met den bouw, den aankoop en verkoop van werkmanswoningen. Daaronder treft men 146 vereenigin- gen aan van werkersgrondcrediet, 60 van werkmanshuisvesting, 187 uaam- looze venootschappon en 19 samenwer kende maatschappijen. Sedert 1889 hebben deze maatschap pijen 44.096 leeningen toegestaan voor een totaal bedrag van 120,607,940 fr. Inde provincie Luik warende lee ningen het talrijkst Wost-Vlaanderen komt aau het staartje. Dver l»«t. Onderwijl» in Fivinkrijk. Het gezegde dat 't bouwen eener school eene gevange nis nutteloos maakt of doet verdwijnen, is geheel en al onwaar bevonden bij onder vinding, 't Is mislukt. Zoo is bet ook met de meerdere uitga ven voor het onderwijs. Over dertig jaar kostte liet openbaar onderwijs aau Frankrijk 35 miljoen en er waren 22 ongeleerde» per duizend inwoners. Nu kost het 500 miljoen, een half mil jard, en er zijn 107 ongeletterde per (luizend inwoners In 1904 telde het Fransch leger 10,000 soldaten dio noch lezen, noch schrijven kouden in 1907 waren er 14,000 1 En zoo gaat dat immer voort, ondanks het verplichtend ouderwijs. 8i«uif<looaen Vredeiloos. Binst het congres van 't Allerheilig ste Sakrament te Montreal, deden wy een toertje in Canada en bezochten de Kamer van Volksvertegenwoordigers te te Québec. Op de tafel, waarvoorde schrijver van het Parlement gewoon was plaats le nemen, bemerkten vij eenen op zilveren voet staande holle ramhoom, waarvan hot breedste uiteinde gesloten was door een zilveren kunstig ge wrochten deksel. L)at is eene snuif- en vrededoos, zei ons de geleider. Gedurende de zitting, wanneer de redekavelingen en het pleiten eu kijven doktoren komen den gang op. Wil ik hen even hierheen halen Nevrouw Nethercombe knikte. Spreken kon zo niet. Ze leunde met de eone hand zwaar op haar bureau en stond scherp naar het gefluister op den gang to luisteren, terwei hare oogen niets anders zagen, dan het pak bankbiljetten in de perkament enveloppe op haar bureau. Zij bemerkte, dat Jack de deur achter zich sloot, eu haai hart bonsde onrustig Margaretha was ziek! Margaretha was gewond wellicht ge vaarlijk gewond, en hij durfde haar niet de waarheid zeggen. Dat moest het zijn, waarom deed hy anders de deur zoo zorg vuldig dicht Waamm bleet hy zoolang buiten Waarom fluisterden zij zoo onge rijmd veel Weer ging do deur snel open, en Jack mot zijn vuil gezicht en verward tiaar keer de terug. - Hier zyn de doktoren, Mevrouw Nethercombe, riep hij uit. Zij zullen u persoonlijk do noodigo inlichtingen geven. Twee manen traden binnen. Een hunner kende ze niet. De andere stak haar de hand toe. Mevrouw Nethercombe zei hy. Het is een grooto schrik voor u geweest Ik ben or dankbaar voor, dat het niet erger is. Zij heeft het bewustzyn nog niet geheel herkreogen, doch dat is slechts ten gevol ge van den schrik. Zo moet een paar dagen te bed blijven en zal Jau, indien er geen overspanning van zenuwen b:j komt, weer te hovig worden, dan staat een kalme vertegenwoordiger recht, gaat statig naar de snuifdoos en pakt er ne ferme wite snuif uit. Aan vorscheideno zijner medebroeders in 's lands besluur overhandigt hij de doos, eu allen beginnen welhaast zoo danig te niezen, dat hun lawyd de bo venhand bekomt en triomf mag vieren over de roepers en tierders. Dat moesten zij ook in ons België gebruiken, met het goed gevolg dat de socios en ander wild gepeupel zich wat deftiger zoo gedragen in de Kamer en dat men min tyd zou verliezen door huu allerverslindende geraas en gekijf. 88 |i»nr getrouu d De echtgenooten Leblanc, wonende op het gehucht Hornimont (Franscbe grens) vierden verleden maand hunnen 88* huwelijksverjaring. Ze hadden maar 22 hinderenwaarvan er nog 17 in 't leven van zijn. Ze hebben 39 kleinkinderen en 19 achterkleinkiuderen. De beeneD der oudjes zijn alleen wat verzwakt, voor 't overige zyn ze nog snel. Die zullen na zooveel jaren toch weten wat het huwelijk is, en van zoo veel kinderen haalt de moeder eer van. De plank mis. Liberalen en socia listen gingen het katholiek Gouverne ment omverwerpen, of ten minste hem het bestunr onmogelijk maken. 't Scheelt nog al tamelijk veel I Do liberale Gazelle van Brussel is niet te vreden van de geuzen-taktiek, en ze drukt haar; ongenoegen uit als volgt Eene enkele zaak verwondert nog in den bestaanden toestand, het is dat de tegenpartij nog niet begrepen heeft dat zij geheel alleen moet tegenwerken, en dat zij de schikkingen van het Gouver nement en der rechterzijde moet verijde len met zichzelveu eene strenge tucht voor te schrijven, met de uitdagingen die altijd dezelfde zijn, onbeantwoord te laten en met de klerikaleo te dwingen de groote vraagstukkon aan te raken welke zij gaarne zouden ontvluchten. In andere woorden La Gazette zou willen dal al de linkermannen in alle zittingen aanwezig zijn van 't begin tot het einde. Morgen brengen Vooruit klaagt erover dat er op 't eindo der zitting van Donderdag maar 3 leden meer aanwe zig waren. Dus liberalen on socialisten hadden ook de plaat gepoetst geheel in orde zyn, Mevrouw Nethercombe's doffe oogen bemerkten plotseling dat bet haar eigen dokter was die tot haar sprak. Hy keerde zich haastig om en verklaarde, dat de ander met de auto van Richmond meê gekomen was, en toen viel zijn blik op Jack. Mijn hemel! riep hij uit, wat is er met u gebeurd Ik heb nog geen tyd ge had om mij mol u bezig to houden, maar nu geloof ik toch wel, dat gy eenige zorg behooft. Hy begaf zich naar hem en voelde zijne pols. Jack staarde hem aan. Zal het goed met haar afloopon vroeg hij gejaagd, zijt gij er zeker van zal alles in order komen Ja, ja, antwoordde de dokter haastig. Goed Ja, even goed als met u. Kom, houd u kalm. Gy beeft over geheel het lichaam. Maar nu nog mooier 1 Hij sprong plotseling vooruit en ving den in elkander zinkende Jack in zijne armen op. Het volgende oogenblik had hij hom op eene rustbank uitgestrekt, en don anderen dokter om water cn opwok- kondo middelon gezonden. Gy kunt, als gij wilt, naar Mojuffer Margaretha toe gaan, zei hy tot Mevrouw Nethercombe. Ze zal willen weten, dat ge u niet bezorgd over haar maakt kijk dus zoo opgowekt mogelijk en ga haar opvro lijken. Wordt voortgezet

De Denderbode | 1910 | | pagina 1