DIRKA i o idag 1 Januari fOi i 5 centiemen per nummer 65^ Jaar 4524 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, FRJISGEZIN, EIGENDOM. ■ÉRS VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Zalig Nieuwjaar. Nieuwjaarsgiften voor dei] Paus, De tien geboden over het onderhouden der weiden. DITJES en DATJiïS. Spaansche Oproerlingen van 1576 te Aalst Ui 3iad verschijnt aen Woensdag en Zaterdag van iedere weekronder dagtee- tening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor ie Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij O. Van de Iu11e-tioossens, Korte Zoutstraat, NT 31 en in allo Postkantoren des Lands. l^ggjpji Per drukregel Gewone 15 centiemen Rekiamen fr. 1-00 Vonnissen op 34# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen by accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag q~i vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiên uit vreemde landen zich te wenden ten horeele van dit blad. CdIQtIK éSUUM. Aelst, 31 Decemb. 1310. Zalig moge u 't nieuw jaar wezen U die mijne taal bemint, Die my lief hebt, en in 't lezen Van ons blad behagen vindt. Aan de lieden van te lande Wensch en wil ik alle goed Graan en vruchten allerhande, Vrede, weelde en overvloed. Langs de diepgedolven voren Groeie en bloeie uw veldgewas 'tMalsche groen en 't gouden koren, Naast het blauwgebloemde vlas. Na de blijde zomerdagen Met hun stralend zonnevuur, Voereuw'opgevulde wagen, Weelde en welstand in uw schuur. Ook den lieden van de stede, Handelsman en nijvoraar, Wenschen wij ook vreugd en vrede In het nieuwgeboren jaar. Al klinkt ons wensch niet machtig, Hij zal stijgen tot den Heer, En diens goedheid, u indachtig, Zal u zeeg'nen meer en meer. En wanneer de zorg zal wyken Na uw afgelegde taak Wilt ons blad dan eens bekijken En het lezen met vermaak. Al zyn werken zal slechts strekken In dit nieuw verkieziugjaar, Om uw aandacht op te wekken B Door zijn woorden klaar en waar. Gedenkt u dat dezen jare Voorspoed, volksheil en ook vreê, Door uwen keus al te gare Te winnen is ten dorp en steê. Zonder vaar noch vrees gestreden. Tegen blauw-rood-groon gebroed Richt daarom dan ook uw beden Tot Hem wie het al behoedt En dan zal ons vreugde galmen Door het luchtruim 't allen kant, En 't zwaaien van zegepalmen Leve Koningdom en Vaderland Volgensgewoonte opende, op Kerstdag de Bond der Katholieke Dagbladschrij vers van België zijne jaarlijksche inschrijving voor de nieuwjaarsgiften aan den Paus, onderdo hooge bescher ming van Zijne Eminencie den Kardi naal-Aartsbisschop van Mechelen en HH. DD. Hoogw. de Bisschoppen van Wij zetten de Katholieken aan, talrij ker dan ooit deel te nemen aan die gebruikelijke belooging van de kinder lijke genegenheid der Belgen jegens den Paus, ten einde er het karakter aan te geven var.i eene schitterende protestatie tegen do beleedigingen welke de Heilige Vader, onlangs nog, te Rome zelf te verduren had. Den 20 September heeft de jood Nathan, syndic van Rome, gewezen Grootmeester en du nog de woordvoer der der Italiaansche Vrijmetselarij, de droevige verjaring vierend van den dag toen de opperste aanslag tegen 't tijde lijk gezag van den Paus gepleegd werd voor de Porta Pia eene redevoering uitgesproken, vol hatelijke aanvallen tegen den persoon van den Heiligen Vader, tegen do Katholieke Kerk en tegen den Godsdienst zelf. Die redevoering was zoo ongerech tigd en 7,o beleedigend-dat de Paus het noodig achtte de stem te verheffen en voor de volkeren van gansch de wereld te protesteeren tegen de schending zijner rechten In tegenwoordigheid dier veelvul- dige goddelooze beweeringen, even ongegrond als lasterlijk, schreef de Heilige Vader aan den Kardinaal- Vikaris, kunnen wij ons niet weer- houden de stem te verheffen en luide a Onze rechtmatige verontweerdiging en onze protestatie te laten hooren, en terzelfder tijd door uwe bemiddeling, Heer Kardinaal, de aandacht Onzer Zonen van Rome te roepen op de ge- n durige een steeds ergere beleedigingen den katholieken Godsdienst aange- daan, zelfs door de openbare overhe- den, in de zetelplaats zelf van den Paus van Rome. Die nieuwe en zoo bedroevende daadzaak zal voorzeker niet ontsnap- pen aan de aandacht van al de geloo- vigen der katholieke wereld, die, zy B ook, er door beledigd worden. In bijna alle landen hebben talrijke en gemacktiü'ie stemmen de pi ot- stal ie van Pius X herhaald de Belgische Katholieken zullen er dehunDe bijvoe gen, en eens ie meer hunne onwrikbare verkleefdheid aan den Heiligen Stoel betuigen. Wij protesteeren met den Paus tegen het geweld, dat hem aangedaan wordt en dat ons allen treft in ons geloof en in onze liefde. Het ligt in den aard der Belgen niet, zich bij woorden te bepalen 't is door daden dat wij altijd onze vereeniging met den Heiligen Stoel hebben bevestigd en dat wij ze zullen blijven bevestigen. De vrijwillige bijdragen welke do Belgische Katholieken zich jaarlijks opleggen,zal aan zijne Heiligheid Pius X onzen wil doen kennen om hem, hoe weinig het ook zij, to helpen in zijne zware taak ons verlangen om door ouzo hulde en onze kinderlijk genegen heid de bittere beproevingen te verzach ten en te vergoeden, waarmee andere hem overladen. Al de Katholieke Families zullen het ter harte nemen, zich dees jaar in te schrijven in het Guldenboek der Nieuw jaarsgiften voor den Paus. De inschrijving wordt heden geopend. De inschryvingslijst zal te gelijker tijd in aide katholieke dagbladen des lands afgekondigd worden. De namen der inschrijvers zullen vereenigd worden in een album, dat den Heiligen Vader zal aangeboden worden met de opbrengst der inschrijving. Het Bureel van den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers. De Ondervoorzitter, De Voorzitter, Fernand Neüray. Albert De Moor. De Penningsmeester, De Schrijver, Frans De Ceüster. Leo Mallié. De inschrijvingen mogen gestuurd worden aan het bureel van De Dender- lode of aan M. Leo Mallié, schrijver van den Bond, 7, rue de la Tête d'Or, Doornik. Iels voor cemalicde S Niettegenstaande alles, bestaan er nog van die menschen die de liberale partij aankleven en die nochtans voor niets ter wereld hunne kristeno plichten zouden verzuimen. Tot deze riphten wij een enkel vraagsken. Zoudt gij durven beweren, zoogezeg de gematigde liberalen, dat meest alle liberale dag- en weekbladen niet voor doel hebben den Godsdienst hatelijk of belachelijk te maken En iendien wij daarover 't akkoord zijn, zegt mij dan eens waarom gij van den éénen kant uwe kinderen doet onderwijzen in den Godsdienst en hun terzelfder tijd gazetten in handen geeft waar diezelfde Godsdienst stelselmatig wordt gehoond en beschimpt? Toe, zoogezegde stelselmatige libera len, een beetje gezond verstand a. u. b. want God en den duivel terzelfder tijd dienen dat gaat niet, hoort Onlangs lazen wij in een buitenlandsch landbouwblad eene zeer belangrijke studie over het onderhouden der wei den. Wij denken onze lezers dienst te bewijzen door in 't kort die praktische raadgevingen samen te vatten 1. Zoo gij uwe weiden een over vloedig en beste hooi wilt doen voort brengen, waakt vooreerst dat zij niet te vochtig ziju, zooniet zult gij slecht gemeen voedsel hebben. 2. Egt uwe weiden in de lente opdat de warmte der zon er kunne bin nendringen. 3. Beschikt gij over weinig hoeve- mest (compost, stalmest, beir), bemest dan doelmatig met scheikundige mest stoffen. Gebruikt bij voorkeur slakken, kaïniet en ammoniaksulfaat, b. v. respectievelijk, 1000, 800 en 150 kgr. 4. Strooit do twee meststoffen uit binst de wintermaanden. December, Januari, Februari, en liet ammoniak sulfaat in de maand Maart. Het eggen, waarvan wij onder nummer 2 spraken, zal onmiddellijk na het uitstrooien dezer laatste meststoffen volgen. 5. Zoo het u onmogelijk geweest is de minerale meststoffen in den winter te gebruiken, doet het dan zoo vroeg mogelijk in de lente. Is de helling niet te groot, ge moogtze zelfs op de sneeuw gebruiken. 6. In geval gij uit vrees van over strooming of bewatering, uwe mest stoffen niet in den winter of vroeg in de lente durft gebruiken, moogt gij zulks ook doen na het maaien. 7. Wanneer gij er niet in gelukt de zuurheid des gronds door staalslak- ken weg te Demen, dan is eene goede bekalking onmisbaar. 8. Werpt goed de molshoopen open en rolt daarna uwe weide (in de lente). 9. Maait zooveel mogelijk in het begin van den bloeitijd. Indien gy in schijn minder hooi hebt, zal het des te rijker en des te verteerbaarder zijn. Wat meer is, gij zult des te meer en des te vroeger het nagras hebben en alzoo zal de mindere hoeveelheid hooi wel ingewonnen zijn. 10. Houdt uwe weiden zoo zuiver mogelijk van onkruid en giftige plan ton. Dank aan vroegtijdig maaien, zult gij beletten dat ze in zaad komen en alzoo hunne voortzetting belemmeren. Het. nauwkeurig naleven dezer 10 geboden, zal veel bijdragen om onze weiden te verbeteren, om de opbrengst te verhoogen en er meer profijt uit te trekken dan tot heden voor sommigen het geval was. William. Heilig Land. Wij vestigen het aandacht onzer lezers op de Belgische Bedevaart naar het Heilig Land tijdens de Goede Week en de Paaschfeesten. Gezegend en aange moedigd door Z. H. den Paus en Z. E. den Kardinaal-Aartsbisschop van Meche len. 41* Bedevaart aan boord van de Etoile. Yolkomene omtrek van de Middelandsche zee. Vertrek van Marseille den 28 MaaG terug te Mar- ceille den 9 Mei 1911 Port-Saïd. Suez Kanaal. Kairo. Pyramiden. Matarie Heücpolis. Sak- kara en Memphis. Bethlehem. St-Jan in de Bergen. Jericho De Jordaan. De Doode Zee. Samarië. Gaïfia. Carmelusberg. Nazareth. Gana. De berg Thabor. Tiberias. Capharnaum. Het Moer vaD Genesareth. De Yarmouck De Hauran. Damascus. Baalbek. Do Libaan. Beyrouth. Constantinopel. De berg Athos. Athenen. Malta. Napels. Pompei, Marseille, enz. Pri jzen der plaatsen Van Marseille tot Marseille 1* kl. 1250 fr. 2* kl. 1050 fr. 3*kl.800fr. Vraagt het volledig en breedvoerig program aan den E. Pater Legrand, inrichter, Halvestraat, 14 Leuven. Hunne Grootvaders. Weet ge wien de grand' papa's waren onzer auticlericaleo en socialisten en tutti quanti Zij schryvenhet zelf, ge moet niet verre zoeken, 't zijn de apen, De groote apen, die meest gelijken aan hunne confraters door opzichten manle ren, zijn hunne broeders. Ja,ze stammen af van grootvader aap, 'tis dus niet te verwonderen dat ze somtijds in de Kamers en op andere plaatsen beesten- mauieren uithalen en vertoonen Geen verbazing meer by 't lezen, hooren of zien van de werken en wenken van dat volkje, a. u b Gevaarlijke gewoonte. Een wenk aan vrouwen die zich veel met naaiwerk bezig houden Het is een algemeen verspreid gebruik bij naaisters den draad in den mond te nemen en vochtig te maken, teneinde hem beter in het oog der naald te kunnen steken. Op het gevaar dat hierin schuilt wordt veel te weinig acht geslagen. Behalve dat voor het kleuren der draden vaak gebruik gemaakt wordt van vergiftigde stoffen, die schadelijk zijn voor de maag, gebeurt het ook dat zijde en vooral zwarte naaizijde in lood- of kwikzilveroplossingen is gedrenkt, om haar zwaarder te makeD. Al komen er nu ook telkens slechts zeer kleioe hoeveelheden van die ver giften in de maag, door de gestadige voortzetting kan de gewoonte van den draad in den mond te steken ernstige OF DE DOOR Petris l/'ATM NUFFEL. 39* vervolg. uwe lievewezens- Dirka, och met moeite herken ik trekken nokte de jongeling. En de geliefden omhelsden elkaar, gaven in eene onvorbreek- jare omstrengeling de uitspatting van hun geluk den vrijen teugel. En de schaduw stonden vier gewapende soldaten, benevens Bartel en de Spaansche keurling de eerste voelde langs de wangen dikke tranen biggelen, de andere sloeg spottend Dirka's handelwijze ga. Jeroom, sprak de gevangene, schielijk tot bezinning keeren- le Jeroom, kwaamt ge om mij te verlossen Spoedig lan ik ben bereid,... ik volg u Dan trad de smid tot het kind zijns ouden vriends. Gij hier, Bartel Gij 1 riep ze verschrikt en ten ïoogste verwonderd. Ja, Dirka, ik, die tot uwe redding wil bijdragen, ant woordde de 1 loekaard... Droog uwe tranen af, mijn kind, :y kunnen tot niets haten... Blijf kalm en gezeten- Welke taal voert go, Bartel Maar neen, ik laat u niet los ik volg bij vader Laat afhet moet Ge zijt wel wreed... Waartoe langer aarzelen waarom hzen akeiigen kuil niet ras ontvlucht Ducht gij wellicht dien daar?en zij wees met uitgestoken vinger den hoofd- aan vreest gij hem?... Ik nimmermeer, dewijl hij klein- dig is als een kind I uk meisje wilde naar den uitgang, maar nu eerst bespeurde ii de wachten, die haar, van de deur des kerkers, geen minuut uit het oog hadden verloren. Stenend kwam zij tot de vrienden weer, plaatste zich tusscben beiden, terwijl zij de hand van Bartel yatte en schreiend het hoofd op Jéroom's schouder legde. Meewarig aanschouwde de Aalstenaar het lijden zijner stad- genoote. Matig uwe smart en heb betrouwen. lispelde hij zacht. Ach, neen, neen kreunde de maagd. O, laat me weenen tranen ontlasten zóo zeer mijn benepen hart... Indien ge mij niet de vrijheid brengt, wat heb ik anders te verhopen - Ik werd des eletto's gunsteling met uwen vader in zijne macht te leveren. Genadige God Deze daad opende mij den toegang tot dit gevang om u het verblijdend nieuws uwer aanstaande redding aan te kondi gen... Kortelijk wordt gij in de tegenwoordigheid uws vaders ten huwelijk gevraagd te dien einde is alles vaardig... Doch kreet de deerne insprekend. Doch, ook wij zijn gereed Ge zult de krocht, dit huis met ons verlaten om er nooit meer in terug te keeren donderde de smid mot een dreigend gebaar, ten einde bij den signor geen argwaan te verwekken. Op het oogenblik dat van Navarese zich in uwe toestemming verheugen zal en u den verlovingszoen op het voorhoofd drukt, voltrekt Jéroom's dolk ons aller wraak en vluchten we saam van hier weg. - Dankend knikte Dirka den sergeant toe. Ik zelf zal liem dooden bekrachtigde de jonge man. En tevens het loon uwer zelfopoffering ontvangen, Jeroom spraak de maagd met heilige overtuiging. De hemel bescherme ons prevelde Reygerman. Jan stampte ongeduldig met den voet en dwong zijne gun stelingen ten afscheid. En nu vooruit beval hij. Tot wederziens I riepen Bartel en Jeroom. Wanneer zij boven kwamen en de ijzeren deuren der kelde ring toegegrendeld waren, wendde zich de hoofdman tot Rey german Hoe vindt de burger zijn bezoek? Hy schijnt me, wat zeer begrijpelijk is, eon weinig ontroerd dan, eens het bepaald loon in den zak, stemt hem dit wel vroolijker. Wat mag ik verhopen Zij wordt de uwe Ah Wacht even. Ik had u eene verrassing voorbe reid... Eene verrassing Waarover ik uwe meening wil kennen. Zoo sprekende stootte Jan de deur eener aangrenzende kamer open. Een waar prachtvertoon ontrolde zich vóór het drietal. Tafels, stoelen en banken, schouw- en vensterplaten lagen van sieraden en juweelen bedekt: oorbaggen met melkblauwkleurige opaalsteenen en geel vu re topazen bezet, halssnoeren van het zuiverste parelmoer, armbanden en ringen, van onyxen, blauw groene turkooizen en fonkelende granaten ingelegd, dit alles tusschen eenen berg van kostbare tooisels, kanten sluiers, vloeren schoeisels, zilveren geldbeursjes en van gouddraad gebreden haarnetten, was achteloos door elkander geworpen. Verslagen bleven de bondgenooten den rijkdom aanschouwen. Welnu, wat dunkt er u van vroeg Jan met een oolijlt lachje. Schoon, schoon Wonderschoon mompelde de aantee- kenaar. Prachtig Overheerlijk - vezelde zijn gezel, de handen ineengeslagen. Met uw verlof, signor wat heeft dit te beteekenen Het is Dirka's bruidschat... Dirka's bruidschat,... Dirka's bruidschat stotterde de soldaat hevig bewogen. ...Nu begrijp ik... Ja, voorwaar, een koninklijke opsmuk Onderwijl stapte van Navarese naar de tafel, van een zwart doek omspreid, op leuke wyze zeggende In deze kamer worden vader en dochter gebracht, om over hun leven te beslissen. Eventijdig rukte hij liet doek weg. Smid en krijger deinsden ontsteld achteruit, eerst den lachen den hopman en verders de tafel beziende. (Wordt roortgeiot). Verbodin nadruk. gevolgen hebben voor het menschelijk lichaam. Menige naaisters en huisvrouwen ver moeden veelal niet wat de oorzaak is van de voortdurende ongesteldheid van hare maag en van het onbehaaglijke gevoel dat haar beheerscht, en vaak is die gewoonte voor een groot deel hier van de schuld. Neemt dit in acht, lezeressen, want men voorziet beter eene ziekte dan men ze geneest, De socialisten en de eigendom. In .joa gemeen e raad van Luik ti vetteen sdjlali t, citoyen iiemacle, het noodig 1 ooordeeld dêi' rOOuSii volksvertegen woordiger citoyen Demblon te verdedi gen tegen het verwijt dat hij reeds eigenaar geworden is van verscheidene huizen. Citoyen Remacle verklaarde dat de socialisten grooten eerbied heb benvoor den eigeudom, wanneer hy de vrucht is van het persoonlijk werk. OpperbestMaar wat denkt citoyen Remacle dan van zekere socialisten, die millioenen rijk zyn, niet dank aan hun persoonlijk werk, maar dank aan erfe nissen Eo zullen de socialisten, die door hun werk eene fortuin gewonnen hebben, deze mogen nalaten aan hunne kinderen Dat zijn vragen die wij wel eens zouden willen zien oplossen door deroode kopstukken. Kapitalistisch socialism. Over eenigejaren stichtten de Gentsche socialisten van Vooruit eene samenwer kende spinnerij. Zij deden een oproep tot de spaarcenten van het werkvolk om het noodige geld byeen te krygen. Zij willen nu eene weverij bij de spinnerij voegen en hebben daarom de samen werkende in naamlooze maatschappij veranderd. De aanneming der titels op de kwoteering der Beurs van Brussel is gevraagd. Zou hot socialism naar het kapitalism aan 't zwenken zijn. -4 centiemen voorde armeo. Wil ge uzelve een groot werk besparen en tegelijkertijd nog een goed werk verichten, verzend dan met nieuwjaar uwe naamkaartjes in omsla gen of enveloppen met 4 centiemen voor de armen. Gy weet dat het niet deftig is, die kaartjes te verzenden met 1 centiem gefrankeerd, en ook wanneer men er iets opschrijft, zelfs maar een eenvou dige gelukwensch, dan moot men die kaartjes met 5 centiemen frankeeren Welnu, om van al dien last af te zyn, verzendt uwe kaartjes, niet alleer met nieuwjaar, maar gansch het jaar door, in omslagen van 1 centiem en 4 cent. voor de armen, zoodoende zyt gy ont slagen van een enkel woord op uwe kaartjes te schrijven, niemand neemt dat kwalijk, integendoel, iedereen w. overtuigd dat gy zulks niet doet uit geldbesparing maar om een goed werk te verrichten. Houdt gij er echter toch aan, uw nieuwjaar wensch op uw kaartje te zetten laat die er dan op drukken, dan kan het met l centiem verzonden wor den. Zooals wij hier hooger zegden, zijn er menschen die het gansche jaar zulke kaartjes verzenden in enveloppen met 4 centiemen voor de armen. Zy laten er dan op drukken Gelukwensch of Deelneming. En zoodoende, kunt gy bijna dagelyka eene kleine almoes aan de armen geven, zonder dat het u iets kost. Gelief dal goed werk aan iedereen aan te bevelen. W' Nieuw Telefoontarief. Naar men verzekerd zouden de volgen de wijzingen in de eerste maand van toekomend jaar reeds in voege gebracht worden. Elk telefoonnet zal op zijn eigen bo sbaan, en zal bijgevolg de tusscheukomst der groepen kunnen ontberen. Het tarief zal vastgesteld worden als volgt In de kringen van 1 tot 100 geabon neerde op 111 fr. In die van 101 tot 400 op 116 fr. in die van 401 tot 1000 op 128 fr. in die van 1000 op 136 fr.; in die van 5000 tot 10.000 op 146 fr.van meer dan 10.000 op 156 fr. Dit tarief laat jaarlijks 600 gesprok ken toe. Iedere oproeping daarboven wordt gerekend tegen 6 centiemen.Hier nochtans ook zijn nieuwe veranderingen voorzien.

De Denderbode | 1911 | | pagina 1