D 1 R K A Zondag 8 Januari 1911 5 centiemen per nummer 65" Jiar 1326 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Nieuwjaarsgiften voor Z. H, den Paus, Graaf Edward Glénisson, Zondaerrust. Bemesting der We:de. DITJES en DATJES. Spaansche Cproei lii t en van 1576 1e Aalst VOLKSTELLING DE DENDERBODE Dit blad -verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- tening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor ie Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-GooMena, Korte Zoutstraat, N' 31 an in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heertn. ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegenj den dinsdag e~i vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen sich te wenden ten bureele van dit blad. guiqub e 17nat. Aelst, T Januari 191 1. Den 20 September 1870 legden onze manhaftige Zouaven, met hlo-dond hart, vóór de Porta Pui, t>- Rume.de wapens nêer. Dan kwam tl- E u*ige Stail, door de geheime werkingen der Vrijmetselarij, door de trouweloosheid van zooveel machtigen der aarde, in de handen van den Piëmomee.-cheu over weldiger, Victor-Emmanuel. De kroon viel van het hoofd van den ouds!eu der Koningen. Rome was Ruïne niet meer. De Carbonari vei kreeg Ue eenheid van Italië de eenheid van 25 miljoen zie len, waarvau er 20 miljoen den Paus getrouw gebleven waren Alle plechtige beloften, alle verdragen tegenover het Pausdom werden geschon den de snoodste dubbelzinuigheid werd tegenover den H. Stoel bedreven, en, ondanks de protestatie van heel de Katholieke wereld, waaronder een pro test der Engelschen, bedekt met 500,000 haudteekens, ondanks de weigering van 900 Pauselijke ambtenaars om in het Italiaausch Bestuur te treden, roofde men het onvervreemdbaar eigendom der H. Kerk, geschiedde de schending vau alle natuurrecht, verkrachtigde men alle Goddelijk en Burgerlijk recht. Na eeuwen lang als wereldlijk en onafhankelijk Vorst geregeerd te heb ben ontrukte men valsch en verraderlijk de driedubbele kroon aan zijn wettigen eigenaar, den Paus. Eu siuds dien ble ven de doorluchtige opvolgers van Pius IX in het Vatikaan opgesloten, beroofd van hunne staten, bestolen van hunne inkomsten, terwijl zij, zonder de hulp der Geloovigen, geen bete brood zouden bezitten, terwijl de behoeften en nood wendigheden der Heilige Onsterfelijke Kerk daaglijks verdubbelen en driuger der worden. Men moet, zegdo Z. H. Leo XIII, den Katholieken het onrecht, den H. t Stoel aangedaan, voor oogeu stellen, opdat zij er niet leeren in berusten en het uur der bevrijding verhaasten. In afwachting is het ons. Christenen, een heilige plicht, alles wat in ons ver mogen is, bij te dragen in datgene wat den voorspoed der H. Kerk vereischt. De penning der arme weduwe, versmol ten met de goudstukken der rijken, zullen Zijne Heiligheid toelaten met Koninklijke waardigheid alle verne derende voorstellen zijner vyandeu te weigeren en de Pauselijke driekroon te doen stralen, glansrijker dan ooit, als het lumen in ccelohet licht van den Hemel I... Sedert eenige jaren protesteert de Bond der Belgische Katholieke dagblad schrijvers, in oaarn der Vrijheid en van het R.'cht, tegen den Sta ten roof, tegen de heiligschennis gejdeegi tegen de onafhankelijkheid der Kerk, jegens de Majesteit van den H. Stoel, legen de Voorzienigheid Gods zeil De rechten van God verjaren iiooit En bij die pro testatie voegt d«* Bond der dagbladschrij vers, telken jai'e. ene milde nieuwjaars gift. by> env rgaard met. de penningen der Belgisc o- geloovtoeu. Wij do- n en plechtig beroep op h t christei Aalst, om h-.arin mêe te helpen, en wij h-b!'- ii In t genoegen, aan onze katholi'-ke siadgenooten te melden, dat te dien einde alhier een plaatselijk Comiteil tot stand is gebracht, onder het eerevooiv.iuerschap van den Z. E. H. Kanunnik Roelandts, Pastoor-Deken. I)it Comiteil, samengesteld uit heeren, die reeds door den H. Stoel met eervolle onderscheidingen begiftigd werden, vangt heden zijne werking aan. Alle giften, hoe klein ook, zijn met dank aanvaard en worden gestuurd naar den Bond der katholieke dagbladschrijvers. Al die bijdrageD zullen vermeld worden in al de katholieke bladen, zoo Fransche als Vlaamsche, van het land, en mogen gezonden worden aan een lid van het Ccmiteit. De lezers van ons blad, die ons in vroegere jaren, hunne milde giften stuurden, zullen voorzeker dit jaar, de uitdrukking hunner christelijke ge voelens willen vernieuwen en deze in- schrijvingslijst ter eere van Aalst en als te volgen voorbeeld voor andere ste den met hunne namen vereeren. De eerste lijst zal in ons volgend Zon- daguummer afgekondigd worden. Namens het Comiteit De Eerevoorzitters Z. E. H. V. Roelandts, Kanunnik Pastoor-Deken. Graaf Camiel Liénart. De Voorzitters, Baron Louis de Béthüne. De Secretaris- Verslaggever Petrus Van Nuffel. De Penningmeester Joris Van de Putte, Lid van den Bond der katholieke dagbladschrijvers. Van 'smiddags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 8 Januari 1911, M. Callebaüt, Boter markt. Verleden zomer, schreven wij een artikel om de landbouwers aan te zetteu hunne weide veertien dageu-drie weken vroeger te maaien dan dit gewoonlijk ge.iaaii wordt, ten einde twee goede sneden in plaats van een slechte to be- umen. Wij zegden dat rond het begin maand Juli de hitte zoo groot kan .-zen dat het gras te snel droogt, zoo- da' ep bij de behandeling een belangrijk •eel der voedzaamste beslaintdeelen verloren kan gaan. Het gebeurt ook, dat de hovige hitte met herhaalde on- weders afwisselt, zoodat «le regen eene belangrijke hoeveelheid voedende be- standdeelen uitloogt, terwijl zij tevens de samenstelling van het hooi door kisting wijzigt. Deze die onze raad volgden hebben er zich wel bij bevonden deze, helaas die er geen aandacht aan verleenden, zullen slechts een stroo ingeoogst hebben, uitnemend aan aaneigenbare voed- stoffen, of eene soort gedroogd mest, dat de dieren versmaden zullen. Aangezien de zaak veel belang aan biedt, achten wij het nuttiger terug op te komen, des te meer daar de vruebt- baarmaking der weiden doeltreffends gedurende den winter geschiedt. In den winter dus, begint men met eene overvloedige fosfopotasch bemes ting toe te passen. Wij geven den voorkeur aan de kaïniet, in de verhou ding van 800 tot 1000 kgr. per hectare. Deze verschaft de noodige en onmisbare potasch, die tot de vernieteging der mossen en onkruidsplanten zal mede werken. welke nog te dikwijls in onze weiden woekeren .De potasch, verbonden met kalk en fosfoorzuur,begunstigt nog het ontstaan der klavergewassen, die de boedanigheid van het hooi geven. Het fosfoorzuur wordt aangewend onder vorm van fosfaat Bernard, een nieuw fosfaatmest, doch dat reeds zijn preuven gaf en zeer rijk is aan fosfoor zuur, aan kalk en aan koolzuur kalk. Dit fosfaat verschaft ons dus het fosfoor zuur aan zeer lagen prijs, en werkt mede door de kalk en de koolzure kalk dat het bevat, tot het verontzijdigen van de zuurlmid des grouds. Men ge bruikt er vau 800 tot 1000 kgr. per hectare. Vergeten wij ook de stikstof niet, die eveneens noodzakelijk is, en die wij gedeeltelijk voor en gedeeltelijk na den winter onder vorm van ammoniaksul faat ku- nen toepassen. Amoniaksul- faat en fosfaat Bernard mogen eveneens niet in mengeling gestrooid worden. JAN. I>«'SeHimlier ^Ie«|jil:e. De Acta Apostolicce Sedis, het officieel blad van den H. Stoel, deelt een pause lijk dekreet meê van 16 December, be treffende de medalie, waardoor de verschillende scapulieren mogen ver vangen worden. De H. Vader doet opmerken dat het gebruik van scapu lieren uiterst wel geschikt is om de godsvrucht der geloovigen aan te wak keren, en hij drukte den wensch uit dat de scapulieren zelf zouden voort godregen worden. Nochtharis, om vol doening te geven aan menigvuldige aanvragen, laat hij alle geloovigen toe, de scapulier door den H. Stoel goedge keurd (uitgenomen die der Derde Orde), te vervangen door eene medalie. De oplegging der laken scapulieren moeten nog geschieden volgens ge woonte doch de geloovigen mogen ze dan vervangen door eene medalie, op de voorzyde de beeltenis dragende van het H. Hert van Jezus, en de keerzijde de beeltenis van O.-L.Vrouw. Die medalie kan niet enkel eeuen, maar te gelijkertijd verschillende scapulieren vervangen. Zij moet zoo dikwyls gewijd worden, als zij scapu lieren vervangt doch elke wijding geschiedt met een enkel teeken des kruises. Die wydiug mag gedaan wor den, 't zij onmiddelijk na de oplegging van den scapulier 't zij later, niet alleen door den priester die den scapu lier oplegt, maar ook door eiken ande ren, «ffe daartoe de noodige macht bezit. De scapulier-medalie mag aan den hals, of anderzins op behoorlijke wijze gedragen worden. Zij schenkt aan de geloovigen, die de andere daarby ver- eischte voorwaarden vervullen, dezelfde geestelijke gunsten, en al de afl «teu die aan het drageu der gewone scapulieren verbonden zijn. Onze missionnarissen beoor deeld. M. Rollin, professor aan de vrijmetselaars hoogescbool van Brussel, velt het volgende oordeel over onze katliolieko missionnarissen in de Question Coloniale «i De eerste rol van het werk der verzedelijking in Kongo, behoort aan de zendelingen, en wy aarzelen niet het te schrijven, eerder aan de katholieken missionnarissen dan aan welke anderen ook. Soms hebben wij bij zoogezegde liberalen eene min of meer verborgen vijandigheid opgemerkt tegen die vergetene baanbrekers, die geene rijk dommen zoeken, die geene looze woordenpraal uitkramen, die geene protestmeetingen beleggen, maar die sterven al werkende Deze die zich den titel toeëigenen van vrijdenkers, en dit antiklerikalisme naar de kolonie overbrengen, maken, naar ons inzien weinig gebruik der on waardeerbare vrijheid van denken. Tegenover de te beschaven wilde, zou alle verschil van partijen, scholen en kerken moeten verdwijnen. De mission narissen, die wij hebben kunnen leeren waardeeren, hebben altijd onze achting en bewondering uitgelokt.» Zal M Vandervelde, die volgens een vrijmetselaarsblad een boekje aankon digt, dat kan samengevat worden als volgtGeene zendelingen de anti- godsdienst is een uitvoerartikel antwoorden aan den heer Rolin en zal hij ook antwoorden aan den heer Commandant Lemaire, die aan het Werk der Zendelingen eene schitterende hul de heeft gebracht I Vogelteelt Tentoonstelling. Zondag 8 dezer zal te Gent in de Badzaal der Van Eyckplaats, de jaar- ltjksclte Meeting ingericht door de Maatschappy Het Neerhqf geopend worden. Deze Tentoonstelling-Meeting behelst de dieren in 1910 door de leden ge kweekt en aan eene jury vreemd aan de stad onderworpen zij is van de belang rijkste, en sedert 22 jaren ingericht lokt zij jaarlijks een groot getal bezoe kers uit zoowel voor de Tentoonstelling als voorde openbare verkooping van Kiekens, Duiven, Konijnen, water en andere vogels, die den Zondag morgond om 11 ure plaats heeft. De ingangprijzen zijn van 0.25 cent. den Zondag en van 0,10 den Maandag open van 9 tot 18 uren. Kinderlijke nieuwjaarswen- schen. Duizende kindereu hebben naar de kleine prinsen nieuwjaars kaartjes gezonden, gefrankeerd met den postzegel Caritas. Al die kleinen hebben van wege het koninklijk secretariaat een antwoord gekregen luidend als volgt Paleis van Brussel. HH. KK. HH. de hertog van Bra bant, de graaf vau Vlaanderen en prinses Maria José bedanken u van ganscher harte voor de genegenheid hen bewezen, bij de aankondiging van de aanstaande en volledige genezing voor hunne lieve moeder. Op de achterzijde der kaart ziet men eene lieve groep, voorstellende de konin gin met hare kinderen. De kitiholieke Geeste lijkheid. Onze priesters, zoowel HH. Hoogwaardigheden de Bisschoppen als de nederigste kloosterling, staan dagelyks bloot aan den spot, den smaad en den laster onzer geuzen gazetten. Zaterdag, daags voor Nieuwjaar, ging de Z. E. heer Deken van Ste-Gudula te Brussel, gelijk do andere Overhedeu de Nieuwjaarweuschen der Geesielykheid Z. M. den Koning aanbieden. Zyne Majesteit antwoordde Ik druk,opgansch bijzondere wyze, naar hel verlangeu der Koningin, onze dankbaarheid uit om de teedere oplet tendheid, welke Gij gehad hebt aan den Almachtige openbare gebeden te sturen voor hare spoedigo genezing. Het deel dat de Belgische Geestelijkheid heeft ge nomen in onze bekommernis, is Ons een nieuwe blijk geweest vau hare vaste gehechtheid Wij zullen er beiden een erkentelijk aandenken van bewaren. Verkleefd aan den Godsdienst onzer Vaderen, hebban wij de hoogste achting voor de katholieke Geestelijkheid en ik hen gelukkig deze gelegenheid te kun nen waarnemeu om hulde te brengen aan hare groote deugden, aan hare vader landsliefde en aan de voorbeelden van liefdadigheid welke zy onophoudelijk geeft. Die koninklijke woorden zyn eene klinkende logenstrafHug van al de ver guizing der gruzenbladen. Proletariërs. De socialistische volksvertegenwoordiger Vandervelde brengt, in gezelschap zijner vrouw, de Nieuwjaarsvacantie in Algerië door. Hij keert 21 dezer te Brussel terug. OF DE DOOR PbTltIJ» VAJk 1-- 4öe vervolg. Een kapblok,... een slagzwaard... Geeselroeden,.... moordpriemen.... Zy hebben alleenlijk te kiezen, malde Jan, de martel tuigen zuinig dekkende.... Jeronimo, hoe jacht, ik naar den dag der verlovingO, waren de oubcseff'elijke onrust en sner pende twijfel, die mij het hart omprangen, reeds verbannen Wanneer, sergeant, doen wij den beslissenden slag Heden, wedervoer Reygerman, kalm geworden kan daarvan in geenen deele spraak wezen Jooris is totaal uitgeput en heeft, mitsdien, volkomen rust van noode. Ge verliest, trou wens, niets met le wachten, aangemerkt de gewenschte uitslag van nu af zeker is Jooris zal, hoe hevig zijn troetelkind ook janke, toestemmen in uwen eisch. Dan nam de bevelhebber een rol goudstukken uit zyne schribaan en stelde dien den tavernier ter liand hij ontsloot vervolgens de voordeur des huizes en liet de twee vrienden vrij. Eeue wijl ging de waard uit den Prince van Orante spra keloos voort, maar, ter Groote Markt gekomen, slingerde hij brommend - Lijk gloeiende kolen branden mij die kronen in de hand 1 het geld des Spanjaards ver van hem. Hy bleef, de armen in de heupen, staan en tierde Verdijd 1 Ik zou mijzelven ten blo de slaan van woede Waarlijk, sergeant, grooier snullen dau wij leven er niet daar hadden we de beste kans van de wereld om dien duivel te dooden, en, desondanks, laten wij ons, werkeloos, voortdurend vernederen 1 lk ril van toorn, bij het herdenken> dat den loeder het nogmaals ontsnapte 1 Maak maar zooveel misbaar niet, - paaide Jeroom ge zijt veel to lichtvaardig, gij. Ware de torenwachter in des keur- lings handen niet geweest, dan, ja, hadden we ons de schoone gelegenheid van daar straks kunnen ten nutte maken edoch, het is nu te laat... Zóo ver had ik het niet gepeinsd. en dubbel bedacht dient er gewerkt. Beken, ten andere, met mij, dat alles tot hiertoe galijk van stapel liep of is het niet veel gewonnen, dat de levering van Gilbert ons van allen argwaan ontlastte - Dal geef ik toe De alleszins doortrapte vos riekt geen look in zijnen meérsch. Maar, bij mijner trouw afstel is geen kwijtsch' 1 en rouwen zal het den onverlaat, ons te hebben doen huichelen en slaaf spelen. Gewis. Althans, houden wij ons van overijling. Een voor treffelijk plan speelt mij in het brein. Welk Verwacht gij den keurling weldra ten uwent Hij bezoekt me dikwerf. Geven wij een stapje door. In uwe woning valt het ons gemakkelijk, onafgeluisterd, de plannen voor de toekomst op touw te stellen... Hé Hé wat is er nu weer gaande I... Eene joelende bent loopt naar den noordgevel van het Belfort... Daar zijn we bij, sprak de smid. Allo, op een drafje Aldra bevond het tweetal zich tusschen de menigte. Op de pui van het stadhuis was een decreet, bekleed met het zegel der Staten van Brabant, aangeplakt. Zekere huurling, er dichtstbij staande, las het luidkeels voor Een uitbundig schatergelach beloonde den aflezer voor zijne moeite en iemand uit den hoop stak met eene. lans de acte van den muur. Oud vuil, prazelde Bartel (1). Niets nieuws onder de zon morde Reygerman. (1) Daer is in den Raedt besloten gheweest, dat alle de Spaigniaerden nyt hel Nederland ruymen dal dc aïghenieine Staten des landts t'sanienghekomen ende dat een ieghelijck op de boeie van eene goude kroone de wapenen aen- nemen moeste. Strada. Zij verweezen op nieuw, den tweeëntwintighsten van Herfstmaant, de muiters, en hunnen aanhank, voor vyanden niet alleen met verlet van hun allen afbrek VIII. August Snieders noemde Aalst een bandietenkuil, waar weldra allerhande soort van volk bijeenschool, dat nu in den omtrek, onder den naam dat het mannen der bezetting waren, evenals de bezetting zelve stal en plunderde. Werpen wij een vluchtigen oogslag op die vlekken, door de ondaden des oproerlings geteisterd, en pogen wij kortbondig den beween ly ken toestand onzer beproefde dorpers te schetsen, door het vermelden van eenige historische bijzonderheden, welke, ofschoon van den leidraad van dit verhaal wijkende, door allen, wier wieg op Vlaanderen's grond werd geschommeld, niet onver schillig zullen voorbijgeslagen worden. Eenige honderden Gentsche voetknechten kwamen den 22 Sep tember de gemeente Melle uit hare gewone rust schudden. Zij braken in het omliggende allo bruggen af en velden de boomen, ten einde de baan naar Quatrecht te versterken en den doortocht te beletten aan degenen, die daarlangs de Spaansche troepen, te Gent, op het kasteel, in grooten nood zijnde, zouden willen ter hulp komen. Vreeselijk boette het dorp voor deze maat regelen. Pas waren de Gentenaars in hunne bezetting terugge keerd, of de muiters van Aalst verschenen in Melle (1). Gansch den dag werd er geroofd, vernield, gemarteld, verwoest, en tegen den avond bleef er van de schoone gemeente niets meer dan rookende puinen. De aanzienlijkste ingezetenen voerde men mede naar den bandietenkuil en werden er, zonder aanzien van kunne of ouderdom, in do ijzers gelegd. (Wordt voortgezet). Vbrbödkn nadruk. te doen, maar ook met uitgedrukt onthiet van teeghen» hen te waapenen, op peene van een' gouden Reaal, by yeder te verbeuren, die des in gebreeke zouw blyven. Zy bcvaalen allen lniden, dienende too te waater als te lande den Koning zich te scheiden van dc weèrspannelingcn beloofden den geenen, die 't deeden, en de stemme des Raads, oft der Staaten, quaamen volghen, volle betaaling huns aclilerweegens, boven 't loon, waarop men hen aanneemen zoude. Hoofts. (1) Geschiedenis van de Gemeenten der Provincie Oost-Vlaanderen, door De Potter en Droeokaert. De Katholieke Oud-Hoogstudenten- bond van Oost-Vlaanderen, komt aan de Besturen vari steden en dorpen den vol genden brief toe te sturen. Wij roepen er de ernstige aandacht onzer lozers op in Geachte Heeren Burgemeester en Schepenen, Wij zyn zoo vry eerbiedig uwe aan- dacht to vestigen op de aanstaande volkstelling, namelijk wat de vragen betreft over de kennis en het gebruik der landstalen. Met het oog op de rechten der Vlaam sche taal en de belangen van de Vlamin gen, zijn drie zaken te vreezen 1° Personen, die bijna geen Fransch kennen en slechts hier en daar eenige woorden bijeenraapten, b. v. tijdens een verblijf in Waalsch-België of Frankrijk, of terwijl ze in hel leger dienden, zullen verklaren, dat zy Fransch konnen integendeel, 2° Franschgezinden, die toch Vlaamsch kennen, zullen, uit vijandigheid tegen het Vlaamsch, en overeenkomstig den raad door Fransche bladen ge geven verklaren,dat zij enkel Fransch kennen. Het Vlaamsch of niet-Vlaamsch-zijn der Gemeenten wordt berekend volgens het getal van lien, die uitsluitend één taal spreken en dit Vlaamsch of niet- Vlaamsch - zijn heeft invloed op het gebruik der taal bij rechtspleging, bur gerwacht eu onderwijs. 3° Op de vraagWelke taal spreekt gij meest? zullen velen, uit pronk zucht of ijdelhoidantwoorden het Fransch alhoewel zij in hunnen huis kring meest Vlaamsch spreken. Anderen, die de Vlaamsche taal ver kiezen, zullon meenen, dat zij moeten verklaren meest Fransch te spreken, omdat zij deze laatste taal, inderdaad, meestal gebruiken bij het waarnemen van hun ambt, of voor de noodwendig heden van hun beroep b. v. vlaamsch- gezinden in het leger, in zekere bedie ningen, kooplieden tor beurs, enz. Aan vlaamschgezinde volksverte genwoordigers werd verklaard, dat die vraag aldus moet verstaan wor den: «Welke taal spreekt gy meest... Als privaat man welke is uwe omgangstaal uwe moedertaal Wij vragen U dus, dat Gy op die punten de aandacht zoudt vestigen van iien die met de volkstelling heiast zijn, eu ook het noodige doen zoudt, opdat personen, die in strijd met de waarheid verklaren, dat zij eukel Fransch kennen, by de bevoegde overheid zouden aange klaagd worden. Wy groeten Ued. met oprechte hoog achting. Namens don Katholieken Oud-Hoog- studentenbond van Oost Vlaanderen. De Schrijver, De Voorzitter Advokaat Geneeéheer LOD. DOSFEL, IS. BAUWENS, te Dendormonde. te Aalst.

De Denderbode | 1911 | | pagina 1