Rechterlijk Kronijk. Wettelijke besluiten. LaDocumentation Catholique Hooger Onderwijs voor het Volk. Uurtabel der Missen Stad Aalst.-Werkbeiirs Belangrijk Bericht Werk van den leertijd der Ambachten HOEFSMEDERIJ Luisterrijke Vertooning HET KRUISPUNT Een tjuis met Congnjensaals Allerhande nieuws. Assisenhof van Oost-Vlaanderen. Op 23 Januari aanstaande zullen de vol gende taken opgeroepen worden 1. Karei Ketsraan,21 jaar oud, wonende te Sottegera, die den 18 October laatstleden aldaar zyne stiefmoeder. Emma Van Clecm putte, met een revolverschot zoo erg kwet ste, dat zy aan de wonden bezweek 2. AmandusVan Puyenbroeck, van Wet- teren, beschuldigd van aanslag en moord op de kleine Alice De Bruycker. RECHTBANK VAN DENDERMONDE. Vuilaard. Zekere Theophiel Verlée, aardewerker te Nieuwerkerken, is voor aanslag op de zeden veroordeeld geworden tot i jaar gevang met berooving zijner burgerrechten gedurende 10 jaar. Hy blijft aangehouden. Messteek. Ter bierbrouwerij der firma Burny Broeders, ontstond er twist tusschon Henry Van Nuffel, brouwersgast en Louis Amendt, kelderbaas. Van Nuffel bracht met een pennemes eencn steek toe in den rug van Amendt. Van Nuffel is veroordeeld geworden tot 2 maand en 50 fr. boet, voorwaardelijk voor 5 jaar. Slagen. Remi Moreau, van Bavegem, heeft Leopold Erauw zoo erg geslagen, dat deze vijf dagen werkverlet onderging. Mo reau krijgt 1 maand gevang en 50 fr. boet. RECHTBANK VAN OUDENAARDE. Moord te Haeltert. Woensdag raor- gend werd het aanhoudingsmandaat ten laste van Jozef Landuyt, voor moord op de 60-jarige Monika Beaumont, bekrachtigd. Een vergelijkend examen wordt geopend voor bet begeven van tien plaatsen van 2e kommies by het hoofdbestuur der the saurie en openbare schuld. Voor het aan vaardingsexamen is de Vlaamsche taal niet verplichtend f De eerste proefneming loopt over de Fransche taal en de wiskundezij zal plaats hebben op Maandag 13 Febr. 1911. Tot de tweede proefneming, wier datum later zal worden vastgesteld, zullen alleen worden toegelaten, degenen der deelne- menden die ten minste do drie vierden der punten in elk dezer twee vakken hebben bekomen. Revue hebdomadaire de la Presse. A lire au dornier numéro de la Documen tation Catholique Étrennes pontificale». Le Socialisme rationnel. Le Parti des suiveurs, La Religion dans les Écoles officielles. Les Scandales d'une Administration provinciale. Dans la Revue de VUniversité de Bruxelles, M. Goblet d'Alviella avoue que la morale a besoin de l'absolu. L'organe officiel du parti socialiste beige condamne ex cathedra a la monarchie. Un important discours de M. Piou. Les Conquétes lalques. La Criminalité juvé- nile en France. L'infériorité de la Republique franqaise au point de vue social. Les grands Ancêtres. II n'y a pas cu la moindre faute juridique dans les procés Ferrer. Contr# le Scnat. Ce bon Sénat. La Girouette et la Baraque. Au Personnel enseignant. Les Doctrines du libre examen Une député libóral bien renseigné sur ce qui se passé dans son arrondissement. La Documentation Catholique parait chaquo semaine sur 16 pages au moins. Un an 6 francs. Le numéro 20 cen times. Abonnemont d'essai fr. 1,50 pour douze numéros. Numéro spécimen gratuit est envoyé sur demande adressée au secrétariat, 59, rue Rubens, a Schaerbeek. DAVIDSFONDS. Afdbeling Aelst en Omstreken Reeks van 6 Voordrachten met Lichtbeelden te houden in de Feestzaal van het Landbouwershuis Keizerlijke Plaats, Aelst. Telkenmale om 8 ure 's avonds zeer stipt. Personen vreemd aan de Afdeeling kun nen kaarten bekomen A. Voor de gansclie reeks aan 2 Fr. B. Voor ééne voordracht aan 0,50 Fr. Deze kaarten zijn te bekomen bij do bestuurleden der Afdeeling of aan den ingang der zaal by iedere voordracht cn zyn persoonlijk. Maandag 9 Januari 1911, Kerstmis naar de beroemde schilders heer Adv. Eug. Bostbbls. in de parochiale Kerken van Aalst. Kerk van Sint-Martinus Zondagen 5, 6, 7, 8, 9, 11 ure. Weekdagen 5 6, 6 7, 7 8, 10, ure. Kerk vau St Joseph Zondagen: 5 Vt» 7, 8O1/*» 11 ure. Wsekdagen 6, 6 l/s» 7, 8, ure. Kerk van Mylbeke Zondagen 5, 6 l/t» 7 i/t, 9, ure. Weekdagen 6, 7, 8, ure. Worden gevraagd door de Patroons 1 Goede Hoveniersgast, (Bloemist). 1 Gaswerker, buizenplaatser. Vragen der Werklieden 1 Bakkersgaat. 1 Voerman. 1 Schrijn werker. 1 Vuurstoker. machinist 1 Hoefsmeder, rr- 1 Smeder, halvegast. Wy vornemon met genoegen dat in den schoot van den Katholieken Burgerskring, onzer stad een Beschermkomiteit voor den leertijd der ambachten is tot stand ge bracht. Ziehier het doel dezer nuttige instelling Meer dan ooit, en met reden wordt geklaagd over onze ambachtslieden velen leeren eenen stiel maar weinigen kennen hem goed en het getal der flinke ambachts mannen vermindert van dag tot dag. De oorzaken daarvan gaan we nu niet opnoe men, doch de droeve gevolgen ervan ondervinden we dagelijks half gevormde werklieden leveren gebrekkig werk, zulk werk wordt slecht betaald en van daar gebrek in vele huisgezinnen, En wat nog erger is deze halfvol- leerde stielmannen, eens baas geworden, zullen op hunne beurt leerjongens vormen, Dog min bekwaam dan zij. Waar gaan we naartoe in zulke voorwaarden tenzij naar den ondergang van onze deftige ambachts lieden-bevolking. Die betreurenswaardige toestand gaat gelukkiglijk tegengewerkt worden. Onder de aanmoediging van ons Katholiek. Staats bestuur zijn reeds in verscheidene steden van het land, komiteiten ingericht voor de bescherming van den leertijd. Deze komi teiten verschaffen aan de ouders de noodige inlichtingen over de verschilligeambachten; zy zorgen er voor dat de leerjongens twee of drie jaar standvastig by denzelfden baas kunnen blijven, en daar niet gebezigd wor den voor beuzelarijen maar wel om gron dig bunnen stiel aan te leeren en ervaren vakman te worden. Het Staatsbestuur verleent daartoe eene toelage aan de bazen die de noodigo voor waarden vervullen verders verleent het aan de leerjongens bewijzen dat zij hun vak kennen, tevens een diploma van be kwaamheid en om honderd frank gereed schap. Dat is het schoon en nuttig werk dat de Katholieke Burgerskringkomt te Btichten alhier, en dat geroepen is om grooto diensten tc bewijzen aan de patroons, aan de maatschappij en bovenal aan de kleine burgerij. Het bestuur zal eerlang de vereischte pleegvormen en voorwaarden alsook al de noodige inlichtingen kenbaar maken, Ecne voordracht over dat belangrijk onderwerp zal gegeven worden op 29 Januari aanstaande door eenen afge vaardigde van den heer Minister van Ny verheid en Arbeid. Stad Aelst. OPENBARE LEERGANGEN van Het College van Burgemeester en Schepenen Gezien het ministerieel besluit openbare en kostelooze leergangen van Hoefsmede rij inrichtende 3rengt ter kennis van het publiek dat op Zondag 15 Januari 1911, in de beneden zaal van hot lokaal van het Landbouwco- mice, Keizerlijke Plaats, om 10 uren voormiddag, do leergangen zullen beginnen en telkens op dezelfdo uur de elf volgende Zondagen gegeven wordendoor M. Fr.-Al. Singelée, Rijkveearts, 67, Brusselsche Straat, Dendermonde. Zullen tot de lessen, gevolgd van prak tische oefeningen in eene Smidse, toegela ten worden al de personen, 's minstens 19 jaar oud, die zich willen bekwamen in het paardensmeden zij zullen hiertoe, voor den 10 Januari 1911, de vraag sturen aan den Veearts gelast met de leergangen en bij hunne vraag oen uittreksel uit hun geboorteakt voegen. Zy zullen daarna eene bijzondere uit- noodiging ontvangen. De hoefsmeden moeten zich voorzien van kleine werktuigen welke zij noodig hebben om liet hoefijzer te makenen aan te zetten. Het beheer van Staatsspoorwegen ver leent op zijne lijnen aan do toehoorders der leergangen van hoefsmederij scholier abonnementen voor ééne verplaatsing per week. Om dit voordeel te genieten, moeten de belanghebbenden er de vraag van doen aan den statieoverste 8 dagen op voorhand waarbij te voegen is 1® Een getuigschrift afgeleverd door den voordrachtgever de dagen der opening der leergangen vermeldende. alsmede de de dagen der week waarop zo plaats heb ben 2" Een getuigschrift van verblijf afge leverd door den Burgemeester of den Policie -commissaris Deze twee gel uigschriften zyn aan het formaatzegelrecht onderworpen. Eene commissie zal op het einde van den leergang, tot bet exaam overgaan van degenen die regelmatig al de theorische en practische lessen gjvolgd hebben, verlan gen hunne kennissen te doen vaststellen en een certificaat bekomen van by woning hun toegang gevende tot do practische Midden school van Hoefsmederij te Brussel. De toehoorders die verlangen het examen af te leggen móeten zich doen inschrijven by den leeraar wier voordi achten zy bijge woond hebben. Het certificaat mag enkel afgeleverd wordon aan de kandidaten die ten minsten do vyf tienden der punten be komen hebben in do theoretische prooven en dezes tienden in de practische proeven. Aelst, den 4 Januari 1011. De Burgemeester en Schepenen, M.-L. Gheeraerdts. De Secretaris, Oscar Reyntens. SCHOUWBURG VAN AALST Koninklijke Maatschappij 'X LAWD VA1H RIEM op Zondag 8 Januari 1911. Men zal opvoeren geprimeerd Tooneelspel in drie bedry ven, dcor D. Claeys. Kluchtspel in 1 bedrijf, door J.Mannoury. PRIJZEN DER PLAATSEN Voorbehouden van 1 tot en met 60, fr.2,50. De volgende nummers fr. 2,00. Beneden- plaatsen, fr. 1,50. Bovenplaatsen, le rang, fr. 1,00. 2e rang, fr. 0,50. Voorbehouden plaatsen te bekomen ten Lokale, 't Land van Riem, van af Maandag 2 Januari 1911, om 9 ure. PRIESTERLIJKE BENOEMING. Zijne Hoogweerdigheid honft leeraar benoemd te Geeraardsbergen, den E. H. Van Nieuwenhuyze, kandidaat in Wijsbe geerte en Lettoren, leeraar in St. Lievens- gcsticht in St. Lievensgesticht. den E. H. Rohyn, kandidaat in Handelswetenschap pen. AALST. Dijnsdag morgend besta- tigde de bakker Frans Bnckstael, wonende Binnenstraat, dat er by hem eene kas was opengebroken en er 150 fr. was uitgesto- len. Aan de voordeur was niet gebroken, maar, naar het schynt, had Bockstael Maandag avond zijne voordeur vergeten te sluiten, en zoo zai de dief van do gelegen heid gebruik gemaakt hebben. Klacht is bij de policie ingediend. Spiegels, Kaders, Vitraux, Baguetten Spiegelfabriek J\. Mcyvaert, Werf, 3, AALST. Een velodroom te Aalst. Aalst krijgt eonen velodroom. Deze zal aangelegd worden op den Gentschen steenweg, op 10 minuton afstand der Groote Markt, dicht bij de statie van den buurttram Assche-Aalst. De renbaan zal gansch in hout opgetim merd worden en 250 meters aan de koord meten. BISCUITS PAREIN, Antwerpen. GROOTE PRIJS. LEDE. Woensdag namiddag werd de 21 jarige werkman, Aimé Desmet. in de statie van Schaarbeek onder het manceu vreeren, de hand verpletterd tusschen twee buffels. Men vreest dat men de vermorzel de hand in het hospitaal van S-haarbeek zal moeten afzetten. Indien gij een schoone keus wilt hebben van Wolle en Tijk voor Matrassen, Hupelingen, Linoleum, Toile-cirée en al benoodigheden wat den tapissiersstiel be treft, gaat zien by Karei Van de Putte en Zuster, Korte Zoutstraat, 29, Aalst. LEDE. Woensdag namiddag rond 5 ure, terwyl Jan-Baptist De Kerpel, in de herberg Het Scheerken op de wyk Speckaert, op de kaartspelers stond te zien, is een dief in zijne woning gedrongen en heeft 50 kilogr aardappelen en een paar nieuwe schoenen gestolen. De dader is gekend. Het kurkenfabriek van M. Verhae- gen C° van Dendermonde, heeft in de Mcchelschestraat eene afhankelijkheid, waar de zoogenaamde Allume feu ver vaardigd worden, 't Is daar dat Dinsdag avond omtrent 8uur brand is uitgebersten. Gelukkig konden de werklieden het vuuv bemeesteren, vooraleer groote schade aan gericht was. By do aankomst der pompiers was alle gevaar geweken. Er bestaan vele geneesmid delen tegen den hoest en de keelpijn, maar naar het oordeel der geneesheeren, bestaat er maar een enkel dat werkelijk uitmun tend is en 't is juist het aangenaamste en 't beste koopsto, 't is de Pil van Dr Wal- thery. 1 fr. Een regenachtig jaar. Eon stati- stieker heeft vastgesteld dat wij in 1910 hadden in Januari, 20 dagen regen in Februari, 18 Maart, 7 April, 13 Mei, 25 Juni, 15 Juli, 21 Augusti, 14 September, 17 October, 13 November, 27 en December 23. Totaal, 203 dagen op 365. Toen Dinsdag avond de echtgenooten Van Londerzele te Aspelaere van eene boodschap terugkeerden, zagen zy dat in eene kamer, aan de keuken palende, alles overhoop lag. Gerucht hoorende in eene bovenkamer, stelden zy vast dat de diovcn nog in huis waren, en vooraleer M. Van Londerzele van den schrik hersteld was, waren de bandieten ten getalle van twee langs do achterdeur gevlucht. In alle kamers van het huis stonden pakken gereed om medegenomen te worden. Al het goud en zilver is verdwenen. Een som geld werd niet meer gevonden. De bandieten waren over den muur geklommen, hadden de achterdeur geopend met breekijzers en waren op die manier binnen gedrongeD. NEDERHASSELT. Dinsdag kregen drie jongelingon twist met den herbergier en wagenmaker, Benjamin Jacobs, naby de kerk. Do drie verbruikers begonnen opeens den herbergier zoo geweldig met het stoofdeksel op het hoofd te slaan, dat de schedel gekloven is. Do zaak is in de bandon van het gorecht. Nog de misdaad der Rabotstraat te Gent. Het parket van Gent heeft zijne toevlucht genomen tot M. Godde- froy, policiecommissaris te Oostende, die gekend is voor het opzoeken van misdadi gers, bij middel der vingerindrukken. Op de tafel van don eerw. heer bestuur der in de Rabotstraat, heeft men twee glazen, een wyn- en een bierglas gevonden. Het wijnglas heeft gediend om aan eenen kollega van den heer bestuurder, eene verfnssching aan te bieden, doch het bier glas heeft niet gediend, ook niet voor de dienstmeid, daar deze nooit bier dronk. Doch op dat glas heeft men vingerin drukken ontdekt, die M. Goddefroy zeer goed zal kunnen doen uitkomen. Indien sy aan twee verschillende perso nen toebehoeren en voornamelijk indien een der vingerindrukken gelijken aan deze van het slachtoffer, zal het een bowijs zijn dat de moordenaar door do ongelukkige vrouw gekend was en zy hem een glas bior aangeboden heeft. M. Goddefroy heeft insgelijks indrukken gevonden, op een glas waaronder een beeld stond, dat den moordenaar omgeworpen had met den lessenaar open te breken, alsook op het lemmer van het mos waar mede de misdaad geploegd werd. In eene opengebroken kas heeft men een atuk watto ontdekt, waaraan eon bloedplek kleefde en waar insgelijks vingorindruk kon op vastgesteld worden. Het gerucht werd Donderdag avond en Vrijdag morgend in de buurt der Rabot straat verspreid dat de moordenaar zou aangehouden zijn. Wij kunnen echter dat nieuws niet be vestigen. Geen twijfel meer lie- tlen. Mag men to Gent nog langer twijfelen als men bewijs op bewijs heeft, zooals de verklaring van Mad. G. Pieters, 87, Galgenlaan. te Gent, het nog eens te meer getuigt zij zegde ons den 20 Decem ber 1903 Mijn lijden duurde reeds vier jaar lang, ik voelde vreeselijke pijnen in de nieren tot aan do schouders, 's nachts sliep ik slecht en zweette overvloedig en had benauwdheden, ook was ik 's morgens reods vermoeider dan daags te voren ik ging gebukt, in een woord,ik voelde overal pyn, ik kon geeno schoenen meer aandoen, zoodanig waren mijne voeten gezwollen, ik had ook aderspatten ik was verzwakt en moedeloos Na my eenige dagen ver pleegd te hebben met de Foster Pillen (verkocht in de Apotheek De Valkeneer te Aalst) kon ik weder gaan en bukken zonder te lijden myn water werd klaar, de voe ten waren niet meer zoo gezwollen. Mijn toestand beterde aanhoudend, de pijnen verdwenen en mijne volkomone genezing eischte geen veertien dagen Den 11 April 1910, voegde Mad. G Pie- ters er bij - Alhoewel het zes jaar geleden is dat de Foster Pillen mij genazen, toch voelde ik nimmer de minste pyn Lydt gij aan rugpijn, pijn in de schou ders, zenuwpijn, hoofdzeer hebt gij oogenblikken van zwaarmoedigheid zon der reden Mistrouwt u, uwe nieren staan op 't spel. Haast u de Foster Pillen te nemen om ze weder in goeden staat te herstelion en ze te dwingen de onzuiver heden des bloeds, die het lichaam vergifti gen af to lossen. In alle Apotheken in 't algemeen (Eischt de handteekening James Foster 3,50 fr. de doos 19 fr. de zes of vrachtvrij tegen mandaat Engelsche Apotheek van Cli. Delacre,64 Coudenbergstraat, Brussel. (23) Het bedrog ten nadeele der gemeente kas van Schaarbeek.De exporten hebben hun onderzoek geëindigd, en de uitslag zal aan de kamer van inbeschuldigingstelling overgemaakt worden. Deze zal binnen acht dagen te beslissen hebben, welk gevolg aan die zaak moet gegeven worden. Men weet dat de schepene Van de Putte, die er in betrokken was, sedert dien over leden is. Het is nu beslist dat II. M. do Ko ningin den winter zal gaan doorbrengen aan de Azuren kust. Hiertoe is de villa Torro di Cimella, te Nizza, uitgekozen. Deze villa, gelegen nabij Ciiniez, is omringd door bosschen en wei den vormt een echt lustoord. Naar allen schijn zullen de twee ondste kinderen des koninge, prins Leopold cn prins Karei hunne moeder vergezellen. Donderdag nacht, rond i ure zaten, in een hotel restaurant te Brussel, twee heeren met twee serveuson aan tafel, toen een persoon van een 30tal jaren binnen kwam en een tas koffie vroeg. Hij vond den drank te koud en toen deze verwarmd was en hy hem half leeg had gedronken, keerde hij zich tot een der hooger genoem de verbruikers er. zegde die daar embe- teert mij Dan stond hij op cn sloeg denzelfden persoon den kolf van eenen revolver in het gelaat. De getroffene en zyn vriend sprongen op om zich te verdedigen, doch do aanvaller dreigde nu hen omver te schieten. En werkelijk klonk een schot, de kogel trof een der heeren in den arm. Twee andere kogels vlogen verloren. Een policieagent, op het gerucht der schoten toegesneld kon, geholpen door andere personen en na een hevig gevecht, dan pliclitige aanhouden. Het is eene zekere R. Jamay, machinist. M J. Gotenburg, 52 jaar oud, dia manthandelaar, was Maandag van Braïla, te Antwerpen aangekomen, en was by zynen schoonzoon, M. Moed, Oedenkoven- straat, 29, te Borgerhout afgestapt. De dochter van dezen laatste moest den vol genden dag in het huwelyk treden. Dinsdag morgend ging den heer Moed zijnen schoonvader wekken en werd aan de deur reeds een feilen gasreuk gewaar. Deuren en vensters werden in een paar oogenblikken opengesmeten Hot baatte echter mets de verst,kkende gas had haar slachtoffer reeds gevonden. M. Gotenburg lag dood in het bed. Het kraantje van het gas vuur was opengebleven. Door den aöjunkt Diels is een onderzoek ingesteld. De ouderdomsdeken der bedelaars woont te Hoei en is 98 jaar oud. Die man, Marquot genaamd, is nog eon schoone ouderling het karaktervolle hoofd omge ven van een witten baard. Hij gaat nog zeer goed en legt soms, als hy uit bedelen is, mijlen af in het roude. Nog eene geheime stokerij ontdekt te Deerlijk. Dinsdag morgend kwam do heer kontrnleur van Zwevegem, vergezeld van twee accijnzen-bedienden en de twee veldwachters der gemeente, te Deerlijk eene huiszoeking doen, ten huize van den werkman Henri Dhondt, vader van acht kinderen, langs den Waregemschensteen- weg, nevens de herberg Do Evangelie boom In het huis van Dhondt werd een koffer aangeslagen, welke opgepropt zat met al het materiaal benoodigd voor eene geheime geneverstokerij een enkel stuk ontbrak. Er werd vastgesteld dat er onlangs nog genever door den aangeslagen darm had geloopen. Dhondt verklaarde dat hij den koffer, een drietal weken geleden, van eenen onbe kende in bewaring had genomen. Verdere huiszoeking leidde tot geene nieuwe ontdekkingen. Daar er vermoeden bestaat dat er nog gerief in den hof verborgen zit, heeft de overheid gansch den lochting doen omdel- ven, waarmede men Dinsdag avond nog bozig was. Dinsdag morgend werd de gemeente Zwevegem in rep en roer gesteld door een ongeluk, dat, hoe erg het ook zy, de vree- selykste gevolgen had kunnen hebben. Rond 6 uur is in de fabriek van gevloch ten koperdraad en pindraad van M. Léon Beeckaert een jachtwiel gesprongen, waar door vier personen, waaronder de patroon zelf, inin of meer erg gekwetst werden. De stukken ijzer vlogen door het dak van het oud Mannenhuis, het St-Jozefsgesticht, dat ruim 150 meters van do fabriek gele gen is. Een der ergst gekwetsten is de werkman Petrus Favere, die gevaarlijk aan het hoofd en do borst is gewond. Door het ongeluk vallen nagenoeg 250 werklieden zonder werk, wat in dezen wintertijd zeer pynlyk is. De fabriek had Zondag en Maandag niet gewerkt. Dinsdag morgend, toen M. Beec kaert in de tnachienkamer kwam, bemerkte hij de hevige jacht van de machien, en vroeg aan de machinist, Petrus Favere, om den gang van het mekaniek te matigen. De machinist verklaarde dat het hom onmo gelijk was. Op datzelfde oogenblik sprong het jacht wiel met vreeselyk gedi'uisch. Een deel vloog in de machienkamer het andere op het oud-Mannenhuis. Gansch de machienkamer, muren, dak, deuren en vensters werden verbrijzeld. De machinist werd al over de machien in den kelder geslingerd, waar hy bewuste loos teruggevonden werd. Petrus Favere, wonende in de Harel- bekestraat, gehuwd en vader van zes kin deren, werd erg aan hoofd en beenen gekwetst en den linker schouder gebroken. Raimond Van Opstoel, wonende Oote- gemschen steenweg, kreeg een ergen slag op de borst. Jule8 Halleyn, uit de Kapoelstraat, werd erg aan het hoofd gewond. De patroon zelf, M. Beeckaert, kreeg een stuk yzer op het hoofd en werd geluk kiglijk licht gewond. De vier gekwetsten werden spoedig ver zorgd door de geneesheeren Reyntjes en de zoon des burgemeesters. Het jachtwiel had een gewicht van 9550 kilos. De stoffelijke schade bedraagt 35,000 fr. Een man vermorzeld te Pelegem- Deinze. Toen de machinist van den tram Kruishoutem-Deinze Woensdag avond een kwaart na 8 ure van den Soeverein te Petegem naar de statie van Deinze reod, vond hij tusschen den Soeverein n en den Molen, op eene eenzame plaats, eenen wagen kolen, met twee paarden bespannen, op den steenweg staan. Dat kwam aan den machinist verdacht voor, doch hij stopte niet. Toen hy een half uur later gereed was, om met don train van Deinze statie naar Kruishoutem torug te keeren, zag hij een paar mannen van Kruis houtem op zynen tram stappen, waaronder de voerman, M. Grymonprez. Hy deelde hun zyn vermoeden mede, dat nabij den Soeverein een ongeluk moest gebeurd zyn. Zij vonden den waggon inderdaad op 300 meters voorby den molen nog staan De tram stopte, en voorzien van eenen lantaarn, ging men zien. Men vond een man onder den wagen liggen, met vermorzeld hoofd. Het rechter voorwiel moest langs de rechter slaap gereden zijn, en had aldus een deel van den schedel verbrijzeld. Het lyk werd herkend als dat van Gus- taaf De Smet, 51 jaar, die met twee broe ders eene boerderij en koolhandel drijft te Kt uishoutem- Bunder. Het slachtoffer was de stiefzoon van den gewezen burgemeester, Van der Looven, van Kruishoutem. Hij was om 4 uur naar Deinze-statie ge reden om eenen waggon kolen te lossen. In het naar huis ryden met eene vracht van 5000 kilos kolen moet hy van den voortrein van den wagon gestuikt zyn en op zijn ge roep moeten de paarden plotseling blijven staan zyn. Spoedig waren de gendarmen van Deinze en ook die van Kruishoutem ter plaats, ovenals Dr Filliers, van Deinze, die enkel don dood kon vaststellen. Het lyk werd door de zorgen van M. Grymonprez en Emiel Veys, naai zyne woning, te Kruishoutem, overgebracht. De fabriekwerker Coppens, wonende op Waarschoot-Hoekje te Waarschoot, ondervond sedert eenigen tyd dat hij eene groote hoeveelheid aardappelen ontstolen werd in zijne woning. Eenige dagen nadien gaf hij er kennis van aan den policiecommissaris Bouchier, die een onderzoek deed, waardoor vermoe dens vielen op zekeren F. C, De commissaris maakte een kenteeken op de aardappelen om den dief gemakke lijker te betrappen. Maandag, tijdens do afwezigheid van Coppens, werd hy wederom bestolen en diende eene nieuwe klacht in. De heer commissaris deed een nieuw onderzoek en begaf zich naar de woning van den vermoe- delijken dader F. C. Hij onderhoorde de vrouw, die stellig loochende, doch hij ontdekte de aardappe len met de kenteekens. Zich betrapt ziende, bekende de vrouw herhaalde malen aardappelen gestolen te hebben bij Coppens. Do aardappelen zijn aangeslagen proces-verbaal is opgemaakt. Geheime stokerij ontdekt te Kortrijk. Dinsdag morgend ging M. E. Pierard, provinciale Toeziener van belastingen te Brugge, vergezeld door don heer L. De Smet, controleur der accijnzen, en M. Loghe, commissaris, eene huiszoeking doen bij Qam. Stichelbaut, likeurhandelaar in de f'yckestraat, en ontdekten er twee toe stellen om genever te stoken, waarvan een in werking was. Beide toestellen en verder gereedschap voor de geheime geneverBtokery werden aangeslagen Stichelbaut werd aangehou den en door twee agenten namiddags om 2 uur in het gevang oppesloten. Eene zonderlinge zaak brengt de stad Ronse sedert eenigen tijd in ontroering. Zekere Van Glabeke, bediende bij den speorweg, te Ronse, was tot eenen beteren post benoemd to Kortryk, doch hy had nog zijne nieuwe plaats niot ingenomen, daar hij aan doofheid leed. Verloofd zijnde met zekere juffer, ging hy met haar naar den dokter, om hem over zijne doofheid te raadplegen. Sedert het bezoek aan den heelmeester, scheen van Glabeke ontmoo- digd. Op 17 December, ging hij met zyne geliefde op reis, na hunne bloedverwanten te hebben verwittigdzy droegen nog al eene aanzienlijke som mede. Nu, op Kerstdag ontving de broeder van het meisje een schrijven, waarin stond, dat dat men haar of haar beminde nooit meer zou terugzien in den brief stak een post- mandaat van 300 fr. De brief was te Luik geschreven, droeg den datum van 22 De cember en scheen den 24 December te Halle in den post gestoken te zyn. Inlichtingen werden genomen te Luik, waar bovonden werd, dat beide personen in een hotel der stad waren afgestapt doch daar bleven zij niet lang en vertrok ken, alhoewel in hunne houding niets bijzonders deed vermoeden. Sedert het schryven van den brief werd er van Van Glabeke en van zijne vriendin niets meer gehoord. Maandag voormiddag werd het zoven- jarige dochtertje der echtgenooten Penet- Demunck, wonende Ryselschepoort,gehucht Cornet, te Meenen, door hare moeder gelast eene boodschap te doen in do wijk van den Pont Neuf, te Rekhem. Daar het kind zoo lang wegbleef werd de moeder ongerust en ging zien in de verte zag zij haar kind schreiende afkomen, liet meisje vertelde dat zy langs den weg door eenen onbekenden kerel vastgegrepen en in eenen gracht geworpen werd en dat hy haar twee messteken had toegebracht. Op haar noodgeschrei had de laffe kerel zyn slachtoffer losgelaten en de vlucht genomen. Onmiddellijk werd doktoor Samyn, van Lauwe, ontboden, die vaststelde dat het kind eenen messteek in de rechter bil en in de borst bekomen had, doch niet gevaar lijk geen geweld werd op het kind vast gesteld. Noodlottige onvoorzichtigheid te Lier. De 8-jarige zoon der echtgenooten Minne- kens wilde eenen ketel kokend vet van het vuur nemen, ongelukkiglijk kantelde den ketel om, en heel den inhoud stortte over den ongolukkigen knaap. Op do hulpkreten van het slachtoffer kwamen geburen toege sneld doch de knaap had zulke erge brand wonden bekomen, dat hy na eenige uren vreeselijk lyden bezweken is. De laatste dagen heerschen op de Noordzee hevige tempeesten vergezeld door hagel, sneeuw en regenbuien, waaronder de scheepvaart veel te lyden had. De postboot Leopold II, commandant Timmermans, die Woensdag avond om 8 ure te Oostende moest aankomen, i$ slechts 2 uren later binnen gevaren, na geweldig gekampt te hebben tegen het onweder, gelukkiglyk zonder erge schade geleden te hebben. De postboot had 600 zakken kor- respondentie aan boord met 200.000 brie ven. De stoomboot Rubis welke om 1 ure 's nachts moest binnen loopen, kwam slechts om 4 ure van den morgend aan, na een harde stryd tegen het tempeest. Als deklading had de boot eune overgroot* lading manden sprot en haring, welke by aankomst zoo erg beschading was, dat d* visch aanstonds aan de meest biedenden moest verkocht worden. Een reizend koopman, de 64jarige Michel Cognoul, van Hauret, werd, thuis komend, door twee schelmen, verborgen in zijn huis, aangevallen en met messtcxen gedood. De bandieten stolen tevens 1650 fr, en namon voor 800 fr. koopwaren mee. Ten huize van den burgemeester van Annevoie ontstond brand in de kamer van zyne 45jarige huishoudster. De burge meester opande dt kamer en zag eene omgevallon lamp op den grond liggen en het bed in brand. Het vuur werd gebluscht; maar men vond de vrouw niet. Na lang zoeken ontdekte men haar, dood, in eenen vijver nevens het huis. Men onderstelt dat de vrouw uit het venster is gesprongen en in d*n vyver geloopen en verdronken is.

De Denderbode | 1911 | | pagina 2