Donderdag 19 Januari 1911 5 centiemen per nummer 65" Jaar 4529 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Geuzenwerking. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Wijngaard ODder glas Nijverheid en ^rbeid, Zondagrust. EEK EK AKDElt Uit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- aening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Poet ont* v. nyeu zyn ten laste van den schuldenaar. Me.i Schrijft in bij 4L V»n <1** Putle-Goosseu», Korte Zoutstraat, N" 31 =n in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen bandschriften worden met teruggestuurd. Heereu ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegenden dynsiag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiön uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CUHlUK (HJU*. Aeisi, 18 Januari 11)1 1. Wij hebben teeds gezien op welke manier liberalen cd socialisten te werk gaan in do provincie Henegouw om het geven van katechismuslessen en gods dienstig onderwijs te verijdelen. In de gioote liberale steden wordt op dezelfde wijze gewerkt, maar in de provincie Luik, die eeue nijverheids- proviDcie is, wordt, ook in de kleinere gemeenten, op dezelfde manier gewerkt om het onderwijs van den Godsdienst moeilijk of onmogelijk te maken. De Qodsdxemtige Week le Luik geeft over die werking inlichtingen die zeer nauwkeurig de werken der geuzen opsommen. Ziehier Zijn er offlcieële onderwijzers die het godsdienstonderricht niet geven, dan mag de geestelijke Overheid personen aanduiden om de onderwijzers te ver vangen. De Gemeentebesturen moeten echter die benoemingen goedkeuren. Welnu, die besturen weigeren de personen, door de Geestelijkheid aange duid, in de school te laten komen, ofwel zy wachten langen tijd, vooraleer die benoemingen goed te keuren iDtus- schentijd wordt aan de leerlingen geene katechismusles gegeven. Gemeentebesturen zenden aan de ouders druksels, welke deze enkel heb ben te teekenen,om te vragen dat hunue kinderen van het Godsdienstig onder richt zoudon ODtslagen worden. Dik wyls wordt een persoon die min of meer een officieel karakter heeft, of bekend is als ten dienste zijnde vau politieke personen met die lijsten rondgezonden, bommige ouders teekenen uit vrees, andere uit onwetenheid. Gemeentebesturen verplichten du kandidaten-onderwijzers de verbintenis aan te gaan, in geval vau benoeming, geen Godsdienstonderricht te geven. Zy beloven en geven voordeelen, bevorderingen, verhooging van jaar wedde aan de onderwyzers die geen kateehismusles geven. Zij benoemen enkel kandidaten die hun volledige bevrediging geven ouder geuzenopzicht. Zij nemen de kruisbeelden uit de schoollokalen weg. 36* Vervolg. Het vertoonde ecne smalende uitdruk king. Wat gingen haar zijn werken of zijn leven in Afrika aan Die dingen kwamen volstrekt niet in aanmerking. Het kwam er slechts op aan, dat hy rijk en op het oogenblik een der eerste mannen in Londen was, en dat hij verliefd op haar was en een titel bezat, die ieder meisje met trots voeren zou. Maar natuurlijk moest zo luisteren. Zij moest belangstelling toonon. Ze onder drukte een geeuw en boog zich een weinig voorover, terwijl hare oogen onderzoekend op hem gericht waren. Ik begrijp het, zei ze met hare zacht ste stem. Gy waart dapper. Oh, ik houd van een dapperen man. Hy keerde zich eensklaps ora. Het ver langen der liefdu scheen op zyn gelaat, in zyne oogen. Alice wist zonder te kyken, dat zyne hand op den knop van zyn stok beefde dat hy gedurende een oogenblik niet spreken kon ten gevolge van de ont roering die hem tr.ichtte te overweldigen. Alice, riep hij uit. Ik ben niet altyd dapper geweest. Er zyn oogenblikken ge weest, bo neen, uren en dagen, dat ik Zij verbieden de onderwijzers voor en na de klassen te bidden. Zy kiezen boeken voor hunnescholen, uit welke de naam van God stelselmatig is weggelaten. Dat zijn do middelen door de offlciëele geuzerij in het werk gesteld. Nochthansiser in de gemeenten welke zulk geuzenbesiuur hebben, eene min derheid katholieken, welke bogeeren dat T Godsdienstonderwijs aan hunne kinderen zou gegeven worden er zijn ook vele vaders die wel voor geuzen kiezen maai' toch zouden begeeren dat de katechismus aan hunne kinderen geleerd worde. Welnu, al de begeerten en rechten dier menschen worden met de voeten getreden door geuzenbesluren die enkel voor doel hebben den Godsdienst te be strijden, en die aldus handelen op bevel van de aartsvaders der logie. In de gemeenten waar het plaatselijk Bestuur zoo dweepzuchtig goddeloos is, heeft men het eerst katholieke scholen opgericht, omdat de katholieken een onderwijs voor hunne kinderen zouden hebben naar hun verlangen. Doch dan wendt hot geuzenbestuur alle mogelijke middelen aan om de kin deren naar de gemeentescholen le lok ken, die dan effenaf onzijdige scholen en geuzenscholen zijn. Niettegenstaande al die middelen en inspanning, zyn in de provincie Luik enkel 7,6 per cent van de leerlingen der genventescholen van het godsdienst onderwijs ontslagen, wat wel duidelijk beteekent dal de ouders bijna nog alge meen het godsdienst-onderricht voor hunne kinderen vragen, z<-lfs diegenen welke ze naar de offlciëele scholen zenden. Van dan af is het noodig dat de wet do middelen aan de hand doe om het vorlan- gen der ouders te voldoen. De duivelscbe aanhoudendheid welke de geuzen aan den dag leggen om het godsdienst onderwijs te bestrijden, moet een spoor slag zyn voor de katholieken om meer en meer te ieveren voor de rechten der vrije school, in welko de ouders hunne kinderen kunnen doen opvoeden naar hun verlangen. Tegenover de trouwloosheid en den dwang der geuzenbestureu, moeten de katholieken meer en meer hun rechten dat dor vrijheid doen gelden. de grootste lafaard ter wereld wa». Maar hy zweeg, stak zyne hand uit en om klemde krachtig en vast de hare. Mrar Alice, indien gewist.... zoudt ge dan wel iets om mij geven Zyne oogen hechtten zich aan haar ge laat. Zij sloeg den blik een weinig neer en keek toen weer op. Weten Om u geven. Lord Croft vroeg ze fluisterend. Hy boog zich plotseling dicht naar haar toe, nam hare handen in de zynon en keek haar met alle liefde, eerbied en en vertrou wen aan, welke een man de vrouw toe draagt, die hy tot zyne echtgenoote hoopt te maken. Zoudt gij van my kunnen houden riep hy uit. Ik heb u lief. Voor zoover het wcreldscho vooruitzichten betreft, geloof ik wel, u genoeg to kunnen aanbieden, maar ik verlang dat gy van mij houdt. Alice beefde ongewoon. Geen enkele man had ooit geheel zoo tot haar gesproken. Zy voelde zich koud in de warme zonneschijn, en eensklaps was door de een of ahdere oorzaak dit oogenblik van triomf geheel anders geworden, dan zij het zich voorge steld had. En toch, waarom Waarom Waarom maakte zich juist nu, die zonder linge vrees voor de toekomst plotseling weer van haar meester Haar blik viel op de schamele gestalte der vrouw, die nu dichtbij hen was, en langzaam keerde zy zich weer tol Lord Croft. Ieder echte liefhebber van boomteelt verlangt het genot eener serre (indien hy ze nog niet bezit), om er eenige wijngaar den in te kweeken, ten einde die iekkere vruchten te oogsten welke men druiven noemt. Nochtans, om die weelderige trossen en die zoete en sappige druiven te oog sten, moet men, bij de kuituur, zekere punten in acht nemen wij gaan ze uit leggen om do liefhebbers te helpen wien de zaak betreft. De serre zal, zooveel mogelijk, naar het zuiden gericht zijn, om rechstreeks de zonnestralen te ontvangen en alzoo veel warmte te kunnen opnemen. De kromlijnige vorm, meteen of twee daken, is de beste. Men zal den grond een meter diep omwerken en hem goed be werken met stalmest, compost of welk- danige organieke stoffen, waarbij men per k ubieken meter. 300 gr. superfosfaat, 150 gr. kloorpolassium en 100 gr. zwa velzuren ammoniak zal voegen. De men geling met de aarde moet zoodanig geschieden, dat heel de massa er regel matig van voorzien is. Dit werk geëindigd zyndo, gaan wij over tot de planting die van November tot Maart geschiedt aan de wijngaarden die voor of gedu rende den winter geplant worden, zal men, aan den voet, eene laag mest of drooge bladeren leggen, om do wortels tegen de vorst te bevrijden. Bij voorkeur kiezen wij, om te planten, wijngaarden in pot gekweekt boven de rechstreeks uit den vollen grond getrokken de planten hernemen veel gemakkelijker. De steDgel zal op twee of drie oogen ge snoeid worden, om het naareenen enke len verlengscheut te laten stroomen en hem daardoor heel kloek te maken de andere scheuten zullen op twee of drie bladeren ingenepen wordendoor eenige begietingen gedurende den zomer, zullen wij aan den groei krachtig medehelpen, nam'dyk, indien wij van bovengemelde meststoffen 5 grammen per liter water bijvoegen. Het verluchten laat dikwijls te wen- schen, het is nochtans een belangrijk punt in de teelt en gewoonlijk wordt daar maar weinig op gelet. Van einde Februari tot in 't begin April, laat men de luchtvensters vierkant volop open, om den groei eenigszins tegen te houden en, van April af, evenals gedurende den groei, zullen wij ze openen, wanneer de warmtegraad tot 25° gestegen is. Dit is eene der reden waarom de serre uitslui- telijk voor de teelt des wijngaards moet bestemd zijn. Indien deze verschillende My Ik f riep ze stamraelend uit. Gy wilt dat ik... van u houden zal Zyne hand hiold de hare nog altijd omvat doch ook hij had de vrouw, die nauwelijks eenige meters van hen af liep, bemerkt. Eeno plotselinge verandering kwam over hem. Hij leunde in zyn «tooi achterover. Gij kunt niet meenen, dat gij werkelijk iets om my geeft, herhaalde Alice. Hare oogen waren nog altijd op de zijnen gericht, en zij zag, hoe cr een schaduw overeen trok en eene opvallend doordringende uitdrukking eensklaps de bovenhand kreeg. Toen verdween de uit drukking weer, en keerde zy zich met ingehouden adem ora, om naar de vrouw te kijken, die oen oogonblik te voren over het grasveld had gcloopen. De vrouw was verdwenen. Entoen zij het hoofd weer terug draaide, was ook de vreemde uitdrukking in Lord Croft's oogen niet meer zichtbaar. Toch was ook hij ont roerd, geschokt, alsof de een of andere gedachte bij hem boven gekomen was, die hem hinderde. Ja, om u, zei hy met bevende stom. Om u, Alice. Hij aarzelde, en vervolgde toen met moeite Ik ik heb u, geloof ik, reeds van den eersten avond, dat ik u ontmoette, af, liefgehad. Herinnert gij het u nog Het was op Mevrouw Dimsdale's diner. Ik z 1 het nooit vergeten. Alice glimlachte een weinig. Ook zy kon dien avond niet vergeten. Zy had wol luid kunnen lachen, toen se aan bare woorden, aanbevelingen, vooral die hetreffelyk de bemesting, gevolgd worden, zal men talrijke en dikko trossen oogsten met schoone en lekkere druiven. Varieleiten voor onverwarmde sorren: Frankonthal, Alphonse, Lavallée, For- ster's white seedling, Buckland's Sweet water, Muscat d'Alexaudrie, enz. G. Impatient, Leeraar Tuiubouwschool Vilvoorden. M. Verhaeghen, Volksvertegenwoor diger voor Gent-Eecloo, heeft zijn ver slag uitgebracht over do begrooting van het Ministerie van Arbeid en Nijverheid. Onze lezers weten, dat het katholiek Gouvernement, enkel geld heeft, voor paters en nonen. Ziellier nu eens wat er iredaan wordt voor Arbeid en Nyverheid, maar daarmeé bemoeien onze antiklerikalen lasteraars zich niet ze kunnen er niet uit trekken. Het krediet voor het vakonderwijs beloopt in 1911 tol 2,300,000 fr., eene vermeer dering 100,000 frs. De katholieke Pro vinciën en G-meeutebesturen leggen daar bij en men komt tot eene somme van 7 miljoen, welke voor het vak onderwijs van 't werkvolk uitgegeven wordt. Het krediet aan de voorzorgkassen en mutualiteiten geschonken beloopt nu tot 600,000 fr. vermeerderd van 200,000 fr. Het k eed iet voor het arbeidstoezicht wordt op 325.000 fr. gebracht. Het krediet voor de erkende mutuali teiten, die ten doel hebben hare leden aan te sluiten bij de algeraeene lyfrent- kas, beloopt tot 2,100,000 ft*. Eene toelage van 90 000 fr. is ge schonken aan de onderstandkas ten bate der slachtoffers van arbeidsongevallen. Aan de tentoonstelling van Charleroi wordt eene toelage vaa 200,000 ft*, en aau deze van Turyn eene somme van 160 duizend fr. geschonken. Van al diedingeo hoorde men natuur lijk niet spreken, onder een liberaal gouvernement. Besluit Werklieden en burgers, wilt gij al die toelagen kwijt zijn en ze door de franc magons zien inpalmen, stemt voorde anti klerikalen! Van 'smiddags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondao 22 Januari 1911, M. Gysseunckx, Molen straat. hare verspelling dacht, toen zy en Marga- retha dien avond toilet maakten. Doch Lord Croft zag niets van dat alles op haar gelaat. Evenals allo verliefde mannen, zag hy in haar alles, wat hy haar toedichtte. Dat ze harteloos, zelfzuchtig en eerzuchtig was, zou hy niet geloofd hebben, zelfs indien men het hem nog zoo stellig verzo- kord had. Hy hield hare hand krachtig omvat. Wilt gij trachten, van mij te houden, wilt ge mij in de gelegenheid stellen, uwe liefde te winnen vroeg hij schor. Ik zou om uwentwille groote dingen kunnen doen Ik zal voor u werken, Alice. Ge zult er nooit berouw van hebben. Langzaam sloeg zo hare oogen naar zyn gelaat op. De gedachte kwam bij haar op dat het beter zou zijn, eerlijk tegenover hem te wezen. Bovendien zou hy het toch kunnen vernemen Dus trachtte zy zacht hare hand terug te trekken. Gy gij moest me dat niet vragen, zei ze met lichte bevende stem. Ik moest u niet uit laten spreken zonder dat ge weet. Wat weet vroeg hy. Over mijne moeder, antwoordde ze fluisterende. Hij bewoog zich niet, hij Ket hare band niet los, en haar hart begon weer snel te kloppon. Ik hob reeds het een en ander verno men, zei hy langzaam, maar niets van dien aard zou op my ooiteenen invloed kunnen St-Pieterspenning. De liberalen hebban het gemunt op alle katholieke werken. Io een liberaal voddenpapierije wordt door eenen iugebeelden of wezen lijk bestaanden schrijver uit Adegem uitgevallen tegen St Pieterspenning. De St-Pieterspenning werd gesticht, zegt die geleerde bol, om de soldaten van den Paus te onderhouden. Hij voegt erbij dat dePaus die soldaten niet noodig had, omdat hij geen land bezat. De man kent niet veel van geschie denis. De Paus bezat wel een land het werd aan de Pauzen geschonken door Pepijn de Korte, in de VIII0 eeuw, maar het werd hem bij stukken en brok ken afgenomen, in dé XIXe eeuw, door Victor-Emmanuel, wier opvolgers ko ningen van Italië zijn. De Paus had dus wel degelijk een land, wat die averechts geleerde geuzen- bol er ook moge van zeggen. Liegen en domheden vertellen, dat is de specialiteit van geuzenkrabbelaars. Liberale Godsdienst. Er stond onlangs in de Nieuice Rottsrdamsche Courant, een liberaal hollandsch blad, de volgende advertentie Wordt gevraagd, beschaafde Juf- frouw ter assistentie in de huishou- ding. Liberale Godsdienst. Brieven, enz.... Als dat nu niet het nieuwste is op het gebied van Godsdienst (met 'n groote G), dan k"n ik er niets meer van Zoo! Zoo!... liberalen Godsdienst, en dat nog met een hoofdletter. Welke mag die wel zijn Die van Mammon zeker, want by de liberalen doet men alles voor het goud en door het goud Het goud is er alles, waDt door het goud kan men veel genie ten op aarde. En dat is alles, la de eeuwigheid zeggen die heereu niet te gelooven. Nu... als die beschaafde juffrouw dien godsdienst uilsluiielyk belydt, dan be klagen wij het huishouden. Wat in de werkelijkheid de Kerk deed leven onder de vervolginswetten, haar deed zegeviereu over onverschillig heid, minachting en laster, het waren niet de bewijzen of redevoeringen, maar de innerlijke kracht, die zich openbaar de en uitstraalde in de deugd, in do liefde, in het brandend geloof der christenen van het heldentijdperk. En die kracht is het leven wordt gevoed door de H. Communie. J. Dintelo. hebben. U heb ik lief, Alice u, van wie ge ook af moogt stammen u, omdat ge zacht en lief cn vroolyk en gelukkig zyt. Alice, mijn leven is soms zoo vreugdeloos geweest, zoo vol tegenspoed dat, als ge van my houdt, hel hyna te mooi wezen zal om waar te zijn. Maar myne moeder Hare lippen waren wit geworden. Hij verraste haar. Zy voelde zich onbehage lijk. Wat bedoelde hy, hy, de groote Lord Croft, de man, die overal bijval had, met op zulk een nederi- gen droevigen tcon te spreken En dat over tegenspoed Zou er iets niet in orde kunnen zyn? Iets, waarvan slechts weinige afwisten Maar dat was immers bespotte lijk. Zy kon zich niet vergist hebben. Het lot kon niet onvriendelijk jegens haar zyn en hare berekeningen nu nog in duigen werpen. En in alle geval was hy, wat hy was een groot man en wat zijn verle den betrofdat was onzin. En wat er ook gebeurd mocht zijn, nu kon het hem niet meer deeren. Hy had te veel gedaan, om nu nog door iets verontrust te kunnen worden. Zij steldo zich zelf volkomen gerust. Hy hield nog altijd hare hand vast. Wat is er met uwe moedor, liefsto vroeg hy. Bedoelt ge dat iemand weet, wie ze was Zy knikte. Wordt voortgezet

De Denderbode | 1911 | | pagina 1