m Ponderdag 26 Januari 1911 5 centiemen per nummer 65ïiê Jaar 4551 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan m de Stad on 't Arrondissement van Aalst Onze liberalen Gasthuisnonnen. 1 LIEFDE iUt MEIM. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Wat ge niet moet lezen. Tegen zedeloosheid. EEN EX AXDEIt. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- tening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zee maanden fr. i-75 voor dr|| maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen lijn ten laste van den schuldenaar. Me:i Schrijn ;n bij v»»»« a*- l'uttc-GooiweuH, Korte Zoutstraat, Nr 31 ;n in alle Postkan teren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen or 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. fleere, ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen;, den dynsdag i vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen *ich te wenden ten bureele van dit blad. oiuouk AelHSJuuuari 1DI 1. en de Dagelijks ondervindt men altijd meer en meer dat het op de gasthuisnonnen is dat onze logiegasten, onze blauwe en roode geuzen, het gemunt hebben. Na de goddelooze scholen moeten er ook wereldlijke hospitalen komen. Dus in 't begia des levens moeten de opko mende geslachten worden opgevoed zonder God op 't einde des levens moeten de zieken zooveel als het zijn kan, sterven zonder God. De Kloostorzusters, de Gasthuisnon nen moeten dus uit de hospitalen en liefdadige gestichten verdreven worden. Ja, ze moeten aan de deur der gestichten meest allen door legaten van vrome Katholieken tot stand gebracht en on derhouden. En waarom moeien de Gasthuisnon nen uit de hospitalen verdreven wor den Omdat ze godsdienstige propaganda maken by zieken omdat ze de zieken aanraden zich met God te verzoenen voor dat ze de eeuwigheid intreden. Zooverre dryven onze logiegasten hun nen ouverbiddelijken Godshaat. Maar wat kan het hun schelen dat de zieke geruster sterft met de hoop op Gods genade. In Frankrijk zijn in de groote steden waar de logeigasten meester zijn, meest aide hospitalen verwereldlijkt. Frankrijk geeft aan onze blauwe en roode geuzen voorbeelden die hier te lande dienen nagevolgd te worden en hierom is door de macouuieke logie besloten dat overal waar het zijn kau de Gasthuisnonnen aan de deur moeten en vervangen worden door wereldlijke ziekendieners. Reed» is men te Brussel aan 't ver wereldlijken verscheidene Gasthuis nonnen zijn reeds afgedankt, op sluwe wyze aan de deur gezet... Sedert eeuwen zijn de Gasthuisnonnen met den dienstin de Brusselsche hospi talen gelast en dit zonder dat er ooit ernstige klachleu oprezen. Wat noch de geuzen der 16° eeuw, noch de keizer- koster Joseph II der 18° eeuw, noch haatvolle en verwoede sansculotten der jaren 1700 hebben durven wagen, dit wagen nu onze hndendaagsche blauwe en roode vrijdenkers. En wat de bekwaamheid als zieken dienster betreft, de Brusselsche Gast huisnonnen hebben in deze laatste tijden het examen op de schitterendste wyze afgelegd hare bekwaamheid is dus officieel bestatigd. Onze logiegasten denken het Belgisch volk verbasterd genoeg om zonder eenig protest overal de gasthuizen le laten verwereldlijken, maar zo zullen met den weerd af te rekenen hebben. Op voorhand weten zij zeer wel dat de dienst veel slechter zal gedaan wor den en vei l meer kosten zal. Frankrijk geeft hen, onder dit opzicht voorbeel den, maar wat raakt hun dat als ?e hunnen maconnioken Godshaat, hunne vijandschap tegen den R. K. Godsdienst maar kunnen botvieren. Zondag aanst. zullen wy meêdeelen, volgens eene correspondentie uit Parijs aan den liberalen Petit Bleu - hoe h t aldaar gaat, in de verwereldlijkte hos pitalen volyens al de geueesheeren. Dus tot Zondag 37e Vervolg. Ik heb dat gehoord maar wat doet dat er toe, zoo lang ze niet verkeerd ban - delde Enkel het karakter van de vrouw die een man trouwt, telt mee. Denkt go dat het mij zou kunnen schelen wie ze was, Alice, of waar go vandan komt My niet. Ik houd van u omdat ik weet, dat ge goed en eerlijk zijt, en trouw en oprecht zult z\jn ah, Alice, ik zou u lief hebben, wie ook uwe moeder mocht wezen. Hy had haar naar zich toe getrokken zijn arm omvatte haar. Op dat oogenblik zou het hem niet kunnen schelen, wie het zag. Op dat oogenblik had hij nergens anders gedachte voor, dan voor Alice. Een man heeft een meisje lief ter wille van hare goedheid, zei hij zacht. Lieveling, het kan my niet schelen wie uwe moeder was, het kan my alleen maar •chelen, dat ge mij lief hebt. Alico bloef een oogenblik stil zitten en boog toen naar hem toe. Zij zag een glans over zijn gelaat komen on de uitdrukking in zijne oogen verschijnen, die iedere vrouw gezienheeft in do oogen van den man, die haar lief heeft en ze haalde dien adem. I Dus had zij gezegevierd fly had haar M. Joris Borlrin schrijft in de Croix de Paris eenen treffenden artikel, over «hetgeen een katholiek niet moet lezen», 't Is tegen het lezen van slechte gazetten, dat de schrijver op treffende wijze redeueert. Uit dit artikel nemen wij het vol- - Zij die slechte gazetten lezen, ze brengen als verschooning in, hunne onafhankelijkheidze zeggen dat ze rotsesterk zijn, en dat niets in staat is op hun eenen verkeerden indruk te maken. Ze z»ggen het met zoo'n genoegen, en ze gelooven het zoo geerne. Maar ze zijn de speelbal van hunne eigenliefde, en zij misleiden hun eigen zeiven. Indien zij eens wilden inzien welke verandering in hun gemoed gekomen is, sedert dat zij slechte gazetten lezen, ze zouden erover verbaasd en verschrikt staan.Maar, ja, zij verblinden zichzelven. Wij -veten het, maar wij vergeten het veel te lichte de pers is een vreese- lijk wapen, in handen dergenen die erop uit zijn den Godsdienst te vernietigen En wij helpen de kerkhaters in hun «llendig werk, met ze alle dagen in ons g-moed binnen te laten. 'i Het is zelve de poort openen aan den vijand, en hem inlaten in de plaat,s welke hij wil veroveren. Een christen mensch, moet geen blad lezen dat ook niet oprecht christe lijk is. Een zoogezegd onzijdig blad, mag het dagelyksch voedsel niet zyu van onzen geest. De christen mensch moet, in zyne lezing, datgene vinden wat hij zelf is, datgene wat hij zelf eert en bemint. Laat, ons de slechte gazetten- die 't geloof willen vernietigen of de zeden smaden, hunne ware straf toedienen ze nooit lezen, zelfs niet bij gevalle. Het zijn zeer erge vijanden, en laat ze ons als dusdanig behandelen. Laat ons hunne gevaarlijke macht in niet» vergrooten. Indien alle katholieken van dit land wel en diep overtuigd waren dat zij aan den ondergangvan hun geloof werken, als zy eene slechte gazel koopen, dan zou die kerkhatende drukper» veel van hare macht verliezen. Het is onze dwaze en plichtigo onvoorzichtigheid, die de macht der slechte drukpers in zoo hooge mate vergroot. n Katholieken die deze regelen leest, als gij eenen stuiver uithaalt om een blad te koopen, denkt er wel aan, en zegt Deze eenvoudige penning, hij is de meester van het vaderland. De toe- i) komst behoort aan deze strekkingen, tot welker verspreiding dit geldstuk za! dienen. Immers vele duizenden, honderd duizenden zijn er, die een geldstuk geven voor een blad, en dat dit stukje geld toch nooit in d'handen ga van het slechte blad, welk iade verrader van mijn land, den afbreker der goê zeden, den aarts vijand van mijn geloof. zijne liefde verklaard Ze leunde in haar stoel achterover. Opdat oogenblik kwam, hoewel ze het geen van beiden zagen, do armlijke ge kleede vrouw tusschen een paar struiken te voorschjjn en keek naar hen. Een oogenblik nadien was ze verdwenen. HOOFDSTUK XX. Het pakje bankbiljetten. Het bewustzijn keerde langzaam weer. Hot scheen lang te duren, en Margaretha scheen een drom van wilde droomen te doorworstelen, voordat ze vaag begon te beseffen, wat er gebeurd was. Zy had ge weten, dat er iets niet in orde was, doch in den beginne scheen het haar toe, dat Jack gewond was, en niet zij zelf. Zij had eon oogenblik van hevigen angst doorleefd, voordat zijn gelaat boven het hare ver schenen was, en haar aangekeeken had, terwijl ze te Richmond op den grond lag, cn toen was crplotseling groote verluchting gekomen. Zij was degene, die gewond was Jack niet Zo herinnerde zich dat, en daarna niets meer, totdat ze een oogenblik de oogen opende en gewaar werd, dat ze in haar eigen bed lag, en dat de oude doktor, die haar van klein kind af behandeld had, naast haar stondon toen verzonk ze weer in doffe bewusteloosheid. Doch nu was haar blik helder en was In verscheidene lauden, houden de regeeringen het voor dringend noodig, maatregels te nemen tegen do steods toenemende zedeloosheid. Het liberaal blad Le Matin, spot met de maatregels welke het Gerecht van Brussel en de Belgische regeering geno men hebben. Goddeloosheid en zedeloosheid, 't xijn de twee plagen welke de apachen maken, zoo zij in Frankrijk de moorders en branders noemen. Al» nu een gezag tegen zedeloosheid ingaat, dan zijn er liberale bladen die daarmêe spotten 'I Is ongelooflijk en zulks beteekeut Jue maar, naar den afgrond Nog kort geleden, heeft de Italiaan- sche Regeeriug de prefekten gelast, krachtig op te treden tegen verveerdi- gers ou verspreiders van vuil. De uitbreiding van de kwaal, heeft nu gemaakt dat die zelfde Italiaansche Regeering een ontwerp van wet heeft ingediend, en strenge bepalingen tegen die verspreiders van zedeloosheid voor stelt. De makers en verspreiders van onze delijke werken kunnen, volgen» het ingediend wetsontwerp, gestraft wor den met 6 maanden gevang er. 1000 lires boete. De verkoop en den handel van pornografische ar tikels, wordt met eene nog grootere strengheid gestraft. De straf kan gaan tot een jaar gevaDg en 2000 lires boete. Er zijn, in 't voorhandig voorstel van wet, ook nog byzondere maatregels genomen tot bescherming van minder jarigen. In het ontwerp is ook eone bepaling waarbij de cinematografische voorstel lingen vooraf aan den prefekt, of aan iemand daartoe bemachtigd, moeten voorgelegd worden. Alle films - moe ten aan het oordeel van den prefekt worden onderworpen. Regeeringen vinden het noodig, tot bewaarnis van den lande, met kracht tegen pornografie op to komen. Liberale bladen vinden goed, met dergelijke maatregels den spot te drijven en ze belachelijk te maken. De lezer moet er zelf 't gevolg uit trekken. het gebons in haar hoofd, dat zo langen tyd voor het geraas van de auto gehouden had, verdwenen, en kon ze denken. Ze keek om zich heen. Thérèse was dicht bij haar. Ze kon haar witte muts zien. Maar waar was Doctor Dacon en Jack Haar hart hield plotseling op met klop pen, en het volgende oogenblik kwam de zo idei linge gewaarwording over haar dat er iets onaangenaams gebeurd was iots wat zy zich niet precies herinneren kon. Ze fronste de wenkbrauwen. Wat lag er diep in haar hoofd verborgen Wat was het, dat ze zich niet herinneren kon Ze lag doodstil en sloot hare oogen, toen ze plotseling door een gefluister opge schrikt werd. Thérèse, ga doctor Dacon uit myn boudoir roepen. Ik ben er z< ker van dat ze pyn heeft. Margaretha opende vlug de oogen. Moeder, riep ze uit, zijt gij daar Ze trachtte zich in haar bed op te richten. Ik wist niet, dat gij er waart, gy waart zoo stil. Is... is alles in orde, moeder Zelfs Margaretha's lang niet scherpen blik ontging het niet, dat er eene vreemde uitdrukking op Mevrouw Netheroombe's verwelkt gelaat lag. Zy stak vlug hare hand uit. Moeder, zijt ge bezorgd over mij zei ze. Mevrouw Nethercombe ging naast het bed op een stoel zitten, en trachtte haar gelaat een weinig aan Margaretha's biik te Het miljard der kloosters In Frank rijk. Het inpalmen der kloosters ging aan de Franscho schatkist één miljardduizend miljioen opbren gen. Weet ge wat Tot hiertoe, en 't duurt al een jaar of zes, zijn er noggeene dertig millioen in de kas gestort en er zal niet veel meer bijkomen. Maar de oorlog tegen de klooster», de paleis, de nonnekens, de priester» heeft reeds 150 millioen gekost. Verschil 150 30 120 millioen verlies. De winst kan men met de ellebogen oprapen t Biergist als voedsel. Duitsche geleerden hebben vastgesteld dat de gedroogde biergist een uitstekend vee voeder is. Proefnemingen, zijn ermede gedaan onttrekken. Zij dwong hare bevende lippen tot kalmte en sprak met groote inspanning Neen, neen. kind. Ik ben het natuur- jj lyk wel geweest, maar doktor Dacon zegt dat het ongeval niets te beduiden heeft en dat ge binnen enkele dagen weer geheel in orde zult zijn. Ge bohoeffc slechts rustig te blyven liggen. Margaretha's vragende blik was op haar gericht, en zij keerde zich haastig om. Het gebeurde joeg mij natuurlijk schrik aan, voegde zy er snel by. Arme Margaretha Maar Goddank, dat het niet erger was, en alles verder in order is. Margaretha sloot een oogenblik de oogen. En Jack vroeg ze fluisterend. Ook met hem gaat het goed, zei Mevrouw Nethercombe. De doctoren zijn in myn boudoir met hem bezig. Hy heeft een onbelangrijk hoofdwonde bekomen. Dat is alles. Weer lag Margaretha stil. Iets, wat ze zich niet herinneren kon, hinderde haar nog altijd. Mevrouw Nethereombe keek naar haar samengetrokken wenkbrouwen, en ontstelde. Zij heeft pijn. Ik ben er zeker van dat zy pyn heeft, fluisterde ze tot Thérèse. Ik ga doktor Dacon roepen. Doch voordat ze het vertrek doorkruist had, riep Margaretha's stem haar terug. Moeder, zei ze. Ik dacht, dat Jack gedood was. I*ik— had eene afschuwe lijke nachtmerrie, on wil hem spreken. •n hebben den besten uitslag gegeven, zegt men. Laat ons nu de proefnemingen op groote «chaal afwachten, welke afdoen de zullen zyn. Het spreekt van zelfs dat de biergist, ora als voedsel te kunnen dienen, zoo droog moet zijn dat hij geene gisting meer verwekken kan in de maag der dieren. De regenboog. Geen mensch, of hy heeft wel eens een regenboog aan den hemel gezien. Van waar komt hij Hebt ge niet opgemerkt, dat gij de voorwerpen soms met een gekleurden rand ziet, als gij ze door een prisma of driekantig glas bekijkt? Die kleuren neemt ge ook waar, als de zonnestralen of de stralen eener lamp door een karaf met water gaan en op den grond of den muur onzer kamer vallen Zie de dauwdruppels, zie de zeepbel 1 Soms worden de zonnestralen niet alleen teruggekaatst, maar ook in hun zeven kleuren ontbonden of gebroken, zooals men zegt. De kleuren zijn rood, oranje, geel, groen, blauw, indigo en violet. Van deze kan men rood, geel en violet het duidelijkst onderscheiden. Vangt men die zeven kleuren of stralen weer op door middel van een lens, dan krygt men hetzelfde beeld, dat de zonne stralen gaven. Ook de regenboog ontstaat door de breking en de terugkaatsing van de zonnestralen in de regendroppels. De stralen worden namelyk by hun intrede in de droppels gebogen, vervolgens door den achterkant teruggekaatst en bij hun uitgang nogmaals gebogen on in ge kleurde stralen ontbonden en ontleed. De regenboog wordt gevormd, als een wolk zich in regen oplosthij staat altijd tegenover de zou, zoodat de waar nemer zich tusschen de zon en den regenboog bevindtStaat de zon in 't westen, dan ziet gij den boog in 't oosten. Hoe komt het dat een regenboog soms zoo groot is Dat komt omdat de zon bijna ondergaat en zich dus dicht bij den gezichteinder bevindt. Naarmate de zon hooger slaat, zien wy ook een kleiner gedeelte van den boog, terwijl geen boog voor ons zicht baar is, wanneer de zon zich 42 graden boven den gezichteinder bevindt. Daar om zien wij den regenboog slechts des morrends en de» avonds. Alleen in den winter slaat de zon in onze streken laag genoeg, om ook des Wind u niet op, Margaretha, zei Mevrouw Nethercombe. Hij maakt he,t werkelijk goed, en ik zal hem'gaan zeggen, dat gij hem gaarne zoudt willen zien. Hij zal komen, zoodra de dokters het hem ver oorloven. Nogmaals sloot Margaretha de oogen, on lag vaag na te denken, de vreeselijke nachtmerries in haar geest terug roepend, die haar achtervolgd hadden. Zij had hem dood gewaand. Jack zat op. toen Mevrouw Nethercom be binnen trad Het stof en liet vuil waren van zijn gezicht gewasichen, een stuk kleefpleister was over de snede in zijn voorhoofd geplakt, en hy lachte, terwijl hy mst bevende hand zyn haar op trachtte te strijken. Gij kunt niet gelooven, hoe beverig zooiets 'n mensch maakt, zei hij, toen Mevrouw Nethercombe de deur open duwde. Kyk eensnaar mijne handen. Ze bibberen als een juffershondje, he Gij had een moeielijker middag, dan gij toe wilt geven, zei de dokter ernstig, en gij wildet tot het laatste toe vol houden'. Ah, daar is Mevrouw Nethercombe. Allen keerden zich om. Ze stond als ver steend op den drempel, terwijl haar staren de blik slechts een gestalte waarnam dio van haar echtgenoot, die by den schoor steen stond. Wordt voortgezet

De Denderbode | 1911 | | pagina 1