Land- en Tuinbouw. Rechtei lijk Kronijk. Allerhande nieuws. Frankrijk. Italië. middags een boog te vormen. Bij eenig nadenken ruit ge nu begrijpen, dat wij een grooter gedeelte van den boog zou den zien, indien wij meteen luchtballon opstegen. Ja, als wij ons slechts hoog genoeg in het luchtruim kouden verhef fen, zou de boog, of liever de cirkel, voor ons geheel zichtbaar worden. De nieuwe toltarieven in ons land. Binnen kort zal de nieuwe tolwet ter Kamer worden gesproken. Ziehier eenige inlichtingen over de nieuwe rechten die zullen worden inge voerd Verduurzaamde groenten in doozen of flesschen 20 fr. de 100 kilos aar dappelen, 1 Januari tot 1 Juni ingevoerd, 3 fr. de 100 kilos aspergies, spinazie, erwtjes, enz., van November tot Mei, 12 fr. de lf>0 kilos truffels, 500 fr. de 100 kilos pruimen, 25 fr. de 100 kilos druiven, 150 fr. de 200 kilos fruit in doozen of in bokalen, 50 fr. de 100 kilos. Olijfolie, 15 fr. de 100 kilos brande wijn van 50 graad, op fust, 250 fr. den hectoliter. Voor eiken graad meer, 5 fr. den hectoliter. Schuimwijnen op flesschen, 200 fr. den hectoliter andere wijnen op fles schen, 80 fr. den hectoliter. Wijnen op fust, benevens het recht van 40 fr. per hectoliter, betalen ecu gelijk recht voor eiken graad boven de 25 graden alcohol, als dit dat de fabrika- tie van brandewijn in het land zelf treft. Zeep in stukken en doozen, 120 fr. de 100 kilos. Geslepen of gebeeldhouwde steen, 10 p. h. zyner weerde tapijten en wol, juta, enz. 20 t. h. der weerde. Zijden stoflen, 20 t. h. der weerde. Meubelpapier, verguld, verzilverd, enz., 15 fr. de 10 kilos. Electrische toestellen en machines, 4 fr. de 100 kilos. Photoloestellen, 15 fr. p. h. der weerde. Een Katholiek gemeentebestuur.— Men weet dal sedert de kiezingen van October 1907 de Katholieken de meer derheid bezitten in den gemeenteraad van Laeken. Het vroeger liberaal be stuur had er een tekort gelalen van 180,000 fr. Dank aan hun zuinig beheer, hebben de Katholieken niet alleen dat tekort kunnen dekken, maar bovendien hebben zij verleden jaar de gemeente lasten kunnen verminderen, en dees jaar hebben zij de wegenistaks op de nieuwe bouwen, met 50 t. h. verminderd. Dat zal natuurlijk de bouwnijverheid in de gemeente grootelijks aanmoedigen. De belastingbetalers van andere gemeen ten, waar liberalen en socialisten mees ter zyu en de contributies voortdurend aangroeien, zullen wel doen, daar eens ernstig over na te denken. België's handel in 1910. Het Staatsblad deelt de offlcieele statistiek meê van den in- en uitvoerhandel van België gedurende het jaar 1910. Er werd voor 3,958 miljoen frank ingevoerd, tegen 3,588 miljoen het vorig jaar, dus eene vermeerdering van 369 miljoen frank, 't zij 10.3 t. h. De uitvoer van Belgische voortbreng sels en van ingevoerde artikelen, welke in ons land nog eene bewerking onder- giogen, bedroeg in het verloopen jaar 2,930 miljoen frank, tegen 2,704 miljoen in 1909't is dus eene vermeerdering van 226 miljoen of 8.41 t. h. De opbrengst der invoerrechten beliep «7,355,901 fr., tegen 60,990,545 fr. in 1909. Er was dus eene meerdere ont vangst van 6,365,356 fr., 't zij 10.4 t. h. meer. In onze haveDS zijn in den loop van het jaar 10,943 schepen binnengevaren met eene gezamenlijke tonmaat van 15,101,171, tegen 10,539 schepen met 14,283,315 ton in 1909. Het getal sche pen uit de Belgische havens vertrokken, bedroeg 10,929, tegen 10,519 het vorig jaar. Men ziet dus dat voorde handelsbewe ging 1910 een zeer voorspoedig jaar geweest is, en België goed vooruit gaat op den wog, dion ons land onder het reeds 26-jarig bestuur der katholieken opgetreden is. De in- en uitvoerhandel en de scheep vaartbeweging ontwikke len zich meer en meer. De uitvoer van België naar Congo be liep in 1909 tot eene weerde van 17 mil joen 773.176 fr. en de invoer van Congo naar België 62,825,025 fr. In 1910 is de uitvoer geklommen tot 20,478,189 fr., terwijl de weerde van den invoer ver minderd is op 61,960,565 fr. Die vermin dering is grooteudeels te wijten aan den afslag van zekere artikels uit Congo inderdaad, het gewicht der ingevoerde artikels.dat in 1909 slechts 6,681,104 kil. bedroeg, is in 1910 geklommen tot 6,856,896 kilos. Gedachten. De vrouw moet altijd doen wat de man wenscht, en de man moet slechts weuschen wat de vrouw wil. Do liefde is eene bloem die geplukt wordt op een glimlach of in den weer glans vau het licht der oogen. De ware liefde is beter dan de roem, en een rustig thuis met eene ge liefde vrouw bij ons, is het hoogste goed dal de hemd ons geveu kan. Enkel wanneer schoonheid en wijs beid vereeuigd zyu, is de eerste weerdig in acht genomen te worden. In eene vrouw zonder eer, is geen ■chooubeid meer. Toen Pittacus trevraagd werd, welke hij do schoonste vrouw der wereld vond, antwoordde hij De vrouw die het langst haren mond geslo ten kan houden. Kolossale aardappels Op een wedstrijd te Bourg in Frankrijk, werd de ie prijs toegekend aan den aardappel van het Institut de Beauvais, wegend 1600 grammen 2' Early Rose, 1300 gr. 3e Richters imperator, 1280 gr. 4e Czarine, 1225 gr. enz. De aardappel die den 14 prijs bekwam, woog nog 1010 grammen. RECHTBANK VAN OUDENAARDE. Vechters. - De Landtsheere, afkom stig van Bavegem Go7aert, van Letter- houtem en Minnaert, van St-Liovenshou- tem, voor onderling slagen toegebracht te hebben, worden verwezen, do le tot 1 maand, 26 fr. of 8 dagen de 2®, 50 fr. of 15 dagen de 3®, 30 fr. of 10 dagen. Zonderlinge zaak. - Eenige maanden geleden hebben wij gesproken van een proces ingespannen tegen een Luiksehen koopman in kolen die by advertentie in de dagbladen 1000 fr. beloofde aan hem die kon bewijzen dat hij het juist gewicht niet leverde en die betrapt werd door drie klan ten op oneerlijke bediening en veroordeeld om de beloofde 1000 fr. te betalen. Een andere koopman in kolen, denkende dat het publiek hem verdacht de veroor deelde in deze zaak te zijn, deed strooi- brieven uitdeelen om het vonnis bekend te maken, zonder evenwel den naam van den veroordeelde te noemen. Deze achtte zich evenwel geschaad in zyne eer en zijnon handel en beriep den uitstrooier der omzendbrieven voor de han delsrechtbank, ter betaling van 25,000 fr. schadeloosstelling. De zaak zal later voorkomen De Aalstersche tentoonstelling welke naar men vreesde zou schipbreuk lijden, zal doorgaan. Verleden Dijnsdag vergaderden do katholieke en liberal'.- leden van 't komiteit, en verschillende maatrege len wierden genomen. Spiegels, Kaders, Vitraux, Baguetten Spiegelfabriek A. IMi-yvuert, Werf, 3, AALST. Te Wetteren was een driejarig kind, in afwezigheid der moeder, op eenen stoel neven? de stoof gaan staan. Was het kind nu bang van te vallen In allo geval moet het zich hebben vastgeklampt aan eeneu kokenden w aterketel en had dien omgetrok ken. Toen de moeder thuis kwam, was het kind reeds dood. Indien gij een schoone keus wilt hebben van Woile en Tijk voor Matrassen, Hupelingen, Linoleum, Toile cirée en al benoodigheden wat den tapissiersstiel be treft, gaat zien bij Karei Van de Putte en Zusterhorte Zoutstraat, 29, Aalst. Een voorbijganger, D. C..., vond Maandag morgond, om 7 ure, tot zyne niet geringe verbazing, twee mannen verdron ken liggen, in de Kil, Moortelgoot genaamd, op de wijk Kleine Dijk, te Zelo. De beide lijken lagen onder water en hielden elkander omstrengeld. Het waren Emmanuel R..., 57 jaar, knecht, en Dé- sird D. B..., 58 jaar, kaailosser, beiden gehuwd en vader van familie. Beide drenkelingen waren Zondag avond, rond 10 ure, uit do herberg Strooien Huisje vertrokken, cn door liet Dijk- wegelte, langs de Schelde huiswaarts gegaan. Vermoedelyk zullen zij arm aan arm in den donker voorbij 'de sluis der Kil willen gaan zijn, zy zullen uitgegleden en in het water gerold zyn. Toen hunne lijken ont dekt werden, snelden dadelyk talrijke nieuwsgierigen, de gendarmen en de policie ter plaat8. De lijken werden opgehaald en naar het hospitaal overgebracht, waar een genees kundig onderzoek heeft bewezen dat or een schrikkelijk ongeluk, en geene misdaad gebeurd is. De echtgenooten Pieters, winkeliers in de Kazernestraat, te Lokoren, waren op reis voor een paar dagen. Zondag, in den zeer vroegen morgend, hebben dieven de voordeur van hunne woning opengebroken en zyn aldus binnengeraakt. In huis hebben zij al de kassen en laden geopend zij heb ben echter de hand op een zeer mageren buit gelegd. De echtgenooten Pieters had den hun geld op reis medegenomen on niets in huis gelaten dan eenige centen. De policie heeft een onderzoek ingesteld. Niatiuiiale Buuk van Verscheidene dagbladen hebben gesproken van eene uitgifte van valsche Bankbriefles van 100 frank. Inderdaad werden twee valsche bank briefjes van 100 fr., van het laatst uitire geven type met bruine keerzijde, over eenige dagen achteieen aan do Nationale Bank overgelegd, alwaar deze dadelijk valsch bevonden werden. Deze bankbriefjes zyn grove namakin gen, van weinig verzorgde teekening. Mon kan ze zonder moeite van de goede bank briefjes onderscheiden, wanneer men de aandacht vestigt op de volgende ken merken De zoom gevormd door kleine zwarte vierkantjes, die zich rechts en van onder op de voorzijde moet bevinden, werd door den namaker vergeten van onder op de voor- zyde van de twee tot heden bekendo valsche bankbriefjes. Het papier van het valsche bankbriefje is van gewone kwaliteit en dunner dan dat van een echt bankbriefje. Het hoofd in den waterdruk is onbehen dig geschetstde vervalscher heeft er niet naar geBtreefd den tekst in den waterdruk op de kanten na te maken. De drukletters van het valsche bank briefje (nummers en tekst) laten te wen- schen over. Op een van de valsche bankbriefjes ont brak de naam van den kunstenaar Montald en van den etser Biet. Daar de namaker verbeteringen zou kunnen aanbrengen aan de valsche bank briefjes, die hij nog zou kunnen uitgeven, zoo wordt het publiek verzocht al zijn aandacht te wijden aan den waterdruk, aan de hoedanigheid van het papier en aan de grove uitvoering over het algemeen. Emiel De Moerlooze, landbouwer, te Bavegem, Dondereag avond huiswaarts, komende van Oosterzeele, is door de duisternis misleid, in den vijver van M. Victor Vander Meersohaut gevallen. Op zijn hulpgeroep heeft Gustaaf Leus en Angelus De, Pelecyn hem uit het water opgt haald. De Moerlooze werd door de goburen verzorgd, cn is er met een koud bad van afgekomen. Zaterdag avond ontstond onder de toeschouwers van den Cirk te Gent, eene groote ontroering tijdens do oefeningen van den temmer Bartzeni. Eene jonge, nog niet gedresseerde leeu win werd door den temmer op hare plaats gejaagd dat beviel het beest niet en het wierp een bankje omver Bartzeni die het terug plaatste werd in de rechterhand ge- schrabt van het dier. Een groote angst ontstond werd de roe- kolooze temmer eens door eene van zijne w ilde dieren aangevallen en zyne kleederen in stukken getrokken, maar niettegen staande dat, kon hy toch ook zijne werk zaamheden voortzetten. Toen eengroentenboer van Ganshoren Zaterdag morgend. om 4 uur, voorbij de lederfabriek van M Cannut, inde Werk huisstraat, voorbij reed, was hij verwon derd licht in de fabriek te zien. Hij ver wittigde de policie, die er dadelijk heen ging Bij huune aankomst vluchtten vier kerels uit de fabriek, die door do policie. hoewel deze verscheidene revolverschoten loste, niet konden aangebonden worden. I)e dieven hadden reeds eene groote hoeveelheid leder, voor 8000 fr. waarde buiten de fabriek gedragen. M. Rasquin, rentenier, to Laeken, Aartshertog Rodolfstraat, stolde Zondag morgend vast, dat dieven 's nachts in zijne woning gedrongen waren en uit een m iubel dio zij openbroken hebben een ijzeren kof fertje gestolen hadden, inhoudende juwee- len voor eene waarde van 4CKK) fr., waar onder zich twee halssnoeren in paarlen, drie gouden ringen met edelgesteenten, verscheidene gouden borstspelden, gouden uurwerken, enz. bevonden-Do beschrijving der juweelen is aan de policie medegedeeld. Voor de soldaten De heer Hcllebaut, minister van oorlog, heeft be sloten, dat d» militairen dor klas van 1908, van de schutterij cu den trein, op 28 Januari, in plaats van op 31 Maart, in onbepaald verlof zullen gezonden worden Wij hebben gesproken van een juwee- lenhandelaar van Brussel, wiens valies met voor 10,000 fr. koopwaar uit het goederen bureel was gestolen en dat men do valies en eene portefeuille, die men hem ook had ontfutseld, later, natuurlijk ledig, had teruggevonden. Hij moest in het policie- burecl zijne verklaring komen doen. Hij was verzekerd tegen diefstal en zou dus de vergoeding trekken, zoo de policie niet plotseling eene ontdekking gedaan had. De klager was namelijk vroeger correctionneel veroordeeld, maar hij had het slim gevon den de grenzen over te trekken, tot er prescriptie was op zijn vonnis. Ongelukkig lijk had de slimmerik het verschil niet ge kend tusschen den datum der uitspraak en die der beteekening van het vonnis, en zoo was hij eenige dagen te vroeg teruggekeerd. Daarenboven werd nog bevonden dat de diefstal van zijn valies een schijndicfstal was, en hij vloog dus de doos in. Een dierentemmer maakte kennis met twee vrouwelijke wilde beesten, die des nachts Brussel doorkruisen, zoekende wat zij zullen verslinden. Toen zij hem uit hare klauwen lieten gaan, was eene porte feuille met 6U0 fr. kwyt. Hij heeft zelf getemd zijn avondtuur aan do policie verteld. In de statie te Londerzeol reed Zater dag avond een trein uit Dendermondo komende en bestemd voor Mechelen. op een zyspoor om den express Oostende- Keulen te laten voorbijrijden. Op dat zijspoor stond reeds een koopwa- rentrein de machinist van den reizigers trein kon niet intyds stoppen on bolsto met geweld op den koopwaren trein. De lokomotief van den reizigerstrein en verschillende waggons ontriggelden. Tien personen werden gekwetst. Verleden Zaterdag werd te Antwerpen de landverhuizer Chambers, verblijvende aan boord van de Grosser Kurfurst door twee kerels aangesproken, die zegden met hetzelfdo schip als hij te vertrekken. Zy maanden hom heel voorzichtig te zyn met zyu geld, want in onze stad waren vele dieven. Hij moest om goed te doen, zijn geld in een briefomslag doen en het aan den kapitein ter bewaring geven. Met de hulp van de aanstaande reisgenoten werd het geld van Chambers in een brievcnom- slag g< stoken. Onze lezers kunnen nu reeds vermoeden wat er gebeurde. Het kunsltoertje van passe-pass© werd door de twee schurken uitgevoerd en lat. r toen de landverhuizer zijn geld wilde nazien, vond hy stukken papier. Hy was er aan voor 50 pond sterling. Zondag morgend werd te Antwerpen op zijne slaapkamer de deurwaarder Leon Schuermans, wonend© Minderbroedfrsrui, verstikt gevonden. Rond 10 ure 's avonds was M. Leon Schuermans thuis gekomen en en had deze kamer genomen, omdat hij Zondag mor gend op jacht ging en de andere bewoners door zyn vroeg opstaan niet wilde stooren. Den volsende dag vond do meid het ontbijt nog onaangeroerd, ook vond zij de slaap kamer nog gesloten, waar ze echter een feilen gasreuk gewaar werd. Zij wekte Mad. Schuermans, die dade- lyk de deur deed openbreken. M. Schuer mans werd zonder teeken van leven op zijn bed gevonden, verstikt door de gas. Vier geneesheoren konden er niets aan verhel pen. Uit het onderzoek bleek dat het kraantje der 1 ehtgas niet goed gesloten was. Zondag namiddag, waren de gebroe ders Kamiel cn Désiré Carten, nieuwjaar gaan wenschen bij hunne moeder te Evcr- gem, Schoonstraat. In het naar huis keeren. na 9 ure, kre gen zij twist. Kamiel is 36 jaar, g> huwd en woont op don Molenhoek, nabij do spoorwegbarreel Wondelgem-Evergem Desidecr is jonkman en is bij Kamiel op den kost. Te huis gekomen, zijn zo handgemeen geworden cn Désire heeft aan Kamiel ver scheidene messteken toegebracht, welke erg, doch niet levensgevaarlijk zyn. In den nacht werden de gendarmen van Evergem en Dr Messiaen ter hulp geroe pen. Kamiel heeft verscheidene wonden aan het hoofd. Maandag morgend, rond 9 ure, zagen voorbijgangers, nabij den overzet van de Sehipdonksche vaart van den herbergier Joos, op Wambuis, tusschen Veldekens en Roversehoot, op het grondgebied Eekloo, nabij do grensscheiding van Adegem een paard on rijtuig in de vaart liggon. Seffens snelden verscheidene personen toe, en het gespan werd uit de vaart opge haald. Het paard was dood. Paard eimjtuig werden herkend als zynde dezen van den goneesheor Potvlieghe van Adegem. Naar liet schijnt was Dr Potvlieghe Maandag morgend om 4 uro van huis weg gereden om op Veldekens een erge zieke te bezoeken. Zyn hond vergezelde hem. De geneesheer en zijn hond waren Maan dag namiddag nog niet teruggevonden. Men vermoedt terecht dat I)r Potvlieghe mot zijn gerij in de vaart zal gesukkeld en ver- dronken zijn. Op de plaats waar het gespan opgehaald werd zyn gansch don dag opzoekingen in de vaart gedaan, doch zonder gevolg. Dat schrikkelijk ongeluk van den ge neesheer heeft gansch de streek in op schudding gebracht. De heer Potvlieghe was geboortig van Kuesselare cn omtrent 43 jaar oud. Hij was gehuwd maar heelt gecnc kin dei en De Vlasnijverheid inZeeuwsch- Vlaanderen. In den afgeloopen zomer was de vraag naar vlas te velde veel aan zienlijker cn waren de pryzen merkelijk hooger dan do voorgaande jaren. Sedert den oogst zyn de prijzen nog gestegen en in de laatste weken wordt er zeer veel ge braakt vlas gevraagd aan lioogc pryzen. Kort, krom on vlokkig vlas, dat men verleden jaar niet aan den man kon bren gen, wordt aan 17,50 fr. de 100 kgr. ver kocht en daarbij aan huis nog afgehaald. Die goede stand van zaken heeft voor gevolg dat het vlaslarid, waarvan do schuur- tijd voor het komend seizoen, afgeloopen is, aan hoogen prijs verpacht wordt Men betaalt ruim 250 fr. per Gentsch gemet gemet terwijl het mesten, het zaaien, en het leveren van den verpachter blijft. In die voorwaarden moeten de komendo oogst en de prijzen alleszins voordeelig zyn, om eene behoorlijke verdienste af lo werpen. Vrijdag avond, rond 7 3/4 ure, kwam Florent Mortier 30 jaar, werkman, op zyn logement ter herberg De Liefde in dc Mottostraat, te Rousselare. Op eens, zonder eenige reden, sprong hij als een razend© op een anderen kostganger, August Defevere, 57 jaar, bijgenaamd Ko de Bruggeling en sloeg hem zoo geweldig met eenon koter haak dat deze met eeno erge wonde aan het hoofd ton gronde stortte ©n hevig bloedde. Binst hy daar lag, bracht Mortier hem nog tal van slagen toe, zoodanig dat Defe vere den Imker elleboog ontwricht en den voorarm gebroken werd. Door de razerny van Mortier verschrikt en op de vlucht gedreven, gingen de logisthouders de policie verwittigen, die Mortier aanhield. By geneeskundig onderzoek bleek het dat Mortier aangedaan is door vervolgings waanzin. Hij zal in een zmnoloozengesticht opgesloten worden. Defevere werd naar het stedelijk hospi taal overgebracht. Een onbekende loste Zondag to Ecaus- sines een geweerschot naartwoo werklieden die zich naar de steengroeven van Scou- llény begaven. Een der werklieden, De Waele, van Houdeng-Aimeries, werd erg gekwetst. I)e plichtige kon vluchten zonder herkend te zyn. Hot parket onderzoekt ievoiig. Zaterdag morgend rond 4 ure, toen een ploeg mijnwerkers van de koolmijn Houillières-Unies, te Charleroi, opgehaald werden, viel Frans Ducrmckx, 28 jaar uit den ophaalbak, Zijne gezellen konden hem nog bij de beenen grijpen, doch toen zij b ven waren, was de ongelukkige het aangezicht en do borst verpletterd. Hij was op den slag dood en geheel onkennelijk het lijk werd naar het gasthuis gebracht. Het slachtoffer, afkomstig van Basse-Wavre, laat eene weduwe met vyf kinderen achter. Zaterdag avond had er te Turnhout een pijnlijk voorval plaats, dat ongetwijfeld weeral aan den drank te wyten is. De ge- naarado August Van Ackerveeken, steen- bakkersgast, 32 jaar oud, gehuwd en vader van één kind, wonende tusschen Vosselaer en Beersse, was naar Turnhout gegaan om een paar schoenen te koopen. Denkelijk heeft hy te veel druppels gekochtIn alle geval kwam een persoon van Vosselaer zaterdag nacht by do policie zeggen, dat, zoo men Van Ackerveeken ontmoette, men hem huiswaarts moest sturen, want dat het huisgezin met een tweede kind gezegend was. Zondag morgend, om 8 ure, vonden voor bijgangers den ongelukkigo levenloos ten gronde liggen, nabij de nieuwe vaart. Hy had eene wonde aan den hals en had nog al bloed verloren. Uit de lijkschouwing bleek dat Van Ackerveeken eene natuurlijke dood gestor ven is. Hij moet over een steen gestruikeld zijn cn met het hoofd op een der aldaar lig gende boomen terecht gekomen en kort daarna gestorven zyn. Een dief die zijn eigen vangt. Sedert eenige maanden bemerkte vrouw Van Gastel, wonende te Brasschaet, dat er geld uit haro toogsehuif verdween, en dat gebéurde gewoonlijk als zo laat volk in hare herberg had gehad. Dit feit ging z© aan de policie aanklagen, omdat ze al vier maal van de week bestolen was, en dat zo een persoon er voor veïdacht. Men Z'-gde haar al baar geld te teekenen en te tellen dat ze 's avonds in hare toog sehuif liet liggen, en als ze gewaar werd dat ze bestolen was, de policie to gaan roe pen, hetgeen ze den volgenden morgend al moest doen. De veldwachter Wuyts, die deze zaak bewerkt en in handen had, ging bij den verdachten Oostvogela Jan, oud zeeman, aankloppen, en men vroeg hem al zijn geld te laten zien dat hy in huis had. Dat werd gedaan, en onder het geld vond men het goteekende. dat hy in den nacht was komen stelen b i middel van valsche sleutels. De dief kon ni©t anders meer dan volledigo bekentenis doen, en alzoo was de vrouw al rond de 100 fr. kwijt geraakt. De dief werd aangehouden en naar het gevang van Antwerpen gevoerd. Maandag wilde to Nieuwpoort, de kantonnier Lodewijk Lingier, gehuwd en vader van acht kinderen, aan de Veurne- sluis op den rijdenden buurttram springen. Hij mistrapte zich en rolde onder het laatste rijtuig Met vreeselijke wonden over gansch het lichaam, werd hij naar het hos pitaal gedragen, waar hij bezweek. De bond dor socialistische mijnwer kers te Luik, wil zijne beslissing, het werk te hernemen, doordrijven, en hoeft in dion zin eene nieuwo stemming uitgebracht. De tegenpartij poogt van haren kant de werk willigen door schrikaanjaging te beletten hun voornemen uit te voeren. Vrouwen worden bedreigd door gemaskerde perso nen en terug naar huis gejaagd. De genJar- merie dryft voortdurend de samenscholin gen uiteen. Zaterdag, rond 12 1/4 ure, ging M.> Fouillen, kassier van de Banque Centrale naar de Nationale Bank te Namen, waar hij 29,0 :0fr. moestinnen. De kassier deed zich 500 biljetten van 20 fr. geven met het andere geld. Hij deed de biljetten van 20 nauwkeurig in zijn binnenzak. By zijn patroon terugkomend was zyne ontroering groot toen hij zag dat do som van 10,00( fr. verdwenen was. Hy kan niet gissen O) welke manier dat gebeurd is maar denkt dat iemand hem to vlug geweest is. De man is huisbewaarder en kassier aar do Bank sinds 24 jaren. Een magazyn van de katoenspinner! van MM. Etienne Motte en C°, te Roubaix is de prooi der vlammen geworden. Moderne menschlier.endheid. De rit meester Jean dc Gail van het elfde regimer kurassiers te St-Germain, deelt in een vol uit door hem onderteekenden brief in dc Matin, het volgende mede. Den tw aalfden Januari werd een zijne manschappen, Gaston Lofobvre, met et longontsteking opgenomen in het burge ziekenhuis, waarin ook zoogenaamde mil tairo zalen zijn. Den negentienden was zijn toestand K verergerd, dat de behandeldo officier vi gezondheid overkomst der ouders geradi achtte, zoodat hij dezen, gezeten boeren het Orne-departement, telegrafisch waa schuwde. Ook de ritmeester zelf zond et uitvoerig telegram. Met den laatsten trein kwam de vader St-Germnin aan en spoedde zich naar li ziekenhuis, in do hoop zijn kind nog! leven te vinden. Niettegenstaande hy den portier de bei ontvangen telegrammen toonde, weiger deze hem binnen te 1 iten, op grond van I huisreglement, dat eenieder, die niet het personneel behoort, 's nachts den t( gang ontzegt hij kon morgens zeven uro terugkomen Om vyf ure 4' morgen stierf Lefebvr© te zeven i werd de vader toegelaten. Woelige werkstaking in Sicilië. I)e mannen en de vrouwen die in Sic werkzaam zijn aan het plukken en inp ken van appelsienen, zijn in werkstak gegaan te Acirehal. Zondag morgond werden dc stakers waar dal een patroon zyne oraujeappe naar eene andere plaats vervoerde, on daar te laten inpakken. Hot gespan, door karabiniers begeli werd aangevallen en wel zoo hevig, dal karabiniers talryke geweerschoten moei lossen. Twintig stakers werden gekwe Een karabinisr werd doodeljjk gewond,

De Denderbode | 1911 | | pagina 2