I R K A Zondag 29 Januari 1911 5 centiemen per nummer 65" Jaar 4532 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Wereldlijke Hospitalen. Arrondissement vaij Aalst, DITJES en DATJES. Spaansche Oproerlingen van 1576 te Aalst NDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- Koning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont« vtmgen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Sen rijft in bij CL v»s» «l»i Uuite-Goosseim, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in allo Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3** bladzijde 60 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen by accoord Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeroa ota rissen moeten itunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dgngdag a i vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele ran dit blad. CUIQCJK eUUM. Aelfil, 28 .l.'iuuari 11> I 1. De Parijsche correspondent van het Brus^elsche dagblad -Le Petit Bleu» dal men niet van klerikalisme kan verdach ten, kan de verontweerdiging niet on derdrukken welke hem aangrijpt bij het vernemen der wraakroepende schand daden, gepleegd in de verwereldlijkte gasthuizen te Parijs. Menigmaal reeds is het met feiten, daadzaken en cijfers bewezen geworden, dat de hospitalen in Frankrijk ware huizen van foltering en onmenschelijk- heid gewordeu zijn. Al de geneesheeren, gelijk van welke gezindheid, klagen immers; hetgeen zij voorschreven wordt niet uitgevoerd, en geen wonder ook, de ziekendiensters en ziekendieners vragen slechts om zoo lang mogelijk van hunne zieken verwijderd te zijn. Wy laten hier dus de bijzonderheden volgen, die de Parijsclie correspondent van den liberalen Le Petit Bleu over de schanddaden in de verwereldlijkte Fransche hospitalen meèdeell Over tiid werd een Parijsclie nijve- raar, M. Juliet, in de laan der Elysee- sche Velden overreden. Hij werd naar het hospitaal Beaujon gedaan, en is er weldra gestorven. De lyder is er gestorven in geheel buitengewone omstandigheden.Hij werd er verlaten, vergeten in eenen gang men liet hem daar liggen zonder zorg, en dat verscheidene uren lang. Trou wens, de interne die de wacht had, was niet tevinden,en de chirurgijn van dienst, beliefde zich niet te derangeer en De gekwetste was in de Parijsche wereld zeer gekend. De zaak maakte veel gerucht,en al de gazetten der hoofd stad waren erm< bezig. Ik werd alsdan,door den bestuurder van een groot blad, gelast met op infor matie uit te gaan, om te vernemen hoe de zieken in de Parijsclie hospitalen behandeld worden. Ik ondervroeg de geneesheeren, de zieken-oppassers, de lieden zelve, die lagen in de hospitalen van Lariboisiére, van Bichat, van Beaujon. Ik vernam alzoo openbaringen zoo gewichtig, zoo onvoorzien, zoo vreeseüjk, dat ik er waarlyk aan twyfelde of ik ze ruchtbaar zou maken Als my ne artikels verschenen,maak ten zij zulkdanigen ophef, dal ik ontbo den word bij M. Mesureur, bestuurder van den openbaren onderstand. Deze hooge ambtenaar vroeg mij te willen zeggen waar ik mijne inlichtingen geput had. M. Mesureur moest het hoofd bui gen voor de klaarte en de duidelijkheid der aangehaalde gruwelen, en hij her kende bovendien zelve, dat alles wel niet heelemaal volmaakt was, in die hel der arnu n. Van de nasporingen der drukpers, bluft er dikwyls niet veel over. Men moet zich bijzonderlijk verlaten op de bekentenissen van eenen geneesheer,die na de journalisten, nu ook de gruwelen aanklaa.t, welke in de Parijsche hospi talen worden begaan. De man kan niet, verdacht worden men moet wel overtuigd zijn dat hij de waarheid /.egt; immers, 't is de gekende doktor Séverin Icard Het is gezegd geworden dat de ge- neesheeren er nooit tusschen komen, om te bestatigen dat een zieke waarlijk overleden is. Het is de eerste ziekediener de gereedste, die uitspraak doet. Doktor Icard zegt meer. Hy noemt hospitalen waar, zeker om lijd to win nen, de oppassers reeds met het gereed schap tot begravbtg beginnenvan als de lijder nog enkel stervend is... ii De doktor zegt, met eigen oogen te hebben gezien hoe het u lijk - van een kind op de tafel der lijkschouwing lag uitgestrekt, en wiens hart nog klopte, twee uren nadat hel als dood was ver klaard gewonden In het Hotel- Dieu richtte een cholera- li jder zich weêr op, terwijl de chirurgijn het mes hanteerde, om de ziekte van den overledene na te gaan De lijkschouwing wordt op de meest lichtveerdige wijze gedaan. De geleerde in kwestie, reken» dat er tien ten honderd der aldus geopereerden, eigenlijk door het ontleedmes gedood worden Doktor Icard meent dat er twintig ten honderd der zieken uit de hospitalen, door de zorgeloosheid welke erheerscht, levend begraven wordenen die nog ont waken tusschen de vier planken vau hunne doodkist Zulke opgaven doen iemand ijzen, en hetgeen doktor Icard vermeldt, dat zijn wel de akeligste dingen welke iemand bedenken kan. De correspondent van Le Petit Bleu spreekt verder over hel gedrag der internen, jonge doktors van den wijn, die door een verkeerd keelgat loopt; van de zieken die aan 't sterven zijn zonder oenigen bijstand te midden andere zie ken van meer andere akeligheden in de hospitalen van Parijs bestaligd. Do Gasthuisnonnen zijn uit de hospi talen verdreven geworden... en wat zijn de gevolgen Wel, veel wereldlijke oppassers, op- pasters en bedienden, zij amuseereu zich, ze kijken naar niets om, en de zieken mogen maar sterven zonder hulp of bijstand, gansch verlaten; dikwerf wor den zy weggehaald, daar op den killen grond van het doodenhuis gelegd en gekist als ze nog niet overleden zijn. En men bemerke wel dat het doktor Icard is die h'-t verhaalt, en de macon- nieke «Le Petit Bleu* die het overneemt. En wie lijdt er meest door? Do arbei der,de mindere man; immers, negentien of twintig der zieken en lijders in de htspitalen zijn lieden van minderen stand. Maar de godsh iters, de libnralen die de Gasthuisnonnen uit de hospitalen ver jaagd hebben, zullen, als ze ziek en zuchtig zijn. wel doen zorgen dat ze eene Kloosterzuster weten te krijgen,om hun op te passen. Maar de Gasthuisnonnen moeten van 't ziekebed van den armen werkman verwijderd blijven, dat hij maar zonder eenige hulp crevoereZoo willen het onze geuzen om huonen godshaat bot te vieren Algemeen Congres van het Het Midden-Comiteit ran de Katho lieke en Grondwettige Yereeuiging des Arrondiss'ments van Aalst, heeft in October 1910 besloten, in den loop van 't jaar 1911, een algemeen Congres der Katholieke Werken te beleggen. HhI Congres zal gehouden worden te Aalst, op Maandag 17 en Dijnsdag 18 April, 2n en 3" Paaschdag. De werkzaamheden van het Congres zijn in zeven afdeelingen verdeeld. Wij laten hier eone voorloopige schets der werkzaamhedon van de verschillige afdeelingen volgen I® AFDEELING. Godsdienstige, zedelijke i werken. liefdadige 1. Godsdienstige vorming der jeugd. 2 Patronagen, Turnkringen. 3. Werk mansklingen. 4. Soldatenbnnden. 5. Geloofsverdediging. 6. Wi rk der retret- ten. 7. Christelijke Vereeniging in kerk en parochie, Sint-Vincentius a Paulo, Werk van den H. Franciscus Xaverius enz 8. Christen Vlaamsch Verbond enz. enz IIe AFDEELING. Drukpers sn Propaganda. 1. Inrichting en werking der Katholieke Vereenigingcn van Arrondissement, Canton en Gemeente. 2. Katholieke Jonge Wachten. 3. Drukpers. 4. Propa ganda door woord en schrift. 5. Studen tenkringen enz. IIP AFDEELING. Maatschappelijke werken van Onderlingen Bijstand. 1. Mutualiteiten, Ziekenfondsen. 2. Herverzekering. Ouderdomspensioenen, Pensioengilden. 4. Lyfrentkassen. 5. Work der uitwijkelingen. 6. Staats werklieden. 7. Werkmanswoningen, enz., enz. IV® AFDEELING. Landbouw. 1. Landbouwersbonden, Kweekeyndica- ten, Melkerywezen, Teelten, Wetgeving op den landbouw. 2. Landbouwcrediet. 3. Verzekering. 4. Landbouwonder wijs enz. V' AFDEELING. Ondenoijs, Schoolwerken en Naschool- werken. 1 Vry onderwijs, Schoolbij woning. 2. Katholieke Scholen. 3. Katholieke Onderwijzers, Toestand der aangenomene Onderwijzers. 4. Beroepsonderwijs. 5. Avondscholen, Scholen voor volwasse nen. 6. Nijverheidsonderwijs. 7. Hooger Onderwijs voor het volk, Tooneel- kunst. 8. Volksboekerijen onz. VI® AFDEELING. Burgersbelangen. i. Mutualiteiten en werken van voor zienigheid voor de kleine burgerij. 2. Vak- en beroepsverenigingen der kleine burgory, Samenwerking. - 3. Comptante betaling. 4 Inrichting der middenstan den. 5. Handelsbedienden. 6. Het klein Crediet. 7. Bestuurlijke maatre gelen in de klein handels- en nijverheids- burgerij. 8. Syndicaten der kleine bur gerij en*- VII® AFDEELING. Vakvereenigingen. 1. Syndikale beweging, Richting, Wer king. Beroepsonderwijs. 2. Gewestelijke Verbonden, enz. Steenfpuit. Het gebeurt soms dat perzik- en abrikozenboomen, prui melaars, kerselaars en kriekelaars volop gebloeid hebben, zoodat men eene schoo- ne opbrengst mag verwachten. De vruchten zijn gespeend, ze berei ken zolfs het derde van hunne grootte en dan vallen ze af tot de laatste. Indien men dan eene dier vruchten opensnijdt dan zal men er te midden geenen steen in vinden maar eene slijm achtige massa. Daaruit moet men besluiten dat er geen kalk genoeg in den grond is. Immers do kern of steen van liet steenfruit wordt vooral met kalk ge maakt, als er geen kalk in den grond is kan die kern niet gevormd worden en de vrucht moet afvallen. Het eenige middel is den grond van kalk te voorzien; men werkeeen halven kilo per vierkanten meter in, of 5 tot 6 kilos per Aalstersche roede. In de gronden waar steeufruit wel groeit, mag men zeker zijn dat er geen kalk te kort is. Doch er is ook ander mest noodig, dat mag men ook niet vergeten. Jeugdige misdadigers. Een Fransch tijdschrift La Revue Politique et Littéraire dat verre is van Katholiek te zijn, spreekt over de ongodsdienstig heid, het zedenbederf dat heden in Frankrijk woedten verwekt wordt door het on zijdig onderw ijs, of liever, ongods dienstig of goddeloos onderwys. Wij laten La Revue aan 't woord Het is vooral onder het jong ge- slacht, dat nu de dieven en moorde- 0 naars zijn. Het getal misdadigers van 16 tot 21 jaar, is geklommen tot 4.20 ten honderd, terwijl de misdaden van vroegere jaren, onkel 2 ten honderd bedragen. In Frankrijk is er nu een waar leger baardelooze booswichten, wiens a wezen den akeligen stempel draagt van bederf en slechtigheid. Deze batal- jons der misdaad, ze zijn de plaag van het land ze zijn de apachen, die van inbraak en roof hun bestaan ma tt kon, en die het ook maarniet ontzien, den moordpriem te handteeren. Velen, zelfs geuzen, zien de toekomst met angst in, als ze bestatigen welke uitslagen het onderwys zonder God voortbrengt. Godloochening. La Flandre Libérale een Gentsch liberaal of macon- niek orgaan, loochent in een hoofdarti kel, de Godheid van Jesus-Christus, onzen Zaligmaker. Nu, wel'te verstaan als 't kiezing is, vertellen de liberalen dat ze niet tegen de Godsdienst zijn. Wat verachtelijke huichelaars toch Superstitie. In 't Zuiden van Frankrijk, zegde M. Maurits Barrês in zijne prachtigo redevoering in de Fran sche Kamer, in 't Zuiden van Frankrijk zyn er onderwijzers die tafels doen draaien. In een dorp legt men in de kist dei- overledenen, wat geld en hunne schoe nen. Deze laatste opdat zij aan gene zijde van het graf hunne reis zouden kunnen voortzetten, het geld opdat zij de Hel se he Goden zouden kunnen uitkoopen Dergelijke superstiën bestaan daar. Maar den waren God heeft men daar verloochend tot vreugde onzer macon- nieke geuzen 1 Pkthus VAN NUFFEL. 43e vervolg. Ende ten hende dat van tghuene dies voors. es niemandt ignorantie en zoude mogken pretenderen, zoo ontbieden wy ende bevelen wel expresselyck, dat ghy terstondt ende zonder ver- treck dese jeglienwoordighe doet condighen, uutroepen ende publieren, alomme binnen de steden ende plaetsen van onsen landen ende graefschepe van Vlaenderen, daer men ghewoone- lyck es uutroepynghen ende publicatien te doene, ende tot onder- houdenesse van dien procedeert ende doet procederen jeghens den overtreders ende onghehoorsaeme, by executie van den peynen voorseyt, zonder eeneghe jonste, dissimulatie ofte verdracli des te doene met diesser ancleeft gheven wy u volkomen macht, autoriteyt ende zondcrlingh bevel. Ontbieden ende bevelen eenen yeghelyck dat zy U. tzelve ernstelyck verstaen ende obedieren, want ons alzo ghclieft. Ghegheven in onser sladt van Brussele, onder den contre- zeghel hier up ghedruct in placcate, deu XXVII® dach van julio XV® LXXVI. De Octoberzon verguldde torens, kanteelen en bolwerken der belegerde stad... Het grijze belfort staat verlaten, als een ouderling treurende over het lot zijner kinderen. Stom en onbeweegbaar hangen de klokken in den hoogen trans zwijgend blijft de uurwerkklok. Rondom de scherpe torennaald klapwieken eenige krassende kraaien in goten en dakvenstertjes waren speelzieke musschen, levensdronken pikkend en kwetterend, of drentelen los en vrij tusschen het steenen kantwerk der omheining... Muren en vestbarmen, eertijds door eene wiemelende werklie- denschaar bevolkt kijktorens, anders door eerzame en vlijtige wachters bewaaktde nabyheid der poorten en valbruggen, vroeger vereenigingspunten eener pratende lui, van spelende straatbengels, blijven thans eenzaam en geschuwd. Dood is nering en handel, verzwonden vrede en welvaart, met brutaal geweld alle godsdienstgevoel gedempt. Gesloten voor priester en geloovigen zijn kerkportaal en kapeldeur zy wor den alleenlijk maar geopend voor den overweldiger, die de duurbare heiligdommen in voorraadschuren en paardenstallen onteerde... Weg is de tijd toen de tonenregen des beiaards tot vroolijkheid en werklust opwekte! vervlogen de dagen, wanneer het geklop der leertouwers in den voorwinkel weerklonk, de zaag des timmermans knarste, het spinnewiel der vlijtige huis moeder snorkte, het aambeeld van den smid door steeg eu straat galmde In eene der donkerste kuilen van het verblijf des Castiliaan- schen keurlings zitten twee gekerkerden, zijde aan zijde, op bussels rottend stroo. Armzalige kleedingstukken verbergen nauwelijks de ledematen van den torenwachler Jooris en zijn kind. Het moest wel zijn, dat vader en dochter, ondanks hun jammerlijk lot, elkander zaken vertelden, die hunne harten van hemelvreugde deden popelen, daar een betooverende glimlach op Dirka's lippen dartelde en in hunne oogen het vuur der begeestering blaakte. Het minste gerucht, dat buiten de krocht opging-, deed hen evenwel met strakke aandacht reikhalzend toeluisterenen telkens als zij in eene klaarblijkende hoop waren teleurgesteld, troostten zij elkander door zoete woorden. Zou hedennacht de redding worden gewaagd fluisterde Gilbert. Nog eenige uren slechts I suisde het meisje hoopvol. God bescherme de vlucht 1 - Al met eens vernam men den doffen voetstap van iemand die in de keldering daalde en vóór de kerkerdeur stilbleef. De stein van Jeroom Reygerman, die kind en grijsaard bij hunnen naam riep, deed beiden van blijde verrassing recht- springen en tot den uitgang ylen. Nauwelijks hadden zij don sergeant in hun bereik, of ze sloten hem in eene geestdriftige omarming en besproeiden zijne handen met tranen van blijdschap. Hoera jubelde de soldaat ditmaal zullen wij lukken Een dubbele heilgil onderbrak hem. van Navarese en zijn staf worden dezen avond een valstrik gespannen, waaruit zij enkel zullen ontsnappen wanneer gij dit hol ontvlucht en ver van hier zult zyn De eletto komt by Bartel zijne verloving vieren. Wat zal hij morgenuchtend ver stomd staan, bestatigende, dat twee zijner verkleefdste dienaars de plaat hebben gepoetstziende, dat hij den torenwachter en diens dochter mist, de bruid, wier huwelyk door den Deken der stad moest worden ingezegend (1)!.,. Aha! Jan van Nava rese, vreemde dwingeland, onze schaking zal de uwe overtref fen Denkelijk zal de beul, alleer zich tot het avondmaal te begeven, hier zijn laatste bezoek afleggen zulks verschrikke u niet herhaalt hem uwe toestemming in den echt verdraagt lenig en moedig zijne minnekoozingen betoont hem vriendschap en veinst, zoo mogelijk, zijne streelingen met wederliefde te beantwoorden, opdat niets onze inzichten verrade Hoe zult gij het aanleggen om tot ons te geraken vroeg Jooris, niet zonder twijfel. Als de wijn is in den man, blijft de wijsheid in de kan. De slimste guit verliest zijne zinnen in den drank. Er moet onder de genoodigden, in den Prince van üranie, eene hevige botsing worden teweeggebracht. Tijdens de algemeene kloppartij ontmaak ik den eletto van zijne sleutels, sluip onopgemerkt builen en snel hierheen. Werwaarts schikt gij ons te brengen - Eens op vrije voeten, verlaat ge vliegens de stad langs de BrusselschepoortBartel, in gemeen overleg met de wakers, zal u in de Bergenmeerschen afwachten... Dan, indien het ontko men der vesting met moeilijkheden gepaard ging, hier zijn vrygeleiden, eigenhandig van den hoofdman geteekend en op uwe namen door mij ingevuld. Neemt die en bergt ze zuinig zy mochten u later te sta komen. (Wordt voortgezet.) Verboden nadruk. (1) Daags te voren had Jan van Navarese den Z. E. H. Deken der Sint- Martenskerk, Pieter Walter, in d* Roost, aan boeien gelegd. Er is geen hartstocht zoo gewel dig en zoo ingekankerd, die kan weer staan aan de dagelyksche Communie. H. Alphonsus. De koningin meter. Koningin Elisabeth heeft een schoon besluit ge nomen om de genegenheidsvolle belang stelling, die gansch het land haar tijdens hare ziekte betoonde, te beantwoorden. Men weet dat het gebruik wil dat den koning peter is van den zevenden zoon. die in eene zelfde familie geboren wordt. De koningin, ter gelegenheid harer genezing, heeft besloten dat zij, voor taan, aanveerden zal meter van het zevende dochtertje te zijn. Evenwel wordt als voorwaarde ge steld dat da zusters van de nieuwgebo rene nog in leren zijn, en dat, sinds de geboorte van het eerste meisje, de reeks van zeven meisjes niet door geboorte van een zoon onderbrokon werd. Men is benieuwd te weten wie het eerste meisje zal zijn die onze heminne- lijke vorstin tot meter zal hebben. Mededeeling. Men kondigt ons aan dat eene Internationale Ten toonstelling van Voeding, Brouwerij, Wijnen en Likeuren en aauverwante vakken met Medico-Pharmaceutische Gezondheidsafdeeling zal gehouden wor den te Antwerpen in de grootsche loka len der Stedelijke Feest- en Tentoonstel lingszalen (Meirplaats), van September tot November jfeil. Ingericht met de medewerking van den bond Antwerpen- Vooruit, onder het Eerevoorzitterschap van H.K H. Mevrouw de Gravin van Vlaanderen en het Eerelid-m&atscbap van Mr Jan Devos, Burgemeester van Antwerpen, staat doze Tentoonstelling een schitterenden bijval te wachten. De tyd van kerken bouwen en altaren versieren is verloopen. Eene zaak wordt dringend het land over- stroomen met dag- en weekbladen die de waarheid zullen prediken en opnieuw aanleeren. Kardinaal LABOURE. De Vlamingen in Amerika. Een Belg, die een reisje gedaan heeft in Louisiana (Vereenigde Staten), heeft er met genoegen vastgesteld, daar een nieuw klein Belgisch Vaderland te vin den, rechtschapen jegens de Amerikaan- sche natie, maar Vlaamsch van hart en ziel en taal gebleven. De uitgewekene Vlaming, V hryft hy, laat zich niet opslorpen. Ik h^u de hand gedrukt aan zodcu en kleinzonen van Vlaamsche uitwijkelingen; zij heb ben nooit noch Schelde, noch Leie gezien, maar zij eischen met üerheid den titel op van Vlamiog en Belg. De briefwisselaar voegt erbij, dat de Vlamingen van Louisiana, meest allen landbouwers, er goede zaken doen, zeer vreedzaam zyn, de negers, welke daar den werkerssland uitmaken, met goed heid en zonder vooringenomenheid be handelen en ervan bemind worden. Het zal alle Vlamingen uit Vlaanderen genoegen doen zulks to vernemen. Onze uitgewekene stambroedors bly- ven dus aan hun stamlaud gehecht. Het is maar spijtig dat vele Vlamingen uit België miuder Vlaming zyn dan zij, en ook dat het Belgisch Vaderland die trouwe landgenooten zoo weinig heeft ter zijde gestaan onder opzicht van taal. Het begint echter te beteren Luistervinkertf. Het is racer- malen gebeurd dat een telefoongesprek tusschen twee personen, vrijwillig of onvrijwillig afgeluisterd werd door eenen derde. In Holland zocht men reeds geruimen tijd om dat ernstig ongemak te voorko men, en thans schynt de oplossing gevonden te zijn. Uiteen onderzoek is gebleken, dat de onderlinge aanraking der draden in het hoofdbureel het afluisteren mogelijk maakte, en men heeft bevouden dat zulks onmogelijk werd wanneer de draden omwonden waren met eene samenstelling van tin in blaadjes, welke naar den grond afgeleid zijn. Aldus heeft men reeds de helfi der gemeenschapsdraden tegen onbeschei den ooren bevoiligd in Holland. Zou ons telefoon beheer daar niet eens eene proef mede nemen Maar dan zou het misschien noodig zijn, nog eenige nieuwe ambtenaars aau hooge jaarwedde te plaatsen en dat is erger.

De Denderbode | 1911 | | pagina 1