Donderdag 9 Februari 1911 5 centiemen per nummer B5,le Jaar 4535 1 Llüllt DIE ÖMM van da Stad en Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Niet tegen den Godsdienst. Een teeken des tijds. 't Kind en 't Socialism. HEK K.\ A IX'DElt. RBO Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- Mning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Puite-GnnM«enH, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CUIOUK «UUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 34* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen Lij accoord Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heer ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag o i vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelfet, 1 Fciiriuu-i li>S. t' Is noodig er van tijd tot tijd er op terug te komen, ten einde do aandacht in te roepen op de verre gaande schijn heiligheid der liberalen ten tijde van kiezipgen. Ten tijde van kiezingen hooit men hun refrein weêrgalmen Neen, wil zijn tegen den Godsdienst nietwij zijn alleen tegen de priesters welke zich boven de burgerlijke u macht aanstellen, en dio ovei heer- scheu willen En als men bun dan vraagt de pries ters aan te wi zen die zich boven de burgerlijke macht aanstellen, die z<- oveihferscheo, dan weten ze niet wat antwoorden en snauwen ze een A bas la Calotte - toe... En nochtans In t valt niet te betwisten de meeste liberalen werken zoo hard nekkig mogelijk legen den Godsdienst. Hoort ze maar eens Zij bespotten, beschimpen de onder wijzingen van Paus en Bisschcppeu Zy trachten de Priesters en Klooster lingen te bevlekken, ze hatelijk te maken Zij werken onverpoosd om de ehris- tene leerstelsels uit het hart der kiudo- ren en werklieden te roeien Zij braken al het venijn uit waarmêe hun gemoed tegen de Kloosters be hept is. Zij spotten of houden den gek met de menschen die met de Priesters voor het goed mtêwerkeu... Mag men hieruit niet besluiten dat de liberalen niet tegen den Godsdienst zijn soms in woorden maar altijd in werken. Sedert cenigen tijd beginnen de libe rale schrijvelaars eene andere houding aan te nemen, en in zekere liberale organen wordt de leering der R. K. Kerk openlijk aangevallen de v<-rhevenste leerpunten der Christelijke Leerlingen worden bespoten als er nog van kleri- kalism gesproken wordt is het niet zoo zeer om de zoogezegde overheersching der Geestelijkheid te bevechten, dan wel om reden der waarheden die de Priesters voorhouden, om den iever waarmêe zij de rechten van God, van de Kerk, der vrijheid voorstaan. 38* Vervolg. Ademloos trad zy op hem toe. Op. dat oogenblik kon ze nergens anders aan den ken, dan aan een enkele afschuwelijke gedachte die van haarzelf en hare zonde en hare misdaad, eene schrikaanjagende voorstelling van hetgeen zy geworden was! Hare handen beefden. John zei zo scherp. Hij keek haar aan, en de aanblik van haar ontsteld gelaat ontroerde hem. Zij hadden zich ver van elkander verwijderd deze beiden. Hij was gedwongen geworden te gelooven, dat ze harteloos en zelfzuchtig was als zooveel vrouwen, die hij kende, dat ze om hem en om het zijne niets gaf, niets van Margaretha of van iemand anders ineld, dan van zichzelf. Doch nu deed de verande ring, welke met haar had plaats gehad hem ontstellen. Hy vergat dat, toen hy hun leven op anderen voet in had willen richten, zy zich met verachting van hem af had ge wend, on stak haar de hand toe. Agnes, wees niet beangst, zei hij. Dacon heeft my gerust gesteld. Er is niets te vreezen. Zy trad terug. Het voorgevallene op de bank, de vervalschto wissel, hare misdaad Zelfs de zoogezegde gemrdigdo libe ral drukpers, L'Indépendance Belye zinitmeê in het koor der liberalen die het masker van schijnheiligheid hebben afgeiukt. Hoort boe dit liberaal orgaan nu zingt Oi s dool is de kwakzalverijen (fan- Usmagories) te bevechten waarvan de Bisschoppen loven, die zij zoo vernuftig uilbuiten dat zij gerust kunnen gaan tronen in de koorbanken om klein latij' - sche liedjes Ie zingen op geen vrooiijke wijze, terwijl do groote meerderheid van 'i volk zwoegt en zweet en lastig z ;i:en kost verdient. Is dat niet deftig van M. Roland 's blad Is dat niet geestig den spot drijven met de Disschoppen en hunne leeringen Maar 't is nog niet alles Aanhoudend wordt aan de devote menschen bewezen dat zij overnaïef zyn van al die prullertjeu biUovesées) t gelooven, aau ai die onwaarschijnlijk* historieki ns die de basis uitmaken van de geloofspunten der Katholieke Religie die zoo oud, zoo versleten is dat zij kraakt als een oud schip dat niet meer dienen kan. Is dat klaar en duidelijk genoeg Kan men een onbetwistbaarder bewijs voor brengen van de waarheid die wij Katholieken al;. 1 hebben beweerd, namelijk dat «ie liberale gazetten zelfs de serieuste, de verachtelijke schijnhei ligen uithingen als ze hun refrein zin gen Wij zijn tegen den Godsdienst niet Nu, met de aanst. gomeenlekiezing zullen wij het wtêr hooren weêrgalmen. Waar is de mensch op de wereld die tevreden is in zijn lot? Helaas, eenieder klaagt Rijken klagen over te weinig percen ten van hunne duiten, vetbetaalde be ambten over overlast van werk, mager betaalden, dat zij de twee eiodeu des jaars niet aaneen kunnen krijgen, boe ren klagen over de hooge huren van knechten en meiden, bet natte of droog»* weder herbergiers over de schaarsch- heid der klanten winkeliers over de concurrentie; nijveraars over hoog»; lasten en alle dagen mindere verdien sten werklieden over te weiuig loon en te veel werk. Zij die niet klagen, dat zijn de ijzeren wegen en trams, maar die sluiten hunne rekeningen met millioenen boni's en dit alles stond haar tergend voor den geest. Een zonderling lachje ontsnapte aan hare lippen, en ze keerde zich als een automaat op hare hielen om. Dat... dót... weet ik, stamelde ze, maar ik kwam hierheen omdat omdat Margaretha Jack zien wil, om er zich van te overtuigen, dat hij niet werkelijk ge wond is. Een oogenblik heorschte er eene zonder linge stilte. Toen lachte Jank een weinig on stond op. Een blos was hem naar liet gelaat gestegen. Hij herinnerde zicli hetgeen Margaretha vergeten had, hij herinnerde zich datgene, wat hy zijn gelieele leven lang niet meer zou verget-n de uitdrukking op haar ge laat, de onbewuste woorden, die van hare lipper. geklonken hadden, toen hy van het ongeluk do armen om haar heen had geslagen. Ik heb zooveel van u gehouden. Hij stond besluiteloos. De Mus op zijn gelaat veranderde langzamerhand weer in wit. Zij zal toch niet bang van my zyn, is 't wel vroeg hy. Zie ik er erg toegetakeld uit? Of is er niets bijzonders aan mij te zien Ik wist, dat gy geen uitzondering op den regel waart, zei de dokter. Ik wist, dat gij aan uw boordje zoudt denken. Bekyk u zelf in den spiegel en zie, of gij er toonbaar genoeg uit ziet. Ik wed, dat Lord Nether- combe u wel een boord zal willen leenen, nochtans zijn de. klachten van liet per soneel, over een karig loon, niet min der, alhoewel reeds eene groote verbe tering op de Staalsyr.ereuwegen is ge schied. Een andere categorie van menschen, din niet meer kunnen klagen, omdat zy door de groote macht bijna den nek zijn omgodraaid, dat zijn kleine ueringdoe- ners. M n beeft veel geschreven en gewre ven en vetbetaalde komiteiten genoemd om de kleine nering te redden, doch alles zonder uitwerksel. Do dood der kieine nijverheid, der kleine nering is de oneerlijke concurrentie van Staats beambten, en ak men weet dat d'eetie speelman den andere een deuntje waard is, dau behoeft men niet te vragen waarom de oplossing,* chterwegen blijft. 't Is alzoo dat, waar wij ook gaan of koeren, wij ons altoos bij klagende on ontevredene me-scheu bevinden. En als men weet dat uit d** ontevredenheid het ongeluk wordt geboren, dan gevoelen wij welk een geluk het is, een g< zin, waar de groote schat tevredenhiid heerscht, te mogen binnen treden. Keizer, koning, edelman, rijkaard en wie hij ook zy, zijn in hunne grillen van ontevredenheid ongelukkiger dan en werkman, die het versland heeft Go is water over Gods gronden Ie laten ioopeu, want niemand ter wereld kan een stroom, al is hij van water, vuur of volksverzuchlingeu, tegenhouden. De grootste vijand van al de klagers is voorzeker do zucht naar weelde, naar vermaken, naar reizen en geld verbras sen op allerlei gebied. Men let niet genoeg op de kleintjes en vergeet het spreekwoord Wie het kleine niet eert, Is het groote niet weerd. Ziet eens rond u, lezers, en spiegelt u eons in de aangehaalde volksspreuk. Iemand met 3 tot 5000 fr. jaarwedde ziet geen uitweg, kan de eindjes niet aan elkaar knoopenen leeft daarenboven in een huis of in eene ware hel van onte vredenheid; twee andere personen, heb ben mindere inkomsten, verschillen in alle punten d'een martelt zich dood en d'auder vliegt door de wereld. De oorzaak ligt meestendeels in de goede huisvrouw, het groot richtsnoer van handel en wandel, van vrede en geluk. Wat de goede stuurman is voor het schip, dat moet de vrouw zyn voor het huishouden. Waar de vrouw den scepter zwaait, daar is de man koning, daar gaat alles op rolletjes waar de vrouw integendeel haar tijd met beuzel verspilt en te lui is om de liauden uit te steken, daar gaat alles om zeep, al komen zelfs verdiensten of geld met den vagen binnen. In geen enkel land ter wereld wordt meer gedaan voor de volksklas dan in België. Jaarlijks geeft hel laud 28 mil joen uil voor degenen die zich een appel tje v illen bewaren tegen den ouden dag. Dat is 4 fr. voor iederen Belgischen in wen er of 8,70 fr. voor sleun van ver zekering, werkmanswoningen of aan deden in onderlingen bijstand. En alhoewel de Staat in België op volksgebied, veel milddadiger is dan Duitschland, Frankrijk en allo andere landen van Europa, zullen er toch nog altoos menschen zijn die hem betichten van hardvochtigheid. Dit is eenmaal zoo en zal altoos zoo blijven. Ondank is werelds loon en degene die de welvaart moet brengen voor iedereen, is nog niet geboren. II t socialism zal sterven, want het voert den oorlog legen het leven. Het kind mag niet leven en gelukt het erin te zegepralen over den aanval der ronde leering en tot het loven te komen, dan moet zijne zied het merk dragen der goddeloosheid in de onzijdige school en zijn lichaam, langsheen den weg der zedeloosheid, gedolven worden in de ongewijde aarde. De mensch is, volgens h«*t socialism, een heest, een ontwikkeld dier dood... al dood Het kind, zoo feeder en zoo lief, is niets beter dan de afgeleefde grijsaard jong en oud zijn er te veel, bij de roode genieters. En die mannen meencn dat zij den Sleutel van het menschelijk raad sol ge vonden hebben Zij loochenen God eu weigeren het Kruis aan wieg en graf. Ziedaar het werk der socialisten en ook der liberalen, hunne bondgenooten en slippeudragers. pelde hij. Zij kan het zoo niet bedoeld hebben. Sims kwam de trap op en bleef itaan, toen hy Jack zag. Juffrouw Charleoner is zooeven thuis gekomen, mijnheer, zei iiij. ZaUk haar ver tellen, wat er gebeurd is, mynheer? AlioHeet steeg het bloed Jack naar het hoofd en bevend greep hy naar de balustrade. Juffrouw Charleoner, herhaalde hy. Ik ik misschien zal ik het haar zolf wel vertellen. Hij aarzelde. Zij enLordCroft zijn in de bibliotheek, mynheer, voegde Sims er by, en weer steeg liet bloed Jack naar het hoofd. Lord CroftZijn gelaut werd een weinig strakker. Ily was niet doof of blind en hij had vele dingen gehoord die de menschen omtrent Alice en den man uit Afrika ver tolden. en gedurende de laatste paar weken had hy even goed als anderen opgemerkt, hoe de zaken stoiiden. Maar Lord Croft Hy stond bovenaan de trap aan zyn kne vel te trekken. Behoorde hy te zeggen wat hij wist, of was hetzyne zaak niet? Waarom had hij Lord Nethercombe niet medegedeeld wat hy een paar jaar geleden gedurende zyn verblijf in Amerika gezien had. Hjj aarzelde, zooals hy ook van to voren geaarzeld had, en keerde zich met een ruk om. Wordt voortgezet. als ge u er liever niet zonder vertoont. He, Lord Nethercombe Jack lachte. O, dat bedoelde ik niet, zei hij Ik wilde alleen maar zeggen... Och, dat weten we, zei dq doktor. Maar gy zult tijd genoeg hebben om uw toilet een weinig in orde te brongen als gij dat wilt, want ik ga eerst naar Mevrouw Margaretha toe urn te zien, of ze bezoekers ontvangen kan. Ik denk wel dat liet gaan zal, maar toch wil ik mij eerst overtuigen Leen in dien tusschentyd een boordje. Doch vyf minuten later, toen Jack en Mevrouw Nethercombe by Margaretha binnen traden, had hy het vergeten. Hij stond onhandig voor haar bed, naar haar bleek gezichtje kijkend, terwijl zy de hand naar hem uitstak. Oh, ik heb zulke afschuwelijke droo- men geliad, zei ze. ik dacht dat gy dood waart. Ik ducht dat ik u dood zag liggen. Ik viel na u uit do auto, is 't niet En ik zag ja oli, ik geloof dat ik u zag, toen ik u in liet gebed niet zien kon. Zy lachte zacht, en Jack lachte ook, nog altyd ach tervolgd door hare woorden hare woor den, die ze blijkbaar vergeten had. Hij hoopte, dat dit het geval mocht «jjn. Het zou onaangenaam voor beiden wezen, indien zij ze zich nog herinnerde. Hy hoopte, dat zy noo.t weten zou, watzy gezegd had, en toch, kon het waar zijn Had hy het gehoorde soms verkeerd begrepen? Zou het waar kunnen zyn, dat zy hem lief had Het socialism verspreidt over de kinderen wonderbare en gevaarlijke stelsels. Beletten dat zij komen, als zij er zijn, deze overleveren aan den Staat en wan neer zij heengaan, deze begraven zonder godsdienst zóó leert de roode vryden- kery. Arme schaapkens Lieve Engel ken s Is dat dan de nieuwe leering, welke do wereld moet hervormen en het lot van den werkman verbeteren Het socialism is de dwarslceriog van het menschdom. De ondergeschiktheid der minderen aan de meerderen, breekt h-t af. met te roepen Noch God. noch Meester de waarde van het stoffelijk leven brengt het tot de gemeenschappelijke armoede, met te leeren, eigendom is diefstal de ziel van het leven verlaagt het tot het dierlyk bestaan bij liet prediken der vrije liefde. Wat het socialismus, in zyn vernie lingswerk, in den weg staat, is het kruis. Nu, 't staat er twintig eeuwen en het zal er bly ven slaan. Zooveel valschc leeringen zijn komen sterven aan den voet van don Iydeus- boom der eeuwige waarheid Dat zij verliefd op hem geworden was Hy hoorde zijne eigene stem spreken, alsof hij naar eene vreemde luisterdo. Ge ziet, dat ik er uitstekend afgeko men ben, zei hij, en gij waart degene, die byna verpletterd werd, Margaretha. Hij boog zich over het bed heen. Zijne stem vei underdo van klank en werd schor. Margaretha, ik zou er mijn hoofd voor overgehad hebben, indien het niet gebeurd ware, voegde hy er bij Ik zou er alles voor over hebben gehad om in plaats van u gekwetst te worden. Zy lachte. Ik niet, zei ze. Ik zal weldra weer heeleinaal in orde zijn. Ik kryg nooit een ongeluk, eu ik zal gauw weer op kunnen slaan. Ik geloof byna, dat ik er eigenlijk nu wel reeds uit zou kunnen komen. Hare woorden waren een teeken vo.r den dokter om iedereen do kamer uit te zenden. Als gy zoo spreekt, jonge dame, zei I hy.zal ik niemand meer by u kunnen laten. 1 Gy moet stil bly ven liggen. Margaretha viel weer achterover, terwijl haar blik op Jack's heengaan door het ver trek dwaalde. Bij de deur keerde hy zich om. Haar gelaat kwam hem wanhopig bleek voor, haar hoofd zwaar in de kussens gezonken. Een vreemd gevoel van onwel- zijn maakte zich van hein meester, en iiy strompelde den gang op, bij zichzelf herha lend, dat hy een dwaas was. Ik ben een groote dommerik, mom- Roode onderstand. I)e deelnemers aan de werkstaking van Luik, die niet van do syndikatcn doel maken, maar die men mot beloften van on dei stand had nnê gelokt, hebben di m onderstand verleden Woensdag getrokken. Do uitgedeelde golden kwamen voort van de inzamelingen langs den open baren weg. De ongelukkigen, die een bewijs moesten toouen, dat zij gedurende ten minste 14 dagen aan de slaking hadden ded genomen kregen, de ongetrouwden 75 centiemen, of 5 centiemen per dag. De gelrouwden kregen 1 frank. Wat rijkmakers De Vlaamsche kwestie in de Katho lieke Associatie van Brussel De Katholieke Associatie van Brussel is Zondag bijoen gekomen, e:i de Vlaam sche kwestie kwam er Ie pas M. Borginon zegde dat dc Hooge school van Gent dient vorvlaamscht te worden, dat het Vlaamsche volk recht heeft op een hooger Vlaarasch onder- wys en daar behoefte aan hoeft. De heeren Gosset en Henry spraken don heer Borgiuou tegen, me»;r echter om verzet aan te teekeuou tegen zekere manier van spreken van den heer Bor ginon, dat wel tegen het beginsel der Vlaamsche Hoogeschool.

De Denderbode | 1911 | | pagina 1