D I 1\ K A Zondag 5 Februari 1911 5 centiemen per nummer 65,c Jaar 4534 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van do Stad an 'I Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Politiek en Godsdienst. Wat is het liberalisme tegen over 'tmaconnisme? De Slenter. DITJES en DATJES. Spaansche Oproerlingen van 1576 te Aalst Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- aoning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor ie Stad 5 frank met dea Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Sclirijft in bij <U. v«i* <le ruite-Goottsens, Korte Zoutstraat, Nr 31 2n in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 34* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen 14) accoord Niet opgenc men handschriften worden met teruggestuurd. Heeruu ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlyk tegen den dijnsdag e i vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich to wenden ten bureele van d;t blad. CUKjUtS SUtJM. A eUi41 Febrimri 1DI 1. Hoe dikwerf hoort men niet door brave eenvoudige lieden zeggen 't Ware beter dat er in de gazetten en in geheel den polilieken strijd zoo veel niet gesproken e:i getw ist wi-rd over den Godsdienst. Dat men di« Godsdienst ter zijde late. Hu is te liei- lig en te verheven om het voorwerp der part twisten te zijn maar d;.i men zich liever in de politiek bezig houde met 't gene de stoffelijke belan- gen en de algemeeue welvaart aan gaat. Opperbest l Die redeneering bevat veel waarheid, vooral als ze verstaan wordt gelijk 't behoort. En inderdaad in zaken welke den Godsdienst alleen aanbelangen, heeft het. burgerlijk Gezag zich, uit zijn eigen, niet te bemoaiendit komt de geestelijke of kerkelijke Overheid alleen toe. Het burgerlijk Gezag moet de tijde lijke welvaart behertigen.den voorspoed dés lands bevorderen, de openbare rust verzekeren, doch zonder iels ten nadeel»- van den Godsdienst te verrichten.zonder de rechten van het kerkelijk Gezag te scheudeD,zonder de Godsdienst-vry beid te beperkod. Indien de Staatsoverhi id het altijd aldus verstond, dan zou men ln den poli- tieken strijd de godsdienstige kwestie gansch van kant mogen laten om zich uitsluitelykonledig te houden met zaken die tot de eigenlijke staatkunde be- hooren. Dat ware een groot voordeel, en wij, katholieken, vrageu niets beter Nu, in den tegenwoordigen toestand van zaken, is dat ongelukkiglijk onmo gelijk en zulks door de schuld van de liberale en socialistische partijen. Immers, die beide partijen, in plaats van Godsdienst en Kerk te eerbiedigen en in rust te laten leven, hebben lot bijzonderste of voornaamste doelwit ze tegen te kanten, ze te bevechten overal en in alles. Oorlog aan den Godsdienst Oorlog aan de Kerkziedaar hun wacht woord ziedaar, gelijk het liberalisme het zelve bekent, de reden van zijn bestaan. Men neme den oorlog aau den Godsdienst weg, en wat blijft er van 't liberalisme nog over?... Niels meer dan twist over stoffelijke zaken... Overal waarde blauwe en roode geu zen aan 't bestuur zijn, gebruiken zi_, alle middelen om hunne helsche plannen te verwezenlijken, om den invloed van den Godsdienst te vernietigen,om de vrijheid der Kerk te kortvleugelen en hare wer king te dwarsbnomoii... Z-i streven er gedurig naartoe om de kristelijke leering uit het volksonderwijs en de opvoeding, uit het huis ezin, uit de hospitalen en liefdadigheidsgestich ten, uit al de vertakkingen der samen leving te verbannen, in een woord, om alles te verwereldlijken, om alle.-- to ver- eod.leloozen en zoo eene samenleving te stichten die van God en zijn Gebod niet ra* er weten zal, en op zijn Behels leven! En men betwiste hei niet. w ant h-1 bll.ikl klaar en duidelijk uil 't.M-ne hier reeds in België is voorgevallen en wat wij dagel iks zien geb-uien in landen waar zij de meesiers zijn. Ziedaar waarom wij, katholieken, ons gi noodzaakt vinden de godsdienstzaken in onzen polilieken strijd te meng-n. Ja, 't is omdat zij den Godsdienst be strijden, dat wij hem moeten voorstaan en vei dedigen. Of zouden wij wellicht hun vernie lingswerk met een onverschillig oog moeten aanschouwen, zonder eenig pro- lest te laten hooren, zonder eenigen maatregel of middel in 't werk te leggen om er zich tegen te verzetten Neen, dat ware lafheid dat ware verachtelijke plicht miskenning Zoolang 't liberalisme en 't socialisme den R. K. Godsdient zullen blijven be vechten, de kristelijke leering bestrij den, de godsdienstoefeningen bespotten, onze ge- s'elijke Overheden verguizen, onze godsdienstige vrijheden besnoeien, /uilen wij, katholieken, hem blijven ver dedigen. Ja, wij, katholieken, moeten en zullen onzen Godsdienst verdedigen als deu di'-rbaarsten schat, dien den mei.sch op aarde bezit, als deu noodzakelij keu grondzuil van deugd en eerlijkheid, van orde en rust in de samenleving Het is honderd maal bewezen en door voorbeelden g- staaf 1 dat liet liberalisme slecbis het wereldsch werktuig is van 't Macoiinism derwijze dat op bevel der Logen, de burgerlijke Linkerzijde een verbond heeft gesloten m«-t de revolu tionaire Linkerzijde. Wij laten hier eenige verklaringen volgen tot staving: De lilerale partij is de burgerlijke uitdrukking van 't Mwonnisme. (Buil van het Groot Oosten van België 5874 bl. 126). De liberale familie is zonder com- a pas of zonder leidsmans. Er besiaau n noch personen, noch instellingen die haar beslieren m-- moet haar eene richting verschaffen. (Bul!, van hel Groot Oosten van B- Igië 5876 hl 86). De ondervinding van 1876 heeft bewezen dat, indien er eene verstand houding mogelijk is tusschen de opper hoofden der liberalen, het vooral in den schoot is van 't Maconnisme dat ze moet gebeuren.» (Muil. van In-t Groot Oosten van België 5:-85 90 bl. 56.) De liberale partij onder de onwe- derstaanbare drukking van de d«-m«ikra- tische beweging is m^êgesle. pt naar eene nieuwe politieke <-n economisch- iic.Hing. H Is in 't Maconnisme dat ze haar leidsman haar vasten steun vinden zul, i Bul!, van hel Groot Oosten van België 58'.)0 91 bl. 105.) De eendracht van al de vrijmetse laars kan alleen de eendracht verzeke ren van al de fracties die heden de groole politieke en economische partij samenstellen waarvsn het Maconnism de voorwacht en de beste leidsman moet zyn.» (Bull, van h«-i Groot Oosten van België 5890 91 H. 113 Dezen onder U, mijne B. B.*. die deze plechtige zitti' gen hebben bijgewoond, zullen nooit di«- koortsige vervoeringen van patriotische aandoeningen vergeten die al die B. B.\ van al de ho-ken van België gekomen eu tot alle politieke denkwijzen b hoorende. Het verbond tcurd toegejuicht en de oorlog tol der doud wenl uffioieoÜik verklaard aau 't gouvernement oorlog zonder rust en genade, tot den dag der volledige om verwerping der klerikale partij.» (Buil. van het Gróót Oosten van België 5901 bl. 76 Zou er in tegenwoordigheid van die verklaringen getrokken uit het Bulletijn van liet Groot Oosten van België nog wel een oogei.blik te twijfelen zijn dal de liberale partij onder de klauwen ligi van 't maconnisme Wel ueeii, daar bij men ziet overal de liberalen dansen lijk de logiebroers schuifelen Vrienden landbouwers, wilt gij weten w. Ik uw grootste vijand is Ik wed dat g.j hel niet raadt, luj lange niet en nochtans hij is niet verre van u hij omringt u langs alle kanten en regelt meest al uwe werken. Al dik- u ijls he fi men hem u genoemd en toch houdt gij er al te ve-1 aan. Het is de oude slenter Ziet maar eens rond u en zegi of het bewerken uwer velden, het voederen uwer huisdieren, het b mesten uwer akkers, het uitkiezen van uw zaad, enz., nog niet grooten- deelsopden zelfden voet geschiedt als uwe voorouders dedeu Niet dat alles wat de overlevering ons leerde slechts is, verre van daar. Maar zeker is het, dat deze die het hekken aan den ouden stijl blij ven hangen, geen winsten meer verwezenlijken. En waarom Eenvou- diglijk omdat de tijden gansch veran derd zijn en dat men met die verande ringen af te rekenen heeft. Laat ons slechts twee, drie voorbel den opnoemen Vroeger waren de daghuren klein, nu groot, de granen, h« t vlas, de suikerbe-'ten, enz., aan hooge prijzen Thans zijn die veel in waarde gedaald en de beesten en al hunne voortbrengselen in waarde ge stegen. Daar dient men rekening van te houden, en de boerderij moet derwyze gericht worden dat men m»-t de tijdsom standigheden m« êgaat. Honger spraken wij van den opslag der daghuren. Welnu, daarin moeten de landbouwers voorzien, door het gebruiken van eenige eenvoudige machtenen en door hooger opbrengsten. En om deze laatste to be komen dienen zij eerst en vooral de samenstelling van hunnen grond te kennen, en die meststoffen meest te ge bruiken, die minst iu deu grond aanwe zig zijn. Maar, zult gij antwoorden dan moeten wij onze gronden doen ontledeu eu dat kost weeral geld Mis, vrienden, raadpleegt de staats- landbouwkundigen, le> si g« durende de lange winteravonden landbouwboeken uf legt zelf al eens in de aanstaande lent i een proefveld aan. En «lie zullen u zeggen dat in de meeste onzer bouw •/ronden vooral stikstof, fosfoor/.uur en p »ta*ch onibr. ken, om hooge opbreng- steu te bekomen. Voor het teruggeven der stikstof zult gi j voordeeligst zwavelzuren ammoniak g. bruiken, eene meststof die eene zachte aanhoudende en gunstige werking uiioeivnt op alle gewassen, en gewoon lijk de stikstof b'-stkoop levert. Men gebruikt van 150 tot 3<-0 kgr. per h.-ctare, volgens de omstandigheden. Voor bel fosfoorzuuc heeft men te kiezen tusschen supei fosfaat eu staal slakken. En wat de polaschmesien betref), men heeft te kiezen tusschen zwavelzure potasch, cliloorpoiasch of kaï iet. Op alle vruchten, waar liet er opaank -mt «Ie hoedanigheid te verb-te- r«n, gebiuikl men by voorkeur zwavel zure potasch. Voor de graangewassen, rapen, enz., is chloor potasch even goed en beterkoop; en voor kl vers en weiden, geeft meu de voorkeur aau kaïniet Bemerkt nu wel, vrienden landbou wers, dal eene volledige bemesting de meeste kansen geeft op eene maxima- opbrengst en dat deze laatste alleen de hoogste nettowinsten afwerpen. William. Hoe de roodjes de onzijdigheid in zake van openbaar volksonderwijs verstaan zegt ons gezel Troclet, Volksvertegen woordiger te Luik. Eenisre dagen geleden zegde hij in den stedelijken Raad dat, volg-ns hem, de Luiksche i/emeeutescholen niet onzijdig genoeg waren. Nu, het schijnt dat men in de Luik sche S'adsscholen aan de leerlingen voorhoudt, dat men den Koning cu de Koninklijke Familie eerbiedigen en hoogachten moet... Welnu, dit striidt regelrecht teger. de overtuiging der socialistische ouders, die er zich tegen verzetten dat aan hunne kinders koningsgezinde leerstel sels voorgehouden worden. Volgens gezel Troclet zou er dus in 't openbaar onderwijs niet alleen niet mogen gesproken of gewaagd worden van God en Go-isdienst, maar ook niet van den Koning en de Kouiuklijke Familie... Noch God, noch meester! Al de socia listen zijn, gelooven wij, hierover 't ak koord met gezel Troclet. Maar als men van God, den oppersten Koning, in de school nimmer spreken mag, waarom z«,u men dan nog van weruldsche koningen en keizers ge wagen Wij vinden de ïoodjes logieker dan de liberalen, die den oppersten Koning uit de school verbannen en er de wereldsche koningen en keizers in bi-houden... Maar wat wil men, de macouuieke liberalen zijn door godshaat <n vijandschap tegen deu Godsdienst verblind VI'ij moeten beschikken over de zaken waar wij verantwoorde- Itjk voor zijn... Verantwoordelijk voor onze kinders, zoo moeten wij alleen beschikketi over hunne opvoeding. En hun recht, in die zaak. is enkel ons te gehoorzamen. En het recht van den Staat op zijne beurt, is maar het verze keren van ons recht. F. Brunetiêre. tl•-<!«»*. O-duren de 'tjaar 1910 hebben 191,540 bede vaartiers neergeknield voor liet g-nade- beeld van Maria. Er ziin 306 treinen met bedevaar«iers in de statie aangeko men. 626,000 Communiën werden uitgedeeld, 55.300 Missen gelezen. De 31 Belgische treinen brachten er 10,313 bevaarders aan. Na Spat je telt België liet grootste aantal bedevaarders in hel buitenland. De Gemeentekiezing-en. Iu antwoord op eene vraag iu de Kamer gesteld, he- ft de minister van binnen- lainischt' zaken verklaard dat de werk zaamheden der volksoptelling ten minste een gansch jaar zullen duren do OF DE DOOR Pethus VAü ^UFFIiL. 44e vervolg. En gy - sidderde Dirka. Ik Denkt slechts aan uwe redding, en tracht mij en het verleden te vergeten. O, Jeróom steende de maagd - spreek zulke woorden niet zij doorboren mij als zoovele dolken het hart De hemel zal u, met ons, het geluk uwer belooning laten smaken, poogde de Aalslenaar met overtuiging te zeggen. Hopen wij het. Edoch, ik vergat, dat de eletto mij boven wacht en u door mijne hand dit pakje deed bestellen. - Koortsig ontknoopte hij het doek. Het bevatte eene prachtige vrouwenkleed ij voor Dirka en uitgezochte kieedingstukken voor den torenwachter. De eletto eischt hoofdzakelijk, dat ge morgen, bij de plech tigheid, elkeen in liefelijkheid en opsmuk de oogen uitsteekt. - Nooit roer ik dit plechtgewaad aan, zei Dirka. Gilbert slootte misprijzend liet pak weg. Wat edele wilskracht mompelde de huurling, daar hy in bewondering ouder en kind bleef aanstaren. En toch, Dirka, hoe bloedt mij het hart van medelijden en smart, ziende do afschuwelijke lompen, die uw tenger lichaam nog ternauwer nood dekken I hoe bevangt mij toorn eu schaamte, bespeurende uwe onlbloote ledematen, dóui' de mishandelingen uwer vijanden verscheurd en gekneusd - En de jongeling barstte in* snikken los, sloeg de handen voor de oogen en schreide bitter. Wees sterk in het lijdeu, vriend 1 - smeekte de gevangene. Wanneer dat ik de vrije lucht met volle longen inademen kan en geen vervolgers meer te duchten heb, zal mync gezond heid terugkeeren de tijd doet alle spoor dier wonden verdwijnen; ik zal andermaal vrooiijk worden en pogen, als dierbare levens gezellin, uwe dagen zoet en aangenaam te maken... Gij weent niet meerwat zijl ge goed, Jeroomik bezwijk van geluk- Toen d«-ze uitgaliuiug, door het gevoel eener grenzcnlooze vriendschap ontsnapt, met eene nauwe omhelzing was bekrach tigd, vlood de sergeant naar boven. Westwaarts zonk de dagfakkel. Ter Kattestraat, in den Prince van Oranie, heersehte de levendigste bedrijvigheid tot het bereiden van een uitmuntend eetmaal, het inrichten eener stevige drinkpartij. Uit de keuken stegen do geurige walmen van kisselend wildgebraadwijnkannen van allen vorm en alle kleur stonden op de tafels, te midden der glinsterende kroezen, met opmerkzamen smaak in rang orde. De spijzen beloofden, naar liet zicht te oordeelen, recht lekker te zullen zijn wijn was er overvloedig de disch genooten bestonden uit het puik der hoplieden, verkleefde wachters, dienstvaardige spions van 't garnizoen. Bartel kon dus niet alleen een knappe waard, maar tevens een uitstekende gastheer worden genoemd. Wie had zulks ooit van oou gewezen smid durven verhopen Aalst, tot de diepste armoede vervallen, in den grootsten rouw gedompeld, ging andermaal o, bittere spotternij een feest aanschouwen, getuige zyu van een dier tooneelen, die ons tot de lijden van liet barbaarsch Heidendom terugvoeren de openbare verheerlijking der laagste driften Voorwaar, die Spaansche ratten hadden in onze gewesten aireede dikmaals genoeg de edelheid van hunnen stam doen uitschijnen, en dit wel inzonderheid bij moordfestyu en brasgelag, waar het schaam teloos samenraapsel van galeiboeven nooit ontbrak en een nasleep van overspellige vrouwen hunne eerbaarheid aau den meestbie dende afstonden. Naarmate de avond vorderde, kwamen de genood gden in de herberg talrijker toe kerels, met echte galgetrmiiêu, ellendig toegetakeld Bartel walgde er van... Jeroom's boezem klopte van achterdenken en vrees vergeefs zocht hij deu held van het feest onder de aanwezigenvan Navarese was er nog niet,.. Indien hij, door dringende bezigheden belet, niet verscheen, alles ware reddeloos verloren De Vlaming sidderde bij die gedachte en meende reeds alle hoop op te geven, wanneer gelijkstaltig de Spanjaard en zyne officieren instapten. Reygcr- mans scherpe blik peilde de gemoedsgesteltenis van den keurling; eenen zucht van ontlasting loozende, vond hij den bevelhebber in de beste luim Geen voetbreed week hij van hem af, en met een van blijdschap stralend wezen nam hij bij de hoplieden, aan de hen voorbehoudene tafel, onmiddellijk plaats. Even was het voedsel voorgediend, of het verdween in de hongerige magen der discligenooten. Werd er spoedig en veel veroberd, men zoop niet minder, en welhaast verkeerde Ge ver gadering in warme stemming. De sergeant raakte nauwelijks de gerechten aan en dronk weinigzijne gepeinzen waren elders. Barlel hitste zijne gasten voortdurend tot bekeren op, klaagde over de traagheid, waar mede sommigen de spijzen maalden, of berispte een gekenden zatterik over zijne matigheid... Vele liederen hadden door de kroeg gegalmd, menige lofspraak en gclukwensch de eigenliefde van den fatterige» opperbevel hebber gestreeld in het vervolg zou de speelduivel, met magn -tisclie kracht, zijne klauw over het Spaansche rot uit gestrekt houden. De spelers zochten en vonden hunne maats officieren bij huns gelijken, eenvoudige kornuiten bij gemeene schuimers. Weldra overheerschts het rollen der dobbelsteenen, vermengd met bonzende slagen, vreugdegillen on doemeniszuchten het ander geluid. De eletto ook had de speeldrift, den gouddorst in het lijf gejaagd en driftig was zijn spel hij won worp op worp. De Fortuin, die geluksfee, tooverde onverpoosd hare schatten op de tafel des kansspelers en dit stokte zijn winst bejag, deed hem do eene bokaal achter de andere tot den bodem uitzwelgen. Het sloeg elf uren. Mannen en wijven worden wilder en meer uitgelaten. Hier krekelden en dreigden door het druivensap bedwelmde krijgs lieden ginder, iu de schaduwe, gluurden grimmende oogen der beursplalgespeeldou de gelukkige winners toe. (Wordt voortgezet.) Verboden nadruk. nieuwe rangschikking der gemeenten zal niet kunnen afgekondigd worden voor de kiezingen van October 1911, en het getal gemeenteraadsln-eren zal dus voor ie kiezingen hetzelve blijven als nu. Geloof en Wetenschap.— In dea laatsien tijd was liet vooral in de voor geschiedenis, in de kennis der voor wereld, dat de godsdiensthaters wapen» gingen zoeken om het geloof te bestrijden doch t'-n onrechte, want gewoonlylc deden die waaugeleerden loutere veron derstellingen voor echt bewezen» daad zaken doorgaan, en daar is nogal een groot verschil tusschen In alle geval, er bestaat geen de minsten tegenstrijdig heid tusschen het geloof en die weten schap. indien men «leze maar niet ver draait en er niet meer uit afleidt dan water werkelijk en onbetwistbaar door bewezen wordt. Te Parijn is nu een Hooger Gesticht van Voorgeschiedenis van het Mensch- dom geopend, ingericht door den print van Monaco. Het is door de Fransche rogeering erkend als eene instelling van openbaar nut, doch blijft onafhanke lijk van den Franschen Staat. Tusschen de leeraars van het nieuw gesticht telt men Dr. Henri Breuil, privat docent bij de Hoogeschool van Freiburg, en Dr. Hugo Obermaier, privat docent bij da Hoogeschool van Weenen, twee katho lieke priesters Dit bewijst nog eens dat het geloof niets te vreezen heeft van de ware wetenschap en ze integendeel aanmoedigt, tot spijt en schande der schijngel.-erden, die denken verstandig te zijn met den Godsdienst aan te vallen bij middel van dwaze veronderstellingen of droombeelden. Van Langendonck. Men weet dal de Leuvensctie socialisten, voor redens die niet duidelijke uitgelegd worden, hunnen volksvertegenwoordi ger, ciioyen Van Langendonck, willen verplichten zijn ontslag te geven. De citoyen h«-efi wel zijn onsiag gegeven, doch eukol als lid vau den socialistische» Bond. Voor het overige lacht hy zijn gezellen fljn uit, hij gaat zich te Parijs als schoenmaker vestigen en zal alle «irie maanden naar Brussel komen om zijne prtê als volksvertegenwoordiger op te trekken. Zijn mandaat loopt nog tot in 191t. Zoodat de slimme gast nog 12,000 franken 2al opstrijken zonder er iets te moeten voor doen. Dat is echt socialistisch Ik voor mijn deel, ondersteun volgaarne de vak vereenigingen ver- eenigde werklieden zyn redelijk en kuunen onderhandelen. Valere Mabille. Congres. Te Roeulx, een Henegouwsch stadje, werd dezer dagen een congres der katholieke werken gehouden en zeer talrijk bijgewoond. Hel woord werd ouder ander gevoerd door M. Boval, Volksvertegenwoordiger van Üoornijk. M. Boval dankte de katholieken van hel Centrum voor hunne talrijke op komst. Spreker prees het besluit, om een bestendig bureel van inlichtingen werk iu te richteu; het is na werken en zaaien, dat men zal maaien. Het uur heeft geslagen,zeide M.Bo- val. op het welke alle katholieken krachtigenvereenigd moeten werken. Wij hebben onze partyen ons geloof te verdeiligen. Ik hoop vastelijk, dat de katholieken van het kanton Rceulx o en van bet Centrum, er krachtig zullen toe bijdragen om in Henegouwen den a zegepraal te behalen. Het is op Hene- gouwen dat er gerekend wordt, voor o eenen grooten z g^praal der katbo- lieke p u t i. (Gejuich Gij juicht myne woorden luide toe. Dat is een verblijdend teeken. Gy toont daardoor dat ge den toestand verstaat en krachtiger dan ooit zult werken. Het is m«-t het hart dat men tot het volk moet gaan. Welnu, dan begint dat katholieke werk van vandaag ai. Richt uwe geledoren in Kampt ten zege, «n gij zult do voldoening smaken eene groote plicht te hebben gekwe- ten, eeue goede zaak bij uitmuntend- heid te hebben verricht. Uit verscheidene gewesten van Hene gouwen wordt er gemeld dat de akliën der socialisten aan 't dalen zijn en de kaïholitkeu, door eene doelmatige en eensgezinde werking,zichtbaar aanwin- ueu. Talrijk zijn Z",die de oogen beginnen te op -lieu en zien hoe ze door de roodc leider» gefopt worden.

De Denderbode | 1911 | | pagina 1