Donderdag 9 Februari 1911 5 centiemen per nummer 65ïle Jaar 4355 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van do Stad en Arrondissement van Aalst. Dl LIEFDE Dli OVERWON. De Steenkolen. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Hoe zij de onzijdigheid verstaan. EEN EN ANDEIi. Uit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere vreekVonder dagtee- ening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor e Stad 5 frank met den Post verxonden C frank 's jaars, fr. 3-26 voor zes taanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving lüdigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- tingen sjjn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goomn», Korte Zoutstraat, N' 31 a in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen l.ij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heerec ota rissen moeten liunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsiag e i vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde dit blad. landen zich te wenden ten bureele van CCJ1QUB •LIJM. Aelut, 8 Februari lil 11. Wij hebben in ons nr van Zondag 11. aangetoond hoe de socialisten de onzij digheid in zake van onderwijs verstaan. Gezel Troclet verklaarde in den stede lijke Raad van Luik dat de lagere scho len niet onzijdig genoeg waren. Nu, naar 't schijnt wordt in de Luik- sche lagere scholen nog aan de leerliu- Sjn voorgehouden dat men Z. M. den oning en de Koninklijke Familie moet eerbiedigen en hoogachten. En dit strijdt tegen de onzijdigheid volgens Gezel Troclet en zijne roode makkers... Nu, de liberalen zijn in overgroote meerderheid hierover 't accoord met de socialisten. En tot bewijs willen wij hier de redevoeriug laten volgen die B.\ Sluys, gewezen bestierder der nor maalschool van de stad Brussel, over ouderwijs uitsprak. B.". Sluys deelt 't gedacht van M. Os- ssndorp, den Voorzitter der offleieelo onderwijzers in Holland. Volgens die heeren beteekent onzij digheid noch godsdienstige, noch poli tieke begrippen vooruilzetleri in de school. Dus de vrijmetselaar ofliberaal Sluys cijfert het begrip van de Belgische Nationaliteit, van Belgisch Konings huis, van Koningsdom ook a eg Luistert Ieder menschelyk wezen mag zich i z\jo God kiezen en zijnen Credo den i uitleg van het bestaau van de wereld, den uitleg van godsdienstige begrippen i zoeken waar het dat goedvindt; uie- mand kan dat wezen verplichten deel te nemen aan bepaalde godsdienst- oefeningen. Nu, dit betreft de godsdienstige be- cgrippen en zoo verandert de onzijdige school in eene school gansch tegen den R. K. Godsdienst gerichtimmers zij neemt geene veropeubaring aan, gaene leering van God en van den Zaligmaker, geen Geboden Gods, geen Kerk, geen Sacramenten, geen godsdienstige Cere moniën, enz. Ja, zulk onzijdig onderwijs zou mea aan ons,Katholieken,voor onze kinderen willen opdringen. En nu in zake van politieke begrip pen, zegde hij 39* Vervolg. En zoo min als de school de plaats is waar over godsdienstige of wys- geurige begrippen mag besproken worden, zoo min raag daar gesproken van welke politieke begrippeu ook u alle kinderen moeten de klassen kun- nen by wonen zonder gekwetst te worden in huone overtuiging. Wat belachelijk gezeerer Weet een kind wat overtuiging is Nu, in alle geval, volgens B.'. Sluys, mag er dus nimmer gesproken worden Van verkleefdheid aan 't Belgisch Vaderland, van onze Onafhankelijkheid als volk Van onze gehechtheid aau ons Vor stenhuis Geen vaderlandslied meer, neen, geen Brabangonne meer te zingen. Ziedaar hoe de vrijmetselaars de on zijdigheid verstaan Nu, wij vragen ons af hoe de liberalen dit alles aaneenknoopen met de vader landsliefde waarvan zij, zoo ze beweren, bet monopolium bezitten Ik bsn een dwaas, verzekerde hy zich zelf, zooala hy reeds meerdere malen opge merkt had, ik moet my vergist hebben. Het kan onmogelijk Lord Croft zijn geweest. Toch voelde hy eene sterke begeerte bij zich opkomen om tot Lord Nethercombe in het boudoir zyner vrouw te gaan en hem alles te vertellen, en sleehts de aanblik van Mevrouw Nethercombe verhinderde hem, dit voornemen ten uitvoer te brengen. Zy was hem uit Margaretha's kamer ge volgd, en stond nu by de half geopende deur van haar boudoir naar binnen te kyken. Slechts twee dingen sag ze daar, hoewel Jack het niet wist twee dingen, in de eerste plaats haar geopend bureau, waarvan de dikke enveloppe met bankpapier ver dwenen was en ten tweede het strenge, bleeke gelaat van haar man, die by den schoorsteenmantel stond. Zij trad op hem toe, alsof hy haar tegen haar wil naar sich toe trok. AU door een voorgevoel wist ze, dat hy de bankbiljetten genomen had. Zy had ze op haar bureau achter gelaten. Niemand anders zou ze aanraken er was niemand anders iu de Als buiten de wiüd huilt en de sneeuwvlokken dansen, dan is 't in huis oprecht goed. Daar knettert het lustig in de stoof daar gloeien en branden de steenkolen en geven ons deugddoende warmte. 't Is daarom dat we dank baar op die zwarte brokken neerzien en we droomen van dien verren tijd van dien voortyd, waar duizenden jaren overgevlogen zijn. Dan was hetgeen van ons vandaag als zwarte steen voorkomt, een woud van sparrebosscben, omringd vau wild on struikgewas en planten, die al lang ver dwenen zyn, om stillekens aan een harde massa of steenkolen te worden. *t Is duizende jaren geleden en aard en steenlagen kwamen erboven liggen. Aardbevingen hebben de lage grond steen opgeheven,zonder dat de kolen- aders doorbroken en verschoven werden en men, om er aan te geraken, mijnen en mijnenuitgangen heeft moeten del ven. Aan Engeland komt de eer toe eerst do kolen uit hunne stille gerustheid getrokken te hebben. De geweldige machtnood leerde aan de menschen de kolen uitmynen cn benuttigen, en ofschoon in het eerste hetEngelsch par lement het verbruik van kolen verbood, de nieuwe brandstof kreeg weldra zoo veel waarde, dat het verbod moest inge trokken worden. kamer geweest, die ze weg had kunnen nemen. Met eene krachtige poging begaf zij zich naar de schrijftafel en doorzocht haastig hare papieren. Hare ademhaling kwam en ging gejaagd. Ik ik liet hier een tydje geleden eene enveloppe achter, zei ze eindelijk, eene enveloppe met bankbiljetten Lord Nethercombe keerde zich plotseling om. Hij sag haar gelaat doodsbleek, hare oogen swart omkringd, dof, angstig, en plotseling kwam er een vaag vermoeden by hem op, dat er iets niet in den haak was, iets dat met Margaretha niets te maken had. Hij stak de hand in zijnen borstzak, en hot was deze gedachte, en deze gedachte alleen, die hem aarzelen deed. Gedijrende de laatste weken had hij opgemerkt, dat Agnea niet geheel zichzelf geweest was, en eens of tweemaal gedacht, dat ze er slecht uit zag. Wat beteekenden nu deze vreemde, starende uitdrukking in hare oogen, en die harde trek om haar mond Langzaam haalde hy de enveloppe to voorschijn. Hier is ze, zei hij Ik nam haar toeval lig op, en toen ik zag wat het was, behield ik haar. Ik dacht wel dat ge haar missen zoudt. Het is veel geld, om onbeheerd te laten liggen. Mevrouw Nethercombe rukte de enve loppe byna uit zijne hand, legde haar in bet bureau eu deed de klep op slot. Heden nog zyn do Engelsche kool mijnen de grootste der wereld. Die van New-Castle gaan tot onder dezeebodem. De kolen geven werk en brood aan houderd duizende werkers. Zij verzeke ren hun onderhoud, maar kosten hun soms ook de dood, want 't is niet gewil lig eu ongestraft dat de aarde schatten iaat rooven. De delvers bedreigt zij met grauw vuur waterdoorbraak, instortingen en tuynbraud. Niettegenstaande de uitvindingen als behoedig voorde mijnwerkers, aan den dag gebracht, alhoewel den geest der menschen in de zaken eenen stoutmoe- digen triomf geroepen heeft, de groote getallen van dezen die in de myneu begraven worden, spreken hoog genoeg om den gevaarlijken kant van dat don ker werk te toonen. Niettemin gaan voortdurend menschen in de putten, die misschien hun graf zullen zijn, en dat meteenen heldenmoed die den koolzoeker geen gevaar doet vreezen als 't er op aankomt zich zeiven en zijne vrouw en kinderen brood te verschaffen. Met den roep Goeden dag zinkt hij in den kuil waar nooit de zon haar stralen schiet. De wereld heeft aan de k olen te dan ken die reusachtige ontwikkeling van verkeer en handel. Met de steenkolen krijgt men gemakkelijker dan vroeger het ijzer en de andere metalen uit de ertsen. Zonder haar zouden we dat schrikkelijk net van ijzeren wegen roud de aarde niet zien woven, die het ver keer van menschen en den haudel in alle waren met eene snelheid en juist heid, die vroeger niemand had durven droomen, mogelijk gemaakt hebben. Zeegolven en winden moeten voor de kolen onderdoen, want de stoute stoom schepen, spijts storm en wind,verbinden alle aarde. Iedereen weet dat de gewel dige krachten der machienen, die in de nyverheden gebruikt worden, uit de kolen ontstaan. Overal waar de schou wen de lucht doorboren, worden steen kolen gebezigd om vuur te maken. Gas komt van de kolen, waaruit men zelfstandigheden trekt, die huis en straat verlichten. Zelfs voor de ver lichting met elektriek zijn steenkolen noodig als er geen water voorhanden is. Welke onliepaalde rol de steenkool in het hedendaagsche leven speelt kan men best begrijpen in de veronderstelling, dat opeens de wereld voor acht dagen zonder kolen zou vallen. HOOFDSTUK XXI. De vrouw op straat. Lord Croft liep in de ruime bibliotheek op en neer. Alice zat in de vensterbank. Zy had haar hoed afgezet en op eene tafel dicht by haar neergeworpen en keek naar Lord Croft, de handen om hare knie vou wend en het hoofd achterover werpend. Haar gelaat straalde zegevierend. De door het venster schyneude lentezon streelde haar met gele vingers. Zij had er nooit lieftalliger uitgezien, en er was van baar gelaat en van hare stem nooit meer beko ring uitgegaan dan dezen middag, de middag van haren eersten triomf Een zwakke blus kleurde hare bleeke wangen. Zy voelde een verlangen in zich om te lachen, te dansen. Zy verlangde naar boven te snellen en Margaretha op te zoe ken, en haar het nieuws barer verloving mede te deelen, doch zij zou daarmede moe ten wachten totdat Lord Croft been gegaan was. Zy verlangde er naar, dat hy nu maar vortrekken zou. Waarom bleef hy nog toeven en naar haar kyken, alsof hy plan had, haar gezicht uit het hoofd te gaan teekenen? Dat was zeker de gewone manier, besloot ze, maar toch verschilde Lord Croft zooveel van de andere mannen, die haar ten huwelijk gevraagd hadden, dat zy zicli voor dezen keer byna het zwijgen opgelegd voslds. Wat verschil geen treinen of stoom schepen zouden dienst doen huizen en straten in vele steden zonder licht stilstand in de fabrieken, en alzoo rail- lioenen menschen zonder brood. En moest zulks in den winter gebeuren, de brandstoffen die men vroeger gebruikte zou men niet genoegzaam voor handen hebben en we zouden aan de strengste koude blootgesteld zijn.— In een woord, wat onze tijd dat machtig leven geeft, zou gansch lam liggen. De altoos scheppende menschengeest heeft de kolen uog voor andere dingen nuttig gemaakt. De teer, afval van gas- bereidtng heeft eene groote waarde voor de nyverheid genomen. Wie zou gelooven dat uit de zwarte stof iets getrokken wordt, waaruit sneeuwwitte kaarsen bereid worden, die wel de plaats van bougie innemen Het overblijfsel van het steenkoolcoken, de coks geeft meer warmte dan de kolen zelve. Maar waar veel licht is, is ook veel schaduw. Het gebruik der kolen is niet zonder gevaar voor de menschen. Kolen die branden zonder luchttrek, geven een gas, die den onvoorzichtige in slaap wiegi, uit welken niemand zal ontwaken. Ook de luchtgas vermengeld met lucht, maakt een mengsel dat, als het met vuur in aanraking komt, gelyk schietpoeder ontvlamt, en al het omlig gende in stukken slaat. Wie denkt er weieens, als hij bij de ronkende stof zit. aan die menigvuldige schatten, die misschien nog hoopen samengeperste planten bevatten, en aan het Dut dat de scheikundige er wellicht eerstdaags zal uit trekken Kan de steenkool dan nog onbeduid heeteu Zooals we zien, blinkend, zwart, schitterend, is zij de zuster van den dia mant, die straalt in de kronen der machtigen en in wiens naam zij al en schoon, heerlijk en kostelyk beteeke- neu. Maar kostelijker en heerlijker straalt in de kroon der menschheid do zwarte diamant, de steeukool De moeder der Koningin, Hertogin Karl Theodoor, is Zondag morgend te half 'J uit Munchen te Brussel in de sta tie Leopoldswijk aangekomen. Zy werd afgewacht door den Koning, die zijne schoonmoeder welke nog in zwaren rouw is over het afsterven van haren gemaal ontroerd omhelsde. De Hertogin is eene vrouw vau merk waardige schoonheid gebleven. De Koning en zyne schoonmoeder Ze schudde deze gewaarwording echter van zich af en lachte, toen hy plotseling voor haar bleef staan. Ik wilde den knecht juist om een stukje eten voor u gaan vragen, verklaarde ze. Ge zyt juist een hongerige leeuw uit den Dierentuin. Lachend stond ze op. Het schynt haast te mooi, om waar te kunnen zijn, Alice, zei hij. Ik kan myu groot geluk nog niet begrijpen. Het is juist, alsof het pas gisteren was, dat ik in Afrika ais een slaaf werkte, alsof ik ieder oogen- blik zou kunnen ontwaken, om tot de overtuiging te komen... Hy zweeg. Alice was op hem toegetreden en stak hem de hand toe. Neen, zei ze. Voel my, knijp my, en hoor of in niet piep. Of zal ik u knypen? Hy trok haar naar zich toe. Goddank, Goddank ja 1 riep hy schor uit. En ge hebt mij lief? Alice, zeg het nog eens Ge hebt my lief ter wille van mijzelf, zooals ik nu ben, onverschillig wat ik ge weest moge zyn Zeg 't Alice, Zij keek op, en een krachtig gevoel van trots doortrilde haar. Hy zag er goed uit, en was knap en ryk en voorspoedig Het viel niet moeielyk, te zeggen dat zy hem lief had Zy verborg haar gelaat tegen zynen schouder, en hy sloeg de armen om tiaar, heen, terwijl zyne lippen hare donkere lokken kusten. En ge zult mijne vrouw worden hoe namen plaats in eenen auto die hen naar Laeken voerde, waar de Koningin, in gezelschap harer kinderen, hare moeder afwachtte. Het weerzien na de gevaar lijke ziekte der Koningin, was diep hart roerend. Hertogin Karl Theodoor zal verschei dene dagen bij hare dochter blyveü. Onze haringvangers. Gedurende de maand Januari werd ter visehmyn van Oostende voor fr. 142.654.51 baring verkocht, dat is fr. 97.482 96 meer dan iD Januari 1910. Het aandeel der ver- schillige visschefshaven was als volgt De Panne Fr. 83.409,12 Oostende 32,454,70 Nieuwpoort 22,606,07 Coxyde 2,822,90 H'-yst1,110.50 Oostduinkerke n 251,22 Anti-Vrijmetselaarsbond. Het onthaal welk onze oproep genoten heeft beantwoordde volstrekt aau onze hoop, die uitslag loopt zelfs alle verwachting te boven. Het eerste nummer van bet a Anti- Vrijmetselaars Tijdschrift zal in de eerste dageo verschijnen. Wy verzoeken de personen die wen- schen het tijdschrift te ontvangen, zon der uitstel in te schrijven, om toe te laten het getal exemplaren vast te stellen. Om de bijtreding aan den t Antivrij metselaars Bond te vergemakkelijken, deelen de dagbladen eenen inschrijvings- brief mede, welke uitgeknipt en behoor lijk ingevuld, moet gezonden worden, Gipresstraat, 2, te Brussel. De geringste bijdrage Werd bepaald op ééa frank per jaar. Alle deelnemende leden ontvangen jaarlyks een verslag over de werkzaam heden van den Bond. De leden die 2,50 fr. per jaar storten, ontvangen daarenboven het t Antivrij- metselaars Tijdschrift De leden die teu minste 10 fr. per jaar inschryven of in eens 100 fr. storten, hebben recht op al de uitgaven van den Bond. Een schandaal. Te Antwerpen is een gemeentelijke ambtenaar, wegens misbruik van vertrouwen, verwezen geworden tot zes maanden gevang. De zaak is voor het Beroepshof en het Verbrekingshof gekomen. De veroordeeling is dus bepaald, on spoedig Alice, ik zal niet gelooven dat het waar is, voordat ik u in veiligheid heb, lieveling. Alice had wel kunnen lachen. Het was hetgeen zij gehoopt had. nog voordat ze hem ooit had ontmoet, het was hetgeen zy zich had voorgenomen, nog voordat ze hem ooit had gezien. Welnu, ze had overwonnen, ze had getriomfeerd. Zij zou Mevrouw Croft worden. De deur ging open, en snel trad zij met schitterende oogen en blozende wangen^en weinig terug. Lord Nethercombe trad, door Jack ge volgd, binnen, en by den aanblik van zijn verbonden hoofd slaakte Alice een lichte kreet. Oh Jack, wat is er met u gebeurd riep ze uit. Hebt ge een ongeluk gekregen Hebt ge werkelyk een ongeluk gekre gen Oh, 't is een juist roman Waarom was ik niet by u? Ik zou het heerlyk vinden, de heldin in een roman te zijn, vooruit vastgesteld, natuurlijk, dat ik niet werkelijk gekvvetat werd. Hare vroolijke, onverschillige woorden, terwijl zy en Jack zich naar het venster begaven, deden Lord Croft een weinig terugdeinzen. De middag was voor hem zoo beteckenisvol geweest, dat hij slechts met inspanning woorden vond, toen Lord Nether combe hem de hand toe stak. Toch lachte Alice by bet venster schril. Wordt voortgeset.

De Denderbode | 1911 | | pagina 1