Donderdag 16 Februari lOit 5 centiemen per nummer 65se Jaar 4557 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en Arrondissement van Aalst DE LIIPIIE DIE OVERWON, K GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM vaderland, taal, vrijheid. ONZIJDIGHEID. Langtongerij, - Achterklap, Stad Aalst.-Werkbeurs Onderwijzei'swedden Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere weekronder dagtee- lening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor ie Stad 5 frank met den Post verzonden frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Gooiwen», Korte Zoutstraat, Nr 31 an in allo Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 349 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heer.; ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag i vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AelMS, IS Februari 11>1 Neen, wij kunnen de aandacht onzer Katholieke partijgenooton niet genoeg inroepen op 'le onzijdigheid in zake van onderwijs gelijk de socialisten en libera len ze verstaan en hoe zij het volkson derwijs zullen inrichten eens dat zij hier de meesters zullen zijn. Een Katholiek Raadslid heeft, in den Luikschen Gemeenteraad, de liberalen en socialisten eens uit den hoek gehaald met de kwestie der schoolonzijdigheid. Wij zullen, zegde hij, die onzijdigheid eens bespreken en zien waar ze henen wil In 1879 vond Van Humbeeck het woord uit, maar hij beweerde nochtans dat de onderwijzer de kinderen moet spreken van God, van de ziel, van de groote zedelijke waarheden door alle godsdiensten aamrenomou... Het was wel schijnheiligheid, maar om het volk te misleiden verklaarde hij daarbij dat er niets veranderd was in wat het gebed en de godsdienstige voorstellingen be trof, bij voorbeeld het kruisbeeld. (i Maar sinds toen hebt gij weg afge legd, liberale en socialistische voor staanders van onzijdigheid. Tegenwoor dig is het onzijdigheid zonder God, zonder ziel, want iu Luik zelve hebt gij uit de schoolboeken de woorden God en Ziel doen verdwijnen te Herstal heeft men zelfs uit het lied Vers L'Avenir doen schrabben God behoede België. En nu gaat Le Peuple nog wat ver der ziehier wat hot blad drukt: Wij zijn Republikeinen, en men wil onze kinderen de Brabanyonne doen zingen Men wil ons een Koninklijk huis doen erkennen Men wil ons Gapitalistische instellingen doen eerbiedigen Het blad vraagt dan ook dat men alle godsdien stige en alle maatschappelyke leeringen uit de school zou bannen. Ziedaar, besloot bet Katholiek raads- 8 lid, manuen die logiek zijn. Gij libera- w leD, gij durft het niet zijn e En of die Katholieke Raadsheer gelijk heeft Wü hebben het reeds aangetoond de f offlcieele onderwijzers in Holland heb ben meermaals in deu zelfden zin van t Le Peuple gesproken overigens ze J zyn ten volle 't accoord onze Belgische offlcieele of liberale onderwijzers met S hunne Hollandsche Gollegas en 't zal niet lang meer aanloopen of ze zullen het luide verkonden. Maar, Katholie ken, overweegt het rijpelijk, zulke on zijdige scholen willen zij ons voor ouze kinder? opdringen Maar, zoo verre is 't toch nog niet en er zullen andere banden van de kuip moeten springen eer de geuzen vau allen deesem er zullen in lukken. Eene kwaal eene ware pest op onze dagen als ik ze zoo noemen mag heerscht tegenwoordigzoowel in de stad als op do landelijko gemeenten en zoekt zonder ophouden om maar slacht'ifters te maken der minachting prijs. Ik wil die kwaal, ja die vare pesl heden eens voor goed aan den schandpaal spijkeren opdat eenieder vrouw of man die met deze ziekte geplaagd is er nut zoude kunnen uit trekken. Die kwaal, die hedendaagsche pest, is de achterklap of langtongerij. De tong, dat werktuig ons door den Schepper geschonken, en waarm-de wij ons boven de redelooze dieren kunnen verheffen om onze gewaarwordingen aan anderen mede te deelen, om onze gedachten aan vrienden en kennissen, ja aan familieleden bekend te maken, ja dat edel zintuig wordt maar al te vaak en al te dikwijls benuttigd om de faam en den goeden en eerlijken naam onzes naastens te bezwadderen en door het slijk en den modder te sleuren eu zulks alleenlijk uit haat of vijandschapver geef mij die uitdrukking, ze is nochtans zeer waar. Het leven is toch zoo zoet en zoo kort om met elkaar in ruzie te slijten, waarom h-tdan nog vergalleu door langtongerij, als het maar zoo luttel tijds duurt Die ziekte schijnt het meeste aan- kb'efsters te bezitten bij het ander ge slacht. Merci, Eva's dochters, gij moogt er fior op zijn die schoone gave te be zitten du Eva's zonen gunnen ze u met de giootsie liefde der wereld.Vindt men ergens, langs de baan, op hoek of kant, twee Eva's dochters, dan zijt gij zeker dat van tienmaal zij zich negenmaal aan die euveldaad plichtig maken. Heel slim zijn ze doch Slimmeken heeft voor haar geleefd want altoos volgen zy als slolsom er bij Ik heb het ook maar hooren vertellen ofwel, zeg het niet verder. Maar zeg eens klaptong, waarom zwijgt gij het dan zelf niet, dan kau men uwe leugens, die gij als zui- veere waarheid soms opdischt, niet ver der dragen soms uit loutere praat- 39e Vervolg. :n in <ij eerer cj roog vi DEN 1! jooals s, Trou» Hegister t eend rul Jack deed haar het geheele verhaal van het ongeluk, terwijl Lord Croft luisterde bijna zonder te hooren. Hij slaagde erin te begrijpen, dat Margaretha niet zoo ernstig gekwetst was als men aanvankelijk meende, en daarna luisterde hij nauwelijks meer. Hij keek naar Alice. Weer zat ze in de vensternis, terwijl haar hoofd scherp tegen het glas afstak en hare oogen lachten. De zon was weg. Hare stralen beschenen niet langer haar donker haar. Haar gelaat bevond zich in de schaduw. Jack zat naar haar te kijken, alle drie de mannen zaten naar haar te kijken, zooals alle mannen in haar gezelschap altijd deden. Lord Groft vroeg zich af, of •enig man wel ooit na zou kunnen laten, naar haar lieftallig gelaat, hare donkere oogen te kijken, die onder hot sprekon glinsterden en schitterden. Was er in Londen, op de geheele wereld, eenig meisje zooals zij Ze keek nauwelijks naar hem. Zij spoel de met Jack, dreef den spot met hem, zooals hij bleek, bevend, vermoeid tegen het vensterkozijn leunde en by de gedachte zucht. Hoe menigmaal wordt hel kleed van priester en kloosterling niet door hut modder gesleurd, waar soms schijn of gedacht van is. Hoe menigmaal ge beuren er in huisgezinnen geeoe onge lukken door het toedoen eener vuile of venijnige tong eu uit haat. Hoe menigmaal komen vrienden, geburen, soms gebroeders en gezusters, ja gansche familiën in vijandschap door eene ver giftige tong, tot niets anders bekwaam dan tot langtongerij. Hoe menigmaal worden er geene zak'-n den gerechts hoven toevertrouwd die hunnen oor sprong vinden in die ziekte. Mochten het de laatsten zijn. Het is droef to be- slatigen, en het is helaas maar al te waar, dat de achterklapster meer k waad doet dan ze zelf poinst of denkt. Maar, allons, zij moet eu wil hare tong bezi gen, ja zij heeft er lust !oe de goede faam van den naasten te bevuilen en uit haat alle middelen zijn haar goed, als ze maar haar doel bereikt eu dit doel is laat het mij onbe schroomd zeggen, ik vrees geene tegen spraak Ruzie brengen in huisgezinnen, geburen tegen elkaar iu 't harnas jagen, familiën tegen elkaar opruien, geeste lijken en kloosterlingen aan dei: spot overleveren. Armzalig middel voor waar. Een onfeilbaar middel om die kwade tongen te bolbekken, is haar vlakaf in het aangezicht te zeggen Verkoop uwe marchandise aan anderenIk houd mij met geen andermans zaken bezig. Ieder heeft onkruid 'genoeg in zijnon tuin,zonder zich nog met dien van anderen te bemoeien, om uit te roeien. Ik geloof dat die ziekte, Eva's dochter rain of meer aangeboren, weldra uit steden en dorpen zal verdwijnen, als men bovengenoemd recept bezigt zoo doende zulleu wij gelukkiger on aange namer stonden in dit, helaas zoo kort stondig, leven slijten. 't Is te hopen F., OND. Worden gevraagd door de Patroons - 1 Schrijnwerker, kennende een weinig Fran8ch, wordt gevraagd als meestergast van een werkhuis. 1 Kuiper halve gast. i Voerman. Vragen der Werklieden 4 Schrijnwerkers. Werklieden van allen aard. HIEH EN ELDERS. In ons vorig artikel hebben we doen uitschijnen, welke hongerloonen de Belgische onderwijzers genieten in vergelijking met de andere staatsbe dienden. Uit het verslag, verleden jaar in de kamer van volksvertegenwoordigers neêrgelegd, door den achtbaren Heer H. Geudebien, Katholieke volksvertegen woordiger van 'i arrondissement Thuin, blijkt dat in België betaald wordt aan 542 onderwijzers eene wedde van 1000 tot 1100 fr.909 onderw ijz. eene wedde van 1100 tot 1200 fr. 783 onderwijzers eene wedde vau 1200 lot 1300 fr. In 't geheel zijn er ongeveer 3600 on derwijzers, dio van 1000 tot 1400 fr. jaarwedde genieten wat na aftrok der gedwongen storting in de kas van wedu wen en weezen even 3,50 fr. per dag uitmaakt. Terwijl een eenvoudige werk man aan den ijzerenweg, zonder de minste geleerdheid, noch vakkennis, niet minder verdienen mag dan 3,00 fr. aan Margaretha in haar wit bod, en bij de gedachte aan de woorden, die ze hem toe gefluisterd had, voordat ze flauw viel, niet naar haar durfde kijken. Bedenk toch eens, wat ik gemist heb 1 riep zij uit. Bedenk eens, hoe interessant ik er als heldin vol doeken en pleissters uitgezien 'zou hebben En ik miste dal alles slechts tien minuten Indien ik niet met Lord Crofl uit was gegaan. Zy zweeg om naar hem te kijken, en lachte. Hij trad een weinig vooruit. Eene dwaze gewaarwording had zich van hem meester gemaakt, alsof het niet waar kon zijn, dat Alice een paar uren geleden be loofd had zijne vrouw te zullen worden. Hare oogen schitterden hem tegen, en de zijnen beantwoordden haar blik. Indien ik niet met u uit was gegaan, horhaalde ze, haar blik nog altijd op den zijnon gericht houdend, zoo ik op het oogenblik een interessante persoon wezen, en nu... Nu, herhaalde hy, zjjt ge slechts slechts mijne verloofde Er ontstond eene plotselinge stilte. Jack draaide langzaam het hoofd om, en toen sprong Lord Nethercombe op. Wat He riep hij uit. Is het waar, Lord Croft Hij stak zijne hand uit. Lord Croft bewoog zich nauwelyks. Ah, indien zij alles slechts wist, indien hij haar slechts verteld had wat hij haar te vertellen had, voordat zo zijne vrouw zou wordon. Dat doet me plezier, zei Lord Netlier- Studeert dan al tot uw twintig jaar. Het wraakroepende in dien toestand komt nog beter uil, wanneer men naast de Belgische onderwijzersloonen dio plaatst welke in andere landen betaald worden, bijvoorbeeld in Pruisen, begin w. 1-100 mark of fr. 1750 eindw. 3300 4125 Saksen, beginw. 1500 1875 eii-dw. 3000 3750 Beieren, beginw. 1200 1500 eindw. 2800 e 3500 Wurten- beginw. 1270 1587,5 burg, eindw. 2470 3087,5 Baden, beginw. 1600 2000 eindw. 3200 4000 Dat zijn enkel de grooto Duitsche staten doch ook de kleinere, ofschoon ze soms maar enkele tienduizendtallen inwoners tellen, doen in dat opzicht voor de groote niet onder. Ziet liever Anhalt, van 1260 mark tot 3150 mark (1575 fr. tot 3937,50 fr.) Brunswyk, van 1410 m. tot 3300 m. (1762,50 fr. tot 4125 fr.) Hessen, van 1200 m. tot 3000 m. (1500 fr. tot 3750 fr.) Lippe-Detmohi, van 1400 m. tot 2400 m. (1750 fr. tot 3000 fr.) Schaumhurg Lippe, van 1400 m. tot 3200 m. (1750 fr. tot 4000 fr.) Schwerin, van 1100 m. tot 1800 m. (1375 fr. tot 2250 fr.) combe. Wel Alice, dan hebt ge geen op windende middag gehad als Jack Jack stond stijf op. Zijn gelaat was nog bleeker dan het geweest was. Zyne lippen waren wit en zijne oogen vertoonden eene zonderlinge, bijna harde uitdrukking, toen hij zich tot Alice wendde. Ik ik wenseh u geluk, stamelde 5 hij. Ik wensch u beiden geluk. Alice lachte luchtig. Bloos ik riep ze uit. Zijn mijne wangen hoog rood gekleurd en zie ik er ij uit alsof ik wel door den grond zou kun nen zinken Eigenlijk moest het zoo zijn, hé Hoe gedragen verloofde meisjes zich gewoonlijk Daar moot ik eons een boek over etiquette over raadplegen Jack schudde Lord Croft de hand. Gij hebt geluk, zei hy op zachten toon. Er zijn wel een dozijn mannen, die iu uwe schoenen zouden willen staan. Hy keerde zich weer om en keek door het venster. De namiddag spoedde ten einde. Weldra zou het buiten op straat donker zijn. Hy keek naar beneden en stond doodstil, starend, alsof hij droomde. Lord Croft was licht,op A.ice tocgetre- en alle vier stonden voor het venster naar buiten te kijken. Alice keck Lord Croft met hare sciiittoronde oogen aan. Ik heb u nog niet hij uw voornaam ge noemd, zei ze bijna fluisterend I Ik zal daar maar dadelijkm< beginnen - Gerald Hij keek op en zweeg plotseling. Hij staarde recht voor zicli uit naai' den weg Strelitz, van 1200 m. tot 2300 m. (1500 fr. tot 2875 fr.) Oldenburg, van 1200 m. tot 2750 m, (1500 fr. tot 3437,50 fr Saxen-Altenburg, van 1300 m. ol 2600 m. (1625 fr. tot 3250 fr.) Saxen-Cohurg en Gotha, vau 1200 m. tot 2900 m. (1500 fr. tot 3625 fr.) Saxen-YVeimar, van 1200 m. tot 2700 m. (1500 tot 3375 fr., enz., enz. De aangehaalde wedden zijn verplicht in alle gemeenten, tot in de kleinste toe. 't Is te zeggen, in geene enkele ge meente mogen do onderwijzers niet minder beginnen dan de opgegeven aan- vangswedden en moeten regelmatig ver- hoogen tot het opgegeven tweede cijfer. Doch vele gemeenten gaan daar boven en verlèeuen aan hunne ouderwijzers nog toelagen voor verblijfkosten. Zoo zijn er gemeenten van tien, elf en twaalf duizend inwoners, waardeeiod* jaarwedde der gewone lagere onder wijzers bedragen tot 4200 m. of 5250 fr. 4440 m. of 5550 fr., 4500 m. of 5625 fr. Wie wil kan ons de namen dier ge meenten vragen. Dat zijn de jaarwedden der gewone onderwijzers, en in die cijfers is de ver goeding voor schoolbestuur, aan de hoofdonderwijzers toegekend, niet be grepen. Is het dan te verwonderen, dat Duitschland raet zijn onderwijs aan het hoofd staat aller volkeren. Wat maken onze eindjaarwedden van 190U fr., in al de gemeenten tot 40,000 inwoners, daarnevens toch een droevig figuur Nu zooveel vragen onze onderwijzers zelfs nietdie zouden al uiterst tevreden wezen met 1500 fr. als begin? en 3000 fr. als eiüdjaarwedde. In zijn verslag over de begrooting over 1910 of 1909, verklaarde de acht bare Heer Golaert, katholieke volks vertegenwoordiger van Ieperen, dat, gezien de huidige duurte van het levens onderhoud, elke beambte 3000 fr. als eiadwedde hebben moet, om le kunnen leven de staat zelf herkent hot gegron de daarvan, want hij ook betaalt zijne lagere ouderwijzers namelijk, dio der oefeuscholen aan de slaatslagere nor maalscholen op dien voet. De vraag onzer onderwijzers van gemeente- en aangenomen scholen is dus in niets over dreven. Mochten onze wetgevers dat inzien Lod. Melis. boneden. Zijn gelaat was spoedig bleek ge worden en vertoonde eene uitdrukking, die haar hart deed ophouden met kloppen en haar eene koude rilling bezorgde. Hare hand greep zijn arin een oogenblik krach tiger vast, en toen keerde ze snel het hoofd om. Op straat stond eene vrouw een armoedige, slordige vrouw die strak naar boven, naar Lord Croft's onbewee- gelijk gelaat staarde. HOOFDSTUK XXII. Johanna verneemt het nieuws. 5000 francs 12500 fr. 18000 frs. Mevrouw Nethercombe bladerde de papieren met bevende vingers door. De cijfers barer schulden schenen haar in wilde eindelooze verwarring voor oogen te dansen. Zij staarde er half verblind naar - naar die geheele spookachtige collectie schulden, welke zij niet betalen kon. Er kwam geen einde aan. Het onschul dige bureautje van gepolijst hout met sierlijk inlegwerk was er niet op gemaakt om zulk eene ellende te verbergen. Lord Ne'.hercombe had het haar jaren geleden als verjaarsgeschenk gegeven. Herinnerde zij zich dat "nu, terwyi zij er verwarden versuft voorzat, terwijl hare koude handen de afschuwelijke massa papieren omvat hielden en hare oogen doelloos voor zicii uit staarden Herinnerde zij hot zich dat ze toen nog nooit bridge had gespeeld, nog nooit eeno kaart aangeraakt, nog nooit van haar leven gedobbeld had En nu, nu bevocht zij een monster van eigen maaksel, dat ze niet omstrengelen kon. Zij stond plotselings op, koud en huive rig, hoewel do zon reeds zeer warm was en de zomer met snelle schreden naderden; de zomer, met als door tooverkracht op schietende bloemen, met ontluikende door non en met een Londen vol vroolykheid. Zij begaf zicli naar het openstaande venster en sloot het, waarna ze voor den haard ging zitten, waarin een zacht vuur brande. Het was vroeg in den morgei:, doch heel stil in huis. Lord Nethercombe had zich naar zijn club begeven. Alice was nog niet van haar morgenrit in liet park terugge keerd en Margaretha was no,' niet op. Sinds het ongeluk moest zij 's morgens nog te bed blijven, doch zo was bijna weer beter, en werd reeds ongeduldig, en Mevrouw Nethercombe voelde dat zy ieder oogenblik binnen zou kunnen komen. De gedachte deed haar weer opstaan en de papieren in het klein vakje wegbergen. Hare eenige gedachte was voor Margaretha dat Margaretha niet weten zou, dat zij eeno speelster was, en ze vestigde al haro hoop op het komende seizoen. Indien Margaretha slechts gelegenheid hebben kon om een goed huwelijk te doen, zou ze ter wille daarvan alles kunnen verdragen. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1911 | | pagina 1