EEN EN ANDEIt. Groot Tooneelfeest De Gek van 's Gravenhage Allerhande nieuws. De militaristen. Het schijnt dat Engeland de overname van CoDgo eerst zal erkennen in 1912, wanneer de vol ledige vrijheid van den handel in gansch de kolonie zal toegepast zijn. Zekere Belgische militaristen willen nu de menschen wijs maken dat Engeland nog eene andere voorwaarde zal stel len, namelyk dat het Belgisch leger zal versterkt worden. Dit zou een antwoord moeten ziju op het fort te Vlissingen. Dat is eenvouding een uitvindsel, maar niettemin moeten wij op onze hoede zijn. Men ziet dat de militaristen nog niet tevreden zijn en nog maar altijd nieuwe forten en nieuwe soldaten vragen. Zij willen kost wat kost het alleman soldaat in ons land invoeren. Het getal zeven. De week telt 7 dagen, er zijn 7 muzieknoten, 7 grond kleuren, 7 wonderen der wereld, zeven grieksche wijzen, 7 sterreu van den Grooten en den Kleinen Beer, 7 Plane ten. Er be«taan 7 lioofdzonden, 7 boet psalmen, 7 sacramenten, 7 werken van barmhartigheid, de 7 laatste woorden van O. L. Heer, een O. L Vrouw van 7 Weeën en een 7e hemel. Ue ark van Noë was zeven dagen gesloten eer het begon te regenen de duif werd 7 dagen na de raaf uitgelaten, zij kwam na 7 dagen terug. Jacob werkte 7 jaar om Lia tot bruid te krijgen, 7 jaar nadien trouwde hij met Rachel. Jacob boog 7 maal voor Esaü. Jozef legde Farao's droomen van de 7 vette en de 7 magere koeien uit, den 7* dag vierden de Joden hunnen Sabath. Josuë overwon Jericho den 7* dag na 7 maal rondom de stad gegaan te zijn. Men werkte 7 jaren aan den tempel van Salomon. Daniël werd in den kuel met 7 leeuwen geworpen hij verbleef daar 7 dagon. Antiochus martelde de 7 machabeesche broeders. Voorts vindt men in de H. Schriftuur de 7 kerken, de 7 gouden kandelaars, het boek met 7 sloten en de 7 kleuren van deu regenboog welken God, als teeken van zijn Verbond, na den Zondvloed, liet schitteren. Onderwijs en misdadigheid. V 1900 tol 1908 beliep het getal personen in België veroordeeld voor wanbedrij ven jaarlijks tot 52 of 53.000. 1900 193,789 waarvan 14,436 onw. 1905 187,437 waarvan 12.409 onw. 1907 185.138 waarvan 12,004 onw. 1908 183.834 waarvan 11,325 onw. 1909 176 431 waarvan 10,822 onw. Ging het cijfer der geboorten tot in 1908 met 1500 a 2000 per jaar achteruit in 1909 is echter de sprong ontzaggelijk we gaan in eens met 7000 achteruit. En die 7000 komen de onwettige ge boorten slechts voor 500 tusschen, zoodat het vooral de meerdere onvruchtbaarheid van het huwelijk is, dio uit deze cijfers blijkt. Want het aantal huwelijken verminderd niet; het was in 1909 wat het was in 1900 't is to zeggon het bleef heel dien tyd tusschen 57 en 58,000 hangen. Een ander bewijs van de mindere solidi teit van den huwelijksband, onder den invloed van den tijdgeest, wordt geleverd door de vermeerdering van het getal echtscheidingen dat in 1900 voor heel het land 690 bedroeg en in 1908 reeds geklom men is tot 1030. Het xijn waarnemingen die de gegrondheid van de jongst geslaakte alarmkreten bevestigen. Bond der Oudleerlingen van St. Mar- tensgesticht te Aalst. Tooneelafdeel. IN LIEFDE BLOEIEND Op Zondag 19 Februari 1911 te 5 uren namiddag in de ruime zaal van 't Gesticht, Esplanade. PROGRAMMA ZIJNE STRAF Drama in 3 bedrijven door Prudent Staes T A MB ERLICK Blijspel met zang in 1 bedi ijf door L. Ernest. Tusschenpoozen door Symphonie onder leiding van M. Jozef Cammaert, Muziek leeraar. De Mevrouwen en Juffrouwen worden vriendelijk verzocht hunne hoeden af te nemen. Kleerkamer ter beschikking van het geëerd publiek. Prijzen der plaatsen Voorbehoudene 2 fr. 1* rang 1,50 fr. 2" rang 1 fr Ge nummerde voorbehoudene plaatsen mits 0 50 fr. opleg aan te vragen in St.. Mar- tensgesticht. Deuren open te 4 1/2 ure Gordijn te 5 uren zeer stipt. In 1909 is hel gelal veroordeelden tot P[ sk^mp VOOr SaXISChe ZdngVOgels 50 000 verminderd. Daarvan waren IJ r 37.500 mannen en 12,500 vrouwen. Onder dat getal waren omtrent do helft hervallers. Wat zal de liberale pers daarvan zeg- geD, die gedurig schrijft dat de misda digheid aangroeit, omdat het officieel onderwijs vernietigd wordt Onder de veroordeelden zijn er 70 van min dan 16 jaren en 1911 van 16 tot 18 jareD. Het grootste getal veroordeelingen wordt opgeloopeu door menschen tus schen 21 en 35 jaren. De verhouding der veroordeelden is dns 6,6 op 1000 menschen per jaar. De blanken in Kongo. Op 1 Jan. 1910 verbleven in Kongo 1928 Belgen, 64 Duitschers, 40 Amenkenen, 324 En- §elschen, 6 Australiërs. 29 Denen, drij panjaarden, 40 Franschen, 30 Grieken, 121 Hollanders, 183 Italianen, 35 Lu xemburgers, 34 Noorwegers, 1 Rumoen, 68 Russen, 5 Serviërs, 207 Zweden, 72 Zwitsers, 19 Oostenrijkers, 13 Turken j en 1 Venezuliaan. Belgische zending in Katanga, Te Brussel is onder voorzitterschap van baron Gofflnet een komiteit gesticht met het doel eene Belgische zending in te richten welke Katanga in al bare bij zonderheden zal gaan bestudeeren. Van deze zending zullen verscheidene officieren, geleerden, ambtenaars en een photograaf deel maken. Zij zullen ook eenen kinematograaf medenemen. Men is thans bezig het noodige geld bijeen te zamelen om dat ontwerp uit te voerau. Van Lnngendonck. De socialist Van Langendonck is door eene partij uitgenoodigd geweest om zyn ontsl te geven. Waarom f Ja, 't zal niet voor zyne deugd zijn maar liberalen en socialistische bladen zwijgen nog erger dan tien karpers over dat u ongeluk Meester Schoenmaker Van Langendonck intusschen geeft maar geen ontslag, en hij is naar Parijs vertrokken hij beweert dat hij zijn recht behoudt op de vier duizend ballekens, en de groote bollen, Janson onder anderen, zyn naar een middeltje aan 't zoeken om van den kerel af te geraken. Allons, vengeurs de la Moralité, komt eens voor den dag, en vertelt ons eens wat nieuws over uwen politieken vriend en bondgenoot, Meester Schoenmaker Van Langendonck Maar ons zoopraatzieke orgaantje onzer Aalstersche roodjes zwijgt ook hierover als versmoord... Gel»oorlecljt^r. De lezing van het Bulletijn Trimestriel uitge geven door het bureel van algemeene statistiek bij het ministerie van binnen- landsche zaken, laat toe een oogslag te werpen op het zoo brandend vraagpunt der vermindering van het geboortecijfer. De volgende algemeene cyfers der geboorten in België doen de toenemende voortwoekering van het kwaad inzien 1° De vogels moeten enkel binnenge bracht worden den Vrijdag- 17 Februari (in plaats van Donderdag), tusschen 3 i/2 en 9 ure 's avonds, Landbouwershuis, Kei zerlijke Plaats. Aalst. 2° Ze moeten vóór Zondag 12 Februari ingeschreven zijn nadien is er fr. 0.50 per vogel meer te betalen. Het bedrag is bij de inschryving te voegen. 3° In plaats van alle vijf vogels, zal er per drij vogels eenen prijs te winnen zijn. 4° De prijsdeeling zal gebeuren den Zon dag 19 Februari, om 3 1/2 ure zeer stipt. 5° De vogels moeten door de eigenaars of hunne volmachtigde afgehaald worden. Namens het Comiteit A. Cobbaut, H. Van Brempt, Schrijver. Voorzitter. AEL8T VOORWAARTS Af deeling van den Onpartijdig en Bond van Neringdoeners en Ambachtslieden. Luisterrijke Opvoeringen van Drama in 5 bedrijven, ter herinnering aan den honderdjarigen geboortedag vim Vlaanderens gevierden Tooneelschriiver H. Van Peene. Het stuk zal gespeeld worden door de voornaamste kunstenaars der drij bezon derste tooneelkringen onzer stad De Catharinisten, Voor Taal en Vryheid, Het Land van Riem. De Tooneelschikking, bijzonder verzorgd z: l allerprachtigst zijn. Ruim honderd per sonen zullen ten tooneele verschijnen. Het beroemd orkest der Rubens-Cantate, zal deze buitengewone vertooning opluiste ren. Er zullen twee opvoeringen plaats heb ben A. op Zaterdag 18 Maart, om 7 uren 's avonds Galavirtooning. B. op Zondag 19 Maart,om 3 uren 's na middags Volksvertooning Spiegels, Kaders, Vitraux, Baguetten Spiegelfabriek A. Ilcyvaerl Werf, 3, AALST. AALST. De werkman Om. De Smedt van Nieuwcrkerken, welke Vrydag avond het slachtoffer is geworden van een trein ongeval, in de koopwarenstatie alhier, ii om 8 ure 's avonds, in de hevigste pijnen overleden, eene weduwe en 3 minderjarige kinderen achterlatende. Het parket van Dendermonde is Zondag morgend, om 7 1/2 ure, alhier afgestapt, ten einde het treinongeval, waarvan De Smedt het slachtoffer was, te onderzoeken AALST. Zaterdag heeft de policie op de wekelijksche markt een klont boter aangeslagen van den genaamden De M boterkoopman, wonende te Heusden, welke scheen vervalscht te zijn met margarin. Een staal is ter ontleding naar St. Niko- laas gezonden. Het is reeds de tweede maal in korten tyd dat van dezen persoon boter hier ter markt is aangeslagen geworden. AALST. Dynsdag avond rond 8 uren is er brand ontstaan ter lynkoekbre- kery van de heer Callebaut, Brusselschen steenweg. Het vuur dat op de hooischelf losgebroken was werd spoedig door ons stedelijk pompierskorps gebluscht. M. dokter K. Van Cauwenberghe, gewezen rector onzer hoogeschool, thans nog professor van geneeskunde te Gent, was Zaterdag naar Olsene gegaan om er ©ene konsulatie te houden met docter Van den Bulcke, bij den heer Roobroeck wiens vrouw erg ziek is. In het naar huis keeron wilde de heer Van Cauwenberghe telefoneeren naar zijn huis te Gent, om te zeggen wanneer hij zou thuis komen. Het was dan rond half 7 ure *8 avonds. M. Van den Bulcke deed xijn rijtuig staan aan het gemeentehuis te Olsene, waar een openbare telefoon gevestigd is. Er was echter iemand bexig met tele foneeren en zs bleven een oogenblik wach ten voor de deur der kamer in welke de telefoonkabien staat. Daaromtrent is ook de keldertrap ter wijl ze daar stonden te klappen is dokter Van Cauwenberghe in den kelder gevallen. Hij werd spoedig eruit gehaald, hij was uitwendig niet gekwetst. De beide geneesheeren reden dan naar de statie. Onderweg begon de heer Van Cauwenberghe te klagen over hevige pijn in het hoofd, zoodat dokter Van den Bulcke van Olsene het nocdig oordeelde hem op den trein naar Gent te vergezellen. In den trein begon dokter Van Cauwen berghe door neus, mond en ooren bloed te verliezen. Te huis gekomen heeft men den heer Van Cauwenberghe onderzocht en men heeft eene schedelbreuk vastgesteld. Het schijnt dat dokter Van Cauwen berghe leed aan eiwitziekto. Door de ontroering door zijnen val ver oorzaakt, is er eene bloedvergiftiging ontstaan. M. Van Cauwenberghe is Zondag mor gend in den koma gevallen. Men heeft hem bij dringendlieidheid de H. Olie toe gediend en Zondag namiddag is hij over leden. Hij was 69 jaar oud. M. Van Cauwenberghe genoot eene zeer groote faam als vroedkundige. Hij was kommandeur der Leopoldsorde. Een wisselagent werd te Brussel op straat onpasselijk en ging eene apotheek binnen om een herstelmiddel te vragen. Hij betaalde meteen briefke van 100fr, dat de apotheker beweerde valschtezyn Hier mee niet tevreden telefoneerde de pillen draaier naar de policie en de wisselagent werd aangehouden. Het duurde een lieelen tijd eer men de deugdelijkheid van het briefke onderzocht had eu de wisselagent in vryheid werd gesteld. Die apotheker zal niet weinig versakkerd zyn geworden. Zaterdag namiddag, waren eenige werklieden, werkzaam in de gewezen tentoonstelling van Brussel, bezig aan het afbreken der Duitsclie afdeeling, toen plotseling eene galerij instuikte en vier werklieden die niet in tyds hadden kunnen wegspringen er onder bedolven werden. Spoedie-kwamen de andere werkgezel len toegesneld om hunne makkers te verlos sen, doch zekere G.,, wonende Teivuron- laan, te Etterbeek, was op den slag gedood, de drie andere werklieden, waaronder twee van Franscheu oorsprong werden erg gekwetst en naar het gasthuis overgebracht. Een liefdewerk der Koningin. Alvorens uit Brussel naar het Zuiden te vertrekken heeft de Koningin 70 herstel lende meisjes der Brusselsclie Hospitalen naar Ter Hulpen laten gaan, in de chalets van het Werk der Gezonde Lucht, om daar geheel en gansch te genezen. Onze hooge ambtenaars te Londen. Om hunne bijzondere voldoening uit te drukken over de gulle ontvangst hunner afgevaardigden in België tijdens de Brus selsclie Tentoonstelling hebben de Engel- schen thans de Belgische hooge ambtenaars te Londen uitgenoodigd. Zondag bracht de Belgische postboot Jan Breydel - onze hooge ambtenaars naar Engeland over. Op de kaai der statie van de Charing Cross werden de Belgen ontvangen door Lytton, MM. Wintour en Reyntjes en al de Engel8clie personaliteiten, die met do Brusselsclie Tentoonstelling bemoeid waren. De Londensche lord-mayor ging met uitgestrekte handen, burgemeester DeVos, van Antwerpen, to gemoet. Deze was omringd door zijne gemeenteraadsleden. Daarna zette de stoet zich in beweging. In liet eerste rijtuig zat M. De Vos, en de lord-mayor. Om 7uren waren deEngelsche gastheeren terug aan de statie om den bijzondcren trein van Dover af te wachten, die baron Janssens, MM. Francotte, Nerincx, van ons Tentoonstellingkoraiteit aanbracht. Maandagavond, kwam miniator Hubert aan met de leden van het algemeon kom- missariaat, de burgemeester, de schepenen en de raadsleden van Brussel. Heden Dinsdag, wordsn de belgen op hot koninklijk kasteel van Windsor ontvan gen. Een inwoner van Sint-Joost-ten Noode, die eene piano in huur had, schreef naar den verhuurder, dat hy het instrument moest laten terug halen. Eeno zekere V was dit te weten gekomen en hij bood zich aan met eenen wagen en twee boodschap pers. De piano werd opgeladen en meege voerd. Een uur later kwamen de werklie den van den verhuurder, die niet weinig vreemd opzagen, toen hun piano weg was. De policie werd verwittigd en deze vond het instrument, door verandering onkenne lijk gemaakt in een huis waar de dief het verre onder de waarde had verkocht. Er is een twist tusschen de werklieden en de fabrikanten te Ronse ontstaan, die wel tot een lock-out zou kunnen leiden. De 60 fabrikanten zijn tot akkoord. De stad Ronse heeft 22,000 inwoners, waaronder 12,000 werklieden. De slachtoffers zouden wel 8000 in getal kunnen zijn, plus een duizendtal buitenbewoners. Een paradijs voor trouwlustige meisjes.Canada moet wel een eldorado voor trouwbegeerige meisjes zyn. Ofschoon er in den laatsten tijd gansche scharen jonge Engelsche misses naar deze kolonie zyn geëmigreerd, en aldaar veilig in de liuwelijksbaven zijn geland, is de vraag naar bruidjes toch nog steeds buitengewoon groot. Heden is in Engeland een zekere mr.Tomas Howell uit Canada aangekomen, die de zaken eens huwelijksmakelaars in echt Amerikaanschen stijl drijft en door een bruigomstrust in het verre Noord- Westen belast is met den invoer van niet minder dan 5000 bruiden. Het betreft hier oen zeer reële onderne ming, dio klaarblijkelijk door de Cana- deesche regeering wordt beschermd en goedgekeurd. De Londensche Daily Mirror heeft den Canadeesohen immigratie-com missaris te Londen omtrent Howell's onder neming ondervraagd en het volgende ant woord gekregen Deze jonge dames zullen kunnen kiezen uit 50.000 huwbare jonggezellen, waarvan er allicht 30,000 een eigen boerderij bezit ten. De anderen zyn beambton of arbeiders op deze boerderijen, of wol ambachtslieden in de kleine steden van het Noord-Westen. Ongetrouwde jonge dames zijn daar zoo zeldzaam als een witte raaf. Zoodra er een losloopende jonge vrouw op een of andere farm komt, worden er ter harer eere groote feesten en danspartijen op alle naburige boerderijen gegeven. Acht dagen geleden was in een kof fiehuis der Augustijnenstraat te Mecjielen, twist ontstaan tusschen burgers en solda ten van het 28 regiment artillerie. De herbergier M Van Beneden moest de hulp der policie inroepen, die d» twis tende soldaten naar het bureel bracht, waarvan twee onder hen door hunnen oversten in arrest gesteld werden. Hunne makkers daarover woedend, besloten zich te wreken. Zondag avond, rond 7 ure, kwam eene bende van meer dan vijftig man naar de Augustijnenstraat afgezakt, doch M Van Beneden verwittigd, sloot oogenblikkelijk zijne deur. De soldaten de herberg gesloten vinden de, besloten het huis te bestormen. Na al de ruiten stuk geslagen te hebben stampten zij de deur iD en eens in huis, verbrijzelden zij alles wat hen onder de handen viel. Het herberggerief en alles wat in de keuken stond, werd vernield, geen onkel meubel is gespaard gebleven De bewoners moesten naar hunne ka mers vluchten om aan de woestaards t( ontsnappen. De gendarmen en de policie verwitigd snelden ter plaats waarop de soldaten zich terugtrokken. Verscheidene zyn gekend en zullen streng gestraft wor den. Vrijdag was te Leuven n pachter naar de markt gekomon met een ka< beest vond zeker dat veranderen van eige naar met zoo aangenaam, en eens, in oen onbewaakt oogenblik, ging het aan het loopen. Op één, twee, drie stond heel de Markt in rep en roer. Het beest sprong door de grocnselverkoopers, liep dan een beenhouwer omver en maakte allerlei zotte De Honderd jarige Vrouw, van 'assevelde. Maandag 13 Februari, vierde men te Bassevelde luisterrijk het eeuwfeest van Angelica Roegis, weduwe Thomas Vermast, geboren te Bassevelde den 15 Februari 1811, Zij is gesproten uit een huisgezin vat dochters en 2 zonen thans zijn de twee oudste dochters nog in leven het zijn j Angelica onze heldin, en Franciska, gebo ren don 25 Januari 1818. De jubelaresse woont thans op de wijl Hooge Vorts, op een halve uur van h«! dorp. Zij heeft twee zonen gehad, waar van er eene in 't leven is, Bernard, die m met vrouw en dochter, by Moeder ei Tante Siska inwoont. Angelika Roegis, is groot en struisck en heeft een blozend, vol gelaat. By gosi weder komt zy dagelijks buiten zy nufi tigd alle voedsel, zwynenvleesch is ha* geliefdkoosd maal, en menig mensch mo* hare goede maag en hare sterke borst ei adem benijden. Zij heeft ook volop al han geestvermogens, en zonder zich te ver moeien, praat zy dagelijks soms uren lsnj met talrijke bezoekers. Maandag morgend, rond 7 1/2 uren heeft oen rondventer langs het voetpad va Melden naar Etichove het lijk eener bejaai de vrouw in eene gracht gevonden. Vol ontsteltenis is hij naar do gendarmi i rie van Oudenaarde geloopen, om do gei 1 darmen te verwittigen van die akelige oni dekking. Spoedig ging de wachtmeester Sande* met zijne manschappen, ter plaats en voi inderdaad op een honderdtal meters afstit van den Nonnenmolen, op het grondgebit van Etichove, het lijk der vrouw liegen,; eene gracht, waar het water een tient centimetere hoog stond. De vrouw lag r de eene zijde in de gracht, zoodnt het wtt 1 langs den mondhoek in haren mond gela pen was. Een paar stappen van de plaats van k ongeluk lag eon korfje met eenige koekt suikergoed, kousen en een doosje pilli sprongen. Na de eerste algemeene verwondering, verging het welhaast in een algemeen gelach. Maar... aan alles komt een einde. Een student, die daarjuist voorbij kwam, sprong met groote koelbloedigheid op het zotte kalf toe, en bracht het seffens tot betere gevoelens. Daarop overhandigde hij het triomfantelijk aan den eigenaar. De moedig# held van deze kluchtige gebeurte nis, werd warm toegejuicht door al de aanwezigen. Verleden week werd een 15 jarige knaap, Van Kan geheeten, te St. Nicolas by Luik, in de keuken zijner woning ge vonden, uitgestrekt op den vloer en bloe dend uit eene wonde aan het hoofd. Naast hem lag een revolver. Het jongere zusterke van den gekwetste, dat eenigon tijd met haren broer alleen was geweest, kon geen uitleg geven, doch dringend ondervraagd, zegde het kind ein delijk dat moeder het gedaan had Vrouw Van Kan werd ondervraagd door het parket van Luik, zy eindigde met te bekennen dat zij bij onvoorzichtigheid een schot had gelost, welk den knaap had getroffen De moeder werd aangehouden en het onderzoek duurt voort. Gestolen goed ontdekt. Zooals er gemeld wordt, is er te Engelmunster op de wyk Naaipanden, een varken en twee geiten gestolen alsook dat de dieven een bloedspoor van liet gedood zwijn, loopende langs de Grintweg naar Isegem, nagelaten hadden. Van Vrijdag morgend stelde de bevel hebber der gendarmerie van Isegem, met drie zyner mannen en geholpen door den veldwachter Ketels een ieverig onderzoek in. Zy volgden nauwkeurig het bloedspoor en deden allerhande opzoekingen. Na den raiddag waren zij reeds overtuigd dat het geitolene op de wyk Hoogte motst verblij ven. 's Avonds om 8 1/2 uro trokken ff mannen der wet in eene berberg van die wijk en ontdekton onder oen bed den vlegel van Stormo, waarmede zijne varkens doodgeslagen werden de be* oners onder vraagd zegden van mets te weten. De gendarmen deden opdelvingen op bet land achter de herberg, en waren, zoo ge lukkig daar hot gestolen# verborgen in drie zakken te vinden, De bestolenen Stormo en Kerckhovn werden terug in bezit van hunnen eigen dom gestold, doch do drie zakken werden aangeslagen. in Het lijk werd herkend als zijnde dat ij r Clemence De Springer, ongeveer 65 jij j oud, ongehuwd en verblijvende in het aio ster van Etichove, waar zy als wee» here jeugd werd opgenomen en later ij meid gebleven is t De vrouw was Zondag namiddag ij, 1 uur uit het klooster weggegaan, oniic Oudenaarde eenig* kleine boodschappen)) doen in het terugkeeren is zy ongelukijl aan haren dood gekomen. t Men weet nog niet of hier een ongeljj of eene misdaad in 't spel is. j Het pad langs waar zij huiswaarts keu( was glad. Is zij in den donkeren uitgegj^ den en in de gracht gevallen, of heeft misdadige hand aan de vrouw het loji benomen, dat zal het gerecht mnul onderzoeken. Tl De gendarmen hebben onmiddellijk lj| parket van Oudenaarde verwittigd, li •eeds om 11 1/2 uren voormiddag ter pb| ten onderzoek is gaan doen. Er schijnen op het lijk geene sporen) geweld vastgesteld te zijn. Hetlyk der ongelukkige vrouw is ij1 volgens naar het klooster van Etichj overgebracht. Dinsdag heeft de lijkschouwing dooi! wetsdokters plaats gehad. Verleden Zaterdag werd er te HaS eene geheime stokerij ontdekt. Van ffi, lang reeds hadden de accijnsbeambten ij moedens op oenen meester-kuiper en ker, wonende in de Demeratraat. Deze bi ccne eerste kwaliteit genevcr te koop i tegen oenen prijs, die lager was dan fabrikatiekosten en de accy narechten. Zaterdagnamiddag kwamen de opzie) de controleur, twee beambten der acq! sen en de vrederechter plotseling by verdachte binnen, deden huiszoeking! vonden eene volledige en w dinger» kleine stokery op het duivenhok. De verdachte werd aangehouden enH het gerechtshof gebracht. Na ondervrif te zijn door den heer onderzoeksree!) 1 werd hij in de gevangenis opgesloton j 1 materieel werd aangeslagen.. Deze ontdekking heeft danig veel spraak verwekt. De verdachte is een l ervaren ambachtsman, 50 jaar oud, vader met 5 kinderen. Dezer dagen ontdekte to Boesel een werkman van eenen voddenkoop! 1 De B., in den hoop een pak bankbiljet die in eene vod genaaid waren. Zonder iemand zijnen vond kenbaar te maken,! trok hij erracevnaar huis. Een zyner gezellen, Jeroom D'Hondt, die, evensli, B., de gemeente Beveren bewoont, i echter gezien dat deze laatste iets heimj wegstopte. Op zijn aandringen bekende hy 100 in Fransche bankbriefjes van 100 fr. i vod gevonden te hebben, en opdat 1 makker zou gezwegen hebben, gaf hy een der briefjes. De policie kreeg kennis vsn de zaal De B. werd door den commissaris or) vraagd. Hy bekende het pak gevondi hebben, doch daar men hem had wyii maakt dat da biljetten geene waarde den, had hij ze in 't vuur geworpen. De commissaris die gewaar weri men hem trachtte om den tuin te lei ging met den veldwachter van Beverej huize van De B., eene huiszoeking welke tot de ontdekking leidde van ee briefjes zes der anderen werden it loop van den dag teruggevonden in 1 scln-idene andore huizen van het grow bied van Roeselaere en van Beveren, 1 zij door de familie vau De B. waren ui geven. Het zijn allen Fransche bankbiljé 100fr., dragende de jaartallen 1869; 1873. Waarschijnlijk moeten zij door! oud spaarzaam persoon,die denkelijk si lang overleden is, weggestopt ge wee»! in ds vod waarin se ontdekt werden,

De Denderbode | 1911 | | pagina 2