J D 111 K A Zondag 26 Februari <91! 5 centiemen per nummer 65 e Jaar 4310 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van ds Stad an 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. OUDERSBOND Arrondissement Aalst Slad Aalst.-Werkbeurs Boeren- en Landbouwverzekering DITJES en DATJES. Spaansche Oproerlingen van 1576 te Aalst Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- sening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 trank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. V»o de Dutio-Goosnens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamon fr. 1-00 Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen l.ij accoord Niet opgenomen bandschriften worden met teruggestuurd. Heeroa ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag öt vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CH1QUK HUUH. AelHi, 2t> Februari 1911 tot uitbreiding en verbetering van het VLAAMSCH KATHOLIEK ONDERWIJS. Oproep non cle Ouders. De belangstelling der ouders in het onderwijs vau hun kinderen bepaalt zich veelal tot het uitkiezen van een school, gunstig bekend en goedgele gen, en tot het nagaan van de vorderin gen hunner schoolgaanden op de weke lijkscho puntenlijsten en bij den uitslag der prijskampen. Hoe het staat met de toepassing der echte opvo°dingsleer in 't onderwijs onzer kinderen, met do best mogelijke benuttiging der schooljaren tot het vor men van mannen en vrouwen, kranig op hun plaats in de Maatschappij hoe veel ouders denken er om Of het onderwijs methodisch wordt gegeven, of leerstoffen en voertaal be antwoorden aan de hoofdzakelijke pae- dagogische eischen, hoeveel ouders be kommeren zich om dezen bun hoogen plicht? En toch zijn do ouders voor de wet Gods, voor do wet der natuur en voor alle goede monschen wellen de opvoer- ders hunner kinderen. Onderwijzers en onderwijzeressen oefenen hun beroep ten slotte slechts uit in den naam der ouders en onder hun toezicht. Zeker, alle ouders kunnen geen des kundigen zijn in de opvoedingsleer. Maar alle ouders moeten toch beschik ken over ecnige gezonde grondbegrip pen wat de opvoeding der kinderen betreft, verstandelijke en zedelijke zoo wel als lichamelijke ze moeten hun belangstelling in dezen hun eersten plicht werkdadig laten blijken. Hier zooals elders is 't natuurlijke middel om tot een uitslag to komen de o VereenigingAlle ouders, die belang stellen in 't vraagstuk van het onder wijs, in 't hoofdvraagstuk van 's lands toekomst, worden dringend verzocht hun wil en hun krachten te voegen bij de onze. Wat willen wij, waarheen streven wij naar onderwijs en opvoeding, Katholiek on Vlaamsch, in alle graden, in alle vakken, over heel Vlaamsch- België. Men zal toegeven dat er in dien zin overal hervormingen noodig zijn men zal ook toegeven dat de hervormingen moeten beginnen van de meet af, van af het eerste jaar lager onderwijs. De lagere school is de grondvest van 't huis der opvoeding. Nochtans in de betalende lagere scholen van onze Vlaamsche Steden, en bepaaldelijk in onze Vlaamsche hoofdstad Antwerpen, woekeren de dwaalbegrippen. De lagere school moet heel en gansch een Vlaamsche school zijn, willen we er voor zorgen dat onze kinderen later goed Fransch kennen, zoowel als goed Vlaamsch. Hel gezond verstand en de ondervin ding van alle tijden en landen leert ons dat het kind eerst zijn moedertaal goed moet kennen. En kent het eens naar beliooren die taal, dan kan het met een tweede beginnen. Even duidelijk is het dat de moedertaal van 't kind de voer taal van het onderwijs moet blijven dat het onderwijs geen onderwijs is als het niet wordt gegeven in do taal van het volk, waarvan het kind een telg is, waaronder het kind leeft, groeit, denkt, werkt. Een praktijk die tegen bovenstaanden levensregel indruischt heeft ons Vlaan deren thans lang genoeg verknoeid De meeste Vlamingen, dank zij een vor- franscht lager onderwijs, kennen noch Vlaamsch noch Fransch. Oorspronkelijk Vlaamsche begrippen liggen in hun hoofd met Fransche bi namingen over- sausd, en aan begrippen hebben ze trou wens maar halven voorraad, gezien ze hun eersU i. leertijd hebben besteed aan 'i aanleereo van pen dubbel woord voor elk begrip dubbele woordenschat die ze door mekaar haspelen met een half- Fransche uitspraak voor hun Vlaamsch en een half-V laamsche voor hun Frausch. Wij willen in dit opzicht eenige prak tische regels aanduiden, die steunen op zuiver gezond verstamii-li jken grond en die we onze Antwerpsche, evenals alle andere vlaamsche ouders aanbevelen. 1. Onze Vlaamsche moedertaal moet do taal zijn der eerste opvoeding 2. Het Fransch mag eerst aangevat worden na het vierde leerjaar dus niet voor den ouderdom van tien jaar 3. De onderwijzer of de onderwijzeres moet de Vlaamsche taal flink beheer- schen. Het Fransch moet zuiver en zorg vuldig aangeleerd worden daartoe be hoeven we bijzondere leerkrachten, tot die taak onderlegd. 4. Het onderwys door het Vlaamsch moet voortgezet worden in al de klassen van het lager ouderwijs en in alle vak keu, behalve het vak der Fransche taal. 5. Het schoolprogramma voor de eer ste drie jaren mag niet overlast worden, maar moet zich bepalen tot de hoofd vakken moedertaal, lezen, schryven, rekenen, godsdienst, beginselen van ge schiedenis en aardrijkskunde. Aan die hoofdvereischteu voldoet on gelukkig geen enkel betalende school in Antwerpen. Enkele benaderen ze. Opdat de ouders met meer kracht en klim hun wenschen zouden kunnen laten vernemen worden alle Moeders en Vaders verzucht zich aan te sluiten bij den Oudersbond. De bond zal op tijd en stond al de weiischelijko hervormingen verder bespreken. Ook de opvoedkundigen worden ver zocht zicli bij ons aan te sluiten, 't Is immers duidelijk dat zi) met raad en daad ons kunnen van dieust zijn. Zij zul len een afdeeling vormen. De jaarlijksche bijdrage, bepaald op één frank voor drukkosten, enz., werd zoo laag mogelijk gesteld om alle wel- meenende ouders in te lijven. De zetel van den Oudersbond is ge vestigd in het K. VI. Secretariaat, Ko ningstraat, 6, Antwerpen. Aldaar kan men zicli laten inschrijven, hetzij per soonlijk, hetzij per brief, en verdere wensclielijke inlichtingen bekomen Het voorluopig Comiteit. Congres van Katholieke Werken voor het op 17 en 18 April 1911 X K AALST. Wij hebben het genoegen aan onze achtbare lezers rao !e te deelen, dat Z. H. Mgr Stillemans, Bisschop van Gent, en de Weledele heer baron de Kerck- hove d'Exaarde, Gouverneur der Pro vincie Oosi-Vlaanderen, beiden de hooge bescherming van hel Congres hebben aanvaard, en de werkzaamheden met de meeste belangstelling opvolgen zij heb ben beloofd het Congres zelve, met hunne tegewoordigheid te zullen ver eeren dit, is eene nieuwstijding die al de medewerkers en deelnemers aan het Congres, ten hoogst zal verblijden. De Vrouweuafdeeling van het Congres beloofi schitterend te zijn, en alle ver wachtingen te overtreffen, Ziehier een voorloopig programma der werkzaamheden vau de vrouwenaf- deeling, en van de punten die op de dagorde staan A. Godsdienstige Werhen .- 1. Genootschap der H. Familie. 2. Genootschap der Derde Orde. 3. Congregatiën voor Vrouwen. 4. Congivgatiëu voor Meisjes. Genoot schappen der H. Agnes. 5. Patroon schappen. 6. Werk der H. Kindsheid. 7. Werk der gedurige aanbidding.— 8. De christene huismoeders. 9. Ge nootschap van hei H Hart van Jezu3, van St. Franciscus van Sales, van den wekelijkschen kruisweg, van den H. Rozenkrans, enz. 10. Werk der ge- loovigo zielen. 11. Werk der retretten voor volksmeisjes, enz., euz. B. Werhen van Liefdadigheid en verzedelijhing 1. Werk der arme kerken. 2.Werk der H. Elisabeth. 3. Genootschap dei- vrouwen van Barmhartigheid 4. Weezenhuizen. 5. Werk der arme vrouwen. 6. Werk der voedingsmelk voor kleine kinderen.— 7. Bescherming der meisjes in fabrieken en werkhuizen. 8. Werk van het moederschap (raa- terniteit). 9. Werk der H. Francisca- Romaua, plaatsing van dienstmeiden, enz., enz. C. Maatschappelijke Werken, Onderwijs, enz., enz. 1. Onderlingen Bijstand, de vroed- kunst in de Onderlinge Bijstand. 2. Ziekenfondsen, werkbeurzen. 3. Pensioenkassen. 4. Spaarkassen. 5. Boerinneubonden, het Christelijk Gil- deleven. 6. Vakscholen, huishoud kundige scholen, kookscholen, corset- tenscholen, handscho^nenscholen, kant- scholen, horduurscholen, breischoleu, enz - 7. Zondagscholen, scholen voor volwassenen. 8. Vakvereenigingen stekskensmaaksters, sigaronmaaksters, twijnsters, stoelenvlechtsters, enz. 9 Bonden voor 't aankoopen van ka toen. 10. Üe vrouw en de drankbe strijding, enz., enz. In de hoofdplaatsen van de vijf Can tons van het arrondissement, zijn er voorloopige vergaderingen gehouden geweest van al de vrouwen die zich bezig houden met Katholieke Werken. Die vergjderingen zijn uitstekend gelukt door de buitengewone talrijkheid der aanwezigen lop sommige vergade ringen waren er 100 opgekomen, reeds genoeg om een gansch Congres te hou den), door den ernst der besprekingen, en door den geestdrift en den iever die vertoond wierden. Waarlijk het beste mag verhoopt worden Ter herinnering 1. Beschermend lid, 10 fr. 2. Inschrijving aan 3 fr., d< ze inschrijvers zullen de gausehe verzame ling der verslagen en besprekingen ontvangen. 3. Inschrijving aan 1 fr., deze inschrijvers zullen een beknopt algemeen verslag ontvangen. Op de Congresdagen zal er te Aolst een gezamenlijk middagmaal ingericht worden, aan 2 fr., alles inbegrepen. Worden gevraagd door de Patroons 1 Schrijnwerker, kennende een weinig Fransch, wordt gevraagd als meestergast van een werkhuis. 1 Kuiper halve gast. 1 Voerman. Vragen der Werklieden 4 Schrijnwerkers. Werklieden van allen aard. Onderlinge Belgische De algemeene vergadering dezer maatschappijen zal gehouden worden op Donderdag 2 Maart 1911, om 10 uren voormiddag, in den maatschappelijken zetel, Mindorbroedfcrsstraat24, Leuven. DAGORDE 1. Verslag der werzaamheden van het dienstjaar 1910 2. Verslag der kommissarissen 3. Goedkeuring van de balans en van de rekening Winsten en Verliezen. 4. Kiezing van twee leden van het be stuur 5. Kiezing van eenen kommissaris 6. Verscheidene. Al de v-Tzekerden en de agenten wor den verzocht de vergadering bij te wonen. Wie de ontwerpen van balans en winst- en verliesrek®ning verlangt, schrijve naar den maatschappelijken zetel. Telegrammen met gewone post zegels gefrankeerd. Ter keunis van het publiek wordt gebracht, dat, te rekenen van 1 Maart eerstkomende, enkel postzegels geldig zijn voor het frankeeren van telegrammen van allen aard. Te rekenen van voormolden datum worden de tolegraafzegels buiten ge bruik gesteld. De personen, die zulke waarden bezitten, mogen deze uitwisse len tegen postzegels, toten met 31 Au£. 1911, aan de winketten van het Rijk, doch niet in de hulpkantoren. Bij deze gelegenheid herinnert het beheer eraan, dat men de behoorlijk met zegels gefrankeerde telegrammen koste loos ten kantore van verzending mag laten geworden door een van riavermel- de vervoermiddelen A. Steken in de daartoe bestemd bus sen, bevestigd aan de tramrijtuigen der groote steden B. Steken in de brievenbussen, be vestigd aan sommige treinen der buurt spoorwegen C. Afgeven aan de op gang zijnde telegrambestellers of aan de op ronde zijnde landelijke brievenbestellers. De aldus verzonden telegrammen moeten steken in een gesloten omslag, met in zeer duidelijke letters, liet op schrift a Over te seinen telegram Met het oog op de mededeelingen die liet telegraafkantoor soms zou kunnen te doen hebben aan den afzender ken nisgevingen vau niet bestelling, bijvoor- beeld is het geraadzaam steeds het j adres van den afzender te vermelden I onderaan het telegram, bij de niet over geseinde aan wijzigingen. De bepalingen van het reglement en I de prijzen van de telegrammen zijn op- I genomen in den Guide de la corres- poudance lélégraphiquo te koop in de bijzonderste telegraafkantoren, j De prijzen voor het binnenland, als mede de prijzon voor de Europeesche landen, zijn oolc opgegeven ln het Offi cieel treinboek. Monitedr. Zure melk als geneesmiddel I Onlangs deelde de Engelsche dokter Cattle als zijne meeniog mede, dat meer dan de helft van de gemiddelde en hoo- gere klassen der bevolking hun 2e en i hun laatste 3e deel van hun leven ver bitterden, door fouten ia de voeding. De gegoede klassen graven zich hun graf met de tanden zegt do dokter. Hij beveelt aan het gebrek aan eiwit te herstellon meer door het gebruik van melk en de daaruit gemaakte produk- ten, dan door vleesch. Daar het zwakke punt van molkge- bruik is, de mogelijkheid zich ziekten op den hals te halen door eventueele ziektekiemen, die daarin bevat zijn, is het boter de melk zuur tq gebruiken. De ontwikkeling der melkzuurbacteriën geschiedt ten koste van vele raicro-orga- nistnen, en is alzoo in staat de bacillen in den dikken darm te dooden, een ont smettingsmiddel dus. De rottingsprocessen iu den dikken darm, wanneer zij een zekere grens te buiten gaan, oorzaak van velo ziekten en verkorting van het leven kunnen zijn, heeft reeds Metschnikoff bewezen. De zure melk wordt met zeer veel voordeel aangewend bij veel darmsto ringen en ontstekingen. Gevoelige per sonen doen goed voor het gebruik de zure melk te filtreeron, om de stremsel» tegen te houden of alleen de wei to drinken, die toch nog de suiker en de melkzuurbacillen bevat. (Molk. u Kas Zeit.) Miiilplnog. I)cze gevreesde en hoogst besmettelijke ziekte heerscht in het westelijk gedeelte van Duitsch- land, palende aan de Oostergrens van België, namelijk, in de omstreken van Aken en Keulen. Twee gevallen hebben zich ook voor- j gedaan in Holiandsch-Limburg, te Horn on te Emmen, gemeenten gelegen in do I nabijheid van Sittard, eene gemeente van Holiandsch-Limburg die in Vlaan- I deren nog al wel gekend is. De aangetaste dieren zijn onmiddellijk j afgemaakt en alle mogelijke maatrege- leu zijn genomen om de verspreiding der ziekte te voorkomen. OF DE DOOR Pbthus VAPM NUFFEL. 47* vervolg. Wee Weg stotterde de soldaat en hij woelde in ziinen laatsten strijd - de dood,.. Weg Vergiffe nis...- Laat ons bidden, murmelde Jooris, daar hij godvruchtig d6Een "nauwlijk's hoorbaar .gereutel steeg uit Reygermans gorgel, en dan niets meer Jeroom is in den Hemel snikte de grijsaard. Dirka stortte als zielloos naast liet lijk. Dien -verschrikkelijken nacht kon men, op den weg naar Brussel, bij het droomerig maanlicht, drie vluchtelingen hespeu ren. Het waren Gilbert, Dirka en Bartel. Wat bewoog er de muitors eindelijk toe, de stad Aalst te ontzetten l ötrada antwoordt Gebrek aan mskrmt P - der;, andere gesclnedvorscliers noemen Sd«ehod A .ha o den bewerker van het ontzet de ellendige zich stad 611 omtrek bevonden, zal zekei niet de gerings drijfveer tot des vreemdeling» vertrek geweestJ-'J", Gedurende gansch den dag, waarop men November scl reei iud bet kanon der citadel van Antwerpen gedommeld, en tegen den avond verdubbelden de slagen. Renboden hadden dit. nieuws aangebracht en tevens de soldaten opgewekt om naar de Handelsmetropool te trekken. Hunne woorden ontvingen een gunstig onthaal. Heel de legerbende stropte op de Groote Markt saam en ook de eletto, gezeten op een hoogstaltig ros, kwam tusschen de kavelende krijgslieden. De overheerlijke dos, waarin hij was getooid, en de lange watergroene voder, die hem van den stormhoed op den rug wiegelde, stak alle wapenknechten de oogen uit en voorspelde hun, dat iets gewichtigs nakend was. En, metterdaad, Jan van Navarese deed teeken met de hand, dat hij spreken wilde. Midden der eerbiedigste stilte verhief de Castiliaan zijne stem en sprak Wapenmakkers Gij hebt dit vreeslijk kanongebulder gehoord, dat u de aanstaande verdelging der burchten van Gent en Antwerpen voorspelt Zullen we lijden, dat de Vlamingen zich dezer zóo belangrijke sterkten meesier maken En bijaldien wij hun den tijd laten, de handen ineen te slaan, zullen zij ons hier niet gewapenderhand uitdrijven? Mogen wij in derge lijke omstandigheden werkeloos blijven O neen, het ware lafheid Wal toch wonnen wij er tot hiertoe bij met onze broeders alle hulp te weigeren Werden wij betaald Hebt gij g- en redenen om te vreezen, dat, in plaats van de achterstallige soldij te ontvangen, de burgers hunne schuld in ons bloed zullen uitwisschen Volgt mijnen raad, dappere kamaraden Rukken wij naar Antwerpen verdedigen wij de citadel Gemakkelijk valt het ons, de stad te overrompelen de slag wordt geleverd tegen burgers, die, onthutst door den zóo hevigen als onverwachten aanval, voor onze scharen zullen wijken en in hunne woningen, in het diepste der stapelhuizen, eene schuilplaats zoeke Baden wij ons alsdan in hun bloed stelen wij hunne schatten 't zijn deze van heel het Noorden 1 Dat de plundering van éene stad, de overvloed van verscheidene Natiën, ons verrijke Maar, moedige gezellen, alleen de vlugheid der uitvoering zal de belooning, welke ik u voorspel, verwerven. Wachtten we langer, moest de belegering zoo ver zijn gevor derd, dat we onoverkomelijke hinderpalen ontmoeten, tot wat zou het ons gediend hebben deze sterkte te ontruimen (1) Verder kon de redenaar niet spreken. In geestvervoering ontvlammende, zwaaiden de soldaten en het grauw de armen in de lucht, wijl hunne kreten - Te wapen Te wapen met deze van - Naar Antwerpen Vooruit in het gedruisch samensmolten. Daarna vloden de muiters naar hun logist, gespten het zwaard in de lenden. De zon was reeds lang ten Westen gezonken, wanneer de moordzuchtige bent langs de Molenstraatpoort de vesting verliet. I)e keurling rende vooropzijn helm was van loovergroen omslingerd en aan eene lans, die hij naast zich droeg, hong een banier geregen met het kruisbeeld en de 11. Maagd benaaid. Kort achter hom rolde eeno kar. waarmede de deftigste inge zetenen der stad als gijzelaars naar hel looneei eener onmen- schelijke slachting werden heengevoerd. (2) Aalst ademde vrij Denzelfden nacht nog liepen de burgers elkander vinden en troosten brandende pektonnen, op do muren gebracht, verkondden in den omtrek de herwonnen vrijheid adieudichtcn, op toenmalige in zwang zijnde wijzen gezongen, deden het doorstane leed vergeten. (3) Rond den middag van 4 November kwamen tie muiters tot Antwerpen toe. Onderwege werden zij door het volk van Romero en Vargas versterkt. Samen dus trokken de rebellen in vol maakte orde Sancho's kasteel binnen, niet zonder ghewis - betrouwen, dat zy aldaer van Godt Almaghtigheyt wrgaederl - waeren, om het recht des Koninghs, hetwelck van den Raedt (2) Het waren Adri; tie Pape, Morten 't Seivl, de overgaaf der stad Anr listonvs des Guerres d# Flandre, IX4 boek, bi. J46, 147 an de Bosch, Antoon van Schoonvelt, Pinter en Geeraard s. Adriaan de Pape, Pinter Walter en meer anderen. Na ei pen, werd het hun vergund naar hunne haardsteden weer !e keeren. (3) Toen de Spanjaards, in 1577, Maastricht ontruimden, schroei er de bevolking :et volgende vers Buitica gene Abiït Cur ploras Belgica dicam A quod in O non est litcra versa, queror. De Spaujaarts zyn nu dooK Wat schreit ghy, N'eérlandsch zaai. Ik kerm, om dat, in stee van d'R, de T niet staat. van State veriaeten was, le houden - staen 1 (1) d'Aviella heette zijno handlangers hartelijk welkom en ver langde, dat zij, alvorens zich in de rangen des yijands te werpen, cenig versterkend voedsel zouden nemen. Maar op dit aanbod sprongen een aantal muiters vooruit, die zegden Nergens dan in de overwonnen slad zullen wij ons ten avonddisch neerzetten Gebied den aanval - Do cletlo genoot de eer, aan het hoofd van zes duizend Spanjaards, stadswaarts te rukken. Zeven duizend monschen meestal burgers ondergingen eeu ijselijken doodde zegevierende vreemdeling miste slechts tweehonderd man, waar onder van Navarese's verminkt lijk aangetroffen werd. (2) Hier eindigt mijn verhaal. Mochle de dochter van mijn .zwak vernuft de liefde tot .den .^boortegrond in alle harten J —lammen (1) Johs. Van Vloten. Nedcr^nd's opstand tegen Spanje. (2) Kardinaal Bontivoglio. Verboden nadruk. EINDE

De Denderbode | 1911 | | pagina 1