Donderdag 2 Maart 1011 5 centiemen per nummer 65*e Jaar 434 1LILFDË 1)11 OVERWON. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM Schikkingen voorde Vasten, Sliid Aalst.-W erkbeurs Iets voor de Kleine Burgerij. van de Stad en 't Arrondissement van Aalst VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- aening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont» vnngen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de PuMe-Goomens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. Aelst, 1 Maart 1ÖI1. Ingevolge de bijzondere macht welke Wij van d'-n H. Stoel ontvangen heb ben, vergunnen Wij, gedurende de aanstaande Vasten, de volgende dispen satiëu of toelatingen I. Het is toegelaten boter en zuivel te gebruiken alle dagen van de Vasten. II. Het is toegelaten eieren te eten alle dagen, uitgenomen op Ascii- Woensdag en Goeden Vrijdag, Degenen die verplicht zijn te vasten, mogen, buiten de ZOudageu maar een maal eieren eteu. te weten op de voor- Daamsten maaltijd, en niet op de collatie; en zulks moeten zij ook onderhouden op de andere vastendagen van het jaar. Op al do dagen van de Vasten, is het toegelaten eieren te gebruiken tot het bereiden van andere spijzen. III. Wij staan het gebruik van vleesch toe op (len Zondag, Maandag, Dinsdag, Donderdagen Zaterdag van i dere week uitgenomen op den Zaterdag vau Quater temper 11 Maarten Zaterdag der Goede-week. Degenen die verplicht zijn te vasten, mogen, buiten de Zondagen, maar een maal daags vleesch eten, te weten, op den vooruaamsteu maaltijd, en niet op de collatie en dit geldt ook voor vleeschsoep en jeugd. IV. Het is verboden, zelfs aan degene die mogen vleesch eten, vleesch en vizch te eten opéén en deuzelfden maal tijd, niet alleen alle dagen van de veertigdaagsche Vasten, de Zondagen inbegrepen, maar ook alle andere vastendagen van bet jaar. V. Men is verplicht drijmaal te lezen den Vaderons en den Wees-gegroeteu eens de akten van Geloof, Hoop, Liefde Berouw iederen dag dat men van boven gemelde dispensatie van vleesch te elen gebruik zal maken. Men zal zich nochtans van deze ver- 42' Vervolg. Plotseling kleurde een verhoogd rood mevrouw Sherman's wangen. Gedurende een oogenblik zag ze er uit als een kat, die haar prooi bespringt. Toen lachte ze. Ik wensch hem veel plezier met haar! riep zo uit. Ik vermoed, ze aarzelde en keek door hare ooghartjes, ik vermoed, dat men hem alles... van hare moeder verteld heeft Alice deelde hem het een en ander mede, antwoordde Agnes, doch niet alles niet niet hoe Henri waarschijn lijk den dood vond Ah Maar dat wist hij waarschijnlijk reeds, zei Mevrouw Nothercombe vlug. Do «ene of ander zal het hem wel ver teld hebben.» Mevrouw Sherman lachte, haar gelaat had eene nog ongovoeliger uitdrukking aangenomen. Ja, zei ze scherp. De eeno of andere zou het hem kunnen zoggen wat gy 011 ik weten dat hare moedor nog leeft dat zij leeft, en... en wat nog erger is dat... Stil riep Mevrouw Nothercombe uit. plichting kunnen ontslaan met eene aalmoes, ieder volgens zijne middelen en godvruchtigheid, in den offerblok van de Vasten le storten. Deze aalmoes die verplichtend is voor allen dia de voor- geschrevene gebeden niet onderhouden, zal tot goede werken besteed worden, volgons Ons advies en de gebruiken van dit bisdom. VI. Aan de militairen van allen graad aan hunne vrouwen, kindereneudienst- boden. alsook aan de andere personen die dadelijk in militairen dienst zijn, staan Wy het gebruik van vleesch toe op alle dagen van het jaar, uitgenomen op Goeden- Vrijdag. Hel gebruik van eieren is hun tooge- staan alle dagen zonder uitzondering. Met de militairen stellen Wij gelijk de gendarmen, de douaniers, de com missarissen en bediende van politie die in werkelijken dienst zijn. de bosch wachters, de bediende welke in werke- lnken dienst zijn op de treinen van den ijzeren weg en op de trams.de technische bedienden die werkzaam ziju langs de haan aan telegraaf en telephoonstelsel, alsmede de in dienst zijnde postboden en bedienden der accijnsen, de zeelieden, de schippers en de haven- en dokwer kers. Wij vergurino i dezelfde toelating A. Aan degeuen die. tijdens de krijgs efeningen, of in andere gevallen van dien asrd, de soldaten herbergen of voeden, B. Aan de arbeiders die in ovens van glasblazerijen, smeltovens, mijnen of steengroeven werkzaam zijn. Vil- Aan allepastoorsen biechtvaders staan Wij de macht toe, in bijzondere gevallen, ten volle of ten deelo, te ont slaan van het vasten of vleeschderven, ofwel dezo verplichtingen in andere godsdienstige werken te veranderen op voorwaarde dat de aanvraag op eene gegronde redo steune en niet enkel voortkome uit vrees der christelijke versterving. Deze toelating kan slechts voor den ter mij u van één jaar gegeven worden. Zieke en weeke lieden zullen hunne handel wijze schikt on volgens de voor schriften vaneen gewetensvollen genees heer. VIII. Wij moenen aan de geloovigen van ons bisdom wederom te moeten herinneren dat de Vastendagen, buiten i!e veertigdaagsche Vasten, zijn de Woensdagen, Vrijdagen en Zaterdagen van Quatertemper de Vigiliedagen vóór Sinksen, vóór Onze-Lieve-Vrouw Hemelvaart, Allerheiligen en Kerstmis; HOOFDSTUK XXIII. De wreedste slag. Zij richte zich snel op, terwijl de luste loosheid. do wanhoop, de vrees geheel van haar gelaat verdwenen waren Ge zult daar niet op zinspelen riep ze uit. Dat zult go niet durven. Ge moogt my en de mijnen haten en ik zal tegen u strijden, maar Alice ten minste hoeft u geen leed gedaan haar kunt ge niet haten, en waarom zoudt gij u met haar bemoeien Laat haar ten minste met rust Ge hebt geholpen om my to ruineeren, en ik... ik ben ten einde raad, maar ge moet Alice mot rust laten. Mevrouw Sherman lachte weer, en trok toen do schouders op. Werkelijk, Agnes, zei ze luchtig, ge zyt zoo ongewoon, zoo onredelijk. Maar dat komt allemanl door kaartspelen. Spelers worden altijd ongelukkigmatig van humeur. En ik noemde Alice's moeder slechts voor haar bestwil. Doch wellicht kan ze voor zichzelf zorgen. En wel, ik moet nu gaan. Het is nu bij twaalven, en ik ga uit dineeren, en moet nog veel dingen doen. stel u eens voor, dut ge geen man thuis hebt Die beste ouwe Maurice Ik ben zou bly, dat ik hem kwyt bon. en ik hoop dat bijeen boelen tijd wegzal blijven. Bonjour. Als ik u was, zou ik er zoo niet uit willen zien. Ge zult oud voor uw tijd worden, en rimpels komen zoo gemakkelyk. cn dan nog, dat het al de Vrijdagen van het jaar verboden is vleesch te eten, be halve de Vrijdagen, waarop Kerstmis en de Besnijdenis zouden vallen. IX. Ingezien de tijdsomstandigheden, en ingevolge de bijzondere macht, ons verleend door Zijuo Heiligheid den Paus van Rome, laten Wij toe aan al onze diocesanen, dit jaar vleesch te eten, zelfs meermalen daags, op St. Marcus- dag en op de Kruisdagen. Om dezelfde beweegredenen en inge volge dezelfde raaclit, vergunnen Wij insgelijks aan al Onze diocesanen, tot aan de Vasten van het toekomend jaar, vleesch te eten, zelfs meermalen daags, op al do Zaterdagen van het jaar die geene vastendagen zijn. Ten einde te voldoen aan het verlan gen van den H. Vader, moeten Wij de geloovigen die van deze toelating zou den gebruik maken, aanwakkeren, om daarvoor andere goede werken te doen en bijzonderlijk het gebod van het Vasten, en van liet vleeschderven slipte- lijk te onderhouden. X. Wij laten toe gebruik te maken van afgesmolten vet, in plaats van boter, alle dagen van het jaar. Dezo Herderlijke Brief en schikkin gen voor de Vasten zullen van deu pre dikstoel afgelezen worden in de kerken, openbare kapellen, geestelijke gemeen ten en kolleges van Ons bisdom, op do Zondagen van Sexagesima en van Quin quagesima. Zij zullen daar gedurende geheel do Vasten, volgens gewoonte, te lezen hangeu. Gegeven te Gent, onder Onze liand- teekeniug, Onzen zegel en de tegentee- kening van Onzen Sekretaris, den 18 Februari 1911. f ANTONIUS, Bisschop van Gent. Op bevel ven Zijne Hoogwaardigheid den Bisschop. A. De Meester, kan. sekr. Plaats des zegels. Worden gevraagd door de Patroons 1 Schrijnwerker, kennende een weinig Fransch, wordt gevraagd als meestergast van een werkhuis. 1 Kuiper halve gast. 1 Voerman. Vragen der Werklieden 4 Schrijnwerkers. Werklieden van allen aard. Ze nam hare beurs op en ruischte het vertrek door. Bij de deur bleef ze staan. Wat ik zeggen wou, Agnes, voegde zy er snel by, als ge Mevrouw Cray nog niet alles terug betaald hebt. wat ge haar schuldig zyt, doe het dan. Ik hoorde haar gisteren toevallig over mevrouw Montgo mery spreken. Die is haar gold schuldig, en op dit oogenblik zal geheel Londen het reeds weten. Als ik u was, zou ik haar niet over my latun babbelen, cn dat zal ze toch doen, indien ge haar niet betaalt. Eindelyk was de deur dicht. Mevrouw Nothercombe was mat gebalde vuisten en versnoldo ademhaling hulpeloos in haar stoel gezonken. Binnen kort zou ze Johan na oven bitter haten als Johanna haar haatte. Hare sierlijke, luchtige maniertjes, terwijl togelijkertijdo hare oogon even scherp en hare tanden even wreod als die van eene kat waren, werden onverdrage- lyk. Mevrouw Nethercombe kende haar nu kende haar als do gevaarlyke vrouw, die ze was. Doch menschon als Mevrouw Nether combe bezitten goene wapenen om vrouwen als Johanna Sherman te bevechten. Niet de vrouw vol berekening, noch de harteloozc, noch de zelfzuchtige vrouw valt ten prooi aan het spel, en speelt wanhopig, zooals Mevrouw Nethercombe gedaan had. Mevr. Sherman zou in hetz< lfde geval van Mevrouw Nethercombe reeds lang alle moeielykheden overwonnen hebben. Zij Woorden wekken maar voorbeelden trekken. Uit het verslag der 63e jaarlijksche algemeene vergadering van de aktiou- n a rissen der Beenhouxoersbank van Dresdenvernemen wijdatdie bauk voor 37 millioen zaken deed, eene winst van 10 °/0 afwerpende. Haar maatschappelijk kapitaal bedraagt 390.000 mark (een markis fr. 1,25) en haar waarborgfonds beloopt lot een half millioen Welke les in eenige reken Terwijl teri ontzet onze beenhouwers naar do markt gaan met huune beurs geld (als zij er hebben), op dewelke de herbergen hun deel afknagen; terwijl zij somtijds bij gebrek aan het noodige kapitaal, op krediet moeten knopen en aldus heel dik vjjls in de klauwen val len van ellendige woekeraars verza melen hunne konfralers van Dresden sinds 63 jaar geld dank zij huune wel ingerichte bank, waarvan wij hier in korte woorden do werking willen be schrijven. In die bank zijn geene andere aktion- narissen dan de beeuhouwers zelve. Geene andere zaken worden gedaan dan deze betrek hebbende op den aankoop en den verkoop van vee. De beenhouwer aktionnaris doet zich eeno looponde rekening openen, ilie rekening mag met eene tekort sluiten desnoods. Hij koopt het vee dat hij noodig heeft aan icien het hem belieften gaat met don verkooprr naar de bank gelegen op de marktplaats. Hij teekent eeuen belaalbrief en alles is effen. Wil de verkooper onmiddelijk betaald worden, hij betaalt een kommissieloon van 1 °/0; anders wordt de betaalbrief op zijne rekening ingeschreven, en die brief wordt betaalbaar na 21 dagen. Is de verkooper enkel een makelaar hij doet een wissel trokken door den landbouwer, die hem zijn vee te verkoo- pen gaf. Onze beenhouwer mag het geld terug geven in de 21 dagen hij doet dan 40/0 winst. In 19o8 beliep die winst 43,149 mark. N& de 21 dagen moet de beenhouwer waarborgen storten maar die soort zaken woelt niet gezocht en men doet verstaan aan den beenhouwer die na 3 weken van zijue eigene klanten niet kan betaald worden, dat hij best zijnen winkel zou sluiten. Overigens, al de been bouwers zijn in hetzelfde geval ou dank zij die bank is de plak bij de beenhouwers van Dresden eene zeldzaamheid geworden. Onze neringdoeners zoowel bakkers, beenhouwers, kruideniers als andere, zouden het voorbeeld van Dresdeu goed moeten overwegen. Immers welke zijn de twee groote vijanden der kleine burgerij? Het zijn, niet de CooperatievoD, maar wel 1Het gemis aan krediet. 3. Het verkoopen op krediet, anders gezegd het borgen. Bet gemis aan krediet de neringdoe- ner kan te dikwijls verplicht zijn, om eereaan zijne zaken te doen,geld to gaan leenen bij de bankiers of bij hunne leveranciers zelve. In beide gevallen mogen zij de gebroken potten betalen. Bestond er nu eene Neringsdoeners- bank waar de neringdoeners, aan goedkoopou intrest, en mits waarborg gelJ zouden kunnen krijgen 'tware veel gewonnen voor hen. En 99 maal op de honderd zouden de neringdoeners geen gemis aan krediet hebben, zouden zij, óp tijd en stond het noodige geld hebben om eenieder te be talen, bestoud het borgen. niet Oh het borgenhel krèdiet geven Die schrikkelijke plaag, die zoovele brave, neerstige vlijtige neringdoeners ten ouder sleepteen nog slepen zal I)e gewoonte, met gereede penningen tebetalon, is uit de mode gemaakt, men betaalt na 3 maauden, 6 maanden 1 jaar wat zeggen wij, somtijds na 2 jaar! Intusschen zit de ueringdoener te wach ten, moet bij zijne wissels betalen en valt bij in de klauwen vau alle slacli van gold afpersers! Verkoop met krediet, verkoop op borgen, brengt geene aarde aan den dijk voor den neringdoener. Die' plaag moet dus uitgeroeid worden, En hoe Door de Vereenïging der neringdoeners, die onderling mal kaar verstaan om geene Jangen uitstel meer te verloenen aan de kliënten Komaan dan, neringdoeners, vooraleer het te laat weze, opent de oogen Gij klaagt over samenwerking en de coöpe ratieven, welnu stelt samenwerking tegen samentcerking. Volgt het voorbeeld dor beenhouwers van Dresden zou haar hoofd niet verloren hebben. Zij zou geweten hebben, hoe ver ze gaan moest, en wanneer ze op moest houden, hoedanig zij ook om geld verlegen zou zijn geweest. Mevrouw Nethercombe bleef langen tijd zonder te donken zitten, terwijl do vrees en de wanhoop in haar hart al grooteren en grooteren omvang aannamen. Eindelijk werd ze door een geklop op de deur opgeschrikt. Margaretha, dacht ze, en stond haastig op, haar kapsel glad strijkend en haar gelaat tot een verwelko- menden glimlach dwingen. Doch Sims stond op den drempel. Lord Crowley, kondigde hij aan, en Mevrouw Nethercombe zonk weor in haar zetel terug. Waar is hij vroeg ze met eeno stem, -wier klank zij nauwelijks herkende. In de bibliotheek, Mevrouw, zei Sims kalm, en Mevrouw Nethercombe hield den adem in. Vorzoek hem terstond hier te komen zei ze snel, en en Sims, is Lord Nethercombe uit Ja Mevrouw, zei Sims, en Mevrouw Nethercombe haalde verruimd adem. Sinds dien eenen middag, toen zij elkaar bijna op den drempel gepasseerd waren had Mevrouw Netheftoinbe het altijd zoo kunnen schikken, dat baar echtgenoot en Lord Crowley eikandcr niet ontmoeten. Lord Netheicombe had zijn naam nog meer genoemd, doch Agnes verkeerde altijd in de vrees, dat zij elkaar den eenen of ando ren d ig in huis ontmoeten zouden. Maar toch moest zc op den ingeslagen weg voortgaan, en nu wachtte ze bevend op den man, dien zy zoowel haatte als vreesde. Toen hij eindelyk op den drempel ver scheen, stond zoop. Hy was kool, glim lachend zorgvuldig gekleed, met een lioogen hoed, die glom als een spiegel, oen roos in zijn knoopsgat en oen sierlijke opgodraaidon knevel. Hy trad vooruit, en toen hy haar de hand toestak voelde Mevrouw Nethereombe vaag, dat zijne manieren eenigzing anders geworden waren dat hij hoewel zij niet precies had kunnon zeggen hoe, een wei nig familiaar was. /ij nam plaats en wees ook hem eon stool aan doch oen oogenblik bleef hij glimlachend op haar neer staan kijken. Een heerlijke dag, zei hij. Zij streek met haar zakdoek langs bare droge lippen. De zon is pepaald warm. Het zal een hcorlyken zomor worden, on London is nu reeds zeer vol. Mevrouw Netheróombo boaarado dit, en bemerkte toen plotseling dat hy tegenover haar zat. Zij haalde een weinig versneld adem. -- Ik kom naar Mejuffer Margaretha informeeren, zei hij. Ik koop, dat het onge luk geene ernstige gevolgen voor haar heeft gehad? Wordt Voor tgezot. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heen- ota rissen moeten .hunne ïnzeadingen doen, uiterlijk tegen den dijnsiag vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bnreele van dit blad.

De Denderbode | 1911 | | pagina 1