Wettelijke besluiten. Iddergem. Katholieke Werken TENTOONSTELLING Luisterrijke Vertooning VERLEDEN HET HOEDJE Nieuwjaarsgiften De Gek van 's Gravenjage Uurtabel der Missen Zonüagrust. Allerhande nieuws. DADA-ZEEP Wij Verzekeren Borstsiroop Depratere Handelsrechtbank Vastenavond 1911. Kan dronkenschap, van eene der echtgenooten, eene rede zijn tot echt scheiding Rekening houdende van het meeren- deel der beslissingen der rechters, moet men ontkennend antwoorden op deze vraag. Wy haasten ons er bij te voegen, dat het feit, zich aan dronkenschap over te geven, mag gerangschikt worden tot de soort grove beleediging die de echtscheiding kan voor gevolg hebben, wanneer man of vrouw eiken dag dron ken zou zijn, niettegenstaande de aan zoekingen van een der echtgenooten, en dat deze dronkenschap wezenlijke schandalen zou veroorzaken. Do Gazette des Tribunaux zekero vonnissen besprekende, en inzonderheid een van 12 April 1900, maakt de opmer king om de kwestie dat te weten in hoeverre de gewoonten van drinken van een der echtgenooten eene reden tot echtscheiding kan zijn, reeds dikwijls is opgeworpen voor de Fransche recht banken en nog meer voor de Belgische rechtbanken. De vonnissen hierover geveld, zijn zeer verschillend. Hot eeno segt dat dronkenschap nooit eene reden tot echtscheiding kan zijn. Een ander zegt dat, zoo er kwestie is van dronken schap uit gewoonte, deze altijd een be- leedigend karakter heeft, dat eene reden tot echtscheiding daarstelt. Er valt nog aan te merken dat het Beroepshof van Brussel, een vonnis heeft geveld waarin de dronkenschap der vrouw nog strenger beoordeeld werd dan de dronkenschap van den man. Koffie in de herbergen. Be proeven wij eens, zegt een Antwerpsch blad, de herbergiers te overtuigen dat zij meer belang hebben hunne klanten te behouden door hun met gezonde en versterkende dranken te bedienen, dan hen bij middel van groote en kleine borrels te vergiftigen. Te Parijs hebbnn de herbergiers dit volkomen begrepen voor 20 centiemen geven zij eene goede tas koffie met suiker, en nogtans de koffie kost in Frankrijk meer dan het dubbel van den prijs in België, en de huishuur en de suiker zyn ook duurder dan by ons. De werklieden drinken deze mazagrans met smaak, als echte lief hebbers, in plaats van leelijke gezichten te trekken zooals bij het ingieten van tenen borrel kwak Er bestaat ook, in deze groote stad, eene machtige maatschappij, die meer dan 200 koffiehuizen uilbaat, en goede zaken maakt, waar men melk, suiker, koffie en broodjes verkoopt. Klanten uit alle standen bozoeken, heel den dag door, deze inrichtingen waar de goede koop niet aan de goede hoedanigheid der waren schaadt. Ztdeles De herbergier zou er niets by verliezen deze proef eens te doen, en de werkman zou er veel by winnen. Zoo de verkoopers van alcoolische dran ken het niet zouden doen, dan zou de voorhandneming van enkele menschen- vrienden zulke matigheids-herbergen kunnen tot stand brengen, zooals er te Parijs, te Londen en in het meerendeel der Duitscbe steden bestaan. Het geheim der Biecht. Van tjjd tot tijd strooit het eene of het andere geuzenblad uit, dat een priester openbaar heeft gemaakt wat hem in de Biecht werd beleden. Do priester wordt dan zeer onbepaald aangeduid het feit is gebeurd in een vreemd verwyderd land, in Duitschland, Azia, Amerika, enz. Niettemin nemen de geuzenbladen ge woonlijk zeer gretig zulk vertelselken over. Nu weer wordt zoo iets uitgestrooid het is nu een Spaansche priester dio hot geheim der Biecht zou geschonden hebben. Het Spaansch Katholiek dagblad El Debate zegt dat zulk feit in Spanje volko men onbekend is. liet blad looft daarbij eene som van 5,000 fr. aan dengene die zal bewyzen dat sulk feit echt is, of dat ooit een priester het geheim der Biecht heeft geschonden. Geen enkele geuzenlasteraar heeft zich aangeboden om die 5,000 fr. te winnen. Voor de geiten. D# geit be hoort tot de familie der gemzen en antilo pen die gesteld zyn op vrij rondloopen, huppelen, klbnmen en springen. Het is dus gansch verkeerd de geiten op te sluiten en vast te binden in en klein, dompig kot. Op die wyze moet de geit voorzeker ziek worden, gevoelig voor den minsten tocht en ontaarden. De melk der geit sou ook in voedings waarde en smaak stygen als zij geregeld in de buitenlucht kwam. Ook zou het haar veel goed doen, alsook aan de konijnen, die gewoonlijk met haar gehuisvest zyn, indien het kot op tijd ge- mesten zindelyk werd gehouden. Door* onvoorziene omalandighedoii zal het feest der Aaistersche Afdeeling van het Davidsfonds, in de feestzaal van het Land bouwershuis, op Maandag 13 Maart plaats heben, en niet aanstaand' n Maandag Zooals zulks eerst werd aangekondigd. Het Bestuur van 't Davidsfonds. Gendarmerie. Het gendarmerie kanton van Haeltert is overgebracht tot het distrikt Geeraerdsbergen. La Documentation ca- tliolique. Sommaire. L'Agricul- ture beige jugée par un Anglais. Un document maconnique. La liberté des mandataires F.'.M.*. Comment on élève les enfants au Japon. Racolage. Les progres des Religions en Allemagne. Bibliographic. Abonnement 6 fr. par an. s' Adresser 59, rue Ribtns, Bruxelles. De heer baron Lodowijk de Bethnne heeft, ten gevolge dèr pogingen door hem aangewend ten voordeele der statie Idder gem, van dpn heer Minister van Spoor wegen den volgenden brief ontvangen Mijnheer de Baron, Ik heb de eer U het hierbijgevoegd afschrift over te maken van eenen brief aau den Heer Burgemeester van Iddergem, wiens verzoekschrift gij mij hebt gelieven aan te bevelen. Aanvaard, Mynlioer do Baron, de verze kering mijner hoogachting. get. Broqubville. Brussel, Februari 1911. Mijnheer de Burgemeester, Ik heb do eer U te melden dat ik beslist heb de stopplaats Iddergem te verheffen tot eene halte, open voor alle diensten. Bevolen zyn gegeven voor de bestudee ring van de noodige werken tot verwezen lijking van dien maatregel. Eens de werken voltooid, wordt de halte zoo spoedig moge lijk geopend. Gelief, Mijnheer de Burgemeester, dit eveneens aan de inwoners uwer gemeente bekend te maken. Met de meeste achting. get. Broqubville. Congres van voor het Arrondissement Aelst, op Maandag 17 en Dijnsdag 18 April 1011 TE AELST. 6® Afdeeling Burgersbelangen. Deze afdeeling zal eene der belangrijkste zijn van het Congres, naar men ons verze kert. De belangen der burgerij, en byzonder der kleine burgerij zullen er grondig en breedvoerig besproken worden, verschei dene verslagen zullen gehouden worden, door bevoegde vakmannen. De deelnemin gen van wege de kleine burgers komen ook tulryk toe. Wij hebben ook het genoegen aan te kondigen, dat er 2 algemeene vergaderin gen zullen plaats hebben. 1* Eene eerste algemeene werklieden vergadering, 's Maandags 's avonds 17 April. De Eeno. Pater Rutten zal er bet woord voeren. 2® De algemeene sluitingsvergadering van Dynsdag IS April, op dewelke zal optreden als spreker den heer Gérard CooremanVoorzitter der Kamors van volksvertegen woordigers Die twee redevoeringen zullen voorzeker de belangstelling en de waarde van bet Congres in groote mate vermeerderen. Mededeelingen De inschrijvingen zyn bepaald als volgt 1. Aan 1 frank, met beknopt verslag. 2. Aan 3 franken. 3. Boschermlid aau 10 fraken, met de gansche verzameling verslagen. Het gezamenlijk middagmaal is gesteld op 2 franken, alles inbegrepen STAD J\ A L ft X .luni-.f uli 1 !>1 1. Talrijk en zeer verscheiden van aard zijn de bijtredingen aan de Tentoonstelling die ingediend waren op 1 Maart. Zooals er ver wacht was, zullen de Zalen van bet Oud Stadhuis niet voldoende zijn om alles te bevatten wat tot de Tentoonstelling aange boden wordt. Ook zullen door het Stads bestuur maatregelen genomen worden om andere lokalen nog in het huidig Stadhuis ter beschikking van de Inrichtende Comis- sie te stellen. Wil men voorkomen dat in de laatste dagen spijtige verassingen ontstaan, is liet hoogst noodig dat al degenen die voorne mens zyn aan dc tentoonstelling deel te nemen, niet langer vertoeven zich kenbaar te maken. Bijtredingsformulen kunnen bekomen worden ten Stadhuize, Gemeente- secretariaat Den Zondag 19 Maart eerstkomende zul len de lijsten der deelnemers bepaald geslo ten worden, ten einde de Inrichtende Commissie too te laten de inwendige schikkingen der tentoonstelling teregelen. Kerk. van Sini-Maiiinu>i. Maandag, 6 Meert, vergadering voor de Huismoeders der Heilige Familie. Vriendelyk verzoek de lidkaart meê te brengen. Schouwburg- van AELST. o Koninklijke Maatschappij Land van Riem Bureel 5 ure. Doek 5,30 ure. te geven op ZONDAG 12 MAART 1911, met de medewerking van Mevrouwen De Somme Gassbe, Van Beeck-Bruylant, Mejuffer Mina Daniëls en de welwillende medehulp van Mevr. C. De Vutst-De Getter. Men zal opvoeren Drama in 3 bedrijven, door Ina Boudier- Bakker. Blijspelin 1 bedrijf doorWilleraSchürmann. Prijzen der plaatsen Voorbehouden van nummer 1 tot en met 60, fr. 2,50. Do vol gende nummers fr. 2,00, Benedenplaat- sen. fr. 1,50- Bovenplaatsen l« rang, fr. 1,00 2'' rang fr. 0,50. Een enkeletussebenpoos van 15 minuten tus8chen 't drama en 't blijspel. Voorbehoudene plaatsen te bekomen ten lokale - 't Land van Riem, van af Zondag 5 Maart, om 9 ure. voor den Paus. PlaatselijkComiteit der Dekenij van Aalst, ond«r hat Bera-voortittcraebap van dan Z. I. U. Kanunnik Roclandts, pastoor-deken en dan hear Qraaf Camial Liinart, an bat Vooraitterichap ran dan hear Graaf ïduard Ülénisson an dan heer Baron Lodewijk da Bathone. Achtste inschrijvingslijst Vorige lijst fr. 1841.45 Onbekende, Hofstade 5,00 Voor Z. H.den Paus onbekend Aelst 2,00 Ter eere van den H. Antonius voor het genezen eener ziekte Aelst 1,00 Samen Fr 1849,45 Man kan ook de inschrijvingen eenden aan h#t Bureel van ons blad of aan den Secretaris van het Comiteit, M Pstrut Vam Vuffel, Sinte Annastraat, JO, Aalst, of aan M. Jorit Vandt Putte, Penning meester, lid van den Bond der Belgische Dagblad schrijvers, Korte Zcmislraat, 37, Aalst. AELST, Voorwaarts. )0( Op Zaterdag-18 en Zondag-19 Maart opvoering ran door de beste tooneelspelers van 't Land van Riem - De Catharinisten en e Voor Taal en Vrijheid Men raadplege de plakbpieven. in de parochiale Kerken van Aalst. Kerk van Sir.t-Martinus Zondagen 5, 6, 7, 8, 9, 11 ure. Weekdagen 5 Vu 6, 6 7, 7 l/t, 10, ure. Kerk vau St-Joseph Zondagen 5 '/t» 7, 8 l/t, 9 11 ure. Weekdagen 6, 6 7, 8, ure. Kerk van Mijlbeke Zondagen 5. 6 l/s> 7 i/t, 9, ure. Weekdagen 6, 7, 8, ure. PRIESTERLIJKE BENOEMING. Zijne hoogweerdigheid heeft benoemd Te Appelterre, den E. H. Nys, priester in het Seminarie. Van 'smiddags tot middernacht, .«enige dienstdoende Apotheker, op Zondag 5 Maart 1911, M. Bonner, Bisschop- straat. Spiegels, Kaders, Vitraux, Baguetten Spiegelfabriek /V. Aleyvaert, Werf, 3, AALST. AALST. Zondag nacht zyn dieven langs het keukenvenster ingebroken in de woning van M. Zurée, bestuurder der vel len fabriek Tragel en wonende Dendermond- schen steenweg. Zy hebben in de keuken uit do kas den geldbeugel met eene zekere som geld meegenomen. In de eetzaal werd eenig zilverwerk on oen klein kistje fyne sigaren gestolen, in bet salon hoeft men een pardessus van den schoonzoon en een stuk nieuwe kleerstof medegenomen. De dieven moeten verjaagd geworden zijn, want in de keuken hadden zij eene groote hoeveelheid zilverwerk bijeengebracht, met den borstdoek dei- meid er neven, gereed om in to pakken. In de remise hebben do schelmen de lad der genomen om terug over den muur te vluchten, de voetstappen van kloefen wer den gevonden, alsook een paar schoenen van mijnheer en de sleutel der voordeur die in den overjas zat van den schoonzoon word in den hof gevonden, on eene vijl. Denzelfden dag zijn dieven in de wonin gen van Mad. Wed. Van Breugel, rente nierster, Werf, van Eug. Van Itterbeek, smid, en van Ph. Do Pelsmaecker, bakker, beiden wonende in de Molenstraat, inge broken bij alle drie langs achter palende aan den hof van M. Gheeraerdts, Burge meester. In deze drie woningen zijn ze in dc ach ter gebouwen geweest, zonder iets mede te nemen, alloenlyk eenig gerief van Van Itterbeek, waarvan ook eeno vyl welke bij M. Zurée teruggevonden werd. Eene lad der gestolen bij De Pelsmaecker, heeft gediend om langs den hof van M. Ghee- raardts. Vaartstraat, terug te gaan. Een onderzoek over deze stoute dieften is in gesteld. Woensdag morgend waren de ge naamde De Smedt Prosper, en Backaort Eduard aan 'i werken in do fabriek Torley, Kalfstraat, toen opeens de doombuis ont plofte, waardoor beiden zeer erg verbrand werden. Naar wij vernemen is De Smcdt het ergst verbrand geworden. Zy zijn bei den verzorgd geworden, en daarna naar hunne woning overgebracht. LEDE. Een hevige storm wierp Zondag in den hof van Mevr Coppens een populier om deze viel op het zomerhuisje dat ganscli vernield werd, en groote schade veroorzaakte. Aan den Plezanten Hof op de wijk Gucht werd eenen grooten note laar ontworteld, welke op de openbaren weg viel, waardoor het verkeer vier uren belemmerd werd. Op de wijk Heipias werd het dak afgerukt bij Frans De Creraer en op den Barrevoetschen-hoek by Renó De Cremer werd eeno groote opening in het stroodak getrokken. 't Voi-IkumI dei* goede ££enof>smid<iel4-n brengt ter ken nis van 't publiek dat de lekkere Borstpil Walthéry den lastigsten hoest geneest in twee dagen. Wordt overal 1 fr. de doos verkocht. Onze gewezen volksvertegemcoordiger naar Congo. - M. Vincent Diericx, van Geeraerdsbergen, gewezen volksvertegen woordiger van ons arrondissement Aelst, zal heden Zaterdag 4 Maart, te Southampton, voor Congo inschepen, met de Belgische landbouwzendii.g en zal er 6 maanden ver blijven. M. Diericx zal geheel do Oongo- leesche streek bezoeken en vooral de land bouwinstellingen van Katanga; by zal ook de talryke zendingen bezoeken. Do Wiltreatrnnt. In 't nummer 30 der Wilgestraat, te Gent zelf, zullen onze lezers de waarheid der verkla ring van M® De Rop kunnen nagaan, zij zegde ons u Onuitstaanbare nier- en zijpijnen had den mij over vyf jaar aangetast ten gevol ge van mijn kraambed ik kon zelfs mijne huiselijke bezigheden niet meer verrichten zonder vreeselijk te lijden, vooral als ik moest bukken, 's Nachts wist ik niet hoe mij te leggen om te kunnen slapen en 's morgens was ik afgemat, vermoeid en gansch stijf mijn water was troebel en liet een bezinksel na. De Foster Pillen verkocht in de apotheek De Valkeneer te Aalst, gaven mij moed met mij van af do eerste week te verlichten, ik sliep beter cn voelde niet meer dio algemeene neer slachtigheid. Weinigen tyd later was ik gansch verlost van die nierkwalen ook kan ik geen goed genoeg zeggen van dit kostbaar middel. -> Het leven eener vrouw is eeno aaneen schakeling van kwalen harer nieren. De vermoeienis van hare dagelyksche taak in het huishouden of in de fabriek en ook do onderdrukking van bet werelds leven si uiten zich aan bij de reeds zoo gevaarlijke vrouwenziekten. De Foster Pillen worden haar onmisbaar bij de minste vermoeienis der nieren om ze te herstellen en te verster ken. Maandelijks genomen bevrijden zy haar veel van lijden in de moeilijke ston den. In alle apotheken in het algemeen eischt de handteekening James Foster n 3, 50 fr. de doos, 19 fr. de zes, of vrachtvrij tegen mandaat Engelsche Apotheek van Ch. Delacre, 64, Coudenbergstraut, Brussel. (5) Het jubileum van den heer Gouver neur. De uitnoodiging aan al de burge- meestor en schepenen van de steden en do dorpen der provincie gezonden, heeft oene zeer vleiende beantwoording bekomen. Van 217 lokaliteiten werden toetredin gen gezonden aan het inrichtingscomiteit van het Jubileum. Er is besloten aan den heer Gouverneur in eene plechtige zitting een prachtig album aan te bieden met de portretten van al de schepencollegiën, die er dc inzending aan den secretaris van liet komiteit, M. Verdonck, burgemeester van Gentbrugge, zullen doen. In den loop der w. ek zal eene nieuwe vergadering van liet kamiteit gehouden worden, tijdens dewelke men de laatste schikkingen nemen zal. Internationale dievenbende. De aanhoudiug van eeno be ide, die te Brussel uit Parijs schijnt aangeland te zyn, geeft het parket de handen vol. Zondag zetelde het tot 1 uur 's nachts. Maandag morgend bedroeg het getal aangehoudenen reeds dertien. De logist- houder en zijne vrouw, waar de meeste van die mannen logeerden, zijn losgelaten. De aangehoudene zyn acht Franschen, een Oostenrijker, oen Spanjaard en drie Belgen. Het policiebureel, waar voorloopig al het gestolen goed, bij een enkelen verlieo- ler gevonden, vormt een waar museum. Er zijn daar heelkundige instrumenten, kostbare passerdoozen, zilverwerk, eene model balans, enz., alsook veel kleergoed, zoodat zij altijd het noodige gereed hadden om van kleeding te verwisselen. schoon Is een zacht en rein gezicht, een blozend, jeugöig. frisch uiterlijk, een blanke zachte huid, en een verblindend schoon teint. Dit alles bewerkt van Bergmann Gt Co., Brussel 6 75 Cti. per stuk. bij Tuymans- Druck, Drogist te Aelst. In den nacht van Dinsdag op Woens dag, rond 1 uur, ontstond op de Noordlaan te Brussel, een gevecht tusschen gemas kerde jongelingen. Plots zag men een der gemaskorden, den l^jarigen Frans Hendels, ten gronde stor ten en veel bloed verliezen -uit eene gapen de wonde. De jongeling had een diepen messteek ontvangen in de zijde. Do dader was seffens gevlucht. Frans Hendels werd door zyne makkers en de politie in eene apotheek gedragen, waar men hem de eersto zorgen toediende en daarna naar bet St Jansgasthuis ge voerd, waar hy in behandeling bleef, zijne wondo levensgevaarlijk geoordeeld zijnde. De policie zoekt ievcrig den dader op men kent hem enkel onder den bynaam bloemoken doch men weet dat hy ergens in den omtrek der Noordstatic moet wonen. Hy is aangehouden. volkomene genezing in 3 uren van den Afloop of 'tSchijt der kalvers en veulens door het AmerikaanschePoeder Dkpratere nu Constipogene genoemd. Eene enkele doos is voldoende, om verscheidene dieren te redden en het kost maar een frank: Te bekomen in alle apotheken, namenlijk te Aelst, bij De Valkeneer en Callebaut. Het lijk van een 17jarig meisjo, Lucie Caucliie, werd te St-Jans-Molenbeek in een veld, achter de gemeenteschool der De Koninckstraat, go vonden. Het slachtoffer was verwurgd. Het lyk werd naar het doodenhuis der gemeente gebracht, waar de wetsdokters zijn over gegaan tot de lijkschouwing. Het onderzoek wees uit dat zij Dinsdag avond was uitgegaan met zekeren Jaak X., 23 jaar oud en wonend evenals zij in de Osseghemstraat. Toen de policie by dezes ouders toekwa men vernamen zij dat de jonge man verhan gen werd gevonden aan zijn bod, in zyne kamer. Dit versterkte het vermoeden dat X. de dader zou zijn. Men veronderstelt dat hy zyn slachtoffer, ter plaats waar liet lijk werd ontdekt, zal hebben medegelokt, do ongelukkige zal zich hebben verdedigd, waarop hij haar zal hebben verwurgd. Daarna is hij naar huis gegaan on heeft zich verhangen. Dc ontdekking dezer misdaad heeft heel de wyk in opschudding gebracht. Twee oude huison «ij dagteek enen van 1650 staande in het nark van Ter vuren te Brussel, en bewoond door den boschwachter, zijn afgebrand. Twoo scha pen, eene geit en verscheidene kiekens werden verbrand. Do buizen' waren den eigendom van den Staat. -Twee landbouwers, van de wijk Put tenen. te Lt«keren, leefden sedert lang in oneenighoid. Zondag avond ontmoetten zij malkaar. Naar men zegt, zonder dat liet slachtoffer daartoe de geringsto aanleiding gegeven had, bracht de andere hem met een stok zulken geweldigen slag op bet hoofd toe dat hij als een pak ten gronde zonk. Men bracht hem naar buis waar de bijgeroepen geneesheer vaststelde dat de schedel gebroken was. Dientengevolge werd de lijder overgebracht naar het hospi taal waar men, indien zijn toestand liet nog veroorlooft, tot schedelboring zal overgaan. Woensdag avond was de zieke zoo erg dat men aan een noodlottigen afloop vreesde. Een gerechtelijk onderzoek is geopend. Donderdag is hot parket ter plaats geweest. Op de volkrijke wyk Puttenen heeft deze manslag een diepe ontroering teweeg gebracht. vT- 2ESP 'iSuNLlGMT'zccp maakt dc wascht gemakke.- lijk en geeft het lijnwaad den frischen en aangenamen geur van den buitenlucht. Dinsdag morgend zagen voorbijgan gers aan de afdamming van Balgerhoek te Adegem-by Eecloo, eene zwarte massa op het water dry ven. Dadelijk dacht men dat het 't lijk was van den heer Potvlieghe, geneesheer te Adegem, en het was zoo inderdaad. Het lijk was erg opgezwollen. Op hetzelve vond men nog het gouden uurwerk met dito keten de ringen aan de vingers, borstspeld en den geldbeugel van den geneesheer. Dat bewijst dat de heer Potvlieghe heel zeker per ongeluk is verdronken, en dat hier aan geone misdaad kan gedacht wor den. Het lijk werd nedergelegd in do schuur van de handelaar Verstraete, in afwachting der komst van het parket. Woensdag gebeurde er te Leuven op do Bankstraat een smartelijk ongeluk. Men is aldaar bezig met het leggen van een duiker Een der werklieden stond aan den boerd van de gedolven gracht, toen eensklaps een deel aarde afgleed, den werkman meeslepende. Deze wilde zich vastklampen aan een der cimentbuizen die nevens do gracht la gen, doch trok ze mee in zijn va! en kreeg dit zwaar gew icht op het lichaam. Men heeft den man met gebroken sche del uit do diepte gehaald. Dokter Delmar cel, die juist ter plaatse was, diende hom de eerste zorgen toe. Vervolgens bracht men hera naar 'L g.ns'.- huis over. De ongelukkige noemt zich Jan Mathijs, woonachtig te Cumptich en is rond de 40 jaren oud. A A K 0 M nog hoekten wanneer wij openbaarlijk verklaren dat eene enkele flesch den hevigsten en oudsten hoest geneest. Al deze die Siroop Depratern genomen hebben, zijn eens om te verklaren dat haar gelijke niet bestaat en zeggen aan al wie het hooren wilt Dat is de ware goede remedie. Te verkrijgen bij al de goede Apothekers, Valkeneer en Callebaut te Aelst. EENIG. Zondag avond rond 6 i/2 ure werd de 20jarige Pieter Jan Metten, die met zijne vriendin over den Kempischen steenweg te Hasselt naar de stad terugkeerde, aan de Hoogbrug door twee personen in 't Waalsch aangesproken. Onverhoeds greep de lang ste van de twee hem vast, terwyl de klei nere hem vier messteken, in de beide schouders, het hoofd en in de linkerzijde toebracht deze laatste is 8 centimeters diep en levensgevaarlijk. De laffe daders konden de vlucht nemen zonder erkend te zijn. Het slachtoffer sukkelde, gesteund door zyne vriendin, tot aan de herberg De Kempenaar waar hy, uitgeput van krachten, ten gronde stortte hy had schrikkelijk veel bloed verloren. Met alle voorzichtigheid werd Metten de herberg binnen gedragen en van daar naar het gasthuis. Dr Debry, regimentsdokter, beeft hem seffens verzorgd en de vreesdij- ke wonden loegenaaid. Zyn toestand is uiterst zorgwekkend. Metten is een brave jongen, steun zijner moeder, weduwe met 9 kinderen hij is soldaat by het 14* linieregiment te Luik en was voor twee maanden in verlof. Do policie heeft Zondag nacht en Maan dag den ganschen dag opzoekingen gedaan naar de daders van den aanslag. Men ver moedt dat liet twee gebroeders, zandleur- ders zyn, met wie Metten woorden zou gehad hebben in eene danszaal. Tol nu too had nog geene aanhouding plaats. Dubbele moord in eene'pastory De pastoor van Dampremy en zijne meid gedood. Eene nieuwstijding uit Char leroi kwam ons melden dat te Dampremy, dieven waren gedrongen in de pastorij, dat zy de meid met hamerslagen doodden en toen de pastoor dwongen do brandkast te openen. Toen maakten zij zich meester van eene kelk, eigendom van den pastoor en een stool eigendom van de kerk. Dan sloegen zij ook den pastoor op de zelfde wijze dood. De moordenaars waren gezien door verscheidene personen van het dorp. Nadere bijzonderheden De pastoor is de eerw. h. F. De Jonghe, geboren in Holland, in 1855 en de meid was de 65 jarige Palmyre Rolland van Beleed. Maandag avond was de onderpastoor tot 9 uren bij den pastoor gebleven. Dan was hy gaan slapen. Dit uogenblik moeten de inbrekers hebber, afgewacht, want zij zyn dadelijk daarna inde pastorij gekomen. Aan de kamer van den pastoor gekomon, hebben zy de deur ingostampt en zyn binnen gedrongen. De pastoor had den tijd niet om zich te verdedigen. Zijne aanval lers sprongen hem toe, bonden hem de handen vast en dwongen hem dan op te staan. De priester werd verplicht de sleutels van vele meubels aan te duiden en te zeggen hoe men de brandkas kon openen. De bandieten plunderden 2 brandkassen. Daarna sloegen de ellendelingen den priester zoo geweldig op het hoofd met een plomp werktuig, dat de hersenen in alle richtingen spatteden. Inmiddels was de oude meid opgestaan en kwam in het bureel waar de bandieten zich bevonden. Deze grepen dan ook de oude vrouw en sloegen haar dood. Daarna namen zij den vlucht. Dinsdag morgend werd de misdaad ont dekt door den koster, die. den pastoor niet ziende in de kerk komen, naai de pastorij ging vernemen wat er scheelde. I>e moordenaars die tor plaatse geen enkel wapen achterlieten, zouden gekend zijn. Men zag ze herhaaldelijk in de ge meente rond de pastorij slenteren. De gestolen waarden vertegenwoordigen eene groote som. Het parket van Charleroi is Dinsdag namiddag ter plaats afgestapt om een onderzoek over deze yselijke misdaad in te stellen, die de allergrootste ontroering in deze gemeente verwekte. De vermoorde pastoor werd geboren te Gielze, in Holland, in 1855 en oefonent sedert 1906 hot pastoorambt uit. De geetolene kelk is een geschenk van zyne parochianen. Het is een kunstwerk in Gothischcn stylde naam van den pastoor is op den voet gegraveerd. De meid is de zuster van een rustende priester. Den morgend na de moord kwam eene postkaart den pastoor uitnoodigen, zijne zuster te komen bezoeken. Daags to voren was reeds eene poging gewaagd om binnen te dringen. De meid had een voorgevoel van hetgeen gobeuren zou zij zegde meermaals gij zult zien wy zullen eens vermoord worden. De onderpastoor had een oud gendarm pistool medegenomen, om er zich desnoods mee te verdedigen. Men weet niet of er ook geld gestolen is, daar de pastoor z<*er liefdadig was en steeds weggaf wat hij bezat, aan al wien hem hulp vroeg. Vermoedens wegens op eenen persoon, die als een dief van stiel gekend is en die in do buurt werd gezien. Tc Luik mishandeldo een boodschap per het 12jarig zoontje van Rosalie Bak- hans, met welke hy samen woont. De vrouw verdedigde haar kind, doch, mach teloos tegenover den brutalen man, werd zy door een zenuwcrisis overmeesterd en sprong door 't venster. Zij kwam terecht op de 7 meters lager gespannen yzerdraden voor het drogen van den wasch en van daar op den grond. Zij werd stervend opgenomen. vau Aalgi. Bij vonnis van 16 Februari 1911, heeft de Rechtbank het voorkomend concordaat der failliet bekrachtigd bekomen door M' Eraiel Van Damme, handelaar in hoeden en klakken te Geeraerdsbergen, in date t Februari 1911. Aelst, 2 Maart 1911. De Referendaris. E. SCHEERLINCKX. Geene gemaskerde of vermomde personen syn gedurende de Vastenavond- dagen toegelaten Ter Estaminet Au SgsiNo»,Koophandeltstraat, 'JZ, (Statie) bij. A De Lattre. Au Casino, by Dame W® Prosper Van de Velde, Koophandelstraat, (Statie.) By M.Gustaaf Ue Buck, St-Janstraat,26. BURGERLIJKE STAND DER STAD AELST. GEBOORTEN. Mannelijk geslacht 6 Vrouwelijk 9 *5 Huwelyken. I. Matthys, horlogiemaker met C. Vleu- ryckx, zonder beroep. Overlijdena. P. Lambertin. tw. 16 j. Dompelstr. L. Steenhout, m. Vinck, verwer, 10 j. Itapenstr. J. Berrebel,h, m. Brondeel. z.b. 85 j. Ouden Dondermondschenst.w. H. De Vylder, vr. Corthals, z.b. 62 j. Groenstr. 5 kinderen onder de 7 jaren.

De Denderbode | 1911 | | pagina 2