Ponderdag 0 Maart iOII 5 centiemen per nummer 65,te Jaar 4315 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Redt de jeugd I Uil A DIE 01111,1 GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Tafelaardappelen. De Bloem der Koningin. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- Kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- vtmgen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schryft in by C. Van de I*us te-Goon»ei>8, Korte Zoutstraat, N* 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3"8 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. 8 ISaai'l 1D1 1. Dringender dan ooit te voren is dit maal op den Duitschen Katholiekendag te Augsburg, tot ouders en opvoeders, het verzoek en de ernstige vermaning gericht, zorg te dragen voor de jeugd, die de school heeft verlateD. En inderdaad, het is overal hoog tijd, dat dit geschiedt, indien wij willen, dat ons DakomeliDgschap geloof en goede zeden bewaart en het katholieke vaan del hoog houdt. Juist in onze dagen is vooral behoefte aan zorg voor de groote kinderen, om dat de gevaren, die de jeugd bedreigen, geweldig vermeerderen, omdat de j' Ugd in de steden, en vooral die welke van liet platteland daar aankomt, in zoo groot getal voor onze zaak verloren gaat. Laten wij de oorzaken van dat ver schijnsel wat nader onderzoeken. Zoolang de jongen in school is, staat hij onder voortdurenden opvoedkundi gen invloed. Alle mogelijke middelen der opvoediDg laat men op hem werken. Men zet hem aan tot het goede door- vermanende woorden, men geeft hem godsdienstig ouderwijs, men vermaant hem tot liet gebed, men wijst liem op het regelmatig bezoek der kerkelijke diensten, op het veelvuldig ontvangen der HH. Sacramenten, enz. En by dit alles is streng toezicht. Men houdt eraan, dat hij nergens wegblijft, men houdt hem streng iu Toog. De jongen hoedt zich zooveel mogelijk voor dwaze dingen, want hij weet, dat straf hem in de school of thuis dreigt, waar men hem eiken dag kan bereiken. En nu komt de jongen van school Nu de gevaren hem van alle kanten bedrei gen, nu houdt de opvoeding plotseling op, zij breekt met één slag af, nu de jongen haar het meest uoodig heeft. Hij wordt in eens op eigen beeneu geplaatst. Hij beschouwt en voelt zich groot, of schoon hij nog een kind is, zooals hij in zijne geheele denken en doen verraadt. Het eerste wat hij nu zegt is: Nu heeft niemand mij nog iets te bevelen, du doe ik wat ik wil. De school vreest hij niet meer. Hij weet dat men hem nu niet kan contro leeren, of hij Zondags naar kerk of cate chismus gaat, of hij de HH. Sacramen ten ontvangt, met wien hij omgaat, welke lokalen hij bezoekt, enz. Zijne ouders kan hij immers gemak kelijk wat wijs maken. Die ziet hij meestal slechts eenige uien daags; want hij komt alleen thuis om te eten en te slapen, overigens is hij ver van zijne ouders. En zoo staat hij alleen iu de gevaren. Er zijn gevaren van buiten. Hij vindt iu de werkplaats, in de fabriek, allerlei soort menschen andersdenkende, 011- geloovige, zedelooze mem-cheu. Daar hoort en ziet hij veel, waarvan hij tot nu toe zelfs geen vermoeden had. Hi hoort daar een taal, zoo gemeen, dat een fabiieksarbeider.den schrijver dezer regelen, met tranen in de oogen zegde, dat het om te waenen was als men zulke jongens te midden van dergelijk volk moet zien. Hij hoort hoe men scheldt op de over heid in Gemeente en Staat, op den werk gever hij hoort hoe men zich vroolijk maakt over hetgene hem tot nu toe heilig was, hoe men spot met Priesters en Kerk, hoe men lacht met hen die nog bidden, die nog ter kork gaan en de HH. Sacramenten ontvangen. Drarbii geeft men hem vlugschriften, slechte gazetten, zedelooze geschriften en boeken,enz. Dit alles blijft niet zonder invloed op den jongen. In b gin schaamt hij zich,dan lacht hij mcê, daarna spreekt hij meê en siott-i onderscheidt bij zich iii- t rncei' van de anderen. Daarbij ko^en nog de gevaren der stad. Als hij door de straten gaat, ziet hij veel, dat vergif voor hem is en zijn oog niet zien mag. Het genot lokt hem dansmuziek, cafê-chantant, bioscoop en hoe al die moordkuilen onzer volks kracht mogen heeten. En de jongen kan ro»êdoen, hij verdient immers geld, dat rinkelt zoo verleidend in de zakken. Eu do innerlijke gevaren 1 Hij is in de gevaren der ontwikkeling, in zijn binnenste begint het te gisten en to stormen. Hi j merkt plotseling dingen in het menschelijk leveu on, waarop hij tot nu toe niet heeft gelet. Hij begint na te denken, zijne verbeelding ontvlamt, het vuur van den hartstocht laait in hem op. Slechte vrienden en vriendinnen prikkelen hem nog meer door huune gesprekken en hun slecht voorbeeld. Weldra gelijkt het inwendige van den armen jongen op eene door den storm opgezweepte zeo. Hij is zoo zwak en do gevaren zijn zoo groot, de bekoringen zoo hevig en het goede voorbeeld zoo zeldzaam en het slechte overal, het goede vermanende woord van onderwy- ij 43e Vervolg. Zij drukte haren zakdoek tegen hare bevende lippen. Ja, ik zal het probeeren, zei ze en wachtte, 'wetend dat er nog moer komen jj zou, en toen hij aarzelde, werd haar vrees groêter, afschrikwekkender, zekerder, dat hy van' de bankbilj itten af wist en er nu over zou beginnen te spreken. Eindelijk keek hij op. Het tweede ding, zei hij, zal u moei- lyker vallen om too te staan. Zij schrok een weinig. Toe te staan Hij knikte, Ik zou willen, zei hij plotseling, dat gij mij toestemming verleendet, om om Moj. Margarctha's hand tc vragen. Met wijd geopende oogen staarde zij hem aan. Zijn gelaat ging voor haar blik op en neer, trad terug on nam vervolgans reusachtige afmetingen aan. Zij vouwde krampachtig de handen in haar schoot. Margaret ha Gij stamelde ze ein delijk. Maar ik... oh, maar ik... heb nooit gedacht... Hij boog zich voorover, nog altijd glim lachend, den blik nog altijd op haar ge- zers, van priesters en ouders biedt hem geenen steun. Nu struikelt hij, hij valt en valt op nieuw, en ten slotte is het met hem gedaan. Terecht zegt hier 't boek der boeken n Wie geeft mijn huofd tranen en water beken aan mijne oogen, opdat ik beweene dag en nacht de verslagen zonen van mijn volk Helaas neen Dag aan dag worden de klachten der ouders bevestigd, hoort men weeklagen over het bederf der jeugd dagelijks kan men iu de gazetten lezen hoe de goede zeden onder tiaar verdwijnen, hoe 7ij dingen doet, die getuigen van ruw heid, brutaliteit en gemeenheid. Van jaar tot jaar groeit het aantal jeugdige misdadigers aan, het eene Staatsopvoedingsgesticht na het aüdero verrijstalle teekenen, dat men recht heeft tot do dringende smeekbede u Redt de jeugd Wie de jeugd bezit, heeft de toe komst Gr. Gr. Om v«le redenen werd deze zoo nuttige plant mot de naam van brood der armen bestempeld. Eu inderdaad maakt de aardappel met liet brood, het grootste gedeelte uit van do voeding der werkende klas als zij niet uitsluitelijk haar eetmaal uit maakt. Ook, wanneer bij natte jaren, de aardappolplaag de planten lievig aan tast, mag mon verzekerd wezen dat de armo huisgezinnen ervan schrikkelijk zullen lijden, door het gebrek dezer knollen. Oorspronkelijk uit Peru, rond 't jaar 1500 in Europa ingevoerd, is liet noch tans slechts sinds 1780 dat de teelt en liet gebruik eene zekere uitgebreidheid bekomen heeft en zulks voornamelijk dank aan de ijverige propaganda van den vermaarden landbouwkundige Par- mentier. De aardappel vergt eenen lichten grond, sterk bemest met verteerde stof fen, stalmest, kompost, enz.; zij bevindt zich heel goed met eene aanwending van geconcentreerde meststoffen die, beter dan de organiekestoffen,«ogenblikkelijk eeri rijk ca overvloedig voedsel, aan deze piant kunnen verschaffen hetzij, 5 kgr. superfosfaat, 21/2 kgr. zwavel zure potasch en 2 1/2 kgr. zwavelzure ammoniak. laat gericht. Neen, zei hij. Niemand heeft ooit aan zooiets gedacht, docli ik heb mijn besluit genomen. Ik zou baar gaarne tot vrouw hebben. Mevrouw Nethercombe zat sprakeloos. Zij kon geen woord uitbrengen, en slechts staren, slechts met wijd geopende oogen naar zijn ongevoelig gelaat staren doch onderwijl werd haar hart koud en zwaar rustte het als een steen in hare borst. Maar dat kunt gij niet meenen, stamelde ze eindelijk. Gij zegt liet maar voor de aardigheid. Margaretha is nog maar een kind. Ja, nog een kind, maar toch be geer ik haar tot vrouw, zei .Lord Crow ley. Zij verkeert nu in de wereld en zal dit seizoen huwelijksaanzoeken genoeg krijgen, daar kunt gij zeker van zyn, on het mijne is het eerste. Ik verlang haar to trouwen. Mag ik. Mevrouw Net- hercombo Zij zat doodstil. Al witter en witter werd haar gelaat, al witter en witter werden hare lippen. Zij staarde naar Lord Crowley, en hij sloeg den blik niet neer. Zij was eindelijk degene, die de oogen neersloeg. Ik weet niet wat ik u antwoor den moet, zei zc, lk... ik ben bang, dat zij weigeren zal. Ze is jong en en zal er natuurlijk geheel andere denkbeelden... Gij kunt die denkbeelden bestrij den, Mevrouw Nethercombe, zei Lord Crowley vlug. Gij kunt haar overreden Oh, neen, neen, boe ik dat kunnen hoe zou ik dat kunnen riep Mevrouw Nethercombe uit. Gij kent Margaretha niet. Dat geloof ik wel, zei Lord Crow ley kalm, en ik wenscli haar te trouwen, en gij kunt voor alles zorgen. Nogmaals ontmoetten zijne koude, gryze oogen den ontstelden blik van Mevrouw Nethercombe, en zij werd plotseling angs tig en wanhopig onder dit aanstaren. Ik denk wel dat gij den weg voor mij effenen kunt, zei hij. Ik weet, dat zjj de eerste oogenblikken tegen zal spar telen. Zo is nog jong, zooals gij zegt, en kent mij met, doch dat zal van zelf wel komen, en weet zij eenmaal dat het moet, dan komt de rest wel in orde. Be grijpt zij eenmaal den staat van zaken dan zal zich geene enkele moeielijkheid meer opdoen. Mevrouw Nethercombc's hart scheen door een ijzeren greep bekneld te worden. Zy kromp bevend en gebroken ineen, toen Lord Crowey's oogen de haro weer ontmoetten. Maar ik kan niet beloven dat zij zal toestemmen, Lord Crowley. Ik geloof wel, dat gij dat kunt, antwoordde bij. en plotseling herinnerde iets in zijne donkergrijze oogen haar aan datgene, wat zij geen oogei-blik vergoten had, wat zij nooit vergeten zou de en veloppe met bankbiljetten-in haar bureau. Men zal geen kloorpotassium toedie nen, want deze geeft aan de knollen eenen onaangeoamen smaak, tenzij hij voor den winter ingegraven wordt. Uit menige proefnemingen volgt dat de zwavelzure ammoniak uitmuntende uitslagen gegeven heeft iu de teelt der aardappelen. Nochtans, om gansch zijn uitwerksel te maken, is de tegenwoordigheid van potasch en fosfoor streng noodzakelijk ten andere werkt de potasch bijzonder goed op de vorming van koolhydraten (Ameldonck, zetmeel) enz. Om, in den oogst, het toppunt te be reiken, dat men in zulk geval mag ver wachten, moeten de plantaardappels bijzonder gereed gemaakt worden van nu af kiezen wij de noodige hoeveel heid te planten knollen uit; zetten ze op eene plank in een verwarmd lokaal de kiemen zullen zich weldra ontwik kelen, zij blijven kort en dik, voorzien van vele heel korte worteltjes en zoo zullen zij gereed zijn om sterke sten gels to vormen, indien wij vóór den winter zoo eene plaats tot onze beschik king hebben, zullen wij de knollen kie zen op het oogenblik dat zij uitgedaan worden en ze onmiddelijk in het bereik van het licht openleggen, zoo gereed gemaakt, komen de aardappelen regel matig uit en de uitslag zal zich op den oogst voordeelig doen gevoelen, uamo- lijk indien de hierboven aangeduide meststoffen werden toegediend. Volgens de ontwikkelingvan het loof, zullen er aardappelen geplant worden met afstand van 50 tot 70 cent. tusschen de rijen en 30 tot 40 centimeters in de rij. De aardappelplant wordt door eene zwamziekte aangetast (aardapp'-lplaag of nog Peronospora infestans) die bij natte jaren, het verotten van menige knollen veroorzaakt, soms wel van heel don oogst als voorkomende middelen zal men le de nieuwe variëteiten ver kiezen, welke tegen deze ziekten be stand zijn 2e hun een verstaudige en beredeneorde bemesting toe dienen 3° ze ten minste alle 3 jaar op dezelfde plaats planten eu 4e de aangetaste knollen en stengels verbranden. Als bestrijdingsmiddel, zullen wij Bordcleesche pap gebruiken, de eerste besproeiing gebeurd in Juni, voor liet opkomen dezer ziekteen later wordt zij vernieuwd iedere maal dat wy bet zullen oordeelen. G. Impatient. Tuinbouwschool, Vilvoorde Eene rilling beving haar, doch ze klemde de tanden vast opeen. Ik kan het niet beloven, herhaalde zij. Margaretha zou een weigerend ant woord kunnen geven, en dan is myn man er nog, Lord Crowley's oogen waren strak op haar gericht. Ik denk wel, dat gij het ook met Lord Nethercombe klaar zult kunnen spelen ze; hij. Ik vermoed dat hij zich tegen vele dingen kant, die hij naderhand toch dulden moet. Wat bedoelt ge Mevrouw Nether- combe's stem klonk scherp cn vlug. Ik bedoel, zei Lord Crowley, dat hij volstrekt niet alles goedkeurt, wat er plaats grijpt. Ik wed, bij voorbeeld, dat hij myn bezoek hier volstrekt niet aan lokkelijk vindt. Hij verschafte mij eens de eer, mij te vernederen, maar toch is hij gewend aan mij geworden, en wel licht zult gij hem eens nog overhalen, ray als schoonzoon te begroeten. Zijne donkere oogen ontmoetten den verschrikten blik van Mevrouw Nether combe. En indien ik weiger zei ze stout moedig. Gij zult niet weigeren, luidde zijn antwoord. Weer zat zo stil, verblind, versuft naar hem kijkend, hem machteloos hatend. En terwijl zij zoo zat, voelde ze du groot ste ellende over zich komen, die zij nog Er is te Brussel een Komiteit ge vormd dat de inrichting, voor gansch België, der vaderlandsche betooging der Bloem der Koningin voor doel heeft. Hare Majesteit duidt aan dit Komiteit de bloem aan welke Zij gekozen heeft en het werk dat Zij ondersteunt Iedere persoon, iedere maatschappij welke aan de betooging van den 25 Juli wil deelnemen, gelieve zich te wenden tot het Algemeen Secretariaat, 19, Siute- Goedeleplaats, Brussel, dat al de noodige inlichtingen geven zal. De Dames van liet Besturend Komiteit zullen het zich ook ten plichte rekenen op de brieven te antwoorden welke haar zullen toege zonden worden. De bloem voor 1911 is de Edelweiss, het mooie plantje der bergtoppen van Beieren. Haar verkoop zal besteed wor den aan bet herstellen der verwoesting welke de vreeselijko slaapziekte in de rangen der Belgen en der inboorlingen in Congo aanricht. De Dames van hot Besturend Komiteit zullen op den dag van het feest aan de Koningin een album aanbieden, waai in de namen zuilen vermeld staan der ste den en dorpen die aan de betooging deel genomen hebben, alsook de namen der ieveraarsters die aan haren bijval zullen mede gewerkt hebben. De bevol king van iedere gemeente zal er in aan geduid staan eu daarnevens het getal bloemen welke ter eere der Koningin gedragen zijn geweest. Wij drukken de hoop uit dat al de onderdanen van Koningin Elisabeth openlijk hunne gevoelens van gehecht heid aan hunne welbeminde Vorstin zullen betoonen met op den dag van Haar feest de kleine witte ster, het zin nebeeld van gehechtheid, erkentelijk heid en vaderlandsliefde te dragen. Het Besturend Komiteit Gravin Ed. de Liedekerke, Kunstlaan 47, Brussel, Voorzitster MM. Anne- mans, Roodobeeksche steenweg, 199 Braun, Koninklijke Prinsstraat, 102 Hankar, Wolvengracht, 52 Hellepuile, Wetstraat, 17Le Jeune d'Allegeers- hocke, Paleizenstraat, 16; Morel Jamar, La Iléronnière, BoschvoordeAlfred Orban, Kunstlaau, 39; Gravin J. d'Oul- tremout, Bréderodestraat, 49 Poelaert, Koninklijke straat, 45 Kolonel barou van Zuylen van Nyevelt, Louisalaan, 66, algemeene secretaris. Bureel Sinte-Goedeleplaats, 19. ooit gekend had. Margarethahare klei- no Margaretha Margaretha, voor wie zij geworsteld on gestreefd, voor wie zij geleend en... en... gestolen had En het was te vergeefs geweest Zy liet het het hoofd in de handen zinken. Oh, God helpe my snikte ze zacht. Het kleurlooze, koude, wreede gelaat van Lord Crowley rees achter hare han den voor haar op. Zij kon hem overal zien. Ze kon hem niet ontwijken. Plotseling keek ze op. Maar verondersteld dat ik ver ondersteld dat ik weiger zei ze. Dan, antwoordde hij, zal het mij zeer spijten doch dan zal ik verplicht zyn u te dwingen. Hunne oogen ontmoetten elkander. Zij keek hem aan en begreep. Doch stame lend klonk do vraag van hare lippen Wat bedoelt ge Hij boog zich voorover. Ik vermoed, dat gij maar al te goed weet wat ik bedoel, zei hij. Ik heb u geld geleend, en ben bereid u op dezelfde voorwaarden nog meer te leenen, doch ik ben eveneens bereid om do geheele schuld uit te wisschen, alles kwijt te schelden wat ge ir.i.j schuldig zijt, om u op den dag dat Moj, M irgaretha mijne vrouw wordt, een geschenk in bankbiljet- ton ter waaide van 50,00ü fr. te geven. Wordt Voortgezet.

De Denderbode | 1911 | | pagina 1